'Hou kind dag thuis' Goed jaar Leidse biotechnoloog 'Nederlandse lener aantrekkelijk' Regio Asbest opzuigen, inpakken en wegwezen VRIJDAG 8 ME11992 21 VON CAWESSK N Acties in speciaal onderwijs Verschillende scholen voor speciaal onderwijs uit de Leidse regio en Bollenstreek vragen ouders om aanstaan de maandag hun kinderen thuis te houden. De ouders hebben daarover deze week een brief ontvangen. Met de actie protesteren de scholen tegen de plannen van staatssecretaris Wallage (PvdA) om het speciaal onder wijs op termijn in het basisonderwijs te laten opgaan. Dinsdag behandelt de Tweede Kamer de plannen van Wallage. Directeur J.W. Siebols van de Leidse Kredietbank: „Ik weet zeker dat die wetgeving in Griekenland niet zo nauwkeurig is. Een burger kan daardoor behoorlijk in de problemen komen." foto jan holvast Kredietbanken verenigen zich in internatioale club Het gaat in Leiden om de Twee Sleutels en de Dr. van Voort- huysenschool (openbaar), de Arenthorstschool en de Manse (protestants-christelijk) en de katholieke St. Jan en de Pan- cras. In de Bollenstreek gaat het om de katholieke Don Bosco- school (Lisse) en Savioschool (Hillegom). De protestants- christelijke De Zonnebloem in Katwijk steunt de acties, maar vraagt de ouders niet om de kinderen thuis te houden. „Door omstandigheden zijn wij niet in staat om aan dat soort acties mee te doen," aldus di recteur Gomes. Niet plat De zes Alphense scholen voor speciaal onderwijs maken heb ben maandag wel een actiedag, maar 'leggen de scholen niet plat'. „Wij zijn er in eerste in stantie voor om de kinderen op te vangen. Het advies om de kinderen thuis te houden past niet bij onze taak," zegt direc teur Samson van De Gulden Re gel in Alphen. Vandaag komen de zes hoofden van de Alphense scholen nog bijeen om te bepa len welke acties er maandag precies komen. De landelijke onderwijsbonden hebben overi gens wel alle scholen gevraagd aan de actie mee te doen. Ruimte In de brief die de zes Leidse scholen aan de ouders hebben gestuurd, staat dat er ruimte moet blijven voor een aparte school voor speciaal onderwijs die, zoals nu het geval is, eigen geld krijgt. V. Pieters van de Arentshorst- school, die de actie coördineert, wil niet van een staking spre ken. „We mogen niet staken, omdat het niet om onze rechts positie of loon, maar om inhou delijke zaken binnen het onder wijs gaat. De onderwijsbonden hebben ons daarom aangeraden ouders te vragen de leerlingen niet naar school te sturen. Want we wil len dat de politieke partijen hun steun aan het plan in deze vorm intrekken." Open huis De katholieke Don Boscoschool en Savioschool uit de Bollen streek houden komende maan dag open huis. De ouders kunnen informatie krjjgen over de gevaren die de plannen van staatssecrestaris Wallage voor het speciaal on derwijs met zich mee brengen. „De plannen hebben direct consequenties voor het onder wijsaanbod in de Bollenstreek", zo schrijven de hoofden van de scholen aan de ouders. Om 10.00 uur wordt bij de scholen een 'informatiesessie' voor re gionale politici gehouden. LEIDEN MEINDERT VAN DER KA AU Nederlandse banken werken al tijd mee aan een snelle oplos sing van schuldproblemen, zoals voorgesteld door een kre dietbank. Hoe dat zit met bui tenlandse geldschieters is na 1 januari 1993, wanneer de gren zen ook voor kredietverleners opengaan, nog maar de vraag. Vertegenwoordigers van volks kredietbanken in Nederland, Engeland, Duitsland en Frank rijk beginnen daarom vandaag met een internationale vereni ging, die zich over dit soort vraagstukken gaat buigen. Het ondertekenen van de in tentieverklaring gebeurt na af loop van een symposium in de Leidse Stadsschouwburg. Het symposium over de Europese eenwording wordt gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van de Nederlandse Vere niging voor Volkskrediet. Vol gens directeur J.W. Siebols van de Leidse Kredietbank heeft het wegvallen van de grenzen voor de kredietverlening de nodige gevolgen. Zo is straks de wetgeving van het thuisland van de geldschie ter van toepassing. Dat kan rtare consequenties hebben wanneer iemand, die nu in het buiten land woont, zijn in Griekenland afgesloten lening niet aflost en de bank het geld wil innen. „Wij hebben in Nederland een ver fijnd stelsel van wetgeving op gebied van kredietverlening", zegt Siebols. „Ik weet zeker dat die wetgeving in Griekenland niet zo nauwkeurig is. Een bur ger kan daardoor behoorlijk in de problemen komen." Ook wijst Siebols op de ge dragscode in dë Nederlandse fi nanciële wereld, die in andere landen niet bestaat of niet wordt geaccepteerd. Een van de taken van de kredietbanken is het saneren van schulden die burgers om uiteenlopende re denen niet meer kunnen aflos sen. „Nederlandse banken wer ken altijd loyaal mee aan de op lossingen die wij aandragen. Wanneer wij een goede aanbie ding doen, levert dat altijd suc ces op." Dat buitenlandse geldschie ters in Nederland op zoek gaan naar een nieuwe markt, sluit Siebols niet uit. De sociale ver zekeringen zijn in ons land zeer goed. De kredietgever kan hier altijd wel verhaal halen door bijvoorbeeld beslag te laten leg gen op de uitkering. „Dat kan voor buitenlandse banken een overweging zijn om deze inte ressante markt te betredenal dus Siebols. Een tweede reden voor de op richting van een intemationaie tak van de kredietbanken is de wens om invloed op de Europe se wetgeving te houden. Hoe die er ten aanzien van de kre dietverlening straks komt uit te zien, is de grote vraag. „Het kan zijn dat de wetgevingen van de 12 lidstaten in een hoge hoed terecht komen en door elkaar worden gehusseld. Maar er kan ook een totaal nieuwe regelge ving komen", zegt Siebols. Wat er ook gebeurt, de kre dietbanken willen de vinger aan de pols houden en dat kan via een internationale club. Voorlo pig begint de vereniging met vier landen. „Maar dat zijn wel de steunpilaren. Het is zeker de bedoeling dat straks ook de an dere landen meedoen.'' Naast het hulp bieden aan mensen die financieel aan de grond zitten, geeft de volkskre dietbank nu steeds vaker door lopend krediet en persoonlijke leningen aan burgers. „We zijn ons steeds meer gaan profileren als een gemengde instelling", zegt Siebols over de instelling die 317 jaar geleden als lom merd in Leiden begon. „Wij moeten van de gemeente Lei den quite draaien en omdat wij op het saneren van schulden verliezen, moeten we dat op een andere manier terugverdie- LEtPCN ERIC JAN WETTRINGS Ondanks een verlies van 1,3 miljoen gulden spreekt het Leidse plantenbiotechnolo- gisch bedrijf Mogen van een goed jaar. Dat ziet de toe komst met vertrouwen tege moet. In 1995 verwacht Mo gen door stijgende inkomsten uit licenties en contractre- search uit de rode cijfers te ko men. In 1991 werd een aantal belangrijke meerjarige over eenkomsten gesloten en het personeelsbestand groeide tot 38 personen. Naast contractresearch en licenties wil Mogen dit jaar het accent leggen op onderzoek naar gewasbescherming en gewasverbetering. Dat zei di recteur A. Breure gisteren bij de presentatie van het jaarver slag mrr |99) In (fe knmm de jaren worden steeds meer bestrijdingsmiddelen verbo den. Wij springen in deze groeimarkt, door bijvoorbeeld aardappelen ongevoelig te maken voor allerlei ziekten." Daarnaast onderzoekt Mogen of enzymen in planten ge schikt gemaakt kunnen wor den voor toepassingen in de voedsel- farmaceutische en chemische industrie. Mogen sloot in 1991 een vierjarige samenwerkingsover eenkomst met het Amerikaan se zaadbedrijf Asgrow Seed Company. De twee bedrijven onderzoeken de schimmelre sistentie in een aantal tuin- bouwgewassen. Het grote voordeel van dit soort con tractovereenkomsten is dat andere partijen een deel van de vaak hoge onder zoekskosten voor hun reke ning nemen. Volgens Breure 'zit het eco nomisch tij tegen', maar de di recteur hoopt toch de omzet groei van de afgelopen jaren vast te houden. Het lange-ter mijn doel om in de jaren na 1995 winst te maken, wordt niet losgelaten, zei hij. Positief noemde hij dat waarschijnlijk al volgend jaar de eerste trans gene (biotechnologisch omge bouwde) tomaat op de markt komt in de VS. In Europa is Mogen nog niet zo ver. In Nederland worden op twintig plaatsen veldproe ven gedaan, voornamelijk met aardappelen. Breure consta teerde dat 'dit soort proeven meer en meer wordt geaccep teerd.' .AI blijven er natuurlijk altijd een paar militante groe pen die vroegtijdig aan het rooien slaan in onze velden. Maar daar houden we bi) de planning al rekening mee.". Mogen verwacht meer te gaan verdienen met de oc trooien. waarbij andere bedrij ven tegen betaling het ge bruiksrecht van een technolo gie verwerven. Tot nu toe heeft dit al ruim 1.5 miljoen gulden opgeleverd, waarvan in 1991 de eerste 3 ton werd ont vangen. In oktober 1991 begon Mo gen het eigen licentieprogram ma met het 'binair vector sys teem', een belangrijke (trans- formatie)technologie waarvan Mogen de commerciële rech ten bezit. Deze technologie is ontwikkeld door de Leidse hoogleraar Schilperoort. Di recteur Breure legt de werking van het binair vector systeem als volgt uit: „Je maakt een deurtje open in de celvvand om in de cel een gen. een deeltje met een nieuwe eigen schap, te zetten. Het openma ken van dat deurtje is het bi nair vectorsysteemMet het Amenkaanse plantenbiotech- nologiebedrijf Calgene werd in 1991 een eerste licentieover eenkomstafgesloten. Het zelf produceren en ver handelen van zaden is volgens Breure voor 1995 nog niet aan de orde „De zaadhandel kent de markt veel beter dan wij, dus samenwerking op roval ty- bria ia «oor Mde partijen hol beste." Op eventuele overna me-pogingen zal Mogen 'zeer pragmatisch' reageren. .Alles hangt af van de prijs." Breure zei overigens geen poging tot overname te verwachten „Shell heeft bijvoorbeeld hap snap wat gekocht op onze markt, maar heeft het al weer a^MUM i >ic oHobora aa gen al snel in hoe moeilijk ons vak i«. Grootste ondergrondse schoomnaakoperatie in Nederland bij AZL Weken achtereen bivakkeren in donkere, vochtige benauwde en smalle gangen ver onder de grond. Voor tien mannen wordt dat de komende dertig weken de harde werkelijkheid. Gekleed in dikke beschermende kleding, zuurstofmasker op, ruimen zij de komende tijd de asbestres- ten op onder het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Een half jaar geleden werd ontdekt dat het twee kilometer lange gan genstelsel met verwarmingsbui zen onder het AZL.zwaar met asbest vervuild is. De hele zaak moet worden schoongemaakt. Nooit eerder in Nederland is een zo grootschalige onder grondse operatie uitgevoerd. Tropenjaren zijn het, daar be neden. Niet voor niks wordt het 'twee uur op en twee uur af ge hanteerd. „Het is nu eenmaal je werk. Het betaalt wel lekker en dan heb je een beetje ongemak er best voor over", zegt een van de mannen. Goed betaald maar loodzwaar werk, dat blijkt wel uit de leeftijd van de mannen. Niet ouder dan een jaar of vijf entwintig, nog lenig en veer krachtig en vol werklust. Een kort bezoekje aan de on deraardse werkplaats is, zelfs zonder een hand uit te steken, bijzonder vermoeiend. Het ver eist nogal wat voorbereidingen om beneden een kijkje te mo gen nemen. De kleren uit en een van papier gemaakte over all aan. Enorme sokken en gummielaarzen zijn nodig ter bescherming tegen asbestve zels. Overigens dringen de ve zels niet via de huid binnen. De belangrijkste bescherming biq^lt dan ook het luchtmasker met filter. Het ding zit strak, is warm en ongemakkelijk. Naar beneden, tot de enkels in het grondwater en bukken maar. /Vf en toe op de knieën kruipend (de buizen hangen op nog geen meter hoogte), naar de plaats waar op dat moment wordt gewerkt. Het is warm, heel warm in het pak. Na tien minuten begint het masker wel heel erg te knellen. Afdoen is ten ene male onmogelijk: de ve zels zweven rond en dus kan de Grote stukken asbest zijn afgebroken van het buizenstelsel voor 'warm water' (ww) onder het ziekenhuis. Die worden nu opgeruimd in ploegendienst: 'twee uur op, twee uur af'. De schoonmaakoperatie, de grootste die tot nu toe ondergronds in Nederland is uitge voerd, kost zes miljoen gulden. Het AZL twijfelt er niet aan dat daarvoor.een financier wordt gevonden. foto loekzuyderduin lucht dodelijk zijn. De mannen beneden werken keihard door. Er wordt weinig gepraat: wat trouwens ook nauwelijks moge lijk is met dat masker op. Wij besluiten het na een kwartiertje het voor gezien te houden en haasten ons terug naar het dag licht. Een ingewikkelde doucheprocedure volgt: hand doek in het ene compartiment achterlaten, bloot door de sluis en dan de schone kleren weer aan. Blij weer terug te zijn in de bewoonde wereld. Ruim een half jaar geleden werd bekend dat de asbestisolatie van de verwarmingsleidingen onder het ziekenhuis op veel plaatsen kapot was. De concen tratie aan asbestvezels in de gangen overschreed het wette lijke maximum ruimschoots. Asbest is, als het voorkomt in losse vezels, bijzonder kanker verwekkend. De gangen werden direct hermetisch afgesloten, niemand mocht zonder speciale maatregelen de gewelven meer De gebouwen die boven de gangenstelsels staan, worden de komende maanden succesieve- lijk gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. De gangen moeten ook worden gesloopt. Tot die tijd zullen er echter ge regeld onderhoudswerkzaam heden in de gangen moeten worden verricht. Het ziekenhuis heeft volgens voorzitter van de raad van bestuur J.H. Peters daarom gekozen voor de meest ver gaande maatregel: „Elke vierkante centimeter van de gangen schoonmaken en alle leidingen inpakken." Stofzuigen Alles ondergronds wordt uit en te na gestofzuigd. De buizen met asbestisolatie worden heel goed ingepakt zodat geen as best rrteer kan vrijkomen en de muren worden met fixeerplastic ingespoten. Dat voorkotnt dat nog aanwezige vezels gaan zwe ven. Uitvoerder H.Franken, belast met de praktische uitvoering van het opruimplan, legt uit dat het hele gangenstelsel is onder verdeeld in compartimenten' van 50 tot 60 meter lengic Compartiment voor comparti ment wordt schoongemaakt. Zolang een compartiment nog niet schoon is, blijft deze her metisch afgesloten en mag al leen onder inachtnemening van stringente voorschriften in de gang worden gewerkt. Franken. „Voordat we met een compartiment beginnen, moe ten aan weerzijden sluizen wor den geplaatst. Met onderdruk- compressoren zorgen we er voordat bij het in- en uitgaan geen lucht met asbestvezels in een ander compartiment kan komen. Voor elk compartiment moet een uitgang naar boven worden gemaakt Dat betekent keer op keer dat er een gat in de vloer moet worden geboord, dat er muurtjes moeten worden ge- bm n éi tt Mn kflnd n i. m cheruimte moet worden ge maakt." Blijft de vraag wat te doen als de buizen worden gesloopt. Daarvoor is een speciale tech niek ontwikkeld met de. voor het ziekenhuis toepasselijke naam. couveusetechniek. Bi) de sloop worden de buizen in stuk ken gesneden en met plastic omgeven. Door onder druk blij ven de asbestvezels binnen het plastic en is de zaak redelijk eenvoudig te vervoeren Het opruimen van de asbestverontreiniging kost zes miljoen gulden, zo schat de voorzitter van de raad van bestuur van het AZL, J.H. Peters. Hij twijfelt er niet aan of daarvoor wordt een financier gevonden. Hij heeft de zaak aangekaart bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen, de 'baas' van academische ziekenhuizen. „Dat we zulke strenge voorschriften in acht mpeten nemen en daardoor op zulke hoge kosten uitkomen, is het gevolg van de voorschriften die de overheid ons oplegt Diezelfde overheid moet dan ook maar met geld over de brug komen." Het is echter zeer de vraag of het ministerie de geldbuidel zal open trekken. „Tot nu toe is altijd negatief beslist op dergelijke verzoeken. Wij hebben nog nooit extra geld gegeven", zegt voorlichter Tiemeijer van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Mocht het bij de overheid niet lukken, dan wil Peters bekijken of het mogelijk Is de kosten door te berekenen in de grondtransactie met MediPark. Op een deel van hel oude AZL-terrein wordt een MediPark gebouwd en daarvoor moeten de grondoverdrachten nog plaatsvinden. De arbeidsinspectie is tot nu toe tevreden over het verloop van de operatie. De voorschot ten worden goed nageleefd. Franken: „Het gaat er om de jongens te motiveren niet alleen in het begin, maar ook over tien weken nog zorgvuldig te zijn. Dat is een zware klus. Onacht zaamheid sluipt er makkelijk in 'De jongens' zelf kijken lako- niek tegen het werk aan ..Een ongeval kan overal en altijd ge beuren. Dit werk is niet gevaar lijker dan met een heftruck wer ken of een muurtje metselen. Als je de vetligheidsvoorschiften goed opvolgt kan er eigenlijk niets gebeuren." De afgelopen jaren zijn vele technici en onderhoudsmeder- werkers in de onderaardse gan gen geweest zonder dat ze be schermende maatregelen had den genomen. Heel gevaarlijk, want asbestvezels in de lucht kunnen zelfs in heel lage con centrates een bepaalde vorm van longkanker veroorzaken. De ziekte openbaart zich in veel ge- i dn paa Jm na Inwkmlm Al deze gegevens ten spijt ontkent Peters dat er onrust zou bestaan onder de werknemers, „ledereen is meteen voorgelicht en onder/or ht Ht) niemand is ook maar enige afwi|king ge constateerd. Dat geeft geen ga rantie voor de toekomst, maar dat geldt voor veel ziekten en vedmenaen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21