Kantelend door de bocht Schrijvende Lezers SnonË*1 zater 14 ^el aVOlU missen' Breestraat 146-148 Leiden Tel. 071 - 12 68 62 VRIJDAG 8 ME11992 22 Beste Video- European Video Camera •91 92 Nederland 1992 Molenviergang Ondankseen handtekeningenactie, die door circa 5000 mensen werd gesteund, heeft waterschap De Aarlanden nu toch besloten de enige nog in werking zijnde molenviergang in Nederland stil te leggen. De molens in Aarlanderveen staan binnenkort droog, dat tot groot verdriet van Actiecomité 'Houdt de molenviergang in werking". Het actie-comité 'Houdt de mo lenviergang in werking' heeft met ontsteltenis kennis geno men van de reactie van het wa terschap De Aarlanden in het Alphens Dagblad van 29 april j.l. Volgens dijkgraaf Kemp zouden er geen nieuwe argumenten zijn om de molens in gebruik te houden. In onze ogen echter wel Wij noemen er slechts één, maar daar draait dan ook alles om. Er zijn de laatste jaren, dartk zij een aantal maatrege len, geen wezenlijke peilover- schrijdingen meer voorgeko men. Met andere woorden: de problemen zijn opgelost. De pa tiënt is genezen, maar wordt toch afgekeurd. Bpvendien hebben de voorge stelde gemalen met hun capaci teit van 40 kuub/min. de capa citeit van de molen bij een slap pe yvind. Iedere schepradom wenteling heeft echter een ca paciteit van zeker 7 kuub. Bij een goede wind maakt dit al gauw negen omwentelingen- /mj'n ofwel ruim 60 kuub/min. Dat is anderhalf maal zoveel als de hooggeroemde gemalen. Het betekent ook dat men bij een goéde wind eerder uit het water is d^n met de gemalen. Bij het stiletten van de molens wordt de pvercapaciteit van 50 pro cent als niet ter zake wegge gooid. Als men zich werkelijk békömmert om de drooglegging van de polder, dan blijkt hieruit wat de weg is: een goede hulp bemaling. Daarmee blijft de overcapaciteit behouden en heeft men een medicijn achter de, hand voor de tijden waarin de wind het laat afweten. Het lijkt schrikbarend alsof de molens ieder jaar meer lucht en minder water verzetten. Ieder jaar grijpt het scheprad 4 mm per jaar minder in het water als gevolg van slijtage. Maar dat is 4 mra op de meter die het scheprad in het water steekt, of wel niet minder dan 0,4%. Ook valt op die 4 mm het een en an der af te dingen. De inklinking, een al eeuwen durend proces, gaat uiteraard hand in hand met de peilverlaging. Tussen 1950 en 1983 werd het zomer- pêll van de polder met 9 mm. verlaagd. Dat is dus geen 4 mm, maar 1,2 mm minder per jaar! Bovendien is de tasting van de Aarlanderveense molens nu aan de hoge kant. De bekende waterbouwkun dige Beekman noemt de 'diep te' voor het scheprad 'gewoon lijk' tussen de 60 en 90 cm. Men kan dus in theorie nog 30 cm him l >.it geeft zelfs zonder enige aanpassingen bij 4 mm nog een rek van 75 jaar! Kortom de zaak wordt veel dramati scher voorgesteld dan ze in we zen is. Het is eigenlijk een in- en in- tretirige zaak dat het draaiend hóuden van de molens met een argumentatie op dit niveau be streden wordt. We hebben in dit laricl, waarvan wel gezegd wordt dat het gemaakt is door boeren en molenaars, zoveel te danken aan deze majestueuze wieken- drögers. Alleen daarom zouden wij als Nederlanders ons ver plicht moeten voelen om het laatste grote werkende wind molencomplex in bedrijf te houden. Als het om de een of andere reden niet kon of on aanvaardbare risico's voor de ingelanden met zich meege bracht had, zouden wij wel ge zwegen hebben. Uit het in 1985 verschenen rapport, samenge steld door een interdisciplinaire werkgroep, blijkt niet alleen dat het wel kan, maar ook dat het goedkoper is. De dijkgraaf heeft bij herha ling gesteld dat het waterschap het lot van de molens zeer ter harte gaat. Daar zijn we blij mee. Daarom kan het toch ei genlijk niet dat een discussie over smalle marges uitdraait op het uitschakelen van vier schit terende windmolens die ver vangen worden door 'onopval lende'gemalen. Heroverweging! De zaak is het waard. Anneke de Bruin, Actiecomité 'Houdt de molen- viergang in werking', Zuideinde 5a, Aarlanderveen. De Stemming De PvdA moet zich verjongen, betoogde PvdA-vicevoorzitter Ruud Vreeman tijdens een 1 mei-bijeenkomst van deze partij in Leiden. Zijn gehoor was het van harte met hem eens, ook al bestond dat voornamelijk uit ouderen. Op grond van een artikel in De Stemming van afgelopen zater dag, zou bij de lezer de indruk kunnen ontstaan dat de PvdA afdeling Leiden slechts één 1 mei bijeenkomst heeft georga niseerd die voor 95 procent door ouderen werd bezocht. Dat is echter niet het geval. Naast de in de rubriek beschre ven ochtendbijeenkomst, spe ciaal voor ouderen bedoeld en vanzelfsprekend met een wat traditioneel karakter, was er 's avonds een door de jonge Soci alisten in de PvdA georganiseer de bijeenkomst voor JS- en PvdA-ledcn. Op deze bijeen komst stond (pop)muziek cen traal en was de '1 mei-bood schap' in een modem jasje ge stoken. Het is misschien goed om te vermelden dat het niet tot het vernieuwingsstreven in de PvdA behoort om oudere partijgeno ten, voor wie de Internationale en de Stem des Volks nog veel betekepis hebben, plotseling te tracteren op 'house, rap of gi- taargcluid' (Felix Rottenberg zal dat ook niet willen). Wel is het de bedoeling om verschillen tussen groepen in de partij en in de samenleving te (h)erkennen en die groepén op een verschillende wijze te bena deren, ook als het gaat om de 1 mei-viering. De ouderen zelf zijn het daar mee van harte eens, want, zoals Ruud Vreeman op de ochtend bijeenkomst óók zei: 'de veran deringsgezindheid van ouderen is vaak heel groot'. Koen Holtzapffel, voorzitter PvdA Afdeling Leiden, Wasstraat 5, Leiden. Meren wijk Een rapport van ingenieursbureau S.W. Venema - dat door de Verkeersdrempels in woonwijken. Leidenaar Ron van Ee verfoeit ze om meer dan een reden. archieffoto jan holvast Socialistiese Partij is gebruikt om de vochtproblemen in de Merenwijkse huurwoningen aan de kaak te stellen - is volgens een ander adviesbureau en de Nationale Woningraad ondeugdelijk. De samensteller van het rapport bestrijdt dit. Volgens Woningbouwvereni ging De Sleutels is er door mijn bureau een ondeugdelijk rap port gemaakt over vocht in wo ningen aan de Hoeken, Plaat sen, Oorden en Zijden in de Merenwijk. Door mij werd ech ter slechts een woning onder zocht aan de Snippenhoek. Voordat ik met het onderzoek begon heb ik De Sleutels hier van op de hoogte gesteld in te genstelling tot wat ze beweert. In de door mij onderzochte woning trof ik een zeer slechte binnenconditie aan van lucht met êen relatieve vochtigheid van 82 procent, normaal 65 pro cent. Waterdruppels vielen van de door schimmelwoekeringen pikzwart geworden plafonds naar beneden, in de kruipruim te stonden grote plassen water en het regenwater stroomde over de dakrand naar beneden. Met een computerberekening heb ik aangetoond wat de con sequenties zijn voor de bouw kundige constructies onder die omstandigheden. Ook werd door mij een berekening van het dak gemaakt met meer nor male omstandigheden met een vochtigheidsgraad van ten hoogste 65 procent. De uitslag was dat de constructie niet goed zou zijn. Uit berekeningen van Cau- berg-Huygen (het adviesbureau dat de bevindingen van Vene ma's rapport bestrijdt, red.) blijkt dat ze hun oorspronkelij ke berekening hebben gemaakt volgens een Duitse norm. De door mij gemaakte berekenin gen zijn precies volgens dezelf de norm gemaakt. Het verschil is echter, dat voor een landkli maat in Duitsland totaal andere voorwaarden gelden dan in ons zeeklimaat dat veel vochtiger is. Mijn onderzoek in meer dan 2000 woningen in Leiden heeft dat ook bewezen. Ik zou ondanks alles de wo ningbouwvereniging willen adi- vseren om eens aandacht te schenken aan de door mij opge somde problemen, te weten: een zeer natte kruipruimte waaruit vocht in de woning komt; zeer natte buitenmuren doordat een deel van het regen water over de dakopstand langs de gevels stroomt en de natte spouw. Het probleem is dan al voor de helft uit de wereld. Volgens de woningbouwvere niging heeft slechts een enke ling met vocht .en schimmel te kampen; dit zou de schuld van de bewoner zijn. Inmiddels ech ter heb ik vernomen dat er tien tallen van dit soort woningen zijn. Ik zou dan ook graag een goede reden willen vernemen waarom mijn rapport bezijden de waarheid zou zijn en waar door die massaal voorkomende schimmelwoekeringen, die ik met mijn berekeningen aan toonbaar heb gemaakt, dan wel zijn ontstaan? Tenslotte wijs ik er op dat de vochtigheidsmeter in de door mij onderzochte woning een gemiddelde relatieve vochtig heid aangeeft van 75 procent met pieken van meer dan 90 procent. Dat is wel erg vochtig t.o.v. 65 procent die normaal is. S.W. Venema, Papelaan 25, Voorschoten. Eigen bedrijf In het zaterdags Bijvoegsel van deze krant van 25 april stond onze medewerker Marjolein van Rotterdam uitgebreid stil bij de voetangels en klemmen worden willen beginnen, had ik niet geconfronteerd die een eigen graag op het verkeerde been ge- bedrijf willen beginnen. zet. Uw medewerker Marjolein van Rotterdam geeft in die reporta ge onder meer een korte ge sprek weer, dat zij met mij heeft gehad. Ze schrijft dat ik idealiter niet voor minder dan 140 gul den per uur werk. Dat is correct. Niet correct is dat zij dit getal volkomen isoleert van andere, nogal relevante gegevens die ik haar ook heb verstrekt. Zo had ik haar, wat de materiële kant van het zelfstandigen-bestaan betreft, gezegd dat van elke ge factureerde gulden een kwartje in de knip overblijft. Van de 140 gulden die ik per uur factureer, blijft dan 35 gulden netto-be steedbaar over (105 gulden kos ten, sociale verzekeringen en belastingen). In mijn situatie kom ik ge middeld per jaar aan ongeveer (en maximaal) 1200 van de fac tureerbare uren. Maakt 42 mille. Interessant om dit bedrag te vergelijken met het salaris van een werknemer van eveneens 45 jaar en met hbo-niveau, een salaris dus compleet met 8 pro cent vakantiegeld en 8 procent gratificatie. Doe ik dat, dan kom ik aan een netto-inkomen per maand van 3000 gulden. Dat klinkt geheel anders dan 145 gulden per uur. Ten opzichte van de Stichting Werkgelegenheid Leiden is deze aanvulling een kwestie van fair play, want ik ben bevoorrecht in een gesubsidieerde kantoor ruimte te mogen werken. En mensen die een eigen bedrijf Rob van der Wildt, Jan Evertsenstraat 99, Leiden. Drempels De laatste jaren zijn in tal van wijken verkeersdrempels gelegd. Doel is de snelheid van het verkeer af te remmen om daarmee tegelijkertijd de veiligheid van wijkbewoners te vergroten. Maar briefschrijver Ron van Ee ergert zich mateloos aan die obstakels, die volgens hem bepaald niet goed zijn voor de gezondheid. Veel weggebruikers in verreweg de meeste woonbuurten in Lei den gaan sinds enige tijd regel matig uit hun dak; van hun auto wel te verstaan en soms bijna letterlijk. Dit alles omdat de een of andere - misschien zelfs meer dan een - ww'er (wraakzuchtige wijkbewoner) klaagde bij een gemeenteraadslid die op zijn beurt verzon dat het plaatsen van een verkeersdrempel de beste methode is om de snel heid van het autoverkeer terug te dringen. Toegegeven, onbekenden in de buurt worden hierdoor voor al in het donker vaak ongekend hard afgeremd en omhoog ge schoten om daarna hevig geïrri teerd de weg weer plankgas te vervolgen naar het eerste over stekende kind of de eerstvol gende drempel. Overigens hoef je niet eens hard te rijden om er iets aan over te houden. Regelmatig kom je ook de slecht afgeveerde fietser tegen die met een pijnlijk gezicht, met soms boodschap pen en kind en al, over deze plaatselijke obstakels heen stui tert. De gehaaste mannelijke peddelaar is in het bijzonder de pineut. En wat te denken van onze hulpdiensten die vaak juist snel op een onheilsplek worden ver wacht. De ongelukkige patiënt in een ziekenauto bijvoorbeeld, die nog meer in de kreukels aankomt in het hospitaal dan aanvankelijk al het geval was. Maar ook de vaste buurtbe woner die de werkdag steevast begint met zich een weg te ploegen door deze hobbelige el lende, is voor de rest van de dag hoogstwaarschijnlijk uit zijn of haar humeur. Dat het grootste deel van de Leidse bevolking, inclusief de gemiddelde kroegbaas, niet zit te wachten op ruimere caféslui tingstijden is inmiddels bekend. Doorzakken doe je thuis, door je rug zakken buiten op de ver keersdrempel. Wellicht komt er binnenkort ook een verkeersenquête in Lei den, die een en ander moet gaan verduidelijken. Het zal wel niet, of het moet er een zijn op z'n Amsterdams, keuze A of B: waarvan moeten er nog meer worden geplaatst? Verkeers drempels of verkeerspaaltjes? Ron van Ee, Lorentzkade 50, Leiden. Wanneer je met een trein snel door een bocht wil, kan de trein worden gebouwd dat deze gis een motorrijder 'op een oor gaat liggen'. De eerste trein van dat principe is de Spaanse Talgo Pendular van 1979. Spaanse treinen rijden door de vaak bochtige trajecten vrij lang haam. De Pendular moest daar in verbetering brengen. Bij het ingaan van een boog pompt een luchtpomp de buitcnbochtzijde van de trein op. De trein gaat daardoor wat scheef liggen. Met «•en duidelijk voelbare schok kantelt de treinvloer hee) licht, piaximaal 8 graden. j Daarmee wil men de zijde lingse krachten die op de reizi gers inwerken gedeeltelijk te gengaan. Door die genoemde Schok kan een Talgo niet zo snel. Met 200 km/uur is de top >vel bereikt. Vanwege de ruimte jn de trein heeft de DB deson danks 110 van dêrgelijkc rijtui gen besteld voor het nachtnet in Duitsland, omdat nachttreinen minder snel rijden. Het is de be doeling ze in de zomer van 1994 In gebruik te nemen. In de jaren tachtig bouwde Fiat een kantelbaktrein met gyroscopen, een soort tollen, en andere instrumenten. Deze trein ziet de boog als het ware aankomen en draait hem met behulp van hydraulische pom pen van 160 a 180 atmosfeer in de juiste stand. Dit is de zoge naamde actieve kanteltechniek. Hier voelt de reiziger geen schok zoals met de passieve techniek van de Talgo. De Fiat rijdt dan ook met 250 km/uur van Rome naar Milaan door de Apennijnen, over een gedeelte lijk nieuw, gedeeltelijk bestaand baanvak. Behalve hier en elders in Italië gaan dergelijke Pendolino's ook rijden in Oostenrijk en Finland. Welllicht dat ook Zwitserland in de markt is. Daar willen de na tionale spoorwegen op lange trajecten zonder veel ingrepen een hoge snelheid behalen. Een fGV is ie duur en ie Ingrijpend. De DB gaat de Pendolino ge bruiken voor het regionale net. Dat is vooral een aanvulling op de Inter City Express (ICE), de Duitse hoge snelheidstrein. De VT 610. de 'Verbrennungs- Triebzug' ofwel dieseltrein, gaat namelijk met tien en volgend jaar twintig Pendolino-wagons rijden. Begin- en eindpunt is Neurenberg naar diverse plaat sen in de omgeving. Over een afstand van maxiaal 175 kilo meter functioneert de Pendoli no als aanvoertrein voor de ICE, die in Neurenberg stopt vanaf 30 mei. Dank zij de kanteltech niek is de snelheidswinst ge middeld 20 procent en in boch ten zelfs 30 procent. Aanpassingen aan de baan zijn nauwelijks nodig. In totaal zal de geringe noodzakelijke aanpassing zo'n DM 16,8 mil joen vergen. Per trein is dat DM 5,8 miljoen, waarin een bedrag van DM 700.000 tot 800.000 is begrepen voor het kantelsys- teem. De kans dat er in Nederland Pendolino's gaan rijden is ech ter niet zo groot; de NS is scep tisch. Prof.ir. N.H.C.E. Zee- venhooven, tot eind vorig jaar hoofd materieel-ontwikkeling: ,,Pas wanneer de DB de Pendo lino heeft ingezet en je de winst dank zij de kantelbakken hebt berekend, kun je de reacties van de reizigers vaststellen. Als 10 procent van hen misselijk wordt zou ik dat te veel vinden.'1 q mei doorlop .eITl0ns donderdag maq u n.etm's kom 4UÜ1D M1DIO 2 Maandag gesloten Donderdag koopavond Thmmbemefióeüud;

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22