Kritiek op korting school-zwemlessen Regio Leiden Pachter de boer op met clubhuis Vennemeer Vrijbaan voor snelbus Veel animo voor verbouw binnenbad tot jeugdhonk 'Oud-Zoeterwoude' kan lening niet terugbetalen Bezuinigingen treffen kunstinstellingen WOENSDAG 13 MEI 1992 17 tend URlDSW*ONS*CAROUNE V S'.i! P CX GRAA' IES8ETH BUIT1NK BIT Voorschotense CDA en Groen Links willen anders bezuinigen De bezuiniging op het schoolzwemmen in Voorschoten staat op losse schroeven. Het CDA en Groen Links heb- 7"— ben grote bezwaren tegen de maatregel die burgemees- 3 er ter en wethouders hebben voorgesteld als onderdeel van 9 een uitgebreid pakket op de gemeentebegroting op lan- gere termijn sluitend te krijgen. Bekeken wordt nu of op een andere manier dan simpel door het terugbrengen van het aantal zwemlessen, de beoogde bezuiniging kan worden gehaald. 39276 - voorschoten wilfred simons Met name woordvoerder W. Zoetemelk van het CDA betoog- de gisteravond in de commis sievergadering voor algemene zaken dat het onverantwoord is om de zwemlessen slechts één keer in de twee weken te laten doorgaan. Harde bezuinigingen zijn volgens Zoetemelk onver antwoord omdat volgens haar nog steeds 31 procent van de Nederlanders niet kan zwem men. Groen Links is ook tegen de bezuiniging van 30.000 gul den, omdat de partij school zwemmen als kerntaak van de overheid ziet. Volgens woord voerder S. Harlaar kunnen veel sociaal zwakkeren deze lessen voor hun kinderen niet betalen en zijn zij geheel en al overgele verd aan de faciliteiten die de gemeente biedt. Wethouder van financiën F. ten Have, was niet onder de in druk van de argumenten van Harlaar: „Volgens mij kunnen de meeste mensen de lessen heus wel zelf betalen, maar doen ze het niet omdat de scho len die voorziening nu eenmaal aanbieden." Het aantal kinde ren dat niet leert zwemmen, zou daarom volgens Ten Have ook na de bezuinigingen be perkt kunnen blijven. Na aanhoudende druk van Zoetemelk toonde Ten Have zich echter toegeeflijk. De be zuiniging van 30.000 gulden blijft met instemming van de collegepartijen gehandhaafd, maar de precieze invulling wordt nog nader bepaald. „Als de leerlingen op eigen gelegen heid naar het zwembad gaan, hoeft de gemeente geen ver voerskosten te maken. De be zuiniging wordt dan ook ge haald" aldus de wethouder. Vrijwilligers De gemeente Voorschoten wil de komende jaren in totaal 1,6 miljoen gulden bezuinigen, maar hanteert hierbij vooral de 'kaasschaafmethode'. Vergaan de ingrepen worden niet voor gesteld, maar er is gekozen voor het korten op tal van bestaande uitgaven. Behalve op het best angePt Meer subsidie voor muziekonderwijs zoETERwouDE De Stichting Muziekonderwijs Zoeterwoude krijgt ruim 15.000 gulden subsidie om het tekort over vorig jaar te dekken. De stichting kampt met een verlies omdat de werkne mers sinds twee jaar het hele jaar doorbetaald moeten krijgen. Voorheen werd in de zomervakantie geen loon betaald. Zoeter woude heeft in de begroting rekening gehouden met het tekort. Voor de stichting is 20.000 gulden gereserveerd. Fietspad buiten Wassenaarse rotonde wassenaar Buiten de rotonde aan de Lange Kerkdam in Wasse naar wordt een fietspad aangelegd. De gemeente wil zo de rotonde fietsveiliger maken. Er zijn namelijk al verscheidene on gelukken gebeurd doordat fietsers eveneens op de verkeerscirkel moesten rijden. Vandaag wordt begonnen met de werkzaamhe den. De rotonde blijft open voor het verkeer. Paden opnieuw bestraat in Wassenaar wassenaar Het voetpad tussen de Prins Hendriklaan en de Waldeck Pyrmóntlaan in Wassenaar wordt opnieuw bestraat. De werkzaamheden, waarmee op 11 mei begonnen wordt, duren ongeveer twee weken. In de week van 18 tot 25 wordt de rijbaan van het Burchtplein van een nieuw dek voorzien. Dit karwei neemt vijf weken in beslag. Inleiding over basisvorming wassenaar Basisvorming, bedreiging of kans? Over.dit onder werp verzorgt prof. dr. J.M.G. Leune een inleiding op dinsdag middag 12 mei vanaf 15.00 uur in de aula van het Rijnlands Ly ceum in Wassenaar. Leune is de voorzitter van de Onderwijs raad en de 'geestelijke vader' van de basisvorming in het voort gezet onderwijs. Na afloop van zijn verhaal is er een discussie. Rommelmarkt voor Rode Kruis voorschoten In het Rode Kruisgebouw aan de Anthonie van Leeuwenhoekkade in Voorschoten wordt op 15 mei een rom melmarkt gehouden. Tussen 10.00 en 18.00 uur kan gebruikte kleding en apparatuur worden gekocht of voor de verkoop be schikbaar worden gesteld. De opbrengst gaat naar het Rode Kruis. Bijeenkomst Engels sprekende club leiderdorp Engelssprekenden kunnen weer babbelen op de volgende bijeenkomst van The English Speaking Club' op vrij dag 15 mei om 20.00 uur in Cultureel Centrum Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel 4 in Leiderdorp. De folkgroep Charivari verzorgt een optreden. Boeddhisme en meditatie oegstgeest Boeddhisme en meditatie in het dagelijks leven. Over dit onderwerp wordt een 'open avond' gehouden op dins dag 19 mei aan de Geversstraat 48 in Oegstgeest, vanaf 20.00 uur. Drs. Marianne Bots. beoefenaar van boeddhistische medi tatie, houdt een inleiding. De toegang is gratis. Motorrit voor Rode Kruis zoeterwoude De Zoeterwoudse Motorclub Blut organiseert op 24 mei een benefietrit voor het Rode Kruis. De rit leidt over 175 kilometer van 'de mooiste wegen van Zuid-Holland'. Alle op brengsten gaan naar het Rode Kruis. Tussen 9.00 en 10.30 uur vertrekken de naar schatting 200 motoren vanaf Café Landzicht aan de Verlaatweg in Zoeterwoude-Dorp. Inschrijven kan even eens daar gebeuren. Geurige geraniums in Voorschoten voorschoten De Voorstraat in Voorschoten is op zaterdag 16 mei het decor van de Geraniummarkt, die dit jaar voor de acht tiende keer wordt gehouden. Op de markt is dit jaar een aantal zogeheten geurige geraniums te zien. Deze planten ruiken naar kruiden, rozen, citroenen, peper of naar sinaasappels. De Gera- niummarkt-commissie Voorschoten organiseert ook een loterij. Wie voor tien gulden aan geraniums koopt, krijgt een lootje en maakt kans op een prijs. De markt wordt gehouden van 9.00 tot 17 00 uur. schoolzwemmen wordt onder meer ook bezuinigd op het So ciaal Raadswerk (20.000 gulden) en het Sociaal Hulpfonds (even eens 20.000 gulden). Dit bete kent het einde van de Stichting Sociaal Raadswerk als zelfstan dige instelling in de gemeente. Ten Have verzekerde echter dat de activiteiten van de stichting worden voortgezet, bijvoor beeld door de inzet van vrijwilli gers. De partijen besloten gister avond ook de subsidie op de kunstgrasvelden in de gemeen te definitief te beëindigen. Daardoor wordt volgend jaar 8500 gulden bezuinigd en in de twee daarop volgende jaren zelfs 17.000 gulden. SW en Randstad Sport, de twee voet balverenigingen die vooral van de velden gebruik maken, moe ten die bedragen zelf gaan beta len. SW heeft gezegd dat als het collegevoorstel doorgaat, naar andere velden zal worden uitge keken. Volgens de Voorschotense partijen kan flink worden be spaard door de dienst Logope die van de gemeente af te schaf fen. P. Verschoor van de WD stelde de afschaffing voor, maar zover wilden de woordvoerders van PvdA en D66 nog niet gaan. Eerst willen zij meer inzicht in de uitgaven van de dienst. Bo vendien stelde Ten Have dat di recte afschaffing de gemeente meer kosten dan baten ople vert, waardoor niets zou wor den bezuinigd. Barkeeper Hein Buys: „Het publiek zal uiteindelijk ook wel zijn weg naar het Vennemeer weten te vinden." FOTO JAN HOLVAST Instemming over plan kinderopvang Met instemming hebben de le den van de commissie welzijn- financiën gisteravond het voorstel aanvaard om kinderop vang in Warmond voor een pe riode van dne jaar in een porta- cabin onder te brengen. De commissie schaarde zich una niem achter het voorstel van het college van burgemeester en wethouders. Als de gemeenteraad volgen de week ook met het voorstel instemt, kan op korte termijn een containterachtig gebouwtje worden neergezet aan de Bur gemeester Ketelaarstraat voor de opvang van ongeveer 20 kin deren. Het terreintje bij de Bur gemeester Ketelaarstraat is ei gendom van de gemeente. CDA-fractievoorzitter G. den Ouden ,.\\i| rijn bij nel hel voorstel, we praten al zo lang over kinderopvang in het dorp Bovendien was het ons idee om een tijdelijk gebouwtje neer te zetten. In de tussentijd kunnen we een definitieve oplossing zoeken voor de huisvesting van een kinderdagverblijf, aanslui tend bij de andere accommoda tieproblemen in de geri warmond ruiter Het clubhuis van Watersportvereniging Vennemeer aan de Leidse Weg heeft sinds kort een 'openbaar' karakter. Fietsers en wandelaars uit Leiden en de omgeving kun nen er nu een terrasje pikken, wat eten en de ruimte huren voor een bruiloft. Een concurrent van de Kaagsociëteit zal de 'uitspanning' van watersportvereniging Vennemeer niet worden. Dezelfde pachter zit namelijk achter de beide clubhuizen. waar ook een bruiloft of een feest gevierd kan worden. Daarbij komt dat het karakter van beide onderkomens nogal verschilt. De Kaagsociëteit maakt met zijn rieten stoeltjes en lichte uiterlijk een jongere, frissere in druk dan het beduidend kleinere gebouw van de Watersportvereniging Vennemeer. Daar overheerst 'het bruin' met donkere stoelen, een houten bar in de vorm van een zeilboot en aan de muur een portret van een kapitein. „Maar ik fleur het wel op met blauwe tafelkleedjes en bloemstukjes", ver telt de jonge barkeeper Hein Buys Buys vindt dat beide sociëteiten niet op elkaar lijken. Vooral in de grootte zit hem het verschil. „Hier is het intiemer. In de Kaagsociëteit vallen de mensen in het niet wanneer ze met een kleine groep zijn." Als zijn belangrijkste taak zieuBuys het opbou wen van bekendheid. „De Kaagsociëteit draait al jaren en heeft een ijzersterke repu tatie. Het publiek zal uiteindelijk ook wel zijn weg naar het Vennemeer weten te vin den". verwacht hij. Het gen cbestuur onder ekt nog of de container tijde lijk moet worden gehuurd of dat hij moet worden aangkocht. F ractievoorzitter van Progressief Warmond, Th. Duijnnoven: „Het gaat erom uit te zoeken wat financieel aantrekkelijker is. Als de portacabin wordt aange kocht. betekent dat niet dat de kinderopvang daar definitief blijft. zoeterwoude De aanleg van een nieuwe busbaan in Zoeter woude is in volle gang. De bus baan is bedoeld voor de vrije en snelle doorgang van de bussen van een snelbus-lijndienst van Zoetermeer naar Leiden en vice versa. Nog onzeker is of er ook een halte komt voor passagiers die in Zoeterwoude willen in- of uitstappen. Volgens de gemeente Zoeterwoude wordt daarover nog onderhandeld met de provincie Zuid-Holland. Het eerste deel van de busbaan, aan de Voorschoterweg en de Eu- ropaweg. wordt 20 mei officieel in gebruik gesteld door gedupu- teerde T. Jansen. Hij zal dan iets meer zeggen over de aanleg van het tweede deel van de busbaan en zich uitlaten over de mogelijk heid van een bushalte in Zoeter woude. zoeterwoude «jan de vries Er hebben zich al veel vrijwilli gers gemeld om te kunnen hel pen bij de verbouwing van het binnenbad Haasbroek tot een onderkomen voor de Zoeter woudse jongerenvereniging Utopia. Door de zelfwerkzaam heid kunnen de uiteindelijke bouwkosten en de huur worden verlaagd. Na de verbouwing heeft het gebouw een huurwaarde van ruim 32.000 gulden Utopia hoeft echter maar 12.800 gulden te betalen. De rest van het be- dag ziet wethouder R. Hoge- nelst (welzijn) als een zoge naamde verborgen subsidie. Die wil hij wel zichtbaar maken in een gemeentelijk welziins- plan, zei nij gisteravond tijdens de commissievergadering wel zijn. Van de vastgestelde huur kan de jongerenvereniging nog ette lijke honderden guldens afha len. Bij de verbouw is het moge lijk om duizenden guldens te besparen door zelfwcrkzaam- heid .ui elke bespaarde 1 MH gulden wordt de huurpnjs 100 gulden lager. Volgens de woord voerder van Utopia is de bespa ring alleen mogelijk op arbeids kosten, omdat de matenaalkos ten niet lager kunnen. Volgend jaar mei hoopt Utopia de nieu we behuizing te kunnen betrek ken. zoeterwoude pig de rente in de ijskast zetten en uitstel verlenen tot 1995. In dat jaar kan vermoedelijk nog een aantal exemplaren worden verkocht vanwege de vijftigjari ge herdenking van de bevrij- ding. De uitgave van Oud-Zoeter woude een dagboek van een pater uit het Kruisherenklooster werd uitgegeven In 1990. Van de 1500 boeken zijn er uiteinde- lijk slechts 500 verkocht, aldus Duindam, die zijn functie in de stichting neerlegt en geen schuld wil achterlaten. De Stichting Oud-Zoeterwoude kan een schuld van rond de 8000 gulden aan de gemeente niet aflossen Deze stichting leende 20.000 gulden om een boek over de oorlogsjaren uit te kunnen geven, maar verkocht te weinig exemplaren om dit geld terug te verdienen. Voorzitter I. Duindam ziet graag dat de ge meente de schuld kwijtscheldt. De leden van de raadscom missie financiën en welzijn gin gen hier gisteravond niet mee akkoord. Ze wilden wel voorlo- wassenaar astrid v Kunst- en cultuurinstellingen in Wassenaar moeten het de komende jaren stellen met een lagere financiële bijdrage van de ge meente. Met het korten op de subsidies wil het college van burgemeester en wethou ders gaten in de begroting dichten. Tot het pakket van maatregelen behoort verder on der meer een bezuiniging op het zwemon derwijs. Alleen kinderen van de groepen drie en vier van het basisonderwijs krijgen met in gang van het schooljaar 1992/1993 school- zwemles. Op die manier willen B en W per jaar een ton te bezuinigen. Zij menen dat schoolzwemles achterhaald is omdat de meeste kinderen van acht jaar en ouder al zwemdiploma's hebben. De bezuinigings voorstellen moeten nog door de gemeente raad worden goedgekeurd. Door allerlei omstandigheden, zoals de vermindering van de rijksbijdragen aan de gemeenten, de hogere kosten van de vuil verwerking en de toenemende inflatie kampt Wassenaar met een begrotingstekort over de jaren 1992 tot en met 1996. zo blijkt uit de voorjaarsnota. Voor het sluitend ma ken van de begroting zijn verschillende be zuinigingen noodzakelijk. De burgers zullen hier niet veel meer van merken dan de verhoging van de tarieven voor gemeentelijke dienstverlening. In ja nuari van dit jaar werd de reinigingsheffing al opgetrokken. Deze verhoging betekent echter geen inkomsten vermeerde ring voor de gemeente, maar is noodzakelijk om het tarief voor vuilverwerking kostendekkend te maken. Verder werd in maart besloten tot het verhogen van de leges voor bouwver gunningen. Ook het trouwen in Wassenaar is duurder geworden. Ondernemers dragen hun steentje bij aan het sluitend maken van de begroting door de verhoogde marktgel- den en precario rechten voor de uitstalling van reclameborden op de openbare weg. Sportinstuiven Naast deze inkomstenverhogingen heeft de gemeente een flink aantal uitgavcnvermin- derende maatregelen op het programma staan. Met name kunst- en cultuurinstellin gen zullen het de komende jaren ontgelden. De streekmuziekschool en de openbare bil - bliotheek moeten het met ingang van dit jaar stellen met een lagere bijdrage. Cultu reel centrum Warenar krijgt 14.000 gulden per jaar minder voor theatervoorstellingen. In een aantal gevallen wordt subsidie zelfs helemaal stopgezet. Zo heeft de gemeente het budget voor het houden van een beel- dententoonstelling in park de Paauw ge schrapt. Ook de bijdrage aan het voorzie ningsfonds voor kunstenaars wordt beëin- died Naast kunstliefhebbers zullen ook de sporters in Wassenaar de bezuinigingen van de gemeente aan den lijve ondervin den. De subsidie voor Wassenaars Sport - contact, het overkoepelende orgaan van Wassenaarse sportverenigingen, wordt be ëindigd en Wassenaar brengt haar bijdrage aan de sportinstuiven in sporthal Wasse naar terug tot de helft. Ook wordt er bezui nigd op ile cxploitatieverbetering van de sporthal. Per |aar wil de gemeente 50.000 gulden bezuinigen door de personeelskos ten te verlagen. Als alle voorgenomen be zuinigingen gerealiseerd zijn kan in 1995 een sluitende begroting worden verwacht. Kinderopvang Zoeterwoude boos op gemeentebestuur ZOETERWOUDE UESBETH 8UITTNK De Stichting Kinderopvang Zoeterwoude (SKZ) is boos op het gemeentebestuur De verbouwing voor de buitenschoolse op vang en een berging zou 'onzorgvuldig en laakbaar' zijn behan deld. zo schrijft de SKZ in een Drief aan burgemeester en wet houders. Daardoor zou de stichting circa 7500 gulden zelf hebben moe ten betalen, waardoor de begroting nu niet meer klopt. „Wij me nen dat het onzorgvuldige gemeentelijke handelen tot de extra kosten heeft geleid en doen een beroep op de gemeentelijke middelen." De verbouwing voor de buitenschoolse opvang duurde vier weken langer dan gepland en kostte niet 12.000 gulden, maar 20.000 gulaen De SKZ eist slechts negentig procent van de kos ten terug. „Ken marge van ongeveer tien procent voor extra kos ten is in de sfeer van bouwwerken vrij normaal erkent de stich ting. De gemeente wil slechts 1400 gulden bijbetalen om de extra werkzaamheden te compenseren Volgens de gemeente is de SKZ te gehaast geweest en zijn daardoor fouten gemaakt. Dc kosten daarvan moeten voor rekening van de SKZ blijven.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17