Lager tarief bij minder afval F 'Simulatiepatiënten zijn veel echter' l Leiden 'Raad en Daadwinkel niet in Antillenstraat' Cursus om in te burgeren niet verplicht IONDERDAG 14 MEI1992 De Antillenstraat ligt volgens de wijkgroep sociale vernieu wing in Leiden-Noord en De Kooi niet centraal genoeg voor de vestiging van een Raad en Daadwinkeï. Tijdens een ver gadering van de wijkgroep gis teravond bleken enkele leden de winkel liever elders te zien. De wijkgroep sociale vernieu wing besloot daarom een werkgroep in de stellen die gaat uitzoeken waar de winkel net beste kan komen. Dat hangt ook af van het aanbod van woningbouwverenigin gen. De gemeente had al een pand gevonden in de Antillen straat. Maar vanuit Groenoord en bet Noorderkwartier ligt het Stadsbouwhuis veel dich terbij dan de eventuele winkel aan de Antillenstraat. zo werd betoogd. Ook vond men het bezwaarlijk dat een deel van de winkel op de eerste verdie ping zou komen. Als mogelijk alternatief voor de Antillenstraat werd buurt huis 't Spoortje aan de Bern bardkade genoemd. De biblio theek in het buurthuis heeft ruimte aangeboden voor de Raad en Daadwinkel. In de onzekere - verbouwingsplan ncn voor 't Spoortje rou dan met de komst van de winkel rekening worden gehouden. Leiden-Noord en De Kooi vor men het derde sociale ver- nietjwingsgcbied waar een Raad en Daadwinkeï komt Vorige week opende wethou der Koek Raad en Daadwin kels in Pancras-Oost cn Siaaghwijk. Leiden wil bouwen op terrein Pelikaanstraat LEIPEN LOMAN LEEP MANS De gemeente Leiden wil het Ouwerkerk-terrein aan de Peli kaanstraat bebouwen. Stede- bouwkundige E. Meulema denkt dat een gebouw van vijf lagen met winkels op de begane grond en tussen de 24 en 28 woningen nmgrhik tok li er een ontwikkelaar gevonden die er wel wat in ziet." De ontwikkeling van het terrein, omgeven door Haarlemmer straat. Pelikaanstraat. Oude Vest en Gijzensteeg. heeft jarenlang stilgelegen. Plannen van de ge meente om het te onteigenen liepen op niets uit. Maar door dat delen van het tenein van ei genaar zijn veranderd, zijn er nu wel mogelijkheden om. zoals Meulema zegt ..het gat op een goede manier te vullen." Naast een bouwblok aan de Pelikaanstraat kan er aan de Gijzensteeg een rij woningen komen. Daarmee is dan het he le plein omsloten. Aan de bin nenkant komen tuinen voor de huizen en erven voor de opslag van de winkels aan de Haarlem merstraat. Problemen zullen zich in ieder geval voordoen met het aanleggen van parkeer vakken voor nieuwe bewoners. „Dat is sowieso onbegonnen werk en daarom klinkt bij de ge meente steeds vaker het geluid dat we daar maar helemaal niet meer aan moeten denken", al dus Meulema. Hij vreest dat en kele bomen aan de Pelikaans traat zullen sneuvelen als het plan wordt gerealiseerd. In een eerste reactie lieten Ie den van wijkvereniging Marc- dorp/de Camp weten dat zij de voorlopige ideeën van Meulema te massaal vinden. Maar dat er schot in de zaak zit. was voor de buurt bewoners verheugend. ALPHEN AAN PEN RUN Buitenlanders die nieuw in Alp hen komen, worden niet ver plicht deel te nemen .1.111 (00 inburgercursus'. Volgens bur gemeester Paats, zo zei hij naar aanleiding van de notitie 'Marokkanen in Alphen', wordt elke nieuwkomer tevoren ge vraagd om mee te doen. „Wij moeten de allochtonen eerst zelf overtuigen van het nut. Als dat niet lukt. kunnen we even tueel aan dwang denken." De inburgercursus is bedoeld om buitenlanders snel gewend te maken met de AJphense sa menleving Ondodad van de cursus is les in de Nederlandse taal en les in Nederlandse ge bruiken, normen en waarden. Het project nroheert de grote poep buitenlanders en in het bijzonder de Marokkanen in Alphen een beter bestaan te bieden. Speerpunten van het project zijn arbeid, scholing en behoud van eigen cultuur Burgerpeesier Paats bena drukte dat het een zwaar pro ject wordt. Hij noemde onder meer de grote culturele ver schillen tussen groepen buiten landers en de hoge werkloos heid onder de Marokkanan als struikelblokken. iet huisvuiltarief voor alleenstaanden gaat waarschijnlijk mlaag. Dat is het gevolg van een herziening van de ta- pven, zoals B en W die voorstellen. Net zoals bij de ver- ntreinigingsheffing van het hoogheemraadschap komen r twee verschillende tarieven: voor één- en voor meer- ersoonshuishoudens. e gemeente wil de totale in- »msten van de reinigingsrech- n gelijk houden. Hoeveel de >n minder en de ander meer pet gaan betalen is nog on- jidelijk. De reinigingsdienst udeert nog op de cijfers. Het an wordt 27 mei voorgelegd in de politieke partijen, tijdens in raadscommissie. Onderdeel van het plan is ook n de inning van de tarieven 'er te hevelen van het nutsbe- ijf Rijnland naar de gemeen- lijke afdeling financiën. Dit ;eft naar verwachting gunstige rrouw beroofd 1DEN ?n 33-jarige Leidse vrouw is stermiddag op een nogal ruwe anier van haar portemonnee troofd. De vrouw liep op de Dogstraat toen ze opeens een iweldige duw in de rug kreeg I voorover tuimelde. Later erkte ze dat de rits van haar Ihoudertas openstond en haar ïrtemonnee was verdwenen, e politie kon vanochtend niet irtellen hoeveel geld er in de )rtemonnee zat. et slachtoffer vermoedt dat ze overvallen door twee andere ouwen van tussen de 20 en 25 proud. 'aal op het hoofd DEN» .•n 19-jarige man is gisteroch- nd naar het ziekenhuis over bracht nadat hij bij het uitla- in van een vrachtwagen aan t Rooseveltstraat een paal op n hoofd had gekregen. Aan- mkelijk leek het nog mee te Hen. De man had slechts een ein hoofdwondje. Maar toen j wegliep, viel hij opeens be- jsteloos neer. Hoe ernstig zijn rwonding precies is, kon de ilitie vanochtend nog niet ver- llen. financiële gevolgen voor de ge meente. H. van Wirdum. be- stuursmedewerker van milieu wethouder H. de la Mar: „Voor ons is de inning via de EWR heel lastig, onoverzichtelijk. En het is voor burgers ook een beetje raar om de reinigings rechten aan het nutsbedrijf te betalen." Het plan voor herziening van de huisvuiltarieven werd gister avond door wethouder De la Mar aangekondigd tijdens de raadscommissie milieuzaken. Hij regaeerde hiermee op vra gen van raadsleden over de in voering van een systeem waar- AGENDA DONDERDAG 14 MEI Leiden Lezing door August Willemsen, auteur 'Braziliaanse brieven' en de bestseller 'De Val' over zijn alcoholische periode, Augusti- nus, Rapenburg 24, aanvang 21.00 uur. VRIJDAG 15 MEI Leiden Lezing met het thema 'Psycho logie en ons geloof, gastspreker drs. L. van Oordt, org. RK Jonge- Vertegenwoordigers van scho len en club- en buurthuizen in Leiden-Noord gaan praten om te kijken wat er voor 'meiden' in de wijk gedaan kan worden. Dat is gisteravond in de wijkgroep sociale vernieuwing besloten. De kem van het meidenbeleid is dat meisjes vanaf 18 jaar zich bewust worden van hun econo mische zelfstandigheid. Enkele wijkgroepsleden maakten eerder bezwaar tegen het aparte beleid voor 'meiden' van de gemeente. B. Groeneweg vond dat allochtone meiden te veel aandacht krijgen binnen het beleid. „Autochtone meiden bij de hoeveelheid afval van elk huishouden elekktronisch wordt bijgehouden. Zo'n sys teem is volgens milieuwethou der H. de la Mar in Leiden niet haalbaar. De gemeente Haarlemmer meer is onlangs tot zo'n sys teem overgegaan. Met behulp van elektronica is het mogelijk na te gaan hoeveel huisvuil ie der gezin produceert zodat de tarieven daarop kunnen worden afgestemd. De gemeente hoopt dat deze werkwijze mensen er toe aanspoort minder huisvuil in te leveren. De la Mar: „Je kunt dat alleen in brede straten doen waar ie dereen apart zijn vuilniszakken buiten zet. Dat zou in de prak tijk alleen het Waardeiland zijn." Het risico bestaat dat mensen hun huisvuil in wijk- containers of in de afvalcontai ner van hun buurman depone ren om goedkoper uit te zijn. rengroep Leiden, St. Jacobshof- je, links achterin, Doezastraat 25, aanvang 20.15 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevens hof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.15 uur. Vleermuisexcursie in de Leidse Hout, start om 21.00 uur in het Koetshuis met inleiding en vi deo, daarna rondleiding met BAT-detector. voelen zich soms gediscrimi neerd". Groeneweg meende ook dat het beleid te veel van westerse waarden uitging. „Ik lees hier dat jongens en meisjes gelijk zijn, is dat in andere cul turen ook zo?" Voorlichtster D. Schouten van het gemeentelijk meidenbeleid zei allochtone meiden soms ge- emancipeerder zijn dan au tochtone. Ze wees ook op enke le succesvolle initiatieven. „Zoals de hobbyclub techniek voor meiden in buurthuis Groenoord. Probleem is daarbij juist dat er zich wel meiden melden, maar dat er te weinig begeleidsters zijn." Leidefi-Noord wil meidenbeleid Sinds Tol Hanse VV H in zijn bekende liedje 'Big City' over Amsterdam, ing over glijdend door de mdepoep alsof het een van de fezenlijke kenmerken van de lofdstad betrof, zijn deze jwerpselen niet meer uit de edia verdwenen. Ook in liden werd hondepoep als een Heusbinnenstadsprobleem zien en derhalve tot op het togste gemeentelijk niveau isproken en geanalyseerd. Loeps [tvindingen als 'het handige hepje' beter bekend als de Dop-scoop' werd nooit popu- p. En van mallotige ideeën als motoragent die onder aan h brede tweewieler speciale icpoppakkers gemonteerd eeg, hoor je ook niets meer. iden kwam met het eigen ini- Itief in de vorm van de zoge- iten HUS. De hondenuitlaat- look. Een lang omgewoeld ik grasveld waar de honden it mee moesten doen. De ge rente ploegt de grond eens ir maand om waardoor de 'ook weer 'schoon' en de on liggende grond uiterst iichtbaar wordt. Het blijft ech- rde kunst om de honden zo- t te krijgen het precies op die look te doen. Volgens kenners fkiezen helaas veel honden tg liever de geribbelde blinde- leidestrook op de Breestraat ti een willekeurige HUS in ilk Leids park dan ook. Hondepoep. Het lijkt een uitgekauwd onderwerp. Maar er zijn nog mensen die te hoop lopen tegen dit bruine fenomeen. De honden zelf wordt niets verweten. Het zijn de eigenaars die, bijvoorbeeld volgens mevrouw Zuidam uit de Merenwijk, moeten worden bestraft als ze 'de troep' van hun huisdier niet opruimen. Poedel Een andere plek waar het af en toe net een kennel lijkt, is de groenstrook langs de Zijl bij de Merenwijk. Het is daar leuk wandelen aan het water en de poedels en soortgenoten gaan natuurlijk mee. Maar op die vel den tussen het water en de hui zen van de Rozen, Zijdes, Paden en Dalen wordt dus ook stevig gekakt. En de andere regelmati ge gebruikers van die grasveld jes, de kinderen uit de buurt, trappen er regelmatig in. Tot er gernis van mevrouw Zuidam die daarom deze week een bord met volgende tekst plaatste: Hier s.v.p. geen hondepoep, het is voor onze kinderen zo'n troep. „De kinderen komen regelmatig binnen met poep aan hun sportschoenen. T egenwoordig zitten er allerhande gleufjes on der en kan ik met satéprikkers die weer schoon zien te krijgen. Daar word ik een beetje misse lijk van", aldus Zuidam. Behalve dat, wijst ze ook op het hygiëni sche aspect: „Er zitten allerhan de micro-organismen in, waar kinderen ziek van kunnen wor den." Poeploos Zuidam weet hoe het wel zou moeten en heeft daar een goed voorbeeld van: „We zijn lid van een watersportclub bij de Kaag. Daarmee komen we samen op een eiland met een flink aantal schepen en daar zijn ook een veel honden bij. Maar je komt er geen drol tegen. Dat komt omdat niemand het eiland op Verpleegopleiding zoekt vrijwilligers De afdeling verpleegkunde van de Leidse Hogeschool zoekt vrijwilligers die in de huid van een patiënt willen kruipen. Met ingang van het komende studiejaar krijgen ze een rol bij de nabootsing van specifieke praktijksituaties in de hbo-v opleiding, een taak die tot nu toe door studenten of do centen werd verricht. „Dit is echter en het maakt de student gemotiveerder", zegt ini tiatiefnemer G. Driessen. Het praktijklokaal - skill's lab genoemd - in het gebouw van de Leidse Hogeschool aan de Endegeesterwatering oogt als een echte ziekenzaal. Vijf bedden staan leeg. In het midden rusten twee poppen met uit- neembare onderdelen op een bed. Ernaast twee, half onder laken verborgen, liggen on derlichamen van vleeskleurige kunststof. Daarmee kan het inbrengen van een blaas- katheter worden geoefend. De kleding van de verpleegkundigen is correct, met hulp middelen en - steriele - instrumenten wordt omgegaan als in een ziekenhuis. De studen ten van de hogeschool krijgen er les, nadat ze eerder met theorie en praktijkvoorbeel den hebben kennisgemaakt. „Nu oefenen ze met elkaar en met pop pen, in die eerste anderhalf jaar van de op leiding is het droogzwemmen. Met simula tiepatiënten wordt het echter", legt docent Driessen uit. „Studenten vallen nog wel eens uit hun rol als het moeilijk wordt in oefensituaties. Straks krijgen ze iemand die ze niet kennen. En het is moeilijk, omdat het in principe onbegrensd is hoe mensen reageren in de oefensituatie." Van te voren wordt met de simluatiepatiënten doorge sproken wat er wordt verwacht, ze worden getraind voor de rollen die ze moeten spe len. Driessen: „En die rol speel je dan een paar keer, bij wisselende studenten." „Wij gaan wel selecteren, iemands moti vatie proberen te achterhalen", benadrukt Driessen. „Stel dat iemand zich aanmeldt die jarenlang een naaste heeft verzorgd. Dan moet je hier niet komen vanuit de ge dachte dat jij weet wat goed is." Wel wordt van vrijwilligers verwacht dat zij na afloop uitgebreid aan een nabeschouwing mee doen, vaak met behulp van de gemaakte vi deo-opnamen. Het gaat trouwens niet louter om bedpa- tiënten, maar ook om situaties thuis. Zo kan iemand de rol spelen van een ouder, die zijn kind in het ziekenhuis moet achterla ten, of de rol van een vrouw die met vragen omtrent haar dementerende man medische hulp zoekt, of de rol van een depressieve patiënt die moet worden opgenomen. De technische aspecten van het 'patiënt' spelen gaan op de Leidse Hogeschool ver der dan misschien wordt verwacht. „Hoe moeten we anders leren injecteren?", zeg gen de eerstejaars studentes Renate de Hoog en Ingeborg Post, even voor een foto poserend. De verpleegkundigen-in-spe oe fenen dat op elkaar, waarbij de ingespoten vloeistof'fysiologisch zout' is. „Maar je pro beert het eigenlijke inspuiten wel te vermij den", vult Driessen aan. En het blijft niet bij injecteren, ook bloedafname of een maag sonde inbrengen is iets dat op elkaar en straks op vrijwilligers wordt geoefend, als ze willen en voor hun eigen verantwoording. De simulatiepatiënten krijgen een reiskos tenvergoeding en een klein bedrag per uur. Het voornemen van Driessen heeft in middels al tot aanmeldingen geleid. Gezien de populariteit van een serie als Medisch Centrum West toch niet vreemd? Een ver baasde Driessen: „Daar heb ik echt niet aan gedacht. Het is immers beslist niet bedoeld als theater, zo van: oh. wat lollig toch. To neelkwaliteiten zijn niet weg, maar het moet echt blijven." Belangstellenden (vanaf 18 jaar) kunnen contact opnemen met G. Driessen of G. Kempenvan Dommelen op de Leidse Hogeschool aan de Endegeesterwatering (071-171121). Zij krijgen dan een uitnodL ging voor een Informatiebijeenkomst. Twee gewonden bij botsing Merenwijkbewoonster Zuidam met haar twee dochters en twee kinderen uit de buurt bij het bord met de tekst 'Hier svp geen hondepoep, het is voor onze kinderen zo'n troep!' komt zonder een schepje. Na het opscheppen wordt het keu rig in bijvoorbeeld een brand netelbosjes gelegd. Dat geldt ook voor papiertjes en ander af val. Iedereen is verantwoorde lijk en dat wordt ook aan nieu we leden verteld", aldus de moeder van twee dochters. De sociale controle op dat ei land is niet te vergelijken met die bij het pad langs de Meren wijk, beseft ook Zuidam. Maar prullenbakken waar mensen het opgeschepte zouden kunnen deponeren, ontbreken, dus valt er ook geen goede aanzet te maken: „Ik heb gehoord dat die schepjes in Leidschendam ver plicht zijn, maar dan moet je wel plek hebben om het kwijt te raken. Je blijft er niet een uur mee rondlopen". Zuidam ziet dan ook een grote rol voor de gemeente weggelegd bij de oplossing van het pro bleem: ,,Iemand.die te hard rijdt, krijgt een boete. Dat schijnt de enige manier te zijn om mensen op te voeden. Een kennis van mij heeft een Deen se Dog. Als je ziet wat die bees ten in een keer neerleggen. En waar blijft de HUS hier in de Merenwijk?" Poeprapen Zuidam zegt positieve reacties te hebben gehad toen zij het bord plaatste: „Mensen stonden gewoon te juichen toen ik dat deed. Ik besef ook wel dat die paaltjes er door vandalen zo weer worden uitgerukt, maar het gaat om het gebaar en ik hoop dat het wat oplevert", al dus Zuidam. Langslopende hondenbezitters zijn vaak min der onder de indruk: Neem nou dat veld verderop bij het standbeeld. Dat wordt door de scholen regelmatig voor sport wedstrijden gebruikt. Dan zie je van te voren de ouders een uur tje poeprapen. En de eigenaren van de honden zeggen dan 'maar ik betaal toch hondenbe lasting'. Ja. ik betaal ook reini gingsrechten maar ik moet het huisvuil welfneenraUÉÉ aanbieden. Kom, ik laat mijn kinderen toch ook niet bij de buurvrouw op de stoep kak ken." (LL) Woy Ktoppgr en lonwi Lftnam Eerstejaars in de verpleegopleiding moeten nu zelf voor patiënt spelen. Ingeborg Post en Renate de Hoog (rechts) hopen straks met onbekenden te kunnen oefenen. foto holvast Bij een botsing op de Smaragd- laan zijn gistermiddag twee ge wonden gevallen. Een 28-jarige vrouw en een 5-jarige jongen beiden afkomstig uit Leiden moesten zich met nek- en rug klachten in het ziekenhuis laten behandelen. De gewonden wa ren passagiers in de twee auto's die bij het ongeluk betrokken waren. Het ongeval ontstond toen een 38-jarige automobilist afremde om een van rechtskomende au to voon-ang te verlenen. Een 22- jarige Leidenaar, die achter hem reed en volgens de politie on voldoende afstand hield, knalde vervolgens bovenop hem.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17