Leiden Regio Realisten moeten ook in Leiden uitwijken Uitzicht' Boeiende kinderspelen bij Leidse Olympiade Braderie in 'andere' winkelstraat BOUWPLANNEN? Tweede uitgang9 Stevenshof is half juni klaar KAMER MET MAANDAG 4 ME11992 5 redactie janet van dijk emiel roy klopper wim koevoet De geplande openbare vergadering van Realisten Neder land in Leiden kon afgelopen zaterdagmiddag niet door gaan. Via de parkeerplaats van het Haagsche Schouw, het hotel waar de rechtse politieke partij geen toegang kreeg, en de hal van Holiday Inn, moesten de ongeveer veertig leden en belangstellenden uitwijken naar een anoniem adres buiten de stad. De pers werd geweigerd deze bij eenkomst bij te wonen. Met name deze krant wordt door de Realisten gezien als de aanstichter van de vergaderpe rikelen. gemaakt. Eigenaar Van der Valk annuleerde op het laatste mo ment deze bijeenkomst. Nood gedwongen bleven de Realisten toen buiten praten, in de gaten gehouden door toegestroomde linkse jongeren. Dezelfde situatie deed zich zaterdag om 14.00 uur voor bij het Haagsche Schouw. Weder om had het Van der Valk-con- cerri de vergadering geannu- LEIDEN LOMAN LEEFMANS Realisten Nederland is een in 1987 opgerichte partij die wat slogans en doelstellingen betreft aan de rechter kant van het po litieke spectrum opereert, zon der zetels in een gemeenteraad te hebben. In maart van dit jaar werd een openbare vergadering van deze partij in het Oriental Palace in Breukelen onmogelijk leerd en weer waren de om streeks veertig, voornamelijk oudere Realisten op de parkeer plaats aangewezen als vergader- plek. Ook in Leiden hield een groepje linkse jongeren, dat zich om het hotel had gepos teerd, de club in de gaten. Beide groepen werden op hun beurt vanuit de hal van het hotel weer nauwgezet gevolgd door de bedrijfsleiding van het Haagsche Schouw, die vast van plan was om bij de geringste dreiging van een confrontatie de politie te bellen. Zo ver kwam het niet. Er werd door beide partijen zelfs geen onver togen woord aan eikaars adres geuit. Na een half uur koorts achtig overleg, besloten de Rea listen naar een andere ruimte uit te wijken en trok de linkse jeugd zich terug naar de bin nenstad. Holiday Inn Via een omweg langs de Rijks straatweg en A44 verzamelden de ongeveer vijftien auto's met Realisten zich een kwartier later bij Holiday Inn. Daar werd op nieuw overlegd in de hal en kwam voorzitter Van Baarle met de mededeling dat er op weer een ander adres, besloten ver gaderd zou worden. Zonder dat de pers daarbij aanwezig mocht zijn. De publi- katies die de afgelopen dagen rondom Realisten en het Haag sche Schouw in het Leidsch Dagblad hadden gestaan, waren volgens hem de reden dat er opnieuw een vergadering niet op de gereserveerde plek door kon gaan. „En daarom stellen we uw aanwezigheid niet langer op prijs", aldus Van Baarle. Markt Vijf Meiplein 7 De Vijf Mei-markt- kooplui zeggen alle re den te hebben om eens flink uit te pakken. De oudste wijkmarkt van Lei den is volgens hen de meest succesvolle Jaarmarkt 8 De marktkooplieden in Oegstgeest zijn in con flict geraakt met de orga nisatoren van de jaar markt. De handelaren vre-' zen oneerlijke concurren tie. Man 'verliest' 3500 gulden leiden Een 60-jarige Leidenaar was zaterdagochtend 3500 gul den lichter nadat zijn portemonnee was gerold in de Groenoord- hallen. De man bezocht een rommelmarkt en had het geld mee genomen voor de aanschaf van een buitenboordmotor. De por temonnee zat in de binnenzak van zijn jas. Daaruit verdwenen verder een rijbewijs en een kentekenbewijs. Man gewond na oversteken Morsweg leiden Een 21-jarige Leidenaar is gisterochtend om elf uur ern stig gewond geraakt bij een ongeluk op de Morsweg. De man wilde na het posten van een brief oversteken en zag daarbij een auto over het hoofd, die door een 45-jarige Leiderdorper werd bestuurd. De Leidenaar kwam onder de auto terecht. Hij is met een onderbeenfractuur en letsel aan gezicht en schouders over gebracht naar het AZL Houseparty veroorzaakt veel overlast leiden Éen zogenaamde houseparty in het gekraakte Groen- complex aan de Pieterskerkchoorsteeg heeft zaterdagnacht en zondagmorgen veel geluidoverlast in de buurt veroorzaakt. Het feest werd bezocht door 300 a 400 mensen. Omwonenden klaag den tot een uur of negen over harde muziek. De politie vroeg omstreeks vier uur om het volume wat terug te draaien. Bij een tweede controle, omstreeks negen uur, was het stil. Inbraak snackbar in Timorstraat leiden Uit een snackbar in de Timorstraat is in de nacht van za terdag op zondag ruim 1700 gulden gestolen. Het geld werd on der meer uit een gokkast en een fooienpot gehaald. Het keuken raampje is geforceerd om binnen te komen. Onenigheid over muziek leidt tot schoppartij Een 21-jarige Leidenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag met traangas in het gezicht ge spoten en vervolgens in elkaar geschopt door een 41-jarige plaatsgenoot. Toch heeft hij geen aangifte van mishandeling gedaan. De 21 - jarige had samen met zijn 31-jarige vriend eerder op de avond in een café ruzie gekregen met de 41-jarige. De politie vermoedt dat 'kwaliteit van muziek' de aanleiding is ge- - weest. De twee vrienden spelen in een bandje dat onlangs opge- trad in de kroeg van de 41-jarige man. De twee mannen zaten om 4.55 uur op een muurtje aan het Vrouwenkerkhof toen de ca fé-eigenaar langs kwam. Ander maal kwam het tot een heftige woordenwisseling. De café-baas liep vervolgens naar zijn auto en keerde terug met een busje traangas, waarmee hij de 21-ja rige Leidenaar in het gezicht spoot. Deze viel op de grond. Vervolgens begon de 41-jarige te schoppen. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar m diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komo-ceriificait Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. HI AW. rkvcu Fabriek en showroom: De Lasso 60. Roetotarendsveen. tel 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceunincK 0 Het spoorviaduct bij de Vink. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het verlengen van de Stevens- hofdreef onder het spoor door naar de Vinkweg is half juni klaar. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan teke ningen voor de nieuwe straat die noodzakelijk werd toen de Haagsche Schouwbrug plotse ling niet meer voor autoverkeer bruikbaar bleek. De wijk Stevenshof had door de werkzaamheden aan de spoorverbreding en het afslui ten van de overgang naar de Vink. maar één 'uitgang' en dat was de gewraakte brug bij de Haagsche Schouw. Vorige maand bleek deze echter in zo'n slechte staat te verkeren dat onmiddellijke afsluiting noodzakelijk werd. Automobi listen van en naar de nieuw bouwwijk moesten vervolgens noodgedwongen gebruik ma ken van de busbrug tussen de verlengde Agaatlaan en de Ver burgstraat. Omdat deze oplos sing de nodige verkeersproble men met zien meebrengt, be sloot de gemeente dat de pas voor 1995 geplande onderdoor gang nabij de Vink. versneld aangelegd moest worden. „In ieder geval voor de zomer", al dus wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer). „De tekeningen zijn volgende week klaar. Daarna volgen er prijsonderhandelingen met de aannemer en volgt de aanleg, uiteraard in nauwe samen wer king met NS", aldus I van Veen van de afdeling civiele werken. Volgens Van Veen gaan in de laatste week van mei de treinen op de nieuwe, hogere spoor- leiden loman leefmans Agraios uit Corinthe kreeg als winnaar van de Olympiade on der luid applaus een lauwers- krans op zijn hoofd gezet. Daar na reikte Ria Stalman de door kinderen beschilderde urnen aan de beste atleten uit. Dat was de slotscène van een ander half uur durend rollenspel waarin de klassieke Olympische Spelen het afgelopen weekeinde tweemaal werden nagespeeld in het Rijksmuseum van Oudhe den (RMO). De manifestatie 'Olympisch Weekend' kreeg met name op zondag de publieke belangstel ling die het verdiende: „Hoewel er natuurlijk ook voor volwasse nen wetenschappelijke lezingen en films waren, is het natuurlijk waar dat er veel voor kinderen te doen was. En dat is bij ons halfjaarlijkse themaweekeinde i eigenlijk ook de bedoeling", aldus organisa tor Huub Pragt, zelf een zeer verdienstelijk marathonloper. De aanleiding voor het Olym pisch weekeinde vormde uiter aard het feit dat 1992 een olym pisch jaar is. Voor het RMO re den om aandacht te schenken door middel van diverse activi teiten aan de oude. Griekse spe len die de voorloper vormen voor de moderne spelen. Er wa ren rondleidingen door heuse priesteressen, films over 'sport in Hellas' en lezingen over de geschiedenis van sport en spel in de oudheid waarbij de religie een grote rol speelde. Hoogtepunt vormde het to neelstuk, door Pragt liever als rollenspel omschreven, dat zich in de indrukwekkende Taffeh- zaal van het RMO ook geen be ter decor had kunnen wensen. De vier hoofdrolspelers Lan- trokias de Spaartaanse beul. Zirkzanes de aal uit Elis, Agraios be: „Ze zijn eerst i dopingcontrole geweest baan lopen Dan wordt er in de oude spoordijk een doorbraak gemaakt. Vervolgens wordt het huidige fietspad omgeleid en de autoweg onder het spoor aan gelegd „Het aanleggen van de weg zelf kan in een paar dagen als er met man en macht aan wordt gewerkt. We zijn echter afhankelijk van de planning van NS Die moeten bijvoorbeeld de seinen goed regelen op het nieuwe spoor Maar zoals het er nu naar uit ziet. is de weg klaar in de tweede of derde week van juni", aldus Van Veen. de boer uit Corinthe en Mustela de zwarte mink uit Athene werden eereenjteerd van de Leidse boksvereniging en speel den zeer verdienstelijk klassieke krachtpatsers Perrtation Met het nodige religieus cere monieel omgeven werd er ge bokst, ver- en hooggesprongen. gewichten getorst en ook ge worsteld. Met name de kinde ren keken vol bewondering en hadden voor de prestaties het nodige handgeklap over. Ze ko zen hun eigen favorieten, moe digden die aan en onthaalden hun tegenstanders op een 'boe'. Na afloop mochten de winnaars van de 'pentatlon' uit handen van Ria Stalman een urn in ont vangst nemen, maar niet nadat de Personeel GSD is ontevreden over loopbaan De meerderheid van het per soneel van de gemeentelijke sociale dienst vindt dat Cf Mj deze organisatie onvoldoen de mogelijkheden zijn voor een goede loopbaan Dot is gebleken uit een onderzoek loopbaan beleid te ontwik kelen. Het personeel beklaagde zich in de enquête boven dien over een tekort aan in formatie voor het goed uit voeren van het werk Dat geldt bijvoorbeeld voor na slagwerken over allerhande regelingen Bij enkele afde lingen werd geklaagd over geluidoverlast van collega's De directie is geadviseerd geen kantoortuinen meer in te richten en stilte plekken aan te wijzen waar het perso neel rustig kan werken Bewoners omschreven het laatste stuk van de Haarlemmerstraat ooit als de Leidse Zeedijk, een aantal jaren geleden hét cen trum van de Amsterdamse drugshandel. Koffieshops zouden een ontmoetingsplaats zijn voor drugsverslaafden en onderwereld figuren. Kortom, een gevaarlijke omgeving, johan Weima woont er zo'n driekwart jaar en snapt niet waar die slechte reputatie vandaan komt. „De wildste verhalen doen over deze buurt de ronde. Maar het bevalt mij hier prima. In het driekwart jaar dat ik hier woon heb ik nog nooit iets spectaculairs meegemaakt als het om handel in drugs gaat. Wat er zich in de drie koffieshops in de buurt afspeelt weet ik niet. Ik ben er nog nooit geweest." „Toch wordt in krante-artikelen altijd dit gedeelte van de Haarlemmerstraat ge noemd als het om de Leidse handel in drugs gaat. Vrienden en kennissen reageer den ook wat bedenkelijk toen ze vorig jaar hoorden dat ik hier naartoe ging verhui- „Maar er is hier nooit wat aan de hand. De koffieshops gaan 's avonds om een uur of elf, twaalf dicht. Het is hier eigenlijk vrij rustig. Alleen in het weekeinde is er wat meer publiek dat gaat winkelen. En vrijdag en zaterdagavond laat rijden hier nogal wat mensen door de straat die op de Beesten markt uit zijn geweest en naar huis gaan." „Hiervoor heb ik in de Merenwijk ge woond en ik vind dit een verbetering. In de binnenstad is het veel gezelliger. Ik heb een vrij mooi uitzicht over de straat en een stukje van de haven. Het brugwachtershuis je zie ik nog net. Het zou leuk zijn als de ge meente de buurt nog wat opfleurt als de passentenhaven straks klaar is. Dan wordt het misschien wat drukker." leiden loman leefmans „De shoarmazaak die we hier op de Doezastraat hadden, die liep gewoon niet. Daar hebben we hier het publiek gewoon niet voor. Het is hier een ander soort winkelstraat aldus mevrouw J. DickhofT. voorzitter van de win keliersvereniging Doezastraat en Herenstraat. Daar wordt morgen de jaarlijkse braderie gehouden. DickhofT spreekt niet alleen over dat evenement, maar ook in het algemeen over haar' winkelgebied Ze heeft het over de betere zaken en legt rt Ema StraaKma Foto Roadies en suggestief M: 071-161413 „Er is tussen de winkeliers een goede, onderlinge samen werking. Meer dan 90 procent is lid van de winkeliersvereniging. Het voordeel is dat er veel klei ne ondernemers zitten, met hun eigen zaak. Die voelen zich altijd verantwoordeliiker dan een bedrijfsleider hoe goed ook van een filiaal. Dat is de kracht van de straat. Als er hier ooit een Albert Heijn was geko men, en daar is sprake van ge weest, dan was het hier afgelo pen", meent DickhofT. Maar er zijn volgens haar nog meer verschillen met de beken dere Leidse winkelstraten, de Haarlemmerstraat en de Bree straat „Er wordt hier minder re creatief gewinkeld. Een Leide naar gaat in zijn lunchpauze ge woon effe gezellig op de Haar lemmerstraat wandelen Hier komen meer gerichte kopers. Ook het verloop van winkels is in de Doezastraat nihil. Bik zit er al meer dan honderd jaar, Sanders is hier geboren. Van der Horst kwam hier vlak na de oor log en Karalis zit hier ook al een jaar of zestien", aldus de voor zitter. Kantoren sociale controle beter ALs er er gens 's nachts een bloembak wordt omgedonderd. gaan we daar achteraan En als er beken de dieven in de straat worden gesignaleerd, dan wordt dat doorgegeven. Het enige nadeel in de Doezastraat is dat er steeds meer makelaars en uit zendbureaus zich vestigen. Dat kan je ze niet kwalijk nemen. Zij zoeken ook een plek waar veel mensen komen. Maar het zijn rigrnltjk kantoren en geen win kets", vingerwijst DickhofT. De bradene van morgen wordt voor de twaalfde keer gehou den. DickhofT hoopt dat haar collega's met mooie aanbiedin gen naar buiten zullen komen want: ..Als je een lingeriezaak hebt, moet je niet met popcorn op de bradene gaan staan Hel evenement kan wat haar betreft nog wat uitgroeien: „Er is op 5 mei alleen zo'n trieste oorlog stentoonstelling in de Wjag en een groot bal in de Stadsge hoor zaal Daar kan nog wel wal bi), met name meer in de rich ling van In 11 ,«n én TM Maar de gemeente is volgrns haar spelbreker op dat punt „Vroeger konden we de gr meen tel i|kr muziektent voor 250 gulden huren. Nu vragen ze er 1730 gulden voor met als ge volg dat dat ding het hele jaar staat opgrslagrn. l-igrnlijk zou die trnt de hele zomer in het park moeten staan («orkonp zou dat moeten regelen Hij heeft toch recreatie en vertier in z'n portefeuille'" De Braderie op de Dor/aslraal en Herenstraat en de kinder vlooienmarkt In het van der erf park duurt van 10.00 lot 17.00 uur. Met kraampjes, draaimolen, dweilorkest en tprlngkuaaen. i HL- -

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5