Leidsch Dagblad 'C02-uitstoot blijft te hoog' Acties zorgsector van start Milieubeweging: Vis Noordzeekanaal giftig MOEDERPLANTMAND. 6.95 ch Noodtribune Bastia stort in: 20 doden Doodsoorzaak onbekend lGARAGE-92) WOENSDAG 6 MEI 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39845 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Paul van Vliet 7 Drie avonden lang staat Paul van Vliet met zijn Theatershow '92 in Leiden: 'Ik heb veel aan deze stad te danken'. Beurscompetitie A Q Rijnsburger Ernst I O Wolthaus verdient j op papier een bedrag van vijf ton in de landelijke I beurscompetitie parus/bastia gpd/afp Twintig doden en ruim 700 ge wonden van wie er 67 in kritie ke toestand verkeren. Dat is de voorlopige balans van de ramp die zich gisteravond voltrok in het Furiani-stadion van de Cor- sicaanse voetbalclub Bastia. Luttele minuten voor de af trap van de bekerwedstrijd tus sen de eerste divisieclub Bastia en de Franse kampioen Olym- pique de Marseille stortte het bovenste deel van een noodtri bune in. Duizenden supporters vielen 10 tot 20 meter en raak ten bekneld onder de wrakstuk ken van de tribune. Volgens ooggetuigen zakte het tribunedeel als een kaarten huis in elkaar onder het gewicht van de duizenden hossende en stampende supporters. De Franse autoriteiten hebben di rect een diepgaand onderzoek gelast naar de oorzaken van de Per tienertoer naar overval veenwouden Per tienertoer reisde een 17-jarige jongen uit Gouda vorig jaar naar Veenwouden om daar een gewapende overval te plegen op het postkantoor. De jongen ondernam de reis omdat hij dacht in Friesland de meeste kans te hebben op een geslaagde overval. Het geld had hij nodig om gokschulden af te lossen. Via een overval op een postkantoor in Opheusden kwam de rijkspolitie van Dantumadeel de dader op het spoor. Bolivia boos op organisatie Expo-92 la paz« Bolivia overweegt zich terug te trekken van de wereld tentoonstelling Expo-92 in Sevilla, omdat de organisatoren het land hebben verboden in het Boliviaans paviljoen coca-bladeren ten toon te stellen. Volgens de organisatie wordt het coca-blad, dat dient als grondstof voor cocaïne, zelf ook als verdovend mid del beschouwd. De Bolivianen vinden het verbod een beledi ging, omdat coca behalve voor cocaïne ook wordt gebruikt als grondstof voor geneesmiddelen en een belangrijk element vormt van het dagelijkse leven van de inheemse bevolking. Pleidooi voor vangstverbod ümuiden richard mooyman Vis uit het Noordzeekanaal en de Amsterdamse havens bevat veel te veel giftige stoffen. Dit hebben de Stichting Natuur en Milieu, de Milieufederatie Noord-Holland en de Stichting Rijnwater vanochtend bekend gemaakt. De milieu-organisa ties noemen het eten van vis uit het kanaal onverantwoord en dringen aan op een onmiddel lijk vangstverbod voor de be roepsvissers in een deel van de Amsterdamse havens. De milieugroepen baseren zich op onderzoek door het Rijksinstituut voor Visserij On derzoek (RIVO), waaruit blijkt dat aal (jonge paling) uit de Am sterdamse havens zeer hoge ge halten bestrijdingsmiddelen be vat, onder meer zeer giftige DDT-verbindingen. Het dioxine-gehalte in snoekbaars lever is volgens de organisaties Dat Is nog es een mooi Ideetje voor moederdag. Een 'moederplantmand: Een schattig mandje^! met aan de ene kant een plant en aan de andere I kant een zakje geurige droogbloemen. Keus uit verschillende plantjes en droogbloemetjes. Grote mand Kleine mand Aanbiedingen gelden tot en met zaterdag 9 mei a s. in de winkels met een bloemenafdeling. (Zolang de voorraad strekt.) Trage redding van ruim 700 gewonden ramp. De speciaal voor de wed strijd gebouwde noodtribune was gisteren door de plaatselij ke autoriteiten en door de Fran se voetbalbond goedgekeurd. De reddingswerkzaamheden kwamen gisteravond uiterst traag op gang. In en rond het stadion bleken niet voldoende EHBO-ers aanwezig en red dingswerkers van buiten kon den het stadion slechts moei zaam bereiken vanwege de ver keerschaos. Bovendien bleken de Corsicaanse ziekenhuizen niet over voldoende capaciteit te beschikken om de enorme stroom gewonden te kunnen opvangen. De eiland-bevolking werd opgeroepen bloed af te staan en het leger werd ingezet om medische teams uit Mar seille naar de onheilsplek te brengen. Enkele tientallen ge wonden moesten per helikopter naar ziekenhuizen op het Fran se vasteland worden afgevoerd. Verbijsterd zoeken twee i het voetbalstadion van Bastia een uitweg in de chaos van verwrongen staal. De laatste gewonden konden geheel krakkemikkig in elkaar ramp de constructie met tou- directie zou zijn genegeerd, pas vanmorgen vroeg worden zat: „De metalen constructie wen te verstevigen. „Ze hadden bevrijd. stond gewoon los op houten gezien, dat er beweging zat in Tv-reporter Dominique planken op het gras." Volgens de tribune en waarschuwden Verdeilhan, die zich op de een toeschouwer probeerden niemand", zei hij. Ook een noodtribune bevond, zei dat het arbeiders anderhalf uur voor de waarschuwing van de stadion- EK naar Engeland A Het EK-voetbal JL I wordt in 1996 ge houden in Engeland Ne derland viel uit de boot maar hoopt op 2000. Pronk hoeft niet meer zo nodig samen met CDA PvdA-minister Pronk voor ont wikkelingssamenwerking heeft geen voorkeur meer voor het CDA als coalitiepartner voor de PvdA. zoals hij dat in het verle den wel had. In het weekblad Vrij Nederland van deze week zegt Pronk dat de voorkeur voor het CDA nu 'niet meer' aanwe zig is. Pronk heeft onlangs heftige aanvaringen gehad met het CDA. Zo werd hij vanuit de CDA-fractie zeer scherp aange vallen in verband met het afwij zen door Indonesië van Neder landse ontwikkelingshulp. Bo vendien is Pronk verontwaar digd over de wijze waarop mi nister Van den Broek van bui tenlandse zaken het budget en de positie van de minister voor ontwikkelingssamenwerking ter discussie stelt. Vorige week za terdag gaf Pronk publiekelijk blijk van zijn wrevel hierover. Nederland verwerpt verdragstekst EG voor milieuconferentie Rio Nederland ligt als enige EG-lidstaat nog dwars in de on derhandelingen over een verdragstekst over de uitstoot van C02 voor de komende grote milieuconferentie in Rio de Janeiro. Nederland vindt het Amerikaanse voorstel om de uitstoot te handhaven op het niveau van 1990 ,,te ma tig"- van milieu en ontwikkelingssa menwerking. Nederland wil dat het Westen zich veel duidelijker vastlegt, aldus Alders. Hij meent met zijn collega van ontwikke- Dat zei minister Hans Alders van milieu gisteren in Brussel, na afloop van een gecombi neerde EG-raad van ministers lingssamenwerking, Pronk, dat met een dergelijke vage tekst van de ontwikkelingslanden nauwelijks tegenprestaties op het gebied van het milieu kun nen worden verwacht. De onderhandelingen over de verdragstekst worden in New York gevoerd binnen het zoge noemde voorbereidende comi té. De Verenigde Staten waren tot voor kort de voornaamste dwarsligger, omdat zij zich niet wilden binden aan een norm voor C02-uitstoot, die als de belangrijkste factor wordt ge zien voor klimaatsveranderin gen. De Amerikanen zijn inmid dels enigszins bijgedraaid. Al ders geeft toe dat dat „voor de VS een grote stap is, maar voor Nederland nog niet groot ge noeg". Toch staat Nederland in zijn bezwaren niet alleen binnen de EG. Ook Europees commissaris voor milieu, Carlo Ripa de Mea- na, waarschuwde voor een „te vaag compromis, waarop de lid staten van de EG sturen". Volgens het te hoog. Zij stellen dat de vervuiling het resultaat is van industriële lozingen in het verleden. Maar mogelijk is ook sprake van re cente lozingen. De organisaties willen dat wordt uitgezocht wie de vervuilers zijn geweest, zodat ze aansprakelijk kunnen wor den gesteld voor de schoon maak van de waterbodem en het schadeloosstellen van be roepsvissers. Tussen de sluizen van IJmui- den en de Oranjesluizen in Am sterdam zijn vier visserijbedrij ven actief. Deze beroepsvissers pachten een aantal percelen water en mogen alleen op aal vissen. Slechts één bedrijf vist op Amsterdams watergebied. Daarnaast is er nog een handvol mensen, die wel met beroeps vistuig vissen, maar niet als be roepsvissers kunnen worden aangemerkt. Nog geen abonnee nri 071 161400 DtL! 071 - 161353 .ABONNEE- SERVICE-»* HET WOORD IS AAN En wat moet men tenslotte trach ten? De wereld kennen en haar niet verachten. Goethe VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Info Programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI: Perloden met zon Wolkenvelden en in de ochtend mogelijk wat regen Overdag pe- noden met zon Minimumtemp. 10 graden, s middags 14 aan zee tot 18 graden in het zuidoosten. sielid is „het dan maar beter om helemaal niet naar Rio te gaan". Alders en Pronk toonden zich na afloop van de raad toch niet al te pessimistisch. Alders wees erop dat de raad zich in elk ge val nog eens heeft vastgelegd op de uitgangspunten voor een globale aanpak van het milieu, zoals eerder overeengekomen op de raden in Luxemburg van oktober 1990, en dffi In BiUBMI van december vorig jaar. Motorverhuur aÖWgtó;- ;_v xSs&z,- MELBQURNEen 18 meter lange en 80 ton wegende dode blauwe walvis trok gisteren veel bekijks op een strand ten zuiden van de Australische stad Melbourne. De doodsoorzaak van het met uitsterven bedreigde dier er zijn er naar schatting nog maar 8000 In leven is niet bekend. FOTO» AP De acties in de gezondheidszorg zijn vandaag begonnen met tij delijke werkonderbrekingen in zo n dertig instellingen, vooral in het zuidwesten van het land. Doorgaans werd de middag pauze met één tot twee uur ver lengd. Volgens de bonden was de overlast voor patiënten in ziekenhuizen en verpleeghui zen minimaal De psychiatrische instellingen de Bavo en Hafakker in Noord- wiikerhout en Ixtneeveld in Noordwijk hebben besloten vrijdag gezamenlijk actie te voe ren. Werknemers leggen dan tussen 14.00 en 16.00 uur het werk neer. In het centrum voor verstandelijk gehandicapten De Hooge Burch in Zwammerdam is er dezelfde dag tussen 10.00 en 11.00 uur een werkonderbre- king. De verplegers van het Eli sabeth Ziekenhuis in leider dorp voeren tussen 10.00 en 11.30 uur actie. Spoedgevallen worden in alle instellingen ge woon behandeld. „Het is de eerste actie die wij houden. We weten nog niet pre cies hoeveel van onze 900 werk- actie willen voeren, moet ook in de zwak- het actiecomité. Minister De Vries en staatsse cretaris Simons praten morgen met de werkgeversorganisaties in de zorgsector over het cao conflict cn verruiming van de werkgelegenheid. Simons ver wacht van dit overleg geen wonderen, ofschoon hij van het kabinet „enige marge heeft ge kregen om te verkennen hoe werkgevers en werknemers in de zorgsector tot een goede cao" kunnen komen voor de 500.000 werknemers. Over de concrete ruimte die Simons en De Vries van het ka binet hebben gekregen, liet de staatssecretans zich evenwel niet uit. Wel zal het resultaat van het amhtenarenoverieg een rol spelen. De loonsverhoging voor ambtenaren komt op jaar basis uit op 3.65 procent. De bonden eisen 4,5 procent. Arke: Schiphol zorgt slecht voor toerist HOEVELAKEN Vakantiegangers worden op Schiphol slecht behandeld. De parkeertarieven zijn drastisch opgetrokken en het openbaar vervoer biedt geen oplossing voor reizigers die vroeg of laat vertrekken of aankomen. Ook is er een tendens om het zaken verkeer voorrang te geven bo ven de 'gewone' vakantiegan ger. Dat zei Arke-topman F.G. Franssen vanmosgen bij de pre sentatie van de cijfers over het boekjaar 1990/91. Volgens Franssen heeft de strategie van Schiphol tot ge volg oat de populariteit van re gionale luchthavens als Maas tricht, Eindhoven. Rotterdam, Enschede en Groningen aan het toenemen is. Daar zijn immers geen parkeer- en aanvoerpro- blemen. EEN SCHITTERENDE BANK BEKLEE0 MET VOL ANELINE LEDER Betogingen Libanon In het zuiden van Libanon zijn gisteren stakingen en betogin gen uitgebroken uit protest te gen de zware economische cri sis die het land in zijn greep iH'ftl. In Tyrus bestormden demon stranten het huis van minister van financiën Ali Khalil en sta ken het in brand. Elders in de stad richtten demonstranten vernielingen aan in geldwissel kantoren. De demonstraties en stakingen braken uit nadat de radio gisterochtend had gemeld dat de waarde van het Libanese pond tot een recorddiepte was gekelderd. werkplootiapparatuur 6 t/m 9 me wo.6 t/m vr.8 mei van 10 21 uur ia. 9 mei van 10-16 uur U JAARBEURS UTRECHT/HOLLAND HOELANG KUNTU NOC ZONDER? i( I J» »k mem nn intioduetn- [•bonntmwt Ut ontvint dl kfiwl I di «iriti twii wn kin jntii

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1