Flatbewoner gooit nog steeds alles bij elkaar r Over leven Wachten op voer TietltjeSactie VOOr gOede VOgelwet Windmolens verstoren vogels MILIEUTIPS 'Jacht op muskusrat volstrekt onnodig' REDACTIE MONICA WESSEUNG Lage stortkosten funest voor scheiden afral Burgers in de laagbouw zijn consequenter in het geschei den inzamelen dan bewoners van hoogbouw. De deelna me aan gescheiden inzameling van afval is trouwens sterk regio-gebonden en hangt bovendien af van het soort woning. In Flevoland, Zeeland en Limburg wordt vrijwel geen huisvuil gescheiden opgehaald. Zuid-Hol land ligt op het gemiddelde niveau, Noord-Holland scoort beter. den haag q Monica wesseung van het Infopunt weer veel vra gen over stankoverlast. „Dat blijkt een groot probleem in ge meenten die net zijn begonnen. Met een paar simpele tips, zoals droog houden en geen etensres ten erbij gooien is het probleem op te lossen. In gemeenten waar langer wordt ingezameld weten de mensen dat wel." Naast het beantwoorden van vragen, houdt het Infopunt zich ook bezig met de mate waarin gescheiden wordt ingezameld, hoe het vuil wordt verwerkt en wat de prognoses zijn. Op 1 ja nuari 1994 wordt gescheiden in zameling verplicht. Daamen hierover „De prognose is dat tegen die tijd een zeventig pro cent van de gemeenten geschei den zal inzamelen". Met name gemeenten in Flevoland, Zee land en Limburg liggen ver ach ter. De reden hiervan ligt vol gens de consulent voor de hand: „De stortkosten in die Dat blijkt uit onderzoeken van het GFT Infopunt in Den Haag. Het infopunt is ruim een jaar geleden opgezet door het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Doel van het punt is de ge meenten helpen en begeleiden bij het in- en uitvoeren van ge scheiden vuilinzameling. Vrijwel alle gemeenten die beginnen met gescheiden inza melen, vragen advies bij het Infopunt. Welke bakken moeten worden gebruikt? Hoe vaak moet er worden opgehaald? Welke vrachtwagens zijn het best te gebruiken? Gemeenten die al langer gescheiden inza melen, komen veelal met vra gen over de manier van schei den. Mogen kattekorrels nou wel of niet bij gft-afval? Met de zomermaanden voor de deur verwacht consulent T. Daamen provincies zijn laag. Invoering van gescheiden inzameling vraagt hoge investeringen en die zijn in die provincies dus niet rendabel te maken." Fries land 'wint': daar zamelt bijna 90 procent van de gemeenten al gescheiden in. Hoogbouw De helft van ons huishoudelijk afval bestaat uit groente-, tuin en fruitafval. In de gemeenten tot 30.000 inwoners wordt van het huishoudelijk afval, 40 pro cent via de gft-bak opgehaald. Dat betekent een respons van 80 procent. In gemeenten groter dan 30.000 inwoners ligt dit percentage net boven de dertig procent. Daamen weet voor het verschil tussen grote en kleine gemeenten geen sluitende ver klaring te geven. „Kleinere ge meenten liggen vaak op het platteland. Daar is er wellicht meer tuinafval. Bovendien heb ben kleinere gemeenten relatief meer laagbouw en die woon vorm scoort altijd al hoger." Hoogbouw is en blijft een probleem, zo blijkt uit de woor den van Daamen. De geringe deelname van bewoners van hoogbouw wijt hij aan twee za ken. Aan de ene kant is en blijft het ongemakkelijk om speciaal voor het legen van het emmer tje helemaal naar beneden te moeten lopen. Daar komt bij dat de betrokkenheid bij de af valinzameling bij hoogbouw la ger zou zijn. „Een eigen groen- container nodigt meer uit tot gescheiden inzamelen dan een groencontainer van de hele flat." Inzamelen van alle groenres- ten is één ding, het verwerken ervan een ander. In 1994 telt Nederland 15,2 miljoen inwo ners die gezamenlijk ongeveer 2,3 miljoen miljoen ton groen afval produceren. Dat moet al lemaal tot compost worden ver werkt. Veruit de grootste ver werker is op dit moment de VAM in Wijster. De capaciteit is nu voldoende maar de hoeveel heid gft-afval groeit met de dag. Er worden de komende jaren in Nederland nieuwe composte- ringsinstallaties bijgebouwd. In de loop van dit jaar wordt er meer afval aangeboden dan er kan worden gecomposteerd. Vanaf halverwege volgend jaar is er wel weer voldoende ruimte omdat er dan een aantal nieuwe installaties bijgebouwd zullen zijn. Tussen nu en eind 1993 zal waarschijnlijk de VAM tijdelijk bijspringen." holendrecht» Twee pas uit het ei gekropen kokmeeuwen kijken reikhalzend uit naar het moment dat hun ouders terugkeren met voer. Ze zijn geboren in de grote meeuwenkolonie van het verkeersknooppunt Holendrecht bij Amsterdam. Dit gebied is praktisch onbereik baar voor belagers als mens, hond en herme lijn en daarom zeer in trek bij kokmeeuwen en tientallen visdiefjes. Op het moment dat de foto werd genomen, waren biologen bezig met een telling van de kolonie. Op het kruis punt Nieuwe Meer worden meeuwen overi gens niet met rust gelaten. Daar worden In opdracht van Schiphol eieren geraapt omdat de kolonie risico's zou opleveren voor het vliegverkeer. FOTO MARTIJ N Ol JONGi Ziekten in de fruitteelt boxtel Het milieu-educatie en voorlichtingscentrum De Kleine Aarde in Boxtel houdt op zaterdag 23 mei een cursusdag over ziekten en plagen in de fruitteelt. Er wordt die dag veel aandacht besteed aan het herkennen van ziekten en plagen zoals kanker, fruitmot en schurft. Het biologisch bestrijden van schimmels, bacteriën en insecten wordt belicht. De lessen duren van 10.00 tot 16.30 uur, deelname kost 75 gulden (inklusief cursusmateri aal en lunch). Nadere informatie en opgave kan bij De Kleine Aarde, telefoon 04116-84921 Mei dierentuinmaand Rotterdam De Nederlandse dierentuinen houden traditiege trouw in mei een speciale actie. Dit jaar is dat 'Een wereld, één natuur', een actie die erop gericht is de bezoekers duidelijk te maken dat de natuur een eenheid vormt. In Zuid-Holland doet diergaarde Blijdorp in Rotterdam mee aan de actie. In de tuin is een route uitgezet waarmee de samenhang tussen dieren en planten duidelijk wordt gemaakt. Project bescherming hoogveen emmen Nederland en Ierland beginnen een project ter bescher ming van het hoogveen in beide landen. Het gaat om het 2000 hectare grote natuurgebied Bargerveen bij Emmen en het hoog veengebied Clara's Bog in Ierland. Het Bargerveen bevat de laatste restanten levend hoogveen in Nederland. Er groeien bij zondere plaYiten zoals lavendelheide, beenbreek, zonnedauw, veenbes, eenarig wollegras en een aantal veenmossoorten. Ier land maakt gebruik van de kennis bij staatsbosbeheer voor de instandhouding van Clara's Bog. Op 27 mei wordt het samen werkingsproject officieel in Ierland ondertekend. Minder lozingen op Rijn Rotterdam Het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam heeft opnieuw een overeenkomst met een Duits bedrijf gesloten, waarin is afgesproken dat de lozing van schadelijke stoffen op de Rijn zal worden verminderd. Met het in Duisburg gevestigde DK-recycling und Roheisen is overeengekomen dat de lozingen van zink, cadmium en lood aanzienlijk worden teruggebracht. DK verwerkt jaarlijks 400.000 ton ijzerhoudende afvalstoffen. Door met vervuilers overeenkomsten te sluiten wil het havenbe drijf bereiken dat het slib in de Rotterdamse havens schoner wordt. Na het baggeren hoeft het slib dan niet naar een speciale opslagplaats worden gebracht, maar kan het in zee worden ge- Nog te vaak vindt de reinigings dienst klein chemisch afval tus sen het gewone huisvuil in de wijkcontainer of de minicontai- ner. Ook staat het nog vaak bij het grofvuil. De reinigers die het huisvuil ophalen mogen en wil len dit klein chemisch afval niet meenemen. Alleen de reinigers van de Chemocar zijn daartoe bevoegd. Mensen die kca op een verkeerde manier aanleve ren, kunnen zelfs worden be boet. Heel vaak kan klein chemisch afval opnieuw worden gebruikt. Het deel dat niet herbruikbaar is, wordt verbrand bij 1400 gra den Celsius. Door deze hoge temperatuur wordt de uitstoot van schadelijke stoffen zo veel mogelijk voorkomen. Fotochemicaliën Een flink aantal doe-het-zelf fo- Een kievit broedt haar eieren uit onder een nestbescherming. De bescherming zorgt ervoor dat de eieren niet worden platgetrapt door de koeien of worden vernield door de maaimachine. foto martijn de jonge zeist ten een wettelijke regeling te niet volgens de Europese nor- kunnen voorbereiden, roept Vo- men is geregeld. Daar is wel een De Nederlandse Vereniging tot gelbescherming op een tientje wet voor in aantocht. Dit najaar Bescherming van Vogels is een te storten. neemt de Tweede Kamer de actie begonnen tegen de be- In februari is de Nederlandse Flora-en Faunawet aan, die on- dreiging van wilde vogels in Ne- regering voor de tweede keer der meer de bescherming van derland. De vereniging vindt de door het Europese Hof van Jus- vogels regelt, bescherming van wilde vogels titie veroordeeld, omdat in ons Vogelbescherming vindt nu al slecht geregeld. Om met juris- land de bescherming van vogels dat de wet onvolledig is. Vol gens de vereniging denken de meeste mensen ten onrechte dat de vogelbescherming in Ne derland goed geregeld is. Er gel den nu voornamelijk oude wet ten, zoals de Vogelwet uit 1936. In de praktijk kunnen ongestraft dingen gebeuren als het kapot stoten van zwaluwnesten, het verstoren van reigerkolonies en het maaien van gras waarin jon ge grutto's huizen. Vogelbescherming pleit er voor dat de nieuwe wet de be scherming van alle vogels regelt en dat alleen in uiterste nood zaak bij schade aan gewassen jacht op vogels is toegestaan. Verder wil de vereniging dat er een einde komt aan het rapen van kievitseieren en dat er een verbod komt op het vangen van vogels in de vriie natuur. Ten slotte dienen de leefgebieden van broed- en trekvogels veilig gesteld te worden. Vogelbescherming zegt 400.000 gulden nodig te hebben om juristen te betalen om corri gerende wetsvoorstellen in te kunnen dienen. Men kan tien gulden storten op postgiro 148890 ten name van Vogelbe scherming te Zeist, onder ver melding van 'tientje'. tografen gooit nog steeds de ontwikkelaar, fixeer en spoelba- den door de gootsteen. Dat kan echt niet. In de waterzuiverings installaties is het heel moeilijk de zwaar giftige stoffen als zilver en fenol uit het water te halen. Hou deze stoffen daarom apart. Ze kunnen worden afgegeven bij het kca-depot en de chemo car. Resten film en fotopapier zijn ook chemisch afval. Ze be vatten zware metalen en mogen niet bij het normale huisvuil. Verfblikken Veel verf bevat tetpentijn, schimmelwerende middelen, zware metalen en andere min der milieuvriendelijke stofjes. In verven op waterbasis zitten ook zware metalen. Alle verfblikken moeten daarom als klein che misch afval worden ingeleverd. Na reiniging worden de blikken opnieuw gebruikt. Spaarlampen en TL-buizen Spaarlampen en TL-buizen be horen ook tot klein chemisch afval. TL-buizen bevatten gas sen die moeten worden afge vangen. In spaarlampen zitten zware metalen. Deze moeten worden gescheiden van het glas. Gloeilampen kunnen ge woon in de glasbak. De metalen uit de lamp worden met een magneet uit het glas gehaald. leiden monica wesseung Er moet zo snel mogelijk een eind komen aan de hetze tegen de muskusrat. Het dier veroor zaakt geen schade aan de na tuur. De rattenvangers met hun grote laarzen, vallen en kooien echter wel. De muskusratten- jacht moet ten einde komen, te meer daar het vangen van een ftaar honderdduizend nauwe- ijks effect heeft op de vermeen de schade aan dijklichamen en Dat schrijft Kritisch Faunabe heer in het jongste nummer van haar blad Argus. Kritisch Fauna beheer twijfelt in hoge mate aan de argumenten die provincies en waterschappen aanvoeren om de muskusrat (geen familie van de gewone rat) zo intensief te jagen. De dijken worden vol gens Kritisch Faunabeheer geenszins ondermijnd: daar voor is de muskusrat een te goede graver en bouwer van gangenstelsels. De schade be perkt zich tot het af en toe weg zakken van koeien en trekkers in holen. „Deze voorvallen zijn vervelend maar rechtvaardigen absoluut niet de jacht op de muskusrat", aldus de stichting. Het is nonsens te zeggen dat belangrijke dijklichamen wor den belaagd: deze zijn vrijwel altijd voorzien van basalten of betonnen wapeningen en die krijgt ook de muskusrat niet klein. De muskusrat hoort hier van nature niet thuis. Toch is vol gens Kritisch Faunabeheer nog nooit bewezen dat deze exoot aan de natuur en het natuurlijk evenwicht schade zou hebben aangericht. De jagers verstoren dat evenwicht wel. ook al omdat in de kooien en vallen veel an dere dieren dan de muskusrat terecht komen. De schade veroorzaakt door de muskusrat is miniem. Zelfs al zou er veel schade zijn. dan heeft jagen volgens de stichting oosterbierum Nieuwe parken met windmo lens voor de opwekking van elektriciteit kunnen beter niet worden aangelegd in voor vo gels belangrijke trek- en pleis- tergebieden. Omdat veel van deze gebieden liggen in de voor windenergie eveneens belang rijke kustzones en waterrijke delen van Nederland zal er een afweging moeten plaatsvinden tussen de opbrengsten van windenergie en hinder voor vo- gels. Dit is een van de conclusies uit een onderzoek van het Insti tuut voor Bos- en Natuuronder zoek in opdracht van dB sa menwerkende Elektriciteits Pro ducenten (SEP) naar de moge lijke hinder van windparken voor vogels. Volgens de SEP kan voor de vogels onaanvaardbare hinder wel degelijk worden be perkt of voorkomen als er een verantwoorde keuze voor een lokatie wordt gedaan. De op stelling van de windmolens op de vogelstand ter plaatse kan ook beter worden afgesteld. uit onderzoek is voorta geble ken dat bij de proefwindcentra- Ifl ven dB SGP in hel Friese Oos terbierum windmolens niet meer slachtoffers onder vogels maken dan het verkeer of hoog spanningsmasten. Wel kan er sprake zijn van aanzienlijke ver storing van pleisterende of langstrekkende vogels. GEBIOLOGEERD Voelen dieren pijn? Een vraag waarop geen afdoende ant woord komt. Maar onlangs werd weer eens een discussie gevoerd in het kader van proe ven op dieren. De verweekte stedeling is al gauw geneigd om zo ongeveer alles wat een dier overkomt als zielig te beschou wen, terwijl de klassieke platte lander over een groot aantal dingen die beesten worden aan gedaan de schouders ophaalt. Wetenschappers die zelf dier proeven uitvoeren, of daarbij betrokken zijn. proberen al heel lang objectieve maatstaven aan te leggen om te bepalen wat nou nog door de beugel kan en wat niet. En dat is niet alleen een ethisch vraagstuk (mag je chimpansees heel langzaam doodmaken op zoek naar een geneesmiddel tegen AIDS. en zo ja. hoeveel?) maar ook een we tenschappelijk vraagstuk. De vis die aan de haak spartelt zal bij sommige mensen een plaats vervangend pijngevoel in de mond veroorzaken, maar wat gaat er op dat moment om in de vissekop? Heeft de vis pijn, of ervaart hij alleen dat hij hinder- li|k vastzit i >f ervaart de vis zelfs dat niet, en is hij slechts een soort machientje dat rea geert op wisselende omstandig heden? Dit is een filosofisch ge bed zonder einde. Een club wetenschappers heeft geprobeerd het anders aan te pakken. Wat zijn de voorwaar den om pijn te kunnen voelen? Een behoorlijk ontwikkeld ze nuwstelsel. voorzien van 'recep toren' op belangrijke plekken in het lichaam die een waarschu wing aan het brein geven wan neer ergens schade wordt aan gericht. Zonder die receptoren geen pijn: wij hebben ze niet in onze nagela en haren, en kun" nen dus zonder vrees naar kap per en pedicure. Insekten en vrijwel alle andere ongewervel de dieren ontberen zo n zenuw stelsel. Ze hebben geen recepto ren en dus is het toegestaan een spin al zijn poten uit te trekken: het doet geen zeer. Oesters mo gen min of meer levend wor&n geconsumeerd en kreeften kun nen levend gekookt worden, bet zal ze worst wezen Op naar de gewervelden. Vis sen. amfibieën en reptielen zit ten op de wip. Er is nog veel on bekend over hoe hun zenuw*, stelsel werkt. Ze hebben de ver eiste receptoren, maar of hun hersens na prikkeling daarvan pijnstillers gaan fabriceren (zoals de menselijke hersens) en of ze voldoen aan een aantal verdere eisen aangaande vlucht en vermijdingsgedrag die d<>r de club wetenschappers is op gesteld, is nog niet duidelijk. Al leen van vogels en zoogdieren weet de wetenschap het vrijwel honderd procent zeker zij voe len pijn. Zielig eigenlijk voor te. I MMUJWIST VAM JX AMpSltew BtlJfT M I llltSlAC 0NPUIDtli/X MAAR UAT I RéTttfr RtprifUN geen enkele 7.in. In de VS wrr- den in 1914 al tien miljoen rat ten per jaar weggevangen en zelfs zo'n enorme bulk had geen invloed op de populatieom- vang. Kritisch Faunabeheer constateert dat er argumenten te over zijn om de vangkooi en val meteen aan de wilgen te hangen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27