Afgang volleybalteam tegen Polen Nijboer en Suykerbuyk: vaste klant in Vuelta Schalkers nog steeds in onzekerheid Sport DONDERDAG 14 ME1199228 1 Timman begint tegen Seirawan Amsterdam Jan Timman speelt vandaag in de eerste ronde van de zesde editie van het VSB schaaktoernooi in Amsterdam tegen de Amerikaan Yasser Seirawan. De Amsterdammer begint met zwart. In het andere duel voor de openingsronde speelt de Brit Nigel Short, tegenstander van Timman in de finale van het kan didatentoernooi, met wit tegen de Indiër Viswanathan Anand. De eerste prijs van het toernooi is 15.000 gulden. Het evene ment, dat is ingedeeld in categorie zestien van de wereldschaak bond FIDE, duurt tot en met 21 mei. Sosonko komt naar Leiden leipen De schaker Genna Sosonko speelt op zondag 17 mei een simultaan in café De WW. De grootmeester komt naar Leiden 1 ter ere van het tienjarig bestaan van het dranklokaal in de Wol- steeg. Sosonko neemt net op tegen dertig schakers. Van Egmond A-scheidsrechter leiden Dick van Egmond uit Hillegom is door de KNVB op de A- i lijst van scheidsrechters geplaatst. Dat houdt in dat Van Egmond veelvuldig zal worden ingezet voor wedstrijden in de eredivisie. Grensrechter Kardol uit Leiden is toegevoegd op de grensrech- I terslijst. Kanopolo op Dwarswetering leiden» De studentenvereniging Levitas organiseert zondag een kanopolotoernooi. Plaats van handeling is de Dwarswetering, nabij het clubgebouw van Asopos/De Vliet. Naast Levitas nemen nog zes verenigingen deel aan het evenement. Tweede etappezege voor Anderson homestead Phil Anderson heeft gisteren de zevende etappe van de DuPont Tour gewonnen. De Australiër zegevierde in de sprint na een rit over 138 kilometer van Harrisonburg naar Homestead. De Amerikanen Bobby Julich en de Greg LeMond eindigden als tweede en derde. De Nieuwzeelander Stephen Swart behield de leiding in de algemene rangschikking voor LeMond. Voor An- derson betekende dit de tweede etappezege. Twee dagen gele den zegevierde hij in de vijfde rit. Badmintonsters definitief aangewezen nieuwegein» Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) heeft de badmintonspeelsters Eline Coene, Astrid van der Knaap en Erica van den Heuvel-Van Dijck definitief aangewezen voor deelname i aan de Spelen in Barcelona. Coene en Van der Knaap komen uit in het enkelspel, Van den Heuvel strijdt aan de zijde van Coene in het dubbelspel om Olympisch eremetaal. Dopinggeval Duitse marathonloopster hamburg In de Duitse atletiekwereld is gisteren een nieuwe do pinggeval bekend geworden. Na een onaangekondigde controle in het Portugese Albufejra is vastgesteld dat de 27-jarige mara- thonloopster Iris Biba een verboden middel heeft gebruikt. Het gaat waarschijnlijk om een anabolicum. De contra-expertise werd waarschijnlijk gisteren al in Keulen verricht. Wanneer de "7 tweede controle positief uitvalt, wacht Biba een schorsing van vier jaar. Vorig jaar augustus eindigde zij bij de strijd om de we reldtitels in Tokyo als negende in 2.33.48. Ar ie Selinger: 'Ik heb gefaald' Het gebeurt niet al te vaaloMaar na de beschamende 3-0 nederlaag tegen Polen op de derde speeldag van het pré- Olympisch toernooi in Rotterdam stak bondscoach Arie Selinger de hand in eigen boezem. „Ik heb gefaald", klonk het met onderdrukte emotie uit de mond van de bewindvoerder van het Nederlands volleybalteam. „Het is mijn taak de ploeg scherp te krijgen voor een wedstrijd en dat is me niet gelukt. Mentaal bleken ze niet klaar voor het gevecht." rotterdam ad heesbeen gpd-verslaggever Met het negatieve resultaat za delde de nationale ploeg zich zelf met een geweldige extra druk op. Want om elk risico uit te sluiten kunnen alleen nog twee 3-0 overwinningen (van avond tegen Peru en morgen te gen Bulgarije) Oranje naar de fi nale van zondag loodsen. Elke set verlies kan afhankelijk van de resultaten van Polen en Bulgarije uitschakeling bete kenen en de olympische droom van de trouwe gevestigde orde (Zwerver. Benne, Boudrie en Teffer) in één klap verstoren. Zich bewust van die omvermij- delijke feiten vluchtten de spe lers na afloop met gebogen hoofd naar de kleedkamer om vervolgens het sportpaleis Ahoy' zo snel en anoniem mogelijk te verlaten. Alles en iedereen in begrafenisstemming achterla tend. Lijdensweg De patstelling, die zich gister avond na de lijdensweg van 1 uur en 43 minuten (13-15, 14-16 en 10-15) opdrong, riep herin neringen op aan vergelijkbare situaties in het recente verle den. Tijdens het Europees kam pioenschap in Zweden in '89 moe4t Nederland (onder leiding van de inmiddels opgestapte spoorleider Harrie Brokking) soortgelijke hindemissen ne men om de halve finales te kun nen binnenstappen. Een onver wachte 3-1 nederlaag tegen Joe goslavië dwong de equipe des tijds de laatste poule-match te gen (schrijnend genoeg ook) Polen met 3-0 winnen om dat doel te bereiken. Dat lukte, zo goed als ook vorig jaar op de EK in Hamburg een bijna onmoge lijke krachtsinspanning nodig was om Joegoslavië na een 2-0 achterstand uiteindelijk met 3-2 aan de kant te zetten om de eindstrijd te halen. Laatste kans Of voor de derde maal op rij, op een cruciaal moment en in een beslissende fase van het evene ment, die veerkracht opnieuw opgebracht kan worden, bleef naderhand onduidelijk. ,,Zo niet, dan is het over", ging Se linger de keiharde waarheid niet uit de weg. „De jongens hebben alles nog in eigen hand. Maar ze zullen nu moeten laten zien dat ze fysiek en geestelijk sterk ge noeg zijn. Het is echt hun laatste kans om te tonen dat ze een eenheid vormen." Woorden met een dergelijke, waarschuwende strekicing had de Amerikaan van Poolse af komst ook afgelopen zondag na de winst op China al laten ho ren. Bij zijn aankomst uit Japan, enkele dagen eerder, had hij al een te vrijblijvende sportieve stemming geconstateerd. „Ik heb ze vanaf het begin voorge houden dat er in welke interna tionale competitie dan ook geen simpele klussen zijn. Over- en onderschatting kunnen een team twee niveaus doen dalen. Dat is wat er tegen Polen is voorgevallen. Met een dergelij ke opvatting maak je een tegen stander sterker. Zeker als het ritme, zoals deze avond, ont De Pool Sordyl (15) scoort. Het Nederlandse blok zit er weer eens naast. breekt. Dan verdwijnt het zelf vertrouwen en gaat twijfel de overhand krijgen." Grote Verlosser Desondanks wenste Selinger zich niet door pessimisme te la ten leiden bij zijn pogingen het ticket voor Barcelona af te dwingen. Wie de in Japanse dienst werkzame coach goed kent, weet dat hij de komende twee dagen al zijn psychologi sche kwaliteiten zal aanwenden om het beoogde doel veilig te stellen. Al was het alleen maar om zijn eer en goede naam niet te verspelen en het vertrouwen dat de internationals in hem hebben gesteld niet te bescha men. Ook hij realiseert zich ter dege dat hij door diens ambi tieuze zoon Avital en de even gedreven sterspeler Ron Zwer ver als de Grote Verlosser is bin nengehaald. Zij het dat van hem ook geen wonderen verwacht kunnen en mogen worden. „Ach", kwam ver na afloop de nuchterheid weer bovendrijven, „dit soort dingen overkomt ie dereen en gebeurt overal. Mis schien hadden ze deze koude douche wel nodig en zijn ze ontnuchterd wanneer ze de consequenties goed o Dat laatste geldt zeker ook in taktische zin voor Selinger, van wie buiten zijn psychologische inbreng ook een creatieve stra tegie wordt verwacht. Want voor experimenten, zoals gister avond tegen de nummer 7 van de laatste EK, is geen enkele ruimte meer. De regisseur start te met Jan Posthuma (als ver foto anp vanger van de slecht stoppende Edwin Benne) in de basis. Na de eerste set, waarin Polen aan vankelijk vier setpoints weggaf, stuurde hij weer bij. Welke af- roepkracht hij in het verdere verloop ook inbracht, het ni veau veranderde niet. Wellicht had het duel een andere wen ding gekregen wanneer Neder land in de tweede omloop niet het beslissende punt had ge mist. Maar het schaamtegevoel was zo groot dat achteraf nie mand het lef had zich daarop te beroepen. SCOREBORD salamanca/rotterdam peter gpd-verslaggever Ze staan ergens diep weggebor gen in het Idassement, maar ze zijn zo langzamerhand vaste klant in de Ronde van Spanje. Erwin Nijboer, 135ste op ruim twee uur, is bezig aan zijn ze vende Vuelta, en Luc Suyker buyk. 77ste op vijf kwartier, doet het maar met eentje min der. Ook gisteren, in de 17e rit (ge wonnen door Eric Vanderaer- den, voor Nijdam en Van Pop- pel), bleven de twee stille wer kers uit de Artiach-, respectieve lijk Lotus-ploeg anoniem, maar de waardering van hun spon sors en ploegmaten is er niet minder om. De enige handicap voor ren- ners van hun kaliber is, dat ze pas tot echt tot hun recht ko men als de kopmannen draai en. Maar voor Nijboer stelt Eduardo Chozas teleur, en in de ploeg van Suykerbuyk ontbrak de leider vanaf het eerste mo ment: Richard was uit vorm, Kelly richt zich op de Giro. Reden voor Tukker Nijboer (28) om zich vooral te concen treren op zijn tweede speciali teit: de ontsnapping. In de vier de etappe begon hij eraan, maar zijn monstervoorsprong was aan de streep veranderd in een monsterachterstand. „Ik Eric Vanderaerden legt zijn hoofd tussen zijn schouders. Hij gaat met enkele meters voorsprong op Jelle Nijdam over de finishlijn van de zeventiende etappe van de Vuelta. foto epa kreeg een vreselijke pijn in de rug." Brabander Suykerbuyk (28) beperkt zich vooral tot hand- en spandiensten voor de drager van de bergtrui in de Vuelta, ploegmaat Carlos Hernandez. En hij had zo zijn controle-ar beid aan de kop van het peloton tijdens de naar een ritzege sole rende Roberto Torres. Nijboer is begin dit jaar aan zijn tweede Spaanse hoofdstuk be gonnen. Het eerste liep na vier jaar stuk, toen de Orbea/Caja Rural-ploeg uit elkaar viel, om dat de Rural-bank niet meer wenste te betalen. Het seizoen werd uitgezongen met steun van de wijnfabrikant Paternina, maar aan het eind van '89 stond Nifboer op straat. De kopman, voor wie hij het allemaal gedaan had, Mathieu Hermans, kon zich redden, voor de meester knecht was het geld op. Nijboer heeft nu nog 30 mille tegoed, en was destijds dolge lukkig dat dorpsgenoot Hennie Kuiper hem alsnog een con- tractje aanbood bij Stuttgart- /Telekom. Maar het geluk was van korte duur, want vorig jaar, een halve maand voor de Vuelta, werd hij in de Ronde van Aragon onder uit gereden; armbreuken, ge kraakte ribben, longperforatie, kaakfractuur, het kostte hem de volledige zomer. Nijboer was graag bij Kuiper gebleven, maar toen die pas op het allerlaatste moment ploeg- leiderswerk vond bij Motorola, had Nijboer al eieren voor zijn geld gekozen. „In augustus bel de de ploegleider van Artiach me op of ik wilde komen; ze hadden nog een werker nodig om de kopmannen naar de voet van de beklimmingen te bren gen. Ik heb meteen ja gezegd. Ik heb een contract van één jaar, maar dit is een ploeg met toe komst." Luc Suykerbuyk heeft wat minder perikelen achter de rug dan Nijboer. De rijzige inwoner van Nispen is ook zeer honk vast; dit is zijn zesde jaar in de zelfde basis, al heet die nu an ders dan toen, maar de kem is meeverhuisd. Suykerbuyk heeft ook een ritzege in de Vuelta op zijn naam staan, in '89, het jaar dat hij besloot met een tiende plaats in het eindklassement. Sukkel SPORT OP TV 14 30 16 00 EURO Voetbal UEFA Cup 15 03 16 58Did 1 Sport Extra tenn.s (Open Duitse tenniskampioenschappen i 15 30 16 30 Sportnet Autosport DuitSi 15 SS-16 00Did 3 Sport aktuell 16 00 17 00 EURO Motorsport in Las V 16 30 17 30 Sportnet Rugby Franse k. pioenschappen 17 00 18 00 EURO EK Karate 17 30-18 30 Sportnet EK Atletiek V00< 18 00-21 30 EURO tennis ATPtOur 18 30-20 30 Sportnet NHL iishockey 1991/92. 20 00 20 50 Super Prime sport 20 30 21 30Sportnet Autosport GPva 20 50-21 00 Super Supersports news. 21 30-22 00EUR0: Sportnieuws. 21 30-22 OS BRT 1 Sport 21 30-22 30 Sportnt 22 55-23 45 RTL 4 Match Dorp 23 00-00 30 EURO T I Schaken VBSmter- 0 Sportnet Tennis: USClay 3 00 EURO Voetbal 15-22 30 Net) 3 Studio sport |0urna< 22 30-22 SS BRT 1 Sport 30-00 00 Sportnet Spaans voetbal 09 00-12 00 EURO Tennis ATPtour vanuit Rome 09 30-10 30 Sportnet Duitse Touringcar 10 30-11 00 Sportnet Autosport vanaf S 11 00 11 30 Sportnet Golf Report 11 30-12 00 Sportnet Eurobics 12 00-13 00 EURO Motorsport in LasVe 12.00-14 00 Sportnet NHL IJshockey 13 00-14 00 EURO Autosport training van de GPvan San Marino 15 03-16.58Did 1 Sport Extra tennis Berliin) meppel tim brouwer de koning Martin Schalkers is nog niet veel wijzer geworden van de rechtszaak die hij tegen TVM heeft aangespannen. Over zijn ontslag bij de wielerploeg, dat hij gisteren voor de kantonrech ter in Meppel aanvocht, deed de rechter nog geen uitspraak. Het wordt voor de Voorhouter, die de laatste hand legt aan zijn voorbereidingen op Olympia's Tour, een nek van de lange adem. „Een moeilijk geval", noemde Schalkers de op verzoek van TVM al een keer uitgestelde rechtszaak, een marathonzitting van ongeveer anderhalf uur in beslag nam. „Ik verbaasde me er altijd over. dat zulke proce dures zo veel tijd in beslag kun nen nemen. Inmiddels snap ik beter hoe dat komt. Al moet je voor de technische details bij mijn advocaat zijn." Mr. Van Beusekom rekent nog steeds op een goede afloop voor Schalkers. „Het gaat", al dus Van Beusekom, „daarnaast ook om rechtspositie van prof wielrenners in het algemeen. Mocht Schalkers deze zaak win nen, dan is TVM bereid de alle arbeidscontracten voor renners aan te passen. Dat betekent dan een contract van elf maanden per jaar. Een vergelijkbare con structie als in het bedrijfsleven, waarin werknemers op uitzend- basis worden gecontracteerd. Ik vind dat onaanvaardbaar. Ook de Hoge Raad accepteert dat Gevolg hiervan is dat de rech ter in de zaak Schalkers nieuwe getuigen oproept. Ploegleider Cees Priem van TVM en enige renners behoren daartoe. Om praktische redenen het pelo ton is uitgezwermd duurt het UEFA-CUP '90 en zeker in '91 ben ik op de sukkel geraakt. Vorig jaar viel ik drie keer op mijn rug; maan denlang aan het behandelen ge weest, en eindelijk hielpen ze me er vanaf." De aanloop naar deze Vuelta liep voor Suykerbuyk ook niet zoals die gewenst was. Na de Ronde van Valancia kreeg een voorhoofdsholte-ontsteking hem te pakken, waar hij eigen lijk pas drie weken voor de Vuelta-start van genezen werd verklaard. Maar in de Pyreneeën bleek Suykerbuyk niet ongestraft te kunnen meekoersen: in twee dagen tijd verloor hij bijna een uur. Dag klassement. Waarna zijn persoonlijke interesses wer den gereduceerd tot nul en hij aan zijn werk voor de ploeg be gon. Suykerbuyk zowel als Nijboer zijn daar tevreden mee. Het (minder belaste) Spaanse geld is goed, ze zijn eigen baas, en in vesteren in hun beider toe komst. Suykerbuyk: „Ik heb er nog geen moment spijt van ge had dat ik zeven jaar geleden naar Spanje ben gegaan. Ik ver dien beter dan een renner van mijn kaliber in Nederland. Bo vendien is de waardering van de Spanjaarden voor een veel groter." Tweede wedstrijd Ajax (Ned) - Torino (I Scheidsrechter: Petrovic (Joe). Toesch 42.000 (uitverkocht). Gele kaart: Sili Casagrande. Sordo (Torino) Eerste w 2. A|ax wint UEFA-beker. Blind. Jonk, Silooy en De 6 v (GOS) 6-3 5-7 6-4. Sampras (VSt/2) - (Zwi) 6-4 7-6. Steeb (Dui) BUITENLANDS GRIEKENLAND: BASKETBAL EK-KWALIFICATIE Groep A (Chartres): Frankrijk - Nederland 71- 61 (37-30). Scores Nederland: Lewis 15. Van Embricqs 10, Visser 8, C. Maas 7, L Maas 7, 5, Schaap 2; Roemenie-Po- 80-72. kiie - Israel 83-57. Spani 94-79 len 61-50, Italië - Griekenland 95-59 Groep B (Helsinki): Duitsland - Zweden Tsjechosiowakiie - Israël 83-57. Spani SCHAKEN McEnroe (VSt) 6-2 6-4. I (Tsj/9) 6-4 2-6 7-6. Costa (Spa) - insdorf (Isr) 6-1 6-0. VOLLEYBAL OLYMPISCHE KWALIFICATIE :e 3-1 (15-6 15-13 11-15 15-4). WIELRENNEN RONDE VAN SPANJE Jen (Bel) 200,6 km m 6 27.51. 2. Nijdam (Ned). 3 Van Poppei (Ned). 4 Mart.- f neilo (Ita), 5. Gonzalez (Spa). 6 Raab (Dui). 7. k (Dui) - Goerevitsi (Bel) Abdoesjaparov (GOS), 8 Moreda (Spa) op Dui) - Wahls (Dui) 1/2- 0 04, 9 Toekvatoellin (GOS) 0 05.10 Rom.n- ger(Zwi) Algemeen klassement 1 Montoya 79 41,57. 2 Delgado (Spa) op 0 49. 3 Rominger (Zwi) 0 55. 4 Echave (Spa) 2 42. 5 Cubmo (Spa) z 2, 9 Khahfman, 11.19. 10 Mauleon (Spa) 11 58. 13. Theu- Rooks 16 11, 30. De V SNOOKER VREDESK0ERS Vijfde etappe, Karpacz (Tsj): 1. Dietz (Dui) 163 kr weer enige tijd voor die getui gen kunnen worden gehoord. Schalkers hoeft zich in elk ge val geen zorgen meer te maken over zijn wielershirt. Aanvanke lijk verkeerde hij in de veron derstelling dat hij als in wed strijden zonder reclame door het leven moest. Als lid van de Leidse wielervereniging Swift- Casba hulde hij zich voorzich tigheidshalve in een ouderwets Swift-shirt. Daarmee was Schal kers roomser dan de paus, want als hij voor zijn huidige vereni ging uitkomt, mag hij de volle dige clubnaam (Swift-Casba) op zijn wielerkleding voeren. SP Voorschoten 3 8-1. Stand; Sn Ac Van der Kamp 21-134, Jumbo 3 21-130. SP Voor schoten 2 22-126. The Pocket 1 21-119, Cen ter 4 20-91, Snookerij 3 21-90. Center 3 21- 3 21-85, Grey Elephants Tweede diVfcie Zuid 19-0. Center 2 - The P 3 2 Center 1 - SP 6-3 Stand: Center 1 21-166. Inn 2 21-88. Center 2 21-85. 'urmensky (Tsj) 0.37, 4. Chignal n (Ita) 2.10. E I. Castelnaudary - Castelnaudary: (Ned) 104 km in 3.03,07. 2. 3 Odin (Fra), 4 Skibby(Den), 5. Young 0 32. 6 Marsal (Fra) 0 40. 7 Step henson (VSt) 0.47. 8 Van Moorsel 0 53. 9. Knol 0 57. 10 DeRooijl 10. DUPONTTOUR Zevende etappe Harrisonburg - Homestead 1 Anderson (Aus) 138.km 3 46 58. 2 Juhch (VSt). 3 LeMond (VSt). 4 Aidag(Dui). 5 Gar cia (Spa). 6 Zberg (Zwi). 7 Jerome Simon (Fra). 8 Bay (VSt). 9 Swart (NZe). 10. Pierce 1 Swart (NZe) 31.22 48. 2 LeMond 0 08. 3. TENNIS Anderson 1 04, 8 Engleman (VSt) 1 08, 9 Fignon(Fra) 1 11, 10 Martin (Col) 1 12. RÓNDETRENTO pe Tor bole - Tione 1 Baff. (Ita) 1.19. 2. Zanim (Ita). 3. Pierdome-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 28