Oude Spar Merenwijk wordt medisch centrum Leiden Burgemeester Goekoop mag van raad blijven CDA steunt tennisplan Stevenshof Groen Links boos over advertentie Realisten Ex-verpleger moet geldkist teruggeven WOENSDAG 13 MEI 1992 15 Vandalisme in winkelcentnnn mogelijk afgelopen De sombere tijden voor de voormalige Spar-supermarkt aan de Zwartemeerlaan zijn voorbij. Het pand, al jaren een prooi voor vandalen, wordt omgebouwd tot een klein gezondheidscentrum. In het gebouwtje zullen zich de huisartsen H. Meijer en C. van der Meer vestigen, een mensendieck-therapeute en een apotheek. Mogelijk trekt er ook een aantal andere medici in. JIDEN» WIM WEGMAN Gemeente-ambtenaar mevrouw E. Kokx verwacht dat het nog wel enkele maanden duurt voordat met de inrichting van net pand begonnen kan wor den. ..De bouwtekeningen moe ten nog worden gemaakt en de verschillende gebruikers moe ten onderling nog afspraken maken. Daar gaat wel wat tijd mee heen". Volgens makelaar Koen Fick -EIDEN Het steekt de fractievoorzitter van Groen Links. J. Laurier, dat de kabel-tv van Omroep Rijn and op 6 mei een advertentie Devatte van de Realisten Neder- and. een als uiterst rechts be kendstaande politieke groepe- -ing. Datzelfde Rijnland geeft )ok gemeentelijke mededelin gen door. Laurier wil liever niet dat de gemeente en extreem- •echtse organisaties van de de selfde kanalen gebruik maken. In een brief aan de voorzitter van omroep Rijnland, J. van Leeuwen, vraagt het raadslid Dm opheldering. Hij verzoekt de voorzitter 'om een exemplaar van uw gedragscode bij dit soort gevoelige zaken'. Realisten Nederland kwam Degin deze maand in het aieuws vanwege een vergade ring die deze groepering wilde Leiden heeft een zo groot loogteverschil als de Wolsteeg, Dplopend van de Langebrug laar de Breestraat, net voorbij iet Stadhuis. Met hoge, grijze ;n kale muren, rommelig langelegde bestratingen nedompte verlichting maakt de Jteeg vooral 's avonds een vroeg middeleeuwse indruk. Je zou er icène uit Floris en Sindala runnen opnemen door alleen ie luifel van café de WW buiten let zicht van de camera te louden. n die steeg op nummer 6 zaten arenlang diverse kroegen, karnen als 'het Snikkeltje', 'de iCroeg', 'Tex-bar' en '007' volgden elkaar op. Tot Hans uffermans en André Polm in mei 1982 het pand huurden en »r de WW openen. De huidige ïigenaar Ricardo Lanza en zijn wee medewerkers Adri Heinsbroek en Hans Stein runnen zich de begintijd nog ;oed herinneren: „Het werd al mei een beetje een krakers- en junkcafé. Mensen uit die lewegingen liepen langs en moeten gedacht hebben 'dat zal vel geen ballentent zijn' en cwamen binnen", herinnert Stein zich. Werkloosheidswet Heinsbroek vult aan: „Er is vol- {ens mij niet bewust op aange- ituurd. op punkers en krakers, maar dat werd door het draaien tan bepaalde muziek wel ge voed. De Dead Kennedy's' wa rn toen bijvoorbeeld populair. Het is achteraf wel een gat in de is nog een vrij ingrijpende ver bouwing nodig voordat de oude Spar in gebruik kan worden ge nomen als gezondheidscen trum. Behalve de nodige af scheidingsmuren moet er onder meer ook een tweede entree aangebracht worden. Die komt op de plaats waar nu de laad- deuren van de voormalige su permarkt zitten. De overkap ping tussen de oude Spar en de twee andere bedrijfspanden aan de Zwartemeerlaan wordt ge- beleggen in Het Haagsche Schouw. De eigenaar van dit restaurant zegde het contract met Realisten Nederland op toen hij doorkreeg wat voor vlees hij in de kuip had. In de gewraakte advertentie op de kabel-imfo van Rijnland hebben de Realisten volgens Laurier geprobeerd 'politieke munt uit het opzeggen van het contract te slaan'. „Gezien de aard van de uitzending neem ik aan dat het om een betaalde advertentie ging", schrijft hij Rijnland-praeses Van Leeuwen. Laurier erkent in zijn brief de eigen verantwoordelijkheid van media en omroeporganisaties evenals het recht van menings uiting. Toch wil hij met het oog op de gemeentelijke medede lingen die Leiden via Rijnland doet graag vernemen wat nu de gedragscode van Omroep Rijn land in dergelijke gevallen is. meer. markt gebleken. De WW liep vanaf het begin al gelijk goed en in dezelfde tijd begonnen ook cafés als 'de Spons', 'Meneer Jansen' en later 'Het huis de Bij len' die min of meer op hetzelf de, alternatieve publiek waren afgestemd." Welzijnswerk De punk was op haar hoogte punt en de WW trok ook veel Idanten uit de zogeheten softe- sector. Clubjes werknemers uit nabijgelegen instanties als rechtswinkel, welzijnsraad, wegloophuis, wetenschapswin kel en sociale dienst kozen de WW als favoriete locatie voor het afzakkertje. Maar met name het Leidse 'muziekwereldje' en veel studenten en scholieren vonden in de WW 'the place te be'. Ook het interieur van de WW paste zich aan de gasten aan. Het was er donker, muren en deuren stonden vol leuzen ge klad, geen haan kraaide naar gemorst bier en de muziek stond op standje negen. „In al die jaren hebben we, ook tot onze eigen verbazing, verdacht weinig last gehad van buren, politie of lastige klanten. Met die beroemde wedstrijd in 1988 tegen Duitsland tijdens het EK, zaten we hier met z'n allen te kijken en hadden we ongeveer vijftien Duitsers in de zaak. Er werd over en weer bier gegeven. Dat ging perfect. Al werd er na derhand natuurlijk wel wat ge zegd. Ik kan me sowieso maar een echte vechtpartij in die tien jaar herinneren.", aldus Stein sloopt. Volgens mevrouw Kokx gebeurt dit omdat de kap een geliefde schuilplaats blijkt voor groepjes jongeren - die er sinds de supermarkt in 1987 leeg- kwam de nodige vernielingen hebben aangericht. Apotheker De twee huisartsen, die nu een gezamenlijke praktijk hebben aan de Stokroos in de Meren wijk, hebben een deel van het pand gekocht omdat hun huidi ge ruimte te klein is geworden. De apotheek wordt een depen dance van de apotheek nabij de Kopermolen, waar de eigenaar van het gebouwtje D. de Roode trouwens werkt. Opmerkelijk genoeg heeft hij de oude supermarkt ooit ge kocht om te voorkomen dat zich daar een andere apotheker Burgemeester C. Goekoop. FOTO WIM DIJKMAN Wereldwijd Sport heeft sowieso een grote rol gespeeld in het café. De WW was op het hoogtepunt van de darts-ragé halverwege de jaren tachtig met vier teams in de lo kale competitie vertegenwoor digd. En ook nu nog is er een hoek speciaal voor dit Engels kroegspel ingericht. Verder is er een zaalvoetbalvereniging die WW heet en wordt er geschaakt. Een van de festiviteiten rondom zou vestigen. Nadat hij er in was geslaagd zijn concurrent uit de buurt te houden, heeft hij ver schillende keren geprobeerd een andere bestemming voor het pand te vinden. Zo is er on der meer geprobeerd om er een sportschool- annex fitnesscen trum te vestigen en een snook ercentrum. Plannen die stuitten op verzet van de buurt, die gro te overlast vreesde. De gemeente heeft later nog met de gedachte gespeeld om het om te bouwen tot een wooncomplex. Een ander plan dat het uiteindelijk niet heeft gehaald, werd onlangs geop perd door het D66-raadslid Hoekema. Hij stelde voor om er een horeca gelegenheid te ves tigen. Eigenaar De Roode was giste ren niet bereikbaar voor com- leiden Volgens de gemeentewet heb ben ze er niets over te zeggen. Toch mag burgemeester C. Goekoop blijven van de Leidse raadsleden. Graag zelfs, want op zijn functioneren valt vrijwel niets aan te merken, oordeelden alle woordvoerders gisteravond in de raadsvergadering. De SP was de enige fractie die er geen woorden aan vuil maakte. In de politiek geldt echter dat wie zwijgt, toestemt. „En ook in de stad is hij een zeer gewaardeer de eerste burger", maakte D. Schreven-Peters van Groen Links aan resterende twijfels een resoluut einde. Aanleiding voor al dit hulde betoon is het verstrijken van de tweede ambtstermijn van de burgemeester. Een commissie uit de raad heeft daarom beke ken of Goekoop nog eens zes het 10-jarig bestaan is aan staande zondag dan ook een schaaksimultaan tegen groot meester Sosonko. „Maar het ac cent ligt naast muziek de laatste jaren vooral op kunst", aldus Lanza die vijf jaar geleden, toen luffermans en Polm zich met het project Camino Real in de Doelensteeg gingen bezighou den de ww omn „Ik heb geprobeerd het café ui terlijk te veranderen zonder de jaar burgemeester in Leiden mag blijven. De commissie deelt geen cijfers uit in haar rapport. Maar uit de tekst kan worden afgeleid dat de burger vader een dikke acht voor de vervulling van het ambt krijgt. Goekoops tweede ambtster mijn loopt op 16 augustus af. Zelfheeft hij best trek in de der de en de Commissaris van de Koningin heeft ook geen enkel bezwaar. De 59-jarige burge meester heeft echter wel laten weten dat hij nog niet zeker weet of hij de derde en voor hem laatste ambtsperiode ge heel zal volmaken. Dit mede ge zien zijn leeftijd. Dat doet vol gens de commissie niet af aan haar aanbeveling tot herbenoe ming, „in aanmerking genomen de lengte van de periode waarin de heer Goekoop het ambt in Leiden reeds vervult en gezien zijn staat van dienst." identiteit te verliezen. Het uiter lijk verandert nu zelfs om de maand. Daar hebben we een aantal huiskunstenaars voor die voorkomen dat het café statisch wordt. Zelfs de wc-deuren zijn kunst", aldus Lanza. Opvallen der dan de toiletdeuren is ech ter het podium dat zo in diverse kleuren blauw is beschilderd en met relingen omgeven dat een zwembad lijkt te ontstaan, (zie foto). VRIJE TIJD Lezing RK-jongeren De RK Jongerengroep Leiden houdt vrijdag 15 mei een lezing met het thema 'Psychologie en ons geloof. Gastspreker is drs. L van Oordt. De avond begint om 20.15 uur in het St. Ja- cobshofje. links achterin, Doe- zastraat 25. Meiden-milieumiddag Het Stathuys staat open voor al le meiden die geïnteresseerd in milieu zijn op zaterdag 16 mei. Er zijn informatiestandjes, ie mand komt verhalen vertellen en de band 'the Millies' treedt op. 't Stathuys is open van 14.00 uur tot 17.00 uur. Kinderkooor De kinderkoren van de Streek Muziekschool Leiden geven za terdag 16 mei onder leiding van Wim de Ru hun jaarlijkse con cert in de Lokhorstkerk. Het concert begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Heinsberg: „We niet zijn mee gegaan met populiare zaken als swingavonden en houseparties. Wat wel belangrijk is, is de 're laxte' sfeer en dat vrouwen en meisjes zich hier op hun gemak voelen. In het enkele geval dat er hier een lastig wordt gevallen, grijpen we dok in. als het onge wenst is natuurlijk. Maar dat merk je snel genoeg." (LL) REDACTIE LOM AN LEEFMANS EN ROY KLOPPER TEL 161144 Pad van Katwijk naar Noordwijk DEN HAAG Nog dit jaar wordt in de duinen tussen Katwijk en Noordwijk een nieuw voetpad aangelegd. In het 'ontwerp meerjarenpro gramma investeringen provin ciale en eenvoudige fietspaden 1993-1997' (mip) blijkt dat Zuid-Holland aan de aanleg van een voetpad tussen Katwijk en Noordwijk de hoogste prioriteit geeft. Ook worden in de fietspa den tussen de beide kustplaat sen extra snelheidsremmende bochten aangelegd. Dit om de snelheid waarmee met name racefietsers over de paden rij den, terug te brengen. Het nieuwe voetpad komt te liggen naast het huidige fiets pad. De aanleg ervan, waarover al lange tijd wordt gesproken, heeft alles te maken met het soms onbesuisde gedrag van wielrenners in de duinen. „Het probleem is dat die fietsers nogal hard rijden en steeds te gen voetgangers opbotsen", zegt een woordvoerder van de provincie. In het fietspad wor den 'straks' vijf bochten aange bracht om de snelheid te rem men. Voetgangers kunnen dan veilig wandelen op het pad er naast. leiden Het CDA steunt het initiatief van bewoners van de Stevens hof tot een tennispark en een jeu de boulesbaan in deze wijk. De fractie verzoekt burgemees ter en wethouders met het be stuur van de stichting achter deze plannen in overleg te tre den. In de schriftelijke vragen die de fractie aan burgemeester en wethouders stelt, valt overi gens niet één keer het woord subsidie'. Het CDA deelt de opvattingen van de initiatiefnemers dat een sportcomplex voor recreatieve sportbeoefening goed is voor sociale contacten m de wijk de leefbaarheid verhoogt en verve ling en vandalisme minder kans RCCft leiden» Een 24-jarige ex-werknemer van het St. Elisabeth Gasthuis in Leiden moet van de president van de Haagse rechtbank zo snel mogelijk een groot aantal spullen van de ondernemings raad en de personeelvereniging teruggeven, die hij nog steeds in zijn oez.it heeft. Vorige week spande zijn voormalige werkge ver, de stichting R.K. Verpleeg tehuizen Leiden en omstreken, om die reden een kort geding De ex-verpleger, die penning meester van de personeelvere niging en secretaris van de or was. nam na zijn ontslag onder- LVC krijgt steun van Groen Links leiden» Ook Groen Links meent dat de eventuele bouw van het winkel centrum De Sleutelhof aan de Breestraat niet mag leiden tot 'een opsplitsing van de activitei ten vanMtLVl De SP let eer der al weten dat het tegen De Sleutclhof zal stemmen als dit winkelcentrum zou leiden tol een 'opgedeeld cultuurcen trum'. „Als het Leids Vrijetijdscen trum moet verdwijnen vanwege De Sleutelhof dan moet het el- den in de stad In één gebouw z'n activiteiten kunnen voort zetten. Dat gebouw moet aan een programma van eisen vol doen. Dit zijn harde randvoor waardenzegt fractievoorzitter J. Laurier. Hij reageert hiermee op de campagne die het LVC voert onder het motto 'Geen gesleutel aan het LVC'. Het LVC moet niets hebben van het plan tot een overheveling v.m ,-im pop podium naar de Stadsgehoor zaal. De cursussen, het jazzpo- dium en de filmzaal zouden dan op verschillende plaatsen in de binnenstad terugkeren. Van de fracties in de gemeen teraad zijn die van SP en Groen Links nu de enige die net zo over het LVC denken als het be stuur. vrijwilligers en stafkrach ten van het cultuurcentrum zelf. AGENDA WOENSDAG 13 MEI Lelden Bingo in Buurthuis Groenoord. Pasteurstraat 23. aanvang 20.00 Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen. Gerestraat 20. van 20 00 tot 21 00 uur I isse Bndgen voor niet-rokers door BCL in het Poelhuys. aanvang 20.00 uur Oegstgcest Bridge drive in 'Hotel Het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 14 MEI Leiden Lezing door August Willemsen. auteur 'Braziliaanse brieven' en de bestseller 'De Val' over zijn alcoholische periode. Augusti- nus, Rapenburg 24, aanvang 21 (Ml uur Noordwijk Bazar in de Van den Berghstich- ting. met werk gem.i.ik t door de bewoners, Zwart eweg 20, aan vang 10 (10 uur. Oegstgcest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer. Lange Voort 273. van 14.30 tot 15.30 Voorschoten Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in de Vlictzaal. Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17 00 uur Vergadering structuurplan leioen» De Leidse gemeenteraad houdt morgenavond in het stadhuis een speciale vergadert ng over het onlangs verschenen struc tuurplan voor Leiden in het plan worden de ontwikkelingen in Leiden voor de komende de cennia duidelijk gemaakt. Be langrijk onderdeel zijn drie ver- keenecenario i dk variëren van het in stand houden van de hui dige verkeerssituatie tot net we ren van autoverkeer uit vrijwel de gehele stad De vergadering is het begin van een ronde waarhij allerlei betrokken orga nisaties kritiek kunnen nlevc- ran iaanvug li 20 00 uur. moer een geldkistje, bankaf schriften en notulen van verga lirrmgrn DM /x h DM l!i| BOU dit gedaan hebben uit kwaad hrxi. onxi.0 ban 11ai iwmli baan als receptionist geweigerd was. Vorige week suggereerde de advocaat van de stichting dat de man 11 n m ht i ld ro n 8000 gulden, vandoor is. De ge wraakte ex-werknemer kwam toen niet opdagen Vice-president mr I Holtron van de Haagse rechtbank heelt de man nu bij verstek veroor decld tot het zo gauw mogelijk teruggeven van de spullen Blijft hij weigeren, dan moet hij een dwangsom van 250 gulden per dag betalen. Het café-met-die-gekke-naam bestaat volgende week tien jaar. Ontstaan ten tijde van economische recessie toen de slogan 'maakt niet uit, we zitten straks allemaal in de WW' opgang maakte en er in Leiden een gebrek aan 'alternatieve' kroegen was. De Wolsteeg is nu een decennium niet werkloos Stein, Lanza en Heinsbroek 'zwemmen' op het podium van het tien jaar oude café de WW. FOTO HINK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15