Orders Greenland uit Rusland en China hetïUmbacht Stand van Zaken Kwaliteiten kandidaat-manager beter meten met videotest clb Jaarverslag Verto niet pessimistisch Bols wil profiteren van nieuwe trend: terug naar de eenvoud WOENSDAG 13 MEM 992 19 ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, AJphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB, Lei den, La.v. 'Zakelijk'. Sjartec opent LEIDEN De Leidse groothan del in sanitair Sjartec opent op 15 mei een nieuwe tegelshow room, naast haar reeds bestaan de sanitairshowroom aan de Flevoweg. De collectie tegels bestaat overwegend uit Italiaan se modellen en natuursteencol lecties. Sjartec levert alleen via erkende installateurs. Rijerkerk en Horsman LISSE Rijwielhandel André Rijerkerk en zonen opent mor gen de deuren van haar nieuwe winkelpand aan de Koninginne weg in Lisse. Burgemeester G.J. van der Kroft opent de zaak om 17.30 uur op sportieve wijze, door een skatebike te berijden, een een-wieler met twee kleine skate-bike wieltjes. Rijerkerk heeft het voorste deel van de oude zaak geheel laten afbreken en weer opbouwen om zodoen de meer ruimte te krijgen. Een dag later, op vrijdag 15 mei 's middags om 15.00 uur, opent Van der Kroft het verbouwde kantoor van bouwbedrijf Hors man Co. aan de Heereweg. Technomarkt ALPHEN AAN DEN RIJN Het Pare Residence Rijnstroom aan de Cornelis Geellaan in Alphen heeft een nieuw bedrijf onder zijn dak, de stichting Techno markt. Het is een nieuwe orga nisatie die bedrijven helpt met technologische en bedrijfskun dige vernieuwing. Technomarkt is het zevende bedrijf in het Pare Residence. Het kantoor wordt morgen officieel ge opend. Na vijftien jaar inspanningen op alle grote tentoonstellingen Landbouwwerktuigenfabriek Greenland in Nieuw-Ven- nep (Vicon) heeft eindelijk vaste grond onder de voeten gekregen in Rusland en China. De twee landen hebben voor één miljoen gulden aan landbouwmachines besteld bij het bedrijf. ,,Het is voor ons een hele bijzondere order. Na vijftien jaar aanhouden hebben we nu een reële order kunnen boeken", aldus woordvoerder Veltman. NIEUW-VENNEP» China heeft vijfentwintig mais- hakselaars van Greenlanddoch ter Zweegers besteld, die naar de provincie Shandong gaan, ten zuiden van Bejing. Met deze order is een bedrag van 250.000 gulden gemoeid. Naar Rusland worden dertig landbouwwerktuigen geëxpor teerd met een gezamenlijke Als het aan ons ligt worden na 1991 alleen de grenzen niet meer beveiligd! HOLLAND SECURITY SYSTEMS BV Cor BmynVveg64. 1521 MB Wormerveer Tel. 075 - 28 88 52/28 99 52. Fax. 21 82 10 Bouwkundige beveiligingen Electronische signaleringssystemen Brandmeldsysiemen Gesloten televisie-circuits 0 Toegangscontrolesystemen waarde van 750.000 gulden. Het gaat daarbij om een pakket ruwvoeroogstmachines zoals grasmaaiers, harken, schudders, persers, opraapwagens en hulp- voersnijders, van de Greenland merken Zweegers, Vicon en Deutz-Fahr. De machines gaan naar de staalstad Magnitogorsk. Maishakselaar De Chinese order werd volgens Greenlandwoordvoerder Velt man geboekt na een bezoek van een Chinese delegatie aan ver schillende Brabantse boerderij en in de omgeving van Geldrop. Daar zagen de Chinezen hoe met behulp van maishakselaars de complete maisplant tot ruw- voer voor vlees wordt verwerkt. In China wordt alleen de mais- kolf gebruikt voor veevoer. Blad en stengel worden daar ver brand. Compleet nieuw Voor de Chinezen was de ver- Voor de Chinezen is de verwerking van de complete mais plant tot veevoer compleet nieuw. Daarvoor zijn echter wel moderne mais hakselaars nodig. FOTO ARCHIEF werking van de complete mais- veel werk is, ook in het dichtbe- In Rusland is de order vooral plant tot veevoer compleet volkte China. Greenland hoopt onder invloed van de nieuwe nieuw. Daarvoor zijn echter wel dat uiteindelijk samen met de politieke ontwikkelingen tot moderne maishakselaars nodig, Chinezen ter plekke een fabriek stand gekomen. De nieuwe be- omdat het vermalen van de voor hakselaars kan worden op- stuurders van de staalstad maisplant met de hand veel te gezet. Magnitogorsk willen de enorme milieuvervuiling in hun gebied terugdringen en de landbouw en veeteelt verbeteren. Daar- Zeer ouderwets Omdat de Russische landbouw machines zeer ouderwets zijn, werd besloten buitenlandse ap paraten aan te schaffen, onder meer bij Greenland. Daarnaast leveren ook twee Duitse fabri kanten spullen aan de Russen. Het project in Magfiitogorsk wordt begeleid door specialis ten van de Duitse landbouwu niversiteit Hohenheim. Greenland is heel blij met de orders. „We zijn al vijftien jaar bezig in die landen. We komen al jaren op alle grote tentoon stellingen in Moskou. Leningrad en Peking. Dat heeft veel geld en inspanning gekost Nu heb ben we twee reële orders kun nen boeken. Het gaat boven dien om projecten met perspec tief', aldus Veltman. Greenland NV is een multina tional op gebied van landbouw machines. Het heeft fabrieken en verkoopmaatschappijen in alle belangrijke Europese lan den. In Nederland zijn onder meer Vicon. Zweegers en Mie dema onderdeel van Greenland, dat op zijn beurt eigendom is van het Duitse Thyssen concern. Het Nederlandse hoofdkantoor van Greenland staat in Nteuw- Vei iep. Als enige bedrijf in Nederland mag Bruins Perso neels Adviezen in Sassenheim gebruik gaan ma ken van onderzoeken die de Rijks Psychologische Dienst RPD heeft ontwikkeld. Het betreft video tests waarmee de kwaliteiten van managers kun nen worden gemeten. Bruins houdt zich sinds de oprichting in 1985 bezig met werving en selectie van personeel. Het bedrijf doet functieanalyses, heeft een eigen psychologisch testcentrum en verzorgt opleidingen en trainingen. De rijksoverheid heeft de testen in de periode 1984 tot 1989 voor eigen gebruik ontwikkeld. De betrouwbaarheid er van is intussen in de praktijk bewezen, aldus drs. F. Tegel van de RPD. Hij overhandigde vorige week officieel de videoban den en de licentie aan directeur R. Bruins. Die re ageerde enthousiast. „Het is een prachtige toe voeging aan ons pakket. Wij gaan hier meteen mee aan de slag. Als je bedenkt dat de overheid een van de grootste werkgevers in ons land is, is het wel duidelijk dat de RPD ruime ervaring heeft met psychologische tests van kandidaten. Ik ben blij dat het ons is gelukt de licentie voor deze me thode te veriartfgen." Met hel videosysteem kunnen actieve sociale vaardigheden bij de sollicitant worden gemeten. Er blijkt namelijk verschil in wat een kandidaat zegt te zullen doen in bepaalde situaties en wat hij werkelijk onderneemt als het gebeurt, aldus Bruins. „De videotests brengen dat aan het licht. Gebleken is dat kandidaten weinig problemen hebben met het accepteren van de tests. Wan neer ze er mee worden geconfronteerd vinden ze het even een vreemd idee dat ze tegen een beeld scherm aan moeten praten, maar net went heel snel." De werkwijze is eenvoudig. De kandidaat ziet in korte tijd op het beeldscherm maximaal zeven tien praktijksituaties en moet daarop als de band stopt meteen reageren. De reacties worden vast gelegd op videoband en bestudeerd. LEIDERDORP De Leiderdorpse staalkabelfa brikant Verto verwacht dit jaar een beter bedrijfsresultaat. Vo rig jaar liep het nettoverlies al terug naar 5.8 miljoen, tegen nog 15,7 miljoen het jaar daar voor. In het vorige week gepresen teerde jaarverslag toont de di rectie zich gematigd optimis tisch. Hoewel de orderporte feuille goed is gevuld stelt de Raad van Bestuur voor dit jaar geen dividend uit te keren. Naast staalkabels produceert Verto visserij-uitrusting en ook in die sector verwacht het be drijf dit jaar een stijging van de omzet. Behalve in Leiderdorp heeft Verto nog een vestiging in Dongen. De staalkabelproduktie was vorig jaar minder verliesgevend dan in 1990. het resultaat steeg van 57 naar 00 mil)oen Olgent de directie is dit het gevolg van de in 1991 begonnen herstruc turering. Dat betekent onder andere dat staalkabels ten dele worden ingekocht in plaats van zelf geproduceerd en een her verdeling van taken tussen de fabrieken in Leiderdorp en Dongen. Staalkabelproducenten in de Europese Gemeenschap willen dat de Europese Commissie op treedt tegen de import van goedkoop staal van buiten Eu- ropa Vooral uit het Verre >os ten en Zuid-Amerika zou veel staal tegen dumpprijzen wor den aangeboden. Heineken verkoopt Spaanse brouwerijen ZOgTERWOODI/MADRID De Colombiaanse bierbrouwer Bavaria heeft belangstelling voor de twee brouwerijen in het Spaanse Cordoba en Zaragoza. De Spaanse Heineken dochter El Aguila wil deze verkopen, maar zou nog geen overeen- lemming mei de blotnbleiieo hebben bereikt. I I Agufle doof 1991 sf mei een verlies van 55 miljoen en wil de twee brouwerijen verko pen als onderdeel van een her structureringsplan I>e Spaanse brouwerij is voor 52 procent ei gendom van Heineken. Het Ne derlandse Ravaria heeft niets met de Latijns-Amerikaanse on derneming te maken. „Een bekleder trekt alleen een nieuw lapje over een meubelstuk, ik maak een hele nieuwe stoel of bank. Ik begin met bijvoorbeeld een oude stoel kaal te maken, de oude bekleding er af te halen, het hout bij te werken en eventueel losse constructies vast te lijmen. Dan ga ik de stoel van onderen singelen (nieuwe banden aan brengen) en koppelen: de veren vastnaaien met touw aan de singels (de banden) en dan maak ik de veren met touw aan elkaar vast zodat je een verend draagvlak krijgt. Daaroverheen gaat linnen, dan het erin (dat is een gedroogde grassoort uit Algiers, die wordt gebruikt als vulmateriaal), daar gaat nog een keer linnen overheen en dat wordt doorgenaaid, vastgezet in het onderlin nen. Dat naai ik rondom vast, daarop komt een afdek- laag met paardehaar en witte watten en daar gaat weer katoen overheen. Ten slotte trek ik de stof daar over heen en die zet ik met sierspijkertjes vast. Soms plak ik het af met passement, een sierband in de kleur van de stof. Dat kan met beenderenlijm, maar ik plak het ook vaak met synthetische lijm. Ik kwam op 15 december 1958 bij Corpel in de zaak, op mijn 17e jaar. Eerst mocht ik niet van mijn moeder omdat hij niet katholiek was, maar hij betaalde meer dan anderen. Dat is verder nooit een probleem geweest hoor, een paar jaar later, in 1964, heb ik de zaak overge nomen. De naam bleef hetzelfde want Corpel kende ie dereen en Hoogeboomen rijn er zoveel. Sommige mensen denken dat ze door mechanisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar niets is minder waar. Ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala van produkten. Maar wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag Leidenaar J.J.J. (Hans) Hoogeboom (50), stoffeerder bij meubelzaak Corpel aan de Oude Rijn in Leiden. „Vaak vragen mensen of ik hun meubels wil bekleden, maar dat doe ik dus niet. Ik ben stoffeerder". Ik heb mijn opleiding gehad op de avondschool voor meubel- en woningstoffeerders aan de Haagweg, maar ik heb ook veel geleerd van Neef Bram, een famifielid van Corpel die hier werkte. Hij was de beste stoffeerder van de stad, hij leeft nog steeds. 94 jaar oud is hij in middels. Heel vaak kreeg ik van hem een tik op mijn knokkels met een hamertje als ik iets niet goed had ge daan. Dat werkte wel. Toen ik mijn opleiding afsloot in 1962 won ik het zilveren hamertje in de nationale vak wedstrijd meubelenstoffeerders. Dat hamertje staat nog altijd in mijn etalage. Tegenwoordig bestaat er nog wel een opleiding tot meubelstoffeerder. Daar leren de leerlingen zowel de oude technieken als nieuwe methoden, zoals het ge bruik van materialen als polyether. Maar in de praktijk krijgen ze onvoldoende vaardigheid in hel koppelen en uitvullen en andere oude technieken, er is te weinig vraag naar dat soort herstelwerk. Het vak is in de loop der tijd wel veranderd, je kunt nu ook in korte tijd een zitting afwerken met perspol, samengeperste polyether, je maakt een mal van de zit ting, die leg je op een plak perspol. je zaagt dat uit en je hebt een complete zitting. Tot slot trek je er een stofje overheen en je bent veel goedkoper uit dan bij de oude techniek met erin en hout. Als ik perspol gebruik doe ik vier stoelen op een dag, maar als ik een stoel op de am bachtelijke manier herstel doe ik er maar twee. Oude meubelen herstel ik met de oude techniek. Je maakt dan dus wel een prijs, want het is behoorlijk ar- beidsinstensief. Voor moderne meubelen is het vaak te kostbaar om alle polyether en de onderzitting helemaal te vernieuwen. Dan adviseer ik de mensen om maar iets nieuws te kopen. Het is moeilijk om te zeggen welk meubel je wel of niet moet herstellen. Ik zeg altijd maar dat een goed produkt altijd de moeite waard is om ge stoffeerd te worden." Teint Erk J«n Wgtwlnp Foto Hiel co Kuipen NIEUW-VENNEP De fabrikanten van merkspij- kerbroeken varen er al wel bij. 'En ook Bols denkt winst te be halen uit de nieuwste mode trend in onze samenleving: te rug naar de eenvoud.'Back to basics'. De consument is de voortdurende mode-wisselin gen beu en zoekt het in ver trouwde. simpele artikelen, die wel van een uitstekende kwali teit moeten zijn. Mensen wil len volgens Bols geen bijzon dere drankjes meer. maar authentieke kwaliteitsmerken. De 25 jaar oude op eikehou ten fust gerijpte Schotse malt- whisky in gouden doos is pas sé, Bols-jenever is in. ..De trend van exorbitant dure dranken in dure verpakkingen is voorbij. Mensen willen waar voor hun geld en Bols jenevers spelen in op deze trend", aldus R. Schipper, voorzitter van de raad van bestuur vorige week bij de presentatie van het jaar verslag. Het gedistilleerd (likeuren en jenevers) maakt momenteel 42 procent uit van de totale concemomzet van Bols Daama komen de wijnen met 35 proeent en de alcohol vrije dranken met 23 procent. 0331701* is de grote afhanke lijkheid van het gedistilleerd. zoals die enkele jaren geleden nog bestond, verdwenen. Bols is daardoor minder kwetsbaar. NV fontnkHfhe I Hnfflwnhrij- en Erven Lucas Bols heeft in 1991 een gotd M-ir rtltl I omzet steegt met 11,3 procent naar 1332,3 miljoen. De netto winst ging omhoqg met 17 procent van 90,1 miljoen in 1990 naar 105,4 miljoen in 1991. Het personeelsbestand Mn KM M 2115 naar 2197 personen wereldwijd. Wijnen In de wijnsector maakt Bols een moeilijke tijd door. Het be drijf richt zich alleen op de kwalitatief betere en dus duur dere wijnen, waarin momen teel een overschot bestaat. Bols verwacht echter dat het over schot binnen een tot twee jaar is verdwenen. De oogst in 1991 is namelijk zeer slecht geweest. Bij de alcoholvrije dranken is Bols vooral in Zwitserland. Brazilië en Italië actief. Bols opereert in deze markten voor af in de kleine segmenten. Het vult de gaatjes op waarvoor de Pepsi's en Coca Cola's hun neus ophalen. In Italië hijvoor beeld is Bols marktleider in de lemondrankjes. met het merk lemon Soda Wat afzetmarkt betreft blijft Bols zich op Europa nchten. Daar valt nog groei te behalen Andere markten, zoals de VS, zijn door hun omvang niet in teressant. In Oost-Europa zoekt Bols het vooral in Tsjechoslowakije en Hongarije Ook de Duitse markt is voor Bols minder interessant ge worden. De Duitse dranken handel werkt met zulke kleine marges, dat Bols daar minstens 600 miljoen tot 1 miljard moet omzetten, wil daar ooit winst vandaan komen Bols zoekt dan ook nog steeds een part ner m Duitsland waarmee in zee kan worden gegaan, maar die is moeilijk te vinden. Dit jaar verwacht Bols meer moeilijkheden dan In 1991 Op een groot aantal afzetmarkten is de economische groei min der gunstig dan in 1991 Niet temin rekent Bols, door de doorgevoerde aankopen en re organisaties. ook dit jaar op een omzetstijging Het zou ook jammer zijn als dat niet lukt. want het is een een hijzonder jaar voor Bols Op 24 maart was het precies een eeuw grle den dat de in 1575 gestichte onderneming haar huidige rrchtsvorm van Naamloze Vcnnootachap kreeg.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19