Leidsch iHi Dagblad Stekelenburg wil loonmatiging Vernielingen na huldiging Feyenoord y PABO IN DEELTIJD! Massale zoekactie naar 'zinkend' schip 'Ik haat het om te zeggen, maar het was een MAANDAG 11 ME11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39849 LOSSE NUMMERS 1,50 Feyenoord terug aan de top De Feyenoord- spelers Ruud Heus, John de Wolf, Rob Witsch- ge en Sjaak Troost maken een ereron- de met de KNVB- beker in de tot de laatste plaats be zette Rotterdamse Kuip. FOTO ANP Rotterdam Feyenoord is terug aan de top en dat willen de Rot terdammers weten ook. Heel Rotterdam en omgeving liep weer eens uit voor 'hun cluppie' dat gisteren met het winnen van de 'Behoud van koopkracht inzet voor cao's 1993' nationale beker de kroon zette o Coolsingel verzamelde zich een i 60.000 mensen die hun helden n beurt kregen de spelers er geen het gemeentehuis liepen ze polo in De Kuip ook al hadden gedaai Roda een feit was. „Zo'n volksfee anders in Nederland aantreffen" ger Sjaak Troost. ,,Wat dat betref unieke club". Wereldbank wil kredietwapen tegen militarisme De Wereldbank laat de hoogte van de leningen aa'n 85 ontwik kelingslanden voortaan zwaar der afhangen van hun militaire uitgaven. President-directeur Lewis Preston zei gisteren dat de Wereldbank onder meer de armoede in de Derde Wereld wil bestrijden. Landen die veel geld aanwenden voor 'niet-pro- duktieve' uitgaven, zoals wa pens, krijgen daarom minder le ningen. umuiden«renee goede Door gebrekkige apparatuur heeft de Kustwacht in IJmuiden gisteravond niet kunnen na gaan of een noodoproep van een zinkend schip serieus was of dat er sprake was van een valse melding. Om geen enkel risico te nemen werd een zoekactie op touw gezet, waar aan reddingsboten uit zes kust plaatsen, enkele koopvaardij schepen en een marinehelikop ter deelnamen. Rond midder nacht werd de actie gestopt, na dat er niets was gevonden. De problemen met het lokali seren van schepen in nood speelt al langere tijd. Het Kust wachtcentrum had vanaf medio 1991 moeten beschikken over een automatisch radio-peilsys- teem. Dat zou met een stelsel van peilantcnnes en een com puter de herkomst, van echte en valse noodsignalen met grote een fantastisch seizoen. Op de rienigte van naar schatting iaar bleven toejuichen. Op hun enoeg van. Op het bordes van ïaise, zoals ze dat uren eerder i toen de 3-0 overwinning op st als vandaag zal je nergens sprak de scheidende verdedi- is en blijft Feyenoord een nauwkeurigheid kunnen bepa len. Het 3,5 miljoen gulden kos tende systeem bleek na inge bruikname echter zo onnauw keurig dat het tijdrovende aan passingen moet ondergaan. Gisteravond om negen uur ving het Poolse schip Zemia Racisme zwaar bestraft 2 Racisme bestaat nog steeds binnen het Brit se politiekorps, maar uitin gen ervan worden afge straft. Tamovska voor de kust van IJmuiden een noodoproep op: 'Mayday, mayday, I am sinking'. De Kustwacht heeft het nood signaal zelf niet gehoord. Ook ontbrak een nautische positie bij de roep om hulp. Toch nam de Kustwacht de oproep veiligheidshalve serieus. Een reddingsboot uit IJmuiden voer uit terwijl de Kustwacht andere schepen opriep uit te kijken naar een schip in proble men. Toen dit geen resultaat opleverde voeren de vijf red dingsboten tussen Schevenin- gen en Den Helder uit. Zij kre gen assistentie van een marine helikopter. Enkele scannerluisteraars lie ten weten de noodoproep ook te hebben ontvangen. „Maar het is onduidelijk of dit ons be richt aan andere schepen be trof, dat ook begint met 'may day', of het noodsignaal zelf', aldus een woordvoerder van de Kustwacht. Vanmorgen heeft een Orion van «de marine vanuit Valken burg nog een vlucht boven de kuststrook gemaakt in opdracht van de kustwacht. Het resultaat van deze laatste zoekactie is nog niet bekend. Nagorno-Karabach 4 De strijd in de enclave Nagorno-Karabach duurt voort. Turkije wil de VN-Veiligheidsraad in schakelen. lenburg zei in elk geval te willen voorkomen dat de Nederlandse economie achterop raakt, waar door de werkgelegenheid wordt bedreigd. Juist gisteren publi ceerde de EG een rapport waar in de Nederlandse economie er slecht af komt. De Industriebond FNV, de grootste bond in de marktsec tor, opperde al eerder het idee om een deel van de loonruimte te besteden aan werkgelegen heid. Daar moeten dan wel hele harde afspraken over worden gemaakt met de werkgevers. De Industriebond reageerde van morgen echter terughoudend. ridgefield rtr „Het gebeurde gewoon. Ik was een jong meisje en werd hope loos verliefd. Ik haat het om het nu te zeggen, maar het was een sprookje". En zo kreeg de nu 44-jarige Annie Murphy 17 jaar geleden een kind van bisscnop Casey van Gaiway. De nu 65-ja rige Ierse katholieke geestelijke trad vorige week om 'persoon lijke redenen' af omdat zijn zoon Peter de seksuele escapa de van zijn vader bekend maak te. Murphy zelf heeft de relatie met de bisschop altijd geheim gehouden. Het afgelopen week einde trad ze echter via een vraaggesprek op de televisie in de openbaarheid. Ze noemde Casey een 'ploert' omdat hij weigert toe te geven dat hij de De Tijd van Toen 7Leidse studenten voch ten als vnjwilligers voor koning Willem 1 tegen op standige Belgen en sloe gen aan het plunderen. Volgens woordvoerder De Vree- de zijn voor 1993 meer banen, deeltijdarbeid, vut en de wao'ers de centrale thema's. Dat kan leiden tot een 'beheer ste loonontwikkeling'. „Maar het is niet andersom: niet eerst loonmatiging en daarna meer werkgelegenheid. En als er over werk niet te praten valt dan zul len we de looneisen aanscherp- De Voedingsbond FNV rea geerde ronduit sceptisch. „Het standpunt van koopkracht- handhaving in ruil voor werkge- legenheidsafspraken hebben vrij de afgelopen jaren een aantal vader van Peter is, en vertelde dat hij er alles aan heeft gedaan om de zaak uit de publiciteit te houden. „Hij bood Peter 150.000 dollar om de zaak uit de pers te houden". Die besloot uiteindelijk dat aanbod niet te accepteren. „Hij wilde niet al leen het schoolgeld, maar ook de erkenning door zijn vader", aldus Murphy. De vrouw, afkomstig uit het Amerikaanse plaatsje Ridgefield bij New York. ontmoette de bis schop tijdens een bezoek aan Ierland. Toen ze ontdekte dat ze zwanger was, wilde de bisschop volgens haar niets meer van haar weten. Hij zette haar onder druk om abortus te laten ple gen, maar dal weigerde ze. ..Ik heb dat al jaren ''til gehouden", zei ze. Maar kort geleden wilde ze smartegeld en Zoete wraak 9 Robert Altman lanceert op het komende film festival in Cannes 'The Played als zoete wraak op filmwalhalla Hollywood. keren ingenomen. Daar blijkt in de praktijk niet of nauwelijks iets van terecht te komen. Dat komt in de eerste plaats omdat de overheid zich wat dal betreft zeer afwachtend opsteltaldus bestuurslid en toekomstig voor zitter Paul Andda „Daar komt nog bij dal de overheid bezig is om de lasten van de burgers te verhogen. Mensen aan de on derkant hebben het niet zo makkelijk en wij willen voor hen daarom iets extra's boven koop- krachthandhaving Pagina 3: Nederland kan rest EG niet bijbenen Ouders steunen actie bijzonder onderwijs leiden-streek joost bouwmeester Ouders van leerlingen in het speciaal onderwijs hebben van daag massaal gehoor gegeven aan de oproep hun kinderen thuis te houden als protest te gen de plannen van staatssecre taris Wallage om het speciaal onderwijs in het basisonderwijs te integreren. Op de Lekte St Jan (122 leer lingen) en de Pancras (113 leer lingen) kwam vanmorgen geen enkele leerling opdagen. Op de Dr. van Voorthuyscnschool, de Arendhorstschool en de Manse kwam slechts een enkeling naar school. Ook op de twee scholen voor speciaal onderwijs in de Bollen streek. de Don Boscoschool (Lisse) en de Savioschool (Hiile- gom), bleken ouders de actie vrijwel unaniem te ondersteu nen. De Ixridse lom-school de Twee Sleutels deed niet mee omdat het bestuur vindt dat de actie ten koste gaat van de leer lingen. Nieuwe politieke partij in Alphen ALPHEN AAN DEN RUN HANS KOENEKOOP De ergernis van twee Alphena- ren over politieke afhandeling van de gifaffaire in de (x>u- pépolder is zo groot, dal zij een nieuwe politieke partij willen oprichten: de Initiatiefgroep Democratisch Alphen (IDA): De initiatiefnemers Baas en Van Eisen willen dat de Cou pépolder tot het 'maximaal haalbare' wordt gesaneerd. Daarnaast streeft de partij naar 'politieke zuiverheid' en wil daarmee een alternatief zijn voor de kiezers die teleurgesteld zijn in hun politieke vertegen woordigers. Komen er meer dan 100 nat tifll binnen, dan gaat de IDA door. kreeg ze via een advocaat bijna een kwart miljoen gulden van de bisschop. Hij betaalde haar ook sinds de geboorte van zijn zoon ruim 500 gulden per maand 'alimentatie' PetcT en zijn stiefvader Arthur Pennel gingen kort geleden naar Ierland om te proberen „de communicatielijnen te ope nen" on on to ten of do bio schop zijn zoon wilde leren kennen. ..Maar hij was nogal gemeen tegen Arthur cn maakte zijn zoon te schande". Toen duidelijk werd dat het verhaal in Ierland in de open baarheid zou komen, trad Casey af. De katholieke kerk kent het celibaat, waarbij geestelijken ongehuwd moeten blijven, en veroordeelt seks buiten het hu welijk. Ook is de kerk fel gekant idhOBML Nog geen abonnee? QTi 071 - 161400 OlL: 071 161353 ABONNEE- SERVICE HET WOORD IS AAN De ware paradox is dat de man nen die zich op materieel gebied de grootste opoffering getroosten voor hun vrouwen, het minst voor hen doen op romantisch gebied. Eoith Warton VANDAAG PAGINA'S24 Binnenland3 Buitenland 4 Cultuur9 Familiebenchten6 Feiten en meningen2 Info23 Programma's11 Regio5.7.8 Religie23 R TV Show10 Sport13 t/m 21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Krachtige wind Half tot zwaar bewolkt en in het noorden mogelijk wat regen of motregen Minimumtemperatuur omstreeks 7 graden, middagtem- peratuur ongeveer 15 graden Wind uit zuidwest, matig, kracht 4, langs de kust en op het I Jssdmeer toenemend tot krachtig. 6. moge lijk enige tijd hard, 7. Hoogbejaarde Noord wijkse bruut beroofd NOORDWIJK ANNET VAN AARS EN Een 95-jarige Nooidwijkse is gisterochtend in haar woning aan de Koningin Astrid Boule vard overvallen en beroofd van haar sieraden. Rond zes uur hoorde de vrouw gestommel op de oveHoop (ban te een IdJItJS ging nemen, sommeerde een man haar te gaan liggen. Hij zei dat er beneden nog twee man nen rondliepen 'die uiterst agressief waren en bond haar verv olgens met nylonkousen op het bed vast. Daarna doorzocht hij de bovenverdieping De vrouw kon zichzelf na on geveer een uur bevrijden en waarschuwde met de enige van dc drie telefoons, die niet on klaar was gemaakt, haar zoon. Vorige week had in Leiden een soortgelijke roofoverval plaats. maand (I 27.80) vis automa «che betaling' i»f kwartaal tl 80.10) vfe accapl I Biro j Par kwartaal (f 80,10f via auto matitcha bvtaimg* am an voor feiten I tcode I Woooptaal* efefooo ti v m Conlrota twrcxQing) I ummer banA/g*oreten>rvg aodtekaoiog ra bon -n «en anva*op ronder I potlregel. «luren naar la«d»ch DagtAarJ Antwoordnummer 10060 j 2)00 VB l*de» jIJ V12H AÓoÖSÏ tjao^o Informatie: donderdag 14 mei Aanvang: 19.00 uur Chr. Pabo Oegstgeest Hazenboslaan 101 Oegstgeest 071-171321 UVS begint nacompetitie goed leiden UVS zette de nacompetitie voor periodekampioenen bij zonder goed in. De Leidenaars wonnen de uitwedstrijd tegen 's Gravendeel met maar liefst 4-0. UVS is nu nog 'maar' twee over winningen verwijderd van promotie naar de hoofdklasse. FNV-voorzitter Stekelenburg heeft flink wat verdeeldheid gezaaid in zijn vakcentrale met zijn uitspraak gisteren dat de FNV-bonden zich bij de cao-onderhandëlingen moe ten beperken tot behoud van de koopkracht. De Voe dingsbond FNV en de Industriebond FNV lieten vanmor gen weten dat Stekelenburg wel erg hard van stapel loopt. den haag gpd Stekelenburg liet gisteren voor de radio weten dat de bonden „zeer voorzichtig" moeten om gaan met de loonontwikkeling. Hij vindt dat de eisen bij de cao-onderhandelingen moeten uitkomen „in de buurt van handhaving van koopkracht". Alle aandacht moet volgens hem gaan naar versterking en uitbreiding van de werkgelegen heid. „De vakbeweging moet, desnoods in overleg met werk gevers en overheid, er alles op richten om de arbeidsparticipa tie toe te laten nemen". Steke- Tandarts breekt kaak bij trekken kies Een tandarts die in april vorig jaar bij het trekken van een kies de kaak van zijn patiënte brak, krijgt een waarschuwing van de tandartsenorganisatie NMT. Hoewel de vrouw aan de zaak een litteken van 10 centimeter overhield, hoeft de tandarts blij kens de uitspraak van de NMT echter geen schadevergoeding te betalen. De vrouw stapte in april 1991 naar haar tandarts met kiespijn. Die besloot te trekken zonder een röntgenfoto te maken. Dat had hij wel moeten doen, vindt de NMT, omdat de vrouw eer der chemotherapie had onder gaan die wellicht haar bot had verzwakt. Bij het trekken had de vrouw veel pijn. In de dagen er na bleven een deel van kaak en wang gevoelloos. De tandarts gaf daarna een verwijskaart voor een kaakchirurg, die een kaakbreuk vaststelde. De vrouw moest operatief twee platen in haar kaak laten zetten. De NMT vermoedt dat de tandarts bij het trekken „one venredige kracht" heeft ge bruikt. Ook hadTiij ervoor moe ten zorgen dat de vrouw nog dezelfde dag naar een specialist kon. FOTO ANP PAUL STOLK De Mobiele Eenheid moest gisteren op de Lijnbaan en de Coolsingel in actie komen om vernielingen en plunderingen tegen te gaan. rotterdam gpd De Rotterdamse politie erkent dat zij gis teravond 'onvoldoende heeft geantici peerd' op de omslag van de feestelijke huldiging van Feyenoord naar de onre gelmatigheden. Volgens een woordvoer der voelt de politie zich verantwoordelijk voor de gebeurtenissen in het centrum van Rotterdam. „We hebben onvoldoende geantici peerd op de mensenmassa," vindt een woordvoerder van depolitie. „Als we meer mensen in dienst hadden gehad, hadden we dit wellicht kunnen voorko- In een eerste reactie zei burgemeester Péper gisteravond dat de Rotterdamse politie te weinig mensen heeft ingezet om rellen na afloop van de huldiging van Feyenoord op de Coolsingel te voorko men. Tijdens die ongeregeldheden trok ken honderden jongeren een spoor van vernielingen door de binnenstad. Ruiten van winkels werden ingegooid, etalages geplunderd en bussen met stenen beko geld. De politie heeft vijftien vandalen aangehouden. Vlak voor de huldiging van de spelers op de Coolsingel heeft Peper ('Ik had een voorgevoel') nog contact gehad met de korpschef van de Rotterdamse politie. „Ik kreeg geruststellende berichten, me de op grond van datgene wat er vorig jaar is gebeurd bij de bekerfinale. Er wa ren toen afdoende maatregelen geno men," zegt hij. Acht mensen raakten tijdens de scher mutselingen van gisteravond gewond. Sommigen waren betrokken bij vecht partijen, anderen verwondden zich aan glasscherven na het ingooien van ruiten. De Mobiele Eenheid trad met harde hand op. Op diverse punten in de stad waren charges nodig om de veelal dron ken jongeren te verwijderen. Pas tegen elf uur werd het weer rustig in de bin nenstad. De Rotterdamse politie had gis teravond meer dan honderd mensen in gezet. Burgemeester Peper is niet van plan dit soort evenementen voortaan te ver bieden. Hij schrijft de rellen na afloop van de huldiging van de Feyenoord-spe- lers toe aan een kleine groep supporters. Lokaliseren schepen probleem door gebrekkige apparatuur Ierse bisschop treedt af na verwekken van kind

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1