'Het lijkt wel of ze 't weggeven, zo druk' 'Ik heb ze nog in het echt zien Alert steunt idealistische activiteiten r WOENSDAG 6 MEI 1992 15 Leidse braderieën brengen veel volk op de been Schouder aan schouder schuifelden drommen mensen lang de kraampjes op de Herenstraat. De organisatoren van de braderieën bij Doezastraat/Herenstraat en Vijf Meiplein mazzelden volop door het goede weer van gis teren. „Het lijkt wel of ze het weggeven, zo druk als het hier is", roept een jonge, onmiskenbaar Leidse vrouw die met haar kinderwagen hopeloos vast kwam te zitten tus sen een kraam en een verkeersdrempel. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het aanbod op de braderieën varieerde sterk Van leuke aan biedingen uit de achterliggende winkels en curiosa uit groot moeders tijd tot de onvermijde lijke loempia's, oliebollen en sa té waarvan de walmen nog mi nimaal drie kramen verder de bezoekers teisterden. Succesvol waren ditmaal de zonnebrilver kopers en nu eens niet de standhouders met paraplu's die op vorige gelegenheden spekko- pers waren. Kindervrijmarkt In het Van der Werfpark trok ook de kindervrijmarkt veel be kijks. Gezeten op dekentjes waar het overtollige speelgoed, huisraad en keukengerei was uitgestald, verhoogden de ba sisscholieren hun zakgeld. Een glas voor een duppie, een asbak voor vijf stuivers en een puzzel voor twee kwartjes. Dat was on geveer het prijsniveau in het stadspark. „Mamma, wat moet ik voor die vork rekenen?". Die vraag van een jonge verkoopster toonde aan dat op de achter grond de ouders de zaken wel degelijk in de gaten hielden. Prullaria Het nieuwe en pas verplaatste theehuisje bij de ingang van het park kende haar eerste topdag. Het terras was afgeladen met mensen die plastic tassen vol gekochte rommel eens rustig wilden bekijken met een ca- puccino erbij. Van het theehuis je tot aan het einde van de He renstraat was er een kilometer lang, dubbel lint van kramen opgesteld. Prullaria, zelfge maakte oorbellen, veel etens waar, kleine kermisattracties, ouwe rommel, ballpoints voor het goede doel en de zogeheten '5 mei aanbiedingen' van de winkeliers. „Heel gezellig en lekker druk, toch was er te veel échte han del. dat moeten we volgend jaar zien te voorkomen. Maar voor de rest was het enig", aldus me vrouw J. Dickhoff, voorzitter van de organiserende winkeliersver eniging. Vijf Meiplein „Meedoen, meespelen is prrrij- zen winnen dames en heren". Een vlotte verkoopstem, beho rend bij een overdreven gezon- nebankte commentator, schalt door de luidspreker over het Vijf Meiplein. Hij doet een loterij en is naast een prachtig draaiorgel dé attractie van de jaarmarkt rond het winkelcentrum in Zuid-West. Populair weet hij de bezoekers om zich heen te ver zamelen: „U kijkt beteuterd mevrouw, dan krijgt u van mij een extra prijs." Het is gratis en voor niks en dus heeft hij suc ces. Voor de rest is er weinig ver schil tussen de speciale jaar markt en de doordeweekse markt. Voornamelijk levens middelen worden te koop aan geboden. Maar het feit dat het 5 mei is en de vlaggen zijn uitge hangen. geeft de braderie toch een feestelijk '4 halen 3 betalen' tintje. Op de vuist NOORDWUK Twee horeca-exploitanten van de Noordwiikse Koningin Wïl- helminaboulevard zijn gis terochtend met elkaar op de vuist gegaan. Een 45-jarige ex ploitant Kreeg van zijn 39-jarige buurman een klap m het ge zicht. Daarbij brak zijn bril. De man heeft bij de politie aangifte van mishandeling gedaan. De twee exploitanten leven al lan ger met elkaar in onmin Het aichtsmeren van een muurtje was gisteren de bekende drup pel die de emmer deed overlo pen. Vondst granaat NOOKDWUK. Een bollenteler is gisteravond bij het omploegen van dta land op een granaat gestuit. Het gaat vermoedelijk om een pantser- granaat. De plaats waar het ex plosief werd gevonden, de Duinweg in I^ngeveld, is direct afgezet. De Explosieven Oprui- mings Dienst zal de granaat vandaag opruimen. De jongerenbeweging van de FNV had ooit een miljoen gul den in kas. Toen de dub in 1990 werd opgehesen, zochten de jonge vakbondsleden een nieu we bestemming voor dit geld. Ze besloten het op de bank te zetten en met de rente. 100.000 gulden per jaar. jongerenactie teiten te steunen. Ze noemden het fonds 'Alert', dat nu ruim een maand officieel draait. Volgens de Leidse Brigit Koek. voorzitter van het 16 leden tel lende bestuur, richt het fonds zich op een rechtvaardige ver deling van macht, kennis en niet te vergeten kapitaal Bo venal wil het de positie van jon geren verbeteren. Om dat te be reiken steunt het in principe al le organisaties en mensen die zich bezighouden met milieu bescherming, politiek, 'meiden' en mieranten Koek: „Het leek ons de beste manier om de miljoen gulden van de jongerenbeweging zo te besteden. We hadden het na tuurlijk ook in één klap kunnen weggeven aan een ideële orga nisatie zoals Greenpeace Maar we vonden het toch belangrijker om met dit geld |0Hgmi Ie steunen die zich ergens voor in zetten." longeren kunnen drie soorten aubWM knip-n ..We geven kleine bijdragen van tweehon derd gulden weg. Om bijvoor beeld een actie te ondersteunen lis rr en mgerrni rntrum dicht dreigt te gaan of wanneer het jeugdloon wordt verlaagd Binnen veertien dagen krijgt de aanvrager hierover uitsluitsel." Daarnaast kunnen organisaties grotere giften krijgen van maxi maal drieduizend gulden ..Een lurkse jongerengroep heeft hij voorbeeld een aanvraag inge diend om een toneelstuk uit te gaan voeren." Als laatste geeft Alert jaarlijks drie keer tiendui zend gulden weg. „Dat zijn za ken met een groter bereik en een lange levensduur. Tenmin ste een van de dne projecten moet in een Derde-Wereldland rijn", hé KmI Tot nu toe heeft de organisa tie in totaal drie aanvragen bin nen gekregen. Koek verwacht wel dat er nog veel binnen zul len komen, wanneer de club meer bekendheid krijgt .Als er geld te halen is. zijn mensen er snel bij", lacht Koek. jongeren, die een aanvraag willen indie nen. kunnen schrijven naar Alert, Postbus 16122, 2301 GC in Lelden. Vijfendertig voertuigen uit Tweede Wereldoorlog in Katwijk VATwinr wii i fkf HFiikoop honHpn voor ppn nffiriplp ontvangt" 7iin Rphalvp dat. vprraadt dp oliifprnp- nadpes Hip dp rit mppmaakt. hliilet la- De Canadees liikt volkoi KATWIJK W1LLEKE H EU KOOP „Ze zien er beter uit dan in de oorlog'', zegt Cecil Fulcher lachend. „Toen had den we de tijd niet om ze zo goed te onderhouden." Hij is inmiddels 71 jaar oud, komt uit Canada en mag zich één van de bevrijders van Nederland noe men. In het voorste van in totaal 35 ge allieerde legervoertuigen uit de Tweede Wereldoorlog rijdt Fulcher mee met de strandrit van de Nederlandse Vereni ging Instandhouding Historische Mili taire Voertuigen 'Keep them Rolling'. Vanaf het strand van IJmuiden tot het uitwateringskanaal van Katwijk aan Zee en weer terug rijden de historische voertuigen in colonne. Het was de be doeling dat de legergroene Dodges, jeeps, GMC's en Cnrevolets rond half twee in Katwijk zouden aankomen maar het is tegen half drie als in de ver te de Engelse, Amerikaanse en Neder landse vlaggen zichtbaar worden. „Ja, we hebben alle gemeenten langs de route op de hoQgte gebracht van de tocht. Ze zullen wel halt hebben ge houden voor een officiële ontvangst", geeft mede-organisator Ton van de Reijden als veridaring voor de vertra ging- Authentiek Van de Reijden maakt zelf nog voor aankomst van de colonne met een authentieke Canadese Jeep zijn op wachting op het strand van Katwijk. Enthousiast vertelt hij de geschiedenis van de Jeep. De wagen maakte deel uit van het 61ste Bataljon dat Amsterdam heeft bevrijd. „Er heeft een groot-ma joor ingereden die de hele tocht van Normandië tot aan Berlijn heeft mee gemaakt", zegt de verzamelaar niet zonder trots. In 1946 werd het voertuig overgedragen aan de Noorse autoritei ten die het tot 1952 als militair voertuig gebruikten. „Toen heb ik de Jeep over genomen en al die jaren in goede staat gehouden." Van de Reijden wijst op het maple leaf teken achterop de auto waaraan Canadese voertuigen te herkennen zijn. Behalve dat, verraadt de olijfgroe ne kleur van het vehikel zijn afkomst. Alle kilometers die de Jeep van de Lei- denaar vanaf de oorlog heeft gemaakt, staan nog op de teller. Maar liefst 275.000 mijl geeft het klokje aan. „Dat is dus ongeveer 550.000 kilometer. Maar dan wel op twee motoren hoor", zegt Van de Reijden, daaraan toevoe gend: „Het is ijzersterk spul, niet kapot te krijgen". Als de legervoertuigen in de verte zichtbaar worden is Van de Reijden verdwenen. Zwaaiend met zijn armen leidt hij de voertuigen door de steeds groter wordende groep belangstellen den die zich verdringen rondom de voertuigen. „Ik heb ze nog in het echt zien aankomen", zegt een man met grijze haren tegen een andere kijker. „De Duitsers deden niets meer", herin nert hij zich. „Ze liepen er gewoon om heen." Enige Canadees Bevrijder Cecil Fulcher is de enige Ca nadees die de rit meemaakt, blijkt la ter. Sinds de oorlog brengt hij regelma tig een bezoek aan zijn onderduikadres in Zevenhoven. Hoewel hij een hele rits indrukwekkende medailles op zijn donkerblauwe colbert draagt, doet de ze Canadees in niets denken aan een strenge militair die de Duitsers heeft bevochten. Opgeruimd kijkt hij in het rond tussen het publiek. Hoe het was om aan het einde van de oorlog Nederland binnen te komen, vindt de militair buiten dienst moeilijk uit te leggen. ,,lk ben in Frankrijk ge weest en in Italië, maar hier in Neder land was het heel anders. We waren zo ontzettend welkom". Fulcher komt graag in Nederland. „Jullie lijken een beetje op Canadezen wat betreft poli tiek en humor bijvoorbeeld. Het is dat mijn vrouw het niet wil, maar ik zou het liefst hier wonen. Hjer kun je ge woon een eindje wandelen naar een ander dorp. Als je bij ons ergens heen wilt, moetje zeven mijl lopen." De Canadees lijkt volkomen in zijn element tussen de voertuigen. Sinds 1980 maakt hij regelmatig de jaarlijkse strandrit van Keep them Rolling mee. Hij geniet ervan 'zijn' wagens terug te zien in de staat waarin ze zijn. Maar meer nog vindt hij de jaarlijkse rit van belang om de herinnering levend te houden. „Jonge mensen moeten weten wat er toen is gebeurd", zegt hij. „Wat nu allemaal kan in deze tijd wordt zo gewoon gevonden, maar dat is het ei genlijk niet." Fulcher raakt met zijn woorden de fi losofie achter het bestaan van de voer tuigenverzamelaars van Keep them Rolling. Van de Reijden: „Wij hebben in feite niets met de oorlog te maken. We willen wel ervaringen van toen doorgeven, praten op scholen, lezingen houden en meer van dat soort dingen. Waarom? Omdat we in een rare wereld leven. Kijk wat er in Amerika gebeurt tussen blank en zwart. En in Zuid-Afri- ka maar ook in Nederland. Het kan zo weer gebeuren. Sinds de muren rond het Oostblok zijn afgebroken krijgt het westen heel wat weinig opwindende bezoekjes en verzoekjes uit het oosten. Zo heel af en toe komt er toch nog eens iets bijzonders. Zoals een open sollicitatie uit Moskou. De 1-aprilgrap die het Leidse gemeentebestuur in 1985 uithaalde met Oegstgeest heeft de Russische ency- dopedieënmakers kennelijk verward. Een burger uit het voormalige sovjetrijk weet namelijk te melden dat Leiden vergroeid is met zijn buurtgemeenten. Geërd dame en heer! Naar aan jullie zich rich ten Rusland-burger. Toestaan mij zich voorstellen: mijn fami lienaam Teriohin, naam Gleb, vadersnaam Leonidovitsj. Ik ge boren worden om 1960 jaar te stad Moskou. Mijn nationaliteit Russisch. Ik heel willen van mijn werk leven en arbeiden in Koninkrijk der Nederlanden. Ik zijn toestemming op willekeurig arbeid. Ik bereid op welke dan ook moeilijkheids die zijn (de komende tijd) om eerste vijf jaars wonen in Holland. Ik enige jaars arbeiden als cauffeur aan verschillend automobiels en trekkers. Ik zijn toestemming arbeiden op elk een automo biels: autobus, vrachtauto, per sonenauto, kipauto, trekker, technische hulpauto, automo biel voor ophalen levensvuilnis. Ik zijn toestemming arbeiden in de hoedanigeheid van fabrieks arbeider, bouwvakarbeider, bankwerker op het gebied van reparatie automobieïs te repa ratiewerkplaats, werker op werkzaamheden op de akker, landarbeider, dwornik (bij een huis behorende straatveger en nachtwaker). Ik zijn toestem ming op willekeurig arbeid. Rus Ik excuus vragen voor een grammaticale fouts. Ik schrijven voor juliie brief zelfstandig. Ik lang zoeken Russisch-Neder- lands woordenboek en Neder lands-Russisch woordenboek. Leerboek op de Hollandse taal kan ik niet zich verschaffen. Dat volkomen onmogelijk. Wanneer uw beslissing over mijn lot zijn (de toekomende tijd) positief, dan over 5 tot 7 jaren ik zijn hebben gemiddeld kennis de Nederlandse taal. Ten gevolge van deze ik mogelijk zijn nuttig in hoedanigheid van niet be roeps, amateur of liefhebberij vertaler voor industriehandels- maatschappijs en handelsfir ma's. 's Avonds later lichaams- arbeid (na afloop van het werk) ik zijn vertalen uit eigen kracht niet gecompliceerd technisch of commercieel teksts uit het Rus sisch in het Nederlands vertalen en verkeerd /andersom. Tevens veroorloven mij een ge- volgtrekJcing maken. Ik volko men niet kennen het Hollands. Ik nooit horen Hollands spreek taal. Ik proberen de gelegenheid waarnemen op radiotoestel Ra dio Amsterdam, maar zonder resultaat. Tegelijkertijd ik willen dagen lang, dag in, dag uit, dag voor dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat leren de Ne derlandse taal. Toestaan mij voleindigen mijn eigenhandig brief. Ik zijn (de komende tijd hopen) wat van mijn brief niet blijven zonder uw aandacht (niet geen aandacht schenken aan). Goed begonnen is half ge wonnen. Rustig Ik veel willen zich interesseren uw mooi. rustig en zindelijk stad Leiden in de provincie Zuid Holland. 20 kilometer ten noord-oosten van 's-Gravenha- ge, nabij de Kagerplasscn aan de Oude Rijn, in 960 Leython. 2309 hectare. 98.060 inwoners, gez: Ned. Herv. 29. RK 26, geref. 6. overige 8, geen 31 procent. De gemeente omvat de stad Leiden zelf. die feitelijk tot een agglomeratie is vergroeid met de gemeenten Oegstgeest en leiderdorp, alsmede enkele kleine polders in het zuiden waar veeteelt en enige tuinon- der glas worden beoefend. Groenteveiling: markten (vee. vooral schapen) veelzijdige in dustrie, onder meer textiel (de kens matrassen), metaal (staal en ijzerbewerking, machines. constructies, apparaten, scheeps- en jachtwerven) bouwbedrijven) etc. etc." Onrust Dat zijn nog eens opmerkelijke sollicitaties. Denk er alleen maar eens aan hoe veel tijd het heeft gekost om die brief woord voor woord in het Nederlands te vertalen. Daarbij geeft de brief een opmerkelijk beeld van de wijze waarop mensen tegen deze stad aankijken. Om te be ginnen is het heel aardig dat buitenstaanders Leiden ar Oegstgeest als 'vergroeid' zien. Dat zullen die dorpspolitici daar achter de Leidse Hout niet zo leuk vinden. Daarbij valt de term 'mooi en zindelijk Leiden' in het oog. Mooi? Oké, hoewel je over be paalde stadsdelen kunt rede twisten. Maar zindelijk? De hondedrollen hebben kennelijk de encyclopedie nog nu l gr haald. Zeker een oud standaard-werk gebruikt, die mijnheer Teriohin. Maar zijn open sollicitatie wil den wij toch even onder de aan dacht brengen. Mensen die hem aan een baan kunnen hel pen zijn van harte uitgenodigd contact op te nemen met de Steeds-redactie. Wel hoort daar een waarschuwing bij: het zal voor deze Rus een hele toer worden als niet FX"» burger een werkvergunning te bemachti gen. Maar deze mijnheer bezit doorzettingsvermogen en wil alles aanpakken, dus wie weet. In elk geval is een antwoord brief naar hem onderweg. In het Nederlands, want het was zeer moeilijk een Nederlands-Rus sisch woordenboek te bemach tigen. (RK) Boy Moppwwi Low* trf 071161418 AGENDA WOENSDAG 6 MEI Leiden informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraal 20. van 20 00 tot 21 00 uur Uue B' dgen voor niet rokers door BCL m het Poeihuys. aanvang 20 00 uur Oegstgeest Bridge-drive in Hotel Het Witte Huis', aanvang 19 45 uur DONDERDAG 7 MEI Leiden Open Dag bij Het Leidse Volkshuis. Apothekersd'|k 33/a. m«Jdagpro- g»amma voor ouderen van 13 30 tot 17 30 uur. vanaf 19 30 uur/,,n presentaties voor iedereen toeganhe VRUETUD Tocht voor 55-plussers Buurthuis Vogelvlucht organi seert morgen een voor- iaarstocht. Deze tocht gaat naar net stadje Acquoy in de Betuwe en het Loo. De kosten zijn 55 pilden met lunch en diner in begrepen. Buurthuis Vogel vlucht (tel. 313648» Communicatie René Dessing van het bureau artifax travel geeft morgen een lezing over zijn werk in de leid se Communicatie Salon (Steen straat 2). Artifex begeleidt be drijven en instellingen bij de ontvangst van (buitenlandse) relaties Aanvang 18.00 uur. Open dag Volkshuls Het Leidse Volkshuis organi seert morgen een open dag. Di verse cursussen worden gepre senteerd met optredens, uitvoe ringen, tentoonstellingen en muziek. Het middagprogramma voor ouderen is van 1330 uur tot I 7 "Ui uur ril avonds vanaf 1930 uur zijn er presentaties voor iedereen aan de Apothe- kersdijk 33a. De toegang is gra tis en inlichtingen (tel. 141980). Open huis bi| de 'Emu* Knapoe*t' m het schoolgebouw aan het Rapenburg 23. var 18 30 tot 21 30 uur Noordwijk Bonsai Show met demonstratie snoe- en. F» tast Bonsai Cent'e slaan 30. van 13 00 tot 16 00 uu- Noordwifkerhouf De Canadese Country Band The God Brothers' in De Scheftt. aanvang 20 30 uur Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA oiv een fysiotherapeut m Zwembad Poelmeer. Lange Voort 273. van U 30 tot 1530 uur Voorschoten Sporten voor mensen met CARA 0»v een fyvotherapeut mde viiei/at' Raadhuisiaan 43. van 16 00 tot 1700 uur Open huis Emllie Knappert De 'Emilie Knappert' houdt open huis op donoerdag 7 mei van 18.30 tot 2130 uur in het schoolgebouw aan de Rapen burg 23. Verschillende afdelin gen van het MÏXX) prrsenterrn zich. Er /Jin onder mrrr stands en er is grlrgrnheid voor indivi duele gesprekken Ingeland De Nederlandse Vereniging voor hulsvrouwen houdt vrij dagavond 8 mei in het clubgr bouw aan de Cacciliastraat een themabijeenkomst over Engr land Benalvc een dia prrsenia tie treedt het duo* Barbara en Michael op met volksliedjes De toegangsprijs bedraagt 7.50 gul den. de bijeenkomst begint om 20 00 uur Ook wordt er infor matie verstrekt over allerlei cur sussen. De aanvang is 20 00 uur. Voorjaarsma/kt Bastvschooi De Valkenier (Val ken pad 7) houdt vnidag 8 mei een voorjaarsmarkt Tevens is er een sponsorloop die om 15.15 uur begint. Daarna is de markt geopend tot 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15