Makelaars: Notarissen te machtig Kok haalt uit naar eigen fractie Binnenland Bonden in zorg vertrouwen bod overheid 'voor geen cent' Werken aan reconstructie van Batavia En zo werd het toch nog een leuk debat Luitjens wil heropening zaak oorlogsmisdaden VRUDAG 8 ME11992 Niet beschonken, toch dronken rijden alkmaar Veilig Verkeer Nederland (WN) beschikt sinds enige tijd over een apparaat dat een groot publiek laat kennismaken met het 'rijgevoel' van een beschonken automobilist. De simula tor bestaat uit een cabine met het dashboard en de bestuurders plaats van een auto. Op een beeldscherm worden verkeerssitua- het geprojecteerd. Een computer vertraagt de reactie stuur, het gas- en rempedaal en de schakeling beeld toont een beperkt gezichtsveld. Van Agt als minister 'verschrikking' den haag Oud-minister Jaap Boersma noemt oud-premier Van Agt (CDA) een 'verschrikking', die „voor de politiek nooit uitge vonden had mogen worden". De huidige directeur van de Am sterdamse stadsreiniging zei dat vanmorgen in het RVU-radio- programma 'Sporen in het verleden'. Boersma zat tussen 1973 en 1977 als ARP'er in het kabinet Den Uyl, waar ook Van Agt zit ting in had. Volgens Boersma was de huidige EG-ambassadeur in Washington 'lui en onbetrouwbaar'. „Ik begrijp niet waarom hij zo populair is geworden. Ik heb niet gauw een hard oordeel over iemand, maar voor Van Agt moet ik een uitzondering ma ken." Compromis Deetman'en fotografen den haag De persfotografen hebben van kamervoorzitter Deet- man grotendeels hun zin gekregen. De vermaledijde tien-minu ten-maatregel van het presidium is van de baan. Die hield in dat de fotografen gedurende de eerste tien minuten van elk agenda punt in de zaal opnames mochten maken en vervolgens hun biezen dienden te pakken. Gisteren is tussen beide partijen afge sproken dat vijf fotografen ongehinderd door tijdslimieten vanachter de voorzitterstafel mogen fotograferen, terwijl nog een vijf collega's achter de regeringstafel hun werk kunnen doen. Daarnaast mogen drie fotografen in het gedeelte voor de voorzitterstafel, dat meer zicht biedt op de parlementariërs, ge knield fotograferen. 'Leraar zonder werk inzetten in basiseducatie' roermond anp De overheid moet werkloze le raren inzetten in de basiseduca tie. De wachtlijsten voor die cursussen, vooral Nederlands, zijn nu zeer lang en kunnen op die manier sterk worden bekort. Bovendien daalt de werkloos heid onder leraren. Dat voorstel doet de Landelijke Vereniging Directeuren Basiseducatie in een brief aan minister Ritzen (onderwijs) en de vakbonden. Het voorstel van de vereni ging omvat drie stadia. De le raar begint met een stage-perio- de van een half jaar. Als die be valt, krijgt hij een leer-arbeids- overeenkomst van twee jaar, waarin een opleiding wordt ge volgd. Daarna krijgt de leraar een vaste baan. De basiseducatie kampt met lange wachtlijsten. Van de in stellingen die deze cursussen verzorgen, heeft 70 procent een wachtlijst. Vorig jaar stonden daar zo'n 12.000 mensen op. Het gaat dan vooral om al lochtonen die een cursus Ne derlands willen volgen. In de grote steden vullen zij 95 pro cent van de wachtlijsten. Aan de andere kant zijn er zo'n 16.000 werkloze leraren. den haag gpd-anp De vakbonden hebben ronduit negatief gereageerd op het nieuwe bod waarmee de rege ring zegt te zullen komen om uit het conflict over de cao's voor de gezondheidszorg te ra ken. Ze vertrouwen de overheid „voor geen cent", waar het gaat om de belofte van minister van sociale zaken De Vries dat het onttrekken van geld aan het pensioenfonds PGGM te zijner tijd zal worden goedgemaakt. Minister De Vries, zijn collega d'Ancona van volksgezondheid en haar staatssecretaris Simons hebben de werkgevers in de ge zondheidszorg en het welzijns werk gisteren iets meer ruimte gegeven voor hun onderhande lingen over de cao's in hun sec toren. In plaats van 3 procent mogen ze hun werknemers een salarisverbetering toezeggen van (op jaarbasis) 3,56 procent, net als bij ambtenaren. Een woordvoerder namens de bonden AbvaKabo en CFO was gisteren uitermate negatief over het voorstel: „Het kabinet blijft helaas van oordeel dat dejïnan- ciering van de cao voor het overgrote deel uit de pensioen fondsen moet komen. Maar dat is de spaarpot voor de toe komst. Met dit resultaat gooit het kabinet olie op het vuur." Ook NU'91, de bond voor ver- plegenden en verzorgenden, noemde het resultaat „volstrekt onaanvaardbaar". De vakbonden verwachten dat het kabinet de werkgevers nu andere mogelijkheden geeft om de vakbonden een reëel loonbod te doen, anders zullen de acties in de zorg doorgaan en zich volgende week verharden. De bereidheid om met acties een betere cao af te dwingen, lijkt overigens niet overal even groot. Zij varieert van 'zeer groot' in de ene regio tot 'rede lijk' in een andere^en 'bijzonder minimaal' in een derde. In een enkele instelling moet zelfs nog een actiecomité worden ge vormd of zijn voorgenomen ac ties afgeblazen. Dat leert een rondvraag langs een aantal zorginstellingen in het land. lelystad Tegen de achtergrond van een PTT-straaltoren werden op de Bataviawerf in Lelystad gisteren de zogeheten fokkesteng en vlaggesteng bevestigd op de fokkemast van de reconstructie van de Oost-ln- diëvaarder Batavia. foto anp paul vreeker ANP Algernon Nedert»n<h Penburau GPO GemeemcK»ppe*»he Pr-vSroU Ook Eigen Huis voor meer concurrentie Er moet een einde komen aan de monopoliepositie van de notaris bij de koop van een woning. Dal vinden de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) en de Ver eniging Eigen Huis. Op een NVM-congres in Groningen uitten beide organisaties gisteren felle kritiek op de rol van de notaris. Volgens directeur Van Herwij nen van Eigen Huis is de ver plichte gang naar de notaris in toenemende mate overbodig. In de praktijk komt het er volgens hem op neer dat de aspirant koper twee keer betaalt: één keer aan een makelaar bij de opstelling van de koopakte en daarna aan de notaris voor het vastleggen van die transactie in het kadaster. De laatste stap is wettelijk verplicht. Eigen Huis \indt dat het nota riaat zich de afgelopen jaren daarbij gesteund door zijn mo nopoliepositie weinig gele gen heeft laten liggen aan de verbetering van de rechtspositie van de consument. De vereni ging wil daarom af van de mo nopoliepositie van de notaris. De NVM deelt die kritiek. Beide organisaties zijn ver heugd over het besluit van het ministerie van economische za ken om de tarieven van de no tarissen met ingang van 1 janu ari 1993 los te laten, waardoor in elk geval onderlinge concur rentie kan ontstaan. De Koninklijke Notariële Broederschap wees de kritiek van de hand. Volgens voorzitter Klinkenberg worden de belan gen van de minder draagkrach- tigen juist opgeofferd als de ta rieven niet langer vaststaan, of als anderen met de notaris mo- De NVM maakte rasteren be kend dat de gemidaelde koop prijs van woningen in de eerste drie maanden van 1992 is geste gen loi 186000gulden, een sin ging van ruim 7 procent ten op zichte van het eerste kwartaal van 1991. VolgBdS de NVM blijkt de lichte prijsstijging die rond de jaarwisseling werd ver wacht veel forser uit te vallen. Kopers blijken echter niet be reid op te hoge vraagprijzen te reageren. Zij bdsluiten in die ge vallen van aankoop af te zien. De vraag naar koopwoningen is verder toegenomen. De NVM verklaart dat door de grotere belangstelling van huurders voor koopwoningen. Volgens de NVM is dat geen onbegrijpelijke stap. gezien de huurverhogin gen en de dreigende vrijgeving van huurprijzen. Daarnaast is er nog steeds te weinig aanbod in de prijsklas sen tussen 200.000 gulden en 250.000 gulden. Dit betekent dat mensen die een aantal jaren geleden een premie-A. B, of C- woning hebben gekocht, nu moeite hebben met het vinden van een betaalbare woning. Verder zette de relatief sterke prijsstijging van 'meergezins woningen'. zoals flats en appar tementen, zich ook in het eerste kwartaal van dit jaar door. De gemiddelde prijsstijging be droeg in die sector 9 procent. gen gaan den haag carel goseung De moed zonk WD-kamerlid Robin Linschoten gisteren even in de schoenen. Nu had hij een zorgvuldig voorbereid kamerde bat over de wao-uitspraken van zijn PvdA-collega Frans Leijnse in Terborg, nu had hij PvdA- staatssecretaris Elske ter Veld (sociale zaken) uitgenodigd, nu was door toedoen van Groen Links zelfs vice-premier en PvdA-leider Wim Kok aanwezig, en dan nog presteerden beide bewindslieden het om in ant woord op vragen over Leijnses opvattingen alleen standpunten uit het verleden te herhalen. Het was om moedeloos van te worden. De liberaal was echter te vlug in zijn oordeel. Hij on derschatte zichzelf en over schatte de standvastigheid van Leijnse. En zo werd het toch nog een leuk debat. Linschoten had een motie in de achterzak „om de PvdA dui delijk te maken dat het menens is. Óm aan te geven dat het niet gaat om praatjes in het land, maar dat de PvdA ook rugge- graat heeft. Om waar te maken wat er gezegd is." De motie- Linschoten was eenvoudig: De ingrepen in duur en hoogte van de wao-uitkeringen mogen geen gevolgen hebben voor hui dige wao'ers. Ondertekend: Lin schoten, Schimmel (D66) en Brouwer (Groen Links). „Wat zit er achter?", vroeg Leijnse van achter de interruptiemicrofoon. „Politiek waarmaken wat u in het land zegt", luidde het ant woord. Leijnse: „Ik bedoelde niet het spelletje achter dé mo tie, maar wat er achter de motie zit." De sociaal-democraat haalde vervolgens een oud WD-stok- paardje aan. In ruil voor het af zien van ingrepen in de wao voor bestaande gevallen, zou den alle nieuwe wao'ers een ba sisuitkering krijgen en zichzelf maar moeten bijverzekeren. Het mini-stelsel voor de wao, dat Leijnse vertaalde met „het einde van de wao." „Dit voorstel is beperkter verdedigde het WD-kamerlid zijn motie. Om van Leijnse te horen te krijgen dat hij 'spelle tjes' speelde. De motie had een veel verdergaande betekenis, meende de PvdA'er. „U speelt hier mooi weer", was zijn con clusie dan ook. Linschoten rea geerde als gestoken door een wesp. „Nee, u speelt politieke spelletjes. U wilt ergens onder uit komenm. De motie dekt uw woorden in Terborg. Ik daag u uit die uitspraak ook hier te doen. Maar u durft niet. U bent geen knip voor de neus waard." „Dit is een ongeloofwaardige gelegenheidscoalitie. Wij doen geen uitspraak op het moment dat u dat wilt", stribbelde de PvdA'er nog tegen. Om van zijn WD-collega nageroepen te krij gen: „Hoe heb ik het nu? U hebt die uitspraak op 1 mei toch ge daan?" Wie dacht dat het spel nu uit was, vergiste zich. Leijnse zelf beklom het spreekgestoelte en legde nog eens omstandig de PvdA-standpunten uit. „Waar om ontstond dan al die com motie? U wist dat u met politie ke dynamiet speelde", riep Lin schoten. „Of kwam het NOS- journaal zo maar toevallig bij u langs?" Nee, zo moest ook Leijnse er kennen. Dat er commotie zou ontstaan had hij verwacht, maar de fractie had nu eenmaal een standpunt bepaald en het was in het kader van de maatschap pelijke discussie 'nodig en nut tig' dat naar buiten te brengen. „Wij zeggen wat we zeggen. Daar staan we voor. We werken aan oplossingen. We proberen met behoorlijke voorstellen te komen vanuit de intentie die ik geformuleerd heb", klonk het droog uit Leijnses mond. Zon der enige emotie, zouteloos en afstandelijk. „U speelt spelletjes en daar moet u mee ophouden. Dit is schandalig vluchtgedrag. U hebt de wao'ers een worst voorge houden. Door uw standpunt niet hard te maken, brengt u de politiek ernstig in diskrediet", zei een belerende Linschoten. „En u bent alleen bezig met de tekst van uw motie. Het kan u niet schelen, niet verdom men, wat de betekenis ervan is", blafte Leijnse, rood van kleur. Dus toch wat meer adrenaline in de aderen? Hij was echter meteen weer terug in de plooi na een vraag van Brouwer. „Dit is geen vrijblij vende discussie, maar dat is wel iets anders dan ontijdig zaken willen vastnagelen." De conclusies logen er niet om. Brouwer sprak van een 'dooie mus' die de PvdA de wao'ers had aangeboden. Bies heuvel (CDA) zei met gemeng de gevoelens aan de 'Terborgse rede' terug te denken. Het was even slikken geweest voor de christen-democraten. Men had dit van de coalitiegenoot niet verwacht. GPV'er Schutte sloot het de bat juist af. „Er ligt een nieuw standpunt van de PvdA-fractie. Hoe dan ook. Dat heeft politie ke betekenis. De PvdA kan zich niet meer veroorloven daarop terug te komen. Er is ook nie mand gebaat "bij een nieuw rondje politiek worstelen in het kabinet, deze zomer. Tenzij ie mand die belang heeft bij de val van het kabinet." Leijnse zat toen echter al weer relaxed achterover in zijn zetel, vrolijk babbelend met zijn CDA-collega Biesheuvel. Alsof er niets aan de hand was. Maar aan de stand op het scorebord kon hij niets meer veranderen. Linschoten - Leijnse: 4 - 0. den haag gpd De PvdA-fractie in de Tweede Kamer moet niet denken dat de PvdA-bewindslieden achter haar aan gaan lopen zodra zij op een fluitje blaast. Dat zei vice-premier en PvdA-leider Kok gisteravond voor de NOS-tv over het geschipper van de PvdA-fractie inzake de wao. Kok gaf met name vice-fractievoor- zitter Leijnse en fractieleider Wöltgens een uitbrander. Volgens Kok heeft de fractie er zelfstandig en zonder overleg met anderen voor gekozen te gaan zwalken in de wao-zaak. Leijnse had dat overleg niet mo gen overslaan, voordat hij tij dens een 1 mei-toespraak in Terborg zei dat de fractie toch alle huidige wao'ers wil ontzien bij de korting op de arbeidson geschiktheidsuitkeringen. De fractie moet er dan ook niet ver baasd over zijn dat ook de PvdA-bewindslieden ook hun eigen lijn kiezen, en vasthouden aan het eerdere kabinetsvoor stel over de wao, zo meende Kok. De consequentie is dan vol gens de vice-premier wel dat er washington ap Nederlandse vrouwen die tij dens de hongerwinter in de baarmoeder zaten, hebben op latere leeftijd een grotere kans op schizofrenie. Dat blijkt uit een Amerikaans onderzoek dat gisteren werd gepresenteerd. Volgens de studie is het risi co van opname wegens schi zofrenie voor vrouwen wier moeders de eerste drie maan den van haar zwangerschap in de hongerwinter beleefden twee keer groter dan voor vrouwen voor wie dat niet gold. Er was geen verschil tussen vrouwen wier moeders de hongerwinter in het tweede of derde kwartaal van de zwan gerschap ingingen en wouwen wier moeders niet aan onder voeding blootstonden. Tussen mannen werden geen aan- twee zienswijzen naast elkaar bestaan. Hij noemde dat „niet bevorderlijk voor een eensge zind en uniform optreden van de PvdA". Dat is echter een keu ze van de fractie, zo meende hij. Kok liet daar meteen op volgen dat deze gang van zaken niet zijn voorkeur heeft. zienlijke verschillen waargeno- Wetenschappers aan de fa culteit psychiatrie van de Uni versiteit van Columbia presen teerden hun studie op het jaar lijkse congres van de Ameri kaanse Vereniging voor Psy chiatrie. Zij baseerden zich op een eerder onderzoek onder Nederlanders die tiidens de hongerwinter in de baarmoe der zaten en op Nederlandse gegevens over wie er tussen 1978 en 1989 in een psychiatri sche inrichting werden opge- Volgens eerdere onderzoe ken zou het risico op schi zofrenie bij kinderen mogelijk hoger zijn als de moeder tij dens de zwangerschap griep had. bij complicaties tijdens de geboorte of bij geboorte in be paalde periodes van het jaar. De partijleider weigerde openlijk zijn vertrouwen in frac tieleider Wöltgens uit te spre ken. Volgens hem heeft Wölt gens schade opgelopen door de gang van zaken, maar hoeft er van een blijvende deuk geen te zijn. Hij noemde Wöltgens voor de KRÓ-radio wel verantwoor delijk voor de gang van zaken, - die hij daar als ongelukkig be stempelde. Wöltgens weigerde gisteravond op de woorden van Kok in te gaan. De PvdA fractie moest giste ren bij een door de WD aange vraagd debat schoorvoetend re- mgkomen op de uitspraken van Leijnse. De sociaal democraten willen niet verder gaan dan de toezegging ..naar oplossingen te zoeken" om het inkomen van arbeidsongeschikten zonder enige kans op een baan te vrij waren van de bezuinigingen die het kabinet op het oog heeft. Een motie van de oppositie waarin de bezuiniging op be staande wao'ers wordt afgewe zen. kreeg geen steun van de PvdA. leijnse sloot zelfs niet uti dat de PvdA uiteindelijk toch nog het kabinetsvoorstel steunt. WD-woord voerder Linschoten verweet de PvdA daarop „gesol met wao'ers" en „het weglopen voor politieke verantwoordelijk heid". Een dergelijk goed voor bereide I-mei toespraak met een lading van „politiek dyna miet", moet waargemaakt wor den in de Kamer, aldus Linscbo- Vice-premier Kok. foto anp Een eenzame demonstrant rust uit tegen een lantaarnpaal voor het Tweede Kamer-gebouw, waar werd gesproken over de wao. foto anp ed oudenaarden Hongerwinter leidde bij vrouwen tot schizofrenie Rechtbank behandelt verzet deze maand Oorlogsmisdadiger Jacob Luitjens (73) heeft verzet aangetekend tegen net vonnis waarin hij In 1948 door een Nederlandse recht bank tot de doodstraf werd veroordeeld. De straf werd later om gezet In levenslang. De behandeling van het verzet vindt plaats op 26 mei voor de rechtbank in Assen Mocht het verzet gegrond worden verklaard, dan moet de strafzaak tegen Diitjens opnieuw worden behandeld. Dit heeft de Asscnse persofficier van justitie meegedeeld Luitjens. in de oorlog beter bekend als de Schrik van Roden', woont al tientallen jaren in (anada. De Nederlandse regering heeft onlangs om zijn uitlevering gevraagd, nadat de Canadese regering hem zijn staatsburgerschap ontnam. Volgens de federale rechter heeft Luitjens het staatsburgerschap op onrechtmatige gronden verkregen Zijn Canadese advocaat vecht dit besluit op het ogenblik aan bij het Canadese Hooggerechtshof. Luitjens heeft nu de Haagse advocaat mr Orie ingeschakeld voor een verzetsprocedure tegen het vonnis van 44 jaar geleden As de rechtbank in Assen Initjens' verzoek ongegrond vindt, dan blijft het vonnis van kracht. Op welke gronden 1-uitjens precies verzet aantekent, is niet dui delijk. Mr. Orie was niet bereikbaar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3