9 Snelle Koster stuwt Swift ploeg omhoog Sport Tijdrijder Breukink weer in zijn element Sybesma prolongeert titel ALLEEN OP 5 MEI EB ZEI DAT Plat op het asfalt o MAANDAG 4 MEI 1992 REDACTIE HERMAN KXJSTRA AD V De wielerploeg van Swift/Casba heeft het afgelopen weekeinde bijzonder goede zaken gedaan. Twee renners van de Leidse wielerploeg plaatsten zich voor het Neder lands kampioenschap, twee klasseringen bij de toptien, liefst 37 punten voor de topcompetitie en een tweede plaats rn een klassieker voor Mark Rasch. OROPESA PETER OUWERKERK CPD-VERSLAGGEVER AJs het woord 'als' niet had be staan zou het gistermiddag in Oropesa, kustplaats in de pro vincie Valencia, wel zijn uitge vonden. Als Erik Breukink in de proloog niet had lekgereden, in de ploegentijdrit met PDM niet op een straffe wind was gebotst, in rit vier naar Albacete niet door onoplettendheid en ge dachteloosheid in een vierde waaier was verzeild geraakt en een dag later niet achter een valpartij had moeten sturen (verlies: 21 sec). Dan had Breu kink er 4.28 min beter voorge staan dan nu, en dan was de 4.19 min achterstand op jesus Montoya Alarcon gisteren om gezet in een voorsprong van ne gen seconden, en het daarbij behorende amarillo leiderstrui in de Ronde van Spanje. Want Breukink was onverslaanbaar in zijn specialiteit, de tijdrit. Hij werkte de 49,5 kilometer in de regen en kou af met een regel maat, die hem op slag weer op een heel andere manier tegen zijn Spaanse 'training' deed aankijken. Breukink zou niet helemaal tiptop aan de Vuelta kunnen beginnen, was vorige week za terdag al het signaal vanuit de Amstel Gold Race. Hij klaagde inderdaad over maag en dar men. Het maakte hem minder scherp dan in een ronde een absolute voorwaarde is. Iedere geestelijke of lichamelijke ver zwakking kan de concurrentie afstraffen. Wat dus ook gebeur de. Hij is niet hard genoeg, was alweer vrij snel het oordeel van velen, die de wielersport van nabij volgen. Wie in een waaier etappe zomaar achterin terecht komt, die is er met zijn kop niet bij. Die mist de mentaliteit van een killer/winnaar. Van Poppel en falen hadden nog wel ge probeerd hem naar voren te rij den. maar het kwaad was al ge schied. Breukink, aan Spanje begon- pen met als eerste opdracht ploegmaat Raul AJcala te steu nen en zelf te profiteren van een toevallig vergaarde positie: „Ik was die dag inderdaad niet fel genoeg. Maar ik had ook abso luut geen kracht in de benen. Normaal rijd ik zo'n gaatje zelf wel even dicht, dan trek ik om zo'n waaier heen, en werk ik me alsnog naar voren. Maar dit keer ging het niet. Jammer." Hij zei het na een warme douche in een troosteloosheid, die hem en alle andere betrok kenen bij de Vuelta hevig deed verlangen naar de start in Jerez, waar het kwik de 30 graden had bereikt. Deze tijdrit moest wor den afgewerkt in een decor van een wasstraat, met levensge vaarlijke bochten en afdalingen. Breukink was veel vroeger ge start dan normaal voor een ren ner van zijn klasse en kwaliteit. Maar wie pas als 112de in de rangschikking is terug te vin den, die begint vroeg - en moet soms heel lang op huldiging en dopingcontrole wachten. Een uur of twee, zelfs. Hij had negen voorliggers ge passeerd, en zette de tijd, die veruit de snelste zou blijken. Specialisten als Rominger en Wegmüller beten zich erop stuk (resp 2.50 en 1.33 min achter stand), ambitieuzen als Delgado en Roche moesten diep buigen (1.30 min, resp 2.26), en ook de Vuelta-winnaar van vorig jaar, Melchor Mauri Prat, kwam bij na een minuut tekort op de se- mi-kopman van PDM. Breukink: „Ik klim nu weer aardig in het klassement, maar ik sta nog op voldoende afstand om daarvan nog meer te kun nen profiteren. Ik zou ook een bergritje kunnen meepikken, zonder dat iedereen op mijft wiel gaat rijden." Breukink staat na een week Vuelta op de 21ste plaats. Hij is daarmee de op een na beste Nederlander, tien plaatsen ach ter Tom Cordes, die ook elfde werd in de tijdrit en wellicht zijn keurige eindklassering van vorig jaar (12de) kan herhalen. Madrid Voor de derde achter eenvolgende keer heeft Thea Sy besma het Europees kampioen schap run-bike-run veroverd. Mark Koks raakte in Madrid zijn titel kwijt aan de Brit Spencer Smith. Sybesma blijkt nog steeds een klasse apart. De concurrentie sluipt naderbij, maar werd in de beslissende fase toch op afstand gezet. Dat gebeurde in het afslui tende traject van drie en een hal ve kilometer dat te voet moest worden afgelegd. Een tempover snelling in één van de Ma- drileense stadsparken was te veel voor de Duitse Simone Mortier. De Britse atlete Melissa Wats on had in de eerste zeven kilo meter een voorsprong genomen. Op de fiets werd ze snel door Sy besma en Mortier achterhaald. De tweede Nederlandse, Katinka Wiltenburg, eindigde als derde. Bianca van Dijk debuteerde als zesde. foto epa RUSSEN WIM VAN DUtVENBODE Sinds de komst van Voorhouter Martin Schalkers lijkt het ineens gemakkelijker te gaan bij Swift. Na zijn debuut in de Omloop van de Glazen Stad reed hij ook prijs in de Ronde van Overijssel (21ste) en de Omloop van de Moerdijkbruggen (zevende). Zelf denkt Schalkers nog vier weken nodig te hebben om te kunnen pieken in de topcompe titie. De ploegleiding was zaterdag vooral trots op Laurens Koster. Al eerder reed de Hagenaar tweemaal bij de eerste tien in een zware klassieker. Zaterdag in de Ronde van Overijssel ging hij met de beste sprinters van het peloton een fel duel aan. Tegen het geweld van de Frie zen Tonnie Teuben en Wietse Veenstra kon hij niet op, maar tussen bekende snelle mannen als Erwin Kistemaker, Arjan Vinke en de gebroeders De Leeuw kwam Koster als zesde over de eindstreep. Daarvoor krijgt hij van de wielerbond een startbewijs voor het Nederland se kampioenschap toegestuurd. Ook Schalkers scoorde belang rijke punten. In zijn derde ama- teurkoers reed hij steeds van voren, maar hij kreeg in de stra ten van Rijssen te maken met een onwillig balhoofdstel, zodat sturen in de laatste omlopen erg moeilijk werd. Samen met Kos ter reed hij voor zijn nieuwe club Swift/Casba liefst 37 pun ten bijeen. Peter Mol en Vital Timmermans deden in de finale niet meer mee en finishten in het peloton. Erik Boogaard en Mark Rasch kregen een Tam' na de Lemelerberg en reden in Rijssen direct richting kleedka- Voor Mark Rasch was dat een grote teleurstelling, want juist hij was de eerste 120 kilometer één van de uitblinkers. Een dag later nam Rasch in de Westfrie- se Omloop revanche. Aan de eindstreep in Wervershoof was alleen streekgenoot Bertus Kroon sneller dan de rappe ren ner uit Uitgeest. Eindelijk een podiumplaats voor een 'Leidse' renner en ook Rasch mag zich eind juni melden in Limburg bij het NK. In de Omloop van de Moer dijkbruggen liet het peloton, in clusief de Kogaploeg, Schal kers het vuile werk opknappen. Als eenling in een kopgroep van elf renners liet de Voorhouter een sterke indruk achter. Dat was ook zijn medekoplopers niet ontgaan. Nadat hij eerder met Jos Bol aan de haal was ge gaan, moest de Bollenstreker nog een keer aan de bak toen in de laatste kilometers Tim Stey- ger een gat van 100 meter sloeg. Omdat de overige renners niet wilden meewerken bleef Steyger de groep net voor. Schalkers werd zevende en Femand War merdam (Koudekerk) viel met een 34ste plaats net buiten de prijzen. Gerrit Kleinveld (Lisse) werd bij de B-amateurs veer tiende. De Hillegomse junior Peter van der Reep won zaterdag hij de zware Ronde van Zuid-Fries land (over 120 km) voor Post en Van Zandbeek. Een dag later sloeg het jonge lid van De Bol lenstreek in Vlijmen weer toe. Nu was hij de sterkste in een criterium over 60 kilometer. Wouter van der Linden (Noord- wijkerhout) liet bij de nieuwe lingen in Zuid-Fiesland ook al een goede indruk achter met een knappe elfde plaats. In de Ronde van Feyenoord kwam Richard van Kempen vrij zwaar ten val. Met een winkel haak in zijn kin moest hij naar een Rotterdams ziekenhuis worden vervoerd. Koster (ne gende), Warmerdam (17de) en Mark VaTkevisser (22ste) had den meer geluk. In de Ronde van Yerseke werd de Leidse ju nior André Mohlmann vijfde. JAARMARKT KEMPENAERSTRAAT 0EGSTGEEST 10% KORTING 0P ALLE GOLF ARTIKELEN. Sporthuis Sunny Camp De Kempenaerstraat 1d Oegstgeest Telefoon 071-15 58 72 Arie Kurver in de Weekendkrant Duin&Bollenstreek over de overgang van Hans Zwaan naar Katwijk: Natuurlijk is het een centen kwestie. Het is algemeen bekend wat /.waan bij Katwijk gaat ver- dienen Idem: „Onze problemen liggen niet voorin, al is het wel toevallig dat er onlangs een spits van Katwijk bij ons gesolliciteerd heeft. Rob Jansen, adviseur van Bryan Roy over de effecten van de vortncrlsls van de Ajacied, In het Algemeen Dagblad: „Ook Bryan Roy weet nu hoe hy pocriet het wereldje kan zijn. Hij maakt in elk geval een interes sante periode mee. Als hij hier doorheen komt, dan zal hij min der aardig zijn. Hij is dan wel genoeg gehard dat niemand hem meer Judocoach Peter Ooms over de lief de voor zijn ex-pu pil Willy Wilhelm, in de Krant op Zondag: Van Wil hield ik ook. En hij van mij. We knuffelden el kaar ook. Dan pak te die /hit van Iton- derduiJfUgkUoim zo van de grond op ik ben niet zo heelgroot - en dan stonden we elkaar echt ee, beetje te liefkozen. Idem, over wat judo voor her betekent: „judo kan mij op de meest on verwachte momenten een enorm gevoel van geluk geven. Dan is het net alsof de hemel poort een beetje opengaat. Ex-schaatser Ben van der Burg, hij Barend 8i Van Dorp, over het vermeende doplnggc- bruik binnen de kernploeg: „Ik kan me niet voorstellen dat dokter Karsten liegt. Trainer I-eo Beenhakker van Real Madrid over de voetbal show van Ajax op de Europese velden, In dq Krant op Zondag: Mijn landgenoten kunnen wachten op resultaten. Van de ploeg die in Turijn sfteelde, ko men er zeven uit de jeugdoplei ding. Dat kan dank zij de sup porters, het bestuur van de club en de Nederlandse fiers. Hier te ken je een contract en de dag er voor verwacht men al resulta- judsel Baranco, ooit het groot ste Nederlandse talent, in HP- /DeTijd: „Ik heb wel eens tegen hem ge zegd: jij hoort hier niet. Vier jaar geleden flaneerde je door Utrecht met twee mooie vrou wen om je nek en nu word je als oud vuil van een container afge haald. Maar als hij onder de co ke zit, is hij niet aanspreekbaar. Dan kun je een wapenstok dwars doorzijn hoofd heen slaan en hij blijft nogdoorvech- ten. Ik heb geen medelijden met hem. Misschien overeen jaar of twee, als hij echt aan gort is. Baranco zelf aan het woord over de tijd dat hij speelde bij Almerc Giants: ..li leefde maar. Had Ik aeld no dig dan haalde ik dat bij ze op. Ik had geen rijbewijs, wist niet eens hoe veel mijn huur was. Ze regelden alles voor me - ik hoefde al leen maar op te staan en te honk- Ifallen. Weigerden ze iets, dan speelde ik niet - en aan de den ze weer precies wat ik wilde. De Spartaan-coach Gerard Stenzier, die Baranco vorig jaar onder zijn hoede nam: „Voor ons is het op een heel trt&UTtm- lende ervaring uit gelopen. Hij verdween steeds va ker, en de andere teamleden be gonnen te mokken over alle aandacht die naar hem ging. Door al die toestanden is de ploeg aan het einde van het sei- zoen gedegradeerd. Toen bleek dat hij ook in ons huis gebruikte, hebben wij onze handen van hem afgetrokken. Hij heeft een goed hart. maar hij is en blijft verslaafd. Ajax-trainer Louis van Gaal in het Parool: „Ik vind liet niet zo'n prestatie om van een Italiaanse club te winnen. Ik heb nu eenmaal geen hoge pet op van het voetbal in dat land. Ajacied Danny Blind in het Pa rool: „Van (kuil is nu al taktisch net zo ver als Cruijff. Feyenoorder loan Sabau In Voethal International: ..Neder land is een ftaradijs. Je kunt hier doen zoals je hart dat ingeeft. En verder heb je in de hele wereld goede en slechte mensen Jenne Harder zegt het met overtuiging: „Bender kletst uit zijn nek." De voorzitter van RKC beweert dus dat pers officier mr. Bender liegt. RKC heeft niet voor 2,1 miljoen gefraudeerd en van een schikking is geen sprake. De zwart-geld affaire bij de Rooms Katholieke Combinatie wordt er niet helderder op. Af gelopen weekeinde zette mr. Bender namens de officier van justitie in Den Bosch de zaken nog eens op een rij: „Het is ge bleken dat er door de club en door privé-personen strafbare feiten zijn gepleegd. In totaal is door RKC voor 2,1 miljoen ge fraudeerd. Aan de club is een transactie aangeboden, maar die is tot op de dag van vandaag niet geeffectueerd. Dus komt de zaak in hel najaar voor de meervoudige strafkamer." Justi tie heeft twee voorwaarden ge steld aan de schikking. Bender: „De club moet schuld beken nen en er moet een regeling worden getroffen met de belas ting en de bedrijfsvereniging. Want die 2,1 miljoen moeten natuurlijk alsnog worden be taald. Daarbuiten kan de club vervolging voorkomen door 200.000 gulden te betalen. Maar dat laat onverlet dat straks ook individuele personen worden vervolgd in deze zaak." Harder bestreed die feiten gisteren. „Er is geen schikking en ik ben het niet eens met dat bedrag van 2,1 miljoen. Ik ben ook aan het rekenen geslagen, maar ik kom op een heel ander bedrag uit. Volgende week is er drie-par- tijenoverleg. met de belasting en de bedrijfsvereniging. Dan wil ik eerst wel eens overtuigd worden van onze schuld en van het juiste bedrag. Vervolgens kunnen we dan gaan onderhan delen over betaling." Er ligt sneeuw in de Py- reneeën! De organisa tie van de Vuelta Espana in rep en roer, want vandaag, morgen en woensdag zou de 47de Ronde van Spanje door het Frans/Spaanse grens gebergte trekken bergverlief- der als de Vuelta dit jaar is dan de bazen van de Tour de Fran ce. die de Pyreneeën straks in juli links laten liggen. Maar.de kans dat er vandaag over de Pot del Canto en La Ba- naguia naar Pla de Beret zou worden gereden, dat er morgen over Portillon, ftyresourde, As- pin, Tourmalet naar Luz Ardi- den wordt gekoerst, en woens dag over de Soulor en de Porta- let - die werd gisteravond tame lijk klein geacht. De sneeuwgrens ligt rond de 900 meter, en dat maakt ver scheidene wegen onbegaan baar. Alleen al om de Tourmalet sneeuwvrij te maken zou een bedrag van 30 miljoen peseta's, ruim een half miljoen gulden moeten worden neergeteld. Met het risico, dat de schoonge maakte wegen op het laatste moment opnieuw worden be dekt met een vers pak sneeuw. Vorig jaar kwam de Vuelta-or- ganisatie ook voor problemen te staan in het hooggebergte. Toen moest voor het eerst in de mo derne Vuelta-historie de rit naar Pla de Beret worden geannu leerd. omdat La Bonaigua onbe gaanbaar was. Er is die elfde wedstrijddag helemaal niet ge reden, omdat iedereen com pleet werd verrast. Dit jaar ligt dat anders: er zijn voor vandaag, morgen en woensdag alternatieve routes uitgezocht, mét, gedeeltelijk mét en zelfs compleet zonder bergen. Het zou deze op papier zeer lastige Vuelta op slag min der zwaar maken, en het aantal kanshebbers op de eindover winning opeens veel groter. De discussie over het verplaat sen van de Ronde van Spanje, van april/mei naar september is er extra actueel mee geworden. De sneeuw wordt door de voor standers van zo'n verhuizing verwelkomd als een onverwacht pleidooi te hunner gunste. Achter de coulissen wordt ove rigens al voor zeker aangeno men, dat de Vuelta met ingang van 1995 inderdaad naar sep tember wordt verschoven, vijf weken na het einde van de Tour, en als aanloop naar het naar eind september verplaatste WK. Rob McDonald zal het komende seizoen niet meer voetballen. Zijn werkgever, de eerste-divi- sieclub Veendam, heeft met succes een ontslagvergunning aangevraagd. Daarmee komt het eind aan een loopbaan van een journeyman. De 33-jarige Brit wordt jeugdtrainer bij Em- men, zijn dertiende werkgever in het voetbal. McDonald speelde in zijn zes tien seizoenen omspannende carrière bij Huil City, Cambuur, Wageningen, Willem II, FC Gro ningen, PSV, Sporting Lissabon, Racing Jet, Ikast, Newcastle United, Besiktas en sinds febru ari 1990 Veendam. Wegens een sanering moest die laatste club hem kwijt. Jan van Dijk, Heini Otto en Anton Joore hebben gisteren hun laatste wed strijd in het betaalde voetbal ge speeld. Geen van drieën heeft het gebracht tot een klassering in de top-tien van voetballers met de meeste competitie-wed- strijden. Voor Jan van Dijk (35) was het duel tegen RKC competitie wedstrijd nummer 473. Zijn to taal aantal wedstrijden voor FC Groningen kwam op 536. Heini Otto (370 speelde tegen VW zijn 455ste competitiewedstrijd. Aangetekend moet worden dat Otto verschillende seizoenen in Engeland speelde, bij Middles brough. Anton Joore (37) speelde in to taal 410 wedstrijden voor RKC en NAC. Zijn laatste trainer, Leo van Veen, blijft voorlopig met een straatlengte voorsprong de veldspeler met de meeste wed strijden: ondanks twee seizoe nen bij de Aztecs in Los Angeles kwam Van Veen tot 560 compe titie-wedstrijden. Het is de duur van de loopbaan en het aantal blessures dat in de top beslist over de ereplaatsen. Van Dijk speelde zeventien sei zoenen, Van Veen was 20 jaar actief in de Nederlandse com petitie. Van Veen is overigens 'slechts' vijfde op de eeuwige ranglijst, achter vier keepers, van wie Jan Jongbloed de langste staat van dienst heeft: 707 competitie wedstrijden in bijna 25 seizoe nen. Achter hem nemen Pim Doesburg (682), Piet Schrijvers (632) en Eddy Treytel (560) de plaatsen voor Van Veen in. benicasim» Daniel Beelen lijkt bezig met opdruk-oefeningen, maar kan zich in werkelijkheid nauwelijks r Ronde van Spanje was voor de ongelukkige Belg meteen ook de laatste: hij moest de strijd staken. Naam: Reint Dragt Woonplaats: Maars- Leeftijd: 43 Beroep: verkeersvlie- i Hobby: scheidsrech- Eén buiten staander 'stond za terdagmiddag onver schrokken tussen al die Rijns- burgers en Katwijkers bij Rijns- bugrse Boys en Quick Boys: scheidsrechter Dragt uit Maars- sen. Hij had de ondankbare taak om de halfjaarlijkse buren ruzie in goede banen te leiden. Hoe heeft u dat karwei ge klaard? „Niet al te best, vind ik. Van die drie uitsluitingen heb ik geen spijt: geen twijfel mogelijk. Maar ik had een speler van Quick Boys, ik weet niet meer welke, een waarschuwing moe ten geven. Dat had een hoop el lende kunnen schelen. Fouten maakt een scheidsrechter altijd, maar deze keer had dat grote gevolgen." Stuurt u vaker drie spelers in één wedstrijd uit het veld? „Nee, ik had het nooit verder gebracht dan één speler. Het is ook jammer voor de wedstrijd, want daarvan was daarna ei genlijk geen sprake meer." Toch kon het u, zeker in de eer ste helft van 52 minuten, niet lang genoeg duren. „Ik fluit nooit een seconde te kort of te lang. In de tweede helft heb ik voor het eerst tegen die regel 'gezondigd'. Op ver zoek van de spelers van Rijns- burgse Boys, die kennelijk een grotere nederlaag vreesden, heb ik te vroeg afgefloten. Wist u van tevoren dat het in de bollenstreek zo kan spoken? „Nee. Ik stond totaal onbevan gen tegenover deze wedstrijd. Een collega voorspelde me zelfs dat ik een makkie zou hebben. Maar dat kon ik me toch niet voorstellen bij zo'n stadsderby." Volgende week weer zo'n hecti sche pot? „Ja. want dan leid ik Valleivo gels - Kozakken Boys, de topper in de eerste klasse B. Puur toe val, twee van die krakers achter elkaar. Daarna stop ik ermee, want door mijn werk als gezag voerder bij de KLM kan ik mij dan niet meer elk weekeinde vrijmaken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20