'Deuren EG open voor nieuwe leden' Italiaans parlement zoekt 'morele'president Ruzie over levering Mirages aan Taiwan Buitenland Akkoord in Zuid-Afrika over overgangsregeling 'Mannen moeten lege wagenstellen mij den" Winst Bush en Clinton WOENSDAG 13 MEI 1992 A'P A/r*xr E'tfKr Prw A.NF A,(cr-r*r" N«VJ'X?\ Pr-vtxyr*u AffAaouMPtn Franse minister wil verkoop doorzetten Pleidooi Britse koningin in Straatsburg De Britse koningin, Elisabeth II, heeft gisteren in een re de voor het Europees parlement in Straatsburg gepleit voor verdere uitbreiding van de EG. Ze trotseerde in haar rede de kritiek van de anti-EG-lobby van de regerende Conservatieve partij met de uitspraak dat verschillen in tradities van de nationale parlementen onbetekenend zijn tegen de achtergrond van het bewezen streven van de Europeanen naar verbroedering en democratie." De kersverse Europese democratieën moeten niet buiten de EG worden gehouden. Dat betoogde de Britse vorstin gisteren bij een bezoek aan het Europese parlement in Straatsburg. foto afp johannesburg p van nuusenburg De Zuidafrikaanse regering, het ANC en de Zulu-beweging Inka- tha hebben in hoofdlijnen over eenstemming bereikt over een overgangsregeling. Het akkoord waarvan het bestaan gisteren werd bevestigd, werd maandag avond gesloten, drie dagen voor het begin van Codesa II, de ron de-tafelconferentie waar 19 po litieke organisaties onderhande len over de toekomst van het land. De zwarte oppositie krijgt daarmee voor het eerst een, zij het beperkte, zeggenschap over het regeringsbeleid. De overeenstemming voor ziet in een 19 leden, tellend ka binet, de Uitvoerende Over- gangsraad (UOR) en zes onder raden die zijn belast met politie, defensie, financiën, stabiliteit en veiligheid, lokaal en regio naal bestuur, en buitenlandse zaken. Twee onafhankelijke commissies zullen verkiezingen voorbereiden voor een grond wetgevende vergadering en toe zicht houden op de media, met name radio en tv die in staats- handen zijn. De UOR en de onderraden hebben tot taak 'het politieke speelveld' te egaliseren, opdat er 'vrije en eerlijke' verkiezingen gehouden kunnen worden met gelijke kansen voor alle deelne mende partijen. De huidige, blanke minderheidsregering blijft bestaan, maar wetgeving die naar het oordeel van UOR in strijd is met bovengenoemd ge- lijke-kansen-beginsel, kan door de UOR worden geblokkeerd worden. De besluiten in de UOR en onderraden moeten met een meerderheid van 80 procent genomen worden. Het toekennen van uitvoeren de bevoegdheden aan de UOR en onderraden is een concessie van de regering, die deze orga nen aanvankelijk alleen een ad viserende rol had toebedeeld. Aan het akkoord is een langdu rig touwtrekken voorafgegaan. Begin deze week bestond zelfs het gevaar dat Codesa II vrijdag zou beginnen, zonder dat er overeenstemming over een overgangsregering was bereikt. straatsburg anp-gpd De Britse koningin zei dat het van cruciaal belang is dat „onze gemeenschap haar deuren opent voor nieuwe leden". Zij wees er op dat de gemeenschap de oude en jonge democratieën op het continent „die zich steeds sterker op de EG richten, niet in de steek mag laten". En dat net op de dag dat de Eu ropese Commissie een eerste debat wijdde aan de uitbreiding van de Gemeenschap. „We moeten vertrouwen tonen", zei Elisabeth II, „want met elke uit breiding is de EG sterker gewor den". De koningin bepleitte zelfs de toelating van de Oosteuropese landen tot de Gemeenschap, de 'groene loten' aan de Europese stam, zoals zij ze noemde. Die moeten 'beschermd en gevoed' worden. Niet alle EG-landen zullen blij zijn met deze verkla ring van Londen, nu de discus sie over uitbreiding nog hele maal op gang moet komen. De „Euro-sceptici" van de Conservatieven hadden maan dag al lucht gekregen van deze voorgenomen rede en gewaar schuwd dat de koningin hier door persoonlijk betrokken zou kunnen worden in de interne strijd van de partij tussen voor- en tegenstanders van een sterke Europese Gemeenschap. Ook haar opmerking dat het Euro parlement „een steeds belang rijker rol speelt" in de gemeen schap viel bij deze vleugel niet in goede aarde. Waarnemers in Straatsburg geloven dat de regering van pre mier John Major via de speech van de vorstin verder afstand heeft willen nemen van de har de Europese lijn die Majors voorganger, Margaret Thatcher, voorstond. Dat de koningin voor het Europees parlement mocht verschijnen, was daar voor op zich zelf al een aanwij zing. Thatcher heeft zich jarenlang verzet tegen een optreden van 'the Queen' voor het Europees Parlement in Straatsburg. Zo'n hoog bezoek zou de EG-instel ling te veel eer bezorgen. Oppositiepartij Labour rea geerde verheugd op de rede van de koningin. De partij ziet daar in een bewijs dat Major defini tief afstand heeft genomen van Thatcher. Labour vroeg zich echter wel af waarom Major de veranderende kijk op de EG niet zelf in het Lagerhuis bekend maakt, maar dit via de koningin naar buiten brengt. De Franse Nationale Assem blee heeft vanmorgen met over weldigende meerderheid de grondwetswijzigingen goedge keurd die nodig waren om de Eg-akkorden van Maastricht te bekrachtigen. Het Deense par lement heeft gisteren de EG- voorstellen voor een politieke en economische unie goedge keurd. Het Verdrag van Maas tricht werd met 130 tegen 25 stemmen aangenomen. De De nen wacht nog wel een referen dum. PAHUS HANS GERTSEN correspondent Binnen de Franse regering lijkt een ernstig verschil van mening te zijn ontstaan over de eventu ele levering van 100 Mirages aan Taiwan. Minister loxe (de fensie) pleitte gisteren in een ra dio-interview voor de levering van de ultramoderne Mirage 2000-5 gevechtsvliegtuigen aan Taiwan. Maar minister Dumas (bui ten land si* zaken) lijkt mor dicus tegen een dergelijke transactie, die ongetwijfeld ern stige gevolgen zou hebben voor de Franse betrekkingen met Pe king. De woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken weigerde gisteren ieder com mentaar op de uitlatingen van Joxe, die liet doorschemeren dat de zaak in principe rond was. De interministeriële werkgroep die alle wapenexporten beoor deelt, zou al akkoord zijn. In de wandelgangen van het ministe rie van buitenlandse zaken werd dat echter ten stelligste ontkend. De Franse minister van de fensie lijkt met zijn uitlatingen een beslissing te willen force ren. Hij werpt zich op als pleit bezorger van de Franse wapen industrie en van vliegtuigbou wer Dassault in het bijzonder. londen rachel borrjll the independent De Londense politie raadt mannen af om 's avonds laat alleen te reizen met de onder grondse of de trein. Die waar schuwing kwam gisteren na dat een man in de I-ondense metro was verkracht. Mannen wordt aangeraden lege cou pé s en wagenstellen te ver mijden. „Blijf in de buurt van andere mensen, ook als ie op het perron staat te WKMn Trek bij problemen altijd aan de noodrem", aldus het ad vies van een woordvoerder van de verkeerspolitie. MANILA Rtr-AEC Miriam Defensor Santiago, de strijdlustige voormalige rechter die volgens de eerste uitslagen van de verkiezingen op de Fili- pijnen een lichte voorsprong heeft on haar BH llMBÜIWH, heeft ae door de kerk opge trommelde vrijwilligers gisteren opgeroepen de stembureau 's te blijvrn bewaken mn fraude te voorkomen tijdens het langdu rige proces van het tellen van de stemmen. Wegens het grote aantal na men op de kieslijsten kost het functionarissen wel 12 minuten voor ze een resultaat van een stembiljet kunnen vaststellen, dat daarna met de hand wordt opgesc hreven Het tellen van de stemmen op de Filipijnen gaat Dat bednjf verkeert in ernstige moeilijkheden omdat het de af gelopen vier jaar geen exportor ders meer heeft gehad. Van de speciaal voor de export ontwor pen Mirage 2000-5 is nog geen enkel e\empla.ir verkocht De Banse beurs reageerde onmiddellijk op de uitspraken van loxe. De koers van de aan delen Dassault steeg in luttele minuten met ruim BCtH pIQ cent. Met de order van de 100 gevechtsvliegtuigen is een be drag van naar schatting 80 mil jard franc (27 miljard gulden) gemoeid. BOMBOdlHI heelt lai wan de leverancier een aantal grote civiele projecten in het vooruitzicht gesteld, waaronder de aanleg van een TG-spooriijn en de bouw van een kemcen- bak Volgens het doorgaans goed geïnformeerde dagblad Ir Mon de ligt Piene loxe over de kwes tie al maanden overhoop met zijn collega Roland Dumas. Dumas vindt dat de relaties met China de doorslag moeten ge ven. terwijl loxe de nadruk legt op de grote commerciële belan gen voor de Franse industrie. ÜBl li|dt geen twijfel dat Pe king de levering van 100 ultra moderne gevechtsvliegtuigen aan Taiwan met alle middelen zal proberen te voorkomen. Volgens de politie zouden de twee mannen die verant woordelijk 11n «OOI de \er krachting „gemakkelijk" weer kunnen toeslaan. Het slacht offer zou ernstig 'getraumati seerd' zijn door de verkrach ting. Hij is onder behandeling gesteld, Ook hij wordt onder zocht of hij besmet is geraakt met Eiids. De man. een 26-ja rigc kunstenaar, heeft wel nauwkeurige portretten kun nen tekenen van zijn bela- gers Verkrachtingen zouden va ker voorkomen, maar door gaans niet worden gemeld. tien dagen duren. Van het klei ne aantal internationale waar nemers dat over de lili pijnen is uitgewaaierd om de veruezin- gen te volgen, zijn nog geen rapportages vernomen over het verloop van de stembusstrijd De politie in Manila voerde gisteren de bewaking op rond kr.u ht< i'it11.tI' - n 1i.ii ningsmasten na de bomaansla gen op dergelijke instailaties maandagavond De explosie venopruimingsdienst maakte gisteren drie bommen onscha delijk tr makrn I en van dr bommen bestond uit 400 staven dynamiet met tiidsontsteker. Het zou de bedoeling zijn gr hmm mn dt pkdi bdhbd zonder stroom te zetten om daarna in de verwarring met de uitslagen te kunnen knoeien. Mitterrand niet vervroegd weg parus» De Franse president Mitterrand, wiens populariteit de laatste maanden fors is gedaald, is niet van plan voor het eind van zijn ambtsperiode in 1995 af te treden. Speculaties daarover werden gev oed door het feit dat Mitterrand dit jaar een referen dum wil houden over een grondwetswijziging waarbij de totale zittingsperiode van een president wordt beperkt tot zeven jaar. Mitterrand trok in 1981 het presidentieel paleis binnen en is nu bezig aan zijn tweede ambtsperiode van zeven jaar. Dossier Oswald vrijgegeven Washington De Amerikaanse inlichtingendienst CIA zal het dossier over Lee Harvey Oswald, dai handelt over de periode van voor de moordaanslag op John F. Kennedy vrijgeven. Het dos sier beschrijft het overlopen van Oswald naar de Sovjetunie in 1959 en zijn activiteiten na zijn terugkeer in de VS in 1961, aldus CIA-directeur Gates. Hongersnood op Madagascar atananarivo In het zuiden van Madagascar sterven dagelijks 5 tot 20 mensen de hongerdood. Dat meldde de Madagascar- Tri bune gisteren. De hongersnood wordt niet alleen veroorzaakt door extreme droogte die zuidelijke Afrika momenteel teistert, maar ook door de grote armoede van de plaatselijke bevolking. Het Wereldvoedselprogramma van de VN heeft 5.000 ton graan ter beschikking gesteld. Rashid al-Solh nieuwe premier Libanon bavrut De sunnitische islamiet Rashid al-Solh is door een meerderheid van het Libanese parlement benoemd tot premier. Naar verwachting zal president Hrawi de 66-jarige jurist van daag opdracht geven een nieuwe regering samen te stellen. Al- Solh volgt Omar Karami op die vorige week aftrad nadat in het hele land rellen waren uitgebroken. 'Geen aids door tongzoenen' rome» Je kunt geen aids oplopen door tongzoenen. Een officiële Italiaanse commissie heeft vastgesteld wat al in grote kring be kend was: aids wordt niet overgebracht via speeksel, ook niet bij tongzoenen. Wanneer beide partners bloedende wondjes in de mond hebben, is het oppassen geblazen, aldus de Bush definitief naar milieutop Washington De Amerikaanse president George Bush heeft gis teren bekend gemaakt dat hij persoonlijk aanwezig zal zijn op de milieuconferentie die de volgende maand het Braziliaanse Rio de Janeiro wordt gehouden. Bedoeling is dat de conferentie wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van 160 landen, on der wie zeker 60 staatshoofden. De belangrijkste gebeurtenis zal de ondertekening zijn van een verdrag tegen het zogeheten broeikaseffect. 'Homoseksualiteit strijdig met geloof lOuisville De Verenigde Methodistische Kerk in de Verenigde Staten blijft homoseksualiteit afwijzen als strijdig met het chris telijk geloof. De synode van de kerk, de op een na grootste pro testantse kerk in de VS, verwierp met grote meerderheid (710 te gen 238 stemmen) een voorstel van een kerkelijke commissie om de afwijzing van homoseksualiteit te herzien. Santiago roept aanhangers op stembureau's te bewaken los jirones Een 80-jarige chole- ster. De man is één van de 63 slechts één patiënt aan de be- overleden. De bejaarde man is rapatiënt krijgt in een veïdhospi- cholerapatiënten die tot nu toe in smettelijke ziekte, die zich lang- volgens persberichten niet langer taal zijn medicijn toegediend het Middenamerikaanse Nicara- zaam maar zeker vanuit Zuid- in levensgevaar. foto ipa door een behulpzame verpleeg- gua bekend zijn. Tot nu toe is naar Midden-Amerika verspreidt. Heathrow wil capaciteit verdubbelen londen ap Op het Londense vliegveld He athrow, met 40 miljoen passa giers per jaar de drukste van Eu ropa. zal een vijfde terminal worden gebouwd die de capaci teit van de luchthaven begin volgende eeuw moet verdubbe len tot 80 miljoen passagiers jaar. Dat heeft het Britsé lucht havenbedrijf BAA PLC gisteren bekendgemaakt. Het project gaat 900 miljoen pond (bijna 3 miljard gulden) kosten. Volgens algemeen directeur van BAA. John Egan, is de uitbreiding no dig om de voorsprong die He athrow heeft op concurrenten op het vaste land te handhaven. Vooral het Parijse vliegveld Charles de Gaulle is een grote concurrent voor Heathrow. De nieuwe terminal biedt plaats aan 60 vliegtuigen. De eerste fa se van het project moet in 2002 klaar zijn en dan tien miljoen passagiers per jaar kunnen ver werken. In 2016 moet het pro ject zijn voltooid. correspondent In het presidentieel paleis op het Qui rinaal. de hoogste van Rome's zeven heuvelen, staat de troon van de laatste koning van Italië. President Cossiga liet hem kort voor zijn aftreden uit de schuur halen waar hij was opgeslagen sinds 1946, het jaar waarin het Itali aanse volk koos voor een republiek. Een symbolische geste van de grillige Cossiga, die een 'Tweede Republiek' wil en een staatshoofd met meer macht. Vanaf vandaag stemt het par lement over wie op die troon mag plaatsnemen. De verkiezing van de negende presi dent van de republiek, die geacht wordt dit ambt tot 1999 uit te oefenen, hebben plaats in het Huis van Afge vaardigden. Montecitorio. Behalve de 630 afgevaardigden, zullen 350 sena toren. 11 senatoren voor het leven en 58 vertegenwoordigers van de regio nale regeringen acte de presence ge ven. In totaal 1014 personen zullen één voor één naar voren moeten ko men om hun stem in de um te depo- De kans dat bij de eerste stemming al een winnaar uit de bus komt, is vrij wel uitgesloten. Er is nog geen enkele uitgesproken favoriet, maar boven dien moet tijdens de eerste drie ron den een kandidaat tweederde van de stemmen halen. In de daaropvolgende ronden heeft hij of zij genoeg aan de helft plus één. El ke stemming zal drie uur in beslag ne men en er zullen er daarom niet meer dan twee per dag kunnen plaatsvin den. De presidentsverkiezing geldt als een test-case voor het moderne en hervor mingsgezinde Italië, en vindt plaats op een politiek uiterst 'heet' moment. Ten eerste is er de erfenis van Cossiga. Hij trad af. omdat hij gedesillusio neerd was over de politieke partijen die er maar niet in slaagden een rege ring te vormen. Cossiga liet tijdens zijn emotionele te levisietoespraak weten dat de partijen de verkiezingsuitslag van 6 april, die moet worden uitgelegd als een motie van wantrouwen tegen alle grote par tijen en een roep om hervormingen, al vergeten waren. Cossiga trad ook af, omdat hij geen enkel middel meer had om de partijen tot de orde te roepen. In het laatste half jaar van zijn mandaat mocht hij nog wel de premier-formateur aanwij zen. maar bijvoorbeeld niet het parle ment naar huis sturen en verkiezingen uitschrijven. Iets wat zijn opvolger wel kan doen. Cossiga hoopte dat het nieuwe parlement een sterke presi dent zal kiezen die boven de partijen staat en zich wil inzetten voor hervor mingen en het terugbrengen van de moraal in de politiek. Die 'morele kwestie' beheerst mo menteel volledig de presidentsverkie zing. Oorzaak is het uitbreken van het immense steekpenningenschandaal in Milaan. Vooraanstaande leden van de socialistische PSI. maar ook van de christen-democratische partij en de vroegere communistische partij PDS. zijn de afgelopen dagen gearresteerd of verhoord omdat ze geld hebben aangenomen. De gebeurtenissen in Milaan, maar daar niet alleen, hebben aangetoond dat de politieke partijen een bron van corruptie zijn en dat zij handelen in het belang van zichzelf en hun clientèle in plaats van dat van de Het verzet tegen het zogenaamde par- titocratische systeem en de roep om een algehele schoonmatik is groter dan ooit. De verkiezing van een 'mo rele' president zou een positief signaal kunnen zijn. vooral naar het gedesillu sioneerde electoraat toe. maar een probleem is dat dezelfde partiien die nu onder vuur liggen de opvolger van Cossiga kiezen. De strijd om de opvol ging belooft een steekspel vol intriges te worden, geheel volgens de beste Italiaanse tradities. Al geruime tijd circuleert een groot aantal namen, maar het is nog vol strekt onduidelijk wie een kans maakt. Binnen de partijen zelf. met name de christendemocratische DC. bestaan grote tegenstellingen tussen hervor mers en conservatieven, ledereen tast af. rekent, peilt de stemming bii de talloze stromingen en lanceert kandi daten als proefkonijnen. Allianties tussen partijen zijn. In tegenstelling tot voorgaande verkiezingen, afwezig. De verwachting is dat die pas tijdens dc stemmingen zullen ontstaan Degene die tot nu toe de beste kaar ten heeft is Giovanni Spadolini, de rondbuikige voorzitter van de Senaat en momenteel plaatsvervangend pre sident. Andere Kandidaten zijn pre mier Andrrotti. secretaris Foriani en partijpresident De Mita zijn kansheb bers wtm pnn ra hm M dt vol ledige steun van de DC. Cossiga wordt ook nog als kanshebber genoemd. Maar de belangrijkste externe kandi (1.1.(1 IS dr 82 lange filOBOOf n HOHOf voor het leven. Norberto Bobbio. Hij heeft geen banden met politieke par tijen en geldt als het geweten van Ita lië. Zijn kandidatuur wordt gesteund door de 165 parlementariërs van het pact dat door referenda hervormingen wil afdwingen IV christendemocraat Mario Segni is de leider van deze groep die vooral bestaat uit christen democraten en ex-communisten. President Bush en de Democra tische gouverneur Bill Clinton habbw gisteren met grmak voorverkiezingen gewonnen in dc staten Nebraska en West Vir ginia Volgens voorlopige cijfers kreeg Bush 80 procent van de RepuUkaÉDH stemmen in West Virginia, en 85 procent in Ne hraska. Voor (Tinton waren die cijfers rrspeclievelitk 74 en 58 procent Zowel Bush als (Tinton heb ben nog één uitdager m hun n gen partij Maar de Republikein Buchanan kwam er bij de voor verkiezingen van gisteren vrti- wH niet aan te pas. terwijl de Democraat lerrv Brown bet maar nauwelijks heter derd Voor Bush maakte de uitslag niet zo veel meer uit. omdat hl| door eerdere ovrrwtnningrn al zeker is van de Republikeinse nominatie. (Tinton heeft dlr ze kerbeid nog niet. maar hij maakt een goede kans de nomi natie te winnen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7