Leiden Regio Tidvz Afval winkeliers nog op grote hoop 'Ons bedrijf is compleet lamgelegd' Mogelijk leegstand van oude 'Elisabeth' M'N ZAAK M'N PENSIOEN M'N COMPUTER? Jazeker. DVZ verzekert het! WOENSDAG 6 MEI 1992 13 Arbeiden 1 C 'Geêrd dame en I D heer! Ik heel willen van mijn werk leven en ar beiden in Koninkrijk der Nederlanden', zo sollici-' teert een Rus via Steeds A KOEVOET LOMAN T VISSER (CHEF) W1M WEGMAN Groot onderhoud s* *7 De grote opknap- I beurt van de Schil- dersbuurt in Oegstgeest staat op losse schroeven Varkenspest q De nieuwe maatre- I O gelen als gevolg van de de varkenspest zullen zeker gevolgen hebben voor Leidse veemarkt 'Gescheiden inzameling loopt voor geen meter' De gescheiden inzameling van afval van bloemisten en groenteboeren in Leiden is nog nauwelijks van de grond gekomen. Terwijl de meeste Leidse huishoudens inmid dels een aparte container hebben voor groente-, fruit- en tuinafval, gooien de winkeliers al het vuil nog steeds op een hoop. ..Bij bedrijven loopt de gescheiden inzameling voor geen meter", zegt een winkelier. LEIDEN MARJOLEIN VAN ROTTERDAM Een telefonische ronde langs elf Leidse winkeliers in verschillen de wijken buiten de binnenstad wijst uit dat bijna niemand zijn groente-, fruit- en tuinafval apart houdt van het gewone vuil. Slechts één bloemist zegt dat hij een aparte container heeft voor gft-afval. Het systeem werkt perfect, beweert hij. De meeste bloemisten en groenteboeren vinden echter dat er praktische bezwaren kle ven aan het systeem van ge scheiden inzamelen. Ze zeggen dat ze geen ruimte hebben voor twee containers, dat ze bang zijn dat de container voor gft- alval te klein is, of dat ze 'het liever houden zoals het nu is'. Er zijn ook winkeliers die be weren dat ze te weinig mede werking krijgen van de reini gingsdienst. ,,Ik heb de reini ging wel gebeld en gevraagd om zo'n bruine container, maar ik heb daarna nooit meer wat ge hoord", zegt iemand. Circus Sarrasani naar Leiden leiden Het circus Sarrasani bestaat 90 jaar en viert dit met een jubileumtournee langs 18 Nederlandse steden. Daarbij wordt ook Leiden aangedaan. In de week van 22 tot 26 juli slaat het cir cus zijn tenten op bij de Groenoordhallen. Een deel van de op brengst van de première-avond komt ten goede aan het Ronald McDonald Kinderfonds dat ook een huis wil bouwen bij het AZL in Leiden. Inschrijving Peurbakkentocht leiden. De brandweer heeft de inschrijving voor de Peurbakken tocht, die dit jaar op 9 juli tijdens de Lakenfeesten wordt gehou den, geopend. Omdat zich reeds een aantal instellingen heeft aangemeld, is het zaak er zo snel mogelijk bij te zijn. Inlichtin gen bij de brandweer, tel. 240777 of 240762. Discussie over armoede in Leiden leiden In buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade wordt vrij dag een discussiebijeenkomst over armoede in Leiden gehou den. Over de stelling 'in Leiden heerst meer stille armoede dan in welke stad in Nederland ook' wordt gediscussierd door onder anderen wethouder H. de la Mar (sociale zaken) en vertegen woordigers van de sociale dienst, FNV, kredietbank en het WD- raadslid A. Geertsema. De aanvang van de discussie is 20.00 uur. Studenten gewond bij vechtpartij leiden Bij een vechtpartij tussen Leidse en Delftse studenten zijn vannacht twee mensen gewond geraakt. Een 20-jarige Delf tenaar liep bloêduitstortingen op en een 22-jarige man uit Delft moest een wond boven zijn oog laten behandelen. De vechtpar tij, waarbij volgens de politie elf mensen waren betrokken, had rond kwart voor vijf plaats op het Rapenburg. De oorzaak van het geschil is onbekend. Vier Leidenaars van 19,20,23 en 27 jaar oud zullen nog worden gehoord. Per fiets via rijksweg naar de pomp leiden Een man reed rond kwart over twee vannacht op de rijksweg A4 in de buurt van Leiden, toen plotseling zijn auto be gon te pruttelen en te stotteren. Er bleek geen benzine meer in de tank te zetten en dus kon de bestuurder niets anders doen dan zijn voertuig op de vluchtstrook parkeren. Geen probleem is zo groot of ik weeter een oplossing voor, dacht hij. Hij pakte zijn fiets uit de achterbak en reed via de rijksweg naar de Europaweg, waar hij agenten van de Leidse politie tegenkwam. Die hadden de melding binnengekregen dat op de snelweg iemand fietste. De politie verwees hem naar een benzinepomp in Voorschoten. Dat overkwam ook een groenteboer aan het Wagner- plein. Hij liet de reinigings dienst weten dat hij zijn afval apart wilde gaan houden. Ver volgens hoorde hij niets meer van de reiniging. De groente boer vertelde zijn ervaringen aan SP-raadslid C. Vergeer, die vervolgens milieuwethouder H. de la Mar om een verklaring vroeg. In de gemeenteraad is nog niet over het onderwerp ge sproken, maar de desbetreffen de groenteboer is inmiddels wel door de reiniging benaderd. J. Goudsmit, beleidsmede werker bij dè reinigingsdienst, reageert verbaasd op de klach ten van winkeliers. Het is een uitzondering als middenstan ders het gft-afval nog niet apart houden, zegt ze. „Voor zover ik weet, verloopt ook bij hen het gescheiden inzamelen naar alle tevredenheid." Dief loopt bij benzinepomp tegen de lamp De Leidse politie heeft gisteren een bromfiets aangetroffen die in september vorig jaar is gesto len in Hazerswoude. De brom mer stond bij een benzinepomp aan de Gooimeerlaan. De poli tie was gewaarschuwd door werknemers van het benzine station, die het vreemd vonden dat de bromfiets bij de pomp was achtergelaten door een jon geman. De bromfietser had gister middag getankt. Hij had geen geld bij zich en zei dat hij dat ging halen. Toen hij gisteravond met het geld bij de pomp kwam, bleek dat zijn bromfiets bij het politiebureau stond. Te gen agenten vertelde de 18-jari- ge Leidenaar dat de brommer eigendom is van iemand an ders. De eigenaar vertelde tegen de politie dat hij de tweewieler heeft gekocht bij een rijwielhan del. De politie zoekt de zaak uit. Fietser (74) valt Een 74-jarige Leidse fietser heeft gisteren hoofdletsel en schaafwonden opgelopen bij een valpartij op de Koninginne- laan. De man kwam ten vaJ toen een bal onder zijn voorwiel te recht kwam. Een 5-jarige jon gen was met de bal aan het spe len op de stoep. De Leidenaar is overgebracht naar het AZL. Het voormalige St. Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht. FOTO WIM DIJKMAN LEIOEN ERNA De gemeente wil snel regelen dat in bet voormalige St. Elisa beth-ziekenhuis voornamelijk woningen mogen komen. Nu eigenaar Erica in financiële pro- blemen verkeert, vreest de ge meente dat het oude ziekenhuis weer in andere handen terecht komt en leeg komt te staan. Voor het zo ver komt, wil de ge meente met het bouwbedrijf een andere bestemming rege len. Erica wil overigens winkels in het pand maken. Gemeente en Erica moeten het voor het einde van het jaar eens worden. Tot die tijd huurt de Stichting Leidse Studenten huisvesting het gebouw waarin zo'n 200 studentenkamers zijn ondergebracht. De stichting wil het contract na 31 december 1992 niet verlengen. De technische installaties in het gebouw zijn zo slecht dat grnk' mu-stenngen nodig zijn om die te herstellen. Directeur A. Hübben van de SLS: „Eerder dan 31 december uilen WB hel gebouw niet verlaten, gezien onze lange wachtlijsten. We hebben die ruimte hard nodig. Maar zoals de stand van zaken nu is overwegen we niet een verlenging van ons contract aan te vragen. Er zijn al allerlei lap middelen en noodmaatregelen nodig om de verwarming te la ten functioneren. Het gebouw is gewoon op." Volgens Hübben zou het bij een strenge winter zover kunnen kom en dat ka mers gesloten moeten worden vanwege de slechte verwar ming. Directeur Swaak van Erica is tennalljfc mei op de boogie van de nieuwste gemeentelijke voorwaarden voor verbouwing van het oude ziekenhuis, zegt ambtenaar Schramm \.in al deling stadsbeheer. De eigenaar gaat er in een brief aan de ge meente nog steeds van uit dat de komst van winkels geoor loofd is. De gemeente wil ii.ii echter niet. omdat de Hooi gracht buiten het zogenaamde kern win kei gebied' van het stadscentrum valt. In het complex mogen \an de gemeente circa 85 driekamer woningen komen en enkele praktijkruimten voor bedrijven en instellingen. Ten behoeve van nieuwe bewoners zou on der het complex een parkeerga rage moeten komen. Een ge deelte van de achterkant van het complex zou gesloopt DAM ten worden om een speelparkje aan te leggen. Dat wordt ver bonden met de huidige binnen mm van hei vwrnniiHgn rieten huis. „Wij zullen Swaak een brief terug sturen en hem vragen om te reageren op onze nieuwe uit gangspunten zegt Schramm. ..Het contract met Studenten huisvesting eind 1992 loopt af. dus lijkt het me zinvol dat we zo snel mogelijk de bestemming van het pand wijzigen." Swaak was niet voor com mentaar bereikbaar. Diefstal van computers dupeert aannemersbedrijf Bouter LEIDEN EMIEL FANGMANN „Voor ons is dit een ramp. We doen een klemmend beroep op degenen die ingebroken heb ben om ons de apparatuur te rug te geven." Dringend verzoek van de broers Ronald en Paul Bouter van het gelijknamige Leidse aannemersbedrijf. In de nacht van maandag op dinsdag werd de computerapparatuur gesto len uit het kantoor van het be drijf aan de Telderskade. „In de computer was de adminstratie van de afgelopen anderhalf jaar opgeslagen. Geen rekeningen, maar wel offertes, begrotingen en correspondentie. En nie mand heeft iets aan die gege vens of aan onze verouderde computer. Terwijl ons bedrijf zwaar is gedupeerd. We zijn dinsdag compleet lamgelegd", aldus de broers, die augustus vorig jaar het 73 jaar oude fami liebedrijf met twaalf werkne mers van hun vader overna men. Paul en Ronald Bouter, res pectievelijk directeur en ad junct-directeur van Bouter b.v. hebben wel kopieën zoge naamde back-ups van de in formatie die in de computer zit. „Tot en met die van vorige week. Maar het kost enorm veel tijd om die informatie van de back-ups over te zetfen op an dere apparatuur die we nog niet hebben", zeggen ze. „Het gaat er om dat niemand wat aan de gestolen apparatuur heeft. Die is verouderd, er zit geen op- startschijf bij want die hebben we hier. en die schijven zijn nauwelijks meer te krijgen. Een heler geeft hooguit honderd gulden voor het spul. Dus we hopen dat we het terugkrijgen, want dat spaart ons enorm veel werk uit." De Olivetti-computerappara- tuur stond op de begane grond in de kantoorruimte. Daaruit verdween een toetsenbord met daaraan gekoppeld een printer (ET 111) en een beeldscherm (ETV 3000). „We nemen contact op met Olivetti en /ul het I"' drijf waarschuwen voor het ge val iemand naar specifieke op- startapparatuur informeert. Bij zonder is ook dat wij met een bruinkleurig typelint werkten, dat ook al niet makkelijk meer verkrijgbaar is." Behalve een complete com puter werden een fax (Philips PFC 10) en een fototoestel meegenomen. Uit het magazijn van het aannemersbedrijf ver dween elektrisch handgereed schap. De bovenverdieping, waar twee kamers werden be woond, werd eveneens over hoop gehaald, maar daar wordt niets vermist. Trouwen Bouter benadrukt nog eens dat voor het bedrijf de hele week verloren is. ..We moesten veel dingen op dinsdag en woensdag regelen. Donderdag en vrijdag zouden we al dicht zijn in ver band met het huwelijk van mijn broer", aldus Ronald Bouter. De totale waarde van tut st<> len goed bedraagt acht negen duizend gulden. ..En we zijn wel verzekerd, maar met een eigen risico van drieduizend gulden. De computer kochten we een aantal jaren geleden, tweede hands. Maar de apparatuur vol deed." De meest essentiële ge gevens van het bedrijf zitten niet in de computer, maar lig gen elders achter slot en gren del. Drie deuren in het kantoor vertoonden gisterochtend braaksporen. „De voordeur was ingetrapt, de deur naar het kan toor was bruut opengerukt en boven was nog een deur inge trapt", aldus Ronald Bouter. „De recherche onderzoekt nu de twee flinke zoolafdrukkcn op de voordeur en de deur van een bovenkamer." Bevrijdingsbal leiden Ongeveer 500 mensen bezochten gisteravond het tra ditionele Bevrijdingsbal In de Stadsgehoorzaal. Dit waren er volgens organisator H. Kwik iets minder dan vorig jaar. De aanwezigen konden een dansje maken op de muziek van de Frits landesbergen-bigband. Voor het eerst was ook de 'Wim Crama 1945 All Stars' van de partij. Deze Leidse band trok alle registers open om de mensen op de dansvloer te houden. De sfeer zat er toch al vroeg in gisteravond. De deu ren waren koud open of de eer ste dansparen stonden al op de vloer van de met vlaggen, jeeps en oude uniformen opge sierde zaal. Dit jaar was het fi nancieel opnieuw onhaalbaar voor de organisatie om de bo venverdieping van de Stadsge hoorzaal er bij te huren. „De kosten zijn de afgelopen jaren verveelvoudigd. Wij kunnen dat amper meer opbrengen", aldus Kwik. Hij heeft plannen om volgend jaar een apart pro gramma te organiseren voor jongeren. Dan komt de verdie ping er wel weeer bij. .De extra kosten hopen we er urt te halen door een grote groep jongere bezoekers." FOTO HttLCO KUIPtRS DVZ Verzekeringen introduceert de vriendeli|kste manier van verzekeren de flexibele com binatiepakketten. Of u nu een aansprakelikheidsverzekenng afsluit, een pensioenverzeke- nng of een computerverzekering, óf kiest voor een andere combinatie van verzekeringen die u niet kunt missen; u betaalt altifd de laagste premie voor de ruimste dekking Hoofdkantoor Rijnstraat 46-48 2223 EO Katwi|k Tef 01718-29881 Bi|kantoo< Proosdffweg 16 6714 AL Ede Tel 08380-32714 Bovendien kunt u de premie voor alle verzekenngen die u afsluit door middel van een vast maandbedrag voldoen Onaangename verrassin gen zi|n dus uitgesloten Sluit uookeenziektekostenverzekenngaf.dan kunt u bovendien rekenen op een zeer aantrekkeli|ke korting op de toch al scherpe ziektekostenpremie ve rzekeringen Meer over deze nieuwe manier van verzekeren leest u in het informatiepakket, dat u gratis kunt aanvragen tX| DVZ Verzekenngen in Kafwt|k Eén telefoontie naar DVZ is voldoende Het informatiepakket wordt u per omgaande toegezonden Het telefoonnummer van DVZ Verzekenngen is: 01718-29881 Doen1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13