CPB voorziet 'ecoshock' im Binnenland Politie: Rijbewijs en helm voor snorfietser "Ik wil zeker zijn van 8%* rente op m n spaargeld!' 'Niet-aidsverklaring Aruba ontoelaatbaar' Explosie verwoest Syrische winkel Proef met dimlicht overdag uitgesteld Nederlandse ondernemer vreest Japans produkt De Vries dreigt weer in te grijpen in cao's Akoestiek Tweede Kamer is te goed WOENSDAG 13 ME11992 3 rrnbuvatj cpd* Ongerustheid over brandgevaar tv's den haag De Haagse brandweer is ongerust over het brandge vaar van televisies die een wachtstand kennen (stand by). Vanaf januari is het in Den Haag tien keer voorgekomen dat moderne tv's in de wachtstand in brand vlogen, aldus woordvoerder A. Bulthuis. De Consumentenbond kon gisteren nog niet reage ren op de ongerustheid van de brandweer. Volgens Bulthuis is bij de bond niets bekend over het brandgevaar van de televisies. Nederlands aandeel milieutop den haag De Tweede Kamer wil uiterlijk zaterdag van het kabi net uitgebreide informatie hebben over de Nederlandse inzet op de milieutop (Unced), die volgende maand in Rio de Janeiro wordt gehouden. Volgens diverse Kamerleden is de Nederlandse inzet nog niet exact vastgesteld. Dat zal vrijdag tijdens de weke lijkse vergadering van de ministerraad nog moeten gebeuren. Winkels mogen langer open blijven den haag Een meerderheid in de Eerste Kamer gaat akkoord met wijziging van de winkelsluitingswet waardoor winkels door de week tot half zeven 's avonds en op zaterdag eveneens wat langer open mogen blijven. De wijziging geeft gemeentebestu ren ook meer mogelijkheden winkels toe te staan op zondag open te zijn. 'Met wvc valt niet te werken' utrecht De per 1 april vertrokken directeur van het Landelijk Bureau Racismebestrijding (LBR), A. Kruyt, is „helemaal gaar" geworden van het ministerie van wvc. Kruyt deed daarom in de zeven jaar dat hij bij het LBR werkte veel liever zaken met de ambtenaren van Justitie. Dat ministerie is „oneindig veel zakelij ker" dan wvc, aldus Kruyt deze week in een interview in het LBR-Bulletin. Onderzoek naar banden met Bruinsma De proef om automobilisten in de Benelux te verplichten ook overdag met dimlicht te rijden, wordt uitgesteld tot oktober 1993. Minister Maij (verkeer) moet haar voornemen om het experiment dit najaar al te be ginnen laten varen, vanwege vertragingen bij de voorberei dingen in Belgiè. In het debat in de Tweede Ka mer bleek gisteren ook dat het CDA na veel mitsen en maren toch akkkoord gaat met de proef, onder de voorwaarde dat de handhaving ervan beter ge regeld wordt. Het CDA wil ei- plicht karakter krijgt en dat de eigen verantwoordelijkheid van de automobilist uitgangspunt blijft. Maij wist de fractie er ech ter van te overtuigen dat het ex periment voor de EG dan geen do had De twijfels over de gewenste effecten van de proef bleven bij de Kamer groot Maij wil op ver zoek van de EG meedoen aan het expenment om te bekijken of de extra verlichting de ver keersveiligheid zal vergroten Doelstelling is om het aantal verkeersslachtoffers per jaar met vijf procent te verminde- De Amsterdamse verkeerspoli tie wil dat snorfietsers een rijbe wijs moeten halen en verplicht een helm moeten dragen. Ook zouden snorfietsen onder de al gemene warenwetgeving moe ten vallen, zodat de handel geen opvoersets meer mag verkopen, meent de verkeerspolitie Het korps heeft daarvoor vandaag gepleit in een gesprek met Ie den van de vaste kamercom missie voor verkeer en water- Door het helmplicht voor bromfietsers is de laatste jaren de opgevoerde snorfiets onder de jeugd popu lair geworden Op die snorfiets mag bloothoofds worden gere den. maar door de hoge snel heid bij de opgevoerde exem plaren is dat levensgevaarlijk. Bij een controle dit voorjaar bleek dat 93 procent van de snorfietsen was opgevoerd. De Amsterdamse politie heeft de indruk dat het aantal onge lukken de afgelopen jaren is ge ■legert VblgeM hal GanmMI Bureau voor de Statistiek waren vorig jaar 113 van de 1281 ver keersdoden bromfietsers (snor fietsers worden niet apart ge teld) Ook raakten vorig jaar 9916 bromfietsers gewond, op een totaal van 47.391 gewonden in het verkeer. Uit eerdere cijfers is ook ge bleken dat roekeloze snor en bromfietsers verantwoordelijk zijn voor een fenomenale stij ging (365 procent) van het aan tal ongevallen waarbij gemoto riseerde tweewielers zijn be trokken. De Amsterdamse verkierspo- litie voert al enige tijd een brom en snorfietscampagne Het korps heeft nu ook het ini tiatief genomen tot een congres over deze problematiek, dat nalf september moet plaatsvinden. Het is de bedoeling dat andere korpsen en verkeersinstanties als Veilig Verkeer Nederland hieraan deelnemen. Een thuisbankier belt dan 06-0400 voor de folder Rentecertificaten. LJ heeft minimaal fl.000,- aan spaargeld dat u een tijdje kunt missen. En u wilt uiteraard een hoge rente op dat geld. Dan kiest u een Postbank Rentecertificaat met een loop tijd van 1,2, 3. 4, 5 of 10 jaar En de rente is hoog. op een Rcntccertificaat met jaarrente en een looptijd van 5 jaar geeft de Postbank bijvoorbeeld maar liefst 8%. L' bepaalt zelf of u de rente tl per jaar ofaan het einde van g de looptijd wilt ontvangen. Als u een hoger bedrag H inlegt, kunt u de rente zelfs E per maand krijgen. Zo'n vaste hoge rente a regelt u gewoon thuis. Op ja het moment dat het u uit- jl komt. U belt gratis 06-0400 en u krijgt de folder i Rentecertificaten met aan- opsturen en het is geregeld. Voor meer vragen over rente tarieven kunt u ook altijd bij 06-0400 terecht Zo makkelijk gaat dat bij de Postbank. POSTBANK iwj Thuisbankieren doe je met de Postbank. Aruba handelt in strijd met in ternationale afspraken door van buitenlanders een niet-aidsver klaring te eisen. Minister Hirsch Ballin zal de Aaibaanse regering er „zeer nadrukkelijk" op wijzen dat zij zich aan deze afspraken moet houden, zo antwoordt de bewindsman op Kamervragen van D66 Uit die antwoorden blijkt dat Aruba al sinds 1 februari vorig jaar een niet-aidsverklaring ver langt van mensen die zich voor een periode van minimaal drie maanden op het eiland willen vestigen. Op aandringen van de Nederlandse regering wordt die verklaring al enige tijd niet meer geëist van personen met de Ne derlandse nationaliteit. Maar niet-Nederlanders moeten de verklaring nog steeds overleg gen. ook al komen zij uit Neder land of de Nederlandse Antillen Alleen vergaande internationale samenwerking kan ramp voorkomen Alleen samenwerking op alle fronten tussen de rijke lan den kan voorkomen dat de aarde afglijdt naar een we reldwijde economische crisis, die begint met grote voed selschaarste. Die 'ecoshock' kan zich al binnen tien jaar voordoen. Dat schrijft het Centraal Planbureau (CPB) in een lange-termijnstudie over de economische ontwikke ling, die vandaag onder de titel 'De toekomst afgetast' is gepresenteerd door CPB-directeur Zalm. In vier scenario's schetst het CPB de mogelijke ontwikkelin gen. Het zwartste scenario gaat uit van verdere verharding van het internationale handelskli maat. De Verenigde Staten en Europa missen dan de boot. Ja pan en de Aziatische landen blijven het wel goed doen. Door de tegenstellingen die dan ont staan. lopen de milieuproble men verder uit de hand en raakt de internationale handel ont wricht. Dat scenario kan leiden tot grote voedseltekorten na de eeuwwisseling, die door som migen zullen worden toege schreven aan het broeikaseffect. Volgens het CPB schiet die uit leg echter te kort. Na enkele ja ren van diepe crisis zal achteraf worden vastgesteld dat 'econo misch voortmodderen' in de ja ren negentig de oorzaak van de ramp was. De andere scenario's be schrijven onder meer een we reldwijde 'sociale vernieuwing', gekoppeld aan vergaande tech nische ontwikkeling. Dat scena rio zou goed uitpakken voor de VS en Japan, maar slecht voor West-Europa. Dat mist de boot. Een minder vergaande techno logische ontwikkeling zal juist goed zijn voor Europa, terwijl dan de VS hun economische en sociale problemen niet kunnen oplossen. Het optimistische wichtige groei gekoppeld aan een goede technologische ont wikkeling. De VS zullen dan hun weerzin tegen overheid en be lastingen moeten overwinnen en West-Europa zal de wel vaartsstaat moeten afslanken Op het gebied van handel, milieu en bewapening moeten er internationale overeenkom sten komen. Het CPB denkt dan bijvoorbeeld aan een wereldwij de heffing op brandstoffen Met dat model kan volgens het CPB worden voorkomen dat zich op wereldschaal grote ram pen voltrekken. De toename van de wereldbevolking van 5.3 miljard tot 7,7 miljard mensen in 2015 hoeft op zich geen voedselschaarste op te leveren. Er zijn de komende 25 jaar vol doende grondstoffen om de economische groei op peil te houden. Het CPB wil niet voorspellen welke kant het uitgaat. Volgens het rapport komt er bij het voorkomen van de 'ecoshock' meer kijken dan economie en politiek, landen en machts blokken zullen vooral anders met elkaar moeten omgaan. Het is niet eenvoudig aan te ge ven hoe dat moet, maar het PB noemt twee abaiouae ver eisten: een open democratie en vooruitziend leiderschap. Unigro komt met betaalautomaat rotte roam otp Na de meeste benzinestations en een klein aantal supermark- tcn van Mhen Hri|n gaal ook de Unigro keten (600 supermark ten) betaalautomaten installe ren Binnen anderhalf jaar moet bij alle Super Spar-, Cirkel- en Vezo-supermarkten met oen pinpas kunnen worden betaald. Unigro venvacht dat ëën op de vijf klanten zal kiezen voor elektronisch betalen met een bankpasje. Het gaat dan om dertig miljoen transacties per jaar. De supermarkten wordt geadviseerd geen kosten in re kening te brengen voor het be ulen mn de pnpü Vboi hei elektronisc h betalen is een con tract gesloten met BeaNet in Hoofddorp, de schakel tussen betaalautomaten in winkels en de computers van banken. Amsterdam De deken van de Orde van Advocaten in Amster dam heeft de Raad van Discipline gevraagd na te gaan in hoe verre'een Amsterdamse advocaat te nauw betrokken is geweest bij activiteiten van cliënten uit de onderwereld. Aanleiding is de berichtgeving in diverse dagbladen over de mogelijke betrok kenheid van de advocaat bij de criminele activiteiten rondom de Bruinsma-groep. Klaas Bruinsma. leider van die groep werd vo rige jaar zomer doodgeschoten. Algemeen Verbindend Verklaring afschaffen Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid dreigt opnieuw in te grijpen in cao's door ze niet langer 'alge meen verbindend' te verklaren voor een hele bedrijfstak. De minister stoort zich in het bij zonder eraan dat de tot nu toe afgesloten cao's nauwelijks ne gatieve maatregelen bevatten om ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid tegen te gaan, zoals bijvoorbeeld het inleveren van vrije tijd of geld. In de jongste uitgave van Bondsbeeld, een blad van het CNV, verwijt De Vries dc bon den dat ze invoering van 'nega tieve prikkels' „feitelijk onbe spreekbaar" hebben gemaakt. De minister zegt zich te willen bezinnen op de vraag „hoe lo gisch het is om afspraken die op gespannen voet staan met wat de overheid beschouwt als het algemeen belang, door diezelf de overheid,wel algemeen ver bindend te laten verklaren Ook spreekt hij zijn twijfels uit over de 'duurzaamheid van de resultaten' van het ziektever zuim en wao-beleid dat bonden en werkgevers in hun cao's heb ben afgesproken. ..Als het (met de huidige aanpak) niet lukt. dan krijgen we de discussie over twee jaar opnieuw terug. Ik vind Iets meer dan de helft van de Nederlandse ondernemers ver wacht „niet zonder meer" de concurrentie aan te kunnen met Japanse bedrijven die zich hier of elders in Europa vestigen. Driekwart van hen vindt dat ze betere produkten moeten ma ken om de Japanse concurren tie te kunnen weerstaan. Dat blijkt uit een gisteren in Amsterdam gepresenteerd on derzoek van de Dutch and Japa nese Trade Federation (Dujat), die zich bezighoudt met bevor dering van de handelsrelaties tussen beide landen. Het Nederlandse bedrijfsle ven heeft al jaren grote moeite om een plaats van enige beteke nis in Japan te veroveren. Ne derland speelt niet alleen een ondergeschikte rol voor wat de export naar Japan betreft (slechts 1 procent van de totale export van ruim 200 miljard gulden), ook de investeringen en joint-ventures zijn gering. „Nederlandse bedrijven zijn te ongeduldig en kiezen liever voor snel verdienen in landen die dichtbij liggenaldus G. de Ru ij ter van het industrieel co mité van Dujat. Hij pleitte ervoor de inspan ningen te vergroten. „Niet al leen omdat er (in Japan) nog voldoende mogelijkheden zijn, maar vooral omdat degene die in staat is een plaats op de veel eisende Japanse markt te ver overen, in de hele wereld te recht kan." De uitkomsten van de Dujat-enquête moeten een les zijn voor de hele industrie, vindt hij. Het industrieel comité is op gericht in navolging van het succesvolle agrarisch comité en wil meer bedrijven activeren zich op Japan te richten. Dujat benadert nu al driehonderd be drijven die buiten Japan buiten gewoon succevolle opereren. Handicap is dat in de industrie slecht wordt samengewerkt. Via de FME (metaalwerkgevers) en andere branche-organisaties wil Dujat dit verbeteren. Dujat biedt de bedrijven de ervaring van ondernemers die al voet aan Japanse grond hebben. Volgens Dujat-voorzitter mr. K. de Kluis is er, ondanks de economische teruggang in Ja pan, juist nu alle aanleiding voor Nederlandse bedrijven om in Japan te investeren. Hij ver wacht voordelen van de hard handige sanering van de sterk vervlochten financiële en indus triële sectoren in dat land. Bo vendien heeft de Japanse over heid nog wel de mogelijkheden om stimulerend op te treden. enschede Een winkel in artike len uit Syrië aan de Haaksbergse- straat in Enschede is de afgelo pen nacht door een zware explo sie vernield. De ontploffing werd gevolgd door een felle brand. De brandweer had het vuur snel on der controle. Uit voorzorg wer den dertig flatwoningen boven de winkel ontruimd. Omdat in de winkel een sterke benzinelucht hing, gaat de politie uit van brandstichting. De explosie was zo hevig dat de hele voorpui van de winkel eruit werd geblazen. Een auto die voor de zaak stond werd vernield. Over de mogelijke daders van de brandstichting is nog niets bekend. Eerder deze week werd ook al brand gesticht in een Turkse winkel aan de Weimarstraat in Den Haag. Het was in die straat de tweede Turk se winkel die in vlammen op ging. De Hofstad was begin van dit jaar het toneel van diverse ra- cistsich getinte aanslagen. De daders daarvan zijn echter nog niet aangehouden. foto anp dat verziekend voor de samen leving", aldus de minister In een aantal cao's, zoals voor de bouw en de kJeinmetaal, is afgesproken dat inleveren van geld of tijd pas over een paar jaar aan de orde is als blijkt dat andere maatregelen om het ziekteverzuim terug te dringen, hebben gefaald. De Vries heeft al meerdere malen gedreigd met afschaffing van de Algemeen Verbindend Verklaring (aw). Als hij ditmaal doorzet, betekent dat dat werk gevers niet langer verplicht zijn de cao-bepalingen na te leven. Ze kunnen dan bijvoorbeeld ex tra maatregelen in hun bedrijf invoeren om verzuim tegen te gaan. De minister reageerde giste ren verheugd op het pleidooi voor loonmatiging van FNV- voorzitter Stekelenburg Vol gens de minister hebben over heid en honden op dit moment 'nauwelijks greep' op de loon stijgingen Hij noemde het dan ook „een goede zaak als de loonstijgingen in cao's lager uit vallen Het aandeel van de loonkos ten in de totale bedrijfskosten sti|gi te hard. zo zei hij. Verder zei De Vries de hoop op nieuw centraal overleg tussen over heid. bonden en werkgevers nog 'niet te hebben opgegeven'. De akoestiek in de nieuwe ver gaderzaal van de Tweede Ka mer is zét goed dat hi|na woor delijk Is te verstaan wal bezoe kers en pers op de tribune te gen elkaar zeggen. (Kik de ge sprekken in de wandelgangen zijn vaak letterlijk tr volgen. Voorzitter [>eetman van de Tweede Kamer gaat daarom maatregelen nemen. I keet man kondigde aan dat er een onderzoek komt naar de mogelijkheden Iets tegrn de geluidsoverlast te doen. De doorgangen tussen de wandel gang en de halfronde zaai zul len waarschijnlijk worden af- grsioten met gordijnen of met deuren. Aan de geluidsoverlast vanaf de tribune is niet* te doen. Ikeet man heeft pers en publiek in de nieuwe zaal al enkele ma len tot stilte moeten manen. Het ziet ernaar uit dat hi| dat in de toekomst nog vele malen zal moeten doen. Overigens is er een giganti sche bei angst riling voor het nieuwe kamergebouw. Tijdens open dagen vorige week. heb ben zich honderdduizend be zoekers gemeld. De rondlei dingen die eik unr worden ge houden. zijn al tot september volgeboekt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3