Leiden Regio Ook referendum over buurtzaken s NOG 2 DAGEN HALVE 'Waar is de beloofde hondendressuur?' 'Voor zaklopen zijn we nu echt te groot' Ruud Vreeman (PvdA) uit kritiek op CDA Koningin komt zeker een keer naar Leiden VRIJDAG 1 MEI 1992 13' !l FANGMANN ROY KLOPPER GERT VISSER (CHEF?* WiM WEGMAN *071-1 Kauwen yt —j Het kauwenpro- I bleem in Oegst- geest wordt groter De vo gels zijn verjaagd uit de Louise de Colignytaan, maar zorgen nu elders voor overlast Zilveren Molen Rijnsburgse Boys wint tegenvallende finale van het Zilveren Molentoemooi VAN LFC Volksraadpleging is geen wondenniddel gebleken Het gemeentebestuur wil het mogelijk maken dat een volksraadpleging in de toekomst ook alleen in een wijk over een specifieke buurtkwestie wordt gehouden. B en W schrijven dit in een voorstel aan de gemeenteraad. Nog niet uitgewerkt is door hoeveel wijkbewoners een verzoek voor zo'n stemming moet worden gesteund of hoe groot de opkomst moet zijn wil het referendum gel dig zijn. LEIDEN. GERT VISSER B en W vinden dat na het eerste referendum over de slui tingstijden in de toekomst vaker een dergelijke volksstem ming moet worden gehouden. Het hoeft zich echter niet te be perken tot zaken die de hele stad aangaan. Het initiatief tot de stemming kan zowel door de gemeenteraad als door de be volking worden genomen. In de gemeenteraad dient daarvoor eenderde van het de raadsleden steun te verlenen aan het verzoek. Wanneer een inwoner met een voorstel komt voor een referendum, dient hij daarvoor 1248 handtekeningen te verzamelen. Wanneer daarna wordt vastgesteld dat het ver zoek niet strijdig is met de re gels, moeten nog eens ruim 3700 Leidenaars het verzoek ondertekenen. B en W stellen dat voortaan nog voordat het referendum plaats heeft, duidelijk moet worden gemaakt welke conse quenties de politiek verbindt aan de uitslag. Op grond van wettelijke regels is de gemeen teraad nooit gebonden aan de uitslag van het referendum. Wel kunnen politieke partijen tevo ren verklaren zich aan de uitslag van de raadpleging te zullen houden zoals dat ook is ge beurd met de stemming rond de sluitingstijden. Het houden van een referen dum hoeft niet altijd samen te vallen met andere verkiezingen zoals bijvoorbeeld te laatste keer gebeurde hoewel dat uit fi nancieel oogpunt wel gewenst is. B en W stellen echter slechts Renovatie Hogewoerdsbrug voltooid leiden De renovatie van de Hogewoerdsbrug en de onderdoor gang van het Gangetje zijn voltooid. Wethouder T. van Rij (ruim telijke ordening) opent de brug op woensdagmiddag 6 mei om half vier. Om kwart over drie vertrekt daartoe een rondvaart- vaartboot vanachter het Stadsbouwhuis waar de wethouder zetelt over de Maresingel naar de Nieuwe Rijn. Vorig jaar no vember is met de restauratie begonnen, omdat de brug door be tonrot in zeer slechte staat was. De kosten bedroegen zes ton. De Hogewoerdsbrug is een van Leiden oudste bruggen. Al in 1204 lag er een houten overgang op dezelfde plaats. Plantenmarkt voor Staalwijk leiden Wijkvereniging Staalwijk houdt zaterdag 2 mei haar jaar lijkse plantenmarkt in haar gebouw aan de Herenstraat 45. De opbrengst hiervan is bestemd voor de instandhouding van het verenigingsgebouw. Op de markt zijn zowel vaste als eenjarige perkplanten te krijgen. De markt duurt van 10.00 tot 17.00 uur. de voorwaarde dat een referen dum nooit mag samenvallen met verkiezingen voor een ge meenteraad omdat de nadruk dan te veel op de volksraadple ging zou komen te liggen. Voor de geldigheid van de uit slag is vereist dat het aantal uit gebrachte stemmen groter moet zijn dan de helft van de stem men van de voorgaande raads verkiezingen. In de praktijk be tekent dit dat circa 30 procent van de kiezers een stem moet uitbrengen, wil het referendum geldig zijn. B en W menen dat het vorige referendum rond de sluitingstij den een experiment ge slaagd is. Weliswaar kan niet worden gesteld dat de betrok kenheid van de burgef bij het stadsbestuur is vergroot, maar dat mocht van een experiment ook niet worden verwacht, schrijven B en W. De burgers moeten de kans krijgen om te wennen aan het referendum. Het is geen wondermiddel om de betrokkenheid van de bevol king te vergroten maar het draagt er zeker aan bij, stellen B en W vast. De gemeenteraad beslist op 12 mei over het referendum in de toekomst. Peuk verloren: auto botst Een 22-jarige Leidenaar heeft gisteravond flinke schade aan gericht met een geleende auto. De man, met alcohol op en niet in het bezit van een rijbewijs, reed in een auto van een vriend over de Lammermarkt. Een si- garettepeuk viel uit zijn mond. De Leidenaar zocht er panieke rig naar, waarbij hij het zicht op de weg verloor. Hij ramde 20 gestalde fietsen op de hoek Lammermarkt/Korte Mare. De wagen kwam tot stilstand tegen de muur van een woning. Het voertuig raakte zwaar bescha- digd. Met duizenden naar feest in hoofdstad LADEN MONfCA WBStUNG Leiden mag in het dagelijkse le ven dan nog zo'n leuke stad zijn, op Koninginnedag geeft het merendeel van de jeugdige inwoners de voorkeur aan Am- sU-rdam. Met duizenden tegrli| kertiid ontvluchtten ze gisteren de Sleutelstad. Dat zorgde voor de gebruikelijke taferelen: over volle perrons, gedrang en ge duw en staan in de trein. Tegen half elf komt de stroom naar het station goed op gang. Rijen dik staan ze op het perron waar de trein naar Amsterdam moet binnenkomen. Er wordt omgeroepen dat Amsterdam ook via Haarlem bereikt kan worden, maar daar wordt niet naar geluisterd. De intercity naar de hoofdstad geniet Qt voorkeur Een zitplaats is slechts voor enkelen weggelegd, tot in de eerste klasse toe wordt de reis staand voltooid. „Er valt in Lei den niets te beleven. Zo saai als maar kan. Met kinderen mis schien nog wel leuk. maar voor ons is er niets aan", zegt een groepje tieners. „Bij ons kan je alleen maar ballonnetjes opla ten en zaklopen. Daar zijn we nu echt te groot voor", voegen een paar Alphenaren er aan toe. Een groepje toeristen wordt meegesleurd maar begrijpt niet goed wat hen overkomt. „Queens-day, what do you mean"? Leiden loopt leeg. daar is geen ontkomen aan. En de con currentieslag is bij voorbaat ver loren, zo blijkt. „Leiden", zegt de 20-jarige Ivo resoluut, „kan niet tegen Amsterdam op." „Al leen Amsterdam heeft het", be aamt Mario van 19. De Leidse Saskia, 31 jaar, denkt daar an- De tweede voorzitter van de PvdA, Ruud Vreeman, heeft vanochtend in een toe spraak tijdens de 1 mei viering van de Leid se afdeling van de partij kritiek geuit op de confessionele mederegeerders van het CDA'. Voor Vreeman is de ruzie over de in komensverschillen, die bijna tot een kabi- grote moeite te hebben met t de toon waarop premier Lubbers dat gecijfer' spreekt. houden", aldus Vreeman in het Antonius- clubhuis. „Al dat gereken gaat wat de PvdA betreft niet om cijfertjes maar om waarden, fatsoen en ethiek. Het CDA plakt er zelf een andere „Lubbers heeft gelijk: de cijfers werken waarde achter: het is goed voor de econo- verschillend uit maar je moet als regerings- mie, zegt Lubbers. Dat is onzin. Wat maakt partij wel weten wat je wilt. denivelleren of het voor de werkgelegenheid nu uit of een de sociale ongelijkheid zo klein mogelijk aow'er 30 gulden minder krijgt." ders over. .Als hier ook bandjes en wat meer festiviteiten voor volwassenen zouden zijn, zou ik beslist blijven. Zonder festivitei ten ben ik snel op de stad uitge keken Op 3 oktober heb ik het ook altijd snel gezien." Manager N. Slagter van het Leidse station is uiterst tevreden over het treinverloop op Konin ginnedag „Verleden jaar is het echt uit de hand gelopen Het leek toen wel veevervoer. Dat viel nu gelukkig erg mee waar schijnlijk omdat niet iederéén naar Amsterdam ging. In Rot terdam en Utrecht was ook een vrijmarkt." Evenals verleden jaar hebben de NS extra verlengde treinen ingezet. „Wel nodig ook. want naar Amsterdam hebben we toch nog drie of vier keer zo veel mensen als op een normale dag vervoerd", zegt Slagter Ondertussen roept de con ducteur in de trein om dat men sen die voorin klem staan, naar achteren kunnen lopen omdat daar nog wat staanplaatsen zijn De gemiddelde leeftijd van de treinreizigers ligt, ruw geschat, niet boven de 25 jaar. Eenmpal op het centraaal sta tion in Amsterdam worden de feestvierders gemaand het sta tion via de oost - en westzijde te verlaten. Een bommelding is de oorzaak, zo blijkt later Makke lijker gezegd dan gedaan, het duurt meer dan een kwartier voordat de uitgang is bereikt Eenmaal buiten waaien de massa over de stad uit. Gouden speld voor verzetsstrijder en bestuurder Vereniging Koninginnedag Kosten EMIEL FANGMANN Wim Kosten vond het maar las tig dat hij gisterochtend de gou den speld ontving van de ge meente Leiden. Als bestuurslid van de Vereniging Koninginne dag sinds 1953 snelt de 78-jarige Kosten immers direct na het hijsen van de vlag en het spelen van het 'Wilhelmus' op het stadhuisplein zijn auto in. Nu stond hij zelf eerst in het oranjezonnetje, alvorens hij op pad kon gaan om de wijkvereni- gingen en speeltuinen op hun activiteiten te controleren. „Waar is hier de beloofde hon dendressuur?" De biografie van Wim Kosten is die van een werkzaam leven, waarin verenigingsactiviteiten en zijn liefde voor koningin en vaderland centraal staan. Het scheidende bestuurslid van de Vereniging Koninginnedag in 1913 in Zierikzee geboren was al jong actief in de padvin derij en werd opgeleid tot werk tuigbouwkundig en elektrotech nisch ingenieur. In de jaren der tig werd hij beroepsmilitair 'dat was in 1940 afgelopen'. Zijn verzet moest Kosten met een concentratiekamp bekopen, waaruit hij wist te ontsnappen. „Ik wil daar verder niets over zeggen, want er is bloed bij ge vloeid." Voor de Rotterdamse burge meester Oud had Kosten de ide ale achtergrond om na de be vrijding het brandweerperso neel te zuiveren. „Niet makke lijk. je moest mensen in rang te rug zetten of ontslaan." In 1946 werd Kosten benoemd tot on dercommandant bij de Leidse brandweer, een functie die hij tot 1968 zou bekleden. Tot zijn pensionering als brandweer man verbleef hij in de dienst- Wim Kosten: „Tussendoor ga ik even naar huis om te zeggen dat het een geweldige dag is geweest." foto hiflco kumrs Oegstgeest en zette elders nog padvinderij, koninginnedag, en een succesvol bedrijf in veilig- de vereniging van 'Zeeuwen heidssystemen op. „Ik zit er nog buiten Zeeland', waarvan hij een beetje in." voorzitter was. „Nee, bestaat woning aan de Langebrug. De verenigingen bleven in niet meer. maar we hadden een Daarna verhuisde hij naar Kostens leven de rode draad paar honderd leden." In 1980 was hij mede-oprichter van de Stichting 5 mei Comité Leiden. „Had ik al eerder geprobeerd, maar lukte eerst niet." Aubade De gouden speld ontving Wim Kosten voor zijn bijna veertig jaar durende activiteiten voor Koninginnedag, een dag die in Leiden 'met ups and downs' ge vierd werd. maar nu volgens Kosten weer opbloeit. „Ook in de binnenstad. Ja. vroeger had je een aubade van schoolkinde ren, maar die werd afgeschaft, omdat de onderwijzers vrij wil den. Daarnaast waren er sport- aktiviteiten voor de jeugd. I oen kwamen de wijkgerichte pro gramma's." Kosten was de man die voor burgemeester Goekoop het programma maakt. Op de dag bezoekt hij van te voren di verse lokaties. om te kijken of de burgemeester bij aankomst 'niet in een gat valt'. Met zijn fotografische geheu gen controleert Kosten de acti viteiten van de verenigingen. Hij schudt er de handen van het bestuur en kijkt even rond. Wordt de activiteit waarvoor subsidie is aangevraagd ook uit gevoerd? Gisteren was het bij voorbeeld bij een wijkvereni ging in Zuid-west raak. „Kijk. de beloofde hondendressuur staat hier niet op het programma, dus krijgen ze minder. We kre gen dinsdag ook nog een aan vraag. maar we zijn natuurlijk niet van elastiek." Kosten blauw pak. ën naast de gouden speld een medaille dragend met de berilenis v.m Juliana aan een oranje lint was ook gast op enkele studen tenverenigingen en bezocht 's avonds de bingo's. „Tussendoor ga ik altijd even naar huis om tegen mijn vrouw te zeggen dat het weer 'een geweldige dag' is geweest," zegt hij met een grijns. Het bestuur kan zijn kennis en kunde eigenlijk niet missen volgens voorzitter A. van Houdt. Die vond Kosten bii eerste ont moeting maar een 'lastige vent', die echter snel een 'perfecte vriend' werd. „Bezin je nog eens <>p leebt held Koelen beloofde zelf nog de gewenste vinger in de pap te houden. Gisteren kreeg hij zijn eigen aubade. Ver eniging 'Matilo die dit jaar ook voor het Wilhelmus zorg droeg, speelde voor hem in het stad huis. Koningin Beatrix komt ook een keer naar leiden op Ko ninginnedag. „In elk geval vóór het jaar 2000, maar ik hoop al over drie jaar", zegt bestuurslid B. Westerink van de Vereniging Koninginnedag Leiden. De vereniging is al ge ruime tijd bezig met de voor bereidingen die een bezoek „Het gaat zeker gebeuren, maar je moet het jaren van te voren aanvragen", zo reageert ook scheidend bestuurder W. Kosten. Dit jaar ondernam de vereniging vergeefse - po gingen om prinses luliana en Knns Bemhard naar Leiden te alen. Een eigentijds meubelkoncept. waarin traditioneel vakmanschap gestalte krijgt in vorm, kleur en zitkomfort. Touché. Styling, raffinement en kwaliteit, zoals die slechts in de hogere prijsklasse aan te treffen is, maken van Touché de klasse-winnaar Afgebeeld model Tarsis Strak e'egam Touch* model Tarsis

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13