Twijfels Schildersbuurt over groot onderhoud Concurrentie is er iedere Regio Leiden Jeugd viert bevrijdingsdag Vrije vestiging Voorschoten flink duurder Voorschotense koren langzaam uit diep dal Warmondse notaris naar industrieterrein Voorschoten steunt ook bouw smalspoormuseum 'Nieuwe partij' werft op jaarmarkt in Oegstgeest r WO£NSDAG 6 MEI 1992 17 Huiseigenaar wil onvoorwaardelijk akkoord van bewoners De grote onderhoudsbeurt die zou worden uitgevoerd aan 52 huizen in de Schildersbuurt in Oegstgeest staat op losse schroeven. De eigenaar, het pensioenfonds voor de vervoer- en havenbedrijven in Rotterdam, wil dat de be woners onvoorwaardelijk hun handtekening zetten on der de overeenkomst voor de onderhoudsbeurt en dreigt dat de werkzaamheden in elk geval bij een deel van de huizen anders niet door zullen gaan. oegstgeest uesbeth buit1nk Het pensioenfonds stuurde eni ge tijd geleden een contract aan de bewoners van de Frans Hals laan, Pieter Moulijnlaan, Van Ruysdaellaan, Hofbrouckerlaan, Vincent van Goghlaan en Ha- zenboslaan. Kozijnen waar houtrot in zit zouden worden vernieuwd en de huizen zouden worden geïsoleerd door op de begane grond dubbel glas aan te brengen en isolatie-materiaal in de spouwmuren. Ook in de achterdeur, alsmede in de deu ren van keuken, kamer en het op de eerste verdieping gelegen balkon, zouden dubbel glas worden aangebracht en anti-in braak voorzieningen. De tocht op zolder zou zoveel mogelijk worden verholpen en desge wenst zouden de bewoners een combi-ketel voor de warm wa- Ier en verwarming krijgen. „Bijna iedereen heeft wel ge tekend. maar ongeveer de helft van de mensen heeft vragen of aantekeningen op het contract gezet", verklaart voorzitter D. de Jong van de huurdersbelan genvereniging Schildersbuurt. „Het ging om simpele vragen en opmerkingen, vaak heel vriendelijk gesteld. Of nachts en in het weekeinde wel reke ning kon worden gehouden met inbraak door alles goed af te sluiten. En of de vakanties niet in het geding zouden komen door de werkzaamheden. Op- mciiingwi die de opknapbeurt soepel moesten laten verlopen." Voorwaarden Een aantal mensen tekende aan dat ook het pensioenfonds het contract moest ondertekenen. „Dit contract was een eenzijdi ge juridische procedure. Een akkoordverklaring moet niet al leen van de kant van de bewo ners komen**, aldus De Jong. Het pensioenfonds reageerde door een nieuw contract te stu ren aan de mensen die niet on voorwaardelijk akkoord waren gegaan. De long: „De voorwaar den werden bot afgewezen. De ze huisbaas leeft nog in de jaren vijftig. Hij wil een onvoorwaar delijke ondertekening en anders komen er geen werkzaamhe den." Onder de bewoners is een 'pittige stemming' ontstaan door de laatste brief van de ei genaar .Als het zo moet. wat voor invloed kunnen wij dan nog uitoefenen? De tweede ak koordverklaring is door de moesten niet ondertekend. Eén handtekening moet genoeg tfln De Jong venvacht dat een deel van de onderhoudsbeurt niet doorgaat. „Het kan zijn dat er alleen onderhoud komt bij de mensen die zo goed als onvoor waardelijk hebben getekend. Maar misschien vindt de eige naar dat economisch helemaal niet meer interessant en wordt alleen bij verhuizingen onder houd gepleegd In feite zijn we dus u-rug op af." Volgens een woordvoerder van het pensioenfonds gaat de onderhoudsbeurt wel door bij de 25 bewoners die onvoor vvaardeliik hebben onderte kend. Of ook bij de WUlMttfc huurders groot onderhoud wordt gepleegd is echter nog 'in beraad leiderdorp Op kleurig versierde fietsen, steps, karren en soms ook lopend paradeer den Leiderdorpse kinderen gistermiddag in optocht naar het park de Houtkamp. Daar konden zij de hele middag bevrijdingsdag vieren. Voor de allerkleinsten was er ringwer- pen, balgooien en koekhappen, voor oudere kinderen een vossejacht Jongeren en volwas senen waagden zich aan een hindemisspel. Leiderdorp en Wassenaar waren gisteren de enige gemeenten in de Leidse regio die de bevrijding feestelijk herdachten. In alle andere gemeenten wordt alleen feest gevierd wan neer 5 mei voor iedereen een vrije dag is, eens in de vijf jaar. toto jan holvast warmond wilfred simons Een stuk grond op het indus trieterrein in de Warmondse Veerpolder wordt verkocht aan het plaatselijke notariskantoor C. Waverijn. Het college van B en W heeft met de notaris een principe-akkoord bereikt over de verkoop van 437 vierkante meter grond voor de bouw van een kantoor en een bijbehorend parkeerterrein. Ook wordt een groenstrook van 46 vierkante meter en een waterpartij van 76 vierkante meter meeverkocht. Sihds 1980 is het notariskan toor gevestigd in een woonhuis aan de Van Wassenaarstraat. Toen hij zich in Warmond ves tigde, heeft Waverijn van B en W ontheffing gekregen om in het huis kantoor te houden. Na 12 jaar praktijk is de ruimte echter veel te klein geworden. Waverijn zegt: „Ik moet hier al leen al dertig jaar archief van mijn voorganger bewaren en ik heb onderhand ook nog eens stukken uit twaalf jaar van mijn eigen praktijk verzameld. Dat moet ik ergens laten." Ook be schikt het woonhuis volgens Waverijn over te weinig kan toorruimte. Het gemeentebestuur heeft besloten mee te werken aan een oplossing voor Waverijns ruim tegebrek, omdat het kantoorge deelte dan weer vrij komt voor bewoning. Verder vinden B en W het belangrijk om binnen de gemeentegrenzen een notariaat te behouden. De grond in de Veerpolder, nabij het Sauna en Fitness Centrum Warmond, is op 1 april voor 112.010 gulden aan Waverijn verkocht. Daarbij geldt als voorwaarde dat de ge meenteraad ermee instemt en dat de vereiste planologische procedures met succes worden afgerond. Waverijn heeft nog geen pre cieze ideeën over de vraag hoe het nieuwe kantoor, met twee verdiepingen, eruit moet gaan zien. „Het wordt een simpel ge bouw. Met een pompeus pand zou ik alleen maar mensen af schrikken.". voorschoten Het kopen van een huis in Voorschoten wordt voor niet- inwoners van deze gemeente aanmerkelijk moeilijker. De koopprijsgrens voor vrije vesti ging gaat omhoog van 100.000 naar 225.000 gulden. Voorscho ten wil strengere normen voor vrije vestiging omdat er steeds oegstgeest wilfred simons „Het is mij bijzonder mee ge vallen", zegt handelaar in groente en fruit J. Wetselaar min of meer opgelucht. „Ik mag over mijn omzet niet moppe ren. Misscliien wat minder klanten dan anders, maar het verschil is klein. Ik had gedacht dat de braderie in de De Kem- penaerstraat onze markt totaal om zeep zou helpen." De traditionele braderie in de De Kempenaerstraat, die giste ren voor de elfde keer werd ge houden, viel dit jaar samen met de weekmarkt aan de Lange Voort. De Vereniging voor de Ambulante Handel voor de re gio Leiden meende dat de be langen van de standhouders door deze braderie ernstig wer den geschaad. Het liefst wilde zij de twee markten combine ren, maar de winkeliersvereni ging 'Oegstgeest Actief voelde niets voor een compromis. Vooral ook niet omdat de twee markten maar eens in de vijf jaar samenvallen en omdat het op korte termijn onmogelijk minder mogelijkheden voor uit breiding zijn, zo blijkt uit een voorstel van burgemeester en wethouders aan -de gemeente raad. Verantwoordelijk wethouder J. van de Poel heeft zich als eni ge gedistantieerd van het voor stel. Volgens hem kan er 'de ko mende jaren nog volop worden gebouwd in Voorschoten' en is was de markt een heel andere opzet te geven. De braderie in de De Kem penaerstraat stond een goede handel aan de Lange Voort ech ter niet in de weg. De meeste standhouders hadden over klandizie niet te klagen en draaiden een goede omzet. Zelfs standhouder J. Roos, die op de markt bric-a-brac en ser viesgoed verkoopt, merkte niets van de concurrerende markt aan de De Kempenaerstraat. En daar waren dezelfde produkten toch ook in grote aantallen te verkrijgen. Ook marktkoopman A. Snoer den, die aan de Lange Voort schoenen verkoopt, had geen last van de braderie. „Mijn be langrijkste concurrent is het weer. Als het weer goed is, zoals vandaag, kunnen beide mark ten genoeg klandizie hebben", meende hij. Zelfs C. Verplancke, voorzitter van de Vereniging voor Ambu lante Handel, gaf toe dat de ge vreesde omzetdaling was uitge bleven. Met een blik op zijn ei- er dus geen sprake van geringe uitbreidingsmogelijkheden. Bo vendien vindt hij dat een verho ging van de koopprijsgrens een niet aanvaardbare inbreuk op het eigendomsrecht is. De verhoging van de koop prijsgrens betekent dat veel minder huizen onder de vrije vestiging vallen. Pas na drie maanden van 'vruchteloze aan- gen kraam, waar het omstreeks 12.00 uur gezellig druk was. be vestigde hij met enig voorbe houd de algemene indruk. Maar hij maakte wel onmiddellijk een voorbehoud: „Nu gaat het goed, maar het zou me niets verbazen als we bij het sluiten van de markt op tweederde van onze normale omzet blijven steken." Volgens Verplancke is de ver gunning van de gemeente voor het houden van een jaarmarkt in strijd met de wet en hij wil dan ook een principe-uitspraak van het college. Het bezwaar schrift van de marktkooplui wordt op maandag 11 mei in een hoorzitting behandeld. Weliswaar vallen de braderie en en de weekmarkt pas over vijf jaar weer samen, maar Ver plancke wil de zaken nu al goed geregeld hebben. Gezelligheid ln zekere zin was het verbazend dat de markt aan de Lange Voort geen schade leed van de braderie aan de De Kempenaer straat, want al vanaf 10.00 uur was het er verbazend druk. Een bieding' valt een woning nu on der de vrije verkoop. In de«eer- ste twee maanden mag de wo ning bovendien alleen aan Voorschotenaren worden ver kocht of aan mensen die econo misch aan Voorschoten zijn ge bonden. In de derde maand mag ook iemand uit een andere gemeente in de Leidse regio het huis kopen. uurtje later kon men er bij wijze van spreken over de hoofden lo pen. Toch verwachtten de meeste winkeliers in de winkel straat geen grote omzet. Woordvoerder Paddenburg van Wijnhandel 't Wijnhuis stelde onomwonden: „We doen het echt voor de lol. We verkopen wel een paar flesjes wijn en wat blikjes frisdrank, maar het is heus niet zo dat de mensen nu met kratten en dozen drank naar huis gaan." Groente- en fruithandelaar E. Oostendorp dacht er al net zo over: „De mensen die normaal gesproken aan de Lange Voort hun spullen halen, kopen ze daar vandaag ook wel. Daarna komen ze voor de gezelligheid nog even naar ons." Voor het protest van de markthouders aan de Lange Voort had Paddenburg geen goed woord over „Concurrentie is er iedere dag. Als je daar bang voor bent, moet je geen markt- handelaar worden. Bovendien valt de markt maar eens in de vijf jaar samen met de braderie, dus het protest is mijns inziens erg misplaatst." voorschoten nanja ruiter Het Voorschotense kinderkoor De Lenteklokjes en het meisjes koor De Alouettes uit Voorscho ten klimmen weer langzaam uit het dal. Na een dieptepunt met slechts 18 overgebleven leden is het aantal zingende kinderen nu gestegen tot 25. De samen werkende koren draaien echter nog niet zonder verlies, want daarvoor zijn minimaal 35 kin deren nodig. „Na oproepen en veel optre dens zijn er meer leden bijgeko men", vertelt dirigente M. Eriks. Ook in de toekomst gaan de verenigingen flink aan de weg timmeren om nieuwe leden te vinden. Op zaterdag 23 mei doen zij onder meer actief mee aan de open muziekdag en op 21 |uni is er een grote open lucht-dienst. De belangrijkste reden van het ledenverlies noemt Eriks de OEGSTGEEST De groep verontruste burgers in Oegstgeest die een nieuwe poli tieke partij wil oprichten, heeft gisteren op de jaarmarkt aan de Kempenaerstraat handtekenin gen verzameld. Met blauwe pamfletten probeerden de initi atiefnemers andere dorpelingen te overtuigen van het nut van een nieuwe partij. Als de markt- bezoekers het met de strekking van het pamflet eens waren, konden ze hun handtekening op en ii|st Mtm In het pamflet stond onder meer „Steeds meer Oegstgees- tenaren raken verontrust over de besluitvorming binnen de gemeente. Het gemeentebe stuur lijkt in de ban van project- ontNflnhn m Maggots Hei lijkt niet meer te weten wat er leeft onder de burgers. De maat is vol." „Een grote groep burgers van diverse politieke kleur, uit ver- VOORSCMOTEN/VALKENOURG De bouw van een smalspoor museum bij het Valkenburgsr Meer wordt waarschijnlijk ook IhinM pMod it'-or Won schoten. Het college van burge meester en wethouders van de ze gemeente stelt aan de raad voor een bedrag van 5000 gul den beschikbaar te stellen voor het initiatief van de Nederland se Smalspoorweg Stichting (NSS). De stichting had om een eenmalige subsidie ter grootte van dit bedrag gevraagd. De NSS heeft momenteel nog een onderkomen in de Katwijk se duinen, op het terrein van de Fziergie en Waterwinning Rijn land (EWR). De stichting be- vrij geringe populariteit van kin derkoren „Sport is natuurlijk favoriet l>i| <i«' kinderen TlllfMI komt op de tweede plaats. En door de r«\ewie men-ten ze meer kiezen van hun ouders, zodat het koor afvalt." Een an dere reden is dat wanneer één meisje het koor niet meer leuk vindt, vaak meteen een heel groepje vriendinnen afvalt. „Bij een koor van zestig kinderen is dat niet zo voelbaar, maar bij de OHM BriOH vrat". K0 dl sl i r i p ml, In het nieuwe schooljaar gaat de Voorschotense gastlessen ge ven op basisscholen om ook zo nieuwe leden ie Vtndfl .Af moeten gewoon op alle mogelij ke teneincn bezig zijn om kin deren te laten zingen We gaan in elk geval onverdroten door en we hebben nu na deze lichte stijging goede moed dat het ver der aantrekt." schillende groeperingen en (buurt)verenigingen, wil een andere bestuurscultuur. Ze wil een bestuur dat vooraf naar de burgers luisteri in plaats van hen achteraf te informeren. Een bestuur dat de belangen van de burger voorop stelt: echte be stuurlijke vernieuwing. Zij over weegt ernstig om met een onaf hankelijke lijst aan de eerstvol gende gemeenteraadsverkiezin gen deel te nemen." De initiatiefnemer van de fTiM-p is de >egstgeesten.!ar I larievelt. die met de actie de kansen voor zijn partij wilde peilen Zijn idee voor een nieu we politieke partij is vooral een reactie op de centrumplannen van de gemeente. In het pamlet schrijft hij daarover: „De bur gers hebben niet gevraagd om een grootschalig bouwproject met onder meer kantoren Deze moeten kennelijk dienen als kostendragrr voor een nieuw gemeentehuis." schikt over een loods voor de opslag en het onderhoud aan het materieel en van hieruit worden in de zomermaanden ook druk bezochte rondritten over het smaLspoortraject in de duinen georganiseerd. De huidige ruimte op het EWR terrein is ondertussen veel te klein voor de opslag van de veie historische locomotieven en wagons waarover de stich ting beschikt Verder leeft bin nen de NSS om dit materieel aan een breed publiek te tonen Door de bouw van een museum en werkplaats aan de rami van het recreatiegebied Valkenburg sc Meer tn Valkenburg komt du- innpaataÉil Kinderen gewond in Duinrell wassenaar In het Wassenaarse attractiepark Duinrell is maan dagavond een 11-jarig Haags jongetje onder een rijdend treintje gekomen. Hij was van de wagon gesprongen en struikelde. De jongen is met vermoedelijk inwendig letsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Een 10-jarig meisje, even eens uit Den Haag, viel ruim twee meter naar beneden toen zij de handgreep miste van de zogenaamde tokkelbaan. Het kind kwam plat op haar rug terecht. Ze is overgebracht naar het Bronovoziekenhuis in Den Haqg. Wassenaarder bekent inbraken wassenaar Een 21-jarige Wassenaarder heeft twee inbraken bekend in een stomerij aan het Stadhoudersplein in zijn woon plaats. Afgelopen weekeinde nem hij de dagopbrengst mee uit deze zaak, iets wat hij al eerder in de nacht van 18 op 19 april had gedaan. De totale waarde van de buit is onbekend. Ledententoonstelling Kameleon zoETERWQUDE De vereniging voor amateur-beeldende kunste naars 'Kameleon' houdt op 16 en 17 mei haar jaarlijkse leden tentoonstelling in het atelier aan de Alkemadestraat in Zoeter- woude-Dorp. De tentoonstelling wordt op 16 mei om 11.00 uur officieel geopend door wethouder R. Hogenelst (cultuur) en is beide dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Rommelmarkt 'Exultate Deo' voorschoten De christelijke oratorium vereniging Exultate Deo houdt op zaterdag 9 mei haar jaarlijkse rommelmarkt voor de gereformeerde kerk 'Het Kruispunt' in Voorschoten. Deze markt wordt van 9.00 uur tot 16.00 uur gehouden. Spullen kun nen worden ingeleverd bij de bollenschuur aan de Veurseweg 158 op 7 mei van 19.00 uur tot 20.30 uur en op 8 mei tot 21.00 in de Voorhof van de kerk. Inlichtingen: 612276 of 614178. Bijeenkomst Christen Zakenlieden voorschoten De Vereniging van Christen Zakenlieden organi seert een koffiebijeenkomst op dinsdag 19 mei in 'De Gouden Leeuw' aan de Veurseweg 180 in Voorschoten. Gastspreker is Eduard Witkamp die de wereld rond reist om het evangelie te verkondigen. Daarnaast is er zang en muziek op de bijeenkomst, die duurt van 20.00 uur tot 22.30 uur. De kosten zijn 10 gulden per persoon inclusief koffie en gebak. Verzamelbeurs in Voorschoten De Nederlandse Vereniging 'De Verzamelaar' afdeling Den Haag en omstreken organiseert op maandag 11 mei een verzamel beurs. Deze beurs is in gebouw De Werf aan de Schoolstraat 4 in Voorschoten en duurt van 19.00 uur tot 22.00 uur. Meer inlich tingen bij Bedijn (01719-17088). Oegstgeester weekmarkt en braderie zitten elkaar niet in de weg Een muzikale down van de attracties op de drukbezocht Jaarmarkt In de De Kempenaerstraat in Oegstgeest fOTO WVA DOKMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17