Leiden Regio Mammoetfusie in pc-onderwijs Woningbouwvereniging ritselt zich 'rijk' Gemeente Leiden krijgt 150.000 gulden boete duinrell Duits muziekkorps trekker op Taptade Geen werkloze leraren ingezet voor taallessen Sfjj Huur hier iuw auto Huur een lijkwagen ComputerWare DONDERDAG 14 ME11992 15 Hondepoep "7 Wie zijn hond uit- I laat op de groen strook langs de Zijl bij de Merenwijk wordt gecon fronteerd met een actie te gen hondepoep V KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNASTRAATSMA Roeivereniging yt q DeVoorschotense I -7 roeivereniging Rijn land verhuist komend na jaar naar een terrein nabij de nieuwe Vlietlandbrug Varkenspest De veterinaire U dienst zoekt bij circa 2000 bedrijven naar de bron van de varkenspest Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn !26o (tegenover Avifauna), Alphen o/d Rijn, of moak een afspraak: tel. 01720-22100 De sociale dienst in Leiden is door het rijk op de vingers ge tikt. De uitkeringsinstantie heeft werkloze buitenlanders jaren lang ten onrechte een extra lan ge vakantieperiode van zes we ken toegestaan. Daarvoor wordt de gemeente nu gestraft met een korting van ruim 150.000 gulden. De rijksconsulent sociale ze kerheid is van mening dat bui tenlanders niet langer dan vier weken naar het land van her komst mogen afreizen. De gemeente ziet er van af te gen deze beschikking in beroep te gaan. Eerder is gepoogd met de rijksconsulent een regeling te treffen waarbij migranten twee keer in de drie jaar langer dan vier weken weg mogen. Maar dat voorstel is door het rijk afge wezen. Alleen in bijzondere ge vallen, zoals voor bruiloften of begrafenissen, mogen werkloze migranten voor een langere pe riode naar hun geboorteland gaan. Attrakt iepark Een Duits militair muziekkorps, de wereldkampioen Show en Marchingband Kunst Genoe gen uit Leiden, een show van de politiehondenbrigade uit Rot terdam en vuurwerk. Dat zijn de hoogtepunten die de Stich ting Taptade Evenementen Lei den op het programma heeft staan voor de 15de Taptade. Op zaterdag 23 mei wordt deze 'spectaculaire show' door korp sen van internationaal allure voor de tweede keer gehouden op het terrein van voetbalvere niging UVS. Ton Bakker, pr-medewerker van de stichting, noemt het een 'select gezelschap' dat op de Taptade '92 verschijnt. „De korpsen hebben hun eigen identiteit en zijn niet met elkaar te vergelijken." Hij is zeer trots op de komst van het 65 man tel lende Duitse Heeresmusikkorps uit Potsdam. „Het is een van de beste militaire muziekkorpsen. Het heeft heel wat moeite ge kost het naar Leiden te halen." Als het weer het toestaat, is het Duitse korps ook al 's middags op het Stadhuisplein te zien, waar het van half twaalf tot half een een concert geeft. Een onderdeel dat uit de toon valt tijdens de Taptade, waar van de kosten zo'n 50.000 gul den bedragen, is een optreden van de politiehondenbrigade. Die demonstreert hoe honden drugs opsporen. Bakker: „We proberen een zo afwisselend mogelijk programma te bren gen; voor elk wat wils. We heb ben de beste muziekkorpsen in huis gehaald en ter onderbre king de enige fulltime-honden brigade die Nederland rijk is." Verder kan het publiek genie ten van optredens van de Delta band uit Vlissingen, het Ameri kaans getinte drumkorps The Rythm Stars uit Sneek en Show fanfare EDG uit Ermelo. In het voorprogramma, dat om kwart over zes begint, speelt de jong ste jeugd van UVS een demon stratiewedstrijd. Bakker hoopt dat de weergo den hem gunstig gezind zijn. „Er zijn weliswaar 400 overdek te plaatsen, maar niet iedereen kan daar zitten. De kaartver koop is al in volle gang, dus wie een overdekte plaats wil, moet opschieten. Maar het is ook voor de korpsen niet echt pret tig als ze door de regen moeten banjeren." De onzekere weerfactor heeft 14 mille gestolen uit restaurant leiden Bij een inbraak in restaurant La Cloche is in de nacht van dinsdag op woensdag een bedrag van 14.000 gulden buitge maakt. Bij de inbraak werd de voordeur opgebroken en de kas geforceerd. Ook twee paspoorten en een bankpas werden gesto len. Die werden later aan het Rapenburg teruggevonden en bij de politie terugbezorgd. Kraam 'Blinden' 23 mei in Breestraat leiden In het bericht 'Blind over Breestraat' dat gisteren in deze krant stond, werd aangekondigd dat zaterdag een kraam van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden in de Breestraat is met allerlei activiteiten. Met zaterdag wordt be doeld: volgende week zaterdag 23 mek 21.000 gulden voor gehandicapten De collecte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, die werd gehouden van 27 april tot 2 mei, heeft in de gemeente Lei den een bedrag van 21.557,60 gulden opgebracht. Hiervan wordt 15 procent uitgekeerd aan Leidse gehandicaptensportverenigin gen. De rest wordt in het nationale fonds gestort. Zuydtwijck schenkt oude bedden aan Tsjechoslowakije Verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan schenkt 150 oude bedden aan een zie kenhuis in de Tsjechische ge meente Slani. Het verpleeghuis doet afstand van de bedden omdat het sinds deze week be schikt over nieuwe, elektronisch bedienbare bedden. Daarmee zijn de oude bedden, die wer den aangeschaft in 1972, over bodig. Na een verzoek van de Olga Havel-stichting in Amster dam besloot het verpleeghuis de in goede slaat verkerende bedden beschikbaar te stellen voor ziekenhuizen in Tsjechos lowakije Het ministerie van defensie ver voert de bedden gratis. Op 15 mei wordt een van de bedden symbolisch aangeboden aan een lid van de Tsjechische am bassade. wethouder H. de la Mar (sociale zaken) voelt vooralsnog weinig voor het inschakelen van werk loze onderwijzers bij het geven van Nederlandse taallessen aan buitenlanders. De ervaring heeft volgens hem uitgewezen dat het inzetten van vrijwilligers niet al tijd de gewenste resultaten op levert. Van grote wachtlijsten voor het volgen van Nederlandse taallessen bij de professionele instanties (basiseducatie) is vol gens De la Mar bovendien geen sprake. „Het probleem is niet zo groot dat het spaak loopt", al dus de Groen Links-wethouder. Cursisten die zich aanmelden moeten twee d drie maanden wachten voor ze aan de beurt zijn. De wethouder reageerde gis teravond tijdens een commis sievergadering op vTagen van PvdA'er C de Boer. Haar fractie is voorstander van het inscha kelen van werkloze onderwij zers. Dat zou op geheel vrijwilli ge basis moeten gebeuren Om onderwijzers aan te moedigen zouden ze voor het werk een kleine vergoeding moeten krij gen. meent de PvdA. Qped on<ie+«ou<kn leiden Veel auto-verhuurders komen niet verder dan een leuk midden-klassertje, maar de gebroeders De Jong aan de Plesmanlaan hebben een gat in de markt gevonden. Huur Vijf scholen voor voortgezet onderwijs samen Het optreden van wereldkampioen Show en Marchingband Kunst en Genoegen is traditiegetrouw weer een van de hoogtepunten van de Taptade. foto loek zuyderduin de stichting doen besluiten, om volgend jaar het evenement weer in de GroenoordhalJen te houden. Dit jaar was dat, door het ontbreken van een grote sponsor, niet mogelijk. „De huur van de Groenoordhallen, het installeren van tribunes en verlichting maken het evene ment sowiewo duurder. Toch is ons streven om volgend jaar weer in de Groenoordhallen te zitten: het publiek verwacht ei genlijk niet anders. We hebben het evenement dertien jaar lang in de Groenoordhallen gehou den." Kaarten voor de Taptade zijn onder meer verkrijgbaar bij de i UVS en deVW-Lei- Overdekte plaatsen 15 gulden, andere plaatsen 7,50 gulden. Aanvang voorprogramma 18.15 uur, hoofdprogramma 19.00 uur. Voor inlichtingen of reserveringen, tel. 312232 of 141108. Leidenaars krijgen klappen na Ajax-lied leiden gebracht naar het AZL. Zijn companen - twee 19- jarige jongens - liepen een verwonding aan een oog en een gekneusd jukbeen op. De politie heeft de omgeving na de vechtpartij nog uitgekamd, maar kon geen enkel spoor meer vinden van de vijf belagers. Overigens zou een van de 'Ajax-fans' het personeel van de snackbar voor de kloppartij op een grove manier hebben behandeld. Het is de politie nog onduidelijk of dat iets met het gevecht te maken had. Drie Leidenaars zijn vannacht nabij snackbar Hendo aan de Steenstraat mishandeld. Dat ge beurde nadat een van hen luidkeels Ajax-liederen had gezongen. Het repertoire viel kennelijk niet in de smaak bij een groepje van vijf jongens, dat er stevig op los sloeg. Een van de Leidenaars, een 18-jarige jongen, is met verwondingen aan het gelaat over- ,,Het wordt absoluut geen eenheidsworst", zegt rector P. de Koe van het christelijk lyceum Dr. WA Visser 't Hooft. Zijn school fuseert met vier andere: de christelijke mavo in Rijnsburg, de Prins Willem Alexander Mavo en de Mondriaan scholengemeenschap in Leiden en de chris telijke mavo De Dwarswetering in Leiderdorp. Visser 't Hooft' is de grootste van het kwintet. De drie besturen van de scholen willen per 1 januari 1993 samengaan. Daarmee ontstaat een scholen gemeenschap met zo'n 200 do centen en 3.000 leerlingen, de grootste in Leiden tot nog toe. Volgens De Koe komen er vrij wel geen arbeidsplaatsen in ge vaar. De eerste analyses wijzen op één of twee docenten die bo ventallig worden. Zij blijven nog maximaal vier jaar in dienst. „Ze hebben dus ruim voldoen de de gelegenheid om naar iets anders te zoeken", aldus De Koe. Belangrijkste reden voor het samengaan is de door de over heid bepleite schaalvergroting. „En daaraan liggen vooral on derwijskundige motieven ten grondslag en geen bezuini gingsoverwegingen", aldus De Koe. Het protestants-christelijke Vlietland-college sluit zich niet aan bij de fusie. De school aan de Apollolaan komt zelf al voort uit een fusie: die tussen De Vlietschans en het Voorscho- tenseLucas-colIcge. Rector De Koe vindt dat er louter voordelen aan de fusie kleven. Het nieuw te vormen in stituut heeft de leeilm^ni VWl te bieden: van gymnasium tot voorbereidend beroepsonder wijs. Uniformiteit in de protes tants-christelijke scholenzuil is niet aan de orde, stelt de rector. Een garantie daarvoor is dat de verschillende opleidingen wor den uitgesmeerd over een aan tal gebouwen in Leiden. Leider dorp en Rijnsburg. Zo kunnen leerlingen van gymnasium, atheneum en havo terecht in het Visser 't Hooft-gebouw aan de Kagerstraat. De Koe wijst op de winst die in Rijnsburg wordt geboekt door de herverdeling van de opleidingen over ver schillende gebouwen. „Rijns burg heeft na de fusie niet al leen maar mavo, maar ook de onderbouw van havo en athe neum. Datzelfde geldt voor Lei derdorp." De verschillende gebouwen mogen dan de identiteit van de opleidingen waarborgen, alle betrokken scholen komen on der één bestuur te vallen. Zijn de scholen straks nog wel als zodanig herkenbaar? De Koe: „Vergelijk het met Unilever. Daar heb je verschillende werk maatschappijen die een heel breed mcrkenarsenaal voeren. De mensen kennen de merken, maar weten niet dat de artike len bij Unilever worden ge maakt. Bovendien kan één be stuur met zo veel scholen onder zich een grotere vuist maken naar de overheid." Volgens de rector neemt de belangstelling van ouders voor kleinere scholen af. „Ze ontdek ken dat grotere scholen mer mogelijkheden bieden. En de leerlingen vinden het ook aan trekkelijker." een dagje een lijkwagen, dan val je nog eens op aan de Noordwijkse boulevard, lijkt de boodschap. Vooruitziende geesten kunnen natuurlijk ook een last-minute boeking doen als ze zich wat beroerd voelen. De eerste hon derd kilometer is gratis... leiden wim wegman Na een kwartiertje konden de meeste toeschouwers hun ge zicht niet meer in de plooi hou den. Het was ook te mooi om te horen hoe de Amersfoortse Wo ningbouwvereniging het rijk de ene legale loer na de andere draait. Draait het rijk de duim schroeven aan? Treur niet en draai het met zijn eigen regels een poot uit. En wordt dan ook nog 50 miljoen rijker. Het verhaal van adjunct-di recteur Bart van den Berg van de Stichting Centrale Woning- zorg uit Amersfoort was gisteren het onbetwiste hoogtepunt tij dens het verder wat sombere symposium 'Lasten in Leiden: Verlichting?' van de Stichting Welzijn. De bijeenkomst was bedoeld om aandacht te vragen voor de almaar stijgende woon lasten. Vooral mensen met uit keringen en minimumlonen dreigen daardoor in de proble men te komen. Goedkope hui zen worden immers steeds schaarser. Wat kunnen woningbouwver enigingen daartegen doen? Niet veel, moest ook Van den Berg erkennen. Maar ze kunnen er wel voor zorgen dat woningen niet te duur worden door een beetje handig met de regels om te springen. Van den Berg: „Als je een woning renoveert, moet je geheel volgens de regels een flinke huurverhoging doorvoe ren. Een paar jaar geleden heb ben we daarom besloten alle re novaties stop te zetten. Nood gedwongen, want we hadden nauwelijks meer geld in kas. In plaats daarvan gingen we heel intensief normaal onderhoud plegen." Het voordeel daarvan is vol gens Van den Berg dat de regels veel soepeler zijn. „Bij renovatie bemoeien alle mogelijke instel lingen zich met het werk, met soms idiote uitgangspunten. Bij normaal onderhoud is dat niet zo. Dan kun je min of meer je eigen gang gaan en hoef je de huur niet te verhogen." De huizen werden er niet slechter van, stelde Van den Berg tijdens het symposium. „Je kunt tijdens een renovatie voor een huis in een keer 30.000 gul den uitgeven. Je kunt dat be drag ook wegzetten tegen tien procent en uit de rente het on derhoud betalen. In tien jaar tijd heb je het zelfde bedrag be steed, zonder dat je er veel ar mer van bent geworden." Overigens geeft de woning bouwvereniging de huurders niet in alles hun zin. „Als ie mand centrale verwarming wil, dan zeggen we: verhuis naar een woning met cv. Want aan leg van een cv leidt altijd tot huurverhoging. De huidige be woner kan die wellicht wel op brengen, maar degene die na hem komt misschien niet. Als je dergelijke wensen honoreert, prijs je een deel van je goedko pe woningen langzaam uit de markt" Inmiddels heeft de woning bouwvereniging ook een paar ongebruikelijke manieren ge vonden om aan geld te kopen. Zo heeft ze zich op de verkoop van nieuwbouwhuizen gestort. Ze werkt daarvoor samen met onder anderen een aannemer. In ruil daarvoor houdt de aan nemer toezicht bij de bouw van huurwoningen voor de woning bouwvereniging en dat scheelt de laatste weer geld. Ook int ze - gelijk met de huur - de pre mies voor een aantal verzeke ringsmaatschappijen. „Daar voor krijgen we courtage, zon der dat we er veel moeite voor hoeven te doen." Door haar ongebruikelijke manier van werken is de Amers foortse corporatie al enige tijd het doelwit van voortdurende controles van onder meer het rijk en de belastingen. „Maar ze hebben niets onregelmatigs kunnen vinden." Werkgroep onderzoekt beperking woonlasten De Stichting Welzijn heeft een werkgroep in het leven geroepen die manieren moet vinden om de gevolgen van de steeds stijgende woonlasten De sociale dienst, de gemeentelijke afdeling woonruimteverdeling en de federatie van Leidse woningbouwverenigingen hebben inmiddels toegezegd plaats te nemen in de werkgroep. Di recteur Carla van Dijk van de Stichting Welzijn hoopt dat de groep voor het eind van dit jaar een aantal voorstellen kan doen. „Tegen de ho ge woonlasten zelf kunnen we niet zo veel doen", stelt ze: „Die zijn nu eenmaal het gevolg van het beleid van het rijk. Maar misschien kun nen we dingen vinden die de gevolgen voor de huurders iets verlichten. Daarbij verwacht ik overigens geen wondermiddelen." CROENOORDHAL LEIDEN 15 en 16 mei 1992 vrijdag 14.00-22.00 uur/zaterdag 10.00-17.00 uur BEURS VOOR COMPUTERS EN TOEBEHOREN Tegen inlevering van deze advertentie grativ een ANTIVIRUS flop

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15