'Ook Ajax is te kloppen' Tom Cordes treedt uit anonimiteit BOLLEN Sport 'Zaak Karsten' kan een staartje krijgen Viaduct als 'berg' in Olympia's Tour WOENSDAG 13 MEI 1992 21 redactie herman oustra gpd-verslaggever Zelfs nu de Haarlemse recht bank Michel Karsten op de vin gers heeft getikt, lijkt de kans nog zeer klein dat het conflict tussen de huisarts en de Neder- landse schaatsers uit de wereld is. Karsten, die zijn doping-be- schuldigjngen aan het adres van I de (twintig) Albertville-gangers i op last van de Haarlemse rech- j ter Terwee-Van Hilten via het ANP moet rectificeren, beraadt zich met zijn advocaat mr. Faro of hij in hoger beroep gaat. Op hun beurt overwegen met name Bart Veldkamp en Leo Visser gerechtelijke stappen tegen Kar sten vanwege geleden schade. Karsten wenste gisteren geen commentaar te geven op de uit spraak, die op bijna alle punten in het voordeel uitviel van de schaatsers. De arts werd door de rechter verregaande onzorg vuldigheid verweten. Diens ad vocaat mr. Faro verklaarde na uitvoerige bestudering van het vonnis: „Het is heel vervelend, dat de rechter de uitspraken van Karsten in het tv-program- ma 'Berg' onrechtmatig vindt. Aan de andere kant zien we ook heel duidelijk, dat ze niet is in gegaan op de bedekte eis van de KNSB om een naam van een schaatser te noemen, terwijl ze evenmin de vordering heeft ge honoreerd, dat Karsten zijn uit spraken als onwaar kwalificeert. Aan het eind van de week ma ken we bekend of we in hoger beroep gaan.'' De schaatsers waren in grote lijnen tevreden over de afloop van het kort geding, maar be treurden het, dat Karsten zich terecht heeft mogen beroepen op zijn zwijgplicht. Hij hoeft de naam van degene, die hem heeft geconsulteerd, niet open baar te maken. Veldkamp: „De geloofwaardigheid van Karsten is nu volledig weg. Niet wij, maar hij is in een kwaad dag licht komen te staan. Zijn uitla tingen blijken praatjes te zijn geweest van iemand die alleen maar publiciteitsbelust is. Vol gens mij heeft hij de ballen ver stand van doping.'' Bondscoach Ab Krook: „Mijn schaatsers zijn goeddeels gere habiliteerd. Helaas niet hele maal, want van Karstens do- ping-uitspraken blijft altijd wel wat hangen." Eric Vilé, advocaat namens de schaatsenrijders, was eveneens content met het oordeel van Terwee. „We hebben er het maximale uitgehaald. De rech ter vindt ook, dat Karsten zijn mond had moeten houden. We hebben bewust niet als eis ge steld, dat Karsten met namen op de proppen moet komen. Zijn zwijgplicht was de sterke troef aan zijn kant. We zagen al aankomen, dat die eis zou wor den afgewezen, waardoor we het bos zouden worden inge stuurd", aldus Vilé. ji T i i.ui.,1 t .i,< i. imus# nu iii»; rft» !54« HM» 1 It NIH IIHHIH U 'l-.iïf Y. Sommige spelers van Torino bereiden zich op één been voor op de tweede finale tegen Ajax. Ajax bezorgd om koortsige Bergkamp amsterdam Dennis Bergkamp ontbrak gisteren bij de trainin gen van Ajax. De topscorer had koorts, die werd veroorzaakt door een virusinfectie in de keel. 's Morgens liep de thermome ter op tot 38.7 en hoewel de lichaamstemperatuur van de be langrijkste Ajacied in de loop van de middag was gedaald tot 38.2, wordt er in het Amsterdamse kamp rekening mee gehou den dat Bergkamp vanavond tegen Torino niet inzetbaar is. Technisch directeur Louis van Gaal ging er gistermiddag nog vanuit Bergkamp te kunnen inzetten. „Het is hoopgevend dat de koorts al wat is gezakt. Wij willen natuurlijk ook graag dat Den- nis meedoet. Als het maar enigszins mogelijk is, speelt hij ook." De Wolf houdt het op Feyenoord rotterdam John de Wolf en Ruud Heus hebben hun contract bij Feyenoord met twee jaar verlengd. De overeenkomsten van Dwight Blackson en PauJ Nortan, die beiden al lange tijd gebles seerd zijn, werden met een jaar verlengd. Penningmeester Jorien van den Herik is nog in onderhandeling met John Metgod, Ar nold Scholten, Jozsef Kiprich en Marian Damaschin. Walter Casagrande ziet er in zijn 'burgerkloffie' uit als een gesjeesde student psychologie. Vale spijkerbroek. Verfomfaaid t-shirt. Eenvoudige bruine instappers. Half lange, nonchalant vallende krullen. Brilletje - type dienst- fiets. Hij maakt ook een ietwat verstrooide indruk. Wie de slungelachtige jongeman (1.91 meter) niet kent, ver moedt in hem in de verste verte geen topvoetballen Toch is Casagrande junior dat. Ajax ondervond het veertien dagen geleden aan den lijve. In de eerste finalewedstrijd in Turijn sloeg de spits van Torino twee keer genadeloos toe: 2-2. amsterdam jan mennega gpd-verslaggever „Ajax", stelde Casagrande giste ren na de training vast, „ver diende het in Turijn te winnen. Het speelde veel beter dan wij, het heeft alleen verzuimd ons de beslissende klap uit te delen. Dat zou Ajax wel eens kunnen opbreken. Want ik verwacht dat wij in Amsterdam ons eigen spel kunnen spelen en dan zijn wij zeker niet kansloos. In Tu rijn hebben wij ons volledig door Ajax laten verrassen, dat gebeurt geen tweede keer. Het is uitgesloten dat Torino twee keer een slechte finale speelt. Tactisch zijn wij nu veel beter op het spel van Ajax ingesteld. In Turijn wisten we in het begin niet waar we kijken moesten; de spelers van Ajax stoven ons aan alle kanten voorbij." Casagrande vergeleek de de monstratie die Ajax twee weken geleden in Stadio Delle Alpi gaf, met het oogstrelende voetbal van de Braziliaanse school waar hij uit voorkomt. Casagrande: „Het is natuurlijk prachtig om te zien hoe Ajax voetbalt. Het is momenteel één van de topelf- tallen van Europa. Ajax speelt vanuit de zone en laat de bal enorm snel rondgaan. Vooral door die snelle balcirculatie is het heel moeilijk om greep op Tom Cordes is nog steeds een profwielren ner. Na anderhalf seizoen voornamelijk in de anonimiteit te hebben rond gefietst, won de Nederlander gisteren de zestiende etap pe van de Ronde van Spanje. Cordes leek in 1990 een aanwinst voor het peloton. Onder de hoede van ploeglei der Jan Raas won hij twee Spaanse etappe koersen, die van Valencia en Murcia. Aan het einde van datzelfde seizoen stond hij met Rolf Gölz ook op het erepodium van de Trofeo Baracchi. De junioren-wereldkam pioen uit 1984 stond op het punt van door breken. Daama besloot Cordes met zijn overstap naar de PDM-ploeg zijn talenten te gelde te maken. De duiten kwamen, de successen verdwenen. Zijn daden bleven beperkt tot een tweede plaats bij een criterium in Woerden. Ook dit seizoen kwam de naam Cordes nog niet eenmaal in de hogere re gionen van de uitslagenlijsten voor. Tot gis teren. De eerste plaats van de 25-jarige ren ner uit Wilnis was in de Vuelta 1992 het derde succes van de PDM-ploeg na de twee sprintzeges van Jean-Paul van Poppel. Cordes moest er hard voor werken. Met tien mede-vluchters, onder wie landgenoot Martien Kokkelkoren en de TVM-Schot Ro bert Millar, ging hij al na 33 van de 162 af te leggen kilometers tussen Oviedo en Leon op avontuur. De eerste bult in het parcours, de Alto Esteban de las Cruces (van de derde categorie), was het startsein voor de ont snapping. Na 69 kilometer doemde de Puerto de San Isidro, een serieuze klim van de eerste categorie, op. Cordes zwoegde zich als vier de naar boven. Het elftal werd uitgedund. Kokkelkoren moest, samen met de Colom biaan Camarillo, lossen en keerde later te rug in het peloton dat op de top elf minuten achterstand had. De negen overblijvers hielden de marge intact. Ondanks pogingen van de Carrera- en Buckler-ploeg bestond er weinig animo voor een achtervolging. Tien kilometer voor de meet bedroeg de voorsprong nog altijd vier minuten. het spel van Ajax te krijgen. Maar ook Ajax is te kloppen; dat is elke ploeg." Het heeft bijna een half jaar geduurd voordat Casagrande, medio 1991 geblesseerd van As- coli overgekomen, in de Torino- familie werd opgenomen. Bij de tweede club van Turijn werd hij al als een miskoop beschouwd en was hij al min of meer afge schreven. Walter junior voelde zich aanvankelijk ook niet op zijn gemak in de Noorditaliaan- se industriestad. „Het stoorde me vooral dat ze me links lieten liggen toen ik geblesseerd was. Ik heb twee weken in een zie kenhuis gerevalideerd en heb toen niets van de club ge hoord." Casagrande beweerde in die periode ook met stelligheid aan het eind van dit seizoen bij To rino te vertrekken. Die woorden heeft hij inmiddels weer inge slikt. „Het bevalt me nu prima bij Torino", aldus de Zuidame rikaan, die volgend seizoen in de spits assistentie krijgt van de Uruguayaan Carlos Aguilera, nu nog uitkomend voor Genoa. Casagrande, van 15 april 1963 te Sao Paulo, is afkomstig van Tom Cordes (midden) drukt zijn wiel nog net voor dat van de Spanjaard Bernardo Gonzalez over de finishlijn. foto ap Cordes vocht tegen een numerieke over macht van renners van Kelme (drie) en Postobon (twee). Hoewel de Colombianen Buenahora, Mejia en Palacio elkaar aflosten in pogingen van Cordes weg te demarreren, bleef de Nederlander alert. „Ik heb achter alles wat bewoog, moeten aanspringen", hijgde hij later uit in Leon. Met nog ruim 800 meter te gaan leek Cor des alsnog te worden verschalkt. Mejia ste vende alleen op de finish af. Op de laatste honderd meter kwam Cordes langszij. De Nederlander toonde zich vervolgens de snelste sprinter. De jump van de Spanjaard Gonzalez kwam te laat. „Het was lang geen gemakkelijke zege", aldus Cordes. „Ik ben eigenlijk helemaal geen sprinter. In dergelij ke eindspurten met een groepje van negen kom ik meestal als vijfde aan. Maar nu la gen de zaken anders. Ik kon me rustig hou den, hoefde voorin niet mee te werken om het tempo hoog te houden. Als we door het peloton zouden worden teruggepakt, kon den wij altijd nog steeds op Van Poppel re kenen." Bij gebrek aan Limburgse heuvels Olympia's Tour creëert zijn ei gen heuvels. Bij gebrek aan Limburgse heuvels kunnen dit jaar zelfs op een viaduct over rijksweg A4 punten worden behaald voor het bergsklasse- ment. Na de eerste etappe, Zoetermeer - Zoetermeer, die zaterdag door de Rijn- en Bol lenstreek voert, kan de bolle tjestrui al worden uitgereikt. Bij de persconferentie van de 41ste amateurronde door Nederland in Lisse bleef Lim burg niet onbesproken. In de vlakke gedeelten van de Bene lux ligt het geld voor de orga nisatie van Olympia's Tour kennelijk voor het oprapen. Zo niet in het heuvelrijke Zuiden, waar potentiële etappeplaat sen al voor de recente aard schok afzagen van een forse duit in de zak van de organisa tie. Volgend jaar wordt alles an ders. voorspelde de scheiden de voorzitter René Kottmann van Olympia's Tour. Limburg moet weer in het routeschema worden opgenomen, wellicht wordt Duitsland aangedaan, en de Tour duurt dan tien in plaats van negen dagen. Voor de renners van Swift- Casba is de huidige opzet van de wielerronde waarschijnlijk al moeilijk genoeg. Van de de buterende Leidse wielerploeg kan alleen Martin Schalkers door zijn ervaringen als prof coureur bogen op veel zwaar dere beproevingen. Ook de Voorhouter kan de heuvels overigens missen als kiespijn. Door de nasleep van zijn ontslag bij TVM. dat Schalkers vandaag voor de kantonrech ter in Meppel aanvecht, moet hij een trainingsachterstand wegwerken. „Ik neb deze da gen vooral nog duurtraining nodig", aldus Schalkers, die vanaf zaterdag Mark Rasch, Erik Boogaard. Peter Mol, Vital Timmermans en Laurens Kos ter aan zijn zijde heeft. Cor Kloosterman en Jan Zwaan delen het ploegleiderschap. Voor de Swift-coureurs wordt de eerste dag een ware thuiswedstrijd. Na de zes kilo meter korte proloog om 10.00 uur in Zoetermeer verlaat het 28 ploegen tellende peloton de Floriadegemeente om 16.00 uur. Hazerswoude-Dorp (16.19 uur). Hazerswoude Rijndijk (16.25), Koudekerk (16.26) en Alphen aan den Rijn (16.31) zijn de volgende route plaatsen die het peloton aan doet. Via Zwaanshoek (17.03), Bennebroek (17.05) en Hillr gom (17.07) komen de renners in Lisse (17.19). Na Lisser- broek (17.2^). Buitenkaag (17.27), Weteringbrug (17.35), Oude-Wetering (17.37), Rijp- wetering (17.45) en Oud-Ade (17.47) komen leiderdorp (17.53) en Leiden (17.57) rond zes uur aan de beurt. In de Sleutelstad wordt vooral bij de bocht van de Hoge Rijndijk naar de Zoeterwoudsesingel (linksaf) spektakel verwacht. Terug in ZoelWMB 1'Tj uur) hebben de renners dan 137,5 kilometer onder de wie len weggetrapt. Vanaf zondag, als de kara vaan koers zet naar Ossend- recht, verlaten de Swift-ama- teurs het bekende terrein. De kasseienctapne van maandag naar het Belgische Zottegem betekent een ware beproeving. Ook de ritten van en naar Die ren (volgende week donderdag en vrijdag) over geacciden teerd terrein boezemen de coureurs op voorhand angst Mocht hij het einde halen, dan loopt Olympia's Tour voor Mark Rasch goed af. De ronde krijgt zijn definitieve beslag op zondag 24 mei namelijk in Uitgeest, de woonplaats van de Swift -mum m ;e OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Corinthians. In Brazilië was en is hij nog steeds bevriend met de ex-international Socrates, een afgestudeerd kinderarts. So crates had zich in in 1980 opge worpen als begeleider en op voeder van Casagrande. toen deze zich aandiende voor de hoofdmacht van Corinthians. Walter junior, op zijn beurt, adoreerde de intellectueel on der de Braziliaanse voetballers en wilde precies zo worden als zijn grote voorbeeld. In Brazilië gold Walter junior als een rebel en zijn openhartig heid viel naar verloop van tijd ook steeds minder goed bij de clubleiding van Corinthians. In 1986 werd hij aan het Portugese Porto verkocht. In datzelfde jaar vormde hij met Careca een spit- senduo op het WK in Mexico, hoewel Casagrande geen vaste keus was in het Braziliaanse elf tal. In zijn eerste en enige sei zoen bij Porto won hij de Euro pa Cup 1. Al was hij er in de fi nale tegen Bayem München (hakbal Madjer) niet bij wegens een beenbreuk die hij in de kwartfinales in Kopenhagen te gen Bröndby opliep. De Sloterplas. het speeltje van mas seur Richard Smith, gaat zijn naam veran deren. De ambitieuze voorzit ter denkt dat de Amsterdamse eersteklasser op deze wijze van zijn omstreden reputatie afkomt. Smith en zijn achter ban hebben al een nieuwe naam gekozen: De Zwarte Schapen. In de vijftiger jaren een roemruchte, in het be taalde voetbal spelende club. Die later verbleekte tot een simpele amateurvereniging en uiteindelijk opging in De Sloterplas. Maar de reputatie van De Zwarte Schapen is even du bieus als die van De Sloter plas, een club waar het wemelt van ex-profs. In 1968 werden vier bestuursleden geschorst omdat er spelers onder de tafel werden be taald. Smith gaat er kennelijk van uit dat Amsterdammers een slecht geheugen hebben. De Sloterplas. of beter gezegd De Zwarte Schapen, willen weer het betaalde voetbal in. Dat is een loffelijk steven, maar vooralsnog is de club nog niet eens in staat om uit de eerste klasse te komen. Dit ondanks de aanwezigheid van Karei Bouwens (ex-FC Den Haag), Winnie Haatrecht, Desmond Gemert (ex-Ajax), Arnold Griffith (ex-Fortuna) en Stanley McDonald (ex- Heerenveen). om er maar eens een paar te noemen. Smith stelde halverwege het seizoen de bij FC Utrecht weggestuurde Cees Loffeld aan als trainer, maar ook zijn invloed leidde tot niets. Dan proberen we het maar op een andere manier, moet Smith hebben gedacht. De Amsterdammer heeft nu de rechter ingeschakeld om een plaats in de nacompetitie te verkrijgen. Die stn|d, tussen Vitesse '22, Blauw Wit en AFC 34, is overigens al lang en breed gestart. Smith neeft een kort geding aangespannen omdat Hilver sum in een onderlinge con frontatie een ongerechtigde speler heeft opgesteld. Dat duel eindigde in 1 -1Bij winst had Sloterplas zich geplaatst voor de nacompetitie. De Amsterdammers willen de wedstrijd overspelen. Het kort geding dient vrijdagmiddag. De KNVB vindt dat overigens geen aanleiding om de com petitie stil te leggen Zater dagavond wordt de laatste van drie wedstrijden ge speeld. Blauw Wit heeft dB beste papieren en is daama aan de tegenstander van mo gelijk UVS in de beslissing- wedstrijd om een plaats m de hoofdklasse. De deur naar het grote KNVB-tocr- nooi blijft voor ARC gesloten I Aiphense eersteklasser had stille hoop de periodetitel van 'rebel' Heerjansdam over te nemen, maar Zeist wijst geen vervan ger aan voor de club. die van deelname aan de bekerstnjd heeft afgezien Zoals bekend zint de nieuwe opzet, alleen amateurploegen in de eerste ronde. Heerjans dam-voorzitter lanus van Peenen niet. Hij heeft een en quête uitgeschreven onder 42 topamateurverenigingen en probeert met hulp van colle ga-clubs de KNVB weer op andere gedachten te brengen. Om zijn daden kracht bij te zetten heeft Van Peenen met een boycot van profclubs ge dreigd Verzoeken om oefen wedstrijden zouden door vriendelijk, doch dringend afgewezen moeten worden. Zeist is niet onder de indruk van het dreigement. Voorlich ter Ger Stolk beweert dat de enquête van Van Peenen 'se rieus'wordt behandeld, maar de KNVB-employé gelooft niet dat er aan de opzet van het KNVB-toernooi zal wor den gesleuteld. Stolk: IV'e hebben de reglementen gewijzigd omdat veel burge meesters gingen dwarsliggen als profclubs op bezoek kwa men in hun stad. De competi tieleider kwam door uitgestel de wedstrijden in de proble men. Dat is een argument ge weest om in de eerste ronde al leen amateurclubs tegen el kaar te laten spelen. Dat is overigen* in goed overlegge- gaan met de amateurafdeling tan de KNVB. Daarom geloof ik niet dat de missie van Van Peenen veel kans van slagen heeft 5 9 Hierbij nodigen wij u uit tot het bijwo nen van de voor- jaarsdistrictsvergaderine (DRV) van ons district." Van een uitr het district de Nederlandse Volleybal Bond (NeVoBo) gaan er der tien in een dozijn Maar het vervolg klinkt minder alle daags: „Door bijzondere om standigheden kan deze verga dering niet door de districts voorzitter worden voorgeze ten. Zijn taak zal voorshands worden overgenomen door een ander lid van het dage lijks bestuur. Ter vergadering zal een nadere verklaring ter zake worden gegeven." Dat is andere koek. Pure ver gadertaal. die meer vragen oproept dan beantwoordt I taarom maar even een trle- foontje naar Jan Kroon, de dlatifc lavuuuliM uh N—ld- wijk. Gaat hij op 4 juni aan staande m de zaal zitten kij ken hoe een collega-districts bestuurder de hamer han- MRf „Nee, ik ben niet op die dis trictsvergadering aanwezig. Dat is de enige keiharde in formatie die de kennelijk op non-actief staande disiricts- voorzitter wil geven. „De rest hoort u wel op 4 ju- Wat is er dan waar van de ver halen. dat u bent geschorst in het lidmaatschap van de Ne VoBo als gevolg van uw optre den jegens een scheidsrechter en dóarom die vergadering niet mag leiden? „Geen commentaar. Dan maar een telefoontje naar het bondsburrau in Woerden, waar ook de straf- commissic zetelt. IV secreta ris van die commissie is van de zaak op de hoogte, maar wil en kan er niets over zeg gen, Wel schakelt zij pr man Amie Wens ink van de NeVo Bo in. die het vermoeden dat het hier inderdaad om een 1iM ïplinaire maatregel gaat alleen maar versterkt. Wcn- sink Strafzaken maken wij uit zorgvuldigheidsol tru rgi ngen alleen ojjcnltaar via om bondsorgaan U moet daar- voor wachten op een volgend nummer Het kan wel zijn dat de Ijetrokkene inmiddels al op de hoogte is gesteld van de strafmaat Maar hij hoeft dat natuurlijk niet uereldkundig te maken Zo werken wij nu eenmaal hij de NeVoBo. be- grijpt ur Geen commentaar.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21