Uitgestorven steur steekt kop weer op Vrije tijd Oudhollandse streekkleuren in beits Klemmen Oplossing paaspuzzel VRIJDAG 8 MEI 1992 y REDACTIE HfNRltTTt V DINGEN NIEUWE CD'S Cure - "Wish' (Polydor) Twee jaar geleden maakte de formatie van Roberth Smith met 'Desintegration' de totale Cure-cd. Alle elementen en va rianten op de muziek van de ge neesheer-directeur en zijn on dergeschikten werden nog eens samengebald in één album. Dat leverde een meesterwerk op, maar het luidde tegelijkertijd het einde van de ontwikkeling van Cure in: de vijf konden tot daar en niet verder. De twee herhalingsoefeningen nadien (een loze live-cd en een weer zinwekkende compilatie van geremixte Cure-hits) onder streepten dat. 'Wish' is tegen deze achtergrond een geweldige verrassing. De Britten hebben door een intelligente verwer king van modernismen in de pop zoals 'gitaarnoise' en dansritmes hun horizon ver legd. Natuurlijk is er leentjebuur gespeeld (Nirvana, Charlatans), maar zonder verlies van de ei gen identiteit. Om die reden is 'Wish' wat mij betreft een ac ceptabeler metamorfose dan 'Achtung Baby' van U2, een an dere grote groep die op dood spoor zat. (WK) XTC - 'Nonsuch' (Virgin) Ook op Nonsuch' bereikt XTC, opgericht in het tijdperk van new wave en punk, het hoge ni veau dat eerder werd bereikt op 'English Settlement' uit 1982. In dik een uur trekken er zeventien korte, prachtige luisterliedjes aan de luisteraar voorbij met zowel poëzie als wat bedaagde maatschappijkritiek in de tek sten. Alleen Books are burning' (over de Rushdie-affaire) en het zeer cynische 'The Smartest Monkeys' (daklozenproblema- tiek) zijn wat te vinnig voor bij de thee. Waarmee gezegd wil zijn dat XTC nog altijd zo (Trits klinkt als de pest. Andy Partrid ge en Colin Moulding, de com ponisten van de groep, lijken al jaren niet van hun eiland weg te zijn geweest. Na punk zijn er wat dit tweetal Betreft geen ter zake doende muzikale revolu ties geweest. Voor dit album was dan ook geen betere titel denkbaar geweest, want muziek zoals XTC die maakt hoor je an no 1992 nergens anders. (WK) Tom Verlaine - 'Warm and Cool* (Rough Trade) Tom Verlaine heeft het New- yorkse gitaarbandje Television heropgericht. Het plan is om dit tweede bestaan binnenkort met een cd in te luiden, maar Verlai ne piept solo even voor met veertien sfeervolle instrumen taaltjes. Nu al staat vast dat het er met de nieuwe Television heftiger aan toe zal gaan dan op déze, naar easy listening nei gende behangmuziekjes. De vir tuoos en neuroot Verlaine komt dit keer niet aan bod, wel de sombere minimalist Verlaine. Vooral de drie 'Depot' getitelde tracks kunnen dienst doen als soundtracks bij rolprenten met natte, slecht verlichte straten, vage kroegen en eenzame men sen. Alleen op The Deep Dark Clouds' en op 'Saucer Crash' gaat Verlaine snel over de fretjes. Voor het overige is de functie van het jazzy drumspel van Billy Ficca en van de onder aardse bastonen van Patrick Derivaz niet ondergeschikt aan die van Verlaines gitaar. (WK) JAZZ is het wel bijzonder slecht ge steld met New York City anno nu. Sharp had al een voorkeur voor het duistere en het enge, maar dit is het meest pessimis tische wat ik sinds lange tijd van hem gehoord heb. Hoewel de beelden van de koude, grote stad die in stukken met titels als 'Good for Business', Tox', 'My Blood Is Boiling' en 'Big Lie' worden opgeroepen verre van aangenaam zijn, is vooral het gitaarwerk alleszins het aanho ren waard. Sharp weet hoe je in korte tijd (geen van de 13 stuk ken haalt de zes minuten) een sfeerbeeld kunt neerzetten. De rest van Carbon speelt bijna conventionele rockmuziek die qua geluid aan het vroegere Material doet denken. Niets voor depressieven dus, deze fraaie gitaar-cd. (KV) Jimmy Giuffre 3 - 'Jimmy Giuffre 3,1961' (ECM) Een muzikaal belangrijke, maar commercieel nauwelijks opge merkte rol in het overgangsge bied tussen de cool en de avant- gardejazz speelden meer dan dertig jaar geleden de trio's van klarinettist/saxofonist Jimmy Giuffre. Aan de wellicht interes santste bezetting van dit trio namen pianist Paul Bley en bas sist Steve Swallow deel. Twee Ip's werden voor Verve ge maakt, getiteld 'Fusion' en 'Thesis'. ECM kon voor deze dubbel-cd nog (wee stukken van de Thesis-sessie uit de ar chieven opduikelen. De zuiver en voorzichtig fraserende Giuf fre schept met de bijna mini malistisch spelende Swallow en de bij vlagen als een Jarrett avant-Ia-lettre klinkende Bley uitgekiende miniaturen. Deze hebben nu eens iets weg van moderne kamermuziek en dan weer lijkt het drietal vrij norma le, maar onderkoelde bop te spelen. Niet spectaculair, wel mooi. (KV) KLASSIEK F Stutzmann Elliott Sharp/Carbon - 'Tocsin' (Enemy) Als we gitarist Sharp en zijn groep Carbon mogen geloven Debussy: Ariettes oubliées, Cinq poèmes de Baudelaire, Chansons de Bilitis. Ravel: Histoires naturel les - Nathalie Stutzmann, alt; Ca therine Collard, piano (RCA) Lang niet gehoord: een mooie Franse alt, dus een zangeres met een echte altstem, maar ook met de souplesse, de kern en zelfs de speelsheid van een lichte mezzo-sopraan. Zo'n zangeres is de 27-jarige Natha lie Stutzmann, die hier een cd met Franse liederen van een ex ceptioneel karakter neerzet. Zij beschikt namelijk niet alleen over een prachtstem, maar be heerst ook uitmuntend de echte Franse zangstijl, die niet alleen anders 'kleurt' dan de Italiaanse of Duitse, maar die ook te allen tijde het woord voorrang zal ge ven zonder de muziek te ver waarlozen. Mede door de aan trekkelijke samenstelling, de mooie begeleiding en de fraaie opname een pracht van een 'cd van de maand'. (PK) Beethoven: Vioolconcert in D; Bruch: Vioolconcert nr. 1 in g - Kyung-Wha Chung (viool), Ko ninklijk Concertgebouworkest en The London Philharmonic o.l.v. Klaus Tennstedt (EMI) Nog een 'cd van de maand' die z'n weg wel zal vinden. Onder de huidige violisten behoort de Koreaanse Kyung-Wha Chung tot de generatie die al lang en breed een wereldfaam heeft op gebouwd, maar suggestie of niet haar spel blijft toch altijd een opvallend jeugdig élan be houden. Dat viel op tijdens de concerten in Amsterdam in 1989, toen de live-opname van het Beethoven-concert tot stand kwam en het dringt zich nu weer op. Ook in het Bruch-con cert, dat zij een jaar later in een Londense studio vastlegde, toont de soliste haar grote klas se, maar de uitvoering en vooral de begeleiding van Tenn stedt heeft minder sfeer, al kan dat ook liggen aan de vlak kere opname van het orkest. (PK) Geen tijd te verliezen No time to waste, is een spel dat het princi pe van Greenpeace duidelijk maakt: met z'n allen vechten voor het behoud van de na tuur en een schoner milieu voor het te laat is. Twee tot zes spelers komen in een uur tijd veel leerzame en soms onthutsende vragen en antwoorden tegen. Het spel be staat uit een speelbord, een klok en een set met meer dan 1000 vragen. Het spel, dat 79.90 kost een deel daarvan komt ten goede aan Greenpeace kan worden ge speeld door kinderen vanaf 12 jaar. Meer informatie: Ravensburger, telefoon 033- 61 14 45. Oyendo Dit is Oyendo, een balspel voor twee of spelers. Het is gebaseerd op een in 1615 ontwikkelde Oosterse bewegingsleer, waarbij het bovenlichaam, benen en armen tijdens de inspanning de juiste balans her vinden om op deze manier de geest te ont spannen. Het spel is geschikt voor iedereen en kost 29,95. Meer informatie: Gebro, Dronten, telefoon 03210-1 49 84. Een ode aan de tulp is het bestek Tulip dat Frans de Lange ontwierp voor Inspiration. I let is HU—M VU R—fiaml en kan ook in de vaatwasmachine. Hej bestek bestaat uit 45 ddün en ieveipeki m een fraaie hou ten wijnrode of bruine kist. Alle onderdelen van dit besti k zijn los te koop. Het totale bestek kost 695,-. Meer informatie: tel. 01718-2 33 34. Hopper Tuinmeubels waren altijd vrij traditioneel van vorm. Daar maakt Jardin met de collectie Fleury een einde aan. De stoel Hopper is een vertegenwoordi ger uit deze lijn. De rugleuning van de stoel kun je verstellen met elastische banden. Deze banden hebben een schokdem- pend effect. De Hopper met een lage rug kost 179 gulden, met een hoge rugleuning is de stoel 2 tientjes duurder. Meer infor matie Jardin, Rijen, telefoon 01612-2 83 00. De was ligt in een deuk Curver, fabrikant van talloze huishoudpro- dukten van kunststof, kwam op een handig idee: een wasmand die met één hand te dragen is doordat er aan de zijkant een 'deuk' in aangebracht is. Die golvende zij kant maakt de mand tegen de heup draag baar. en je hebt dus, als je trap op trap af gaat of door een deur moet. een nana vrii voor de leuning of de deurkruk. De mand met die eigenlijk niet alleen in de heup maar ook voor de hand liggende deuk is 'Ergo' genoemd, is in diverse kleuren met in zwart contrasterende handgrepen voor 26,95 te koop. De 'raampjes' in de mand- wanden geven het wasgoed volop ventila- VISSPORT Bram van Leeuwen In het boekje 'De Nederlandse Zoet watervissen' staat het er zwart op wit: de steur leeft in zout en zoet water, maar is uit onze binnenwateren ver dwenen. In de Noordzee wordt nog sporadisch een steur gevangen. Ook de Elsevier Zoetwatervissengids van Muus en Dahlström laat er geen twij fel over bestaan. Waar de steur aan bod komt staat vermeld: Voorkomen in Nederland: geheel uit de Neder landse rivieren verdwenen. En omdat driemaal scheepsrecht is pakte ik ook Spectrums sportvissers handboek 'Aan de haak' nog even van de plank. En ja hoor: onder het kopje steur staat duidelijk vermeld: wordt in onze rivieren niet meer aan getroffen en is ook op de Noordzee zeldzaam. Groot was dan ook mijn verbazing toen ik de afgelopen dagen op twee verschillende plaatsen las dat de steur toch nog in onze wateren rond zwemt. Zo meldt het zojuist versche nen OVB-bericht, het kwartaalvoor lichtingsblad van de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij, dat twee jongens, Walter de Ruiter en Michel Breur de eerste zaterdag van dit jaar een dood exemplaar van deze reuzenvis aantroffen tussen de ba saltkeien van de Merwedehaven in Boven - Hardinxveld Zij vermoedden dat de vis om het leven was gekomen nadat hij/zij met een scheepsschroef in aanraking was gekomen want het staartstuk ont brak. Het restant werd door de jeug-' dige vinders afgestaan aan het Rijkin stituut voor Visserijonderzoek en het Instituut voor Taxonomische Zoölo gie in Amsterdam. Na bestudering aldaar luidde de Een opgezet exemplaar van de steur met op de flanken de karakteristieke ruitvormi ge benige schilden. foto archiff conclusie: de steur moet een lengte van 70 centimeter hebben gehad en was vijf jaar oud. Een leeftijd waarbij het nog niet mogelijk is het geslacht vast te stellen omdat de vis pas na ongeveer zes jaar paairijp is. Wel kon worden geconcludeerd dat het om een 'gewone steur' ging met de we tenschappelijke naam Acipenser stu- rio (Atlantische steur), die vroeger in groten getale rondzwom in onze ri- De herkomst van de vis blijft een raadsel en is om meer dan één reden merkwaardig. Immers de vis had niet de leeftijd waarop de steur gewoon lijk vanuit zee de rivieren optrekt voor de paai en had evenmin een lengte die steuren hebben wanneer ze na hun jeugd naar zee trekken. Een mogelijkheid die het Rivo opper de was dat het mogelijk een /wer vend exemplaar was, afkomstig van een project voor de herintroductie van deze visoort in de Franse rivier de Gironde. Rivo-deskundige dr. S. J. de Groot noemt de vondst in het OVB-blad uitzonderlijk maar voegt er direct aan toe dat 'één zwaluw nog geen zomer maakt' De steur heeft volgens hem geen schijn van kans om zijn verloren terrein terug te winnen omdat rivie ren dan ondiepe grintplekken en plantenrijke oevers zouden moeten nebben in plaats van stenen gloonn gen. Bovendien is volgens hem de huidige scheepvaart veel te intensief. De drukinkt van het artikel zal nog niet droog zijn geweest of vanuit het Noordhollandse kwam een tweede opmerkelijk bericht. In het kanaal van Stolpen naar Kolhom werd door beroepsvisser Frans Boerdijk uit Kal- verdijk een steur in een van zijn vis netten ontdekt. Het was een 56 centi meter lang en 690 gram zwaar exem plaar en van dezelfde soort als de eer ste ontdekking Ditmaal ging het om een drie tot vier jaar oud exemplaar. En Rivo-bioloog W. Cazemier kon na onderzoek tot zijn vreugde vaststellen dat de vis, die inmiddels in een parti culiere vijver in Lutjewinkel rond zwemt. in uitstekende conditie ver- U-.M Twee meldingen dus binnen enkele maanden terwijl volgens een officiële registratie in 1952. precies 40 jaar ge leden, het laatste levende exemplaar in ons land werd gesignaleerd. We moeten heel ver in de historie terug gaan om tijden te bereiken waarin de steur nog een algemeen voorkomen de vis was in onze rivieren. Want voorzitter van de hengelclub Gronin gen H. Aalderink schrijft in zijn in 1911 uitgegeven boek over 'De zoet- watervisschen in Nederland en de kunst om ze te vangen' al .het volgen de 'lammer dat deze monsterviscK in de laatste jaren bij lange na niet meer zoo veel in onze mieren wordt aan getroffen dan wel vroeger. Het is daarom te hopen, dat de pogingen om hierin weer verbetering aan te brengen met goeien uitslag mogen bekroond worden'. Zijn wens is niet in vervulling gegaan en of de steur in ons land ooit nog een sportvis zal worden valt sterk te betwijfelen Maar dat er nu in korte tijd toch weer exemplaren zijn ontd«At bewijst in elk geval dat de leverancier van ka viaar. die een 6 meter lang kan wor den. nog niet helemaal behoeft te worden afgeschreven. DOE HET ZELF Beits voor buitenwerk is al sinds men senheugenis vrijwel alleen maar groen of bruin geweest. Om je heen kijkend zie je. vooral nu er in het voorjaar overal weer druk aan dhz-binten schilderwerk wordt gedaan, dat vrolijke, soms zelfs gewaag de kleurcombinaties de boventoon voe- Op deze trend heeft beitsfabrikant Ram- bo ingespeeld door een reeks van veer tien authentieke regionale kleuren te lanceren. Daarmee kan dus ook naar ei gen idee of volgens de .urm i|/mgrn \an de fabrikant, gecombineerd worden met een hoofdkleur en een accentkleur Dit nieuwe beitsen programma is geheel op basis van acry l samengesteld De droging verloopt daardoor ook snel na een uur of vier kan al een tweede laag aange bracht worden. De beitslaag is vochtrc- gulerend en vormt een elastische film die bestand is tegen ultravioletstraling De kleurcombinaties zijn rechtstreeks ontleend aan wat vroeger in Nederlandse gewesten gebruikelijk was in Zeeland. Friesland. Drenthe, Noord-Holland Gel derland en Brabant werden verschillende Ideurstijlen en motie\en KMpBpM He maal naar wat toen 'boerenfatsoen werd genoemd Maar ook Amsterdam had zijn eigen (diepgroene) kleur Ze zijn alle maal in een moderne, dekkende en in hoge mate weerbestendigr lÉWlng IB koop. Voor de dhz-schilder is de makkelijke verwerkbaarheid van beits op basis van acrylaatdispersie (wel met een speciaal daarvoor geschikte kwast) een extra voordeel. Voor kleine klussen zijn blik ken van driekwart liter te koop Wiedt hele buitenboel (deuren, ramen, kozij nen) een nieuw uiterlijk wil geven is voordeliger uit met de 2,5-litcrverpak- king. Een heel handig ding voor de dhz ver is de lijmkJem. I)c nieuwste heeft Solo 100. Je maakt er niet alleen lijmverbindingen mee maar je kunt er ook itii houti mi- structie even mee voormonteren om na te gaan of alles klopt. De vaste en de verstelbare bek zijn voor zien van ronde aandrukplaatjes. gemaakt van een redelijk zachte IIIHtlIM I >at geeft een uitstekende 'grip', zonder het ingeklemde materiaal te bes. J De spindelverstelling wordt bediend met een knijphandgreep. Om de klemverbin- ding te 'lossen is een lichte druk op die handgreep \ol.joi-n.Ir ongeveer 20 gulden) heeft een befcope- ning van Klim Meer informatie Spijker Kwasten. Beverwijk. 02510-2 62 41 De oplossing van de paaspuzzel luidt ALLES WAT LEEFT. LEEKT NIET AL- LEEN,NON HVOORZK 11 De VW-cadeaubonnen gaan naar Me vrouw i Bene rynlimf 15 2172 HH Sassenheim; LA de Bruijn Voet. Bloo- mendaalseweg to. 2OM ut HIim men- daal. I van Hurk. Kloosterwei 2TM XI Warmond I I »ijtI'ojx-lings traat IA. 2011 Zl. Haarlem, Mevrouw E. de Graaf, Gloxiniadal 27.2317 HB lei den; Adrianne den Heller. Prof v.d Waalslaan 19.2251 GH Voorschoten; I.S.E de Hondt Willemsen. Westbroeker weg 64. 1991 LR Velserbroek. I l> v an der Klugt. Prof Donderslaan 412.20325 EF. Haarlem. I Lischer. Graan voor Visch 16421,2132XE Hoofddorp fVM Manneken, Schiplaan 466. I'i74 LD llmuiden; mevrouw Van der Mey. Noordeinde 44. 223) II Rt|nshutg M Moolenaar, Molenstraat 2.2161 HP I is se i Oortaiwfjk, Sm onstraat VK Vijfhulzen, fam. Nieuwendijk. Gen De la Reystra.it 44 2021 EN llaarl. ro Ouwehand. lac. Urlusplantsoen 251. 2 t.'t k\ 1 i-iden. I S van d«i Si|s. G Kor gesiusstraat 16,2405 GK Alphen aan den Ri|n. Mm wn I irnhovm. Ian van (hi lenstraat 63. 2014 All Haarlem. Vreeburg. Mgr Bakkerstraat 11.2223 AP Katwijk. G. van der Werf. Bosboom Toussaintstraat 13,2394 V5 Hazerswou- de Rijndijk, mevrouw van Zijp. Pelmolen 43.2317 PR leiden De cadeaubonnen worden de winnaars zo spoedig mogelijk toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9