P®i 1*1 Lastendruk valt 1 procent lager uit Vissers door hond èn kat gebeten 'Europa' kost 2.800 banen Binnenland Koningin Beatrix bezoekt Expo Ziektekosten ouderen kunnen omlaag Simons wordt voor de rechter gedaagd Nederland verliest restant textielindustrie Dringen bij Philips VRIJDAG 8 ME11992 5 li fV\burr*u GPD Omc«nKtu^p(t|kr I v- .^üsastsaHi^:* «v* tx 2f S5-8 p \y-« - ™pp mèêl^-f: -y scvilla Beschermd tegen de regen door een haag van paraplu's bezocht koningin Beatrix gisteren de Nederlandse paviljoen op de Expo in het Spaanse Sevilla. Functionarissen van de Rijksvoorlichtingsdienst waren overigens niet erg te spreken over de manier waarop de koningin door de Spanjaarden werd ontvangen. Zo werd zij bij aankomst opgewacht door een minister omdat het Spaanse koningshuis geen kans zag tijd voor haar vrij te maken. foto epa Gazelle-fiets wordt 'koninklijk' dieren Rijwielfabriek Gazelle in Gelderland mag voortaan het predikaat 'koninklijk' voeren. Dat heeft Commissaris van de Ko ningin Terlouw gistermiddag bekend gemaakt. Er was een feest bij Gazelle omdat de acht miljoenste fiets van de lopende band rolde. Prinses Margriet hielp daarbij een handje. Reden voor ko ningin Beatrix om Gazelle het fel begeerde predikaat te verlenen is de levensduur van het bedrijf - het bestaat dit jaar een eeuw - en zijn betrouwbaarheid en soliditeit. Afdeling Lucas-ziekenhuis sluit Amsterdam De afdeling hartbewaking van het Sint Lucas-zie kenhuis in Amsterdam wordt tijdelijk gesloten. De sluiting geldt in principe voor twee weken en is het gevolg van een tekort aan medisch personeel. Dat heeft de directeur Patiëntenzorg, D. van Gaelen, gisteren meegedeeld. „De situatie in de gezondheids- zorg is echt penibel aan het worden", aldus Van Gaelen. Pronk gaat naar Uganda den haag Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking zal vandaag en morgen in Uganda de tweede zitting van de Mondiale Coalitie voor Afrika bijwonen. Pronk is samen met oud-president McNamara van de Wereldbank en president Ma- sire van Botswana initiatiefnemer en voorzitter van dit informele forum. De 'tijdelijke denktank', zoals Pronk de Coalitie heeft ge noemd, richt zich op een effectievere ontwikkelingssamenwer king met Afrika en is bedoeld om de 'logge bureaucratische' or ganisaties te bestoken. Eerste transatlantische glasvezelkabel den haag Nederland wordt voor de eerste maal rechtstreeks aangesloten op een telecommunicatie-kabel van glasvezel die over de bodem van de Atlantische Oceaan loopt. Dat maakte PTT Nederland gisteren bekend. Het uiteinde van de kabel zal op 12 mei bij Egmond aan Zee de kust bereiken. De 7.320 kilo meter lange kabel voor spraak- en datacommunicatie is een ge zamenlijk project van PTT-Nederland, de Amerikaanse maat schappij AT &T en de Deutsche Bundespost. Via de kabel kun nen gelijktijdig 23.000 telefoon- of dataverbindingen van hoge kwaliteit worden gelegd. VVD: Onderzoek naar groenbak den haag» Er moet volgens de WD snel een onderzoek komen naar het gebruik van de groenbak waarin groente-, fruit- en tuinafval wordt bewaard. Steeds meer gemeenten schakelen over op containers, waarin geen luchtroosters zitten. Daarin kunnen bacteriën ontstaan, die zeer schadelijk zijn voor de ge zondheid van mens en dier, zeggen de liberalen kamerleden Kamp en Te Veldhuis. Ze willen weten hoeveel er van deze groenbakken in Nederland worden gebruikt en hoeveel er nog bij zullen komen. Blanker! nieuwe voorzitter NCW den haag gpd Drs. J. Blankert (51) wordt de nieuwe voorzitter van de NCW. Dat heeft de christelijke werkge versorganisatie gistermiddag bekendgemaakt. De voordracht van Blankert, tot 4 september voorzitter van de metaalwerkge versvereniging FME, wordt op 18 juni besproken door het NCW-bestuur, maar niets lijkt zijn benoeming in de weg te staan. De FME'er volgt dr. H. Ruding op. De voormalige minister van financiën vertrok begin maart naar New York voor een top functie bij de Amerikaanse bank Citicorp. Blankert is sinds 1986 FME- voorzitter en werkte daarvoor bij de Verenigde Dura Bedrij ven, de laatste vijf jaar als lid van de Raad van Bestuur. Bij de FME wordt Blankert opgevolgd door J. van den Ak ker, momenteel vice-president European Operations bij het Rotterdamse bedrijf Hunter Douglas (luxaflex, metaal, ma chines). Van den Akker maakt sinds november 1990 deel uit van het algemeen bestuur van de Vereniging FME. UTRECHT ANP De Nederlandse Vereniging van Migrainepatiënten daagt staats secretaris Simons van wvc voor de rechter. De vereniging vecht het besluit van de staatssecreta ris aan om slechts een klein deel van het anti-migrainemiddel Imigran te vergoeden. Simons liet vorige week we ten dat patiënten per tablet van 29,75 gulden slechts 52 cent vergoed krijgen. In het Genees middelenvergoedingssysteem is Imigran opgenomen in een groep ergotamine-preparaten. Dat zijn (veel goedkopere) me dicijnen tegen migraine. De overheid wil de kosten voor me dicijnen terugdringen en ver goedt daarom dure middelen alleen als er geen goedkoop al ternatief in de handel is. De staatssecretaris vindt dat ergotamine-preparaten een goede vervanging is voor het veel duurdere Imigran. Hij volgt hiermee een advies van een speciale commissie van de Zie kenfondsraad. De patiënten zijn het hiermee absoluut niet eens. enschede gpd De confectie-industrie zal niet terugkeren naar West-Europa. Integendeel, ook de kledingpro- duktie die hier is overgebleven zal grotendeels naar het (goed- Zowel overheid als bedrijfstak pakt kwaadwilligen aan den haag gpd Gebeten door de kat en de hond. Dat staat kwaadwillende vissers-te wachten als zo wel de plannen van minister Bukman als die van het visserijbedrijfsleven volgend jaar worden uitgevoerd. De minister wil de schepen minder da gen op zee hebben. Het bedrijfsleven wil dat groepen vissers onderling de vangst van tong en schol gaan verdelen en de toe gestane vangsthoeveelheden bewaken. Zo moet een gelijkmatige aanvoer over het hele jaar - en daarmee niet al te grote prijs verschillen - worden gewaarborgd. Vissers die niet willen luisteren, zullen moeten voelen. De achtergrond van dit nieuwe beleid is dat Bukman tot de slotsom is gekomen dat vissers niet scherper te controleren zijn. Ondanks de honderden regels weten de vissers nog steeds mazen in het strafrech telijke net te vinden. Zowel Bukman als de branche zijn het erover eens dat het beleid alleen te controleren is als je achter iedere visser een agent neerzet. Bukman gaat er van uit dat het bedrijfs leven verantwoordelijk is voor de uitvoe ring van het beleid en maatregelen moet treffen voor het voortbestaan van een ge zonde bedrijfstak. Het visserijbedrijfsleven is de schrik om het hart geslagen na de aankondiging van Bukman dat hij het aantal zeedagen vol gend jaar wil terugbrengen van 170 tot 100. Het wordt een rigide beleid genoemd. Toch geeft het bedrijfsleven toe dat het aanvankelijk zelf een dergelijke regeling had voorgesteld om weerbarstige vissers aan de wal te houden. Aansluitend op de zogeheten zeedagen regeling of 'stillegregeling' van de minister wil het visserijbedrijfsleven de visaanvoer beter over het jaar spreiden door middel van groepsvorming. Zo'n groep schol- of tongvissers moet een visplan opstellen en bepalen wie op welke dagen de zee op gaat en wie aan wal moet blijven. Een regelma tige aanvoer betekent dat het economische voortbestaan afhangt van de groep vissers zelf. Volgens de voorlopige plannen van de commissie Biesheuvel (bedrijfsleven) zul len de vissers die niet aan deze regeling willen meedoen, hard worden aangepakt. Ze blijven buiten de groep en kunnen hun rechten op schol- of tongvangst verspelen. De filosofie achter deze interne harde maatregelen is dat de vissers hebben inge zien dat de al jaren durende oorlog met de overheid niets anders oplevert dan ellende. Aanvankelijk werden overtredingen licht bestraft, maar de boetes en bijkomende straffen zijn inmiddels opgelopen tot tien duizenden guldens. CBS: Door bijstelling nationaal inkomen naar boven Het nationaal inkomen (NI), het bedrag dat de Nederlan ders jaarlijks gezamenlijk verdienen, is hoger dan tot nu toe werd gedacht. Dat blijkt uit herberekeningen van Centraal bureau voor de statistiek (CBS). Door de bijstel ling naar boven vallen de collectieve lastendruk (het be slag van belastingen en premies op elk verdiende gulden) en het financieringstekort lager uit. Op Financiën wil men nog niel reageren op de CBS-bere- keningen. Volgens een woord voerder zullen de cijfers eerst ..nader moeten worden bestu deerd". Het CDA-kamerlid Terpstra liet in een reactie we ten dat er geen reden is het nu „rustiger aan te doen" met las tenverlichting en het terugdnn- gen van het financieringstekort nu beide zaken op papier lager uitvallen dan gedacht. Het kabi net werd het enkele weken eens over plannen om de te sterk ge stegen lasten voor de burgers ietswat te verlagen, bijvoorbeeld door een verlaging van het hoge den haag carel goseung Respectievelijk gaat het om per centages van 1 procent en 0.1 procent. Beiden worden im mers uitgedrukt in een percen tage van het nationaal inkomen. De staatsschuld daalt zelfs met bijna 2 procent. Volgens de berekeningen van het CBS is het NI in 1987 10.4 miljard gulden te laag vastge steld. Daardoor is er ook in de daaropvolgende jaren tot 1990 te bescheiden gedacht over de hoogte van het inkomen. Voor 1990 staan de cijfers nog niet vast. btw-tarief. De PvdA'er Melkert noemt de cijfers van het CBS 'goed nieuws'. Voor hogere las ten zei hij evenwel niets te voe len ook al zou daar nu ruimte voor zijn. Volgens hem zal de burger dat op basis van 'statisti sche gegevens' niet begrijpen. Wel is er volgens hem reden het beleid inzake de lastendruk nu enigszins 'te relativeren'. Vanuit Economische Zaken werd erop gewezen dat het ..wel mooi is nu te denken dat lasten druk en financieringstekort la ger liggen, maar dat dit dan ook moet gelden voor de bij de start van het kabinet gehanteerde cij fers". In feite is er dan helemaal geen sprake meer van een voor deel, aid us EZ. Er is meer dan een half jaar gewerkt aan het opnieuw bere kenen van het nationaal inko men. dat normaal gesproken eens in de tien jaar wordt bt|ge- steld. ANBO boos op weigerachtige verzekeraars den haag gpd Migrainepatiënten beginnen proces De vereniging verwijst naar de bijwerkingen van ergotamine: De patiënt heeft er steeds meer van nodig en krijgt op den duur juist hoofdpijn als hij het medi cijn niet op tijd neemt. Volgens de producent van Imigran, Glaxo, is Simons' be sluit in strijd met de gegevens, die zijn bedrijf heeft verstrekt. Sinds juni vorig jaar hebben ruim 50.000 patiënten in Neder land het middel gebruikt. Een internationaal onderzoek heeft volgens Glaxo aangetoond dat Imigran sneller en doeltreffen der werkt en dat twee en een half keer zoveel patiënten volle dig pijnvrij zijn door Imigran als door ergotamine. Ook zou bij langdurig gebruik de dosis niet - zoals bij ergotamine - hoeven te worden verhoogd om effect te sorteren. Glaxo stapt echter niet naar de rechter. Wel heeft het bedrijf Simons om een gesprek ge vraagd om „het verschil van in zicht" over de vervangbaarheid van Imigran door ergotamine op te lossen. Ouderen kunnen soms goedko per uit zijn met ziektekosten. Dat stelt de ouderenorganisatie ANBO. Alle verzekerde (echt- )paren met een zogeheten stan daardpakket-gezinsverzekering hebben het recht die polis te veranderen in tweemaal een al leens taandenve rzekering. Daar mee kunnen ze geld besparen. De verzekeraars willen hieraan echter niet meewerken, stelt de ANBO. Volgens de ouderenorganisa tie is deze omzetting van belang voor (echt)paren van wie één partner de specialist bezoekt. De gezinsverzekering kent een eigen risico van 200 gulden per jaar voor specialistenhulp. Als de partners ieder een alleen - staandenverzekering zouden hebben, zou de verzekering niet 200, maar 100 gulden van de vergoeding aftrekken. De verze kering voor alleenstaanden kent namelijk een eigen risico van 100 gulden. Zolang dus de an dere partner in dat jaar niet bij de specialist komt. levert dat Vertrek naar Oost-Europa en Noord-Afrika kope) buitenland worden ver plaatst, met name naar Oost- Europa en Noord-Afrika. Dat heeft drs M. Scheffer gistermid dag gezegd tijdens een rede voor het Nederlands Textielin- stituut in Enschede. Scheffer hoopt in november te promove ren op een proefschrift over de toekomst van de Westeuropese confectie-industrie. Volgens hem is Nederland eerder dan welk ander West- europees land begin jaren ze ventig begonnen met het ver huizen van kledingproduktie naar lage-Ionen-landen. Toch wordt in oostelijk Nederland nog een vrij groot deel van de textiel-produktie jn eigen ate liers vervaardigd. In 1988 was dat altijd nog 40 procent, veel meer dan in Limburg, Brabant of Amsterdam. Scheffer voorspelt een be langrijke rol voor Oost-Europa in de textielbranche, waar goed koop kan worden geprodu ceerd. Die ontwikkeling zal zon der meer ten koste gaan van de binnenlandse produktie, zo zei hij. Wat de produktie betreft blijft het Vetre Oosten in trek, waar het grootwinkelbedrijf nog meer kan laten maken als tegen het jaar 2000 het Multi-Vezel Akkoord afloopt en er geen kwantitatieve beperkingen meer gelden voor kJedingim- port EINDHOVENIn totaal 2.600 aan deelhouders bezochten gisteren de aandeelhoudersvergadering van Philips. Het was voor het eerst in lange tijd dat Philips, dat goede kwartaalcijfers publiceer de, zich In zo'n grote belangstel ling mocht verheugen. Door de drukte was het dringen geblazen bij de inschrijfcomputerv fOTO AVP PAUL STOIK een besparing van 100 gulden op Navraag leerde de ANBO dat de meeste verzekeraars niet be reid zijn een gezinsverzekering te splitsen in twee voor alleen staanden. Volgens de ANBO Idopt dat niel. Op grond van be palingen in de Wet Toegang Ziektekostenverzekering (de WTZ uit 1986. toen de vrijwillige ziekenfondsverzekering werd opgeheven) is iedere verzekerde individueel verzekerd voor de standaardpakketpolis. Iedere partner van een (echt)paar moet die polis ook afzonderlijk aanvragen. Ook is ieder afzon derlijk de premie verschuldigd. Daaruit volgt, aldus de bond. dat ieder recht heeft op een al- leenstaandenverzekering met een eigen risico van 100 gulden Bij de organisatie van particu liere ziektekostenvcrzcKcraars, hei Ki oz. heeft de ANBf nu op aangedrongen dat de wet wordt uitgevoerd. De bond heeft zijn leden het advies gege ven op hun recht te staan en bij[ hun verzekeraar splitsing van de verzekering te vragen als ze me nen dat dit goedkoper zal uit werken. Minima hoofdstad krijgen korting op openbaar vervoer AMSTERDAM GPD Amsterdammers met een mini mum inkomen krijgen binnen kort een forse korting op het openbaar vervoer. Op vertoon van hun stadspas krijgen de mi nima veertig procent korting op een strippenkaart. Op een raif-V actief kaart van dr Nederlandse Spoorwegen (NS) ontvangen zij een korting van twintig gutden. Wethouder A. Wildekamp van Sociale Zaken stelt dit voor in haar nota 'Minima cn Open baar Vervoer'. Het experiment èaat drie maanden duren. De kosten worden geraamd op vijf miljoen gulden en moeten gro tendeels worden betaald uit de- bijzondere Mfmud Naar verwachting zullen zo'n half miljoen strippenkaarten worden verkocht tegen een re ductie van rond de vier gulden. Amsterdam telt 275.000 men sen met een minimum inko men. Jaarlijks ontvangen zij een stadspas die korting geeft op al lerlei sportieve, culturele en an dere activiteiten. Door wegvallen van grenscontroles BRUSSEL GPD Door het wegvallen van de dou aneformaliteiten aan de Neder landse grenzen zullen vanaf 1993 2 800 Nederlandse doua neagenten en -commissionairs hun baan verliezen. De douane kantoren raken aan omzet 285 miljoen gulden kwijt. In de hele EG gaat het om een verlies van 69.000 banen cn een omzetverlies van 13,6 miljard gulden. Er zal in dr Gamin- schap ruim vijf miljard gulden nodig zijn om de sociale gevol gen op te vangen. België, Italic, Spanje en Frankrijk worden het zwaarst getroffen. Nederland. Duitsland. Denemarken. Ierland en Luxemburg het minst. Per weg vallende baan zal in ons land 13 000 gulden nodig /i|ii «001 sociale maatregelen Totaal komt dat neer op 38 miljoen gulden. Er Is in de hele EG on geveer 900 miljoen gulden be schikbaar voor omscholing en sociale maatregelen in deze sec tor Dat blijkt uit een onderzoek van de Europese Commissie. Douaneagenten en -commis sionairs zijn particuliere onder nemers die bij de grensposten de grens- en douaneformalitei ten het papierwerk dus voor de Internationale transportbe drijven vervullen. Het zijn dus geen douaniers. Do Europese Commissie wil geld uittrekken cn maatrrgrlen nemen om deze bedrtjvrn tc hHpcn. Voor dit cn volgrnd jaar is daarvoor 73 miljoen gulden beschikbaar. De Commissie wil ook de regels voor steun uit de sociale en regionale EG fondsen voor deze groep soepeler toe passen. Daardoor kan nog eens 750 miljoen gulden beschikbaar komen. Dat gaat dan wel ten lnstcvanani.it

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5