Stijlvol amusement in huiselijk sfeertje Cultuur Kunst Tussenspanning' Jonge kunstenaars op podiumexpositie lak Muisjes 2 hangt als los zand aan elkaar Choreografen stappen op als Den Haag subsidie kort VRIJDAG 8 MEI 1992 Paul van Vliet hoort thuis in kleine theaters recensie wunand zeilstra Theatershow '92 van en door Paul van Vliet. Composities: John Eskes e Gezien: 7/5, schouwburg, Leiden. Aldaar nog te zien: 8 en 9/5 Hij is er de man niet naar om revolutionaire verande ringen in zijn optreden door te voeren. Toch wijkt het nieuwe programma van Paul van Vliet af van de shows die we de laatste jaren hebben gezien. Het is intiemer, iets beschouwelijker en beslist ook 'luisterliedrijker' ge worden. Moeilijk voor te stellen dat hij hiermee zalen van het formaat van het Circustheater en Carré optimaal zou kunnen bespelen. Deze theatershow '92 hoort in de klei nere theaters. De sfeer is die van 'even bijpra ten'. Na ruim 25 jaar heeft Van Vliet immers een vast publiek gekregen, aan wiens verwach tingen hij binnen bepaalde grenzen tegemoet lijkt te willen komen. Niet zonder meer dus, want bijvoorbeeld de fans van de befaamde Van Vliet-typetjes worden niet meer op hun wen ken bediend. Wie daarentegen van zijn vaak licht melancholieke luis terliedjes houdt, heeft het beter getroffen. Betrekkelijk veel ge zongen nummers brengt hij dit maal. Een loflied op een gelief de bijvoorbeeld met als titel 'Jij bent het beste wat mij is over komen', of vaak zijn het overpe inzingen die veelal over vergan kelijkheid, een gevoel van verla tenheid en een sprankje hoop gaan. En spijtbetuigingen over als ik dit of als ik dat nou niet spelen een belangrijke rol. Open dag De Zonneboom leiden Er is morgen een open dag bij het Vrij kunstzinnig Cen trum de Zonneboom in Leiden. De Zonneboom wil belangstel lenden kennis laten maken met de tweejarige cursus 'vrijkunst- zinnige jaren', die in september opnieuw begint. Doel van de cursus is het 'verrijken van de belevingsmogelijkheden en het verdiepen van de al opgedane levenservaring van de cursisten'. Daartoe wordt gebruik gemaakt van uiteenlopende kunstvor men als dramatische expressie en schilderen. De Zonneboom is op 9 mei van 11.00 tot 16.00 uur geopend. Concert neo-bop leiden Het Ben van Dungen/Jarmo Hoogendijk Quintet geeft op donderdag 14 mei een concert in de Burcht. Het quintet speelt zogeheten neo-bop. In 1984 werd het quintet opgericht en een jaar later won het een jazzprijs van de NOS. Het concert begint om 21.30 uur. Tentoonstelling Kameleon zoeterwoude Leden van de amateurschilders vereniging Ka meleon uit Zoeterwoude houden op 16 en 17 mei hun jaarlijkse tentoonstelling. Dit jaar heeft de tentoonstelling als thema 'Zoe terwoude, in de ruimste zin des woords'. De expositie wordt ge houden in het atelier aan de Alkemadestraat/Van Swietenstraat in Zoeterwoude-Dorp. Op beide dagen is de tentoonstelling van 11.00 tot 17.00 uur open. Expositie Wilma Allersma noordwukerhout In de hal van het gemeentehuis van Noord- wijkerhout is van 18 mei tot en met 19 juni een tentoonstelling te zien vaq het werk van Wilma Allersma. De schilderes gebruikt uiteenlopende technieken als houtskool, olieverf en pastel. De tentoonstelling is op werkdagen van 09.00 tot 12.00 en van 12.00 tot 14.00 geopend. De composities met een re gelmatig terugkerende onder toon die Latijnsamerikaans aandoet, versterken het wee moedige karakter van sommige nummers. Daarnaast ontbreken natuurlijk niet een paar vrolijke nummers (zoals het geestige 'Roadsong' over files op de A2 en ander autoleed), waar de he ren musici sterker dan voor heen op de voorgrond mogen treden. Stijlvol amusement in een bijna huiselijk sfeertje. Dat is het kenmerk van deze nieuwe show. Dat de onderwerpskeuze van een paar nummers (zoals de rap over therapieonzin, een 'Breng het bij de heer'-lied a la de EO of 06-lijnparodie) vrij af gezaagd zijn, doet er dan niet eens zo veel meer toe. Herken bare observaties over onze alle daagse irritaties en hebbelijkhe den leiden tot mijmeringen met een milde glimlach. Daar gaat het om. Niemand in de Leidse schouwburg (waar het voor Paul van Vliet ooit allemaal be gon) leek gisteravond achteraf 'spijt, spijt, spijt' van zijn kaartje te hebben gekregen. Amsterdam zoekt bouwplaats voor muziekcentrum amsterdam anp De architect Herman Hertzber ger heeft een ontwerp gemaakt voor een Amsterdams Centrum voor Nieuwe Muziek. Op papier zijn de plannen al behoorlijk ge vorderd. maar de bouwplaats is echter de grote onbekende. De voorkeur gaat uit naar een plek aan het Museumplein, maar ook andere plaatsen, on der meer de IJ-oevers, zijn ge noemd. Concertzalen Het plan gaat uit van repetitie ruimten, twee concertzalen voor respectievelijk 150 en 750 bezoekers en een foyer. Het Muziekcentrum voor Nieuwe Kamermuziek kan voor een bedrag tussen de 15 en 50 miljoen gulden worden uitge voerd. Via sponsoring moet eenderde van het bedrag wor den vergaard. De rest moet i het de gemeente Amsterdam komen. Het ministerie heeft tot op he den 'vage toezeggingen' ge daan. leiden De Leidse kunstenaar Sjef Oltheten poseert voor zijn kunstwerk 'tussenspannlng'. Oltheten koos de in de vorige eeuw gebouwde Meelfabriek als achtergrond voor de presentatie van het kunstwerk. Tus sen de monumentale gebouwen van de leegstaande fabriek heeft Oltneten een constructie gehangen van kruiselings gespannen groene kunststofkabels met een totale lengte van 1500 meter. In het midden van de constructie hangt een aluminium buis. De kabels verbinden twee gebouwen van het complex over een lengte van ongeveer 70 meter. Vorig jaar maakte Sjef Oltheten een overspanning boven op de Doelenbrug aan het Rapenburg. De in stallaties hebben gemeen dat ze steeds een regelmatig kruisend lijnenspel laten zien dat Oltheten al eer der in een aantal van zijn beeldhouwwerken heeft uitgewerkt. De installatie op het terrein van de meelfa briek is, samen met een kleine expositie in het atelier van de kunstenaar, te bezichtigen voor het publiek na een telefonische afspraak met Galerie Time is Art, tel. 071-146475 (wo t/m zo tussen 14.00 en 18.00 uur). Het kunstwerk is ook te zien vanaf de Zijlsingel. foto hielco kuipers 'Sporen' gaat na een tijdje danig vervelen recensie conny van der zande 'Sporen' door Art en Pro, tekst en regie Frans Strijards; spel o.a. Wim van der Grijn, Paul Hoes, Trudy de Jong, Theo Pont; decor en costuums Stan Lutz, gezien: LAK-theater Leiden op 7/9, aldaar nog te zien 8/9,9/9. 'Sporen', de nieuwe produktie van Frans Strijaards, vertelt het verhaal van een groep toeristen die meegaat op een georgani seerde reis. Wie het werk van Strijaards kent, kan verwachten dat de organisatie te wensen overlaat en dat de toeristen nou niet bepaald een doorsnee ge zelschap vormen. Een reisleider die op ontploffen staat probeert de groep neuroten nog enigszins onder controle te houden. Hij faalt daarin jam merlijk. De toeristen blijken allemaal een overleden man te kennen en de manier waarop hij in hun levens een rol heeft gespeeld, wordt in de loop van het stuk duidelijk. De toeschouwer krijgt de stukken van een puzzeltje voorgeschoteld die langzamer hand in elkaar blijken te passen. Voor geen van de reizigers zit er een idyllische vakantie in, harmonie en rust zijn de ont brekende factoren. Geen van hen is gelukkig. Iedereen is druk in de weer de ander geheimen te ontfutselen. De eigen proble men dienen koste wat kost ver borgen te blijven. 'Zolang er on geluk is, is er toerisme', zegt een van de personages en dit lijkt de grondgedachte van het stuk. Door vakantie probeert de toe rist het jachtige, fragmentari sche leven van alledag te ont- Filmmuseum eert Dietrich amsterdam anp Het Nederlands Filmmuse um vertoont dit weekeinde naar aanleiding van het over lijden van Marlène Dietrich twee maal de film 'Der Blaue Engel' uit 1930 Deze film van losef van Sternberg naar het boek van Heinrich Mann bezorgde Dietrich wereldwij de bekendheid De film wordt vertoond op zaterdag 9 mei en zondag 10 mei. steeds om 21.00 uur. beeldende kunst recensie nancy stoop Gezien expoube met werk van Martin Fraterman, Marrn* van Weke en Thom Vmk Te zien tot 30 mei in LAK-galene. Clevenngaptaats 1, Legden Opemngsti|- l t/m z Martin Fraterman, Mamix van Welie en Thom Vink zijn de drie deelnemers van de Podiumex positie bij de LAK-galerie. Zij hebben pas hun opleiding aan de kunstacademie voltooid of studeren binnenkort af. Als be ginnende kunstenaars hebben zij het voorrecht om de spits af te bijten van een nieuw initiatief van het LAK. Wel moet worden opgemerkt dat het gaat om een eerste aan zet tot een nieuWconcept. In de aankondiging staat de bedoe ling van de podiumexpositie niet nader toegelicht. Zou je, af gaand op de benaming, associa ties hebben met de theater-acti viteiten van het L\K. dan heb je het bij het verkeerde eind. Het gaat natuurlijk om de rol van LAK-galerie als podium voor jonge, beginnende kunstenaars. Deze tentoonstellingen zijn be doeld als presentatie van een grotere groep ter afsluiting van het seizoen. De zwart-wit tekeningen van Marnix van Welie hebben in de loop van twee jaar sterke veran deringen ondergaan. Aanvanke lijk ontstonden onder invloed van de Hin-Hop-mu/n k heftig gepenseelde tekens die later plaats maakten voor de ver vloeiende vormen van gewas sen tekeningen waarin figuren met rudimentaire ledematen herkenbaar waren. Het ont staansproces van deze figuren weerspiegelt met vanzelfspre kendheid groei, maar door de vervloeiing van de inkt ont breekt het de vorm aan kracht. Het juiste evenwicht tussen ex pressie en sterke samenhang tussen de afgebeelde tekens hervond V en Wette In hei ge- bruik van enkele - eenmalige - afdrukken, de zogenaamde mo notype. De een periode van werk zon der lijsten en tierelantijntjes is er nu een tendens om veel aan dacht te besteden aan de om lijsting. De zorgvuldige afwer king van Van Welie's tekenin gen voegt wel i<?ts toe. maar uit eindelijk gaat het om het werk zelf Met de grafiek van Thorp Vink belandt de bezoeker van het IAK in een fantastische, car toonachtige wereld. Vink vult zijn bladen met enkele vastfc motieven. Een vrolijke waanzin, gepaard aan alle denkbare ge moedstoestanden. doordringt de los opgebouwde voorstellin gen op Vinks etsen. Terwijl Thom Vink zich uit leeft in ongeremde verbeelding, beperkt Martin Fraterman zich juist tot een thema, het zelfpor tret. Daarbij leidt de conse quente benadering van het m.i teriaal en het onderwerp tot een streng ritme in de opeenvolging van zwart-wit portretten. I)g verschuivinc van de nadrukke lijke schaduwpartijen bena drukt de veranderingen In ik ht val. Samen met de wisseling van standpunt ontstaat hierdoor een opvallend monochroorp patroon. weest', tekst en regie GeesLmnebank, met o a Roeland Fembout, Mimi Kok, Rick Nicolct, Harry van Rijthoven, Harry Slinger, Gees Linnebank en Leontien Ceu- Gezien op 6/5 in de Leidse Schouwburg 'Als je van het ergste uitgaat, kan het alleen maar meevallen'. Dat zegt oma in deel 2 VU de Muisjes, het theaterfeuilleton van Gees Linnebank. Deze uit spraak is tekenend voor de in houd van het stuk. waarin we worden betrokken in de verwik kelingen van een familie in pen sion Muisje. De pater familias keert terug uit een psychiatri sche inrichting, maar ook thuis treft hij een gekkenhuis aan. Zijn vrouw heeft definitief voor zijn broer gekozen, oma heeft een facelift ondergaan, en tante AdMe ligt in bed te [pen. i en van de gasten pleegt zelfmoord en de zoon des huizes rijdt in zijn rolstoel zonder problemen een metershoge trap af. Het verhaal mag dan fantasie vol zijn, het decor is fiets. F,en grauwe achterwand en wat meubilair vormen het toneek beeld. Deze rommelige vormge ving is ook karakteristiek \<»<g de voorstelling. Aan de ene kam lijkt het een blijspel door db manier waarop er wordt gead- tcerd. Aan de andere kant beeft het iets van een absurdistisch stuk van Wim T. Schippers door alle onlogische gebeurtenissen. Er is niet voor één lijn gekozep en daardoor ontbreekt enige sa menhang. Het stuk heeft de structuur van los zand en de grappen zijn op een paar leuke vondsten na ronduit flauw Toch beweert Gees Linnebank. de schrijver van het stuk, dat er een thema aan te wijzen is Volgens hem is de centrale idee dat de mens zo lang mogelijk kind moet blijven Daar is echter niets van terug te vinden. Hoogstens misschien dat het allemaal wat kinderach tig is, gezien de verkleedpartijen en het geschreeuw. Terug van weggeweest was doel 2 van s lands leukste fatni liekroniek'. Ik ben benieuwd wie erop deel 3 zit te wachten Tony Bennett naar Nederland De bekende Amerikaanse zanger Tony Bennett komt naar Ninler land. Hij treedt donderdag 9 juli in Den Haag op ti|dens hot Mids ummer jazz Gala Dat evenement gaat vooraf aan het 17dr North Sea Jazz Festival. In het voorprogamma van het gala zitten de h.md van Lionel Hampton en de ontdekking van het North Sea lazz Fes tival van vorig jaar, de zangeres Rarhelle l errell Het programma van het festival wordt maandag bekend gemaakt 'Sfeer is te snijden hij Nederlands Dans Theater' barcelona gpd i Frans Strijards gaat c vluchten, maar hij belandt in een schijnwereld waar geen echt contact mogelijk is. Als toeschouwer word je zelf zenuwachtig van de gejaagde, haast krankzinnige personages. n culturele groepsreis n In het decor zijn de kleuren fel blauw en knalgroen prominent aanwezig en dat maakt het ge heel er niet rustiger op. Hoe druk de personages ook doen, hoe vermakelijk de teksten ook zijn, toch gaat het na een tijdje vervelen. De tics en de ge baartjes: het is allemaal te veel van hetzelfde: na een uur is het nieuwe eraf en verlang je naar wat rustiger momenten. Maar één ding heeft Strijaards met deze voorstelling zeker bereikt: de associatie van vakantie met ontspanning zal voorlopig bij geen enkele toeschouwer meer opkomen. De choreografen Hans van Maanen en Jiri Kylian overwegen het Nederlands Dans Theater te verla ten als de gemeente Den Haag haar voornemen uitvoert om een deel van de subsidie van dit in ternationaal vermaarde balletgezelschap in te trekken. Van Maanen en Kylian kwamen met dit dreigement aan de vooravond van een galavoor stelling in het auditorium van de wereldcxpo in Sevilla, waar koningin Beatrix gisteren eregaste Volgens Kylian komt de subsidievermindering van 300.000 gulden door de gemeente Den Haag feitelijk neer op een korting van driekwart mil joen, aangezien de overheid nu nog anderhalve gulden extra toelegt op elke gulden die Den Haag in het dansgezelschap steekt. ,,Dat is in totaal een korting van tien procent van onze totale subsidie Ongeveer hetzelfde bedrag dat wij nu in het bui tenland bij elkaar dansen De subsidiekorting van 300.000 gulden is het gevolg van een bezuinigingsronde door de ge meente Den Haag die in totaal 250 miljoen gul. den moet opleveren Met name het door Den Haag aangevoerde argument dat het Nederland» Dans Theater maar 'commercieel moet worden, heeft de collectieve woede van het dansgr/el* niet of ik nog belangstelling heb c Choreograaf Hans van Maanen is eveneens van mening dat het belachelijk is dat het Nederland» Dans Theater zijn geld in het buitenland moet verdienen om in 'Holland te kunnen blijven be staan Zowel Van Maanen als Kylian zeggen dan ook dat er meer dansers en choreografen bij het Nederlands Dans Theater zullen opstappen als de subsidiekorting van de gemeente Den Haag door gaal Van Maanen „Ik wens niet in een commer ciële groep te werken en met dit gezelschap dé vrije s4Ttnr in te gaan Dat geldt voor velen btj ons. Dc sfeer binnen het gezelschap is te snif den.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11