Ook verbod op uitrijden mest Gi 'Studenten gedragen zich al veel te lang als schapen' Meubels half geld Regio Schiphol heeft haast met uitbreiding Taxi-oorlog in Rotterdam krijgt grimmiger karakter JE BENT GOED BIJ DE TIJD Wassenaar heeft geen enkele last van Ajaxkoorts WOENSDAG 13 ME11992 18 NWESTERLAKEN NWETERINGS* 071-1 Hoogleraren: in Leiden geen ordeproblemen LEIDEN JOOST BOUWMEESTER en toe „Studenten zijn heel onbeleefd, maar over het algemeen valt het best wel mee. Doorgaans letten mijn studen ten wel op. Het lukt me aardig om hun aandacht vast te hou den." Dat zegt H. Franken, hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschap aan de Leidse universiteit. De Rotterdamse hoogleraar P. Ophof van de Erasmus universi teit in Rotterdam heeft er meer moeite mee. Ophof liep eind vorige maand de collegezaal uit, omdat hij geen zin meer had om als kinderjuffrouw op te tre den. De kletsende, in- en uitlo pende studenten zouden vol gens hem de collegezaal als so ciaal trefpunt beschouwen waar toevallig ook nog een leraar aanwezig is. Inmiddels geeft Ophof weer les, omdat het be stuur van de faculteit hem be loofde dat een zaalwacht de deuren sluit wanneer hij les geeft. Een bezoek aan een twee uur durend college internationaal publieksrecht in het Leidse Gor laeus-laboratorium wiist uit dat I ranken de waarheid spreekt. Zodra hoogleraar P. Kooijmans zijn verhaal begint, zijn de Leid se studenten muisstil. In een collegezaal met vierhonderd s het natuurlijk on- n speld te horen val len. Hier en daar is er geroeze moes en wandelt er een laatko mer binnen, maar over het alge meen is het rustig. „Ik vind het wel gezellig", ver klaart tweedejaars student T. Havelaar wanneer hem wordt gevraagd of de laatkomers een hinderlijke factor zijn. „Het is gewoon onmogelijk om je twee uur achter elkaar te blijven con centreren, vooral als het niet zo interessant is. Als ik naast een bekende zit, houd ik ook niet constant mijn mond. Eén van de leraren heeft wel eens gezegd dat als er iemand halverwege de les binnen zou komen wande len, hij de les opnieuw begint. Achteraf bleek dat echter een loze waarschuwing." Volgens hoogleraar Kooij mans ligt de schuld van een on rustige klas ook gedeeltelijk bij de leraar. „Het ligt wel degelijk aan de manier van voordracht. Ie moet het rustig aan doen en sommige dingen kunnen ac cepteren. Ik heb nooit zo'n last met mijn studenten." Ondanks dat hij 'wel eens hoort dat er klachten zijn' beschouwt hij een zaalwacht als een tè drastische maatregel. leerlingen i mogelijk e FOTO LOEK ZUYDERDUIN Prof B. Tromp: „Het zou een zegen voor het land zijn als er vier jaar lang geen minister van Onderwijs is." DEN HAAG/LEIDEN Universiteiten stikken in de regels en de rompslomp, opgesteld door mensen die ver van de praktijk afstaan. Als ze niet snel wat meer armslag krijgen, weigeren weten schappers nog langer extra uren te maken en loopt de zaak vast. Die noodkreet stuurt B. Tromp, PvdA-ideoloog en hoogleraar po litieke wetenschappen aan de Leidse uni versiteit, de wereld in. In het blad Socialis me en Democratie gaf hij de aanzet, met een artikel in deze krant hoopt hij studen ten de barricaden op te krijgen. „Want stu denten gedragen zich al veel te lang als schapen." Zelf schrijft hij liever een mooi boek dan dat hij de straat op gaat. Laat staan dat hij, sa men met al die andere PvdA'ers binnen de universitaire wereld, de onderwijsdeskundi gen in de partij persoonlijk inpepert dat al dat mooie gepraat over autonomie voor de universiteit niets inhoudt. „Uit onderzoek bleek dat de wetenschap pelijke staf werkweken van 60 in plaats van 38,5 uur maakt om de idiotie op te vangen", zegt Tromp. „Die extra inzet wordt verkeerd geïnterpreteerd, zo van: er zit nog ruimte. Het kan echter van het ene op het andere moment breken. Nu al zie je steeds vaker dat men zegt: het is ons probleem niet dat het misloopt. Of overstapt naar het bedrijfs leven." „Het begint allemaal ergens op het minis terie in Zoetermeer", legt Tromp de begin selen van de verstikkende bureaucratie uit. „Daar wordt iets bedacht. Bij universiteiten worden mensen aangesteld om dat op te vangen, er iets mee te doen. En dus moeten ook de faculteiten weer iemand aanstellen die daar wat mee doet en de vakgroepen ie mand die daar weer mee aan de slag gaat." Of, in geld uitgedrukt: wat in de jaren tachtig werd bezuinigd op onderzoek en onderwijs, ging op aan nieuwe ambtenaren op staf- en planningsafdelingen. Ook de Leidse universiteit heeft zo'n afdeling, al heeft Tromp geen idee wat men doet. Ook die keren dat hij moest vechten voor het voortbestaan van zijn vakgroep, wisten de planners hem geen correct cijfermateriaal in handen te spelen. Tromp vindt het hoogst kwalijk dat het onderzoek wordt aangetast. „Sommige vak groepen in de hoek van de onderwijssocio logie zijn zo afhankelijk geworden van het geld van de overheid, dat hun onderzoek wetenschappelijk niets meer voorstelt. Men weet van tevoren wat ongeveer de bedoe ling is en krijgt zelfs te horen wat men niet mag onderzoeken. Zo krijg je dat zoge- Alle veehouders hebben met gevolgen varkenspest te kampen Vervoer of uitrijden van mest in het 'varkenspest-gebied' is met onmiddellijke ingang verboden. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft tot ver scherping van de maatregelen tegen verspreiding van de ziekte besloten, omdat het onderzoek naar de herkomst van de drie gevallen van klassieke varkenspest (twee in Nieuwerbrug, een in Pijnacker) nog geen resultaat heeft opgeleverd. Het verbod geldt voor alle dierlijke mest. houderij van de Westelijke Lands- en tuinbouworganisaties F. Lucassen, een grote strop voor alle veehouders. „De ge volgen van de varkenspest blij ven niet meer beperkt tot de varkenshouders. Alle veehou ders hebben er nu mee te ma ken." Het melkvee is op vrijwel alle bedrijven buiten. Dezer dagen wordt mest op het land uitgere den om het gras flink te laten groeien. Niet uitrijden van mest betekent dat het eitwitgehalte van het gras minder hoog wordt dan normaal. De opbrengst van het weiland is dus minder. Dat is te voorkomen door kunst mest te gebruiken, maar ook dat brengt extra kosten met zich naamd wetenschappelijk is aangetoond dat schaalvergroting in het basisonderwijs heel mooi is. Onzin. En als de resultaten de op drachtgevers niet bevallen, mogen de on derzoekers niet publiceren. Net als bij een onderzoek naar emancipatiebeleid, dat te naargeestig uitviel voor de overheid." Panklare oplossingen heeft Tromp niet, wel enkele basisvoorwaarden: „Het zou een zegen voor het land zijn als.er vier jaar lang geen minister van Onderwijs is, het minis terie stopt met de vele bezuinigingoperaties die vaak tegelijk op ons worden losgelaten en zoveel mogelijk schakels tussen ministe rie en het echte werk wegvallen." „In feite bestaan er allang geen universi teiten meer, maar afzonderlijke wereldjes. En veel mensen die, half in de politiek en half in de zogenaamde wetenschap, elkaar de bal toespelen. Daardoor krijg je de verve lende situatie dat instanties die eigenlijk dienstverlenend moeten zijn aan onderzoek en onderwijs, in feite dat onderzoek en on derwijs in het gareel laten lopen." „Van impulsen vanuit het College van Be stuur merk ik ondertussen niets. Wat ze doen onttrekt zich aan mijn waarneming. In de tien jaar dat ik in Leiden werk, heb ik de leden nog nooit in de onderwijsruimten gezien." LEIDEN/DEN HAAG Het mestverbod is van kracht in het gebied ten oosten en zuiden van Leiden. De grens van het gebied wordt gevormd door rijksweg A4 en de Oude Rijn. De veemarkt in de Groenoordhal- len valt net buiten het gebied. De maatregel betekent volgens het ministerie niet dat alle vee dat buiten in de weilanden op stal moet. Omdat er in het ge bied veel bedrijven met ver schillende soorten vee zijn, geldt de maatregel ook voor de mest van pluimvee. Het verbod blijft bestaan zo lang niet bekend is op welke manier de bedrijven zijn be smet. Het onderzoek daarnaar, echt recherchewerk, is in han den van de Veterinaire Dienst, de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees en de AID, alle drie ressorterend onder het mi nisterie van landbouw en visse rij. De maatregel betekent vol gens beleidsmedewerker vee- Groter nog zijn de problemen waar de varkenshouders mee te kampen hebben. De mestput raakt al heel snel vol. Een grondput vraagt een fikse inves tering. Bovendien blijven de zeugen biggen krijgen en groei en de biggen hun hokken uit." In de poging de herkomst van de ziekte te achterhalen laat het ministerie op korte termijn in de Bondsrepubliek Duitsland de virusstam die in Nederland is gevonden vergelijken met die is gevonden bij wilde zwijnen in Duitsland en Oostenrijk. Het ministerie heeft verder besloten alle ongeveer 2.000 be drijven met varkens in het be trokken gebied aan een nauw keurig onderzoek te onderwer pen. Volgens een woordvoerder gaat het om een gigantische operatie. Op de bedrijven lopen minstens 100.000 varkens. Voor varkenshandelaar Jan Koot uit Hazerswoude is het verbod op het uitrijden van mest geen probleem. „Ik heb nog voor maanden opslagcapa citeit." De gevolgen van het ver- voersverbod zijn veel groter. Koot: „Ik heb een overeenkomst met een veehandelaar die de varkens afneemt. Als de varkens te zwaar worden, krijg ik er minder geld voor. Bovendien is het risico dat de beesten ziek worden groter als de stallen vol zijn. De kwaliteit van de varkens is toch al minder sinds de ziekte abortus bang van vorig jaar. Koot verwacht verder dat de prijzen op de veemarkten voor varkens zullen dalen. „Als het vervoersverbod wordt opgehe ven, is er meer aanbod op de markten en zullen de prijzen dalen." SCHIPHOL BILL MEYER Het onderzoek naar de gevol gen die de groei van Schiphol voor het milieu heeft, mag de uitbreiding van de luchthaven niet vertragen. De besluitvor ming moet volgens de afgespro ken tijdschema's plaatsvinden. Die zijn al krap. Komt er vertra ging, dan wil Schiphol toch be ginnen met de voorbereidingen voor het tweezijdig aanvliegen van de Zwanenbrugbaan en de verlenging van de Kaagbaan. Dat zegt de nieuwe president- directer Hans Smits van de N.V. Luchthaven Schiphol in een in terview met het regionale za- kenmagazine Executive. Smits is bang dat de onderzoeken en in spraakprocedures in het kader van de milieu-effecten-rap portage (MER) de voorgenomen expansie van de luchthaven kunnen belemmeren. Dat mag niet gebeuren, aldus Smits. „Er zal hard gewerkt moeten worden om de vaart erin te houden. Er is in het Plan Main- port en Milieu Schiphol door al le betrokken partijen afgespro ken dat in de MER een deelon derzoek wordt opgenomen naar het tweezijdig aanvliegen van de Zwanenburgbaan en de ver lenging van de Kaagbaan. Als de MER om welke reden dan ook vertraging oploopt, wil ik deze twee projecten loskoppelen." Volgens Smits mogen de plannen rond beide banen geen vertraging oplopen. „Zij komen niet alleen het functioneren van de luchthaven ten goede, maar tevens het milieu in de omge ving van Schiphol." Verlenging van de Kaagbaan is nodig om zware vliegtuigen van deze baan te laten starten. Daarmee worden andere banen ontlast. Het tweezijdig aanvliegen van de Zwanenburgbaan zou ont lasting van de omgeving in de nachtelijke uren betekenen. ROTTERDAM »GPD Dc provincie Zuid-Holland zal voorlopig geen nieuwe vergun ningen meer uitgeven aan taxi chauffeurs. Volgens een woord voerster van de provincie heeft de verantwoordelijk gedepu teerde T.F.J. lansen het besluit om de onlangs opgeschorte uit gifte van vergunningen te her- MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een verlrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u Snel, zonder poespas en tegen aantrekkeli|ke voorwaarden. Kom maar langs, Op werkdagen van 9.00 - 12.30 uur en donderdagavond van 17 30- 19 30 uur Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Poetbus 11300,23011H Lelden tel. 071 254145 vatten een week uitgesteld. „Hij heeft nog wat meer tijd nodig om de zaken op een rijtje te zet ten", zegt de woordvoerster. Gedeputeerde Jansen heeft in het verleden echter wel laten blijken de uitgifte van vergun ningen 'op termijn' weer te wil len hervatten. Advocaat mr. C. Vermaat spant donderdag namens de taxi-chauffeurs met een nieuwe vergunning een kort geding aan tegen de Rotterdamse Taxi Cen- irale IRK.I. St. lob en RTO. in een poging de huidige patstel ling in het taxi-conflict te door breken. Hij wil voorkomen dat er vanuit deze centrales acties tegen de chauffeurs met nieuwe vergunningen van de provincie Zuid-Holland worden gecoördi neerd. De taxi-oorlog in Rotterdam lijkt inmiddels een steeds grim miger karakter krijgen. De taxi chauffeurs met 'historische' en dus duurdere vergunningen willen de chauffeurs, die nog langer voor ondernemers met goedkope papieren van de pro vincie rijden, 'de rest van nun leven' boycotten. Dat komt erop neer, zegt een chauffeur, dat ze op een zwarte lijst worden ge plaatst en nooit meer welkom zijn bij een andere onderne ming. Dc chauffeurs met 'histo rische' vergunningen weten zich gesteund door collega's uit Den Haag en Amsterdam. Advocaat Vermaat hoopt dat er een eind komt aan de 'ter reur' die zijn cliënten volgens hem ondergaan. Mr. Vermaat: „Er vinden strafbare feiten plaats, er worden banden lek geprikt. Je weet hoe dat gaat met dat tuig. Pure terreur." Taxi-ondernemer Versteeg: „We worden constant bedreigd. Door wie? Zeg maar de harde kern van de chauffeurs. Ze drei gen met brandbommen, willen ons langzaam killen. Maar ik lig daar niet wakker van, hoor." WASSENAAR. MEINDERTV Ajax mag dan 9J 25 jaar naar Wassenaar komen, de orde in het dorp wordt er nauwelijks door verstoord. Geen heftige supporterstaferelen of voetbal- hysterie, ook niet nu de Amster damse club vlak voor een Euro- pa-cupfinale staat. Wassenaar krijgt alleen bezoek van wat journalisten, fotografen en twee cameraploegen, die dan ook in alle rust hun werk kunnen doen. Geen Ajax-koorts in Was- Het was Rinus Michels in ei gen persoon die 25 jaar geleden hotel/restaurant Duinoord in Wassenaar ontdekte. Hij toerde samen met zijn vrouw door Ne derland, op zoek naar een ge schikte plaats voor een trai ningskamp. Volgens hulptrainer Bobby I laarms, die er destijds al bij was, koos Michels het afgele gen Duinoord voor de rust. „I lij voelde er zich thuis en dat geldt ook voor de vele coaches die na hem kwamen", zegt Haarms terwijl hij op het strand twee doeltjes uitzet voor het bijna traditionele partijtje voetbal. Nou ja voetbal, de spelers stoeien een beetje met elkaar. Van 't Schip en Van Loen staan in het doel. Het heeft allemaal meer weg van een uitgebreide fotosessie dan van een serieuze voorbereiding op een cupfinale.. Slechts een handjevol liefheb bers trotseren de harde wind en regen. ,'Of ik Ajaxkoorts heb?", zegt een kleumende Voorscho tenaar. „Dat heb ik m'n hele le ven al. Ik heb vandaag vrij en dus dacht ik: laat ik eens gaan kijken. Nee, vanmiddag ga ik niet naar Blauw Zwart. Ik vind dit wel voldoende." De Wassenaarders Hein Prins en Leo Gladpootjes zijn wel bij die training aanwezig en genie ten zichtbaar van de aandacht die hun club elke keer weer ten deel valt. Honderden kinderen met hun ouders zijn naar het terrein gekomen om de sterren van dichtbij te bewonderen en om een handtekening te bede len. Tevreden kijken de Blauw- zwarters naar het partijspel na dat zij op aanwijzingen van trai ner Van Gaal het doel op de juiste plaats hebben gezet. Ook hun club is nu al 25 jaar gastheer van Ajax. Het is vol gens bestuurslid Prins toch elke keer weer een eer voor de club wanneer Ajax vraagt op hun ter rein een training te mogen af werken. In navolging van de Amsterdamse vereniging is er de laatste jaren ook belangstel ling van het Nederlands Elftal en Barcelona om in Wassenaar een balletje te trappen. Prins is in tegenstelling tot oud-bestuurslid Gladpootjes Ajacied in hart en nieren. En hij is heel blij met Louis van Gaal. „Een wereldtrainer, echt waar. Ja, ik geef toe dat ik het eerst helemaal niet in hem zag zitten. Die gekkigheid met teambuil ding enzo, dat beviel me niet. Maar hij heeft er wel een hecht team van gemaakt." En na een korte stilte: „Hij is beter dan Beenhakker." Na de training spoeden de spelers zich weer terug naar Duinoord, dat volgens eigenaar Wouwenaar een 'huiskamer' voor hen is. „Ik heb niet zo veel kamers waardoor het hotel al bijna vol is wanneer Ajax hier komt. Zij hebben dan bel rijk al leen", zegt Wouwenaar die zich niet meer precies kan herinne ren voor welke wedstrijd Ajax voor het eerst in Wassenaar neerstreek. „Mijn vader bestier de toen de boel. Ik heb de zaak pas later overgenomen." Het verblijf van de cupfinalist wórdt volgens de hotelier ge kenmerkt door stiptheid en vas te regelmaat. Zo is de aankomst van de voetballers altijd op maandagmiddag. „En na het eten gaan ze in Den Haag naar de bioscoop, deze keer was dat de film Basic Instinct. Ja, niets wordt aan het toeval overgela ten. Twee weken van tevoren fax ik al het bioscoopoverzicht naar Amsterdam toe. Kunnen zij zelf de film uitkiezen." Ook de rest van de dagen zijn gelijk aan andere trainingskampen. „Daar kan het personeel zijn klok op gelijk zetten", zegt Wouwenaar op een moment dat het hotel uitgestorven lijkt. Alleen fysiotherapeut Pim van Dord zit beneden een krantje te lezen. „Ze doen nu allemaal hun middagdutje", verklaart de trotse hotelier. Het mooiste vindt Wouwenaar de gedaante wisseling die de spelers gedu rende die dagen ondergaan. „Ze komen op maandagmiddag al tijd heel ontspannen binnen, dan zitten ze nog lekker in hun vel. Tijdens de dinsdag zie je langzaam de spanning groeien. Op woensdag zijn de gezichten strak gespannen, lopen ze ze nuwachtig over het terras te ijs beren, zijn ze bijna niet meer aanspreekbaar." „Wie in al die jaren de leukste Ajacied was? Ik zelf vond die Piet Schrijvers een heel apart figuur. Zat 'ie nog braaf aan de yoghurt en dan vroeg hij stiekem aan de ober om alvast een glaasje cognac op zijn nachtkastje te zetten." HILLEGOM - Ann Christian Art Meubelgroothandel/Mcubcl produktie, Import/Exportbedrijf en projectinrichtinger houdt magazijnverkoop van diverse beurs- en partijgoederer voor de nalve prijs en andere meubelen met zeer hog< korting-en in modem en klassiek. Grote keuze in banken Engelse Chesterfields en fauteuils, gestoffeerd in nieuwi dessins, moderne lederen bankstellen in div. kleuren er combinaties, kasten, tafels en stoelen, salontafels, secretaires seniorenfautcuils, bureaus enz. Eiken in: donker, blank er honing-kleur. Modem in: wit, zwart, parelgrijs en staalgrijs e.a kleuren. Wie binnenkort meubelen nodig neeft, kan nu dui een slag slaan bij Ann Christian Art aan de Wccrlaan 15 t< Hillcgom. Ook zeer voordelig voor grote projecten. Openingstijden: donderdag 11.00 - 21.00 uur kóopaz'ond, irijdag 11.00 -18.00 uur zaterdag 11.00 -17.00 uur, Maandag, dinsdag, woensdag gesleten! Ajax trotseerde gisteren de harde wind en regen op het strand van Wassenaar tijdens de training van Ajax. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Slechts een handjevol liefhebbers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18