Lustrum dagverzorging Lorentzhof Cursus Aids Projekten Buro regio Leiden Leiden VRIJDAG 8 ME11992 17 Landelijke Fietsdag 1992 'Het haalt je uit je isolement maken gebruik van de mogelijkheid om een dag in week in verzorgingstehuis de Lorentzhof bijeen te komen. fOTO HOLVAST REGIO» De ANWB houdt in samen werking met de VW-kantoren, op zaterdag 9 mei de negen tiende Landelijke Fietsdag. In verschillende plaatsen kunnen de deelnemers kiezen uit ver schillende provinciale routes met een gemiddelde lengte van 35 kilometer. De nationale fietsdag valt ook nu weer sa men met de Nationale Molen dag, zodat veel routes zo zijn uitgezet dat fietsend Neder land langs de molens komt. In tegenstelling tot voor gaande jaren fietsen de deel nemers dit jaar over de beweg- wijzerde ANWB-fietspaden. Bovendien is het niet meer verplicht de route binnen een bepaalde tijd af te' leggen. Er worden dan ook geen medail les uitgereikt. De routebe schrijvingen zijn voor drie gul den bij de ANWB-kantoren en VW's in de startplaatsen te koop. De fietsroutes hebben alle maal een verschillende naam. Tijdens de Braassemroute kan men het gemeentemuseum in Woubrugge bezichtigen. Het museum aan de Dr. Lothlaan 1 is vanaf 10.00 tot 15.00 uur open. Opstappunten voor de ze 46 kilometer lange route zijn: Koudekerk aan de Rijn (aan de weg van Koudekerk naar het fietspad naar Ofwe- gen), Langeraar (aan het kerk- pad), Pappen veer (aan de Westkanaalweg, even over de brug), Roelofarendsveen (bij de brug bij pastoomeplein), Rijpwetering (aan de Past. van de Plaatstraat) en Hoogmade (aan het Noordeinde nabij de nieuwe brug over de Does). Bij het VW-kantoren in Noordwijk aan de Grent 8) en Katwijk (Vuurbaakplein 11, tussen 9.00 en 13.00 uur) kan men beginnen aan de 50-kilo- meter lange Geestgrondroute. Deze fietsroute is onder ande re langs de ruïne van Teylin- gen in Sassenheim en het Rijnlandsgemaal in Katwijk uitgestippeld. Het Boomkwekerijmuseum in Boskoop (aan de Reijers- koop 54, open tussen 9.30 en 16.00 uur) en de Oudheidka mer in Reeuwijk-brug (aan de Oudeweg 3, open tussen 10.00 en 17.00 uur) zijn enkele at tracties die tijdens de Gouwe route zijn te bezichtigen. Deel nemers van deze route kun nen bij het station NS in Alp hen aan de Rijn, Boskoop en Gouda opstappen. Tevens is er in Bodegraven aan de Oude BodegraaJfseweg een start plaats voor de Gouweroute. Voor meer informatie kun nen belangstellenden terecht bij de plaatselijke VW. Leidse ouderen die deelne men aan de dagverzorging in huize Lorentzhof of de eettafel in de Petruskerk studeerden deze week lie deren in. Met hun zang luisteren ze vandaag het feest op waarmee het eer ste lustrum van dagverzor ging en eettafel in Zuid oost wordt gevierd. LEIDEN EMIEL FANGMANN „Wat, ben ik dement?" grapt een bejaarde in een grotere ruimte in de Lorentzhof als ze de beroepskracht wat hoort zeggen. ,,Oh, ik verstond het verkeerd, u zei: het haalt je uit je isolement." De dame geeft een van de re denen waarom mensen deelne men aan de dagverzorging of de eettafel. Ze zijn eenzaam, zitten in een geestelijk of sociaal isole ment of zijn door een handicap niet meer in staat om bijvoor beeld zelf te koken. Dus kunnen ze een of twee keer per week op dinsdag, woendag of don derdag in de Lorentzhof bij een komen. Om zomaar wat te kletsen, te kaarten, te sjoelen en met elkaar te eten, met begelei ding van vrijwilligers en èen be roepskracht. Ze hebben gemeen dat ze (met hulp) nog zelfstan dig of met hun partner elders in Leiden wonen. Wat eenzaam „Ik zit anders alleen thuis te eten en ik hoorde van mijn zus van de dagverzorging. Zij komt hier op donderdag", zegt me vrouw J. van Teijlingen. „De an dere dagen eet ik bij mijn kin deren en dit is een uitkomst." Leidse ouderen die nog thuis wonen, „Mijn vrouw is veertien jaar jonger en dat is het ook voor haar prettig als ik eens een dag je weg ben", vindt de 78-jarige H. Ouwerkerk. „Mijn man over leed en mijn zoon woont in Amerika, irl mijn straat ben ik wat eenzaam", zegt de bijna 90- jarige mevrouw Hemmen-Ab- bas. Rond elven worden de ou deren van huis gehaald met een taxi of met de zogenaamde Sterbus. voor een gulden per rit. Tegen vieren 's middags ver trekken de bejaarden weer. Ze zijn allen afkomstig uit de om geving, de Professorenwijk, de Burgemeesterswijk, Roomburg, Tuinstadwijk en de zuid-ooste lijke binnenstad. De dagverzorging is een ini tiatief van de Lorentzhof en de stichtingen Gezinsverzorging. Kruiswerk en Ouderenwerk in Leiden. Zij organiseert ook al vijf jaar een eettafel. Voor het bedrag van een Tafeltje-dekje- maaltijd kan er op drie dagen en middagmaaltijd worden ge noten in een zaaltje bij de Pe truskerk. Voor de dagverzorging is er een wachtlijst. A. van Mil, coör dinator van het project, zou meer subsidie toejuichen. „We moeten het nu doen met 12 duizend gulden van de gemeen te. Dan kun je nog niet eens een hele beroepskracht er bij ne men Graag zouden we vijf da gen dagverzorging hebben in plaats van drie." Dienstencentrum Het dagprogramma, zoals het toen nog heette, en de eettafel gingen in 1987 van start in het dienstencentrum aan de Loren tzkade dat echter afbrandde „Het ouderenwerk zit nu ver spreid. Uever hadden we na tuurlijk een eigen dienstencen trum in Zuid-west voor alle acti viteiten. zoals de De Ronde dans' dat heeft voor leiden- Noord. Maar die worden niet meer gebouwd. Zo hadden wc ook graag het cultureel-sociale werk onder ons. maar dat valt onder de SK1L en zetelt in buurthuis Comelis loppens/ zegt Van Mil die in dienst is bi| de Stichting Ouderenwerk in Leiden. De stichting bracht ter gele genheid van hel lustrum een rapport uit met statistische ge gevens en achtergronden van de 105 bejaarden die de afgelo pen vijf jaar aan de eettafel of net dagprogramma deelnamen Zo zijn er ruim twee keer zoveel vrouwen als mannen en is de gemiddelde leeftijd 78 jaar Van de huidige deelnemers aan de dagverzorging zijn de meesten er ongeveer een jaar bij. Slechts een enkeling maakte de vijf iaar vol. De redenen waarom bejaarden stoppen met de dagverzorging open uiteen Uit het onderzoek blijkt dat de afgelopen jaren bijna de helft van hen in een verpleegtehuis werd opgenomen, een Idciner deel komt in een verzorgingste huis terecht. Bewoners Horsten in de bloemetjes LEIDEN Om de afronding van het groot onderhoud aan de flats te vieren zijn de bewoners van de Haviks- en Kiekendiefhorst gisteren in de bloemetjes gezet door woningbouwvereniging De Sleutels. De flats zijn aan de buitenkant geheel van uiterlijk veranderd. Met name de liften en entrees zijn vernieuwd. Met de afronding van de Haviks- en Kiekendiefhorst is de eerste fase van het groot onderhoud van De Sleutels in de Slaaghwijk afgerond. Momenteel wordt dezelfde ingreep uitgevoerd aan de Milanen-, Valken en Buizerdhorst. Naar verwachting worden deze flats omstreeks de jaarwisseling opgele verd. Daarmee is de bijdrage van De Sleutels in het plan van aan pak van de Slaaghwijk afgerond. Draaginsigne voor Leidenaar Burgemeester C. Goekoop heeft vanochtend het 'Draaginsigne Gewonden' uitgereikt aan Lei denaar M. Holleman. Deze on derscheiding is. bestemd voor hen die tijdens de Tweede We reldoorlog blijvend lichamelijk of psychisch letsel hebben op gelopen als gevolg van hun acti viteiten in de oorlog. Verdwijntruc bij Gamma Vier onbekenden hebben giste ren met een simpele truc de Gamma bouwmarkt aan de Halleweg beroofd van 5000 gul den. Het viertal kwam rond vijf uur de winkel binnen. Twee van hen liepen naar het verkoopge deelte. de anderen naar een on bemande kassa. Ze wendden voor daar te wachten op hun vrienden. Bij de kassa sloeg een van de mannen een krant open, waardoor hij een andere cassiè- re het zicht op de onbemande kassa ontnam. Na verloop van tijd verlieten de vier de winkel i de i de onbemande kassa terugkwam, miste ze een box met 5000 gul den uit de lade. VRUETUD Engeland De Nederlandse Vereniging voor huisvrouwen houdt vrij dagavond 8 mei in het club gebouw aan de Caeciliastraat een themabijeenkomst over Engeland. Behalve een dia presentatie treedt het duo Barbara en Michael op met volksliedjes De toegangspas bedraagt 7,50 gulden, de bij eenkomst begint om 20 00 uur h)k wurdt er inform.Mie verstrekt over allerlei cursus sen. De aanvang is 20.00 uur. Voorj aars markt Basisschool De Valkenier (Valkenpad 7) houdt \n|dag 8 mei een voorjaarsmarkt Tevens is er een sponsorloop die om 15.15 uur begint Daarna is de markt geopend lol 1H (10 uur Ziekenomroep De ziekenomroep van het AZL De Vrije Ijjn. staat za terdag 9 met met twee kraampjes op de rommel markt in de Pieterskerk (10.00 tot 16.00 uur) De op brengst van de verkochte spullen komt ten goede aan de kas van de ziekenomroep. Viering vijfjarige molen De Put Molen De Put bestaat vï|f jaar en dit eerste lustnim wordt gevierd op de Nationale Molendag, die zaterdag 9 mei wordt gehouden De Put kan, evenals andere leidse molens, van 9 00 tot IR 00 uur wor den bezichtigd. De stichting Molen De Put heeft een fietsroute uit gezet langs de negen leidse molens Naast de molen bij de Rembrandtbnig wordt een terras ingericht en een draaiorgel zorgt voor vrolijke klanken. Molenbroden, bol len en -koeken en mogelijk ook pannekoeken zijn te koop AGENDA terweren-girw RCL. De Bkwmerd. M" 00 uo' NoMp Positief verder leven. Zo heeft het Aids Projekten Buro (APB) de cursus ge noemd voor homoseksuele mannen die seropositief zijn. Voor vrouwen die drager van hiv-virus zijn, wordt later dit jaar een soortgelijke cursus opgezet. Centraal staat de vraag hoe er inhoud aan het leven kan worden gegeven als iemand weet dat hij seropositief js. De gratis cursus leert stapsgewijs het leven weer in eigen hand te nemen. „Je maakt keuzes", vertelt Peter Dessing, de cursusleider, „maar die zijn niet ge makkelijk. De dokter heeft het ant woord ook niet in huis.'Bovendien gaat het er om wat men zelf belangrijk en goed voor zichzelf vindt." Rob Huijsen van het APB-bureau aan de Herengracht in Den Haag, ver telt dat onmacht, depressie en angst toeslaan als iemand hoort dat hij be smet is met het aids-virus. „Iedereen reageert daar einders op en verwerkt dat op zijn manier. De een zoekt steun bij vrienden, de ander bij familie en een derde praat er met lotgenoten over. Bij ons dus." Peter Dessing voegt eraan toe:Als je drager van het aids-virus bent, dan moet je daarmee leren leven. Wij pro beren de mensen dat te leren. Ze heb ben vaak het gevoel de greep op het le ven te verliezen. Al leven ze vrij nor maal, toch zitten ze in een schuitje jdat de nodige beperkingen heeft. En eens komt dat op hen af." De cursus staat stil bij de vraag hoe de hiv-lijders aankijken tegen hun ei gen gezondheid, hoe ze denken over seks, spanning, lichaamsbeweging, voeding, het gebruiken en misbruiken van middelen, vroegtijdige behande ling en vechten voor het leven. Peter Dessing: „De toekomst is het laatste thema. Waar wil je je energie in steken. Wij proberen de mannen een stapje dichterbij dat doel te brengen. Je kunt zeggen dat we een soort ontdekkings reis met hen maken. Over de dood pra ten? Tja, het hoort erbij. Maar we ma ken er geen apart onderwerp van. Als iemand bang is om dood te gaan, dan praten we erover. Waar zijn ze angstig voor: de pijn die ze moeten lijden of om af te sluiten? De mensen die aan de cursus meedoen zijn nog niet zo ver dat ze de dood in ogen zien." Het APB zette al eerder een dergelij ke cursus op. Ze bereikten de doel groep via ziekenhuizen, huisartsen en de hiv-vereniging. „We moeten wel ons best doen om de mensen te vin den. Want er komen er steeds meer bij", licht Peter Dessing toe. Uit erva ring weet hij dat de cursusgroep niet groter mag zijn dan zeven tot acht mensen. „Ze moeten de kans krijgen om hun verhaal te vertellen." Rob Huijsen geeft toe dat er inder daad een drempel is waar de mannen over heen moeten stappen. Voor de een is die wat hoger dan voor de ander. „Zijn ze eenmaal binnen", zegt Peter, „dan horen ze dat alles waarover wordt gepraat binnen deze vier muren blijft. Niets gaat ervan naar buiten. En dat schept vertrouwen. Er is best wel eens wat angst dat men elkaar ergens ont moet en dat er wordt gepraat. Wij pro beren die privacy zo goed mogelijk te beschermen. Iedereen ziet het belang daarvan in. We hebben een keer een cursus als deze in Leiden en Den Haag gedaan. Wat zagen we? De mensen uit Leiden wilden naar Den Haag en de Hagenaars naar Leiden. Inderdaad, er was angst voor herkenning." Voor informatie: Aids Projekten Buro, Herengracht 50, 2511 U Dili ÜMg, tel. 070-3649500. Zondag is het moederdag. Dat zal bezoekers van winkelstraten en lezers van advertentiepagina's niet zijn ontgaan. Ina de Ruyter, eind jaren tachtig columniste in deze krant, schreef in haar onlangs verschenen, eerste bundeltje een stukje over deze dag. „Indertijd gaf u mij de gelegenheid een column te beginnen B in het Leidsch Dagblad, waar ik B zulke prettige reacties op kreeg, dat ik besloten heb ze in eigen beheer uit te geven", aldus De Ruyter in een begeleidend briefje bij haar boek. De 31 columns in het bundeltje, dat de toepasselijke naam 'Bittertjes' kreeg, zijn dus al eerder verschenen in deze krant maar: „Van ongeveer de helft in de inhoud enigszins gewijzigd: het gevolg van een veranderde opvatting van de schrijfster over onder woorden brengen van het 'bitter-zoete' heimwee waarover het in dit bundeltje veelal gaat", aldus de bespreking van het boekje op de kaft. Moederboek „De stukjes waren heel aardig en het was ook daarom zo bij zonder omdat het in Nederland niet zo vaak voorkomt dat je een wat oudere columnist hebt die nu eens niet het beeld van 'vroeger-was-alles-beter' han teert", aldus Cees van Hoore, kunstredacteur van dit dagblad. Op het gevaar af reclame te ma ken is de pocket volgens de schrijfster sowieso ook een leuk presentje voor moeders. Moederdag Mopperaars willen nog wel eens zeggen dat de commercie die dag heeft gecreëerd, en dat de mid denstand er op uit is de moeders te bedeluen onder peperdure ca- deaux die meestal overbodig zijn. maar dat lijkt me onzin. Als die moeders de cadeaux echt willen, wat is er daar dan op te gen? Alleen als ze ze niet willen, als ze tegen heug en meug oh! en ah! moeten zeggen tegen allerlei huishoudelijke apparaten die meestal ook nog keukenhulpen zijn, ja dan is er pas iets mis. Dan moeten ze 't kroost laten blijken dat ze echt niet iets duurs hoeven, maar liever een dag ver wend willen worden. Een hele dag niets hoeven doen. Het soort dolcefar niente waar ikzelf met plezier op terug kijk. Als is het lang geleden, die dag compleet niks doen in een druk. kindervol bestaan, die staat me nog duidelijk voor ogen. Dat was pas echt een cadeau. Geen materieel presentje kon het daarbij halen, vooral omdat je dat toch later voor een deel zelf moest bekostigen, door middel van sterk verhoogd zakgeld. Nee, verwend worden, dat was pas echt moederdag. Moederdagindeling Lekker lang uitslapen. En dan ontbijt op bed krijgen. De eerste jaren bestond dat uit inktzwarte thee met brokkelig gesmeerde beschuiten met ernaast het be kende wensje. wankelig naar je bed gebracht. later werden de ontbijten professioneler klaar gemaakt en werden gevolgd door een uurtje krantenlezen op bed. en dan traag op wegnaar de koffie beneden. Waarna ik met een vriendin stadwaarts toog vooreen bioscoopje en een glaasje van dit of dat Om zes uur waren we dan weer in de Ina de Ruyter „Het ziet er goed uit vind ik als trotse moeder." respectievelijke huizen terug voor 't wachtend avondmaal, laat genoeg om de knetterende ruzies in de keuken over wie wat moest doen te omzeilen. Het aanschuiven aan die gedek te tafel, niet wetend wat je zou worden voortgezet, dat was in die roerige jaren al genoeg feest om je volkomen onverschillig te doen zijn over wat er op tafel zou komen. Alles was al goed. En je roemde het dan ook uit bundig. En daarna wachtte de luie stoelde oren gesloten voor de weer fel oplaaiende twist met bijbehorend licht handgemeen over de wachtende berg af urn. Als die laatste klus ook nog was geklaard dan daalde er een vre dige rust neer, als u>e met z'n al len aan de koffie zaten, eensge zind tevreden met de voorbije dag. Luierdag Onze respectievelijke moeders stuurde ik wat; men reisde in die tijd niet zo makkelijk een eind weg als nu, wat trouwens de lui erdag wel ten goede kwam later verzandde het een beetje Ik vond het niet zo Ijelangrijk meer, toen het leven wat minder druk werd. Maar deze keer kwam weer eens een deel van de inmiddels man geworden naza ten even langs Met een bloemetje. De koffiezet te ik nu zelf; men moet perslot niet de onderste uit de kan wil len hebben. Nog steeds is het dus een gezellige dag en ik hoop van harte dat dat voor heel veel moeders geldt. De Ruyter wil over haar eerste bundel waarin dit hoofdstukje opgenomen en in diverse boek handels verkrijgbaar is, ook nog het volgende Kwijt .,'t Ziet et goed uit vind ik. als trotse moe der." RH HO— ,n i mw IMI tel 071-161418

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17