Meer macht voor Turkije Feiten &Meningen Turkije moet buffer en bmg vormen naar nieuwe republieken Ramp in Guadalajara kan zich overal in de wereld voordoen WOENSDAG 6 MEI 1992 2 MOSKOU-ANKARA AFP-Rtr-UPI-ANP De staatshoofden van de Centraalaziatische republieken Ka- zachstan, Kirgizstan, Oezbekistan, Tadzjikistan en Turkmenistan komen op 9 en 10 mei bijeen voor een top met Iran, Pakistan en Turkije. De top zal gewijd zijn aan de exploitatie van olie en gas in de Cen traalaziatische republieken, verbetering van de spoorwegverbin dingen in de regio en het in ere herstellen van de historische „zij deroute", sinds kort vooral een toeristische attractie door het prak tisch wegvallen van visaverplichtingen in de republieken van Cen- traalazië. Afgelopen weekeinde kwamen de EG-ministers van buitenlandse zaken overeen de politieke en economische betrekkingen met Tur kije te intensiveren, wegens de rol van regionale grootmacht die de EG ziet opdoemen voor Turkije. Dat land kan zowel een buffer als een brug vormen naar de nieuwe republieken. De EG wil enkele honderden miljoenen ECU aan hulp voor Turkije vrijmaken om het land „te belonen" voor de rol die het in de Cen traalaziatische republieken probeert te gaan spelen, zei minister Van den Broek vorige week vrijdag. Turkije heeft aangekondigd dit najaar een „Turkse top" in Istanbul of Ankara te beleggen, die, aldus Demirel, het begin moet worden van Turks-Centraalaziatische coördinatie van standpunten „in in ternationale fora". Land profiteer! van malaise van buren in Centraal-Azië Dc ramp die Mexico's tweede stad C.undulajara twee weken geleden trof, heeft vele vragen opgeworpen over de veiligheid van grote steden met een uit gebreid ondergronds netwerk van gas- en olieleldlngen. Volgens Internationale experts, onder andere van de Interna tionale milieuorganisatie Greenpeace, lopen vooral de grote steden In de Derde We reld de kans het slachtoffer te worden van een herhaling van de ramp in Guadalajara. In Guadalajara vernietigden on geveer twintig explosies in het waterafvoer- en riolenstelsel op 22 april een groot gedeelte van de stad, waaronder de volkswijk Reforma en andere wijken in het oosten en zuidoosten. Vol gens officiële cijfers kwamen bij de ramp ten minste 200 men sen om het leven en raakten ruim 1800 mensen gewond. Volgens uiteenlopende berich ten liggen de lichamen van nog eens St»0 1000 mensch onder het puin bedolven. Hele huizenblokken, scholen, overheidsgebouwen, winkel centra en sporthallen werden door de explosies platgelegd, terwijl nog eens 600 auto's, vrachtwagens en bussen in het wegdek wegzakten, of onder het puin werden bedolven. Centimeter Uit een officieel onderzoek is inmiddels gebleken dat de oor zaak van de ramp een gaatje van een centimeter doorsnee was in een gaspijpleiding van de staatsoliemaatschappij Pemcx. Als gevolg van het lek kwamen grote hoeveelheden gas terecht in de ondergrondse waterafvoer- en rioolstelsels. Volgens het onderzoeksrapport was de gaspijpleiding sterk aan getast door lekkend water bij werkzaamheden in het verleden aan het waterleidingstelsel. Volgens Greenpeace zou een ramp zoals die van Guadalajara elk moment opnieuw kunnen plaatsvinden in de grote steden van de wereld. Deze steden kunnen eigenlijk vanwege hun immense netwerken van olie- en gasleidingen, die constant aan corrosie bloot staan, als wa re tijdbommen worden be schouwd. Vaak worden onder grondse pijpleidingen in grote steden niet afdoende onder houden. Toch kunnen niet alleen maar technische of bouwkundige fac toren als oorzaak voor dergelij ke rampen worden aangewe zen. In de Derde Wereld zijn het ook vooral sociale factoren die aan door de mens veroorzaakte rampen ten grondslag liggen. „Onderontwikkeling, economi sche irrationaliteit, sociale on rechtvaardigheid en de over-ex- ploitatie van natuurlijke hulp bronnen en arbeid vormen ge woonlijk de achtergrond van dit soort rampen", aldus Daniel Rodriguez Velazquez van de af deling stadsonderzoek van de Nationale Autonome Universi teit van Mexico. Slachtoffers Op die Universiteit is berekend dat Latijns-Amerika, Afrika en Azië 90 procent van de slachtof fers van rampen in dc wereld voor hun rekening nemen. Het grootste deel van de slachtoffers valt als gevolg van rampen die door menselijk handelen wor den veroorzaakt. Zo treft in Gu adalajara zowel degenen die in de getroffen wijken het water- leidingnet hebben aangelegd blaam, als de staatsoliemaat schappij Pemex en een hele se rie ambtenaren en regerings functionarissen. Een week voor de explosies al onthulde een technicus van Pemex aan het Mexicaanse weekblad Proceso dat een ern stig gaslek in het leidingennet van het bedrijf was geconsta teerd. Op 19 april, ruim 48 uur voor de explosies, was overal in de zui delijke en zuidoostelijke wijken van de vijf miljoen inwoners tel lende stad gas te ruiken en kre gen de autoriteiten tientallen telefoontjes van verontruste burgers. Maar ook de stedelijke autoriteiten reageerden laks en er werd niet tot evacuatie van het gebied besloten, ondanks het feit dat de gasconcentratie de veiligheidsnormen ver had overschreden. Na de ramp werden behalve vier hoge Pemex-functionaris sen ook de burgemeester van de stad en functionarissen van de waterleidingsdienst gearres teerd. Autoriteiten in andere steden zagen de bui reeds han gen. In snel tempo werden in de hoofdstad Mexico, de badplaats Puerto Vallarta en nog een aan tal andere steden het onder De puinhopen na de 'explosies in Guadala jara. foto afp grondse buizen- en leidingen- net geïnspecteerd. Verroest Volgens de leider van de oppo sitionele Revolutionair Demokratische Partij (PRD), Heberto Castillo, zijn de pijplei dingen in de hoofdstad oud en verroest en vormen ze een ern stig gevaar voor de burgerbevol king. In Mexico werd de ondergrond se inspectie, in het bijzijn van journalisten en leden van de ge meenteraad, geleid door burge meester Manuel Camacho Solis. In Puerto Vallarta werd een aantal benzinestations gesloten na de vondst van olie in putten van het Mexicaanse telefoonbe drijf. Op die manier proberen functionarissen zich in te dek ken tegen beschuldigingen van nalatigheid, mochten zich nieu we rampen voordoen in andere steden. Ondertussen besteden de Mexi caanse media sinds de ramp in Guadalajara uitgebreid aan dacht aan de situatie in andere steden. En in het hele land wordt de roep om een allesom vattend onderzoek naar de vei ligheid van de infrastructuur met de dag luider. Turkije is de regionale macht die het meest heeft gewonnen bij de ineenstor ting van de Sovjetunie. Tussen 1945 en 1991 was Moskou de overheersende macht in de Balkan ten westen van Tur kije en in de Kaukasus in het oosten. In beide gebieden is nu sprake van een machtsvacuüm en Turkije heeft de beste positie om een leidende rol te vervullen. De plotselinge onafhankelijkheid van de vijf Sovjet-republieken in Centraal-Azië in vier ervan wordt Turks gesproken biedt Turkije de mogelijkheid zijn invloed uit te breiden tot aan de Chinese grens. De ineenstorting van de Sovjetunie viel samen met de Golfoorlog, waarin de machtigste zuider buur van Turkije, Irak, op de knieën werd ge dwongen. Iran heeft zich nog steeds niet hersteld van de oorlog met Irak tussen 1980 en 1988. De Arabische wereld is sinds het vertrek van de kolo niale machthebbers niet zo hopeloos verdeeld ge weest als nu door de Golfoorlog. En zo is Turkljes verbeterde machtspositie het land min of meer in de schoot geworpen. Turkije heeft geprofiteerd van de malaise van zijn buren. De gebieden waarin het land onverwacht aan in vloed heeft gewonnen, zoals de Kaukasus en Cen traal Azië, zijn voor de rest van de wereld niet van bijzonder economisch of strategisch belang. Het machtsvacuüm dat in de regio is ontstaan, kan echter wel aanleiding geven tot conflicten en wrij vingen tussen de omliggende machten. Zo is Iran niet echt geïnteresseerd in het verspreiden van de islamitische revolutie in Centraal-Azië, maar de regering in Teheran zal nooit kunnen toestaan dat Turkije de overheersende macht wordt in de landen aan de noordgrens van Iran. De westerse mogendheden begrepen onmiddel lijk dat Turkije een grotere machtsfactor was ge worden. De samenwerking met Turkije in de Golfoorlog was van groot belang. De bereidheid van president Türgut Ozal om Iraks olie-pijplijn naar de Middenlandse Zee af te sluiten na de in vasie van Kuwoyt, was een van de eerste aanwij zingen dat president George Bush erin zou slagen president Saddam Hussein te isoleren. Om de Kurden tegen Baghdad te beschermen, hebben dc Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk toestemming nodig van Turkije die tot nog toe elke zes maanden opnieuw is verleend om vliegtuigen in Turkije te stationeren en naar Noord-Irak te vliegen. Toch blijft de positie van Turkiie als regionale su permacht onzeker. Het land lijkt zelf niet im muun tegen de crises langs zijn grenzen. Zo had de Opstand van de Iraakse Kurden in 1991 tegen het eind van de Golfoorlog een ingrijpend effect op de Kurdischc minderheid in Turkije, die mili tanter en nationalistischer werd. Het voorbeeld van de nieuwe volkerenstaten die overal werden opgeiU ht, werkte aanstekelijk, in de afgelopen maand zijn meer mensen gedood in de Kurdische gebieden in oostelijk Turkije dan in het Iraakse Kurdistan. De Turken weten dat hun vooraanstaande positie niet alleen nieuwe mogelijkheden biedt, maar ook de nodige gevaren met zich meebrengt. Hoe wel Turkije sympathiseert met Azerbajdzjan in de Kaukasus. hoedt Ankara zich ervoor betrokken te raken bij het conflict over Nagomo Karabach om geen vijarfdige betrekkingen te krijgen met het sinds kort onafhankelijke Armenië. En ondanks de sterk verminderde invloed van Moskou, wil Turkije de nieuwe staten niet al te zeer paaien om de band met de Russische Repu bliek niet te verstoren. Ook willen de Turken de banden met Iran niet al te veel laten bekoelen. Het Turkse nationalisme, zoals uitgedragen door Kemal Ataturk, is beperkt gebleven tot Turks grondgebied en heeft nooit versluierde claims ge legd op historisch Turkse gebieden in het oosten. Dan is er nog een probleem. De nieuwe republie ken in Centraal-Azië hunkeren naar kapitaal en technologie. Toen Oezbekistan deel uit maakte De Centraalaziatische republieken kijken naar Turkije voor hulp en steun. Turkije is in een aantal ge vallen echter net zo arm of rijk als de nieuwe republieken, zoals deze beelden van het straatleven in Turkije illustreren, united photos de boer »poppe de boer van de Sovjetunie, werd 26 procent van zijn be groting gefinancierd uit subsidies van Moskou. Turkije beschikt niet over de financiële middelen om aan deze behoefte te voldoen. De republieken in Centraal-Azië beginnen te beseffen dat Turkije minder heeft te bieden dan ze hadden verwacht. Academici uit Centraal-Azië komen terug van werkbezoeken aan Turkije met de mededeling dat er maar weinig Turkse wetenschappers zijn die kunnen tippen aan het academische niveau in hun eigen land. Ze hebben Istanbul, Ankara en de armoedige Turkse dorpjes gezien en geconsta teerd dat de Turken er niet veel beter aan toe zijn dan zij zelf. De Centraalaziatische republieken lijken zich dan ook niet volledig te willen overleveren aan Tur kije, dat heeft beloofd 1,2 miljard dollar aan de viezen bij Turkse banken in te zamelen voor kre dieten aan de republieken, die daarvoor voedsel en investeringsgoederen in Turkije kunnen ko pen. Voor de Turkmeense president Nijazov bij voorbeeld „was en blijft Rusland in de toekomst onze belangrijkste economische partner." Turkije zelfheeft een buitenlandse schuld van naar schatting 31 miljard dollar die vermoedelijk groter is dan die van alle Centraalaziatische repu blieken samen. Een definitieve herverdeling van de buitenlandse schuld van de voormalige Sov jetunie, geschat op 88 miljard dollar, moet nog plaatsvinden, maar het leeuwedeel hiervan zal waarschijnlijk op het bord van Rusland komen. Nu Pakistan, Iran, Israël en andere staten uit het Midden-Oosten ambassades gaan openen in Centraal-Azië, wordt de concurrentiestrijd om in vloed steeds duurder. En het is nog lang niet ze ker of alle investeringen kunnen worden terug verdiend. Er is olie in Kazachstan en Azerbajd zjan, gas in Turkmenistan en katoen in Oezbekis tan, maar het is moeilijk toegang te krijgen tot de natuurlijke rijkdommen in deze landen die ner gens aan zee grenzen en waar alle wegverbindin gen in noordelijke richting naar Moskou lopen. Er zijn nog andere verontrustende voortekenen. De betrekkingen tussen Iran en Turkije zijn sterk verslechterd. Een schip uit Bulgarije met wapens en munitie voor Iran is door Turkije in de Bos porus in beslag genomen. De Turken hebben Iran ervan beschuldigd de Kurdische guerrilla's te steunen. In reactie hierop heeft Iran naar Turkije uitgehaald en zijn Kurdische geloofsbrieven nog eens onderstreept door de Iraakse Kurden nog meer steun aan te bieden. Door de opeenvolgende politieke aardbevingen aan de grenzen van Turkije heeft Ankara zich af gekeerd van West-Europa en richt het zich nu meer op de Verenigde Staten. Zowel West-Europa als Amerika beschouwt Turkije als een waarde volle bondgenoot die de westerse belangen ver- dedigt en politiek onrustige gebieden stabiliseert. Maar tot nog toe wijst niets erop dat een van bei de machtblokken bereid is de financiële midde len beschikbaar te stellen die Turkije nodig heeft om zijn nieuwe rol te kunnen vervullen. VERTAUNG: MARGREET HESLINGA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2