'Ik hou van iemand die ik eigenlijk moet haten' RTV SHOW U. Clouseau op de experimenteertoer DONDERDAG 14 ME11992 NCRV brengt levensverhaal over joodse Hitlerjunge ILVERSUM GERARD VAN PUTTEN I in z'n drang te ovei JL. -JL. leven bereid af te '.vnicn van zijn eigen ik? in de Juitse tv-docurnentaire 'Over- wen in de huid van de vijand', lie de NCRV morgenavond uit - endt in de reeks 'Dokument', /ordt het aangrijpende levens- erhaal verteld van Salomon 'erel. Puur uit z.elfbehoud liep hij Is joodse jongen tijdens de wcede Wereldoorlog vier jaar tng in het gareel van de nazi's. Js Josef Perjell hees hij zich erst in het uniform van de Vehrmacht, daarna stelde hij ich op als loyaal lid van de Hit- erjugend. Perel haalde aldus ngeschonden de bevrijding. Tot in 1988 verzweeg hij zijn orlogsverleden, ook voor zijn aasten. Zijn vrouw gaf hem de timulans zijn oorlogsbelevenis- en op papier te zetten. Bij wijze an therapie schreef de sinds 948 in Tel Aviv wonende Perel et boek 'Korim li Shlomo Pe el' (Ik heet Salomon Perel), dat e Poolse cineast Andrzej J. oszyk inspireerde tot de ver- aardiging van 'Uberleben in er Hand des Feindes - Hitler- inge Salomon'. Geruime tijd ging Koszyk er- an uit dat zijn van 1990 date- ?nde rolprent genomineerd ou worden voor een Oscar. Maar de Duitse commissie van voordracht zag daar uit louter formele overwegingen regie, draaiboek, camera en montage waren in handen van niet-Duit- sers van af. In Israël is amper gereageerd op het boek van de nu 67-jarige Perel. Maar in Duitsland ontlok te 'Uberleben in der Hand des Feindes' in oktober uitgezon den op tv tal van negatieve reacties. De grootscheepse ver ontwaardiging werd gebundeld in de kernvraag: „Hoe kon een man hakenkruizen opspelden om aan vervolging te ontko men?" Niet immoreel Persoonlijk vindt Perel dat hij zich ten tijde van de Tweede Wereldoorlog niet immoreel heeft gedragen. Hij rechtvaar digt zijn collaboratie met de na zi's aldus: „ik was zestien en wilde geen martelaar zijn. Had ik dan moeten roepen: ik ben jood, schiet me maar dood? Ik heb mijn leven gered, maar niet ten koste van anderen." Salomon Perel stamt uit een naar Duitsland uitgeweken ge zin van Poolse joden. In 1933 maakten de nazi's ook in Peine, ergens halverwege Hannover en Brunswijk, het leven voor joden onleefbaar. De Perels keerden terug naar Polen, naar Lódz. Pe rel: „De Poolse kinderen waren nogal sadistisch van aard. In mijn jeugd werd ik veelvuldig ♦bespot, uitgelachen. Uitgere kend op het moment dat de zon voor mij begon te schijnen, brak de oorlog uit." Nadat de Duitsers bezit had den genomen van Polen, werd Salomon Perel door zijn ouders naar het oosten gestuurd. Salo mon werd opgenomen in een weeshuis, leerde daar Russisch en werd overtuigd lid van de communistische jeugdbewe ging Komsomol. Maar opnieuw moest Salo mon vluchten voor de opruk kende Duitse horden. Hij raakte verzeild in Minsk, in Wit-Rus- land. Het was daar, dat de jeug dige Perel in het gezelschap van honderden Poolse vluchtelin gen oog in oog met de vijand kwam te staan. Identiteitspapie ren had hij niet meer, die was hij onderweg zogenaamd kwijt geraakt. „Ben jij jood?", werd hem gevraagd. Doodsbenauwd antwoordde Perel: „Ik ben Volksduitser." Lippendienst Salomon Perel wist aannemelijk te maken dat hij naar de naam Josef Perjell luisterde. Van dat moment af dook hij als het ware vier jaar geestelijk onder. De Wehrmacht had een Duits/Rus sische tolk nodig-, hij werd in die hoedanigheid aangesteld. Eerst bewees hij aan het Ostfront eni ge tijd lippendienst aan de Duitsers, daarna belandde hij als Hiderjunge Jupp in Bruns wijk, in een internaat van de Hitlerjugend. Als Perjell maakte Perel zich de abjecte leerstellingen van het nazisme eigen. Zijn schedel werd opgemeten; als rassenex- pert kwam de leraar tot de con clusie dat Perjell tot het Oost- baltische ras behoorde. Uit volle borst zong Perel als toegewijd lid van de Hitlerjugend het lied 'Wenn das Judenblut vom Mes- ser spritzt'. Naderhand pas zal hij tot het pijnlijke besef komen dat hij ook over zijn bloed zong. In de documentaire komen heden en verleden regelmatig samen. Op jaren gekomen be treedt Perel opnieuw de werk vloer van de Volkswagenfabriek, waar hij destijds als Hitlerjunge te werk werd gesteld. Perel ziet zijn 'Alte Kameraden' terug op een reuiiie. De heren laten zich de schnapps goed smaken; op het moment dat de wijsheid in het glas verzinkt komt alles van toen weer boven. In het bijzijn van de jood Perel heffen de he ren in lichtelijk beschonken toe stand het Horst Wessellied aan. Zichtbaar ontdaan besluit Perel frisse lucht in te ademen. Bui ten treft hij Marco Hofschnei- der, een Berlijnse scholier die in flash backs te zien is als de jeug dige Perel. Broek Onthullend zijn de vraagge- sprekjes met Perels vroegere leermeester. Onthullend is ook wat zijn oude kameraden te ver tellen hebben. Bijna vijftig jaar later doet Herr Heimleiter, een Hiltlerjunge Salomon ziet na 47 jaar voormalige Waffen SS'er die op één been zijn levensavond moet zien door te komen, het voorko men alsof hij Perel destijds heeft beschermd. Zelf begon hij na een half jaar te vermoeden dat Jupp wel eens joods kon zijn, dat Jupp iets te verbergen had. Bijvoorbeeld dat hij besne den was. „Jupp stapte nooit uit zijn broek, als hij ging douchen", vertelt de ex-Heimleiter. „Waar om ik hem de hand boven het hoofd heb gehouden is moeilijk te zeggen. Ik was geen fanati cus, dat zal het wel zijn ge weest." weer de Poolse stad Lodz terug. De Alte Kameraden hebben destijds hun metgezel nooit voor een jood aangezien. „Vol gens de propaganda van toen had een jood een haalcneus. En dat had hij niet", zegt de een. Een ander zegt: „Met zijn zwar te haar had hij geen arisch ui terlijk. En het was alsof hij plat voeten had, zo bewoog hij zich voort. Maar jood nee, afgaande op zijn accent kwam hij op mij over als iemand uit het Ostge- biet. Vast staat voor mij nu, dat hij indertijd voortdurend doodsangsten moet hebben uit gestaan." Na de oorlog hield Perel ruim veertig jaar het bestaan van zijn andere ik voor zichzelf. Het ta boe drukte zwaar op hem. Hoe ouder hij werd. des te meer de nachtmerries elkaar opvolgden. Een verzoek aan de Duitse au toriteiten om als oorlogslachtof fer in aanmerking te komen voor een uitkering, werd in 1976 afgewezen. Voor de bevoegde instantie stond het niet vast dat hij in geestelijk en lichamelijk opzicht nadelige gevolgen aan de Tweede Wereldoorlog had overgehouden. In het besef dat hij zijn trau ma niet langér kon verstoppen besloot Salomon Perel, nadat FOTO NCRV hij een hartinfarct had opgelo pen, in 1988 het zwijgen over z'n oorlogsverleden te doorbre ken. Zijn vrouw werd in kennis gesteld van Jupps bestaan. Dat Perel nog altijd een gesleten persoonlijkheid is, bewijst deze uitspraak: „Waarschijnlijk zit ik nu nog vast aan Jupp. Ik hou van hem, omdat hij me heeft gered van de Holocaust. Ik hou van iemand die ik eigenlijk zou moeten haten." (Dokument, morgenavond, Nederland 1 om 22.11 uur) STARDOM In deze meimaand zullen veel meisjesharten in ons land gedurende een paar ur beduidend sneller kloppen, ilouseau toert door Nederland! )e Vlaamse driemans-formatie, "iet als voornaamste trekpleis- jr Koen Wauters - inmiddels rlfs beroemder dan Manneke ,is - trekt van Tilburg tot aan trachten en van Tiel tot Bever wijk om hun vele fans eens ef- 'es aangenaam te plezieren. -Daar gaaaéat ze', wie kan het iet uit het hoofd mcekwelen. Dezer dagen kwam ook Clou- eau's derde cd op de markt, 'iet de veelzeggende titel doorgaan (Tot je niet meer op benen kan staan)'. De officië- uitreiking van het eerste xemplaar vond in het diepste eheim plaats, om een al te gro- toeloop van fans te vermij- en. Panda toog naar Café 't Zit Paard in Kobbegem voor én nadere kennismaking met en paar prettige produkten van nze zuiderburen: spannende ieren, verse beenham van het ïes en natuurlijk Clouseau. 'harmant gehucht latenmaatschappij EMI is niet Inderal htig als net haar troc- •Ikind betreft, zelfs voor ver ier is gezorgd. Twee busjes - én voor de rokers, één voor de zonden - rijden ons naar de laats der feestelijkheden. Een *lly-achtigc tocht - „moeten Y nu via Gent of via Antwer- en?" - door het regenachtige elgische landschap. Dan cin- 'elijk Kobbegem, een charmant ■hucht onder de rook van russcl, waar ons een niet ge- nge hoeveelheid heerlijkheden •acht. In België weet men van e hap en van de drank, dat is uidclijk. De eregasten zijn al gcarri- ^erd. Koen Wauters glimlacht Jriendelijk van de ene camera i de andere, af en toe een zor glijke blik werpend op de bin- rnplaats waar Clouseau straks nkele nummers van 'Door- aan' ten gehore zal brengen, ooralsnog stroomt het er van "e regen. Een ober van 't Wit Paard stelt ;iendelijk voor om parasols op stellen boven het podium, ïaar dan is er wel een pro- ieempje, want op die parasols aat reclame voor een Belgisch 'iertje. En dat mag natuurlijk leen op de foto's vermits de eren de letterkes afsnijden, ♦an wel onherkenbaar wegre- 'jucheren. Men besluit tot een 'pisch Belgische oplossing: We zullen zo wel zien." Het geeft mij de kans om ven met Koen te praten, nadat ij desgevraagd drie handteke- lijk een boodschap uit: wees toch slim, vrij met een con doom. of, beter nog, met één en dezelfde persoon." „Maar we hebben wel gepro beerd om het luchtig te houden. Het woord aids bijvoorbeeld, komt in de song niet voor. Bij ons heet het 'een woord van vier letters'. Dat vind ik mooier, subtieler. Op de plaat staat ook het nummer 'Afscheid van een vriend'. Dat is geschreven voor een vriend van ons, die er zeer slecht aan toe is. We hebben het hem laten horen op zijn ziekbed en hij was zeer onder de indruk. Dat was heel tof. Nou ja, tof is het verkeerde woord, maar je begrijpt wat ik bedoel." Is dat je favoriete nummer? „Ach, weet je, er staan veer tien nummers op de cd en hij is nog te jong, te vers om te zeg gen: dat nummer is mijn favo riet. Misschien dat 'Vanavond ga ik uit' bij mij een lichte voor keur heeft. Omdat ik dol ben op 'heavy'." Niet commercieel 'Doorgaan' is een experiment voor de leden van Clouseau. Een experiment met een risicof actor. Koen: „De nummers zijn niet commercieel. Ze liggen niet voor de hand. Eén nummer bij voorbeeld klinkt bijna klassiek, met piano en strijkers. En een ander nummer duurt maar liefst zes minuten, nogal onge bruikelijk. Het zal moeilijker zijn om deze cd aan de man te brengen. Maar 't is onze derde, dus we kunnen ons wel iets per mitteren." Wat betreft Koen is het experiment geslaagd: „Het meest bevredigende vind ik dat alle nummers er voor negentig procent opstaan zoals we wil- En voor wie het per se weten wil: ja, Koen 'gaat' nog steeds met Babette van Veen en nee, daar wil hij liever niet over pra ten. Het zijn uw zaken niet en hij is ook maar een gewoon mens die in alle rust van een nieuwe relatie wil genieten. O Buiten wordt intussen op een kletsnat podium de plechtige uitreiking van het eerste exem plaar van 'Doorgaan' ingeleid door de Belgische schrijver Her man Brusselmans. Hij wenst dit prachtige muziekstuk èn Clou seau zelve een schitterende toe komst toe. Aan de weergoden zal het in ieder geval niet liggen; op het moment dat Koen en zijn companen de eerste noten inzetten houdt het op met rege nen. Ben je daar vannacht?' Het klinkt heel mooi. daar op dat nog nadruipende terras in Kobbegem. -V Ze is nog geen dertig jaar en heeft al vijfentwintig jaar acteer- ervaring. Jodie Foster telde drie lentes toen ze haar eerste rolletje speelde. Mams regelde alles en doét dat nog steeds. Ze is Jodies manager en dat doet ze niet on verdienstelijk. Jodie heeft inmid dels al twee Oscars in de wacht gesleept en heeft zic!h nu ook ontpopt als regisseuse van haar nieuwe film: Little Man Tate ;Y De best betaalde actrice van Hollywood is op dit moment Julia Roberts De dame in kwestie ver dient maar liefst 12 miljoen gul den per hoofdrol. Daarmee is zij Barbra Streisand met 8 miljoen gulden voorbij gestreefd. Ook Meryl Streep, met 5 miljoen gul den, is zij de baas. De popgroep Genesis, met daarin onder anderen Phil Collins heeft het voor elkaar. Zij zijn uit verkoren door Volkswagen, die een nieuw autotype naar de groep heeft genoemd. Maar dat is nog niet alles. VW gaat ook de zomertoernee van de groep spon- seren. ,Y Een beetje rokkenjager is hij wel. Gerard Cox vindt het nu een maal niets zonder vrouw. Met Jo ke Bruys had hij een langdurige relatie. Daarna volgde Linda Mel- cherts, maar aan die verhouding is onlangs ook een einde geko men. Maar geen nood, Gerard heeft al weer een nieuwe dame, een zekere Martina, aan de haak weten te slaan. ,Y Rapportcijfers voor Astrid Joosten voor haar programma de 'Verleiding'. Van het kijkerspu bliek krijgt zij een 7. De reclame wereld gunt haar een mager zes je. Oorzaak: het programma is Internationale samenwerking radio-omroepen HILVERSUM GPD Radio Nederland Wereldom roep begint morgen in samen werking met de BBC YVorld Ser vice en Radio Exterior de Espa- na met een wekelijks persover zicht waarin de beste verhalen uit Europese bladen worden op genomen. De omroepen heb ben in Brussel een kantoor op gezet waar het nieuws uit de dag- week- en maandbladen wordt verzameld. Het samenwerkingsverband tussen de Engelse, Spaanse en Nederlandse omroep kan wor den uitgebreid met nog meer omroepen. Het doel van de sa menwerking is het wekelijks brengen van Europees nieuws „dat de mensen bezig houdt", aldus B. Steinkamp van de We reldomroep. veel te oppervlakkig. Of zou Joos ten af en toe wat te kritisch zijn richting de reclamewereld? ,Y Acteur Danny de Vito heeft destijds een screentest gedaan voor de rol van Hannibal the Cannibal in de film 'Silence of the lambs'. De rol ging naar Anthony Hopkins, die een formi dabele moordenaar neerzette. Na het zien van de film was Hopkins STRIPS volgens De Vito een goede keus. ,,Met mij was de film nooit beter geworden." Wist u overigens dat De Vito is getrouwd met Rhea Perlman, serveerster Carla in de comedy-serie Cheers? *Y Actrice Catherine Oxenburg is een groot voorstander van borst voeding. Het is voedzaam en lek ker, niet alleen voor het kind, maar ook voor de moeder, zo ver- Koen Wauters Kim Basinger voor en na de kapper. kondigde ze onlangs in een Ame rikaanse talkshow. De actrice, sinds enkele maanden zelf moe der, hield een ware lofzang op borstvoeding, Als ik mijn baby voed, voel ik me gewoon high." lY Actrice Kim Basinger heeft - zonde! - haar lange blonde haren afgeknipt. Het was een van haar beste handelsmerken. Het schijnt dat Kim uit woede naar de kapper is gestapt, omdat haar vriend met een andere vrouw uit eten was gegaan BOLLEBOOM BOES ningen op mijn klad blokje heeft gezet voor mijn nichtjes, die met de vreselijkste dingen ge dreigd heb ben als ik dat zou vergeten. Ik schijn een bevoorrecht mens te zijn vandaag dat Het Wereldje ik de middellijke nabijheid van deze groot heid mag ver toeven. Een grootheid overi gens, die buitengewoon vrien delijk is. Wat vindt hij van de nieuwe cd? „Awel, als ge aan een muzi kant vraagt over zijn eigen werk, dan zal hij natuurlijk altijd be weren dat het tof is." Ja, maar ik bedoel, is 'Doorgaan' beter dan de vorige cd's, gaan jullie nu een stapje verder? Dat is wis en zeker het geval. „We hebben PANDA DE L' ISLE mening, dus z dacht be steed aan de teksten, die zijn beter dan ooit. En we hebben dit maal veel en veel meer tijd genomen om te schrijven, te compone ren en op te nemen. Mu zikaal gezien is deze cd ab soluut de beste van de drie, maar dat is mijn r subjectief." „Nieuw is ook dat we op deze cd andere onderwerpen aan snijden dan gebruikelijk. Zo is er bijvoorbeeld een nummer over aids, een nummer over drugs en een over abortus. Let wel: zonder hierbij een oordeel te verkondigen, we hebben meer een observerende taak. Behalve bij het nummer over aids. daar dragen we wel dege-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12