'Koning Otto' zet kroon op het werk WONINGTEXTIEL Slachtoffers in de chaos dubbel geteld S UNIEKE EXPOSITIE Jesper Skibby is de tel kwijt Sport KNVB voldoet aan wensen Quick Boys Hazeleger sluit avond in stijl af stoutenbeek DONDERDAG 7 MEI 1992 29 redactie herman kxjstra ad van kaa.m tim mol/wer Di komnc Olaf Ludwig winnaar en leider laon Olaf Ludwig won gisteren de massasprint van de tweede etappe van de Vierdaagse van Duinkerken. De Duitser werd te vens de nieuwe leider in het algemeen klassement. De tweede etappe van de Ronde van Romandië leverde gisteren een over winning op voor de Tsjech Jan Svorada. De Fransman Armand de las Cuevas blijft leider in het algemeen klassement. Rijnsburgse Boys-Woerden bij LFC leiden Rijnsburgse Boys speelt vanavond in de kwartfinale van het toernooi om de districtsbeker tegen Woerden. Plaats van handeling is het veld van LFC aan de Boshuizerkade in Leiden. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Drie Polen lopen Leidse marathon leiden De Polen Grzegorz Maczynski, Kazimierz Kuta en Rys- zard Nowak hebben zich gisteren ingeschreven voor de mara thon van Leiden die op 31 mei wordt gehouden. Kuta en Nowak hebben een persoonlijk record van 2.19,50, en zijn daarmee me de-favoriet voor de eindzege. Huub Pragt, de winnaar van vorig jaar, zal dit jaar de tien kilometer lopen, evenals Theo van der Veer. Werkersploeg Werder Bremen Europees kampioen van de armoede Het bestuur van Quick Boys heeft een vruchtbaar bezoekje afgelegd aan het bondsbureau in Zeist. Gisteren werd overeen stemming bereikt over het pro gramma van de nacompetitie om het algehele zaterdagkam pioenschap, dat door de drie af delingskampioenen met thuis- en uitwedstrijden wordt afge werkt. Voor de Katwijkers, die zelf het voortouw namen in het overleg, leverde dit een gunstig schema op. De ploeg van Wim van Zwam speelt al zijn wed strijden op zaterdag (15.00 uur) en begint met twee uitwedstrij den. Daarmee voldeed de KNVB aan alle wensen van Quick Boys. De kampioenen van TB en IC zijn overigens niet bekend. In 1B leidt Kozakken Boys uit Wer kendam met een punt voor sprong op het Veenendaalse DOVO. In IC gaat ACV uit As sen met een punt voorspong aan de leiding voor DVS'33 (Er- melo). Het programma: za. 16/5: ACV/DVS - Quick Boys, di. 19/5: Kozakken Boys /DOVO ACV/DVS, za. 23/5: Kozakken Boys/DOVO - Quick Boys, di. 26/5: ACV/DVS - Kozakken Boys/DOVO, za. 30/5: Quick Boys - ACV/DVS, za. 6/6: Quick Boys - Kozakken Boys/DOVO. De zaterdagkampioen komt op 13 juni op eigen terrein uit tegen de zondagkampioen. Een week later, op 20 juni, speelt de zondagkampioen zijn thuis wedstrijd. Otto Rehhagel heeft gisteravond in Lissabon de kroon ge zet op een dienstverband van twaalf jaar bij Werder Bremen. Na de landstitel (1988), de Duitse Super Cup en de nationale beker (1991) veroverde de 51-jarige coach met zijn werkersploeg de Europa Cup voor bekerwin naars. ussabon anp per tien seconden had oudge diende Borowka al knullig een hoekschop weggegeven. Binnen vijf minuten mochten de Fran sen er nog twee nemen. De ge vreesde luchtmacht van Monaco (Weah, Mendy, Fofa- na) kon echter niet in stelling worden gebracht. Na de aarzelende opening kwam Werder iets beter in de wedstrijd. Ook de Duitsers, met Allofs (35) verrassend in het ba sisteam, kregen drie hoek schoppen. De kleine Franse doelman Ettori werd evenwel niet bedreigd. Voor Allofs was het zijn derde Europese finale. Eerder was de oud-internatio nal met Fortuna Düsseldorf (1979) en FC Köln (1986) actief in de eindstrijd. Op de leuke beginfase volgde een rommelig deel. Monaco kon het technische surplus nau welijks uitbuiten. Met een kop bal van de aanvallend ingestel de libero Mendy (naast) liet de ploeg van trainer Wenger in de vijftiende minuut de eerste klei ne scoringskans noteren. Wer der dook zeven minuten later voor de eerste keer gevaarlijk op in het Franse strafschopgebied. Een snelle interventie van Ettori hield Bockenfeld van de bal af. Routinier Allofs en de Nieuw- zeelander Rufer maakten in een povere finale van AS Monaco een kansloze ploeg: 2-0. Rehha gel deed zijn bijnaam 'Koning Otto' in Portugal alle eer aan. Werder Bremen werd de kampioen van de armoede. Met degelijk voetbal werd het speel se team van AS Monaco uitge schakeld. Eerder rekenden de Noordduitsers op het Europese platform af met SC Bacau, Fe- rencvaros, Galatasaray en Club Brugge. Tegen de Belgen werd in de halve eindstrijd de enige nederlaag (0-1) geleden. Werder Bremen is na Borussia Dort mund (1966), Bayem München (1967), FC Magdeburg (1974) en HSV (1977) de vijfde Duitse club, die de Europa Cup II wint. Voor de peperdure Franse formatie, het exclusieve speel goed van Prins Rainier, was het de eerste verliespartij in het toernooi. In de halve finale werd Feyenoord (1-1 en 2-2) weerstaan, met voetbal dat veel beloofde. Die belofte werd gis teravond echter niet ingelost. Bij een temperatuur van 25 graden in het imposante l'Esta- dio da Luz, met 15.000 toe schouwers slecht bezet, zette de Italiaanse arbiter d'Elia de finale in gang. Werder Bremen, dit seizoen niet meer dan een mid denmoter in de Bundesliga en strijdend voor de laatste kans op Europees voetbal, begon s aan het karwei. Na am- De Portugees Rui Barros van Monaco schermt de bal af terwijl Werder-verdedlger Dieter Ellts rechtdoor 'vliegt' Allofs Vijf minuten voor de rust brak Allofs de tamme strijd verras send open. De oude meester profiteerde van een dekkings- fout van Valery en een beoorde lingsfout van Mendy. Tegen het knappe schot van de Duitser in de verre benedenhoek had Etto ri geen verweer, 1-0. Werder Bremen speelde op dat moment al met Schaaf voor Wol ter. Laatstgenoemde moest in de 35ste minuut geblesseerd het veld verlaten. Na de rust bouwde Monaco aan een groot offensief. Werder kon slechts gokken op een counter, een taktiek die in de Bundesliga regelmatig en vaak succesvol wordt toegepast. In de 54ste minuut kreeg Rufer, op rand van buitenspel, vrije door tocht richting Ettori. Hij speelde de sluitpost koelbloedig uit en schoof de bal simpel in het lege doel, 2-0. De wedstrijd, geen moment een finale waardig, was beslist. Voor topschutter Rufer was het de vierde treffer in het Monaco het duel nog een ande re wending te geven. De hechte afweer van Werder Bremen, met de betrouwbare invaller- doelman Rollmann voor de ge schorste Reek. gaf echter geen krimp. Weah, in 1989 gekozen tot beste voetballer van Afrika, kon zijn grote reputatie niet waarmaken en ook de Portuge se international Rui Barros bleef op eigen bodem ver onder de maat. Dertien minuten voor tijd was Mendy met een kopbal het dichtst bij een treffer. Midden velder Eilts redde op de doellijn. AS Monaco was de vijfde Franse ploeg, die in een Eu ropese finale faalde. Reims (1956. 1959). Saint-Etienne (1976). Bastia (1978) en Olympi- que Mandie 1991gingen de Monagasken voor. Nog nooit won een Franse club een Eu ropese beker. Jan Dirk Hazeleger heeft de eer ste avondwedstrijd van zijn ver eniging De Bataven met een overwinning glans gegeven. De afsluitende 3000 meter voltooi de hij in 8.35,1. Andere Bataven die gisteravond in de Leidse Hout goed voor de dag kwamen waren Michel Versteegen en Saskia Engels op de 800' meter en Regina van Duyn op de 1500 meter. Op de lange loopnummers heersten de roodbroeken ook in de breedte. Ruim achter Haze leger finishten Jan Kortekaas, Mark Koopmanschap. Dirk van Beelen en Paul Bamhoorn ook nog binnen de negen minuten. Versteegen (1.54,5) hield zich onder anderen zijn clubgenoot Arnold van Atten (1.56,8) van het lijf, terwijl Mark van Bel op 1.58,6 uitkwam. Voor de 1500 meter hadden zowel juniore Sonja Klein (AV'47) als Astrid van Velden (Bat) 4.54,0 nodig, bijna elf seconden meer dan winnares Van Duyn. Op de 800 meter verbeterde de zieke ju niore Engels haar beste per soonlijke tijd tot 2.16,0. Junior Mare Brand legde de 1500 me ter af in 4.16,2. Clubrecord Koert Veldmaat (AV Holland) zette op de 110 meter horden 15,7 neer. A-junior Rens Bou- man (Bat) kwam tot 15,8. Vier B-meisjes van De Bataven, El- semieke Roksnoer, Yildiz van der Zijden, Sandy van Wijngaar den en Thirza Horn, vestigden een clubrecord op de 4 x 100 meter (51,2). Marlies Koster (Bat) voltooide de 100 meter in 13,1. Voor de onverslijtbare Ba taven-veterane Marian Runcia- nu werd 13,3 geklokt. Op de technische nummers was de inbreng van buitenaf groter dan op de meeste loop nummers. Eveliene Groen (AAV '36) haalde 35,02 meter met de discus. Haar clubgenote Lies- beth Timmer was goed voor 30,36. Margriet Loos (Hol) sprong 1,50 hoog. Spartaan Joost Jan Izeboud stootte bij de B-jongens de kogel 11.20 ver. (Zie verder scorebord) OORDUNEN Tapijt gordijnstoffen geven in elk interieur de toon aan. Soms warm en siettqk, soms sober en in strakke lijnen. Voor Stoutenbeek Wooncentrum een reden om de top op het gebied van interieurstoffen een glansrol te geven. Van 5 mei tot en met 23 mei houden wij een unieke expositie m Beverwijk. Betaamde fabrikanten van gordi|nen. vitrage, karpetten, tapijt en zonwering tonen hier hun veelzijdxje werk U bent van harte welkom Vj rNy*$r, -S KARRETTEH X KAMERBREED TAPpT V '>-> ZONWERING i 10, 02510-29033 'Foutje, bedankt' Hij wist zich geen houding te geven. Giechelend, dan weer verlegen lachend, zat Jesper SJdbby in de kofferruimte van de stationcar van zijn ploeg. De Deen was de paljas van de tien de Vuelta-dag. Hem overkwam gisteren waar iedere coureur het liefst niet aan denkt. De spillebeen uit de ploeg van Cees Priem dacht in Sabinani- go, waar de tiende rit na een tochtzover 196 km van Luz St. Saveur eindigde, ritwinnaar te zijn. Die stond echter al lang en breed te glunderen op het ere podium in de zonovergoten aankomstplaats. Julio Cesar Ca- dena was al dik vier minuten binnen. Arsenio Gonzalez, tweede, en Roberto Torres, der de, bijna een minuut. Jesper Skibby jubelde voor de vierde plaats. En schaamde zich, al grapte hij geforceerd met een populaire Nederlandse reclame-slogan: „Foutje, be dankt." De 28-jarige Scandina- viër was onderweg de tel kwijt geraakt. Hij veronderstelde dat alle vluchters teruggepakt wa ren. Hij had zich echter vergist, want in plaats van de door hem getelde drie vluchters, waren vroeg op de dag zes coureurs op jacht gegaan naar de dagprijs. Na de ontberingen van de dag tevoren over vijf Pyreneeëncols had het peloton gisteren weinig puf. Na de mist, de vrieskoude en de regen van dinsdag, bege leidde nu een stralende zon de vermoeide karavaan op weg van Frankrijk naar Spanje. Reden te meer een atv-dag op te nemen, waardoor Jesus Montoya moei teloos zijn 'Maillot Amarillo' om zijn tengere schouders hield. Die patstelling gaf figuranten in het klassement de gelegen heid zich te onderscheiden in de rit met twee cols van de eer ste categorie, de Col de Soulor en de Col del Pourtalet. Ab- doesjaparov demarreerde direct na de start. Drie kilometer ver der werd hij teruggepakt door Torres, Bordonali en Galitsjani- ne. Zij kregen gezelschap van de latere ritwinnaar Cadena die ook als eerste op de Col de Sou- lor verscheen. De Colombiaan bereikte de top de Pourtalet met een voor sprong van ruim veertien minu ten op de hoofdmacht, waarin de overgebleven kanshebbers op de eindzege elkaar contro leerden. Cadena werd op gepas te afstand gevolgd door Torres en Gonzalez, terwijl Hernandez, Bordonali en Galatsjanine in middels opgeslokt waren door het peloton. Van dat moment meende Skibby dat de groep compleet was. Hij was Cadena en diens twee achtervolgers vergeten en ontdekte na de finish met het schaamrood op zijn kaken dat hij zichzelf voor schut had ge- Julio Cesar Cadena, de enige echte winnaar van de tiende etappe van de Ronde van Spanje, gaat over de streep. Ruim vier minuten later zou de Deen Jesper Skibby even eens triomfe rend de finis hlijn over schrijden. FOTO EPA Aantal doden tribuneramp Bastia minder dan gevreesd De ramp in het Furiani stadion van Bastia blijkt minder men senlevens te hebben geëist dan in de verwarring na het instor ten van de noodtribune werd aangenomen. De ochtend na de tragedie werd in de algehele verwarring gesproken van 26 doden. Toen de politie gister avond opnieuw de balans op maakte, bleek dat in de chaos slachtoffers dubbel zijn geteld. De autoriteiten kwamen uitein delijk tot 10 slachtoffers. Reddingswerkers, politie agenten en medische hulpverle ners blijken onafhankelijk van elkaar uitspraken te hebben ge daan over het aantaJ doden en gewonden. Wel bestaat de kans dat het aantal doden nog stijgt aangezien zich onder de 527 toeschouwers die in de diverse ziekenhuizen zijn opgenomen, 15 zwaargewonden bevinderf. Volgens diverse ooggetuigen kraakte de ingestorte tribune al ruim twee uur voordat de ramp zich voltrok in haar voegen. Vei ligheidsfunctionarissen zouden het echter niet hebben aange durfd te tribune vlak voor de wedstrijd tussen Bastia en Olympique Marseille (halve fi nale beker) te laten ontruimen. OpVoepen van de stadionspea ker aan de supporters om niet meer te stampen en te hossen op de noodtrioune zouden een averechts effect hebben gehad. Door de trillingen, veroorzaakt door de bijna 10.000 hossende supporters zou een deel van de steunpalen onder de tribune zijn gaan schuiven waama de ijzeren dwarsverbindingen als luciferhoutjes afbraken. De ramp. die vrijwel recht streeks op de Franse televisie te volgen was. heeft in Frankrijk en vooral op het eiland Corsica tot diepe verslagenheid geleid. Gistermiddag verkeerden nog tientallen mensen in onzeker heid over het lol van familiele den die in het stadion aanwezig waren. Vrijwel iedere Corsicaan had wel een vriend of familielid die de match tussen de beschei den Corsicaansc club en de Franse kampioen bijwoonde. Mitterand De Franse president Mitterrand reisde gisteravond vanuit Span je door naar Bastia óm zijn medeleven kenbaar te maken. „Dit is een verschrikkelijke ge beurtenis die het hele land in ropw dompelt", n taridaaide Mitterrand. De Franse minister van bin nenlandse zaken Paul Quilcs heeft gisteren verzekerd dat de onderste steen boven zal ko men in het onderzoek naar de oorzaken van de ramp. Zowel een regeringscommissie als de plaatselijke officier van justitie is een onderzoek begonnen naar de verantwoordelijkheid voor het drama. Premier Bërég- ovoy verklaarde gisteren dat oe Franse regering haar solidariteit zal tonen door een fonds voor slachtoffers 10 stichten Hoewel de oorzaken van het drama nog niet precies duidelijk zijn, heeft de wereldvoethalor- ganisatie FIFA gisteren al een conclusie getrokken. De FIFA heeft met onmiddellijke ingang het gebruik van ijzeren noodtri- hunes bij voetbalwedstrijden verboden. Rouwband Het drama op Corsica wierp ook een schaduw over de Euro pa Cup II finale tussen de Fran se duo AS Monaco en Werder Bremen in Ussabon. Voor het begin van de wedstrijd werd een minuut stilte in acnt geno men voor de slachtoffers. De spelers van Monaco speelden bovendien met een rouwband. Het Franse nationale elftal dat samen met bondscoach Michel Platinl de finale in Uvsabon hij zou wonen, besloot thuis te blij ven omdat er geen reden meer tot feesten was. Bij Michel Platini riepen de beelden uit het Bastia stadion herinneringen aan een andet triest voet baldrama op. Platini was aLs speler van Juventus oog getuige van het Heizel-drama op 29 mei 1985 In Brussel.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29