EG weer machteloos in crisis Joegoslavië Buitenland —•r» Strasser voorlopig leider Sierra Leone Azeri's vallen hoofdstad Nagorno-Karabach aan Aung San Suu Kyi herenigd met man Radicale Afghaanse verzet valt Kabul aan iè|P Europese Economische Ruimte stap dichterbij Werkverslaving voorzichtig bespreekbaar in Japan 'Jaguar op continent produceren' MAANDAG 4 MEI 1992 Gorbatsjov twee weken in VS Santa barbaraDe voormalige Sovjet-president Michail Go- ratsjov is zaterdag in California aangekomen voor een bezoek van veertien dagen aan de Verenigde Staten. Gorbatsjov werd in Santa Barbara ontvangen door zijn voormalige rivaal Roanld Reagan (links op foto). Gorbatsjov zal op vier universiteiten een lezing houden en grote bedrijven en financiële instellingen be zoeken. Verder zal hij ex president Jimmy Carter ontmoeten en lunchen met president George Bush. fotoap Opvarenden Vikingschepen gered alicante Elf Noorse bemanningsleden van twee nagebouwde Vikingschepen zij gisteren voor de kust van zuidoost-Spanje ge red nadat hun schepen tijdens lechts weer waren gezonken. De schepen, de Saga Singlar en de Oseberg, waren op weg naar we reldtentoonstelling in Sevilla en waren donderdag vertrokken uit Valencia. I let was de bedoeling dat de Vikingschepen een plaats zouden krijgen naast drie replica's van schepen waarmee Co lumbus 500 jaar geleden naar Amerika voer. Parlementslid bekent bomaanslag Johannesburg I let rechtse Zuidafrikaar^e parlementslid Koos Boiha heeft bekend vorig jaar de bomaanslag gepleegd te heb ben op een zwarte basisschool, zo meldde de krant Rapport gis teren. Botha zegt tot zijn daad gekomen te zijn uit frustratie over de verdwijning van de apartheid en de opkomst van zwarte poli tieke groeperingen. Bij de aanslag vielen geen slachtoffers. Tanker in brand op Egeïsche Zee athene Een Russische tanker, de Geroi, heeft gisteren op de I geïsche Zee na een botsing met een vrachtschip bij het eiland Skiros enkele duizenden ton ruwe olie verloren. Een brand die aan boord van de tanker uitbrak kon snel worden geblust. Nie mand raakte gewond. Bush zeker van kandidatuur Washington President George Bush is officieel verzekerd van de kandidatuur voor het presidentschap namens de Republi keinse Partij. Bush veroverde zaterdag in Maine de stemmen van 22 Republikeinse afgevaardigden naar de conventie van de partij deze zomer. In de staat Wyoming won Bush nog eens acht afgevaardigden, hetgeen zijn totaal op 1.114 brengt. Dit is negen stemmen meer dan nij nodig heeft voor de kandidatuur. Twee-derde Schotten voor referendum londen Meer dan twee-derde (68 procent) van de Schotten wil dat er een referendum gehouden wordt over hun politieke toe komst en hun regering. Dit blijkt uit een opiniepeiling waarvan de uitkomst gisteren is afgedrukt in de Schotse editie van de Sunday Times. De ondervraagde Schotten geven de voorkeur aan een beperkte autonomie met een eigen parlement binnen hel Verenigd Kopinkrijk (47 procent), terwijl 27 procent volledi ge oanfhankelijkheid wil en 23 handhaving van de status-quo. Etiopiërs eisen hun huizen terug in Addis Abeba hebben huizen, geconfisqueerd Mengistu. De regering t name niet in het cen- i vreest voor lange ge- de overgangsregering, scha- addis abeba» Tienduizenden inwoners zaterdag betoogd voor de teruggave va onder het vroegere regime van preside heeft de teruggave nog niet geregeld, n trum,en zuiden van het landi omdat m rechtelijke procedures. De president ve Meles Zenawi, heeft beloofd dat ontheemde eigenaars deloosstelling zullen krijgen. Buitenlanders weg na staatsgreep Kapitein Valentine Strasser, de woordvoerder van de militairen die woensdag in Sierra l,eone de macht grenen, is benoemd tot leider van ae 19 leden tellen de Voorlopige Nationale Rege ringsraad. lot hen behoren twee ex-ministers uit de rege ring van de afgezette president Momoh. De raad bestaat uit 13 militairen en 6 burgers. Uit bezorgdheid over de re cente ontwijdingen in Sierra Eeone hebben de Verenigde Stalen de afgelopen dagen 250 Amerikanen geëvacueerd en al le at hterblijvers aangeraden het land zo spoedig mogelijk te ver laten. Frankrijk heeft een spe ciaal vliegtuig gestuurd om haar burgers uit het Westafrikaanse halen. Groot-Brit- reg i moskou/ierfvan AFP-DPA-Rtr Azerbajdzjaanse troepen heb hen gisteren een aanval uitge voerd op Stepanakert, de hoofd stad van de Armeense enclave Nagorno-Karabach. Bij de aan val, waarbij pantservoertuigen en gevechtshelikopters werden mgez zijn •13 omgekomen. liet Russische persbureau In terfax meldde dat de aanval be gon nadat Azerbajdzjaanse een heden enkele heuvels ten zuid westen van de stad hadden ver overd. Vandaar rukten zij op richting het centrum van Ste panakert. Armeense strijders zouden moeite hebben de aan val af te slaan. Ondanks de oplaaiende ge vechten lijken nieuwe vredesi nitiatieven te worden onplooid. De Armeense president Ter-Pe trosjan zou binnenkort een ont moeting hebben met zijn Azer bajdzjaanse ambtgenoot Ma- medov, zo is uit diverse bron- Erkenning Macedonië wordt niet uitgevoerd Terwijl de strijd in Bosnië- Hercegovina onvermin derd doorgaat, hebben de ministers van buitenlandse zaken van de EG opnieuw hun machteloosheid gede monstreerd in de kwestie- Joegoslavië. Hun overleg in het Portugese Guimaraes leverde zaterdag geen nieuwe initiatieven op. guimaraes-athene-skopje Er komen geen maatregelen te gen Servië, dat het geweld in Bosnië op gang houdt. En Ma cedonië wordt weliswaar er kend als een onafhankelijke staat, maar het aanhoudende conflict met Griekenland over de naam van de nieuwe repu bliek verhindert het concretise ren van die erkenning. De twaalf besloten alleen om de door Servië en Montenegro uitgeroepen nieuwe Federale Republiek Joegoslavië niet te er kennen als de officiële opvolger van het oude Joegoslavië. Daarover kunnen volgens de EG alleen afspraken worden ge maakt tussen alle republieken van de vroegere staat. Dat moet dan gebeuren op de vredescon ferentie over Joegoslavië, die echter volledig in het slop is ge raakt. De EG-landen nebben geen enkele greep meer op de gebeurtenissen in Joegoslavië. De twaalf riepen het Joegosla vische federale leger op zich uit Bosnië terug te trekken. Het vol gens de Duitse minister Gen- scher door Servië betaalde en bewapende leger wordt als hoofdschuldige van het geweld in Bosnië aangemerkt. „Maar Bankbiljetten voor Mobutu belangrijker dan voedsel BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De Zaïrese president Mobutu blijkt op grote schaal bank biljetten te laten drukken In Duitsland, en vervoert dat via het vliegveld van de Bel gische kustplaats Oostende naar zijn land. Transporten van onder meer medicijnen moeten daarvoor wijken. Dat is het afgelopen week einde aan het licht gekomen, toen bekend werd dat een Zaïrese Boeing 707-F don derdag in Oostende zes pe perdure privé-auto's van de Zaïrese president heeft ge lost en voor ruim 31 ton aan nieuwe bankbiljetten innam. Op de luchthaven ligt nog ruim 200 ton andere vracht te wachten op transport naar de voormalige Belgi sche kolonie. Een fotograaf van een Vlaamse krant die het geld transport fotografeerde, is enige tijd achtervolgd door veiligheidsagenten van Mo butu. Volgens onbevestigde berichten zou de lading die moest wijken voor het geld transport, hebben bestaan uit voedsel. In oktober moest al 6,8 ton geneesmiddelen tegen cholera van Artsen zonder Grenzen wijken voor een soortgelijk geldtrans port De zes privé-auto's, Merce- dessen waarvan sommigen met gouden wieldoppen, zijn donderdagnacht overge bracht naar het Zwitserse Genève, waar de president van Zaïre een privé-verblijf heeft In Oostendse luchthaven kringen werd gezegd dat dit het derde geldtransport in korte tijd is geweest De EG heeft zijn waarnemingsactiviteiten in Bosnië opgeschort nadat het afgelopen weekeinde weer overal Bangkok Rtr-ind werd gevochten. In Sarajevo bedekt een Bosnische militair het lichaam niet als enige", zei minister Van den Broek. „Ook Kroatië maakt zich schuldig aan provocaties en geweld". Maar het leger ver hindert elke kans op een verge lijk, zei hij. Omdat de EG met Servië in gesprek wil blijven, werd nu afgezien van sancties. Het probleem-Macedonië verdeelt de EG zelf. De andere elf willen dat deze kwestie uit de wereld is voor 11 mei, wanneer de EG-ministers van buiten landse zaken in Brussel weer bijeen komen. Maar de kans daarop is klein, omdat Macedo nië noch Griekenland bereid lij ken water in de wijn te doen. De elf wilden zaterdag de Griekse premier Mitsotakis, die ook mi nister van buitenlandse zaken is, niet zwaar onder druk zetten. Hij kon Guimaraes dan ook bij na triomfantelijk verlaten. Ook Griekenland is bereid Macedonië te erkennen, mits dat een andere naam kiest. Griekenland meent het alleen recht op de naam Macedonië te hebben. Minister Hans van den Broek zei dat vin zowel Grie kenland als Macedonië een ge baar wordt verwacht. Waaruit dat zou moeten bestaan zei hij niet. Gebeurt dat niet, dan is het volgens Van den Broek mogelijk dat EG-landen op eigen houtje diplomatieke en economische betrekkingen met Macedonië gaan aanknopen. i doodgeschoten collega. foto ap» david b Het voldoet immers aan alle EG-voorwaarden voor erken ning. De Franse minister Dumas zei dat niets hem ver hindert „morgen een ambassa deur naar Skopje te sturen". Maar hij wil de zaak niet op de spits drijven. Van den Broek noemde de principe-erkenning een gebaar naar Macedonië. De president van Macedonië, Kiro Gligorov, heeft zich giste ren uitgesproken tegen het be sluit zijn republiek pas te erken nen als het zijn naam wijzigt. Gligorov stelde dat het EG-be- sluit in strijd is met het interna tionale recht. i 3? tannië overweegt vooralsnog geen evacuatie, maar heeft alle Britten in Sierft Leone aangera den zich zo onopvallend moge lijk te gedragen. De uittocht van Amerikanen en Europeanen komt ondanks de verzekering van de nieuwe machthebbers in Sierra Leone dat alle buitenlanders in het land veilig zijn. De staatsgreep in Sierra Leo ne, die aan zeker 12 mensen het leven heeft gekost, werd vorige weck woensdag uitgevoerd door een groep militairen die aan de grens met Liberia heeft gevoch ten. De militairen waren naar Freetown gegaan om te klagen over slechte leefomstandighe den en gebrek aan geld, munitie en voedsel. In plaats daarvan namen zij de macht over. De Myanmarese oppositieleid ster Aung San Suu Kyi, die sinds juli 1989 onder huisarrest staat, is na een gedwongen scheiding van twee jaar het afgelopen weekeinde weer herenigd met haar Britse echtgenoot. De regerende militaire junta gaf Michael Aris toestemming om direct na zijn aankomst za terdag in de hoofdstad Yangon (Rangoon) naar het huis van zijn vrouw te gaan, zo meldde de staatsradio. Meermalen uitte Aris grote bezorgdheid over de gezond heidstoestand van zijn vrouw, die in 1991 werd geëerd met de Nobelprijs voor de Vrede we gens haar geweldloze verzet te gen het brute regime. Ze wees echter voorstellen van de junta om naar het buitenland te ver trekken van de hand. Aung San Suu Kyi werd het krachtigste symbool van de de mocratische oppositie in Myan- (Burma) na de bloedige on derdrukking door de junta van een nationale opstand in sep tember 1988. Ze werd gevan gengezet en leidde vanuit haar cel haar Nationale Liga voor Democratie die twee jaar gele den de algemene verkiezingen won. Maar de junta heeft tot op heden de verkiezingsuitslag ge negeerd. De toestemming voor Aris' bezoek aan zijn vrouw is een van de verrassende ontwikke lingen sinds het aantreden van generaal Than Shwe als junta leider en premier op 24 april. Generaal Than Shwe werd door velen beschouwd als iemand van de harde lijn, die bovdidien onder invloed staat van het hoofd van de veiligheidsdienst, Khin Nyunt. Daarnaast zou ex- dictator Ne Win achter de schermen nog steeds aan de touwtjes trekken. Het is daarom als een volsla gen verrassing gekomen dat het Myanmarese leger in korte tijd 48 politieke gevangenen, onder wie leden van Aung San Suu Ky i's partij, heeft vrijgelaten, toe stemming heeft verleend voor het familiebezoek, het offensief tegen de Karen en andere etni sche bevolkingsgroepen langs de grens met Thailand heeft af geblazen en heeft toegezegd dat een groot deel van ae 200.000 islamitische vluchtelingen, die in de afgelopen maanden door het Myanmarese leger naar Bangladesh zijn veijaagd, mag terugkeren. Verdrag in Portugal ondertekend guimaraes anp-gpd zijn om deze landen al in 1995 tot de EG te laten toetreden. De ministers van buitenland se zaken van de twaalf en van de zeven landen van de Europe se Vrijhandelsassociatie (EVA) ondertekenden zaterdag in de Portugese stad Porto het ver drag over de 'Europese Econo mische Ruimte', waarmee de EG-landen en Oostenrijk, Zwe den, Finland, Noorwegen, IJs land, Zwitserland en Liechten stein vanaf volgend jaar een vrijhandelszone willen gaan Het normale leven keert langzaam terug in de Afghaanse hoofdstad Kabul, ondanks dat ten zuiden van de stad w straat werd gisteren weer gewoon handel gedreven, zij het nog op beperkte schaal. Veel meer dan brood was er serkhab apKabul aan te vallen als de militie Na de val van Najibullah van Rashid Dostum de hoofd- dreigde Hekmatyar ook al Kabul Ten zuiden van de Afghaanse stad niet verlaat. De uit Oezbe- aan te vallen, als de regering hoofdstad Kabul zijn vandaag ken en Turkmenen bestaande van de gevluchte president niet zware gevechten uitgebroken, militie werd opgericht door de de macht aan hem zou overdra- Het radicale verzet van Hekma- verdreven president Najibullah gen. Uiteindelijk werd in het tvar probeert op te rukken naar en werkt samen met verzetslei- buurland Pakistan een compro- de hoofdstad. Hekmatyar had der Masud, de huidige minister mis bereikt tussen de verschil- gisteren al opnieuw gedreigd van defensie. lende verzetsgroepen. Sibgha- /eer hevig wordt gevochten. Op nog niet te krijgen. foto epa tullah Mojadiddi, die vorige week na een ballingschap van 20 jaar in Kabul terugkeerde, is voor twee maanden tot leider van de voorlopige regeringsraad benoemd. Hij heeft zaterdag voorgesteld Najibullah en leden van diens regering verlenen. De EG-landen willen hun ban den met Turkije aanhalen. Sinds de Golfoorlog is Turkije niet langer alleen een NAVO- bondgenoot, maar ook een partner in een politiek gevoelige regio. Op voorstel van hun Brit se collega Hurd besloten de EG- ministers van buitenlandse za ken zaterdag te gaan nadenken over nauwere politieke, maar ook economische betrekkingen met Ankara. De Europese kri tiek op de Turkse houding te genover de Kurden werd daarbij maar gemakshalve terzijde ge- In het Portugese Guimaraes, waar de ministers informeel bij een waren, bleek ook dat toetre ding van landen als Oostenrijk, Zweden en Finland tot de Eu ropese Gemeenschap minder snel zal gaan dan deze landen zelf hopen. Volgens EG-com- missaris voor buitenlandse be trekkingen mr. Frans An- driessen zal het niet makkelijk TOKYO ERIC TALMADGE In een kleine, kale kamer zit een groep mannen van middelbare leeftijd op klap stoeltjes. Om beurten vertellen ze over hun verslaving en hoe die is ontstaan. Gehuld in een walm sigaretterook geven ze uiting aan hun gevoelens van machte loosheid, de wil om zich aan te passen en het verlangen om geaccepteerd te worden. Ze hebben het niet over drugs of alcohol. Ze zijn verslaafd aan werk en noemen zichzelf Anonieme Workaholics. „Zeventien jaar lang heb ik gedaan wat het bedrijf van me vroeg", zegt een man. Hij vertelt hoe hij zichzelf diep in de schulden stak om toekomstige klanten mee uit eten te kunnen nemen, alleen maar om de beste vertegenwoordiger van zijn regio te worden. „Mijn huwelijk dreigde op de klippen te lopen, ik had het contact met mijn kin deren verloren. Het bedrijf was alles voor me. Niets anders was belangrijk", zegt de man, die inmiddels ontslag heeft ge nomen en een winkel in deegwaren is begonnen, waar hij nog altijd dagen van tien tot twaalf uur maakt. Volgens de arts Satoru Saito, die de groep drie maanden geleden opzette, dreigen veel Japanners ten prooi te val len aan werkverslaving door de enorme druk die op hen wordt uitgeoefend zich te vereenzelvigen met hun werk. „Net als alcoholisten hebben workaholics het ge voel dat ze de situatie niet in de hand hebben", zegt Saito. „Wat ik doe is iets dat in onze samenleving tot nu toe als normaal en gezond werd beschouwd tot ziek bestempelen", aldus Saito. „Werk verslaving is in verschillende gradaties een probleem van alle Japanse volwasse- Saito biedt de deelnemers aan de groep geen pasklare oplossingen. Hij raadt ze Bijvoorbeeld niet aan vaker op vakantie te gaan-of meer te doen aan lichaamsbe weging. Het gaat hem er meer om men sen zover te krijgen dat ze inzien dat ze verslaafd zijn en behandeling nodig heb ben. Hartaanvallen en beroertes, die beide in veel gevallen te maken hebben met stress, vormen de tweede en derde doodsoorzaak in Japan, na kanker. On derzoeken geven aan dat ruim eenderde van alle werknemers bang is ten prooi te vallen aan karoshi. wat zoveel wil zeggen als het zich letterlijk dood werken. Vorig jaar bracht de gemiddelde Japanse werknemer volgens het ministerie van arbeid 2.044 uur door op kantoor, grof weg 100 uur meer dan de gemiddelde Amerikaan. Onbetaald overwerk is een doodnormaal verschijnsel. Een campag ne om mensen ertoe aan te petten het aantal vakantiedagen 14 dagen, de Amerikaan heeft er 9, de Nederlander zo'n 30 waarop ze recht hebben ook daadwerkelijk op te nemen, heeft slechts in beperkte mate Succes gehad. Toch be ginnen steeds meer vooraanstaande za kenlieden de gevaren van werkverslaving in te zien. Eerder dit jaar gaf de president van Sony, Akio Morita, de aanzet tot een maat schappelijke discussie door Japan op te roepen zich aan te passen aan de elders gangbare normen en praJctijken, om te voorkomen dat het land van de buiten landse markt wordt gestoten. Hij sprak zich uit voor langere vakanties en betere betaling. „Het probleem is eindelijk een onderwerp geworden waarover wordt gesproken", zegt Saito, „maar in de praktijk is nog maar heel weinig veran derd." De Europese Commissie komt over enkele weken met een rapport over de toekomsti ge omvang van de EG. londen dpa Britse vakbonden hebben ver ontwaardigd gereageerd op mo gelijke plannen de produktie van de Jaguar naar het buiten land te verplaatsen. Ford, sinds twee jaar eigenaar van de Britse Jaguar, zou vol gens geruchten overwegen de produktie naar het Europese continent te verplaatsen. „Ie dereen die denkt dat mensen een Jaguar kopen die buiten Groot-Brittannië is gebouwd, is gek", aldus vakbondleider John Allen zaterdag in een reactie. De nieuwe directievoorzitter van Jaguar, Bill Hayden, wijdt de problemen ten dele aan de verouderde produktiemiddelen in Coventry. De huidige fabriek is volgens Hayden de meest pri mitieve die hij ooi buiten Rus land heeft mogen aanschou-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4