'Veemarkt Leiden nu wel dupe' 'Stem niet op CDA' Saai wereldje met al die cijfertjes Regio Face of Independence In De Bijenkorf. Leidse student medicijnen doet langst over studie 'Floriade-express is wel een succes' Bols: positie in Europa versterken WOENSDAG 6 MEI 1992 18 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK (chef) MONICA WESSELING ERIC J/ N WESTERLAKEN Na tweede geval varkenspest Nu een tweede geval van varkenspest in Zuid-Holland is geconstateerd, leidt dat zeker tot nog strengere maatre gelen van het ministerie van landbouw. Die regels zullen de nodige nadelige gevolgen hebben voor de veemarkt in de I>eidse Groenoordhallen. Dat stelt directeur A. de long. nieuwerbrug/leiden Uit de- regio Bodegraven wordt wekelijks een aanzienlijke hoe veelheid vee naar de Leidse markt vervoerd. Ook het werk in het slachthuis van de firma Domburg, die vaak beesten koopt op de Leidse markt, en de arbeid in enkele grote exportbe drijven in de buurt van Bode graven komt waarschijnlijk stil te liggen. Bovendien is gebrui kelijk dat de termijn waarin de strenge maatregelen van kracht zijn wordt verlengd, wanneer een tweede geval van varkens pest is geconstateerd. Tot nu toe heeft de markt in Leiden nauwelijks te lijden ge had van de maatregelen van net ministerie van Landbouw. Dat in tegenstelling tot de voorspel lingen van De long. Na de uit breken van de varkenspest in Pijnacker werd door het minis terie een verbod op het vervoe ren van al het vee uit die regio uitgevaardigd. Daarnaast mochten op geen enkele markt in Nederland nog varkens wor den aangevoerd. Toch werden gisteren in Lei den 400 nuchtere kalveren meer aangevoerd dan normaal. „Er was sprake van een topaanvoer. En dat terwijl ik had gerekend op 400 stuks minder!', aldus De long. Dat kwam volgens hem doordat uit Friesland extra veel varkens werden aangevoerd. De Friese boeren verwachtten dat de aanvoer in Leiden door de maatregelen laag zou zijn, en dat de prijzen dus hoger zouden zijn dan elders in het Tand. Ook het nieuwe geval van varkenspest rechtvaardigt vol gens De Jong overigens nog niet de strenge maatregelen die in dit soort gevallen worden geno men. Het verband tussen de twee gevallen is volgens hem nog niet aangetoond. Daarnaast denkt hij dat de af gekondigde verboden in eerste instantie moeten worden gezien als een gebaar naar het buiten land. „De exportbelangen zijn Varkens worden met een grijper in een laadbak van een vrachtwagen geladen om afgevoerd te worden. Op een varkensbedrijf in Nieuwerbrug bij Bodegraven werd gisteren het tweede geval binnen een week van de besmettelijke varkenspest geconstateerd. De 320 varkens zijn vernietigd en het bedrijf is van de buitenwereld afgesloten. foto»anp enorm voor Nederland. Wan neer de andere landen de gren zen vor het Hollandse vlees zouden sluiten, betekent dat een strop van vele miljoenen.'' Volgens De Jong moeten die 'gebaren' achteraf vervangen worden door preventieve maat regelen, zodat een ziekte als de varkenspest helemaal kan wor den uitgebannen. „De situatie op het bedrijf in Pijnacker was erbarmelijk, zo heb ik begrepen van de veterinaire dienst. Dat was natuurlijk niet van vandaag of gisteren. De vraag is waarom in het bedrijf niet eerder is ge controleerd op de hygiëne." Er zijn geen juridische acties te verwachten van de directeu ren van veemarkten tegen de maatregelen van het ministerie. De bevoegdheden van de over heid. zo hebben juristen inmid dels uitgezocht, zijn zo ruim dat daarteghen niets valt te begin- leiden jan westerlaken Dc Leidse studenten geneeskunde doen het langst over hun studie. Medisch studenten die hun opleiding aan tie universiteit van Maastricht volgen, het kortst. Dat constateert de visitatiecommissie Geneeskunde in een onderzoek, dat vanmiddag is vrijgegeven. De snel heid van studeren gaat achteruit, aldus de commissie. Er zijn grote verschillen tussen de ene faculteit en de andere. Dit kan worden verbeterd door meer aandacht te besteden aan de planning en inhoud van de tenta mens en examens en aan het gebruik van computers in het onderwijs. oordeelt dat de studie geneeskunde aan veel universiteiten te weinig wetenschappelijk is en te eenzijdig op de beroepspraktijk is gericht. In de pro gramma's zou minder aandacht moeten worden ge- schonen aan encyclopedische kennis en meer aan we tenschappelijke vorming en de sociaal-maatschappelij- Rijnsburgse student succesvol in beursspel t bouwmeester Aandelen, futures, opties, speculaties, obligaties of war rants. Het is voor de meeste mensen abacadabra. Maar voor sommigen is de wereld van Wall Street, de Nikkei-index en de EOE-Optiebeurs sinds kort een stuk duidelijker. Ruim 13.000 deelnemers dingen sinds 16 maart mee noor de eerste plaats T- prijs 20.000 echte guldens in de zogenaamde Beurscom- petitie '92. Ernst Wolthaus (24) uit Rijns- burg is één van hen. De vierde jaars student heao schreef zich in voor 75 gulden en kreeg daar 300.000 gulden voor terug. Geen slechte 'deal', maar het geld bestaat niet uit klinkende munten. De drie ton worden omgezet in echte effecten, waarmee de deelnemers van het beursspel gedurende tien weken, tot en met 22 mei, via de telefoon op de Amsterdamse Ef fectenbeurs mogen handelen. Het doel van het spel is 'de deelnemers vertrouwd te ma ken met alle facetten van het heieggen' zoals in het bijbeho rende spelboek staat vermeld. Het gewonnen geld kunnen de spelers dus niet in eigen zak ste- krn „lammer genoeg niet", zegt Ernst. .Anders was ik nu een naar ton rijker". Dé Rijnsburger Blijkt tot nog toe een goede handelaar. Afgelopen weekend stond de jonge student op de zestiende plaats in het alge meen klassement met ruim 840.000 gulden in zijn porte feuille. Intussen verspeelde hij echter alweer twee ton en nu staat hij op de 66ste plaats. „Ik ben zeker niet ontevreden. Ik ben tevreden als ik bij de eerste vijfhonderd kom, maar na twee weken stond ik zelfs al op de tiende plaats. Misschien heb ik er wel een beetje 'feeling' voor." F.mst zegt niet mee te strijden voor het echte prijzengeld (de tweede prijswinnaar ontvangt 15.000 gulden en voor degeen die op de derde plaats eindigt 11v^t in000 gulden klaar). „Die mensen die boven mij suan op Ernst Wolthaus: „In het echt zou ik heel wat zuiniger en voorzichtiger met mijn geld omgaan." de lijst hebben er veel meer ver stand van. Bovendien hebben die al zo n drie ton meer ver diend dan ik. Zij kunnen nu tot het einde toe gaan rentenieren en de winst binnen slepen. Ik doe het gewoon omdat ik het leuk vind", .ikius WolthSUS. Emst denkt dat hij vandaag winst maakt Hij heeft 110.000 opties van Philips aangekocht. Emst: „Timmer, de directeur van Philips, maakt vandaag de jaarcijfers van zijn bednjf be kend. Ik heb er vertrouwen in dat hij positieve cijfers op tafel legt, zodat de koersen stijgen. Maar het blijft altijd een beetje een gok. hoewel je met een beetje kennis al heel ver kunt komen." Maar Emst 'verdient' niet al leen geld. Tegenover de baten staan de lasten. Naast het in schrijfgeld en de telefoonkos ten. die sind het begin van het spel de pan uitrijzen ('ik bel elke dag ongeveer twee keer op') heeft de student een tijdelijk abonnement genomen op het Financieele Dagblad. „Ondanks dat ik studiegeld en huur moet betalen heb ik dat er wel voor over. Vroeger las ik alleen de sportpagina's en de strips, maar nu komt het financiële nieuws als eerste aan de beurt. Elke dag reken ik even uit hoe ik er voor- het sta. Wolthaus relativeert beursspel wel. „Drie ton lijkt veel, maar je bent het zo kwijt. Van het ene op het andere mo ment ben ik eens 100.000 gul den lichter gemaakt. In het echt zou ik heel wat zuiniger en voorzichtiger met mijn geld omgaan dan nu. Misschien dat Landbouworganisatie dreigt niet oproep Een stemadvies tegen het CDA. Dat dreigt de vakgroep bloem bollen van de WLTO (Westelijke Land- en Tuinbouw Organisa tie) de achterban te geven als de partij en haar ministers het ver bod op het gebruik van grond- ontsmettingsmiddel metam-na- trium niet tegenhouden. Toen CDA-minister De Vries (sociale zaken) het verbod per 1 juli aankondigde, wilden som mige bestuursleden al direct tot zo n stemadvies overgaan. Maar na rijp beraad werd besloten het nog even op te schorten. Er mee dreigen zou veel meer kun nen opleveren, zoals (informele) gespreken met Kamerleden, an dere partijbonzen en met het 'CDA-ministerie van landbouw'. „Want we blijven hopen dat het nog goed komt", zegt de voorzitter van de vakgroep bloembollen, W.C.J. Zandwijlc „Het CDA is nu eenmaal de par tij die altijd het meeste heeft ge daan voor de agrarische sector. Het CDA heeft ook meer Ka merleden met een agrarische achtergrond." Bij de WLTO zijn zo'n 700 werkgevers aangesloten in de bollenstreek tussen Leiden en Haarlem. Volgens de voorzitter is dat een ruime meerderheid. De meesten van hen stemmen waarschijnlijk CDA. Als de orga nisatie praat over een stemad vies. zou dat dan ook een be langrijk signaal zijn voor de par tij: „Zeker als ook toeleveran- ciets meedoen en de zaak over slaat". Probleem met het stemadvies is dat er niet snel een alternatief lonkt. „Ook bij de WD komt men niet bepaald op voor de land- en tuinbouw", zegt Zand wijk. En dat is nu precies waar zijn vrouw, CDA-raadslid in Noordwijk, zo op hamert. Zij denkt dan ook niet dat het tot zo'n stemadvies zal komen en wijst op de steeds luider klin kende roep in de partij om het nooit meer zo te doen. Net nu de bollensector serieus bezig is met milieu en arbeidsomstan digheden, had De Vries niet zo maar een verbod op middelen moeten afkondigen en had zijn collega van landbouw meer van zich af moeten bijten. Zeker nu er geen alternatief is voor de middelen en nog moet worden vastgesteld of ze echt zo scha delijk zijn. Het raadslid betwij felt trouwens of een stemadvies wel wordt nagevolgd. .Agrariërs zijn heel stabiele mensen die zich niet zo snel laten beïnvloe den". zegt ze. „Ook kan het juist zo zijn dat werknemers zeggen: wat goed dat het CDA metam- natrium aanpakt". CDA-Kamerlid J. Van Noord vindt een stemadvies een 'merkwaardig' en 'zeer gemak kelijk' instrument. „Op spreek beurten dreigt men er wel vaker mee, maar ik zeg altijd dat over leg beter is", zegt hij. „En dat is er ook geweest tijdens ons laatste bezoek aan de de bollen streek. En, zoals de sector weet: als men een gesprek wil, maken we altijd ruimte op de agenda". Op dit moment heeft hij ech ter niets nieuws te melden. Pas als de resultaten van het nader onderzoek er zijn en het advies van de Commissie Toelatings Bestrijdingsmiddelen afkomt, is de Tweede Kamer weer aan zet. Van Noord durft niet te voor spellen waar het op uitdraait, maar vindt wel dat de WLTO de indruk wekt weinig vertrouwen te hebben in een goede uit komst. leiden»speciale busdienst volgens verwachting is. „Wij rekenen op 30 passagiers per dag tot het eind van de maand, wanneer de Keukenhof sluit. Dat ha len we gemakkelijk", aldus Leeuwenburgh. Hij bestrijdt ook dat er van oneerlijke concur rentie sprake is met andere busmaatschappijen. „Wij brengen onze klanten wel een bedrag een rekening voor het vervoer naar de Floriade." Districtschef B. Leeuwenburgh van de NZH be strijdt dat de Floriade-express geen succes is. Vol gens een woordvoerder van een andere busmaat schappij. West Nederland, zouden de buslijnen naar het evenement in Zoetermeer nauwelijks passagiers trekken. De NZH stelt echter dat de belangstelling voor de ke aspecten van het vak. Bovendien moet er ruimte zijn voor vrije keuze van de student. Als belangrijkste probleem signaleert de comissie dat de studieprogramma's vaak overladen zijn, terwijl niet elk onderdeel even zinvol is. Ondanks die volle pro gramma's slagen de meeste studenten er wel in redelijk op tijd af te studeren. Bijna zestig procent haalt het doctoraal in vijf jaar. Bij de gemiddelde universitaire studie lukt dat slechts twintig procent van de studen- 'Internationaal onderzoek naar Mellery' leiden/mellery» foto» jan holvast ik ooit nog eeris met een paar honderd gulden echt op de beurs ga handelen. Als ik daar voor het geld kan vrijmaken", verklaart Emst. Eind mei leveren de spelers de overgebleven effecten weer in. Emst: „Ik doe volgend jaar zeker weer mee aan het spel, maar in het echt zie ik geen toe komst voor mezelf op de effec- tenmarkt Het blijft saai om met al die cijfertjes te moeten wer ken. Ik zit nu in de automatise- - ring en dat is ook een branche waarin veel te verdienen valt. paul van der koou Een internationaal onder zoek naar de betrokkenheid i nationale overheden bij de illegale stort in het Belgi sche plaatsje Mellery, waar veel Zuidhollands afval 'ver dween'. Daarop wil het Leid- Kamerüd A. Schimmel aandringen in haar hoeda nigheid van rapporteur voor de Beneluxraad. Ze beseft dat deze raad, waarin par lemen tariëers uit de drie Beneluxlanden over grensoverschrijdende pro blemen praten, weinig be voegdheden heeft. Ze hoopt echter dat het onderzoek de kwestie internationaal onder de aandacht brengt en verder reikt dan het onderzoek van de provincie Zuid-Holland. Schimmel vindt dat vooral belangrijk omdat ze Mellery beschouwt als sprekend voorbeeld van hoe het niet moet. In haar rapport wil ze voorstellen doen, maar ook vragen stellen. Of de opspo- ng van vervuilers inmiddels ïrbeterd is, bijvoorbeeld. Maar ook of er nog steeds il legaal of te goedkoop wordt gestort, hoe de wetgeving kan worden aangescherpt en of de milieu-inspectie ook opsporingsbevoegdheden, over de grens kan krijgen. nieuw-vennep» Drankenconcem Bols wil zijn positie in Europa verder verster ken. Het bedrijf heeft de hoop opgegeven in de Verenigde Sta ten of het Verre Oosten uit te kunnen breiden. Daar bestaan inmiddels zulke grote dranken concerns, dat er voor het veel kleinere Bols geen marktaande len meer te behalen zijn. In Europa daarentegen blijft Bols jagen op uitbreiding. Zo konden vorig jaar nieuwe be drijven worden verworven als het Italiaanse wijnhuis Ric- cadonna en het in Spanje ge vestigde Humbert Williams (Dry Sack sherry). „Bols is een typisch Europees bedrijf en blijft dat", aldus R. Schipper, voorzitter van de raad van be stuur gisterochtend tijdens de presentatie van het jaarverslag over 1991. Bols heeft vorig jaar voor het eerst in zijn bestaan de winst van 100 miljoen gepas serd. Het bedrijf maakte 105 miljoen gulden winst bij een omzet van 133 miljard gulden. In het kader van de Amerika-actie presenteren de toonaangevende cosmetica huizen, o.a. Estée Lauder, Clinique, Aramis, Calvin Klein, Giorgio, Ralph Lauren en Cassini hun laatste 'nieuws' en geven vrijblijvend advies voor da mes en heren. Estée Lauder ontwikkelde speciaal voor de Bijenkorf een make-up look 'Face of Indepen dence'. T/m 23 mei organiseert Estée Lauder een prijsvraag met schitterende prijzen. Boven dien worden de hoofdpriiswinnaars van elk filiaal uitgenodigd voor ,een bezoek aan het Estée Lauder Training Center in Amsterdam waar zij een Beauty school kunnen bijwonen. Clinique laat u tijdens de speciale promotie van 11 t/m 16 mei kennismaken met de nieuwe serie zoncosmetica die u veilig bruint. (Clinique niet in Arnhem.) - U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf (jD)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18