Oranje wacht op Selinger Polo-zevental wint puur op karakter Skiffeuze Eijs kent haar plaats Sport Mansell werkt aan unieke recordscore Eerste seizoenzege Ampler E en O wint in eerste duel Marcel Huybens vliegt en scoort Golfer Lyle de beste in Monticello MAANDAG 4 MEI 1992 21 OUSTRA AD VAN CAAV r Worstelaar Van Tol achtste ka posvar De Nederlandse worstelaars zijn ver verwijderd van de internationale top. Bij de Europese kampioenschappen vrije stijl, in het Hongaarse Kaposvar, presteerde Herbert van Tol met een achtste plaats het best. De Allernaarder kwam uit in de klasse tot 100 kilogram. Na de teleurstellende verrichtingen bij de EK Grieks Romeins, een weekeinde eerder in Kopenhagen, heeft al leen Tofik Elfalah (-62 kg) nog zicht op deelneming aan het Olympisch toernooi in Barcelona. De Nederlander staat eerste Jimmy White krijgt gelijk sheffield/leiden Alsof er niets aan de hand was vierde Jimmy White afgelopen zaterdag gewoon zijn 30-ste verjaardag. Het was geen bijzonder uitbundig feestje met de finale van net WK snooker zo vlak voor de deur. maar toch. De man uit Liverpool voelde zich in vorm dus kon een bescheiden partijtje in zijn ogen geen kwaad. Voorlopig kreeg White gelijk. Gisteren sloot hij de eerste finale dag af met een voorspong van 10-6 op Stephen Hendry uit Schotland. White heeft daardoor vandaag nog acht frames nodig voor zijn eerste wereldtitel. Het is de vierde keer dat hij in de finale staat. Steve Davis ('84), Stephen Hendry ('90) en John Parrott ('91) hielden hem bij de drie eerdere gelegenheden steeds van de winst af. Maximale score zijspanduo markelo Eimbert Timmermans en Eric Verhagen hebben het zand van Markelo in de ogen van de tegenstanders gestrooid. De wereldkampioenen zijspancross wonnen in de Grand FMx van Nederland de drie manches en scoorden daarmee het maximale puntenaantal. De Brabanders regeerden de Nederlandse wed strijd uit de cyclus om de wereldtitel met harde hand. Al kwa men de overwinningen niet zonder strijd tot stand. Het Belgi sche koppel Ramon/Strubbe zorgde voor voldoende tegenstand in de drie races. Nam in de eerste manche zelfs brutaal de lei ding. „We hebben absoluut geen spelletje met die Belgen ge speeld. We hebben van het begin aangevallen, maar het passe ren viel niet mee", aldus Timmermans. Strijbos wint, Tragter pakt leiding genk Op Belgisch grondgebied hebben de Nederlandse cros sers in de 125cc-klasse de buitenlanders genadeloos aangepakt. In Genk won Dave Strijbos gisteren de Belgische Grand Prix, Pe dro Tragter veroverde de leiding in de strijd om de wereldtitel. Strijbos kon zich niet meer herinneren wanneer hij voor het laatst een Grote Prijs op zijn naam had geschreven. De Braban der, terug in zijn lievelingsklasse na een uitstapje naar de kwartliters, moest het antwoord op die vraag schuldig blijven. Tevreden was hij wel, nadat hij in het begin van het seizoen door een handblessure moeilijk op gang kwam. Winst snelwandelaar Van Beek vigneuu.es Snelwandelaar Harold van Beek heeft in Vigneulles een wegwedstrijd over 20 kilometer gewonnen. De atleet van RWV, die zich onlangs op de 50 km voor de Olympische Spelen plaatste, noteerde 1 uur 24 minuten en 52 seconden. Dat is drie en een halve minuut sneller dan de beste tijd ooit door een Ne- derlanderverwezenlijkt. Njord-roeiers naar WK studenten Amsterdam Het slagenpaar van de Oude Vier van Njord, de roeiers Boeder en Scholten, is door de Nederlandse Studenten Roeifederatie in de ongestuurde twee uitgezonden naar de we reldkampioenschappen roeien voor studenten, over drie weken in het Poolse Poznan. De Nederlandse delegatie in Polen zal uit 19 roeiers en roeisters bestaan. Tevens zal de ploeg van de coaches Oost en Bovenberg deel uit maken van de equipe van roeiers tot 23 jaar, die is uitgezonden naar het Open Belgisch kampioenschap, komend weekeinde in Gent. Oranje-speler Martin Teffer (voorgrond) ziet zijn smash geblokt door het Duitse duo Robert Dellnitz (links) en Frank Stittzke. foto epa Het Nederlands volleybalteam wacht met smart op de komst van Arie Selinger. De interim-bondscoach, die donderdag op Schiphol arriveert, moet de onrust wegne men die er in de nationale ploeg heerst. Na de matige oe fenreeks tegen Joegoslavië (2-2) en de eerste (succesvolle, maar kleurloze) World League-dubbel tegen Duitsland (3-0 en 3-1) is niemand er echt gerust op dat plaatsing voor de Zomerspelen in Barcelona op het pré-olympisch toernooi in Rotterdam (10-17 mei) in de huidige vorm zonder slag of stoot bereikt zal worden. karlsruhe ad heesbeen gpd- verslaggever Ron Zwerver zocht in de nacht van vrijdag op zaterdag vanuit het Queens Hotel in Karlsruhe zelfs contact met Japan om zichzelf moed te laten inpraten door de grondlegger van het wankelende volleybalinstituut. „Ik was blij die vertrouwde stem weer te horen", klonk het ont wapenend uit de mond van de sterspeler van Oranje. „Hij heeft me gerust kunnen stellen. Niet temin zal ik blij zijn als hij zich bij het team heeft gevoegd. Arie weet precies wat we moeten doen. Hij is de beste coach die ik ken. Hem hoef je niet te stu ren, hij stuurt ons. Hij is de lei der en zo'n man ontbreekt op dit moment. De druk rust te veel op onze schouders. Met al le respect overigens voor Mario Treibitch, maar hem plaats ik toch in de categorie 'Brokking'. Hij krijgt zijn orders van Selin ger en moet daarmee werken. Dat brengt hem in een lastig parket." Treibitch, die tijdelijk de ogen en oren vormt voor de (afwezi ge) leider, geeft zelf ook toe dat hij niet gelukkig is met zijn voortdurend wisselende rol als assistent en hoofdcoach. „Spe lers als Zwerver en Benne heb ben toch een ander soort con tact met Selinger", benadrukt hij. „Ik houd hem op de hoogte en communiceer alleen als het echt nodig is." Moeizaam Ronald Zoodsma. Peter Blangé en Jan Posthuma staan er bij en kijken er naar. De teruggekeer de internationals, die zaterdag na de moeizame vier-setter van twee uur en een kwartier tegen Duitsland (15-9, 12-15,15-13 en 15-10) hun handtekening zetten onder een verbintenis tot en met de Spelen, zijn zo gelouterd dat ze zich nergens druk om maken. De korte adempauze die de steunpilaren van Parma (Blangé) en Montichiari (Zoods ma en Posthuma) na het slo pende seizoen in Italië achter de rug hebben, komt ze in dat opzicht niet eens slecht uit. Onwennig, maar op een vol wassen manier accepteren de groot-verdieners voorlopig de bijrol, die ze door Selinger is toebedeeld. „We zijn natuurlijk niet teruggekomen om aan de kant te staan", zegt Blangé. langzaam herstellend van zijn knieblessure, zelfbewust. „Se linger heeft gekozen voor de ou de basis. Wij zijn er om het team vanaf de bank te helpen. Met die passieve rol kunnen we vrede hebben. Het is spelen met vuur wanneer je zo Icort voor een belangrijk evenement gaat omschakelen." „Na Rotterdam wordt er be keken wat de sterkste opstelling is. Dan komen wij aan ae beurt. Want ook het huidige zestal is niet de ideale formatie. Anders zouden er de afgelopen twee jaar wel aansprekende succes sen zijn geboekt. Iedereen in en rondom het team weet dat ze ons straks heel goed kunnen ge bruiken. Voor de centen zijn we niet teruggekeerd. In Italië heb ik met het winnen van de titel het hoogst haalbare bereikt. In ternationaal nog niet. Dat is voor mij een gouden olympi sche medaille en daarvoor heb je de beste spelers nodig." leiden/keulen harm gusman roe1medewerker Skiffeuze Irene Eijs van Njord heeft afgelopen weekeinde tij dens de vierde Internationale Roeiregatta in Keulen de tiende plaats behaald. Daarmee even aarde ze haar prestatie van en kele weken geleden in San Diego in een vergelijkbaar zwaar veld. voorwedstrijden achter de Bul gaarse Djadradova was de twee de plaats in de herkansing ach ter de Poolse Gnieciak voldoen de om de halve finales te berei ken. In die halve finale moest Eijs genoegen nemen met de zesde plaats, op ruim een halve minuut achter de latere winna res Belgische Bredael. In de klei ne finale roeide Eijs naar de vierde plaats, waarmee zij op nieuw als enige Nederlandse punten verzamelde voor het klassement om de wereldbeker. Na twee wedstrijden heeft Eijs daarin nu zes punten, ruim ach ter Bredael en de Roemeense Lipa, die het klassement aan voeren met 23 punten. Haar aanwijzing als reserve voor de olympische equipe kan Eijs inmiddels niet meer ont gaan. Of het NOG h.i.u IdaM- ring voldoende vindt om de roeister ook als skiffeuze naar Barcelona te sturen is de vraag Over twee weken komt het NOC zelf kijken naar de tweede en i.i.itsti- Mfacdewedrtiyd in h Van de overige vrouwen ploe gen haalden de al genomineer de dubbelvier en de dubbeltwee beiden afgelopen weekeinde tweemaal de finale. Vooral de dubbeltwee (De Jong/De Groot) verraste, wat hen opeens dicht bij Barcelona brengt. De dub belvier eindigde in een klein veld, waarin direct finale werd gevaren en eindigde beide da gen op zo'n vijftien seconden van de winnende ploeg. Voor Ix'idenaar Jan Klerks, die deze ploeg samen met Lycklama coacht, lijkt deze ploeg nog een zorgenkindje te zijn, dat de ko mende twee weken veel aan dacht vraagt. De andere dubbelvier van Klerks, de mannenploeg met Ronald Florijn, was zaterdag uitstekende op dreef. Dat resul teerde in de tweede plaats op slechts een halve seconde van de heersende wereldkampioen op dit nummer, de ploeg van het GOS. Gisteren reikte I ionjn c.s. niet verder dan de vierde Klaats. Zorgen hoeft Klerks zich ooguit te maken om een nieuw model riemen uit de Ver enigde Staten, dat op de inter nationale roeiwateren aan po pulariteit wint. Klerks: „Enkele middelmatige ploegen presteer den dit weekeinde met deze ne men met kortere, brede bladen heel aardig. Dat versterkt de in druk dat roeien met deze rie men winst oplevert." De overige twee genomineer de ploegen toonden eveneens het vereiste vormbehoud Rienks en Zwolle hielden in de dubbeltwee tweemaal moeite loos het hele veld achter zich. terwijl de vier zonder stuurman vierde en tweede werd. Göbel. potentieel kandidaat «ooi di nL btefk hot v h door in een uiterste krachtsin spanning de finale te halen. Dat is voor Nederlahdse begrippen nog altijd een bijzondere pres tatie en vermoedelijk een olym pische ticket waard. Ook de Amsterdamse twee zonder stuurman, van Iwaarden/Com- p.cgner, staat met een been in Barcelona na twee derde plaat sen in het afgelopen weekeinde. Schipper (Njord) startte in Keulen in de lichte dubbelvier met Oelderik. Vrij en Back Na Keulen zouden zij bepalen of ze doorgaan in de dubbelvier of overstappen naar de acht. Dat zou wel eens de dubbelvier kunnen blijven 7aterdag werd de ploeg net uit de finale ge houden door twee medaillewin naars van vorig jaar, gisteren werd de ploeg in de finale derde achter de Italia winning betwistte, had enkele meters voorsprong op het ja gende peloton. Telekom had dit seizoen nog maar één wedstrijd gewonnen IJdo Bölts pakte een hoofdprijs in de Ronde van Bas kenland. Uwe Ampler heeft zijn eerste seizoenzege geboekt De Duitse beroepswielrenner zegevierde gisteren in de Grote Prijs van Het Zwitserse kanton Aargau. Ampler, rijdend voor Telekom, bleef na 206 kilometer de Fran sen Dante Rezze en Domique Amould voor. In Gippingen werden tien ronden gereden door de 155 profs. Het drietal dat de over- De voormalige ploeg van Hennic Kuiper kenae een uit stekende gisteren. In Sannois won de Fransman Mare Madiot een klim koers over 96 kilomc- Een jaar geleden wilde hij stop pen, gisteren in Spanje vierde hij zijn vierde opeenvolgende overwinning in 1992. Nigel Mansell is op weg de unieke re cordserie van zijn rivaal Ayrton Senna uit de naslagboeken over de formule 1 te drukken. De Brit zegevierde in de Catalaaanse hoofdstad opnieuw op overtui gende manier en staat in de strijd om de wereldtitel een straatlengte voor op zijn con currenten. Niemand lijkt dit seizoen in staat een bedreiging te vormen voor de Williams van Mansell. Senna heeft nog geen fatsoenlij ke race gereden. De McLaren van de Braziliaan was vorig sei zoen aanvankelijk onaantast baar. Vier wedstrijden op rij wa ren voor de wereldkampioen. Een onovertroffen serie, die nu over twee door Mansell gebro ken kan worden in San Marino. De Brit won voor de derde keer in zijn loopbaan in Spanje. Het betekende zijn 25ste Grand Prix-zege. Mansell had daar dertien seizoenen voor nodig. Een vierde dubbelslag op rij voor teamchef Frank Williams bleef uit. Ricardo Patrese gleed in de 25ste ronde van de door de regen glad geworden baan. Alleen de Duitser Michael Schumacher wilde de hand schoen opnemen tegen Mansell. De Brit zag de Benet ton-wagen halverwege de race steeds groter worden in zijn spiegel. Op het moment dat sprake leek te worden van een echt duel, drukte de 38-jarige routinier het gaspedaal weer dieper in om met een voor sprong van 23 seconden te fi nishen. De derde plaats was voor de Fransman Jean Alesi, die de ellende bij Ferrari even naar de achtergrond verdrong. Oud-wereldkampioen Niki Lauda verklaarde na de race dat Williams dit seizoen niet versla gen wordt. Mansell bleef op de vlakte. „Ik ben nog geen wereld kampioen. Mijn voorsprong is rustgevend, maar het seizoen is nog lang. Senna had het vorig jaar na een sterke start in de slotfase ook nog heel moeilijk", was het commentaar vyi de De race werd bemoeilijkt door de regen, die een uur voor de start met bakken viel on danks de voorspellingen, dat het droog zou blijven. Mansell was als eerste weg. Schuma cher, die in de training de twee de tijd neerzette, kleefde als het ware aan de baan. De 23-jarige Duitser maakte het verloren ter rein op Patrese en Alesi snel weer goed met spectaculaire in haalmanoeuvres. Mansell bleef buiten bereik. „De wagens van Williams dulden geen concurrentie. Het was echter een schitterend ge voel naast Mansell op de eerstye startlij te staan", liet het talent weten. Voor het eerst sinds Jo- chen Mass in 1977 konden de Duitsers weer de tweede plaats in een Grand Prix vieren. Mass begeleidde Schumacher bij zijn opkomst bij Mercedes in de we reldtitelstrijd voor sportwagens. EMMEN ANP E en O heeft de eerste stap gezet op weg naar prolongatie van de Nederlandse handbaltitel. C)e ploeg uit Emmen zegevierde in de eerste wedstrijd voor de play-offs van de nationale competitie met 23-21 (10-9) over V en L Emmen en Omstreken won eerder dit jaar de NHV-beker. groningenDe voormalige Leiderdorper Marcel Huybens uitkomend voor Den Bosch maakt even dankbaar en handig gebruik van de schou der van Peter Koning voor een dunk. Huybens' ploeg won In Groningen het duel in de halve finale van de playoffs met 117 tegen 83. Den Bosch komt In de finale, die oo 9 mei in de brabantse hoofdstand begint opnieuw uit tegen titelverdedi ger Den Helder. foro anp CALGARY »ANR Het Nederlandse waterpolo- team heeft het Olympische kwalificatietoernooi in Calgary met winst geopend. Het spel te gen Brazilië was ronduit zwak. maar het resultaat uiterst posi tief: 8-5 (0-1 4-2 4-1 0-1). De druk van het moeten win nen op de openingsdag was een loodzware last op de ae schou ders van de talrijke polo'ers die Barcelona op het netvlies heb ben. De favoriete Roemenen kwamen niet langs Mexico (9- 9), de Cubanen met \<-dcr land, Australië en Canada in de veel sterkere onderste helft van het lotingsschema (groepen C en D) - speelden gelijk legen Tsjechoslowakije (8-8). Oranie vormde daarop geen uitzondering. Slechts de winst telde, het hoe werd snel verge ten De Nederlandse water- poloërs bogen wel maar bezwe ken niet onder de druk. Dat was in vergelijking met voorgaande kwalificatietoernooien ai een kentering van jewelste. „Het is een cliché, ik weet het. maar liever zo dan andersom", zei aanvoerder John lansen. „We hebben ook wel eens heel erg goed gespeeld, maar door een paar lullige doelpunten toch verloren. Ik win natuurlijk OOl HOW in een puike partij, maar het doel heiligt op dit mo ment de middelen. Verlies je. dan wordt het zo verschrikkelijk moeilijk." Die reactie was logisch, onbe grijpelijk bleef dat de nervositeit maar niet wilde wijken. Oranje, dat veel aan de uitblinkende doelman Arie van dc Bunt dankte, wekte zelfs bij de voor sprong van vier treffers niet de indruk de zenuwen de baas te kunnen en chaos te kunnen voorkomen. Ook toen stond het slopende besef van de mogelij kc gevolgen de kweek van zelf vertrouwen hinderlijk in dc mm Een nederlaag stond immers bijna geli|L BM VDO^plOllMB in de zinloze strijd om de ne gende tot en met dertiende plaats. De zege betekende ten zij de Brazilianen na deze de ceptie nog tot een enorme stunt in slaat zijn legen Australië een klassenng bij de beste acht, waarvan er uiteindelijk vijf naar de Olym pische Spelen mogen. De basis met ervaren spelen als 8l hrrrrnhurg. Hmp kotte. Pielstroom en Nieuwen - burg moest in de eerste periode zelfs een achterstand (0-1) slik ken. De tweede keus die aan de tweede zeven minuten mocht beginnen, kwam wd aan scoren toe, al wendde de snd schorre T rumbic verscheidene keren het moede hoofd vol verbijste ring en afgrijzen af. Slechts Van de Bunt gaf geen krtmp i .'i Mp lm 1 se doelman, die de legendari sche Evert Kroon naar de kroon ■tl kt hielp Nederland lil feite aan dc voorsprong. I>ic werd door een bevlieging in het derde part met enkele vloeiende aan vallen en geslaagde indivldueic acties uitgebreid tot 8-4. liet was niei genoeg voor nut. wel royaal voldoende voor de zo he vig grwrnste eerste klap die in aigary wd erg veel waard Is. Sandv Lyle heeft weer toegesla gen. De Schot, die zijn leven lang al in Lngcland woont, won gisteren het Italian Open. In Monticello. nabij het Como- meer. was hij met een serie van 66. 71. h'. en bestr /i|n landgenoot Colin Montgomenc eindigde met één slag meer op dc tweede plaats In 1989 en '90 boekte hij geen enkele overwinning, in 1991 was hij weer eens dc nummer één. in het BMW International Open In Monticello liet Lyle. inmiddels 34 jaa(. zien nog geen afscheid van zijn ambities te willen nemen. De Brit speelde ern constant toernooi De Ame- nkaan Mark O Meara en de En gelsman Paul Way. tien iaar ge leden winnaar in Nederland, deelden dc derde prijs Voor de Nederlander hm van <Jrr I de was het toernooi in Noord- Italié op vnjdag na rondjes van 76 en 75 aJ voltooid verleden djd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21