Mensheid roeit zichzelf snel uit 'Salarissen zijn maar een deel van het probleem' Binnenland Dit jaar akkoord over verdeling drugsgeld Acties op komst in bejaardenhuizen Statenjacht klaar voor feestelijkheden Met hoofddoek om in botsautootje Huur stijgt vanaf 1994 maximaal 7,5 procent £3 DINSDAG 28 APRIL 1992 Algrmern NfdfUnd* gpd gcxt*tsch*ppe,kr fv-v>r»nt Veel meer huurkamers den haag Het aantal kamers dat particulieren te huur aanbie den, zal met 20.000 tot 30.000 toenemen. Dit voorspelt staatsse cretaris Van Amelsvoort (financiën) in een nota aan de Tweede Kamer. De uitbreiding is een gevolg van het eerdere kabinetsbe sluit de eerste 5000 gulden aan opbrengsten uit kamerverhuur vrij te stellen van belasting. De regeling moet op 1 januari 1993 ingaan. Op dit moment verhuren particulieren - voor zover be kend - 140.000 kamers. Bonden voor één loket uitkeringen utrecht De bij de FNV aangesloten vakbonden hebben zich gisteren na afloop van de federatieraad in hoofdlijnen achter het plan geschaard om te komen tot één loket voor werklozen, zie ken en arbeidsongeschikten. Ze vinden wel dat de mogelijkheid open moet blijven om het plan tussentijds te evalueren. Op die manier blijft volgens FNV-bestuurder H. Muller de conclusie volledig open of de uitkeringen al dan niet bij één uitvoeringsin stantie worden ondergebracht. Toch cao-akkoord bij BAT utrecht Hoewel er vanaf eind juni geen sigaret meer zal wor den gemaakt bij sigarettenfabriek BAT in Amsterdam, is er toch nog een cao met een looptijd van een jaar afgesloten voor de cir ca 120 man produktiepersoneel. Dat heeft woordvoerster K. Ha- gelstein van de Voedingsbond FNV gisteren meegedeeld. De cao voorziet boven de automatische prijscompensatie in een loon stijging van 1,5 procent per 1 juli 1992. Bovendien krijgen alle werknemers een eenmalige uitkering van 750 gulden om het leed van de sluiting enigszins te verzachten. Er zijn geen afspra ken gemaakt over 'strafmaatregelen' bij ziekte. Vijf maanden voor dood door schuld den haag Een 28-jarige man is vandaag door de rechtbank in Den Haag tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld voor dood door schuld. Hij had niets ondernomen toen een 25-jarige Hagenaar in december 1990 verdronk in het water aan de Zuid- wal in Den Haag. De officier van justitie had acht maanden cel geëist. Volgens een anonieme getuige sleepten drie mannen de dronken man na een feestje naar de waterkant en gooiden twee van hen hem erin. Een 24-jarige man werd daarvoor door het Gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot drie jaar cel, waarvan één voorwaardelijk. Een 27-jarige medeverdachte werd na een veroordeling tot drie jaar cel bij de rechtbank, door het Hof vrij gesproken. De 28-jarige werd vandaag alleen veroordeeld we gens „niet handelen". Met VS en Nederlandse Antillen schiphol anp Nog dit jaar zullen de Verenigde Staten, Nederland en de Neder landse Antillen een akkoord sluiten over het verdelen van in beslag genomen goederen en geld van drugstransacties, 'asset sharing' genoemd. Het geld moet worden gebruikt voor handhaving van de eigen rechtsorde. Dat maakte minister Hirsch Ballin van justitie gisteren be kend bij zijn aankomst op Schiphol. De afgelopen week was hij in de Verenigde Staten, op St. Maarten en Aruba om af spraken te maken over nauwere samenwerking op het gebied van bestrijding van drugshandel en -criminaliteit. Volgens Hirsch Ballin is de in ternationale georganiseerde misdaad een van de grote pro blemen van dit decennium. „De inteme veiligheid van landen komt onder grote druk te staan doordat de georganiseerde cri minaliteit uit is op macht", stel- Vakbonden willen werk onderbreken den haag gpd-anp Werknemers in de bejaarden huizen gaan volgende maand grootschalige acties voeren. De vakbonden CFO, AbvaKabo en VHP hadden de werkgevers tot gisteren de tijd gegeven om met een 'aanvaardbaar' loonbod te komen, maar dat bleef uit. De vakbonden maken mor gen bekend vanaf welke dag de 80.000 werknemers in de be jaardenhuizen in actie komen. Dat is in ieder geval een aantal dagen later dan de 260.000 werknemers in de ziekenhui zen, die op 6 mei in actie ko- Evenals in andere delen van de gezondheidszorg eisen ook de vakbonden in de bejaarden huizen een loonsverhoging van 4,5 procent, maar de werkge vers krijgen van het kabinet geen geld om die te financieren. Overleg tussen beide partijen zit dan ook muurvast. Actie#in de vorm van werkonderbrekingen zijn - volgens de vakbonden - de enige mogelijkheid om uit de impasse te raken. Morgen gaan de bonden op nieuw een tweede, laatste ul timatum stellen. Dat loopt waarschijnlijk halverwege mei af. Hebben de werkgevers dan nog geen geld gevonden, dan moeten de bejaarden in ruim 1.500 bejaardenhuizen rekenen op werkonderbrekingen. In ie der geval gaan de werknemers niet, zoals twee jaar geleden, ballonnen oplaten of limonade uitdelen. De toestand in de zorgsector is te serieus voor lu dieke acties, vinden de bonden. Volgens G. Werdmiiller von Elgg van de Vereniging van Ne derlandse Bejaardenoorden (VNB) zijn de werkgevers „con stant koortsachtig bezig" om van staatssecretaris Simons en minister De Vries geld los te peuteren. Volgens de VNB zijn „er bewegingen gaande" die er op wijzen dat het kabinet toch geld wil vrijmaken voor de zorgsector. De VNB gaat er vanuit eind deze week een ge sprek te hebben met beide be windslieden. In tegenstelling tot de rest van de zorgsector is er voor het kruiswerk (20.000 werknemers) wel hoop op een akkoord. Tij dens overleg gisteren in Bunnik hebben de werkgevers zich be reid verklaard voor 18 mei uit eigen budget geld te halen voor een loonsverhoging die even hoog is als de salanssenverho- gingen in het bedrijfsleven. Dat heeft directeur F. Clevers van de Landelijke Vereniging Thuiszorg gezegd. Volgens Clevers kan dat er wel toe leiden dat het kruis werk in de toekomst minder zorg zal aanbieden. Scheidende hoogleraar schetst somber toekomstbeeld Over vijftig jaar zullen er zoveel mensen op aarde zijn dat het niet mogelijk is een 'duurzaam' leven te hebben. Er zullen er bijna acht miljard te veel zijn. De mensheid zal dan ook door eigen toedoen ophouden te bestaan. zullen mensen ook genoegen moeten nemen met een veel la ger welvaartsniveau. Daarbij denkt Adema aan een niveau dat gelijk is aan ongeveer 20 procent van het welvaartsni veau van de Westerse landen in 1980. Adema concludeert dat het voortbestaan van de natuur en de mensheid ernstig wordt be dreigd doordat het regeneratie vermogen (herstellend vermo gen) van natuurlijke hulpbron nen aan het verdwijnen is. „De mensdom is, anders dan alle andere soorten die in de loop van de evolutie zijn verdwenen, straks de enige soort die door eigen toedoen ophoudt te be staan", verwacht de Wagening- se professor. De scheidende hoogleraar denkt dat de groei van de we reldbevolking en sche groei in het midden Dit sombere toekomstbeeld schetste prof. dr. E.H. Adema vandaag in zijn afscheidsrede bij de faculteit Luchthygiëne van de Landbouwuniversiteit in Wageningen. Adema heeft berekend dat de aarde slechts 2,5 miljard men sen een duurzaam leven kan bieden. Onder duurzaam ver staat de professor een leven dat ook gewaarborgd is voor vol gende generaties en dat de aardse ecosystemen niet geheel uitput. In 1980 woonden er al 4.5 miljard mensen op aarde. In 2040, zo blijkt ook uit onder meer berekeningen van de Ver enigde Naties, zullen er onge veer tien miljard mensen op aarde wonen. Voor een duurzaam bestaan is het volgens Adema niet alleen nodig dat het aantal geboorten drastisch wordt beperkt, maar volgende eeuw tot een ernstige crisis zullen leiden. Hij voorziet grote tekorten aan middelen om in de eerste levensbehoef ten te voorzien, een grote trek van mensen uit gebieden met een lagere welvaart naar gebie den met hogere welvaart en een sterk verhoogde agressiviteit. „De overbevolking zal leiden tot twisten („verdedigen van eigen nest"), meer (rassendiscrimi natie en ziekten en plagen. Om te komen tot een duur zaam bestaan zal particulier ini tiatief ruimschoots onvoldoen de zijn. aldus Adema. ..Alle waardering voor de initiatieven van zeer veel welwillende bur gers ten spijt, moeten we onder ogen zien. dat de ernst van de milieucrisis, waarin het mens dom mondiaal verkeert, om een benadering vraagt waarin het particulier initiatief - hoe on misbaar ook - slechts een be scheiden rol zal kunnen spelen. Voor effectvolle*pogingen zullen we in eerste instantie aangewe zen zijn op de politieke wil en daadkracht van vooral boven nationale organen." pen haag Onder het toeziend oog van de Friese commissaris van de koningin. Hans Wiegel, werd gistermiddag het Friese statenjacht met een grote hijs kraan in de Hofvijver gehesen. Het jacht speelt een rol in de feestelijkheden rond de opening van het nieuwe Tweede Kamer gebouw. vanmiddag door ko ningin Beatrix FOTO vfi/WANf- fo»Roecnoe s de Hirsch Ballin. „Witgewassen winsten worden in de legale economie gepenetreerd en cor ruptie en bedreiging vanuit de georganiseerde misdaad nemen toe." Volgens Hirsch Ballin is het niet langer voldoende „kilo's te vangen", maar is het belangrijk door te dringen in de criminele organisaties. „Ze moeten daar worden getroffen waar het ze om te doen is, het opbouwen van criminele vermogens", al dus de minister. Met de Drugs Enforcement Administration (DEA) en doua ne in Washington en Miami zijn volgens Hirsch Ballin afspraken gemaakt over de verbetering van de communicatie tussen in formatiediensten van de DEA en FBI en het Nederlandse jus- titie-apparaat. In juli zal een medewerker van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) worden gestationeerd op de Nederlandse ambassade in Washington. Woningcorporaties krijgen meer vrijheid i niet alledaags gezicht: twee islamitische meisjes leven zich uit ii ;an belang op de hoofdstedelijke kermis. pen haag anp Vanaf 1 juli 1994 mogen wo ningcorporaties jaarlijks een huurverhoging van minimaal 4.75 en maximaal 7,5 procent berekenen. Nu bedraagt die huurverhoging een vast percen tage: 5.5 procent. Staatssecreta ris Heerma van volkshuisvesting heeft dat de Tweede Kamer gis teren in een brief laten weien. Deze zogenoemde huursom- benadering geeft de corporaties de mogelijkheid beter op de markt in te spelen. Voor goedlo pende woningen kan de huur met 7,5 procent worden ver hoogd, voor minder gewilde woningen kan de verhoging be perkt blijven tot 4,75 procent of kan de huur zelfs worden ver laagd Heerma stelt daarbij de voorwaarde dat de totale som aan huuropbrengsten die de corporaties innen, gelijk blijft. De gemiddelde stijging zal dus 4,75 procent per corporatie moeten zijn. Die stijging acht Heerma nodig om ervoor te np dal de aocWe huureet tor over voldoende middelen blijft beschikken om woningen te verbeteren en om de finan ciële positie van de woningcor poraties te waarborgen. Heerma verwacht niet dat de huursombenadering zal leiden tot meer individuele huursubsi dies \is ei.it lodi pebauri nl de staatssecretaris zijn beleid te rugdraaien. De woningcorporaties zijn blij met het nieuwe beleid De Na tionale Woningraad (NWR), een overkoepelende organisatie van woningbouwverenigingen, rea geerde gisteren positief op de voorstellen van de staatssecre taris De NWR verwacht overi gens dat veel corporaties een grotere gemiddelde stijging zul len doorvoeren dan de 4.75 pro cent Dat komt omdat de corpo raties bang zijn dal subsidies zullen verdwijnen als de rijksbe groting onder druk blijft staan. Ook wijt de \WR dat aan het schrappen van de jaarlijkse sub sidie voor de verbetenng van tienduizenden huurwoningen. De Nederlandse Woonbond is minder positief De bond be schouwt de plannen als een aantasting van de rechtszeker heid van de huurder en is bang dat de corporaties eerder de maximale dan de minimale huurverhoging zullen doorvoe- Onderwijs bereidt zich voor op acties den haag theo haerkens Terwijl de grote onderwijsbon den met behulp van een enquê te trachten de stakingsbereid heid van hun leden in kaart te brengen, kondigde een kleine groep jonge en ontevreden leer krachten, de zogenoemde nahossers, gisteren al acties aan voor 12 mei. De lerarensalarissen moeten flink omhoog en de honderd miljoen gulden die minister Rit- zen en staatssecretaris Wallage van onderwijs vorige week voor dat doel lospeuterden bij het kabinet, is daarvoor niet ge noeg. Honderd miljoen gulden is een fors bedrag, maar voor het verbeteren van de lerarensala rissen is het niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat. Gelijkeljk verdeeld kunnen 200 000 leerkrachten er 500 gul den per jaar op vooruit gaan. Gemiddeld liggen de salaris sen in het onderwijs - van basis school tot universteit - 10 pro cent achter bij de inkomens van werknemers met vergelijkbare functies. Bij elkaar is anderhalf miljard gulden nodig om de achterstand op te heffen. Maar de -kans dat dat geld binnen af zienbare tijd beschikbaar komt, is niet groot. De honderd miljoen gulden die Ritzen en Wallage voor de poorten van de hel wegsleepten, zijn geen extraatje voor het on derwijs. Het bedrag is slechts de korting die zij wisten te bedin gen op de 450 miljoen gulden die onderwijs moet inleveren om tegenvallers op te vangen. Na het rondje in het kabinet mag er één sigaar blijven liggen in de doos van onderwijs. Toen Ritzen en Wallage met hun portefeuilles zwaaiden om dreigende bezuiniging op hun begroting af te wenden, schaar den de grote onderwijsbonden Abop, KOV, PCO en NGL zich onmiddellijk achter hen. De bonden realiseren zich maar al te goed dat bezuinigen betekent dat de rechtspositie van leer krachten niet of nauwelijks ver betert. De ongeveer dertig mil jard gulden die jaarlijks be schikbaar is voor het onderwijs in ons land, gaat immers voor het overgrote deel op aan sala rissen. Daarnaast is de speel ruimte gering. Het nieuwtje over de honderd miljoen gulden die Ritzen en Wallage wisten te redden, heb ben de bonden met gemengde gevoelens ontvangen. „Een eer ste stap in de goede richting", aldus een woordvoerder van de Abop. de grootste onderwijs bond De organisatie is zich er van bewust dat de marges smal zijn. De verwachtingen zijn dan ook bescheiden. „Wat in tien jaar is misgegaan met de onder- wijssalarissen, kun je niet in tien maanden goed maken Het heeft geen zin om onredelijke eisen te stellen." De KOV- woordvoerder stelt zich radica- 1 Miljard beimnigen lige onderwijsminister Deetman Ier op: „Ritzen. Wallage het kabinet zijn nog niet van ons af Die anderhalf miljard gulden moet er echt komen" Maar ook de KOV realiseert zich dat de achterstand niet in één klap kan worden goedgemaakt. De onderwijsbonden hebben vijf eisen op tafel gelegd die zij voor het einde van deze kabi netsperiode verwezenlijkt willen zien. De aanvangssalanssen moeten omhoog; leraren moe ten sneller aan hi want nu kan dat wel 27 jaar du ren, de zogenaamde Wiso-kor- ting van een half procent die hen in 1982 werd opgelegd, moet volgend jaar en niet pas in 1995 worden geschrapt en de top zitten, positie van het niet onderwij zend personeel moet beter Bij elkaar vergen deze verbeterin gen 700 miljoen gulden En dat is heel wat meer dan op dit mo ment beschikbaar is De bonden houden voorlopig hun hart vast. „Want we weten nog lang niet hoe Ritzen en Wallage die 350 miljoen aan be zuinigingen bij elkaar willen krijgen." De woordvoerder krijgt al visioenen van grotere klassen, die de werkdruk in de scholen alleen maai verder op drijven Dat is met een beetje extra geld niet goed te maken. „De salarissen zi|n maar een deel van het probleem, de dage lijkse gang van zaken op de scholen is al moeizaam ge- IKN| Vooral beginnende leerkrach ten zijn ontevreden en het op trekken van de aanvangssalans sen heeft een hoge prioriteit. ..Maar het is niet zo dat de an dere eisen dan vervallen." De 'nahossers' oefenen druk uit door nu al acties aan te kon digen. Zij wachten de enquête en het overleg van de bonden met de leden op 11 mei niet af. Stoppen met de energieverslin dende vernieuwingsprojecten ligt voor de hand. maar er wordt ook gedacht aan estafettesta kingen. scholen beurtelings jrlat laten gaan Staken ligt gevoelig in onderwijsland, maar net on genoegen is groot De voorbe reidingen lopen al „Er komt kinderopvang en de examens in mei gaan pMQOB

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5