Vooruitblik op festijn met muziek en ketelmuziek H Rtv show VRIJDAG 8 MEI 1992 .12 De heeldbuisverslavende werking van het Songfestival De Oostenrijker Tony Wegas. Het Deense duo Lotte Nilsson en Kenny Lubke. BOES Het duo dat het Songfestival presenteert: Lydia Capolicchio en Harald Treutiger. De Turkse deelnemers: Aylln Vatankos en Aldogan, Kemal en Ugur Semsekyay. BOLLEBOOM Zangeres Marion Wel Ier uit Luxemburg. beeld van i tv-spektakel. voorbij zone dels gebruike lijk dat na een Songfestival massaal lucht wordt gegeven aan het voor doet de goege meente twaalf maanden later? luist, luisteren Dafna. Muziek: Kobioskrat. Tekst: Ehud Manor. Ter assistente van Dafna rammen twee kerels er lustig op los op hun conga's. Dafna maakt een mooi plaatje, reken maar dat dit meeweegt in dc ju rering. Een sportief type blijk baar, dc titel gooit ze er keer op keer met veel geestdrift uit. Als zangeres is ze verder volstrekt onbeduidend en dat geldt in nog erker Rave Maijanen zingt de muziek van ene Kobioskrat. 4) Turkije: Yaz Bitti. Zang: Aylin Vatankos. Mu ziek: Aldogan Sinisekyay. Tekst: Aylin Ucanlar. In Istanboel en meer bepaald in dc studio van de TRT hebben ze goed geluisterd naar de liedjes die het eerder goed deden op de Songfestivals, 's Lands eigen mu- Finland. zikale cultuur vleugelde kre votes, please? t: May I hart' your :en vooruitblik op visie Songfestival, Malmö wordt gc- 1Spanje: Todo esto es la musica. Zang: Serafin. Muziek: Alfredo Valbuena en Luis Mi- guelez. Tekst: Luis Miguclez. I aan het gesluierde gekweel van Serafin. Een veelzijdig type ken nelijk, de man begeleidt zichzelf op de piano. Hij beeft de zonne bril erbij opge- verandcring be- folkloristische pro gramma's, de ambitie om te winnen heeft Istanboel doen besluiten te appelleren aan dc Westerse smaak, jonge repre sentanten van dc moderne stadse maatschappij van Istan boel vertolken Yaz Billi met overgave. Meer koffie verkeerd dan Turkse koffie, om eens een oordeel in beeldspraak te venti leren. Misschien krijgen ze het nog voor^elkaar ook aan de Bos porus, met die paar minuten getoonzette zelfverloochening. 5) Griekenland: Olou tou kos- mou i elpida. Zang: Cleopatra. Muziek en tekst: Christos l-agos. Deze Cleopatra kan meer dan lui lummelen in ezc- linnemelk. Ze kan wel degelijk zin gen. Meeslepend Grieks produkt, artegen Melina Zanger Michael Ball uit iedagen geen had gezegd. Dc clip die Athe- 2) België: Nous on veut des violins. Zang: Morgane. Muziek: Claude Barzotti. Tekst: Anne-Marie Gaspard. Dit Jéat is .ie i ranstallge R1 BI aan de beurt. Lied en ver tolkster tenderen naar bet San dra Kim-procédé. De stem van Morgane doet sterk denken aan bel geluid van de tot dusver eni ge Belgische Songfestival-win nares. Jc weet maar nooit, moe ten ze in Bruxelles hebben ge dacht. 'Nous on veut des vio lins' is vermoedelijk daags na het Eurovisie Songfestival al vergeten. Zoals u weet komen dergelijke liedjes per definitie in aanmerking voor een hoge klas sering. 3) Israël: Ze rak sport. Zang: Grootbrittannië. beeft vervaardigd i ader benemende Zelden zal een i zo fraai hebben combineren met zee en oud-Griekse bouwkunst. Een aanrader. Zowel voor de jurylc- scboonbeid. zangen Bor de Va- den als i kantieman. 6) Frankrijk: Monté la Rlvié. Zang en muziek: Kali. Tekst: Remi Bellcnchambre. Het Songfestival ontsnapt een paar minuten aan de klatergou- den entourage va Songfestival. Het het uitstapje nai doet weldadig aa; die gladgeschorei en aankomende in beeld verschijnt een tropi sche verrassing met rasta-kap- i het Ei moet gezegd, r Guadeloupe De Zweedse zanger Christer Bjorkman De Portugese zangeres Dina. De IJslandse groep Heart to Heart. sel. Kali: a la Marley en Tosh. En toch origineel. Voorwaar een topper. Zal dus wel weggestemd worden. 7) Zweden: I Morgon Ar An nan Dag. Zang: Christer Bjork man. Muziek en tekst: Niklas Shömstedt. Na een kortstondig verblijf in West-Indische dreven terug van weggeweest. Die Bjorkman laat de kijkers een holderdebolder landing maken in Malmö. Niet te pruimen deze inzending, maar denk nu niet dat Zweden op nul zal eindigen. De Scan- dinaviërs zijn er bedreven in el kaar punten toe te stoppen, vandaar. Op de veiling zouden ze roepen: doordraaien maar. 8) Portugal: Amor d'agua fresca. Zang en muziek: Dina. Tekst: Rosa Lobatio de Faria. Luister en huiver. Dit lied is zo 'Songfestival' als 't maar zijn kan. Mocht Dina besluiten vol gend jaar Portugal te vertegen woordigen met hetzelfde liedje, geen mens die dat vermoedelijk zou opmerken. 9) Cyprus: Teriazoume. Zang: Evridiki. Muziek en tekst: George Theofanous. In Malmö zal die Evridiki haar bed toch niet mee het podium op slepen? Op de wervende clip heeft de Griekscypriotische haar bed laten parkeren op het strand en in de bush-bush. In elk geval is ze aardig bedreven in het kronkelen van haar li chaam in allerlei bochten. Zin gen gaat haar minder goed af, maar misschien dat bepaalde juryleden vallen voor haar zwoele oogopslag. 10) Malta: Little Child. Zang: Mary Spiteri. Muziek: Georgina Abela. Tekst: Raymond Maho- ny. Op Malta, zo zal zaterdag blij ken, hebben ze dus ook Petula Clark-achtige zangeressen. Lek ker ouderwets, die gedragen voordracht. En aandoenlijk ook, die ode aan het kleine kind. Muzikaal stijlbloempje in het Down Town-genre. je moet er van houden, maar Little Child' is anders dan sommige andere Songfestivalsongs wel om aan te horen. 11) IJsland: Nciiedaja. Zang: Heart2Heart. Muziek: Fridik Karlsson en Gretar Orvarsson. Tekst: Stefan Hilmarsson. Een ding is zeker: in Reykjavik heeft de groep Wham ook fans. Het componistenduo Karlsson en Orvarsson heeft aan de hit Wake me up before you gogo een llslandsc slinger gegeven. Twee blonde meiden vallen Europa een paar minuten lastig met de ze wanklank van naapcrij. 12) Finland: Yamma Yam ma. 'v vSmSsgM kvi Twee spraakmakende verschijningen: de zangeressen Evridiki (links) uit Cyprus en Cleopatra uit Griekenland. identiteit, voor het eerst wordt gezongen in het Letzeburgisch. De primeur lijkt geen onver deeld succes. Volgend jaar be ter. wannsklieft. 15) Oostenrijk: Zusammen Gehn. Zang: Tony Wegas. Mu ziek: Dieter Bohlen. Tekst: Joachim Horn-Bernges. Het gaat over wilde hartstoch ten. Voorzover dal niet uit de tekst valt op te maken verschaft de clip nadere uitleg. Een voor lichtingsfilm is er niks bij. je moet wat doen om op te vallen, als je niets anders hebt te bie den dan een goedkope Udo Jür- gens-imitatie. Een slijmjurk van een schlager, die met een beetje- fantasie doet denken aan You needed me van Ann Murray. 16) Groot Brittannië: One step out of time. Zang: Michael Ball. Muziek en tekst: Tony Ryan, Paul Davies en Victor Stratton. In Londen slaagt de BBC er vrij wel altijd in een componist of een componistencollectief te vinden, goed voor een inzen ding waar muziek in zit. Niet dat de Britten telkens prijs heb ben, maar een hit(je) houden ze in elk geval wel aan Songfesti vals over. Waarschijnlijk ook nu. De melodie die musicalster Mi chael Ball vertolkt, is commer cieel van opmaat tot laatste 17) Ierland: Why me. Zang: Linda Martin. Muziek en tekst: Johnny Logan. Melodieus, ligt prettig in het ge hoor, ballad wordt goed gezon gen door Linda Martin. Voor de rest helemaal Logan en dat zegt genoeg. Een uitspringer. Be nieuwd of de jury's 'Why me' ook als zodanig herkennen. Your votes, please. 18) Denemarken: Alt det So mingen Ser. Zang: Loth Nils son en Kenny Lübcke. Muziek en tekst: Carsten Warming. In 1963 bekoorde het al lang ge scheiden paar Grethe en Jorgen Ingmann Europa met Dansevi- se. Nadien was het zelden wat met Denemarken. Van 'Alt det Somingen Ser' gaan er dertien in een dozijn, maar schijnt an ders dan in andere jaren in elk geval goed genoeg voor meer waardering dan van de Scan dinavische buren alleen. 19) Italië: Rapsodia. Zang: Mia Martini. Muziek: Giuseppe Da- li. Tekst: Giancarli Bigazzi. Het tijdperk van de gladde, ge polijste San Remo-zangers is STRIPS voorgoed voorbij. De 'Azzurri' houden tegenwoordig van vo calisten, wier stembanden door rook en drank zijn aangetast. Hoor hier het vrouwelijke ant woord op Eros Ramazotti. Niet om over naar huis te schrijven. 21) Noorwegen: Visjoner Zang: Merethe Troan. Muziek: Ro bert Morley. Tekst: Eva Jansen. Afgaande op de clip schijnen ze dit in Noorwegen mooi te vin den, maar zo a-muzikaal zijn ze niet achter de fjorden. Denk maar aan Grieg. Veel ge schreeuw, weinig wol en elk woord dat aan deze ram pestamper meer wordt besteed is te veel eer. 22) Duitsland: Traume sind für Alle da. Zang: Wind. Muziek: Ralph Siegel. Tekst: Bernd Meinunger. Herr Siegel, in 1982 maker van 'Ein bisschen Friede', laat weer eens van zich horen. Laten we het nog maar eens proberen, moet hij tien jaar na zijn over winning met Nicole hebben ge dacht. Tragisch, hoe iemand het cliché van zichzelf kan worden. Kijk niet verbaasd op als dit voor beeld van klef fe niets hoog eindigt. Logica bestaat niet op Songfestivals. 23) Nederland: Wijs me de weg. Zang: De Noorse zangeres Merethe Humphrey Troan. Campbell. Tekst en mu ziek: Edwin Schimscheimer. Niet het afgezaagde oerholland- se 'ik hou van jou, ik blijf je trouw'. En ook geen tekstuele hoogstandjes als 'tonkietonrie- kietonton', 'ringdingeding' of 'lalala'. In plaats daarvan dans pasjes, close harmony en solo. Voor Humphrey Campbell is het te hopen dat hij in Malmö zijn artistieke doorbraak weet te forceren. 'Wijs me de weg' lijkt in dat opzicht een noodkreet. Misschien het voor Campbell 'niet eens zo nadelig is dat hij de rij van vocalisten sluit. De laatste indruk wil nog wel eens het langst blijven hangen. De gebroeders Campbell voor Nederland. 20) Joegoslavië: Ljubim Ie Pesmama. Zang: Extra Nena. Muziek: Radivoje Radivojevic. Tekst: Gale Jankovic. Alsof ze elkaar niet naar het leven staan in een republiek, die in diverse landen uiteen is ge vallen. Zoetgevooisd niets aan de hand-lied, vertolkt door een Servische en sinds kort weer Joegoslavi sche, nu Servië en Montenegro onlangs de Federale Republiek Joegoslavië hebben uit geroepen die beant woordt aan het typisch mannelijke standpunt; het oog wil ook wat. Kan nog wat worden, als de ke rels onder de juryleden straks massaal op Extra Nena gaan stemmen. Als het een beetje te genzit mag correspondent Dick Verkijk volgend jaar berichten over vocale prestaties vanuit een omgeving, zo explosief als een kruitvat. Zang en muziek: Rave. Tekst: bleek dat Olivier zowel aan de Hector. Franstalige als aan de Duitstali- Alle hulde aan tekstdichter Hec- ge voorronden had meegedaan, tor, hij is erin geslaagd om 72 De rechter kwam er zelfs aan tq keer het woord 'yamma' aan het pas en hij veroordeelde Oliviers papier toe Voorwaar een prestatie. Een paardestaart met gitaar draagt het me rendeels hup pelend voor, op de achtergrond leeft de afde ling percussie zich uit. Wie nu stop wil ma ken, kan dat gerust doen. 13)Zwitser- land: Mister Music Man. Zang: Daisy Auvray. Muziek en t don Dent. Geen Songfestival schandaal. Aanvankelijk twee walletjes. En dus staat nu Daisy Auvray voor de microfoon met Mister Music Man. ook weer zo'n lied met be kende loopjes, 't Zal wel verbeel ding zijn, maar mister Music Man is net als Piet Römer een liefhebber van 14) Luxemburg: Sou frai. Zang: Marion Weller Kontinent. Tekst en muziek: Jang it: Gor- Linster en Ab van Goor. In Luxemburg en meer bepaald zonder bij RTL werd altijd gedacht; wat haalt is lekker. En in- Gérardine Olivier je gaan r 'Soleil, Soleil'. Maar Malmö derdaad heeft die mondaine wel en prijs opgele- de kantons raakten prompt alle verd. Maar het Groothertogdo koekoeksklokken van slag, toen verloo

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12