Jeltsin benoemt zichzelf tot opperbevelhebber Malawi heeft genoeg van dictator Banda Buitenland Gevangenisopstand Lima duurt voort Rellen in Rio de Janeiro Tadzjikistaanse oppositie neemt macht over Honderdduizenden banen weg in wapenindustrie Serviërs en Kroaten eens over verdeling Bosnië VRIJDAG 8 MEI 1992 7 Rusland heeft nu eigen strijdmacht De Russische president Jeltsin heeft zichzelf gisteren per decreet uitgeroepen tot opperbevelhebber van de Russi sche strijdio-achten. Jeltsin had zichzelf eerder al be noemd tot minister van defensie. moskou hans geleunse correspondent Een tweede presidentieel de creet verordonneert dat Rus land vanaf nu een eigen strijd macht heeft. Daaronder vallen niet alleen in Rusland gelegerde onderdelen, maar ook de troe pen in andere republieken en de eenheden die worden terug getrokken uit Duitsland, Polen en de Baltische republieken. Volgens het persbureau Tass, dat het decreet gisteravond aankondigde, blijven de strate gische strijdkrachten, inclusief de nucleaire, onder commando van GOS-opperbevelhebber Sjaposjnikov. De nieuwe Russi sche strijdkrachten zullen vol gens regeringsfunctionarissen in omvang ongeveer een derde zijn van het voormalige bijna 4 miljoen man sterke Sovjet-leger. Jeltsins decreten (in een der de promoveerde hij parachutis tenkolonel Gratsjev tot generaal en onder-minister van defensie) komen vlak voor de viering van Victoriedag: op 9 mei wordt in Rusland de overwinning op Hit ler i iiritsland herdacht. Rustend heeft tot het laatst toe gewacht met de formering van eigen strijdkrachten, omdat Jeltsin en het legercommando de voor keur gaven aan een gemeen schappelijke GOS-strijdmacht. Door het dwarsliggen van Oek raïne is dit onmogelijk gewor den. Jeltsins decreten formaliseren een al in gang gezette ontwikke ling: nadat hij een Russisch de fensieministerie opzette, be krachtigde het parlement vorige maand een ontwerpwet die het opzetten van een onafhankelij ke Russische strijdmacht regelt. De Russische stap werd gisteren gevolgd door president Nazar- bajev van Kazachstan, eveneens tot op het laatst een voorstan der van gemeenschappelijke strijdkrachten. Nazarbajev ver ordonneerde de oprichting van een Kazachstans ministerie van defensie. Volgende week staat een pre sidentiele top van het GOS in de Oezbekistaanse hoofdstad Tasj- kent gepland, die naar verwacht vooral zal handelen over de de- fensieproblematiek. Naar ver wacht zal de Russische stap lei den tot nog fellere discussies met vooral Oekraïne over wie welk deel van de voormalige Sovjet-strijdkrachten zal erven. MGM volledig in handen van Crédit Lyonnais NEW YORK KRF-ANP De Franse staatsbank Crédit Lyonnais is gisteren eigenaar geworden van de noodlijdende filmmaatschappij MGM/Pathé Communications. Op een wi ling in de Amerikaanse staal Delaware kocht de bank 98.5 procent van de aandelen MGM voor 483,48 miljoen dollar (889 miljoen gulden rédit I.yon nais had de aandelen in onder pand in ruil voor een lening aan de omstreden Italiaanse zaken man Giancarlo Parretti Sinds vorig jaar probeert de bank Parretti uit de filmmaat schappij te werken. Dat is nu gelukt, want het idee de aande len te veilen is afkomstig van Crédit Lyonnais die zelf de aan delen weer heeft opgekocht. Nadat Parretti MGM enkele jaren geleden overnam, is het snel bergafwaarts gegaan met de maatschappij, die momen teel in leven wordt gehouden met kredieten van de bank. lima» Politieagenten houden bij de ingang van de Canto Grande-gevangenis in de Peruaanse hoofd stad Lima familieleden van gedetineerden tegen. In de gevangenis, waar vooral veel leden van de terreurorganisatie Lichtend Pad gevangen zitten, brak woensdag een opstand uit. Daarbij zijn tien gevangenen en twee politiemannen omgekomen. Volgens de laatste berichten wordt er in het com plex nog steeds geschoten. De politie heeft de stroom- en watertoevoer afgesneden, foto epa Rusland geeft prijs Vodka vrij moskou De Rusische regering heeft gisteren de prijs van vod- ka, de nationale drank, vrijgegeven. Aleksej Oeljoekajev, econo misch adviseur van president Jeltsin, zei dat de beslissing vooral is bedoeld om het de zwarte markt moeilijk te maken. Vodka was een van de weinig goederen die nog betaalbaar zijn voor de Russen. De drank kostte slechts 47 roebel (ongeveer 75 cent) per halve liter. Mandela verhuist naar blanke buurt Johannesburg» Nelson Mandela, de voorzitter van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) gaat verhuizen. Hij verruilt het zwarte woonoord Soweto voor een van de blanke voorsteden van Jo hannesburg. ANC-Woordvoerder Macozoma wilde niet precies zeggen in welke buurt Mandela gaat wonen. De nieuwe woning is door het ANC aangekocht en wordt nu opgeknapt, zei hij! Mandela en zijn vrouw Winnie maakten onlangs bekend uit el kaar te gaan. Ruimteveer Endeavour gelanceerd cape Canaveral Het Amerikaanse ruimteveer Endeavour is van morgen om 9.40 uur Nederlandse tijd vanaf Cape Canaveral in Florida gelanceerd voor zijn eerste vlucht in de ruimte. De Ende avour heeft een zevenkoppige bemanning aan boord, die tijdens de zeven dagen durende reis onder meer een ontspoorde satel liet weer op de juiste koers moet brengen. BP boekt forse winstdaling londen De oliemaatschappij British Petroleum (BP), een van de grootste ter wereld, heeft de winst in het eerste kwartaal van 1992 sterk omlaag zien gaan. Lage olieprijzen en de recessie zorgden voor een daling van de nettowinst van 521 miljoen pond (1,71 miljard gulden) tot 95 miljoen pond (313 miljoen gul den). BP is somber gestemd over de komende maanden en vreest onder meer voor een overproduktie door de Opec-leden. Vermiste Exxon-topman is ontvoerd new york» Een groep met de naam Rainbow Warriors heeft top man Reso van de Amerikaanse olie-multinational Exxon ont voerd en eist een losgeld voor zijn vrijlating. Dat heeft de Ameri kaanse krant New York Post gisteren bericht. Hoeveel geld de groep precies eist is niet bekend. Volgens een politiewoordvoer-, der moesten functionarissen van Exxon op instructie van de ont voerders al op 30 april naar een winkelcentrum toe om een briefje op te halen. Daarin stond de opdracht om ,,een hoop geld gereed te houden", aldus de krant. Exxon ontkent iets van het briefje af te weten. Fujimori aangeklaagd sanjose» De Peruaanse president Fujimori is gisteren bij het In- teramerikaanse Hof voor de Mensenrechten in San Jose (Costa Rica) aangeklaagd wegens schendingen van de mensenrechten. De aanklacht werd door een Costaricaanse advocaat ingediend namens Maximo San Roman, die door het ontbonden Peruaan se parlement tot president is benoemd. Inmiddels lijken de meeste tegenstanders in binnen- en buitenland zich erbij te hebben neergelegd dat Fujimori sinds 5 april met steun van het leger regeert. Verdachten van aanslag missie Israël vast QUITO/WASHINGTON AFP/Rtr Zes Iraniërs en een Italiaan, die worden verdacht van de bloedige aanslag op de Israëli sche ambassade in Argentinië maart dit jaar, zijn gearres teerd. Zij zitten vast in de Ecuadoraanse hoofdstad Quito. Dat heeft de Ecua doraanse politie meegedeeld. Volgens de politie kwamen de zeven verdachten uit Bogo ta, de hoofdstad van Colombia. Ze wilden, via tussenlandingen in Ecuador en de Verenigde Staten, uiteindelijk naar Cana da. De aanslag op 17 maart in het hartje van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires kostte 28 mensen het leven. Nog ze ker drie mensen worden ver mist en 252 mensen raakten gewond. De VS beschikken over „ster ke aanwijzingen" dat Iraanse diplomaten medewerking heb ben verleend bij de bomaan slag op de Israëlische ambas sade in Buenos Aires. De aan slag werd destijds opgeëist door de terroristische organi satie Islamitische Jihad, die door Iran wordt gesteund. Labour verliest verkiezingen gemeenteraad LONDEtJCEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Britse Labour Party heeft gisteren een gevoelige neder laag geleden bij de gemeente raadsverkiezingen. Labour ver loor 364 raadszetels, de Conser vatieven wonnen er 309. Inzet van de verkiezingen waren 4.000 zetels in 200 van de 500 gemeenten. Als er gisteren landelijke ver kiezingen waren gewast, zou den de Conservatieven 45 pro cent van de stemmen hebben gekregen. Dat zou 2 procent meer' zijn geweest dan vorige maand bij de parlementsverkie zingen. Labour zou slechts 30 procent hebben verworven, 6 procent minder dan in april. Belangrijkste voordeel voor de Conservatieven was de zeer lage opkomst, die werd toege schreven aan 'verkiezingsmoe heid'. Een lage opkomst is tradi tioneel goed voor de Conserva tieven, omdat vooral de Labour- aanhang pleegt thuis te blijven. Daarnaast is de afgelopen we ken het nieuws over de Britse economie, die in een langdurige recessie verkeert, wat rooskleu riger geworden. Zeker 38 mensen zijn in Malawi de af gelopen drie dagen omgekomen bij ernstige ongeregeldheden. De rellen braken uit nadat een staking van tex tielarbeiders was uitgemond in demon straties vóór democratisering. Vanuit BI an tyre, het handelscentrum van Ma lawi, hebben de rellen zich verspreid naar andere steden, waaronder de hoofdstad Lilongwe. Gistermiddag ver zamelden zich 5.000 mensen voor het paleis van justitie, waar oppositieleider Chakufwa Chihana terecht stond op beschuldiging van opruiïng. Geruchten over een coup tegen president Banda werden door diplomaten tegengespro ken. Hastings Kamuza Banda regeert Malawi al bijna 30 jaar met ijzeren vuist. De laatste tijd neemt de onrust tegen het bewind van de ruim 90-jarige president echter toe en de onlusten die deze week op verschillende plaatsen in het Afri kaanse land zijn uitgebroken zouden wel eens het einde van zijn regime kunnen inluiden. Al voor Malawi in 1964 onaf hankelijk werd, verklaarde Banda dat er onder zijn leiding geen ruimte zou zijn voor democratie of medezeggenschap. En daar is hij nooit een duimbreed van afgeweken. In april ontbond hij welis waar het machteloze parlement en kon digde hij aan dat er later dit jaar verkie zingen zouden volgen, maar waarne mers gaan ervan uit dat hij niet van plan is de oppositie tegemoet te komen. Even daarvoor had Banda tenslotte nog gedreigd dat dissidenten die naar Malawi zouden terugkeren als „voer voor krokodillen dienen". Vakbondslei der Chakufwa Chihana werd vorige maand bij terugkeer naar zijn vaderland dan ook prompt gearresteerd. Onder Banda's leiding werd Malawi, waar zo'n 8,5 miljoen mensen wonen, een gesloten land, achterdochtig tegen over buitenlanders, bang voor een vrije informatiestroom. Banda controleert al les. Hij is niet alleen president en leider van de enige toegestane partij, maar ook minister van landbouw, buitenlandse za ken, openbare werken en justitie. Daar naast is hij ook nog stafchef van het le ger, eigenaar van het enige dagblad en controleert hij een groot deel van het economische leven. Iedere vorm van op positie wordt onderdrukt en praten over een mogelijke opvolger was, ook nadat Banda de 80 al was gepasseerd, uit den boze. Wanneer Banda precies is geboren, is niet bekend. Maar toen hij in 1958, na een vrijwillige ballingschap van tiental len jaren naar zijn land terugkeerde om er de onafhankelijkheidsstrijd tegen de Britten te leiden, moet hij al een jaar of 60 zijn geweest. Eén ding is zeker: hij werd geboren in een afgelegen dorpje in wat toen Brits Nyasaland was. Hij stu deerde in Zuid-Afrika, de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië. In 1958 keerde hij als „redder-' van het vaderland terug. Hij nam de leiding op zich van de onafhankelijkheidsstrijd, die in 1964 leidde tot de zelfstandige staat Malawi. Banda werd de eerste premier en vervolgens de eerste president. Sinds 1971 is hij president voor het leven. Banda maakte van Malawi een één- partijstaat of misschien nog beter een éénman-staat zoals een diplomaat eens zei. De enige partij is de Malawi- sche Congres Partij iMCP) en het lid maatschap is verplicht voor alle volwas- Banda onderdrukt alle politieke oppo sitie. Hij aarzelt bijvoorbeeld niet leiclcrs van buiten Malawi gevestigde oppositie bewegingen te laten uitschakelen door zijn veiligheidsdienst. Amnesty meldde in maart dat marteling en mishandeling dagelijkse praktijk zijn in de gevangenis sen van Malawi. Banda leidt een van de armste landen ter wereld. Zijn grootste verdienste is de opbouw van de landbouw. Onder het motto „zonder voedsel betekent onaf hankelijkheid niets'' trok zijn regering geld uit om kleine boeren te helpen en grootschalige buitenlandse projecten aan te trekken. Hierdoor kan Malawi doorgaans voldoende voedsel produce ren voor de eigen bevolking. Dit jaar heeft het land door de droogte in zuide lijk Afrika echter ook te kampen met gro te tekorten. Ongeregeldheden in Minneapolis na schietpartij minneapolis ap In de Amerikaanse stad Minne apolis heeft een woedende mr nigte gisteravond de politie rtjet stenen bekogeld De menigte dacht dat de politie een 15-j«ri ge jongen had doodgeschoten in het noorden van de stad Tij dens de gewelddadigheden raakten twee mensen grwopd en werden twee huizen in brand gestoken. De geruchten dat de politie betrokken was bij de achietpar tij werden door ooggetuigen le gengesproken. Zij zeiden dat net jongetje was neergeschoten door een man omdat hij over diens gazon had gefietst pe jongen is met meerdere schril wonden in een ziekenhuis óp- genomen. Zijn toestand is Kri tiek. Een tegenstander van het regime van president Nabijev zit met een zelfgemaakt wapen in de hand aandachtig te luisteren n ders van de oppositie. De laatste voormalige commu nistische machthebber in het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten (GOS) heeft gisteren het veld moeten ruimen. In de Centraalaziatische republiek Tadzjikistan nam de anti-com munistische oppositie de macht Op de plaatselijke televisie verklaarden vertegenwoordigers van de liberale en islamitische oppositie dat de 'Opperste Con- sultatieraad' de controle heeft over het parlementsgebouw. Het parlement was het laatste bolwerk van president Nabijev en zijn aanhangers. Kort voor hij uit het gebouw vluchtte, verklaarde Nabijev dat hij „de door het volk verleende macht" niet zal opgeven. Hij leek vast te willen houden aan zijn deelname aan de Consulta- tieraad, maar dat het zover komt is onwaarschijnlijk gezien de overwinning van de opposi tie. De oppositie weigerde giste ren ratificatie van een eerder gesloten akkoord over een coa litieregering met Nabijev. De president zou geheel van het politieke toneel moeten ver dwijnen. Het is niet bekend waar Na bijev zich bevindt. Hij verliet aan het begin van de middag het parlement samen met enke le lijfwachten van de voormali ge KGB. Talloze functionarissen van regering en parlement ont vluchtten de stad onder begelei ding van troepen van het ex- Sovjetleger naar Leninabad, 150 kilometer ten noorden van Doesjanbc, Eerder koos een groot deel van de 250 Gardisten de zijde van de oppositie, waardoor Na bijev alleen kon terugvallen op de oproerpolitie. Garde-gene raal Said God die te OVBTgdo» pen naar de oppositie krecR gis teren van duizenden demon stranten een luidkeels 'ja' te ho ren toen hij vroeg of ze een isla mitische republiek willen. Bewoners van sloppenwijken in het noorden van het Braziliaan se Rio dc Janeiro hebben de laatste 48 uur zo'n 13 super markten geplunderd. De plun deringen begonnen woensdag ochtend toen honderden men sen de ruiten van winkels in gooiden en vervolgens leegroof den. Ze gooiden stenen naar politie agenten en passerende autobussen. De politie verricht te 30 arrestaties. Volgens een woordvoerder van die Associatie van Super markten in Rio worden er sinds 7 april geregeld winkels geplun derd. Sinds die datum zijn 23 supermarkten het doelwit ge weest van vandalen. Hoe groot de totale schade is, is nog niét bekend. De plunderingen komen voor de Braziliaanse autoriteiten op een zeerongustigtijdstip. Rials immers met de organisatie t-ffn de VN-milieuconferentie (Hn- ced) van 3 tot 14 juni de hoofd stad van de wereld. Dc Amerikaanse president Bush zaJ toch de milieuconfe rentie bijwonen. Dit hebben of ficiële bronnen In Washington gisteren bekend gemaakt. Met net bezoek zou Bush zijn status als internationaal staatsman willen verhogen. Met het besluit Is een eind gekomen aan dc in terne verdeelheid in het team van deskundigen dat dc presi dent over deze zaak heeft gead viseerd. De Westeuropese wapenindustrie, die door het wegvallen van de Sovjet-dreiging veel klanten heeft verloren, moet om het hoofd boven water te houden intensiever samen werken met concurrenten en honderddui zenden mensen ontslaan. Dat staat in een rapport van hét Internationale Instituut voor Vredesonderzoek in Stockholm (Sipri), dat gisteren openbaar werd gemaakt. Volgens Sipri hadden wapenfabrieken in Europese Navo-landen in 1985 zo'n ander half miljoen mensen in dienst. Het instituut voorspelt dat het aantal arbeidsplaatsen in die landen in 1995 zal zijn gedaald tot 900.000. Tussen 1988 en 1990 zijn al 300.000 banen verloren gegaan en tussen 1992 en 1995 zullen nog eens 185.000 tot 350.000 mensen hun baan verliezen, aldus Sipri. De noodzakelijke herstructurering van de defensie-industrie wordt niet alleen ingegeven door de politieke ontspanning in Oost-Europa, maar ook door de stijgende kosten van de ontwikkeling van nieuwe wa pens, de aanstaande eenwording van de EG en het afnemen van orders uit de Derde Wereld. Staakt-het-vuren alleen in Sarajevo BELGRADO GPD/ANP/DPA/Rtr Serviërs en Kroaten hebben overeenstemming bereikt over een vreedzame verdeling van de republiek Bosnië-Hercegovina. Zij bereikten het akkoord in de nacht van woensdag op don derdag tijdens een geheime bij eenkomst in het Oostenrijkse Graz. De moslim-bevolkings groep was niet uitgenodigd. In het akkoord wordt volgens de Amerikaanse krant Washing ton Post met geen woord gerept over de etnische moslims in Bosnië, hoewel deze groep on geveer 44 procent van de bevol king uitmaakt. Krachtens het akkoord blijft voor de moslims slechts een kerngebied in centraal Bosnië- Hercegovina over. De noord en oostrand van de republiek wordt volgens het akkoord ver geven aan de Serviërs. De Kroaten ontfermen zich over het westelijk deel van Bosnië- Hercegovina. Kroatië en Servië hebben her haaldelijk toegezegd de territo riale integriteit van Bosnië te respecteren. Heimelijk maken de Serviërs en Kroaten er echter geen geheim van dat zij vinden dat bepaalde delen van de repu bliek hun toebehoren. De Servi sche president Milosevic ver klaarde gisteren dat van een op deling van de republiek geen sprake kan zijn zonder goed keuring van de moslims. Het jongste staakt-het-vurcO in de voormalige Joegoslavische republiek Bosnië-Hercegoviné hield gisteren stand in dé hoofdstad Sarajevo. Elders werd opnieuw zwaar gevochten. Zeer hevig waren de gevech ten in Mostar, in het zuidvvestetj van de republiek. Al wekcq wordt daar gestreden rond dc militaire installaties bij de stad. Dc aanvallen worden dooi hel leger beantwoord met bombar dementen op Mostar zelf. Verder w erd gisteren vooral it) het noorden van Bosnië ge vochten, vooral rond de sleden Derventa en Brcko. Een grom deel van de bevolking van dir laatste stad is op de vlucht ge slagen voor het aanhoudende geweld. Het Servische persbu reau SRNA meldde gisteren dat Derventa door dc Serviërs was veroverd, maar dat werd door Radio Sarajevo met klem ont kend. Inmiddels heeft de regering van de Bosnië-Hercegovina be kend gemaakt dat het loegosla vische leger (JNA) in Bosnië door de Serviërs in Bosnië zél worden overgenomen. Dienst plichtigen en officieren uit Ser vië en Montenegro (zo n 20 pro cent van alle aanwezige man schappen) zullen naar huis wof den gestuurd. Verder zullen alle eenheden worden teruggefrok ken op dat deel van Bosnië dat inmiddels in Servische handen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7