Extra Nieuw Oost: Het IJ van Columbus WOENSDAG 6 MEI 1992 RcdKbr 023-150239 FRANS V1SSFR Vormgeving: DRIES DE BOERS 16 Sinds 1978 werkt de gemeente Am sterdam aan plannen om een deel van het IJ meer te bebouwen. Waar nu nog water is, moet langs de kust van Noord-Holland tussen de Zee- burgerbrug in de AIO en het PEN- re noodzaak om de hoofdstad te eiland bij Muiden een uit eilanden versterken en om iets te doen aan bestaande woonwijk met minimaal de lijst woningzoekenden, zegt Am- 13.000, maar misschien wel 23.000 sterdam. Gemeenten als Almere en huizen komen. Nieuw Oost is bitte- Muiden denken daar anders over. GPD/Frtts Caboul MARCEL GELAUFF GPD Hangend over de railing van de Zeeburgerbrug, op de vluchtstrook van de Ring weg om Amsterdam, is het nauwelijks voorstelbaar Waar nu een uit Basel afkom stig kanariegeel binnenschip opstoomt, zal in 1996 de eerste paal worden gesla gen voor enkele tienduizenden woningen, voor kantoren, bedrijven en openbaar vervoer. Het Umeer zal het Umeer niet meer zijn. Langs de kust van Noord-Hol land, van de Zeeburgerbrug tot de elektriciteitscentrale bij het PEN-eiland wordt in 1994 begonnen met zand opspuiten. Nieuw land voor een nieuwe wijk met de naam Amsterdam Nieuw Oost. Nieuw Oost is een oude wens van de ge meenie Amsterdam. De hoofdstad hoopt er drie vliegen in één klap mee te slaan. Voor de hand liggend is het terugdringen van het grote aantal woningzoekenden. Een tweede reden voor het bouwen van Nieuw Oost is het voornemen Oost-Amsterdam een face lift te geven. I let oostelijk havengebied kan momenteel moeilijk als een aantrekkelijk deel van de stad worden gezien. Daarnaast moet Nieuw Oost in combinatie met de bebouwing van de IJoevers het draagvlak van voorzieningen als het open baar vervoer en winkels vergroten. Amster dam hoopt de uitstroom van de (relatief ka pitaalkrachtige) middengroepen en hogere inkomens naar steden als Almere. Purmer- end en Hoorn wat te beperken al staat daar tegenover dat woningen, die boven de koopprijsgrens van 200.000 gulden of de huurprijsgrens van 680 gulden uitkomeft, ook door mensen van buiten Amsterdam betrokken mogan worden. Bn, een niet on belangrijke bijkomstigheid, veel nieuwe huizen en kantoren leveren de gemeente Amsterdam structureel extra inkomsten op in de vorm van miljoenen guldens onroe rend goedbelasting. Nieuw Oost zal uitein delijk bijna 900 hectare beslaan. Voorlopig wordt begonnen met een eerste fase van 365 hectare. Projectleider Nieuw Oost bij de gemeente Amsterdam D. ter Berg (geboren en geto gen in het Gooi, maar inmiddels Amster dammer onder de Amsterdammers) zejzt overtuigd te zijn van de noodzaak van de gedeeltelijke bebouwing van het IJmeer. ..Aan het eind van de jaren zeventig zijn we begonnen met het zoeken naar nieuwe bouwlokaties. Zo hebben we gekeken naar de Bloemcrdalerpolder bij Wcesp, de Bo venkerkerpolder bij Amstelveen en naar Waterland. Uiteindelijk is door het rijk, de provincie Noord Holland en de gemeente Amsterdam voor NieuW Oost gekozen. Het open gebied willen we zoveel mogelijk open houden. Bij oyze keuze speelde ook een be langrijke rol dat Nieuw Oost het dichtst bij de binnenstad van Amsterdam ligt en dus het minste woon-werkverkeer oplevert. Al mere zal er geen nadeel van ondervinden. Daarvoor is de druk op de woningmarkt veel te hoog." Dat Nieuw Oost wordt gebouwd, staat nog niet helemaal vaat, maai het heeft er wel al le schijn van. Eind vorig jaar wijzigde de provincie Noord-Holland het streekplan en legde daarmee vast uit planologische over wegingen geen bezwaar te hebben. De vol gende stap is het vinden van de benodigde miljarden guldens. Het rijk en particuliere beleggers zullen de belangrijkste financiers van Nieuw Oost zijn. Ter Berg: „We zullen 1992 vooral gebruiken om te onderzoeken of beleggers in Nieuw Oost willen investeren en of het rijk vol doende geld op tafel wil leggen. Zo heeft het rijk tot dusver 1.4 miljard gulden beschik baar gesteld voor het openbaar vervoer in de regio Amsterdam tot het jaar 2005, ter wijl voor een goede verbinding met Nieuw Oost alleen al 3 miljard nodig is. Daarnaast moet worden voorkomen, dat elders in Am sterdam grote kantorenlokaties ontstaan die concurreren met Nieuw Oost. Ik ver wacht dat de conclusie zal zijn, dat Nieuw Oost haalbaar is." Een van de grootste problemen die moeten worden opgelost, is het bepalen van het ty pe en daarmee samenhangend het aantal woningen dat wordt neergezet. „Als je al leen voor laagbouw kiest, is er ruimte voor 13.000 huizen, maar dat betekent dat het openbaar vervoer en allerlei andere voor zieningen minder rendabel wotflen. Bou wen in een hogere dichtheid levert al gauw 20.000 huizen op. De ervaring leert dat ge stapelde bouw. want daar hebben we het dan over, minder makkelijk verkoopt dan rijtjeshuizen met een tuintje. Een bijko mende moeilijkheid is dat staatssecretaris Heerma heeft besloten dat maar dertig pro cent van dc bebouwing wordt gesubsidi eerd. Zeventig procent krijgt een eenmalige bijdrage of moet volledig in de vrije sector worden neergezet. Dat betekent dat we erg afhankelijk zijn van beleggers en beleggers kijken op de eerste plaats naar het gemak waarmee ze hun huizen kwijtraken. Als we voor een opzet als de nieuwbouwwijken in Almere kiezen, zijn de huizen zo weg. maar dat willen we dus niet. We zullen overeen stemming met beleggers moeten bereiken." In het verleden zijn al eens plannen ge maakt voor de bebouwing van Nieuw Oost, maar al die ideeën zijn inmiddels naar de prullenmand verwezen, omdat ze niet uit voerbaar bleken of omdat de gemeente ze niet goed genoeg vond. Zo was er het plan dat uitging van een grote jachthaven in het hart van de wijk. Volgens Ter Berg lijkt dat op het eerste gezicht een aardig uitgangs punt. ..maar in de winter is dat een dooie Doel. Daar moeten we niet aan beginnen. We denken nu aan een aantal onderling verbonden eilanden, zodat er een heel dui delijke relatie met het water blijft. We zullen in elk geval geen dijk neerleggen en het land inpolderen zoals in Flevoland is ge daan. Nadeel daarvan is dat de bebouwing meters diep onder het waterpeil van het IJmeer komt te liggen en de relatie van het wonen met het water verdwijnt. We spuiten zand op en aan de randen komt een dijkje. Het hoogteverschil zal niet meer dan een meter zijn. Een deel van Nieuw Oost komt omdat de ondergrond zo slecht is dat de funderingen op honderd meter diepte aangebracht zouden moeten wor den. Dat is niet haalbaar." Nog dit voorjaar begint Amsterdam met het opspuiten van zand voor een klein deel van wat Nieuw Oost moet worden. Het gaat om een proef die onder meer duidelijk moet maken in hoeverre het zand verzakt. Ter Berg verwacht dat het zeker twee jaar zal duren aleer het nieuwe land tot rust is ge komen. Andere klussen die nog geklaard moeten worden, voordat de bouw daadwer kelijk begint, is het verplaatsen van hoog spanningsmasten in het IJmeer en het sa neren van de Diemerzeedijk. Vervuild De Diemerzeedijk is de smalle strook land voor de kust van Diemen tussen de Zeebur gerbrug en het PEN-eiland. Nieuw Oost komt daar (gescheiden door water) vlak te genaan te liggen. De bodem van de Die merzeedijk is voor een groot deel ernstig vervuild. Die vervuiling zal tot staan worden gebracht door het slaan van diepe dam- wanden, een operatie die 100 miljoen gul den kost. Ter Berg: „De Diemerzeedijk moet er goed uitzien als we in Nieuw Oost bouwen. Het image van Nieuw Oost zou schade oplopen als we de vervuiling niet sa neren. We willen op de Diemerzeedijk een stadspark aanleggen." Nieuw Oost is mede mogelijk door de plan nen die Amsterdam heeft voor het Zeebur- gereiland dat grotendeels ten westen van de Zeeburgerbrug ligt. Amsterdam onderzoekt momenteel de mogelijkheden voor de bouw van woningen, huizen en bedrijven op het eiland dat nu een ratjetoe is van hondenclubs, puinstort, een rioolwaterzui veringsinstallatie en handels in bouwmate rialen. Als daarnaast ook de plannen om de IJoevers in het centrum van Amsterdam te bebouwen worden gerealiseerd, ontstaat een lint van nieuwbouw van het Centraal Station via het Zeeburgereiland en Nieuw Oost tot bij het PEN-eiland. Piet Heintunnel Om al die nieuwbouw met elkaar te verbin den wordt nog dit jaar begonnen met de bouw van de 1500 meter lange Piet Hein- tunnel, die bestemd is voor zowel auto's als openbaar vervoer. De tunnel verbindt de IJoevers met het Zeeburgereiland. Het tracé loopt bovengronds door richting Nieuw Oost. Ter Berg: „De IJ-Boulevara, want zo zal die weg heten, wordt bij de Zeeburger tunnel aangesloten op de Ringweg om Am sterdam. We hopen dat het autoverkeer in 1996 van de IJ-Boulevard en de nieuwe tun nel gebruik kan maken en liet openbaar vervoer moet er tussen 1997 en 1999 zijn." Het openbaar vervoer moet in Nieuw Oost zijn. als de eerste bewoners er gaan wonen. Amsterdam wil een sneltram vanaf het Cen traal Station door de Piet Heintunnel met een viaduct over de AIO naar Nieuw Oost. Het tracé zou in een later stadium doorge trokken moeten worden richting Duivend- recht en Amsterdam Rai zodat een ringlijn van sneltram en metro rond Amsterdam ontstaat. Gedacht wordt nog over transferi Voor met de landwinning in het Umeer kan worden begonnen, moet eerst vervuilde grond aan de Diemerzeedijk worden gesaneerd en de hoogspanningsmasten in het Umeer die naar de Diemer centrale lopen worden verplaatst archieffoto a's. Dat zijn gebouwen waar de automobi list kan parkeren en overstappen op het openbaar vervoer. Of de Nederlandse Spoorwegen een trein richting Nieuw Oost zal laten rijden, is nog onduidelijk. NS denkt er wel over, „maar Den Haag zal dat moeten betalen", aldus een woordvoerder. De uiteindelijke omvang van Nieuw Oost zal daar een belangrijke rol bij spelen. Momenteel wordt uitgegaan van minimaal 15.000 huizen in het jaar 2005. In de jaren daarna zou dat aantal kunnen op lopen tot 23.000 in 2015 en misschien wel 40.000 op nog langere tejrmijn. Een spoor lijn naar Nieuw Oost kan doorgetrokken worden naar Almere Muziekwijk om daar op de de Flevolijn aan te sluiten. Wanneer in de toekomst vanaf Lelystad de Zuider- zeelijn naar Groningen of de Hanzelijn naar Kampen en Zwolle wordt aangelegd, ont staat zo een nieuwe doorgaande verbinding waar misschien hogesnelheidstreinen gaan rijden. Het is echter de vraag of het ooit zo ver komt. „We sluiten in onze plannen de aanleg van een ondergrondse spoorlijn in Nieuw Oost niet uit. Als die lijn naar Almere wordt door getrokken, zal hij in het IJmeer onder water moeten lopen. Ik denk dat niemand een ki lometers lange brug in het IJmeer aan vaardbaar vindt. Dat geldt zeker voor de scheepvaart", aldus Ter Berg. Mocht het ooit toch tot een brug komen, dan is Amsterdam nu al verzekerd van te genstand van omliggende gemeenten. Die hebben het al moeilijk genoeg met alleen Nieuw Oost. „Nieuw Oost ligt heel moeilijk bij de omliggende gemeenten", formuleert G. Ravesteijn van de provincie Noord-Hol land voorzichtig. Veel kunnen de lokale overheden er echter niet aan doen. omdat Amsterdam op zijn eigen grondgebied aan de slag wil. Een gemeente als Almere zegt het niet hardop, maar vraagt zich wel af of de Amsterdamse groei ten koste zal gaan van de ontwikkeling van de polderstad. In het Gooi wordt Nieuw Oost gezien als een verdere aantasting van het milieu en het leefklimaat. .Almere en Flevoland zijn juist gebouwd om de overloop vanuit Amster dam en het Gooi op te vangen. Dan moet je daar ook gebruik van maken. We zijn geen groot voorstander van Nieuw Oost. Het tast het open gebiecf verder aan, maar veel in vloed hebben we niet", zegt C. Goossens van de gemeente Muiden. Ook Almere wijst op de gedachte achter het bouwen in de polder. - Het enige waar Amsterdam de gemeente Muiden misschien voor nodig heeft, is een nieuwe weg die Nieuw Oost met de Alde rijksweg Amsterdam Amersfoort, zal verbin den. Volgens Ter Berg is behalve de IJ-Bou- levard een tweede ontsluiting van Nieuw Oost voor het autoverkeer noodzakelijk. „Er zijn drie varianten. De eerste loopt langs Diemen-Noord naar de Al en de tweede komt neer op het doortrekken van de Gaas- |>erdammerweg richting het IJmeer. De der de loopt naar het PEN-eiland en sluit via de bestaande weg langs de elektriciteitscentra le aan op de A1Dan zouden we over grondgebied vkn Muiden moeten." Een besluit over de nieuwe weg is nog niet gevallen, maar Muiden maakt een grote kans in de prijzen te vallen. De gemeente Diemen heeft al aangekondigd zich te zul len verzetten tegen een weg over haar grondgebied, omdat de nieuwbouwwijk Diemen-Noord volledig zou worden geïso leerd door brede stroken asfalt. Doortrek ken van de Gaasperdammerweg lijkt voor de hand te liggen, maar is ruim drie maal zo duur (185 tegen 54 miljoen) omdat onder meer het Amsterdam-Rijnkanaal moet wor den overgestoken. Blijft over Muiden zou je zeggen, maar dat is volgens Ter Berg te sim pel. „We zijn in gesprek met alle partijen", is het enige wat hij verder kwijt wil. Muiden heeft nog geen besluit genomen over al dan niet meewerken, besenend dat de gemeen te eventueel door de provincie gedwongen kan worden de aanleg van de weg toe te staan. Ter Berg zegt te begrijpen dat een gemeen te als Muiden niet blij zal zijn met een nieu we drukke verbinding over zijn gebied en met het oprukkende Amsterdam. „Natuur lijk moet je proberen het landelijk gebied zoveel mogelijk te behouden, maar de vraag is hoever je daar in kan gaan. Als zoveel mensen een eigen huisje willen met het liefst ook nog een tuintje, dan heeft dat z'n prijs. De vraag naar huizen ligt nu al een derde hoger dan we een paar jaar geleden verwachtten. Als het zo door blijft gaan, zou het mij niet verbazen als we nog eens gaan praten over het bebouwen over gebieden als de Gemeenschapsjïolder en de Bloe mendalerpolder bij Weesp".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16