Leiden Regio Nieuwbouw Witte Singel voor bewoners aangepast UW Leiden heft zichzelf op De Sleutels sleept SP voor de rechter Klimaat 'Oudheden' vanaf dak beheerst Leiden brengt volgend jaar Sleutelpas op de markt VRIJDAG 8 MEI 1992 15 REDACTIE JANET V AIEL FANCMAM. Leidsch Dagblad hoopt binnen twee jaar nieuw kantoor te betrekken Het Leidsch Dagblad heeft de nieuwbouwplannen voor het terrein aan de Witte Singel aangepast aan de wensen van de buurtbewoners. Als gemeente en buurt meewer ken, kan het eerste deel van het project het kantoorge deelte binnen twee jaar worden verwezenlijkt, zo hoopt de directie van het bedrijf. Over de invulling van een appartementengebouw wordt nog gesproken met projectontwikkelaars. Dat gebouw wordt in een later sta dium gebouwd. De zijgevel van het n LD-pand - naast het oude Dudok-gebouwtje rechts - gezien vanaf de Witte Singel leiden gert visser Het plan is een compromis tus sen verschillende belangen. Fi nancieel is het voor het bedrijf het meest interessant alleen maar kantoren te bouwen. De gemeente eiste dat er woningen op het terrein komen en nog het liefst goedkope huurhuizen. Uiteindelijk zijn het dure wo ningen geworden zodat uit de opbrengst de bouw van het kantoorgebouw kan worden ge financierd. Wanneer de bouwplannen doorgaan ze zijn gisteren aan de gemeente voorgelegd blijft van het huidige LD-com- plex alleen het puntgebouw van architect Dudok (op de kop van de Witte Singel) overeind. Dat zal overigens geheel worden ge restaureerd. Rond een verzon ken binnenplaats achter het puntgebouw komt tussen Witte Singel en Rijn en Schiekade een gebogen kantoorgebouw van drie verdiepingen. De gevel langs de Witte Singel wordt ge sloten, aan de Rijn en Schiekade komt op verzoek van de omwo nenden een opening in de be bouwing. Alleen de begane grond van het nieuwe kantoorgebouw wordt door het Leidsch Dagblad in beslag genomen. De overige verdiepingen worden verhuurd. De 32 parkeerplaatsen komen deels op het binnenterrein en langs de Maliebaan (de overzij de van de Rijn- en Schiedkade) die gedeeltelijk voor doorgaand verkeer wordt afgesloten. Luxe woningen Het LD ziet het liefst dat het ap partementencomplex tussen het nieuwe kantoorgebouw en de bestaande bebouwing van de universiteit luxe woningen (cir ca 75) gaat bevatten met koop prijzen tussen drie en drie-en- een-halve ton. De precieze in vulling wordt overgelaten aan de bouwer. Momenteel wordt met vier gegadigden onderhan deld. De bewoners krijgen de beschikking over een parkeer kelder. Voorwaarde is dat dit woon gebouw niet hoger dan vier ver diepingen wordt. De vijfde is op verzoek van de bewoners die het oorspronkelijke ontwerp te hoog vonden geschrapt. Daarbij wil de directie van het LD garanties van een bouwer dat op zo kort mogelijke termijn begonnen wordt met de bouw van het complex. Daarmee moet worden voorkomen dat met de grond gaat worden ge speculeerd. Woon- en kantoor Dagverzorging y« De dagverzorging I en eettafel voor ou deren in Leiden Zuid-oost viert vandaag haar eerste lustrum gebouw worden gescheiden door de toegangsweg naar de Rijn en Schiekade. Wanneer de gemeente een bouwvergunning heeft verleend voor het plan. kunnen de voor malige kraakpanden langs de Witte Singel worden gesloopt. Asbest <4 De grootste onder- Z I grondse opruimac- tie van asbest heeft plaats bi) het AZL in Leiden Gedurende de bouw \.in het kantoorgebouw, blijft de redac tie op de huidige plaats gehuis vest. Volgende week praten LD en buurtbewoners over dit aan gepaste plan Dp 2S mei oor deelt de welstandcommissie van de gemeente. Geen respons op oproepen om bestuursleden Computerbeurs in Groenoordhallen leiden De Groenoordhallen bieden op 15 en 16 mei weer on derdak aan ComputerWare. Deze computerbeurs is gericht op particulieren en het midden- en kleinbedrijf. Er worden zowel computers als toebehoren verkocht. Ook zijn clubs, uitvinders en computer-kunstenaars aanwezig. Voor de eerste duizend be zoekers heeft de organisatie een gratis floppy klaar liggen met een anti-virusprogramma. De beurs is vrijdag 15 mei geopend van 14.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De en treeprijs bedraagt 7,50 gulden. Milieudag voor meiden leiden Het Stedelijk Meidenwerksters Overleg houdt zaterdag 16 mei een milieudag voor meiden in jongerencentrum 't Stat- huys (Breestraat 19). Bezoeksters kunnen bij diverse stands in formatie krijgen over onder meer diervriendelijke make-up. Ver der is een fototentoonstelling te bezichtigen en wordt een video film van de stichting Lekker Dier vertoond. De bijeenkomst duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Haagse wethouder stapt op den haag Milieu-wethouder R. Vlaanderen van Den Haag is gisteravond opgestapt. De D66-wethouder treedt af wegens de besluitvorming rond de vuilverbrandingsinstallatie W1 in Den Haag en de GAVI Ypenburg. Behalve wethouder was Vlaanderen voorzitter van het Samenwerkingsverband Afvalverwerking Zuid-Holland West, dat de GAVI zou exploiteren. Rond het openhouden van de WI in Den Haag en de noodzaak van de bouw van de vuilverbrandingsinstallatie GAV1 Ypenburg woedt sinds begin dit jaar'een hevige discussie in Zuid-Holland. leiden roy klopper Woningbouwvereniging De Sleutels sleept de Socialistiese Partij (SP) voor de rechter. Ze wil via een kort geding afdwin gen dat de partij beweringen in trekt dat Merenwijkse woningen slecht zijn beheerd. De Sleutels is vast van plan de SP te dwingen bakzeil te halen. De partij pakte veertien dagen geleden breed uit met een rap port van het Voorschotense in genieursbureau Venema, opge steld in opdracht van de Stich ting Welzijn. Een van de mede werkers van deze instelling speelde het rapport in handen van de SP. Die partij bracht het rapport uitgebreid in de publiciteit. In het rapport-Venema staat dat de nieuwe dakbedekking van woningen aan de Hoeken, Oor den, Plaatsen en Zijden de vochtproblemen alleen maar verergerde. De Sleutels liet op haar beurt de bevindingen van Venema onderzoeken door een ander adviesbureau en de Na tionale Woningraad. Die lieten Hein Ckrispijn Wellicht de mooiste antiek interieurzaken van Nederland niets heel van het Voorschoten se rapport. De Sleutels vindt daarom dat de SP met de billen bloot moet en excuses dient te maken. De partij weigerde dit vorige week. „Alles wat Venema heeft ge schreven klopt", aldus raadslid C. Vergeer. De Sleutels pakt de zaken nu drastischer aan. De ju rist van de woningbouwvereni ging heeft de Haagse rechtbank verzocht een datum vast te stel len voor een kort geding tegen de SP. „We ontkennen niet dat er vochtproblemen zijn in die woningen, maar die hebben he lemaal niets te maken met die nieuwe daken", aldus directeur A. Lepelaar. Hij is vooral kwaad dat de SP suggereert dat de 1,3 miljoen gulden die is uitgetrok ken voor de nieuwe dakbedek king weggegooid geld is. Vergeer zegt het kort geding met vertrouwen tegemoet te zien. „We hebben het rapport van Venema gezien en daar on ze conclusies uit getrokken. Dat is het enige wat we hebben ge daan." leiden karen tancel De Sleutelpas: een speciale kaart waarmee Leidenaars gra tis of tegen gereduceerd tarief toegang krijgen tot gemeentelij ke instellingen, musea en com merciële attracties. Vanaf 1 ja nuari 1993 moet deze pas ver krijgbaar zijn op verschillende plaatsen in de stad. De bedoe ling is dat de houder minimaal 5 procent korting krijgt en in elk geval 200 gulden voordeel per jaar heeft. H. de la Mar, wethouder van sociale zaken, verwacht dat aan leiden jan westerlaken De Leidse afdeling van de Unie van Vrijwilligers bestaat niet meer. Reden: de UW kan geen bestuursleden vinden. Herhaal de oproepen en advertenties in twee Leidse dagbladen leverden niet een reactie op. Het bestuur was en bleef gehalveerd. Voor de Unie het sein de afdeling op te heffen. Enkele jaren geleden ging de Sassenheimse afdeling Leiden voor. Van de 175 vrijwilligers, onder wie één man, hebben er 140 een regeling getroffen met de instellingen (ziekenhuizen, ver pleeg- en verzorgingshuizen) om er hun werk te kunnen blij ven doen. De afdeling van de UW was nu 28 jaar achtereen actief in Leiden. Daarvoor bestond de Unie ook al. Zij werd in 1941 opgericht om hulp te verlenen aan oorlogsslachtoffers en min- het eind van het eerste jaar zo'n 5000 kaarten verkocht zijn. De kaart gaat dus wel geld kosten: 10 gulden voor mensen met een minimuminkomen, 50 gulden voor studenten cn 75 gulden voor iedereen die daar boven zit. De la Mar: „Die 10 gulden is natuurlijk een symbolisch be drag, maar daar hebben we be wust voor gekozen. Het is een drempel, zodat alleen mensen die de kaart écht willen, er een kopen." Het idee van de Leidse Sleu telpas is gebaseerd op de Rot terdampas. die daar in 1989 werd ingevoerd. Ook Den Haag derbedeeiden. Maar zes jaar la ter ging zij ter ziele. Reden: nie mand wilde zitting nemen in het bestuur. De club werd in 1964 nieuw leven ingeblazen toen de ge meente Leiden haar vroeg "Ta feltje dek je' op te starten. En zo geschiedde. Nu gaan UW-ers ondermeer met rijdende win kels rond in de gezondheidsin stellingen en treden er op als gastvrouw. Vooral de vrijwilligers die de patiënten in het Academisch Ziekenhuis Leiden bedienden zijn erg teleurgesteld, vertelt mevrouw J. de Mooy-Waringa, ex-secretaris van de Unie. Het AZL heeft de samenwerking met de vrijwilligers opgezegd, omdat het ziekenhuis maar één keer in de week werd bezocht. Het AZL vond dat te weinig en doet nu dit werk zelf. „Die vrou wen hebben bij mij geklaagd", zegt mevrouw De Mooy. „Het en Amsterdam hebben dergelij ke kortingspassen. Groen Unks en het CDA vonden het tijd worden zo'n pas ook in Leiden in te voeren. Onderzoek dat in september vorig jaar naar de Rotterdampas werd gedaan, toonde aan dat 42.000 mensen de pas hadden aangeschaft. 70 procent daarvan tegen het ba sistarief. De verwachting is. dat ook in I-eiden de grootste groep ge bruikers uit de lagere inko mensgroepen komen. Daar is de pas oolc met name voor be doeld. „Sommige groepen men- werk was een deel van hun le ven. dat sommigen al heel lang deden. En dat is nu ineens voorbij." Veel tijd Mevrouw De Mooy denkt de re den wel te kennen waarom vrouwen geen trek hebben om zitting te nemen in het bestuur van de UW. „Er gaat veel tijd in zitten. Als ik naar mezelf kijk wu ik toch zeker 25 keer per jaar op stap. Elke avond en in het weekeinde zat ik te tikken. Ik was nog maar secretaresse. Neem de voorzitter: waar iets gebeurde, moest zij haar ge zicht laten zien. Daar hebben de VTOuwen geen zin meer in." Maar er speelde meer. Vol gens mevrouw De Mooy heeft de Unie van Vrijwilligers zich zelf overleefd. „De instellingen hebben ook zelf vrijwilligers binnengehaald. Een goed voor beeld is het Diaconessenhuis sen met een uitkering zitten in een volstrekt isolement", aldus wethouder De la Mar. „Met de ze pas willen we proberen men sen met weinig geld meer acti viteiten te laten doen." Welke bedrijven en instellin gen gaan deelnemen aan het project is nog niet bekend Het komende half jaar worden de leidse bedrijven en instellingen benaderd met het verzoek mee te doen aan het Sleutelpaspro ject. De la Mar denkt daarbihj aan ondermeer musea, buurt huizen, bioscopen, restaurants en wellicht ook het Leidsch I lagbl.nl waar wij een soort bloemen dienst hadden. Tot de 'losse' vrijwilligers hun intrede in het ziekenhuis deden en precies hetzelfde gingen doen als wij. Wij zijn Ml maar M bloemendienst gestopt. Boven dien kwam er nog wat anders om de hoek kijken: de Unie moest een keuze maken of zij voor het werk gjng betalen of niet. De UW heeft heel nadruk kelijk 'nee' tegen hlÉllg zegd. Een vrijwilliger is een vrij williger, was ons standpunt. En voor hun diensten betaal je geen geld. Wat zagen we? De vrouwen liepen bij ons weg, omdat ze elders geld konden verdienen. We kregen er geen nieuwe bij. Anders gezegd: het bestand van de Leidse Unie kalfde alleen maar af. Dat ging al twee jaar zo. Dé oorzaak om de Unie op te heffen was het feit dat we met een gehalveerd be stuur zaten dat het vele werk niet aankon." De voorberridingskostm worden geschat op 60 000 gul den. maar als het project een maal loopt, moet het zichzelf kunnen bedruipen De uitgaven voor personeel, bureaukosten cn het maken van ern Sleutel krant moeten gecompenseerd worden door opbrengstrn van de verkoop van de SJcutclpas. De bedrijven en instellingen die meewerken, krijgen dus g«-en fi nanciële vergoeding Wel kun nen ze gratis adverteren in de Sleutelkrant, die de organisatie elke twee maanden gaat uitgc- iiidcn loman hef mans Hef Rijksmuseum van Oudhe den (RMO) kri|gt een nieuw, lft miljoen gulden kostend kli maatbeheerssysteem. De totale afmeting van het apparaat is 23 meter en komt op het dak van het museum aan het Rapen burg te staan. De Leidse archi tect loop Vollmer is belast met de plaatsing van het systeem „De tweede verdieping, die on der het dak van het museum ligt, moet worden vernieuwd. In de zomer kunnen de tempera turen daar oplopen tot dertig graden. Dan moeten de ramen open waardoor er ongezuiverde buitenlucht bij de collectie kan komen. Daarom hebben wc aan het ministerie gevraagd of we uit een speciaal fonds voor de verbetering van musea een be drag konden krijgen om dit pro bleem op te lossenaldus woordvoerder Van Golen van het museum De aanvraag wordt gehono reerd. meldt een woordvoerster van de rijksgebouwendienst. Agenten gewond na wilde autorit lhofn» Twee agenten van de Leidse po litie zijn vannacht gewond ge raakt bij een onhandige ver- keersmanoeuvre op het Sta tionsplein Het duo snelde in een surveillance auto naar het station, omdat daar een man rondliep met een pistool Om tijd te winnen re«"d de 20 jangc bestuurder vanaf de Stations weg over het zebrapad naar het station. Door een inschattingsfout knal de de wagen op een betonnen rand langs het fietspad. Het voertuig schoot omnoog cn kwam tot stilstand tegen ren betonnen rand aan de andere kant van dezelfde fietsstrook. Door de klap liepen de agmtrn nek- en hoofdletsel op. tr meer omdat de bestuurder van de au I" K>-rn pjfdH drorg. Het RMO krijgt uit het /ogc naamdc Deltafonds 2.3 miljoen pAhn Het nieuwe systeem gaat vol gens Van Goten niet alken trm peratuur en vochtigheid van de tweede verdieping regelen. Na verloop van tijd moet liet hele RMO complex tussen Rapen burg en Papengracht worden 'beheerst'. Daarvoor is een fors en krachtig apparaat nodig dat op het dak wordt .i.ingelegd Vollmer moet het cv liter /o in passen dat het aanzicht van het de monumentale (tand niet wordt geschaad. „Er is ten v ergunning voor de aanleg nodig omdat het om een beschermd monumenl gaat Daarom ook buigt de monu mentrnbchcercommissie rich over de plannen. De installatie moet natuurlijk zo veel mogrltjk weggewerkt worden Vanaf hrt Rapenburg mag niets te zien zijn Aan die Pajx>ngracht zijn er minder problemen omdat de daken daar stijl zijn", aldus I Vcldhuyzcn van de gemeente. Mevrouw De Mooy: „Te veel werk voor een gehalveerd bestuur. fOTO IAN HOIVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15