'Het was een bitch van een film om te maken' Een verbijsterde Freek de Jonge in 'Verbeteringe in Wording' Rtv show Schuld en boete centraal in Hollands drama 13 Vestdijks 'Op afbetalingkostte heel wat hoofdbrekens Gijs Scholten van Aschat en Renee Soutendijk spelen de hoofdrollen in 'óp Afbetaling'. foto cpd verklaar je het verhaal dood, je ontneemt het publiek de ont wikkeling van het verhaal. Je moet laten zien dat de man het vertrouwen in zijn compagnon, zijn vrouw, zijn vriend en zijn complete omgeving verliest." Er waren meer problemen. De roman van Vestdijk speelt in begin jaren '50. Producent See- gers wilde het verhaal graag overgezet zien naar de jaren '90. Blokker: „Ik heb het gepro beerd, maar het lukte volstrekt niet. Ik had die jaren '50 nodig om zaken als chantage van een homo - dat gelooft toch nie mand meer tegenwoordig - en een huwelijkscrisis die niet meer van deze tijd is, geloof waardig te houden." Wellicht mede daardoor is ondanks wat gesleutel aan de verhaallijnen de film 'Op Afbe taling' een Vestdijk-achtig ge heel geworden. „Het is hele maal Vestdijk gebleven", zo ver trouwde de weduwe Vestdijk Jan Blokker na de viewing toe. Dat opent in ieder geval per spectieven als René Seegers ooit nog eens een andere Vestdijkro man zou willen verfilmen. Blokker: „Seegers heeft de ambitie om de y'rnton-Wachter reeks (een romanserie van acht boeken met een sterk autobio grafische inslag, red.) te verfil men. Acht boeken te veel van het goede? Waarom zouden niet meer omroepen zich daaraan wagen?" Bij de eerste beelden van 'Op afbetaling' denk je meteen aan de vorige dramaserie van de VPRO, 'Bij nader inzien'. Het ligt aan de rustige en gedragen beelden. De sfeer van de jaren vijftig. Aan de personages die zich ontwik kelen en de koormuziek. De vergelij- king n de twee hautain moeten doen over het oppervlakkige 'buisgedoe'. Wat dat betreft is Frans Weisz een bekeerling. Vorig jaar, bij de op namen voor 'Bij nader inzien', zei hij nog: „Ik maak liever een film voor twee blinden in de bioscoop dan voor twee miljoen i de buis." Daar is hij ook v een groot gedeelte af in een bordeel. Daar wordt zijn vriend, weer een mooie rol van Willem Nijholt, gechanteerd omdat hij homoseksueel is. Daar bouwt hij ook een relatie op met boa Mndoaillfk gapedd door Annet Malherbe). Beiden I ligt voor de hand. Ook het nieuwe driedelige epos werd ge regisseerd door Frans Weisz, op ba- Jan Blokker en geprodu ceerd door René Seegers. De VPRO zendt aan staande zondag (20.14 uur, Ne derland 2) het eerste deel van de driedelige serie uit. De hoofdrollen worden vertolkt door Gijs Scholten van Aschat, Renée Soutendijk, Coen Flink, Willem Nijholt en Annet Mal herbe. Vooral de stempel van produ cent Seegers, met zijn Lowland Series BV, is van bijzonder be lang. Zelfs de weduwe van Si mon Vestijk, die bekend staat als een 'lastige tante', vertelt dat ze meteen, vanaf het begin, alle vertrouwen in het project had. En dat het contract met de pro ducent „een kwestie van vijf mi- Seegers vindt dat Nederlands televisiedrama wel degelijk met het puikje van de Engelse pro- dukties kan concurreren. Fil mers zouden eens wat minder zijn t zijn alles overheersend gevoel van vvTaak. Op afbetaling heeft meer vaart als Bij Nader in zien. Soms is het een span nende thril ler. Steeds is de film ero tisch. Daar- mm is Op afbetaling vooral heel Willem Niiholt speelt in 'Op Afbetaling' e wordt gechanteerd. hij door de spraakmakende en jubelende reacties op zijn tv-de- buut definitief van genezen. Dat blijkt ook uit de serie Op afbeta ling zelf. Op afbetaling is als verhaal zo verteld. Een man, een jonge ad vocaat, betrapt zijn mooie vrouw op de canapé, vrijend met uitgerekend zijn baas. Hij doet op dat moment niets en sluipt zijn huis uit. Hij besluit 'op een andere manier' wraak te nemen. Op termijn. Hij praat er niet over. Zijn wraak blijkt uit het feit dat hij zijn vtouw op allerlei manie ren laat voelen dat hij het haar kwalijk neemt. Hij gaat daarbij zelfs zover dat hij haar een trap laat aflazeren, waardoor ze mank wordt. Uiteindelijk ver moordt hij zijn baas. Het verhaal speelt zich voor zijn vrouw dat hij zijn confrère heeft vermoord. Daarmee weet zij ook dat hij 'het' weet. Er woral niet verder over praat. Ze gaan slapen, laatste aflevering eindigt met een opname van het huis. v> de lichten uitgaan Als kijker weet je dan wat een zware, on dragelijke en vooral onuitge sproken schuld het duo tot in eeuwigheid zal achtervolgen. „Het is echt in de geest van mijn mm", ngi een teemden Mieke Vestdijk, weduwe van de schrijver. (Uitzendingen op de zonda gen 10, 17 en 14 mei om 20.14 uur, Nederland 2) STARDOM Het was een bitch van een film om te maken." Gijs Scholten van Aschat, een formidabele Henk Grond in 'Op Afbetaling', gruwt nog bij de herinnering aan de opnamen van de film. Het scheelde niet veel of de film zou niet zijn gemaakt. „Van de tweeën halve maand die de opnamen duurde, heb ik al leen de laatste maand ontspannen gewerkt." Het was een groot probleem voor de acteur maar ook voor de regisseur en de scriptschrijver om de figuur van Henk Grond, de man die met zijn on gehoorde reactie op het over spel van zijn vrouw de mensen in zijn directe omgeving te gronde richt, aanvaardbaar te maken voor het publiek. Dat leidde tot een wat verwrongen relatie tussen Weisz en Schol- ten. De acteur: „Weisz is een grote twijfelaar. Bovendien hadden we nog nooit met elkaar ge werkt. Hij begon aan mij te twij felen, terwijl hij me toch voor deze rol gevraagd had. Hij zat me voortdurend op mijn nek en gaf ontzettend veel regie-aan wijzingen, te veel naar mijn zin. Ik heb op zeker moment ge zegd: dat moet je niet meer doen, je moet me maar vertrou wen. Ik had de neiging om op te stappen. Maar aan de andere kant: hij had me gekozen voor deze rol en dat zou ik verdorie waar maken ook." „Het was voor mij een soort test-case. Ik heb niet zoveel er varing in dit werk. Ik dacht: als me dit lukt, ben ik een heel stuk verder. Achteraf zeg ik: als dit- het niet is, klopt er iets niet aan mijn acteur-zijn." Jan Blokker voegt eraan toe „Na een week film kwamen Seegers en Weisz bij mij om te zeggen, dat het niet zou luk- Scriptschrij- ver Jan Blok ken „Je kunt een gangster portretteren, maar je moet hem min stens één keer het pootje van een vogeltje laten spal ken." foto ken." Maar de lucht klaarde op, toen een van de aloude clichés van Hollywood ter sprake kwam. Blokker: „Je kunt een gangster portretteren, maar je moet hem minstens één keer in de film het pootje van een uit de boom gevallen vogeltje laten spalken. Dat klinkt lullig, maar het publiek moet het idee heb ben, dat hij ondanks alles toch niet zo'n onzettende klootzak Scholten: „We zijn er dus uit gekomen doordat we op de lijn gingen zitten van: niet alleen het koude van de man uitbeel den, maar ook kwetsbare. Je moet laten zien, dat de man on danks alles wat hij zijn vrouw aandoet, toch ook van haar houdt. Dat was knap lastig." Is Henk Grond, met zijn vi sioenen, zijn uit volstrekte im pulsiviteit voortkomende ge welddaden, niet gewoon ge stoord? Het is wel geopperd toen de karaktertekening van de hoofdfiguur nog volop aan de orde was, erkent Blokker. René Seegers kwam op de proppen met een modem begrip in de psychiatrie, het borderline-syn- droom. Blokker: „Een mens kan in een heel vroege fase van zijn le ven een beschadiging hebben opgelopen waarvan hij en zijn omgeving niets merken. Maar al bij een heel kleine inbreuk in zijn leven kan zo'n mens de raarste dingen gaan doen. Scholten: „Toch konden we daar niet van uitgaan. Daarmee f 'm M Linda Evans, de eerste vrouw van John Derek. foto kippa ,Y Don Johnson is iedere dag uren op een sportschool te vin den waar hij zijn conditie en zijn gewicht op peil houdt Echtgeno te Melanie Griffith doet ook ver woede pogingen om een slanke den te blijven Don houdt met van zwembandjes. zelfs geen kleintje Melanie is inmiddels 17 kilo kwijt en weegt nu nog slechts 47 kilo Acteurs die naam maken krij gen steeds meer pretenties. Zo ook de Amerikaanse filmacteur Dustin Hoffman Naarmate zijn ster rees, werd hij steeds lastiger Nu heeft hij zo veel babbels dat het Hollywood behoorlijk op de zenuwen gaat werken Regis seurs kunnen niet anders dan aan de eisen die Hoffman stelt voldoen anders kapt hij ermee En dat betekent weer een strop van zoveel miljoen gulden voor de filmbazen. BOLLEBOOM BOES Bo Derek, de tweede vrouw van John lijkt sprekend op Linda Evans. foto archief Y Het komt vaak voor dat de tweede vrouw van een man het evenbeeld is van zijn eerste vrouw. Zo ook bij John Derek. Zijn eerste vrouw Linda Evans, slank gespierd, brede schouders, hel blauwe ogen, spitse neus. hoge jukbeenderen, steil blond haar. Zijn tweede vrouw Bo lijkt zo sprekend op Linda dat het haar dochter zou kunnen zijn. Daaruit blijkt, volgens psychologen, dat wanneer het huwelijk misloopt de man vaak zijn 'droombeeld trouw blijft'. Y Reinout Oerlemans, de acteur uit 'Goede Tijden Slechte Tijden' heeft voor aardig wat opschud ding gezorgd bij de opening van een winkel in Enschede. De ster deelde handtekeningen uit aan honderden jongens en meisjes, In de straat ontstond zo'n volks oploop dat de politie er aan te pas moest komen. De zeven bodyguards die Reinout bij dit soort acitivteiten altijd bij zich heeft, waren blijkbaar niet in staat de fans een beetje op af stand te houden. Y Een dure vakantie voor Marco Bakker op Curasao Voor de eer ste keer waagde de zanger een gokje in het casino. Hij probeer de de roulette uit en het kaart spel black-jack. Van beginners- geluk was bij Marco geen sprake. Sterker nog. hi| verloor zelfs een aanzienlijk bedrag Hoeveel ver meldt de historie helaas niet. maar we mogen aannemen dat hij en zijn vrouw Willeke nog geen droog brood hoeven te eten. Y Ex-Rolling Stone Bill Wyman heeft weer een nieuwe vlam, luis terend naar de naam Monica Chong. Een Amerikaanse, maar zoals de naam al doet vermoeden met Chinees bloed. Monica telt 27 lentes en Bill heeft Abraham al enige tijd geleden gezien Chong is de zoveelste in de rij van veroveringen. STRIPS HILVERSUM GERARD VAN PUTTEN Zuid-Afrika probeert af te kic ken van de apartheidspolitiek, die ruim dertig jaar geleden door toenmalig president Hen drik Verwoerd per decreet werd ingevoerd. Tot vreugde van pre mier De Klerk, die zijn politieke toekomst aan het referendum had opgehangen, sprak 65 pro cent van de blanke gemeen schap zich op 17 maart uit voor een gematigd hervormingsbe leid. Maar de ontwikkeling naar een volwassen democratische maatschappij verkeert nog in het absolute beginstadium, zo toont ook de documentaire 'Verbeteringe m Wording' die zondagavond om 21.18 uur door de VPRO op Nederland 2 wordt uitgezonden. De intentie verklaring voor een betere we reld is uitgesproken, maar de handrem zit nog behoorlijk strak op de gesplitste samenle ving. Onlangs werd de culturele boycot opgeheven, die begin ja ren tachtig tegen Zuid-Afrika werd uitgesproken. Op uitn'odi- ging van het Zuidafrikaanse Vrye Weekblad, het Komitee Zuidelijk Afrika en het ANC ver bleef een aantal Nederlandse artiesten begin maart in Johan nesburg en Kaapstad om daar optredens te verzorgen op het culturele festival: Breaking the Barriers/Breek af die Mure. On der het gezelschap bevonden zich cabaretier Freek de Jonge, Gerda Havertong, het multira- ciale toneelgezelschap Nieuw Amsterdam, Circus Custers en de schrijvers Bert Schierbeek, Hein van Eersel, Ton Anbeek en Thea Doelwijt. Namens de VPRO registreer de regisseur Hans Bosscher niet alleen de culturele manifesta ties, hij keek vooral mee over de schouder van Freek de Jonge. De cabaretier trad niet alleen op voor blanken, hij gaf ook een voorstelling voor zwarten in So- weto. En als voormalige anti- apartheidsactivist begaf hij zich ook onder de bevolking om te praten met voor- en tegenstan ders van afschaffing van Apart heid. Opmerkelijk genoeg heeft Bosscher de andere Nederland se artiesten buiten het bereik van camera eri microfoon ge houden. Voor zijn vertrek had Bos- Een beeld uit de documentaire 'Verbeteringe in Wording'. foto henk de haas scher de documentaire een vol strekt andere inhoud toege dacht. Voornamelijk wilde hij zich concentreren op het taal gebruik, ter plaatse. Maar nog maar pas in Zuid-Afrika zag hij zich genoodzaakt zijn plan te herzien. „We konden eenvoudig niet om het referendum heen." Meteen besloot hij 'Verbete ringe in Wording' op te hangen aan Freek de Jonge. Zijn keuze voor de cabaretier als hoofdper soon motiveert Bosscher als volgt: „Natuurlijk heeft het een rol gespeeld dat Freek van alle meegereisde artiesten de mees te impact heeft. Daarnaast houdt hij er het meest van alle maal een uitgesproken mening op na. Circus Custers en Gerda Havertong hebben zich in hoofdzaak bepaald tot het af draaien van hun programma, al is Gerda ook naar Potchef- stroom geweest. Maar ze was daar voor de KRO bezig. Ik weet wel dat ze zeer geschokt was, nergens heeft ze de discrimina tie zo gevoeld als daar." Opmerkelijk genoeg komt Freek de Jonge in 'Verbeteringe in Wording' als interviewer be ter tot zijn recht dan als cabare tier. In zijn conférences die hij zowel voor blank als zwart gaf, speelt hij voortdurend in op de actualiteit van de volksraadple ging. Maar sommige snedighe den zijn van een oubolligheid, De Jonge onwaardig. Twee voorbeelden: „Waag het niet de komende 14 dagen 'nee' te zeggen. Zeg maar op alles 'ja', ook als u 'nee' bedoelt. Anders wordt het veel te gevaarlijk. Bo tha blijft wel nee schudden, maar dat heeft te maken met de ziekte van Parkinson.„Ik heb me laten vertellen dat 1 op de 5 mannen in Kaapstad hetero is. Een manier om van de Apartheid af te komen is ie dere man homoseksueel te ma ken." Even ontslagen van artistieke verplichting laat De Jonge zich in Soweto rondleiden door Jim my de Gids, een zwarte die als collaborateur van het vroegere apartheidsregime louter profijt heeft getrokken van de armoe van zijn rasgenoten. Beluister zijn uitleg: „Hier hebben de mensen het beter dan in de thuislanden. De mensen kun nen hier handel drijven. U hoeft hun geen geld te geven, doet u dat maar aan mij", zegt de man, die in Soweto een kast van een villa bewoont, zonder gêne. De Jonge stoorde zich mate loos aan de houding van de man. „Soweto is in één woord vreselijk, maar de gids leidde ons rond alsof we in Disney- world waren." Hoogtepunt van de docu mentaire is het interview dat De Jonge Alan Busak op een trap afneemt. Tijdens een ANC-de- monstratie nad De Jonge belet, zich beroepend op de afspraak die een „juffrouw achter een computer" voor hem had gere geld. Busak zei van niets te we ten, een assistent van de vroe gere dominee probeerde de blanke zelfs weg te sturen, maar Busak besloot na enige bedenk tijd de cabaretier de tijd te gun nen om hem te ondervragen. Vraag van Freek: „Heeft u er geen moeite mee het volk als demagoog toe te spreken?" Ant woord van Busak: „Ach, ik ben toch ook dominee geweest." Aan de uitslag van het refe rendum verbindt de ANC-leider de volgende conclusie: „Het feit dat het overgrote deel van de blanken 'ja' heeft geroepen, geeft aan dat hun angst voor democratie is verdwenen. De Werk kan niet meer vluchten in excuses. Hij heeft nu geen rech ten meer om ons het one man one vote te ontzeggen. Het grootste probleem waarmee wij worstelen is het gebrek aan ka der, zodat wij genoodzaakt zijn toch weer bij de blanken aan te kloppen." De oprechte verbijstering over wat De Jonge op zijn weg tegenkomt en zijn samen - spraakjes met deze en gene rei ken de documentaire de bood schap aan, die maker Bosscher op de kijker wilde laten overko men. „In feite komt naar voren dat er ondanks het referendum maar weinig verandert in Zuid- Afrika. Dat de blanken hun vooraanstaande posities niet een, twee, drie zullen loslaten." (Verbeteringe tn wording, zondagavond om 21.18 uur op Nederland 2)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13