Proefverkiezingen voor Palestijnen Mojadidi terug in Kabul Irmgard Schwaetzer volgt haar mentor Genscher op Wereld verliest deel flora en fauna Buitenland Duits gifgas-proces begonnen Gematigde Zuidafrikaanse conservatief uit partij gezet Levenslang geëist tegen ex-SS'er Schwammberger Geen erkenning voor nieuw Joegoslavië Schadeclaim Lockerbie in de honderden miljoenen Feest in Cairo DINSDAG 28 APRIL 1992 Ind The independent IPS Walesa wil van Olszewski af Warschau De Poolse president Walesa heeft gisteren voorge steld de onder druk staande premier Olszewski te vervangen. Op een persconferentie noemde Walesa als mogelijke opvolgers mi nister van financiën Andrzej Olechowski of Tadeusz Mazo- wiecki, die in 1989-'90 de eerste premier was in het post-com- munistische tijdperk. Geen recepten meer in Moskou moskou Duizenden artsen, verplegers en ander medisch per soneel in Moskou zijn gisteren gestopt met het voorschrijven van recepten om hun eis voor loonsverhoging kracht bij te zet ten. Ook willen ze dat er meer médicijnen en apparatuur wordt aangeschaft. Aanslag Turkse groep Dev Sol Istanbul Acht Turkse politieagenten zijn gewond geraakt toen hei busje waarin zij zaten gistermorgen in een buitenwijk van Is tanbul onder vuur werd genomen. De aanslag is opgeëist door de linkse terreurbeweging Dev Sol. Afgerukte armen weer aangezet st. paul Artsen zijn er in geslaagd de armen van een 6-jarig jon getje uit de AmerilUanse staat Wisconsin weer aan te zetten. Het jongetje raakte zwaargewond toen hij terechtkwam tussen een schroefas van een zogenoemd „lopend" irrigatiesysteem. Vol gens een woordvoerster van het ziekenhuis is de kans op herstel redelijk omdat de jongen nog zo jong is. Aanbod van Israël tijdens vredesoverleg in Washington Israëlische onderhandelaars hebben gisteren, op de eer ste dag van de vijfde onderhandelingsronde van het vre desoverleg over het Midden-Oosten, aangeboden om bij wijze van proef gemeenteraadsverkiezingen te houden op de bezette westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte bekend dat Syrië „discriminerende beperkingen" ten aanzien van het reizen en de eigendomsrechten van de 4.500 Syrische joden heeft opgeheven. Washington apeerdere overlegronden ervan had beschuldigd het vredespro- De Palestijnse woordvoerster ces op te houden, zei deze keer Hanan Ashrawi, die Israël bij dat er „duidelijke mogelijkhe den" zijn om vooruitgang te boeken. De besprekingen in Washington zullen tot en met donderdag duren en binnen en kele weken in Rome worden hervat. Volgens Ashrawi houdt het Is raëlische voorstel in dat de 1,7 miljoen Palestijnen in de bezet te gebieden leiders kunnen kie zen die regelingen moeten tref fen waardoor Palestijnen hun eigen dagelijkse economische, juridische, onderwijs- en andere zaken ter hand kunnen nemen. Ashrawi zei dat het Israëlische voorstel „geen compleet plan" is en dat het niet voldoet aan de Palestijnse eis voor verkiezingen die leiden tot machtsoverdracht in de bezette gebieden. Ze ver oordeelde premier Shamir we gens diens uitspraak dat Israël de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook nooit op zal ge ven. De Israëlische woordvoer der Benjamin Netanyahu noemde het Israëlische aanbod „het grootste experiment met democratie in de Arabische we reld". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei geen grote doorbraak te ver wachten wat betreft Palestijns zelfbestuur en andere kwesties tijdens deze vijfde overlegronde van de besprekingen, die in ok tober in Madrid begonnen. „Dit wordt een moeizaam, stap- voor-stap-proces", zei woord voerster Margaret Tutwiler van het ministerie. Shamir zei gisteren tevreden te zijn over het opheffen van de beperkingen voor joden door de Syriërs. Hij zei te hopen dat de Syrische joden spoedig mogen emigreren. Tutwiler liet weten dat de leden van de joodse ge meenschap in Syrië vanaf dezelfde rechten heb ben als die van andere Syrische burgers. „Dat betekent dat Syri sche joden nu toestemming hebben naar het buitenland te reizen als gezin, voor zaken en voor vakantie." Zij zei dat daar naast de problemen waren op geheven die voor joden golden met betrekking tot de verkoop of aankoop van bezittingen in Syrië. Tutwiler noemde de maatregel „een inhoudelijke stap". johannesburg gpd/ap De extreem-rechtse Zuidafri kaanse Konservatieve Partij (KP) heeft de leider van de ge matigde vleugel, Koos van der Merwe, gisteren uit de partij ge zet. Hij is de tweede gematigde Konservatief die sinds de neder laag van de KP bij het referen dum van 17 maart uit de partij is gegooid. Koos Botha ging hem vorige maand voor. Oorzaak van het conflict bin nen de KP is het voorstel van de gematigden om deel te nemen aan de onderhandelingen over de toekomst van het land. De Kl'-leiding wijst deelname aan Codesa van de hand. Bij gewelddadigheden zijn het afgelopen weekeinde in Zuid- Afrika in totaal 29 doden geval len. Vier van de slachtoffers werden gedood door politieko- gels. stuttgard dpa/atp Het Duitse openbaar ministerie heeft gisteren levenslange ge vangenisstraf geëist tegen de 80-jarige Josef Schwammber ger. De voormalige opper wachtmeester van de SS zou zich schuldig hebben gemaakt aan moord op 34 joden en me deplichtig zijn aan moord op 200 anderen, toen hij tussen 1942 en 1944 commandant was in de nazi-kampen Rozvadov en Przemysl in Polen. Volgens aan klager Schrimm vermoordde de verdachte zijn slachtoffers vaak „wreed en willekeurig". Hij be nadrukte dat Schwammberger niet tot zijn daden gedwongen was maar dat hij „schaamteloos en meedogenloos" gebruik heeft gemaakt van zijn macht als kampleider. Schwammber ger heeft alle beschuldigingen ontkend. Wel heeft hij toegege ven dat hij in de Tweede We reldoorlog leider was van Getto A in het kamp Premysl. Schwammberger, die na de Tweede Wereldoorlog naar Ar gentinië vluchtte, werd in 1990 uitgeleverd aan Duitsland. BELGRADO AP/GPD/DPA Servische en Montenegrijnse parlementsleden hebben giste ren in Belgrado unaniem een nieuw, kleiner Joegoslavië uit geroepen. Volgens westerse di plomaten zal de uit Servië en Montenegro bestaande staat voorlopig niet internationaal worden erkend. De officiële uitroeping van het nieuwe Joegoslavië had pas over enkele weken moeten plaatsvinden. Maar dat tijdstip is vervroegd als reactie op de dreigende diplomatieke boycot van Servië wegens de activitei ten van Servische vrijwilligers en het Joegoslavische leger in Bosnië-Hercegovina. In zo'n sfeer is het duidelijk dat een nieuwe Servische repu bliek niet hoeft te rekenen op internationale erkenning. Die erkenning was overigens ook zonder de oorlog in Bosnië twij felachtig geweest. De nieuwe staat, waar Serviërs ruim 62 procent van de bevolking uit maken, voldoet op geen enkele manier aan de eisen die de EG stelt bij erkenning van nieuwe landen. Naast de inmenging in Kroatië en Bosnië is de behan deling van de Albanese minder heid in Kosovo de belangrijkste steen des aanstoots. De eerste ronde van het door de Europese Gemeenschap ge organiseerde overleg over de toekomst van de drie belang rijkste etnische groeperingen in Bosnië-Hercegovina is gisteren in Lissabon na een korte ont moeting tussen slechts twee van de drie betrokken partijen - de moslims en de Serviërs - afgelo pen, Het overleg vond achter gesloten deuren plaats en na af loop werd niets bekend ge maakt. De toestand in Bosnië was ook afgelopen nacht weer on rustig. Volgens radio-Zagreb heeft het Joegoslavische leger de artilleriebeschietingen op de de stad Mostar voortgezet. Ook de buitenwijken van de Bosni sche hoofdstad Sarajevo werden volgens Kroatische radioberich ten opnieuw gebombardeerd. In het noorden van Bosnië was de stad Bosanski Brod op nieuw het doelwit van Servische aanvallen. Daarbij werd volgens de Kroatische radio met gebruik van helikopters de olieraffina derij van deze stad in brand ge schoten. darmstadt In het Duitse Darm stadt Is gisteren het proces be gonnen tegen tien Duitse zaken lieden die ervan worden verdacht kabul Rtr-afp-dpa Afghaanse president, Sibghatullah Mojadidi, en leden van zijn islamitische regering van het verzet zijn vanmorgen in de hoofdstad Kabul aangekomen. Een indrukwekkend konvooi van 200 voertuinen dat gisteren uit Pakistan was vertrokken, werd door verzetsstrijders ontvangen met vreugdeschoten in de lucht om het einde van de veertien jaar oude burgeroorlog te vieren. „We moeten het geweld staken", riep Mojadidi de strijdgroepen op toen hij gisteravond de grens tussen Pakistan en zijn geboorteland passeerde. Mojadidi was sinds de communistische regering veertien jaar geleden aan de macht kwam niet meer in zijn land geweest. Mojadidi, een 63-jarige professor theologie uit Kabul, werd 20 kilometer ten oosten van Kabul opgewacht door Nabi Azi- mi, onderminister van defensie tijdens het com munistische bewind dat zich zaterdag overgaf aan de nieuwe regering van mujaheddin. Azimi begeleidde het konvooi naar Kabul, waar de over gangsregering over twee maanden de macht moet overdragen aan Burhanuddin Rabbani, de leider van de partij Jamiat-i-Islami. Na drie dagen van hevige gevechten tussen ri valiserende strijdgroepen keerde de rust vanmor gen terug in de hoofdstad. Radio-Kabul meldde dat „de oorlog voorbij is". berlun hans hoogenduk Nauwelijks was politiek Bonn gisteren enigszins bijgekomen van de verrassende aankondi ging dat Hans-Dietrich Gen scher vertrekt of de volgende sensatie diende zich aan. Niet minister van economische za ken lürgen Möllemann en ook niet de omhoog geschoten libe raal Klaus Kinkel van Justitie, maar Irmgard Schwaetzer komt op Buitenlandse Zaken. De 50- jarige doctor in de farmacie be heert nu nog met redelijk suc ces het ministerie voor woning bouw. Kanselier Helmut Kohl had tevoren aanspraken van de Beierse CSU op deze post al af gewimpeld met de mededeling dat de zetelverdeling, zoals die bij de kabinetsformatie ander half jaar geleden was afgespro ken, niet wordt veranderd. De CSU, die gisteren haar minister Gerda Hasselfeldt (volksgezond heid) na slechts vijftien maan den zag struikelen over een spionage-affaire in haar naaste omgeving, had graag willenjrra- sleutel. Maar Kohl wilde de pro blemen waarmee hij worstelt niet mg eens vergroten door Irmgard Schwaetzer. foto dpa het coalitie-alckoord open te breken. Met Irmgard Schwaetzer, na haar scheiding kort geleden hertrouwd met de journalist Udo Phillip, krijgt het diploma tieke corps geeri onbekende aan de top. Voordat ze na de laatste verkiezingen van december 1990 een eigen ministerie kreeg, was ze vier jaar staatssecretaris belast met Europese zaken bij Genscher. Daarvoor loodste ze als secretaris-generaal van de FDP haar partij door de moeilij ke periode na de 'Wende' van 1982 toen de liberalen de SPD in de steek lieten om met Hel mut Kohl in zee te gaan. Ook had ze de partijfinanciën jaren onder haar hoede. Een poging om vier jaar geleden Otto graaf Lambsdorff als partij-voorzitter op te volgen, mislukte op het nippertje. AJs troostprijs werd ze tot zijn plaatsvervanger geko zen. Anderhalf jaar geleden zag ze af van kandidatuur voor het machtige fractieleiderschap en werd daarvoor beloond met het ministerie van volkshuisvesting. Nu bereikt de in het Westfaalse Münster geboren Schwaetzer waarvan ze altijd van heeft ge droomd: opvolger van haar mentor Hans-Dietrich Gen scher. Als opvolger van de mislukte miniftei H—alfeldt uit Beieren heeft Kohl in overleg met CSU- voorzitter en minister van fi nanciën Theo Waigel Horst See- hofer uitverkoren. Hij is nu nog staatssecretaris op het ministe rie van jeugd en gezin. De 42-ja- rige kondigde direct een drasti sche bezuinigingsoperatie aan. Door al deze sensationele ont wikkelingen raakte de enige be noeming die Kohl wel had ge pland helemaal op de achter grond. De kanselier had na lang zoeken de 42-jarige staatssecre taris op het ministerie van soci ale zaken, Peter Hinzre, gevon den als opvolger voor de naar defensie vertrokken secretaris generaal van «^n partij. Volker Ruhe. de Iraakse leider Saddam Hussein te hebben geholpen bij de pro- duktie van chemische wapens. Het Is de grootste rechtszaak te- 'Rusland laat zich door IMF niet de les lezen' Rusland laat zich bij het hervor men van de economie niet de les voorschrijven door het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF). Dat heeft de Russische president Boris Jeltsin vandaag gezegd, een dag nadat zijn land het volledige lidmaatschap van de organisatie had gekregen. „We zijn niet van plan vol gens directe bevelen van het IMF te werken. We zijn het niet geheel eens met de zienswijze van die organisatie en zullen vasthouden aan ons eigen standpunt", aldus Jeltsin. Gisteren kregen Rusland en twaalf andere voormalige Sov jet-republieken het volledige lidmaatschap van het IMF en de Wereldbank en daarmee toe gang tot de westerse miljarden die nodig zijn om de economie gen de illegale export van wapens uit de Duitse geschiedenis. Buiten het gerechtsgebouw hielden vluchtelingen met borden met fo to's van Syrische en Kurdische gif gas-slachtoffers een korte demon stratie. foto epa new york. ap/anp elk ticket een veiligheidstoeslag van 10 dollar gold. De advocaten van PanAm we zen er op dat de Amerikaanse regering en de Britse douane ook een deel van de schuld dra gen. De luchtvaartmaatschappij heeft zich altijd verdedigd met de bewering dat de Amerikaan se regering was gewaarschuwd voor een bomaanslag maar niets had ondernomen. De Veiligheidsraad van de VN stelde deze maand economi sche sancties in tegen Libië, dat wordt gezien als het brein ach ter de bomaanslag. De V-raad heeft de uitlevering van twee Li bische verdachten geëist, maar de regering in Tripoli weigert daaraan te voldoen. In New York is gisteren het pro ces begonnen van nabestaan den van de slachtoffers van de vliegramp bij het Schotse Loc kerbie tegen de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij PanAm, die grove nalatigheid wordt ver weten. De totale civiele schade claim kan oplopen tot 500 mil joen dollar. In december 1988 vonden 259 inzittenden en elf mensen op de grond de dood toen een Boeing 747 van PanAm boven het Schotse Lockerbie door een bom uiteen werd gereten. Lee Kreindler, advocaat van de na bestaanden, zei gisteren dat PanAm niet voor voldoende vei ligheid had gezorgd, hoewel op cairo In het centrum van de Egyptische hoofdstad Cairo is het feest. Tijdens het lentefeest dat zowel door moslims als christe nen wordt gevierd, gaat iedereen de straat op om zich te goed te doen aan de lekkernijen die er worden verkocht. foto epa Troepen Aideed in Somalia aan winnende hand Strijders van Mohammed Farah Aideed hebben troepen, trouw aan de vroegere president Mo hammed Siad Barre, verslagen en op de vlucht gedreven. In een bliksemoffensief door het zuidwesten van Somalia ver overden de eenheden van Ai deed een reeks stadjes en dor pen ten westen van de hoofd stad Muqdishu. De weg bij Afgoye, 30 kilome ter van de hoofdstad, ligt be zaaid met rottende lijken, over blijfselen van de gevechten die een "einde maakten aan de op mars van de strijders van de Darod-clan van Barre, zo zei fo tograaf Robert Cooper. Cooper die met Aideed en zijn Hawiye- strijders optrok tot Baiboda. 240 kilometer van de kust. zei dat ongeveer 300 soldaten van Bar re waren gevangengenomen. washington ips Over de hele wereld staan duizenden dier en plantesoorten op het punt uit te ster ven. Alleen drastische maatregelen op in ternationaal niveau kunnen nog voorko men dat een groot aantal levensvormen voorgoed van de aardbodem verdwijnt. Dat valt te lezen in een zaterdag gepubli ceerd rapport van het in Washington ge vestigde milieu-instituut Worldwatch. Volgens het rapport wordt het wereld wijde uitsterven nog eens versneld door klimaatveranderingen als gevolg van het broeikaseffect. „Hoewel het vooral dier en plantesoorten uit het tropisch regen woud zijn die uitsterven, wordt de biolo gische verscheidenheid ook in andere de len van de wereld ernstig aangetast, aldus John Ryan, de auteur van het rapport. Het behoud vai) 's werelds biologische verscheidenheid is een belangrijk punt op de agenda van de VN-Conferentie over Milieu en Ontwikkeling (Unced), die begin juni in Brazilië wordt gehouden. Cruciale vraagstukken tijdens die conferentie zijn de financiering van de ingrijpende maat regelen die nodig zijn om het leven op aarde te beschermen, en de verdeling van bevoegdheden tussen de geïndustriali seerde wereld en de ontwikkelingslanden. De nadruk moet volgens het rapport worden gelegd op het behoud en de be scherming van gebieden die nog steeds als wildernis kunnen worden omschreven. Een groot gedeelte van de meer exotische en schaarse soorten groeit en leeft in deze gebieden. Maar ook deze gebieden kun nen niet in stand worden gehouden als de schadelijke invloeden van regionale en in ternationale ontwikkelingen, zoals het broeikaseffect, te groot worden, aldus het rapport. Volgens het rapport wordt drie kwart van de vogelsoorten op de wereld be dreigd door uitsterving, ofwel een drasti sche afname van de de populatie. Hetzelf de geldt voor amfibieën, zoals kikkers en salamanders. Ook bossen, toendra's, koraalriffen, mangrovebossen en waterlandschappen zullen versneld en uiteindelijk volledig af sterven, waardoor hele voedselketens, waarvan duizenden diersoorten afhanke lijk zijn, weg zullen vallen. Dit is allemaal al in de komende decennia te verwachten, tenzij er drastische maatregelen worden genomen. Volgens het rapport moeten mensen zich veel meer bewust worden van het be lang van het behoud van de biologische verscheidenheid voor hun eigen overle ving. „Zoals elke diersoort zijn we voor ons welzijn zeer afhankelijk van onze om geving", aldus Ryan. Nationale parken en andere bescherm de gebieden beslaan momenteel ongeveer vijf procent van het landoppervlak van de aarde, terwijl wildernissen in totaal eeti derde ervan beslaan. Toch kunnen deze cijfers volgens het rapport misleidend zijn. Het grootste gedeelte van de wildernissen en beschermde gebieden op aarde zijn woestijnen en toendragebieden. die vrij weinig dier- en plantesoorten herbergen. Bovendien bestaan volgens het rapport veel van 's werelds nationale parken alleen maar op papier. Vaak worden destructieve activiteiten, zoals mijnexplotatie en mas satoerisme in beschermde gebieden aan gemoedigd. Tegelijkertijd worden ze ook bedreigd door externe faktoren zoals luchtvervuiling en landloze boeren op zoek naar akkers. Het rapport concludeert dat inheemse volkeren door hun beheer van heilige gronden en door zich bij hun voedselvoor ziening aan te passen aan de reeds be staande voedselketens veel meer hebben bijgedragen aan het behoud van biolo gische verscheidenheid, dan modeme na tuurbeschermingsstrategieën. Maar het voortbestaan van deze volkeren wordt be dreigd door de aantasting van hun tradi tionele culturen en door conflicten met overheden en industrie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6