Bloemenweide krijgt geen geld terug van gemeente D66 signaleert 'verloedering' li jnland kan clubhuis bouwen Regio Leiden )ud Wassenaarseweg lijft deels afgesloten Oude boten bouwen als jongerenproject Helemaal in de kreukels -tNDERDAG 14 ME11992 5enaar uesbeth buit1nk Oud Wassenaarseweg in ur isenaar blijft gedeeltelijk af- naové°ten- De Raad van State ft de gemeente in het gelijk eld. De Vereniging van Eige- rs Park Oud Wassenaar en ele omwonenden waren te- uur. de afsluiting in beroep ge- i. allöassenaar voerde in 1989 richtingsverkeer in op de a over 1 Wassenaarse weg om averkeer te weren. Tussen icacialaan en de Groen van .stererlaan mocht het gemo kerd verkeer alleen nog in uur eelijke richting rijden en tus- i 00 ut de Acacialaan en de Laan Hoogwolde alleen nog wes- uitendk. Die bepaling moet van de d van State wel worden om- ime ^aaid. De Oud Wassenaarse- rheelk kan dan alleen nog vanaf de en .cialaan worden ingereden. Vereniging van Eigenaars Oud Wassenaar ging in be- uit angst dat het sluipver- zich zou verplaatsen naar bezoweg langs het kasteel Oud isenaar. Het leefklimaat zou worden aangetast door geluids overlast en verkeersonveilig heid. Omdat de weg langs het kasteel niet openbaar is, ver wacht de vereniging ook meer onderhoudskosten. De Raad van State vond de argumenten van de vereniging echter onvoldoende. Bij de toe gangspoort staat op een bord dat het een doodlopende weg is en een bord met 'verboden toe gang, particulier terrein'. „Wij stellen vast dat de sutuatie niet uitnodigt tot een keuze voor de route via de smalle, bochtige weg langs het kasteel", aldus de Raad. De omwonenden protesteer den omdat zij de Haesbraek- seweg en de Stoeplaan moeten gaan gebruiken om naar de Rijksstraatweg te komen. Die zou volgens hen onveilig zijn 'vanwege de verkeersdrukte, het slechte zicht door de vele bo men, het tussenliggende druk gebruikte fietspad en het ont breken van een middenberm'. De Raad vindt echter dat de route 'niet ongeschikt is voor doorgaand gemotoriseerd ver keer'. utomobilisten op de bon isenaar Bij een controle op de kruising van de Buurtweg en Landscheidingsweg heeft de Wassenaarse politie gisteren en- Ie tientallen bekeuringen uitgedeeld. Negen automobilisten tgen op de bon omdat ze door het rode licht reden. Negentien stuurders kregen een proces-verbaal omdat ze de maximum- elheid overtraden. vond vierdaagse in Voorschoten orschoten De jaarlijkse avondvierdaagse komt er weer aan. !t Comité Avondvierdaagse Voorschoten organiseert van 19 en met 22 mei voor de dertigste keer dit evenement. Vanwe- het jubileum krijgen de wandelaars vooral kinderen een iraatje naast de vaste medaille. Meelopers kunnen zich in- ïrijven op 13, 14 of 15 mei tussen 19.00 uur en 21.00 uur in het ibhuis van SVLV aan de Juliana van Stolberglaan. fnlichtingen: 3982 of 765566. 27 18 45 21eiinie Ronde en Platbodem jachten 18.45, 45.21.rmond» De Stichting Stamboek Ronde en Platbodemjachten 'aniseert in het weekeinde van 3,4 en 5 juli activiteiten in de j'g- j^trmondse wateren in het kader van de jaarlijkse reünie. Een irddraverij is op 4 juli alleen voor de eigen leden. Daarnaast naast (at op 3 juli voor een breed publiek een waterspel op het pro- imma, waarbij vuurwerk wordt afgestoken. Op 5 juli is er op- i64i5?fuw het 'admiraalzeilen'. Partij wil meer aandacht voor centrum van Voorschoten voorschoten wilfred simons Sociale vernieuwing en milieu beleid. Dit zijn de zaken waar voor D66 in Voorschoten zich de komende jaren hard gaat maken en waarmee de partij de burgers wil mobiliseren. Met steeds verdere bezuinigingen in het verschiet moet de gemeente zich bezinnen op haar hoofdta ken. Volgens E)66 hebben de andere politieke partijen hierop echter geen heldere visie. Frac tievoorzitter Y. Molenkamp stelt dat D66 als enige een duidelijke keuze maakt door welzijn, milieu en openbaarheid van be stuur voorop te stellen. De partij treedt met deze standpunten naar buiten omdat zij aan de Vooschotenaren ver antwoording wil afleggen over haar politieke activiteiten van de afgelopen twee jaar. D66 vindt dat de kiezers ook buiten de verkiezingen om op de hoog te moeten worden gebracht van de ideeën die binnen de partij leven. Door meer aandacht te geven aan sociale vernieuwing wil D66 voorkomen dat de kloof tussen arm en rijk, die volgens raadslid Y. Molenkamp ook in Voorscho ten bestaat, steeds wijder wordt. Nu al signaleert zij een zekere verloedering in het dorp. „Er zijn tal van knelpunten. Ik denk aan zwerfvuil, graffiti, allerlei vormen van overlast. Groepen jongeren hangen in het cen trum rond", meent Molen kamp. Volgens haar is het ech ter nog niet te laat om de nega tieve tendens te keren: ,Als wij meer geld uittrekken voor de verbetering van het gemeente lijk woningbezit, de woonomge ving, het jeugdwerk en het on derwijs, kan de sociale vernieu wing ook in Voorschoten voort gang vinden." De Voorschotense D66 wil de burgers een andere mentaliteit aanleren. Raadslid Loes van der Valk heeft duidelijke ideeën op dit punt: „De burgers moeten zelf actief worden en hun lot in eigen hand nemen. De gemeen te moet de burgers stimuleren door ze de gelegenheid te geven in een vroeg stadium mee te denken over maatregelen en mag niet alleen maar 'ter inzage leggen'. De burgers onttrekken zich nu aan het openbaar be stuur omdat ze zich niet serieus genomen voelen. Dit moet ver anderen", aldus Van der Valk. D66 is tegen de bebouwing van ecologisch waardevolle pol ders. De Papewegse Polder tus sen Voorschoten en Wassenaar, die op de nominatie staat om te worden bebouwd, moet dus groen blijven. Dat betekent ech ter niet dat Voorschoten 'vol' is. de partij is voorstander van de bebouwing van het terrein aan de Krieklaan en in Nieuw Voor dorp. Molenkamp wil niet dat er op die plaatsen alleen maar du re tot zeer dure appartementen voor ouderen worden gebouwd, BNdi li' t pl.in is I i moeten ook goedkope huurapparte- menten komen, met name voor Voorschotenaren De partij heeft haar stand punten neergelegd in een fol der. die binnenkort bij alle Voorschotense burgers op de mat valt. wassenaar De brandweer moest er gisteravond aan te pas komen om een 52-jarige Katwijker op de Rijksstraatweg in Wassenaar uit het wrak van zijn auto te zagen. De automobilist die In de richting van Leiden reed stond ter hoogte van de Rozenweg voor het verkeerslicht te wachten. toen een 47-Jarige bestuurder uit Hilversum met grote snelheid van achteren op hem Inreed. De wagen van de Katwijker werd finaal In elkaar ge drukt maar de man zelf kwam er nog goed van af. Hij liep licht nekletsel en kneuzingen op. PO ZO HUI CO KUiPtfK Samenwerking Nederlanders en Portugezen De Vereniging van Eigenaars Park Oud Wassenaar vrezen dat het sluipverkeer zich verplaatst naar de weg langs het kasteel Oud Wassenaar. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De gemeente Zoeterwoude hoeft de kopers van de pre mie-A woningen in de nieuwbouwwijk Bloemenweide geen 5000 gulden terug te betalen. Dat is de conclusie van voormalig hoogleraar bouwrecht M. van Wijngaar den, die als bemiddelaar in het conflict tussen gemeente en kopers is opgetreden. Tussen de gemeente en de kopersvereniging bestaat volgens de onderzoeker geen contract over de grondkosten, dus van schending van een overeenkomst kan geen sprake zijn. Als de kopers vereniging de gemeente toch wil aanspreken, zal zij moe ten bewijzen dat het gemeentebestuur op een andere manier onrechtmatig heeft gehandeld. woude gaat over de kosten voor de grond in nieuwbouwwijk astrid van den berg Het conflict tussen de vereni- Bloemenweide. De kopersvere- ging en de gemeente Zoeter- niging meent dat de 35 eigena ren van de premie-A woningen in de wijk ruim 5000 gulden moeten terugkrijgen. De ge meente had de grondkosten 5745 gulden lager gesteld dan de kostengrens, zoals die is vastgesteld door het ministerie van vrom. De gemeente zegde daarbij toe dat de lagere grond kosten zouden leiden tot een la gere koopsom. De lagere kavel- prijs is echter nooit verrekend met de totale kosten voor de woning. De gemeente Zoeterwoude liet daarop de zaak onderzoe ken door Van Wijngaarden. De ze kwam tot de conclusie dat de gemeente niet aangesproken kan worden op schending van een overeenkomst met de kopersvereniging. Zoeterwoude had een overeenkomst gesloten met de aannemer, niet met de kopers. De enige mogelijkheid die de kopersvereniging daarom heeft is aan te tonen dat de ge meente niet volgens de regels heeft gehandeld door de over eenkomst tussen haar en Noor- lander niet na te komen. De ge meente kan daar tegenin bren gen dat het niet verrekende ver schil in kavelprijs toch ten goe de is gekomen van de kopers van de woningen. De gemeente moet dan laten zien dat zij het geld heeft gebruikt voor kwali teitsverbetering van de wonin gen. leiderdorp uesbeth buftink Een werkproject voor Portugese en Nederlandse jongeren in een Europees samenwerkingsver band. Vanuit die doelstelling hoopt de Leiderdorpse jonge renwerker Paul van Oers circa tien jongeren uit de Leidse regio en tien uit het Portugese Setti- bal op te leiden tot bouwers van authentieke houten boten. Als hij subsidie krijgt van de Eu ropese Gemeenschap, kan het project in 1994 van start gaan. Het idee voor het project is ontstaan in Setübal, waar tien tallen oude schepen liggen weg te rotten op het strand. „Die bo ten liggen op een enorm scheepskerkhof en zijn nog he lemaal op de oude wijze ge bouwd. In Nederland passen we die methode van houtbouw weer toe bij de bouw van de 'Hollandia', het VOC-schip dat in Lelystad wordt gebouwdal dus Van Oers. „En in Nederland liggen ook boten te verrotten, kotters. Die willen we eerst gaan opknappen met Nederlandse en Portugese jongeren. Om kans te maken op een Europese subsidie, moet het project in heel Europa toepas baar zijn en gecombineerd zijn met een goede vakopleiding. „We proberen met Leidse in stanties in zee te gaan. Er moet een leer- en een werkproject worden ontwikkeld. Maar sa menwerking met andere instan ties is moeizaam, want die zou den er vrijwillig werk in moeten willen steken. Ze krijgen er geen extra geld voor, hoewel we wel gaan proberen daar ook subsi die voor te krijgen. Bovendien zijn er bijna geen instanties die zich bemoeien met jongeren tussen de 18 en 27 jaar. dat ge bied wordt nog niet bestreken. Ik wil niet struikelen op een ge brek aan coöperatie met instan ties in de regio." Van Oers hoopt in '94 eerst in Nederland de kotters te kunnen opknappen, gecombineerd met een vakopleiding. „Dan laten we die Portugese jongeren over komen voor vier of vijf maan den. Wanneer we hier een zo mer hebben gedraaid, plaatsen we het hele pfciject over naar Setübal om daar hetzelfde van de grond te krijgen." Van Oers denkt dat het pro ject voldoende geld kan op brengen om zichzelf te bedrui pen. „Die boten zijn na een grondige opknapbeurt heel goed te verkopen. Dat kan jon geren langdurig aan werk hel pen." De boten zouden ook weer voor jongeren gebruikt kunnen worao. ..ital nu hei mooiste zijn. Op zo'n boot valt een enorme sfeer te creëren, want het vereist een grote saamhorigheid. Het is een ver antwoorde manier om tot groepsintergratie te komen heel goed bruikbaar voor bij voorbeeld jongerencentra of al kickhuizen." Van Oers stuit voorlopig nog op een enorme papierwinkel. „Het gaat er nu om, om met een goed voorstel in Brussel aan te komen. Wij zijn niet de eni gen die een jongerenproject in Europa willen opzetten. En we willen ook kijken of we provin ciale subsidie kunnen krijgen omdat we jongeren uit deze re gio willen selecteren. Het mooi ste zou zijn als we die kotters in Leiden ot in Leiderdorp zouden kunnen opknappen. Extra plaatsen opvang Zoeterwoude zoeterwoude Er komen nieuwe plaatsen vrij in de Zoeterwoudse dagopvang omdat de Stichting Kinderop vang per 1 augustus gaat uit breiden. Bedrijven kunnen extra plaatsen voor hun werknemers in het kinderdagverblijf 't Wa terhoentje van de stichting ko pen. Zij kunnen hiervoor een premie van 2000 gulden per jaar krijgen in het kader van de lan delijke regeling opvang te sti muleren. Over deze mogelijk heid organiseert de gemeente op 19 mei (vanaf 20.00 uur) een informatieavond in 't Water hoentje, Busbanen open FOTO JAN HOLVAST o 2i ^chtwerf Klaassen en Zn. heeft de huur van het huidige onderkomen van de roeivereniging opgezegd. leivereniging verhuist naar Vlietlandbrug i Voorschotense roeivereni- uur: j Rijnland verhuist komend ri-14lar naar een terrein nabij de Iwe Vlietlandbrug. De be lle vestigingsplaats ligt aan Hiet, tussen de plaats waar ivoor kort het veerpontje tegde en de jachtwerf van 3>pek. De vereniging moest - f joek naar een nieuwe locatie öt jachtwerf Klaassen en Zn. rereniging de huur van het onderkomen had opge- Bt nieuwe terrein is in over- met de provincie, de ge- mte Leidschendam en Vliet- 7/16i b-v- gevonden. Volgens se- aris J. Hazelbach is bet wat aan de smalle kant, maar net breed genoeg voor een roeiac- commödatie. De vereniging is verheugd over de oplossing, vooral door dat het er lange tijd naar uitzag dat geen geschikt terrein zou worden gevonden. Een terrein aan de grote plas van het recre atiegebied Vlietland viel af, om dat op dit water bij een beetje wind al hoge golven ontstaan. „Vooral de lange roeiboten, zoals de 'vier' en de 'acht' ma ken dan te veel water, dus dat kon niet doorgaan", zegt Hazel bach. Ook een terrein aan de westkant van de Vliet, op het grondgebied van Voorschoten, bleek door de hoge grondprij zen niet haalbaar. Met de steun van Bart Carpentier Alting van Vlietland b.v. en de provincie werd uiteindelijk tot deze loca tie besloten. Momenteel maakt de vereni ging plannen voor een boten- loods en een clubgebouw. Om dat de gemeente Leidschendam en de provincie positief staan tegenover de plannen, verwacht Hazelbach dat de vereiste bouwvergunning snel kan wor den afgegeven. De nieuwe accommodatie, die ontworpen is door de Leids- chendamse architect Jan van Vliet, moet een vloot van onge veer 45 schepen herbergen en daarnaast ruimte bieden aan maximaal 450 leden. Om 'hori- zonvervuiling' te voorkomen, krijgt het gebouw geen verdie pingen. Over de precieze bouw kosten wil Hazelbach geen de tails geven, maar wel verzekert hij dat er meer dan een half mil joen gulden aan zal worden ges pendeerd. Rijnland hoopt het geld bijeen te krijgen door aller lei acties. Ook een beroep op de bank behoort volgens Hazel bach tot de mogelijkheden. De afstand tussen Leiden en de roeivereniging is door de nieuwe Vlietlandbrug veel klei ner geworden. Rijnland, dat momenteel zo'n 300 leden telt, verwacht dan ook dat roeilusti- gen uit Leiden Zuid West de weg naar de vereniging zullen weten te vinden, temeer door dat de Leidse roeivereniging Die Leythe een ledenstop heeft af gekondigd. Een groei naar 450 leden acht Hazelbach op ter mijn dan ook niet uitgesloten. De twee nieuwe busbanen in Leiden en Zoeterwoude worden op woensdag 20 mei geopend door de Zuidhollandse gedepu teerde T. Jansen en de directeu ren van de vervoersmaatschap pijen NZH en Westnederland. De busbanen zijn aangelegd in het kader van de actie 'Vrij Baan 21'. Het doel daarvan is het aan tal reizigers dat in de Randstad van het openbaar vervoer ge bruik maakt, te verdubbelen. De officiële handeling wordt verricht om 10.15 uur bij de busstrook langs de Voorschoter- weg. Deze baan tussen de Brahmslaan en de Churchilllaan moet voor een betere door stroming van het busverkeer naar Leiden zorgen. Door een elektronisch systeem krijgen de bussen voorrang bij de ver keerslichten. De andere busbaan loopt langs de Europaweg en de Bur gemeester Detmersweg. tussen de Dirk van Santhorstweg in Zoeterwoude en de Lammebrug in Leiden. Binnenkort wordt ook een busstrook aangelegd langs de Burgemeester Det mersweg tot aan de Dr. Kort- mannstraat in Zoeterwoude.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19