Leidsch Dagblad Los Angeles slagveld Amerikaanse sumo-worstelaar Lof voor spel Ajax tast eer aan van Japanners DONDERDAG 30 APRIL 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 39840 LOSSE NUMMERS 1,50 Niks verdeeldheid 3 Er is helemaal geen verdeeldheid over het inkomensbeleid 1993, zei premier Lubbers gisteren in de nieuwe Kamer. Luchtbrug 5 Frankrijk en Oostenrijk openen vandaag een luchtbrug om de inwoners van Sarajevo van voedsel te voorzien. OV-jaarkaart yt A Een Alphense stu- I dent krijgt ongelijk ip een kwestie rond OV- jaarkaart en moet geld bij betalen. Popnota yt q Katwijker Jan van I -/ der Plas maakt pop nota voor Amsterdam. 'Ambtenaren hebben geen flauw idee van pop'. Blanke agenten vrijgesproken van mishandeling zwarte automobilist De burgemeester van Los Angeles, Tom Bradley, heeft gisteravond de noodtoestand uitgeroepen. De stad was vannacht het toneel van hevige rellen onder de zwarte gemeenschap. Dit als reactie op de vrijspraak van vier blanke politiemannen die vorig jaar een zwarte automo bilist hebben mishandeld. los angeles afp/rtr/dpa/anp Het geweld heeft inmiddels aan vijf mensen het leven gekost. Zeker 72 mensen zijn gewond Gouverneur Pete Wilson van California heeft de Nationale Garde naar Los Angeles ge stuurd. Er zijn inmiddels 700 gardisten ingezet en 2000 wor den nog achter de hand gehou den. Burgemeester Bradley noemde de vrijspraak van de politiemensen „een schandaal". Bommelding op Amsterdam CS: treinverkeer stil amsterdam anp/cpd Het treinverkeer van en naar het Centraal Station in Amster dam is vanmorgen om elf uur stilgelegd. De NS ontving rond half elf een bommelding. Bij een boekenverkooppunt in de i entrale hal van het CS zou een koffertje staan met daarin ex plosieven. De politie trof inder daad een koffertje bij het boe kenstalletje aan, waarop de Ex plosieven Opruimingsdienst is ingeschakeld. Ook de Amsterdamse metro werd deels stilgelegd. De trams bleven rijden om de golven mensen die door de politie uit de hal en van de perrons wer den gestuurd, op te vangen en naar de stad te vervoeren. Amsterdam rekent vandaag op één miljoen bezoekers. Tot tevredenheid van de Neder landse Spoorwegen stapten veel reizigers vanmorgen uit op ring- stations zoals Sloterdijk. NS hadden daartoe opgeroepen. Veel mensen maken gebruik van de regeling dat een trein kaartje ook gratis recht geeft op een kaartje voor tram of bus. Bij het ter perse gaan van de ze editie was nog niet bekend wanneer de treinen naar Am sterdam CS weer zouden gaan rijden. Koninginnedag begon van nacht in Amsterdam met een schietpartij op een overvol Leid- seplein. Een nog onbekende man kwarp daarbij om het le ven. Politiewoordvoerder Wil- tink sluit niet uit dat de man zichzelf heeft neergeschoten. De ernstige ongeregeldheden braken uit nadat vier blanke po litieagenten gisteren waren vrij gesproken van de beschuldiging een zwarte automobilist ernstig te hebben mishandeld. Na een achtervolgingrit door Los Ange les hadden de agenten de be stuurder uit zijn auto gesleept en langdurig met wapenstokken op hem ingeslagen. De man liep hierbij hersenletsel en een ge broken been op. Het incident, dat op 3 maart 1991 plaatshad, werd door een amateurfilmer op video vastge legd en via het tv-station CNN over de hele wereld uitgezon den. Het hoofd van politie van Los Angeles is vorig jaar in ver band met de affaire afgetreden. De vier agenten werden be halve van buitensporige mis handeling onder meer beschul digd van vervalsing van het rap port dat naar aanleiding van het incident werd opgemaakt. De jury sprak het viertal vrij van al le aanklachten, behalve van het buitensporig gebruik van ge weld. Omdat de jury over deze aanklacht niet tot een uitspraak kon komen, is deze nietig ver klaard. Uit woede over de uitspraak sleurden zwarten blanke auto mobilisten uit hun auto's. Som migen van hen werden mishan deld. Plunderaars vernielden winkels, auto's en bussen wer den met stenen bekogeld en het hoofdbureau van politie werd door betogers bestormd. Volgens Bradley is op ruim vijftig plaatsen in de stad sprake van brandstichting, plundering en andere geweldplegingen. Meer dan honderd gebouwen zijn vernield. Het vliegverkeer naar Los Angeles moest voor enkele uren worden stilgelegd wegens de rookontwikkeling boven de stad. Leiders van de zwarte ge meenschap hebben de bevol king opgeroepen kalm te blij ven. De Amerikaanse president Bush wilde niet op de uitspraak reageren. „Het rechtssysteem heeft gewerkt. Wat nu nodig is, is kalmte en respect voor de wet totdat hoger beroep heeft plaatsgehad", aldus Bush. Uit protest tegen de vrijspraak van vier politieagenten die een r automobilist hadden mishandeld, werd Los Angeles vannacht h toneel van grote onlusten. f leiden De eerste jonge handelaartjes meldden zich vanochtend rond negen uur op de Leidse Vismarkt. Daar wordt ook deze Koninginnedag weer de vrijmarkt voor kinderen gehouden. Maar wie de aangeboden spullen bekijkt, kan zich niet onttrekken aan de indruk dat de ouders verantwoordelijk zijn voor de keuze van het assortiment. Complete stereo-sets en televi sies moeten zorgen voor een aanvulling op het wekelijkse zakgeld. foto hiel co kuipers 'Kinderen dood als gevolg van VN-sancties' De Libische leider Muammer al-Gaddafi heeft gisteren gezegd dat zieke kinderen en bejaarden zijn overleden als gevolg van de internationale sancties tegen zijn land. Gaddafi zei dat zieke kinderen die van behandeling in Europa terugkeerden en ou den van dagen die naar Europa reisden, onderweg zijn overle den tengevolge van langdunge vertragingen in verband met het embargo. De Libische leider sprak giste ren voor het eerst met westerse journalisten sinds de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties Libië op 15 april een lucht vaart- en wapenembargo opleg de. Dat gebeurde na Gaddafi's weigering twee Libiërs uit te le veren die betrokken waren bij de aanslag op een PanAm-toe- stel boven het Schotse Locker bie. Varkenspest in Pijnacker punacker Op een varkensbedrijf in het Zuidhollandse Pijnacker is varkenspest uitgebroken. Het bedrijf is sinds gisteren in 'qua rantaine', terwijl de vijftig varkens voor vernietiging zijn afge voerd. Dat heeft het ministerie van landbouw bekendgemaakt. Rond Pijnacker is een vervoersverbod ingesteld voor alle vee. Schartman burgemeester Nootdorp den haag Het CDA-Kamerlid H. Schartman is per 1 juni be noemd tot burgemeester van Nootdorp. De provincie Zuid-Hol land heeft dat gisteren bekendgemaakt. Schartman (55) zit sinds 1981 voor het CDA in de Tweede Kamer. Hij volgt in Nootdorp burgemeester J. Waals op. Papandreou wil niet terecht staan athene De voormalige Griekse premier Papandreou weigert te recht te staan voor zijn vermeende aandeel in het afluisteren van zijn voormalige ministers en medewerkers. Hij weigert te getui gen omdat volgens hem daarmee de politieke structuur van de staat wordt ondermijnd. Ex-dictator Barre naar Kenya gevlucht nairobi De begin vorig jaar afgezette president van Somalia, Mohammed Siad Barre, is naar het buurland Kenya gevlucht. V olgens de Britse omroep BBC wordt de ex-dicatator momen teel verhoord door de Kenyaanse veiligheidsdienst. De autoritei ten in Nairobi lieten gisteren weten dat Barre in Kenya kan blij ven tot het moment dat een derde land de oud-president wil op- Opheffing *5 Q Opheffing dreigt jL J voor Afdeling Lei den KNVB, maar voorzitter Van der Veen Meerstadt verzet zich tegen het plan. 'Spionerende' tandarts niet voor rechter haarlem arthur maandag De Amsterdamse tandarts die werd verdacht van spionage voor de vroegere Sovjetunie, zal zich niet voor de rechter hoeven te verantwoorden. Het open baar ministerie ziet af van ver dere vervolging, aldus officier van justitie mr. FA Varekamp. De toen 47-jarige man werd op 17 mei 1989 op Schiphol aangehouden De tandarts, die ook een handelsfirma heeft, zou zich vanaf 1981 hebben bezig gehouden met het doorgeven van staatsgeheimen aan de Rus sische militaire inlichtingen dienst. De Amsterdammer, die in juli 1989 weer op vrije voeten kwam. ontkent te hebben ge spioneerd. Wel zouden er con tacten met Russen zijn geweest, maar volgens advocaat mr. A. Orie ging het daarbij niet om staatsgeheimen maar om produktinformatie. Na de arrestatie van de tand arts startte een langdurig ge rechtelijk onderzoek. Officier Varekamp liet in juli 1990 nog weten dat er definitief een pro ces zou komen, maar dat het vooronderzoek nog moest wor den afgerond. Dat is pas on langs gebeurd. Verdere vervol ging is nu van de baan. Volgens officier Varekamp zijn er wel strafbare voorberei dingshandelingen gepleegd, maar is afgezien van een dag vaarding omdat de zaak al oud is, er geen schade is vastgesteld én omdat de politieke verhou dingen inmiddels zijn veran derd. Geen krant ontvangen nri 071 161499 DCL. «rilttiH», 10 00-12 00 iMf i iiTSSfr - HET WOORD IS AAN Een volk kan een koning laten val len en toch een volk blijven; maar wanneer een koning zijn volk van zich laat vervreemden, is hij geen koning meer. Saville VANDAAG Binnenland3.5 Buitenland7 j Cultuur19,20 j Familieberichten Feiten en meningen Info 16 Over Leven 9 Programma's 11 Regio13,14,15,17 j RHtgie RTV Show Sport 10 23.24 VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 18 HET WEER Verwachting tot morgenavond Vooral in de ochtend regen Penoden met regen In de loop van de middag enkele opklann- 1 gen Middagtemperatuur 13 gra- f den Wind zuidwest, vnj krachtig. 5. aan de kust en op het Usseimeer hard. afnemend CDA spint electoraal garen bij ruzie P€N HAAG ANP Het CDA spint electoraal garen bij de onenigheid in de coalitie over de inkomensontwikkeling voor 1993, afgelopen weekein de. Als er nu verkiezingen wei den gehouden, zouden de christen democraten. 49 zetels in de wacht slepen, zes minder dan bij de verkiezingen van 1989. maar zes meer dan in pei lingen van enkele weken gele den. \i><ir de INd\ Mi|ft hei aanmodderen met slee nis 24 /etelv een \erlies \.in 25 UI \ei ■ettjlhi| nul 1989 I bVPl uH de jongste opiniepeiling van bureau Inter/View. DG6 gaat het met 33 zetels nog steeds voor de wind. HOELANG KUNTU NOGzQNDEn? Knfcctii- AM 1 tk da 'D^f maand (f 27.801 via *ulom I titcfwbvtalioq' IV kwartaal (t 80.101 via accac tokyo elbrich fennema correspondent Zou heel Nederland in rep en roer raken als een Duitser kaats- koning werd? Of als een Japan ner het tot kampioen fierljep pen schopte? Zou dat leiden tot discussies over de bedreiging van de essentie van de inheem se sportcultuur? De Amerikaan Salevaa Atisanoe, die onder de naam Konishiki hoge ogen gooit in de Japanse competitie s/irao-worstelen, dreigt zelfs Ja pans-Amerikaanse frictie te ont ketenen met zijn successen. De van Hawaii afkomstige Amerikaanse superzwaarge wicht heeft namelijk al drie toernooien gewonnen, maar nog steeds weigert de sumo- bond hem te promoveren tot de hoogste rang, die van yokozuna. Aan zijn sportieve prestaties ligt het niet, aldus de adviesraad voor de promotie van yokozuna. Het schort volgens de raad nog aan Konishiki's hinkaku, een onontbeerlijke karaktereigen schap om tot de hoogste rangen van sumo te worden toegelaten. Met hinkaku wordt een zeke re gratie, zelfbewustheid, goede manieren en rijpheid van karak ter bedoeld. Dat het woord zo moeilijk is te vertalen, geeft ei genlijk al aan dat er in het bui tenland geen equivalent voor is. Japanse swmo-specialistcn be twijfelen dan ook ernstig of bui tenlanders eigenlijk wel over deze kwaliteit kunnen beschik ken. Voor de leek lijkt het een hoop gedoe over niets, vooral omdat het sumo-worstelen zelf een weinig gracieuze aangele genheid is. De regels zijn sim pel. Twee worstelaars proberen elkaar de ring uit te duwen of om te gooien. Om deze sport, die zijn oofeprong vindt in een ritueel om de goden te verma ken, er spannender op te maken voor zowel mensen als goden, bereiden de rikishi ('kracht- meesters') zich voor op de wed strijden door zich dik en zwaar te eten. Gewicht strekt namelijk tot voordeel bij sumo. Konishiki is met 262 kilo de zwaarste sumo-worstelaar uit de hele geschiedenis. Dit verklaart deels de controverse rond zijn promotie tot yokozuna. Buiten landers zijn nu eenmaal wat groter en steviger gebouwd dan Japanners. Het is een verontrus tende gedachte dat Japans na tionale en zelfs een beetje goddelijke sport straks wordt overheerst door buitenlandse kolossen. Er zijn momenteel veertig buitenlandse snwo-worstelaars actief in Japan, uiteraard alle maal in lagere rangen dan Ko nishiki. De ironie is dat de eer ste buitenlanders, onder wie Konfahfld, een jaar of den Mie- den juist zijn gerccruteerd om de afzakkende belangstelling voor de sport wat op te vijzelen. turun Een uur na afloop van Torino- Ajax (2-2), de eerste wedstrijd in de finale van de UEFA-be- ker, zaten vierduizend suppor ters van de Amsterdamse club nog op de tribunes. Gewassen, geknipt en geschoren traden de spelers van de nationale nummer twee nog een keer op de voorgrond om zich te laten toejuichen. Italiaanse toestan den in het Nederlandse voet bal. De AJax-aanhang in Turijn was zo enthousiast, dat zelfs de naam van technisch-directeur louls van Gaal werd gescan deerd. De kritische volgers van de coach komen steeds meer tot de conclusie dat Ajax onder zijn leiding internationale top wordt. Van Gaal bleef rustig onder de lof die hem toekwam. Hij sprak niet van zijn overwin ning, maar van de triomf van het aanvallende voethal. „We hebben twee doelpunten ge maakt in een uitwedstrijd te- Stefan Petiers son, maker van de tweede goal van Ajax. vecht een van de vele duels uit met Tortno- speier Annoni. FOTO tours van VUURST gen de minst gepasseerde ploeg uit Italië. Toch ben Ik niet tevreden. We hebben niet gewonnen. Dat had wei ge moeten." Ladsch D#gbU.i Ant*oo»dnumm#f 10080 2300 VB 8 VI 2141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1