Aanval op Kroatië Parlement Krim roept onafhankelijkheid uit Buitenland Spanning stijgt in Tadzjikistan Britse justitie heropent Duitsland staakt door zaak-Ward na 18 jaar Staakt-het-vuren van kracht in belegerd Kabul Regering Frankrijk zegt vliegverdrag met VS op lOl WOENSDAG 6 MEI 1992 5 Opel schrapt 6.000 banen rosselsheimOpel AG, de Duitse vestiging van het Amerikaanse autoconcern General Motors (GM), schrapt tot 1995 zesduizend banen in de vestiging in Rüsselsheim, waar nu nog 30.000 men sen werken. Volgens de Raad van Bestuur is het banenverlies onontkoombaar door de moordende concurrentie met (met na me) Japan, dat er in slaagt auto's veel goedkoper te produceren. De Ondernemingsraad beticht het bestuur van het verstrekken van foute cijfers. Volgens hem gaat het om een verlies van maar liefst 11.000 banen. Roebel per 1 augustus vrij inwisselbaar moskou De Russische munteenheid, de roebel, wordt vanaf 1 augustus volledig inwisselbaar. De regering in Moskou mikt op een wisselkoers van 80 roebel voor één dollar. Om de koers sta biel te houden zal gebruik worden gemaakt van het fonds van 6 miljard dollar (ongeveer 11 miljard gulden) dat de belangrijkste industrielanden (G-7) onlangs toezegden. Op dit moment be staan nog verschillende roebel-koersen voor toeristen en voor het bedrijfsleven. Brand legt partijbureau Laurel in as manila Een grote brand heeft het partijbureau van de Filipijnse vice-president Salvador Laurel vanmorgen in de as gelegd. Alle documenten van zijn oppositionele Nacionalista-partij zijn ver brand, verklaarde een woordvoerder van de partij. De advoca tenpraktijk van Laurel, een van de zes kandidaten bij de presi dentsverkiezingen volgende week, werd ook verwoest. De partij verdenkt de politieke concurrentie van brandstichting, maar daarvoor zijn nog geen bewijzen gevonden. Tactische kernwapens weg uit Oekraïne moskou Alle tactische kernwapens die in Oekraïne lagen opge slagen, zijn overgebracht naar Rusland. Daarmee is de over dracht van deze wapens voltooid, 25 dagen eerder dan de afge sproken deadline van 1 juni. Tactische kernwapens zijn kernwa pens met een klein bereik, bedoeld voor gebruik op het slagveld. Hun vernietigingskracht kan echter wel zo groot zijn als die van de eerste atoombommen op Japan. Het is de bedoeling dat de wapens in Rusland worden vernietigd. Bush en Clinton winnen voorverkiezingen Washington George Bush bij de Republikeinen en Bill Clinton bij de Democraten hebben gisteren de voorverkiezingen gewon nen in de Amerikaanse staten Indiana en North-Carolina en in het District of Columbia, waarbinnen de federale hoofdstad Washington ligt. Dit blijkt uit de eerste resultaten die zijn opge maakt na het sluiten van de stembussen. Thuislanden mogen meestemmen Johannesburg De bevolking van de Zuidafrikaanse thuislanden Transkei, Bophutswana, Venda en Ciskei mag meestemmen over de toekomstige multi-raciale regering van Zuidafrika. Giste ren werd hierover een akkoord bereikt in het werkgroep-overleg van de Conferentie voor een Democratisch Zuidafrika (Codesa). De Zuidafrikaanse regering die altijd als enige de onafhankelijk heid van de thuislanden heeft erkend, en Bophutswana hebben wel weten te bedingen dat de bevolking van 'landen' tegelijker tijd wordt gevraagd naar haar mening over reïntegratie in het moederland. Kuwayt staat gebied weer af aan Irak' kuwayt Kuwayt staat van een serie Iraakse gebieden, die Ku wayt door een VN-commissie waren toegewezen in verband met grenscorrecties om het verloop definitief vast te stellen, er weer twee af aan Irak „uit menselijke overwegingen", zo heeft de Ku- waytse minister van defensie, Ali Sabah Al-Salam, verklaard. Politie schiet op demonstranten panama Bij heftige botsingen tussen de politie en demonstran ten in de Panamese havenstad Colon is vandaag een onbekend aantal mensen gewond geraakt toen agenten de demonstranten met hagelschoten uiteen probeerde te jagen. De politie onder nam naar eigen zeggen de actie, nadat een groep demonstran ten van de Beweging van Werklozen van Colon (Modeco) aan stalten zou hebben gemaakt het stadshuis en andere gemeente kantoren van Panama's tweede stad in brand te steken. Sen iers breiden strijd uit De anti-communistische oppo sitie in Tadzjikistan heeft van morgen enkele belangrijke in stellingen in de hoofdstad Doesjanbe bezet. De televisie studio, het presidentieel paleis, het vliegveld en andere belang rijke punten zoudep in handen van islamitische en liberale op positiegroepen zijn. Volgens de imam van de hoofdstad, Abdoelgafor Ro- doïdodoef, die tot 'generaal van het volksleger' is benoemd, hebben de communisten van president Nabijev alleen nog de controle over het parlementsge bouw en de radio. In Doesjanbe is vandaag en gisteren gevochten tussen op positie en nationale garde. Sinds de communistische partij gisteren de noodtoestand af kondigde, zouden zes mensen zijn omgekomen. De oppositie heeft op het plein bij het parle mentsgebouw, waar zich van daag opnieuw een grote menig te betogers verzamelde, enkele op de nationale garde buitge maakte tanks neergezet. Nabijev kondigde gisteren voor de hoofdstad de noodtoe stand af, nadat na weken van oplopende politieke spanning voor het eerst doden waren ge vallen. Bij een schietpartij tus sen milities van de regering en de oppositie kwamen zeker vier mensen om. Regeringsmilities openden het vuur op leden van de oppositie die een barricade bewaakten, zo meldden oogge tuigen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken verklaarde dat oppositiele den op hun beurt het vuur had den geopend op een manifesta tie vóór Nabijev in het centrum van Doesjanbe. Daarbij zou één dode zijn gevallen. Islamitische en liberale oppo sitiegroepen demonstreerden al vijf weken tegen het behouden de bewind van de orthodoxe communist Nabijev. Servische troepen, ondersteund door eenheden van het federale Joegoslavische leger, hebben vannacht de indus triestad Karlovac, 50 kilometer ten zuidwesten van Za greb, onder vuur genomen. Radio Zagreb heeft dat ge meld. Servische milities vielen volgens de radiozender ook Osijek aan. zagreb-sarajevo dpa-ap-ai In Sarajevo, de hoofdstad van Bosnië-Hercegovina werd het bestand dat gisteravond werd overeengekomen tussen het Bosnische presidium en verte genwoordigers van het Joego slavische leger redelijk goed na geleefd. Het kwam slechts spo radisch tot schotenwisselingen. In andere delen van de repu bliek werd echter gewoon door gevochten. Een konvooi met de speciale afgezant van de Verenigde Na ties, Marrack Goulding, is gis teravond in Sarajevo onder mortiervuur gekomen. Het kon vooi met Goulding had juist het VN-hoofdkwartier in de Bosni sche hoofdstad verlaten. Daar was eerder op de dag onder handeld over een staakt-het-vu- vankelijk maar weinig terecht kwam. Twee uur nadat de wapenstil stand van kracht was geworden i slechts e en enkele keer explosies en ?n te horen. *n de beschie- het geluid schotenwisseling maar later werd tingen stad in alle hevigheid hervat. Radio Zagreb meldde verder dat in de Noordbosnische stad Brz- ko gevechten waren uitgebro ken. Het federale leger, aldus het radiostation, voerde boven dien aanvallen uit op Mostar, de provinciehoofdstad van Her- cegovina. Het presidium van de alleen nog uit Servië en Montenegro bestaande Joegoslavische fede ratie maakte gisteren in een kennelijke poging afstand te ne men van het optreden van het leger bekend de de federale troepen in Bosnië niet langer te zullen leiden. Tachtig procent van de ruim 100.000 federale soldaten in Bosnië zijn echter etnische Ser viërs uit Bosnië. Het plan brengt de vrede in de jonge onafhanke lijke republiek dan ook geen stap dichterbij. Het betekent slechts dat de strijdkrachten niet meer onder Belgrado val len, maar onder leiding komen van Bosnische Serviërs Niets wijst erop dat zij de strijd willen staken. Het federale leger draagt ookmal zijn wapens over aan cle Bosnische Serviërs, die zich wil len aansluiten bij de nieuwe rompstaat Joegoslavië. De leiding van Bosanska Kraj- ina. „Servisch" gebied in hel noordwesten van Bosnië, ver bood gisteren burgers hun woonplaatsen te verlaten. Nie mand mag zich aan mobilise ring onttrekken, liet de Servi sche leiding in Banja Luka we ten. Tegelijkertijd verordon neerde zij de directe omschake ling van de produktie naar oor logsbehoeften. simferopol hans geleünse correspondent Het parlement van de Krim heeft gisteren een wet aange nomen waarbij het schierei land zich afscheidt van Oekraï ne. Verwacht wordt dat deze stap de betrekkingen tussen Kiev en Moskou verder onder druk zal zetten. Bovendien steunde het parle ment de rebellerende generaal Valeri Koeznetsov, die zich in zijn hoofdkwartier in Simfer opol heeft verschanst en weigert bevelen van de Oekraïnse de fensieminister Morozov op te volgen. Onverwacht kwamen de uit spraken van het parlement in Simferopol niet. De meerder heid van de 190 leden voelt zich thuis bij de coalitie van com munisten en Russisch nationa listen die op het schiereiland de lakens uitdeelt. Onder druk van president Kravtsjoek kende het Oekraïnse parlement vorige week de Krim al een grote mate van zelfbestuur toe. Maar die Oekraïense toege vendheid ging de Russische na tionalisten van de republikeinse beweging op de Krim, RDK, niet ver genoeg. Zij willen volledige onafhankelijkheid van de Krim en RDK-leider Mesjkov maakt er geen geheim van dat die be doeld is om in een later stadium aansluiting te zoeken bij Rus land. Het parlement in de Krim be sloot gisteren tot een tussenstap door 'de akte van zelfstandig heid' aan te nemen die op 2 au gustus door een referendum moet worden bekrachtigd. In de tussentijd moet uit onderhan delingen met Kiev blijken hoe ver die Krimse zelfstandigheid kan gaan. Omdat de RDK vol doende handtekeningen had verzameld voor een referendum over volledige onafhankelijk heid zal ook dat op 2 augustus worden gehouden. Het schiereiland in de Zwarte Zee maakte deel uit van de Rus sische 1 Odoratte tot het in 1954 bij Oekraïne werd gevoegd als teken van drie eeuw verbon denheid tussen twee Slavische buurlanden. Nationalistische Rusdache politic) hebben be weerd dat deze overdracht de Russische grondwet schendt, wat in Oekraïne de speculaties voedde dat Moskou zou trach ten het gebied terug te krijgen. De Oekraiïnse president Kravtsjoek heeft nu op de Krim te maken met een onzalig bondgenootschap van Russi sche nationalisten, het hoofd kwartier van de Zwarte-Zee- vloot in Sebastopol en de rebel lerende generaal Koeznctzov. De Oekraïnse positie in de on derhandelingen met Rusland over de positie van de Zwarte- Zeevloot wordt hierdoor be hoorlijk verzwakt. Kravtsjoek heeft als voor naamste wapen tegen de af scheidingsbeweging dat de Krim voor zijn energie- en wa tervoorziening volledig afhan kelijk van Oekraïne is. Maar de gebundelde tegenmacht van RDK en Rusland-gezinde mill" tairen berooft het Oekraïense economische wapen van de no dige kracht. Mogelijk wordt een uitbar sting voorkomen door de on derhandelingen tussen Kiev en het leiderschap op de Krim die nu gaan volgen Binnen de Oek raïnse top zijn voorstanders voor het creëren van een Oekraï nse federatie waarin de Krim als zelfstandig republiek kan func tioneren. Maar de zeer verdeel de onafhankelijkheidsbeweging Roech is hier sterk tegen gekant en wenst een ongedeelde Oek raïne. inclusief De Krim. BERLUN o GPD Doden bij schietpartij Algiers Met markkraampjes probeert deze winkelier zijn waar weer aan week bij de onlusten in Los Angeles door brand werd verwoest. Rassenonlusten slaan over naar Toronto toronto AP-GPD In het centrum van de Canadese stad Toronto hebben zich gisteravond net als de avond daar voor onlusten voorgedaan. Ongeveer 150 zwarte en blanke jongeren kwamen in botsing met 250 man oproerpolitie. Er werden tien arrestaties ver richt. Voor zover bekend vielen er geen gewon den. Een politiewoordvoerder zei dat de rellen in vergelijkjng met die van maandag niet veel voor stelden. Maandag braken er grootscheepse rellen uit na afloop van een demonstratie uit protest te gen het doodschieten door de politie van een zwarte man, afgelopen zaterdag en de vrijspraak van de vier politiemannen die in los Angelos de zwarte arrestant Rodney King mishandelden. De juryleden in het Rodney King-proecs wor den, sinds zij tot vrijspraak van de vier agenten kwamen, voortdurend bedreigd. Dat gebeurt zo wel per telefoon als schriftelijk. Een aantal van hen is inmiddels ondergedoken In USA Today zegt één van de juryleden, Christopher Morgan, nog steeds achter de uitspraak te staan. londen anp Justitie in Groot-Brittannië is gisteren begonnen aan de be handeling in hoger beroep van de zaak tegen Judith Ward. Zij werd in 1974 veroordeeld tot le venslang, nadat zij had bekend een IRA-aanslag te hebben gé- pleegd waarbij 12 mensen om kwamen. De vrouw lijkt echter het laatste slachtoffer in een reeks van 'justitiële fouten' in IRA- processen uit het midden van de jaren zeventig. Eerder wer- Britse regering verlaagt rente LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Britse regering heeft gisteren de rentevoet met een half pro cent verlaagd. De verlaging was de negende in anderhalf jaar. Daarmee is de rentevoet nu te ruggebracht van 15 procent in 1990 tot 10 procent nu. De verlaging was mogelijk ge maakt door de koersstijging van het pond sterling na de Conser vatieve verkiezingszege vorige maand. Voor de verkiezingen was het Britse pond de zwakste munt in het Europees Monetair Stelsel (EMS). De Britse rentevoet van 10 procent is de laagste sinds vier jaar. De kloof met Duitsland is nu vrijwel gedicht. In de Bonds republiek is de rentevoet 9,75 procent. Niet uitgesloten wordt dat de Bundesbank deze zomer tot een verhoging moet beslui ten, waardoor de Britse ren testand zelfs lager zou worden. den de Guildford Four en de Birmingham Six na vele jaren cel alsnog vrijgesproken, omdat hun bekentenissen met geweld waren afgedwongen. Ook Ward blijkt nu te zijn ver oordeeld op grond van onbe trouwbaar forensisch onder- zoek en haar eigen verklaring, die vele tegenstrijdigheden be vatte. Haar avocaat noemde haar destijds verward en ge neigd tot fantasie. Ward zei IRA- lid te zijn en bekende de aan slag. De IRA zelf ontkende ech ter elke band met de vrouw. NOKIA MOBILE PHONES DE KLEINSTE van 4.995,- NAAR 3.795,= Ito TELM A TELECOM Kampervest 53, Haarlem tel.nn 023-421964eo Hugo de Vriesstraat 32 Nw.-Vennep, tel.nr. 02526- 76100, of bezoek stand nummer 76 tijdens de Bedrijven Kontakt Dagen 6 en 7 roei Kennemer- sporthal te Haarlem. w is door ruim 300.000 Duitse ambtenaren ge staakt, ondanks overleg tussen bonden en overheid, vanmid dag. Op de luchthaven van Frankfurt wordt echter weer ge werkt. Het vliegveld lag gisteren volledig stil. Ongeveer 1000 vluchten moesten worden ge schrapt. De schade loopt in de tientallen miljoenen. ALGIERS Rtr Gewapende politieagenten heb ben gisteren in de Algerijnse hoofdstad de wijk Bab El-Oued, een bolwerk van moslim-funda mentalisten, omsingeld nadat daar een schietpartij was uitge broken. Bij de schietpratrij kwa men twee mensen om het le ven. Dat heeft radio Algiers ge meld. Het vuurgevecht tussen poli tie en een gewapende groep in KABUL AFP-Rlr In de Afghaanse hoofdstad Ka- bul is vanmorgen een staakt- het-vuren van kracht geworden, na een nacht van hevige raket- aanvallen door de strijdmacht van de radicale mujaheddin-lei- der Hekmatyar. Daarbij kwa men meer dan 40 mensen om het leven en raakten 200 ande ren gewond. Het was de zwaar ste aanval in maanden op Ka- bul. De bonden, die zich ervan be wust waren welke materiële schade er door de actie werd aangericht, beperkten de sta king daarom tot 24 uur. Een woordvoerder zei dat de bon den in Frankfurt hebben willen laten zien waartoe ze in staat zijn als de overheid niet bereid is tot concessies. het hoge gedeelte van de wijk, was het tweede in Algiers bin nen 24 uur. Afgelopen maandag openden moslim-fundamenta listen het vuur op agenten die hen hadden ontdekt in een wo ning waarin ze zich al sinds maart schuilhielden. Een agent en de zoon van de huiseigenar werden gedood en vier anderen, onder wie twee politiemannen, raakten gewond, zo meldde het officiële persbureau APS. Het staakt-het-vuren komt na twee weken van zware gevech ten in en om de hoofdstad tus sen strijders van Hekmatyar en aanhangers van de mujahed- din-regering van president Mo- jaddidi. Hekmatyar wil de nieu we regering alleen steunen als die de samenwerking met de militie van Rashid Dostum op zegt. Die militie werd door de verdreven communistische pre sident Najibullah in het leven geroepen. PARUS AP De Franse regering heeft giste ren het luchtvaartakkoord met de VS uit 1946 opgezegd uit on genoegen over de activiteiten van de Amerikaanse maat schappijen IJnited. Delta en American Airlines. Dat gebeur de vlak nadat Parijs Jiad inge stemd met een uitbreiding van de vluchten van de Amerikaan se maatschappijen met 30 pro cent. De Franse regering beticht de Amerikanen ervan de Eu ropese markt te willen domine- Het Franse aandeel in de vluchten tussen de VS en Frank rijk is de afgelopen tien jaar gr daald van 50 procent naar 15 procent. De VS wilden de Ame rikaanse diensten deze zomer met 35 procent uitbreiden, ter wijl Frankrijk aanvankelijk ten hoogste 19 procent mn r dhD sten wilde toestaan. Massabetogingen in Thailand tegen premier BANGKOK Rtr Meer dan 20.000 aanhangers van de voormalige gouverneur van de hoofdstad, Ohamlong Snmuang. hebben vandaag e toegangen tot de zwaarbewaak te parlementsgebouwen in Bangkok afgesloten. In het par lement hield de omstreden pre mier Suchinda Kraprayoon zijn eerste rede. De zeer populaire Chamlong begon maandag aan een hon ge rs taking om Suchinda tc dwingen af te treden Zijn belof te tc vasten tol de dood er op volgt was een nieuwe impuls in de protcstcampagne tegen de premier Dertig anderen heb ben zich gisteren hij de honger staking aangesloten. Het verzet tegen Suchinda is vooral ingegeven omdat hij de baan aanvaardde zonder aan de verkiezingen mee te doen en door de rol die Suchinda speel de bij de militaire coup van vo rig jaar. Ook wordt geprotes teerd tegen het feit dat de voor malige generaal in zijn kabinet veel politici heeft opgenomen die beschuldigd worden van corruptie. Velen zijn de con stante bemoeienis van het leger mei de politiek In Thailand beu Volgens het Amerikaanse mi nisterie van transport Is het overigens geen ongrwone stap dat een luchtvaartakkoord wordt opgezegd In 1978 deed Groot Bnttannië dat. maar bin nen een jaar hadden Washing ton cn Londen een nieuw ak koord. ■ÏMMièJmiid. i LA IH J i k UKmM' JuhBHHHHb Doesjanbe, de hoofdstad van Tadzjikistan, is al dagen het toneel van demonstraties voor- en tegen de com munistische machthebbers. foto rass*

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5