Leidsch Dagblad Nederland koploper met inflatie Spitsheffing in Randstad Kabinet bezweert crisis op nippertje Ongewone rust BEL: Kaartje Leidse Schouwburg nieuwe seizoen nog niet duurder 'Zware criminaliteit zoekt heil in Leiden' 'Madam Speaker' met pruik en lieslaarzen DINSDAG 28 APRIL 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39838 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Ontvoering yi Q Leidse Monique I O Bredewold heeft na 2,5 jaar procederen haar kinderen uit Egypte terug. Timman in finale Jan Timman plaats- vL I te zich in Linares voor de finale van het kan didatentoernooi. Timman won zijn laatste partij. amsterdam yvonne zonderop Ieder jaar weer zwaait het 'waarschuwende vingertje' van de somber ogende bankpresi- dent richting regering. Duisen- berg houdt de regering Lub- bers-III ditmaal verantwoorde lijk voor de stijging van de infla tie tot bijna 4 procent De over heid heeft volgens hem immers allerlei maatregelen doorge voerd waardoor de prijzen om hoog zijn gevlogen: de tariefs verhogingen in het openbaar vervoer, de extra huurstijging en de verhoging van de benzine accijns. Samen leggen al die maatregelen een 'bodem in de inflatie' waardoor het „bijzon der moeilijk wordt' de prijsstij ging tot onder de 2 procent te rug te dringen Het percentage van 2 procent wordt door de ge zamenlijke bankpresidenten in de EG 'wenselijk' geacht. Volgens Duisenberg grijpt het kabinet te gemakkelijk naar las tenverhogingen om het finan cieringstekort terug te dringen De koopkracht, de investerin gen en de groei van de werkge legenheid komen daardoor on der druk te staan. In een derge lijke situatie floreert de inflatie omdat burgers en bedrijven door looneisen en prijsstijgin gen tóch proberen er iets beter van te worden. Een eerste stap in de goede richting is volgens de bankpre- sident een verlaging van de btw. Hij heeft er echter weinig ver trouwen in dat die er ook zal komen, „eerst zien, dan gelo ven" zo zei hij. Verder drong Duisenberg aan op bezuinigin gen en loonmatiging. Pagina 7: Bedrijven zitten goed in slappe was. Dronken Pool rijdt champignons klem eindhoven Een dronken Poolse chauffeur heeft gisteren in Eindhoven een vrachtwagen met bijna 18.000 kilo champignons klemgereden onder een viaduct. De vrachtwagen was 40 centi meter te hoog voor het viaduct. De 42-jarige bestuurder, die bij na 3 promille alcohol in zijn bloed had, is ingesloten. De politie had al eerder melding gekregen van een vrachtwagenbestuurder op de snelweg van Venlo naar Eindhoven die lege bierblikjes naar buiten gooide. Eerste Chinese contract binnen peking Op de vierde dag van het bezoek van minister An- driessen van economische zaken aan China, is het eerste con tract tussen een Nederlands en een Chinees bedrijf onderte kend. Het gaat om een samenwerkingscontract tussen het bag- gerconcem Koninklijke Boskalis Westminster en het staatsbe drijf China Harbour Engineering Company (CHEC), het grootste baggerbedrijf ter wereld. De omzet van Boskalis zal hierdoor naar verwachting de komende jaren met 'enkele honderden mil joenen guldens' toenemen. Boskalis zag de winst vorig jaar ove rigens verdubbelen tot 46,7 miljoen gulden. Dierentuin verkoopt bewoners moskou De dierentuin van St. Petersburg is uit armoede be gonnen met de openbare verkoop van zijn bewoners. Tijdens twee veilingen sinds maart zijn vogels, elanden en andere dieren verkocht. Papegaaien en moerasschildpadden bleken het popu lairst en brachten tussen de 130 en 215 roebel per stuk op. 'Inspanningsverplichting' voor minima den haag gpd Het kabinet heeft een crisis voorlopig afgewend. Premier Lubbers, vice-premier Kok en minister De Vries van sociale zaken hebben elkaar gevonden in een 'inspanningsverplichting' om de koopkracht van de laag ste inkomens „zoveel mogelijk" te beschermen. Daarbij wordt ook gelet op het „geheel van de inkomensverhoudingen", zo schrijven ze in een brief aan de Tweede Kamer die na anderhal ve dag van koortsachtig overleg in elkaar is gesleuteld. De Ka mer debatteert morgen met het kabinet over de zaak. Letterlijk stellen Lubbers. Kok en De Vries: „Dit betekent con creet dat het kabinet zich ten uiterste wil inspannen om de koopkrachtachterstand gerin ger respectievelijk zo gering Vingertje Duisenberg zwaait weer De prijzen in Nederland stijgen dit jaar en volgend jaar sneller dan in andere Westeuropese landen. Deze som bere boodschap heeft president W. Duisenberg van De Nederlandsche Bank (DNB) in het jaarverslag dat van daag is gepresenteerd. Volgens hem is Nederland in drie jaar tijd 'bevorderd' van hekkesluiter tot Europese koplo per als het om de inflatie (geldontwaarding) gaat. Grote schuldige is volgens hem de overheid. monchen» Ongewone rust in Duitsland. Achttien jaar is het ge leden dat er voor het laatst werd gestaakt maar nu is het dan ook goed raak. Het overheidsperso neel is in actie gekomen voor ho ger loon. Het gevolg is dat het openbare leven volledig stilligt. De ambtenaren eisen 9,5 procent maar de overheid wil niet verder gaan dan 4,8 procent Ook in München staan de treinen keurig gerangeerd. Pagina 7: Stakingen Duitsland breiden uit FOTO AP Geen krant ontvangen 071 - 161499 HET WOORD IS AAN Goede smaak kan het ook zonder kostbaarheid stellen. Frtdcnk van Eeden VANDAAG Familiebenchten Feiten en meningen - Info leiden/wassenaar* De Leidse Schouwburg verhoogt de prijzen ko mend seizoen niet.Tioewel minister d'Ancona vindt dat kaartjes gemiddeld zes gulden omhoog moeten. Bij de kleinere theaters zou een toe gangsbewijs ongeveer 2.50 meer moeten kos ten, aldus het gisteren gepresenteerde kunsten plan 1993-1996. Met deze verhoging dienen de toneelgezelschappen, die met 5 procent worden gekort, de financiële klap op te vangen. Volgens Elvire Wagener van de Leidse Schouw burg zijn de toegangsprijzen voor het komend seizoen al vastgesteld. „Overigens mogen de schouwburgen zélf hun toegangsprijs bepalen." Het LAK-theater in Leiden is niet blij met de maatregel. Coördinator Roland Helmer: „We overwogen onze prijzen iets te verhogen. Maar als dit gebeurt, dan is die 'winst' in één klap weg. We brengen hier nogal wat experimentele pro- dukties en ik vrees dat mensen daar geen 25 gul den vóórwillen neerleggen." J. Wessels, programmeur van het Wassenaarse Warenar-theater, voelt zich 'overvallen' door de plannen. „We willen in elk geval het theater voor een zo groot mogelijke groep mensen toeganke lijk houden." LEIDEN ROY KLOPPER Politie 'overvallendoor plan Maij Door de harde aanpak van de zware criminaliteit in de grote steden verplaatst de harde misdaad zich naar kleinere ge meenten als Lelden. De eerste tekenen hiervan dienen zich al aan: meer wapenbezit, over vallen en afrekeningen. Dat zegt B. Poeiert, oud-hoofd commissaris van de Leidse po litie, in een Interview in deze kranL Poeiert is ervan overtuigd dat de tendens naar zwaardere criminaliteit in Leiden de ko mende jaren wordt doorgezet. Hoewel Leiden minder politie- kan inzetten dan de grote steden, verwacht Poeiert dat de reorganisatie die heeft geleid tot regionale politie korpsen vooralsnog voldoende mogelijkheden biedt om de zware criminaliteit te bestrij den. Vorige week maakte het Leidse politiekorps zijn jaar verslag over 1991 openbaar. Grote lijnen zijn toenemend wapenbezit, een record-aantal moorden en steeds agressiever gedrag van criminelen. den haag gpd Er komt een spitsheffing voor automobilisten in de Randstad. De spitsheffing in de vorm van een elektrische tol geldt vanaf 1996 en vervangt plannen voor tolpleinen en spitsvignetten. Minister Maij (verkeer en water staat) maakte dit gisteren be kend. Automobilisten die tussen 6 en 10 uur 's morgens van nog nader vast te stellen wegen in de Randstad gebruik maken, dienen via een kwartaalabonne ment of losse verkoop een be paald bedrag te betalen. Hoe veel dat is, kan Maij nog niet zeggen. De hoogte van de hef fing moet door een nieuw kabi net worden vastgesteld. Als een 'dagkaart' vijf gulden zou kos ten, betekent dat voor de forens in de Randstad een lastenver zwaring van ongeveer duizend gulden per jaar. De controle vindt steek proefsgewijs plaats op basis van kentekens met behulp van vi deo-camera's. Automobilisten die slechts af en toe in de spits verzeild raken, kunnen geld bij een incassobureau storten. Elke keer kan een bedrag worden af geschreven via het bellen van een 06-npmmer of het gebruik van een speciale telefoonkaart. In de regio Leiden is met ver bazing gereageerd op de plan nen. Woordvoerder H. Vergeer van de rijkspolitie in het district Den Haag is 'compleet overval len' door het bericht. „Ik heb dan ook geen idee hoe ze het willen invoeren." Ook de Leidse politie heeft geen idee wat de plannen voor de stad en de re gio gaan betekenen. „Dit is alle maal nieuw voor ons. Voordat ik een kreet ga slaken moet ik eerst meer informatie hebben." Het provinciebestuur van Zuid- Holland kon nog niet reageren. Gedeputeerde Staten bespraken de plannen vanmorgen. In verband met Koninginnedag zijn onze kantoren op donder dag 30 april gesloten Voor het plaatsen van advertenties m onze edities van vrijdag 1 mei en in de diverse rubrieken van zaterdag 2 mei zijn de sluitingstijden als volgt Donderdag 30 april: Gewone advertenties, Fam. berichten, woensdag 29 april 12 00 uur donderdag 30 april 08 00 uur Vrijdag 1 mei: Autorubriek, Sleuteltjes. Gewone advertenties, Fam. benchten, Zaterdag 2 mei: Onroerend Goed. Personeel. Gewone advertenties. Fam. berichten, Directie Leidsch/Alphens Dagblad woensdag 29 april 10 00 uur woensdag 29 april 14 00 uur woensdag 29 april 17 00 uur vrijdag 1 mei 08 00 uur woensdag 29 apnl 16 00 uur woensdag 29 april 16 00 uur vrijdag 1 mei 12 00 uur vrijdag 1 mei 17 00 uur mogelijk te doen zijn". Elders staat nog dat de regering „een bijzondere verantwoordelijk heid heeft voor de koopkracht- bescherming van diegenen die op de koppeling zijn aangewe- In een eerste reactie liet PvdA-fractieleider Wöltgens we ten 'tevreden' te zijn met het bereikte resultaat. De dreiging van afgelopen vrijdag dat het kabinet een koopkrachtdaling van één procent voor de mini ma zou aanvaarden is weg, al dus Wöltgens. CDA-fractieleider Brinkman zei afgelopen vrijdag de kabinetsbesluiten te steunen. „En dat blijft zo nu hetzelfde besluit netjes op papier staat." Pagina 3: Lubbers geeft geen duimbreed toe Cijferfetisjisme blijft Haagse politiek beheersen londen cees van zweeden correspondent Een fatsoenlijk damestoilet is er niet en de kapper in de catacomben van het eeuwen oude gebouw knipt alleen mannen. Maar het Britse Lagerhuis, 's werelds meest ex clusieve herenclub, heeft gisteren een vrouw tot voorzitter gekozen. Betty Booth- royd (Labour) is de eerste Madam Speaker. Hoewel in Amerika en Europa de voor zitter van het Britse Lagerhuis soms wordt gezien als een onfortuinlijke rugby- scheidsrechter, weten de Britten zelf wel beter. Voor hen is de voorzitter de hoeder van 's werelds oudste democratie. Zo be langrijk is de voorzitter, dat de koning hepi zelfs acht keer liet onthoofden. Het kleur rijke tafereeltje in de Tower, waar de beu len geestdriftig hun handwerk verrichtten, behoort nu tot het verleden. Maar dat is dan ook de enige traditie die verloren is gegaan, zoals Madam Speaker weldra zal merken. Als voorzitter zal ze el ke werkdag een reeks van eeuwenoude handelingen moeten verrichten die begint met een kleine processie naar de histori sche vergaderzaal van het Lagerhuis. Een maal in de vergaderzaal, dient de voorzit ter een korte buiging te maken en enkele gebedjes te zeggen alvorens haar arbeid aan te vangen. Het eigenlijke voorzitterswerk is tamelijk gevarieerd, omdat de leden elkaar in steeds weer andere kroegtaai bejegenen. Betty zal dan met harde hand moeten in grijpen en heeft er nu al geen geheim van gemaakt dat ze desnoods het hele Lager huis zal schorsen. Goddelijk is de huisvesting van de voor zitter. Betty zal een vleugel van het Lager huis betrekken waar de ambassadeur van een Derde Wereldland zich niet voor zou hoeven te schamen. Vanuit Speakers Hou se kan ze zowel de Thames overzien als Westminster Abbey, en vele van de vertrek ken zijn behangen met goud en fluweel. Vroeger placht de voorzitter bij zijn ver trek het tafelzilver mee te nemen omdat het bij de functie behorende salaris ontoe reikend was. maar daar is de laatste jaren wat aan gesleuteld. De voorzitter verdient nu een slordige twee ton, ongeveer even veel als een minister. Omdat nooit eerder een vrouw aan het hoofd heeft gestaan van 's werelds oudste en volgens Engelsen enige parle ment, brengt de verkiezing van Betty Boot- hroyd wel enige netelige problemen met zich mee. Zo zal Madam S/xaker zich niet willen tooien met de pruik die 154 heren op hun hoofd hebben gehad, en ook de bij het ambt behorende lieslaarzen worden als ietwat onelegant beschouwd voor een vrouw die haar loopbaan ooit begon als danseres. Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 19 HET WEER Verwachting tot morgenavond Perioden met zon Vannacht naar het oosten weg trekkende regen Overdag peno- den met zon, maar in het binnen- land ook nog een bui Minimum- temperatuur 6 graden. Middag- temperatuur 12 graden. Wind uit noordwest tot west mabg. kracht Huisdieren verwaarloosd De inspecteur van de Dierenbe scherming heeft in een tuin aan de MariSnpNbtmi j^iiiiwn een vuilniszak met naar schat ting negen dode cavia's rn twee dode konijnen aangetroffen. In een vervuild hok zaten boven dien enkele verwaarloosde ko nijnen. Eerder al had de Dieren bescherming in de buurl van de tuin zeven loslopende cavia's gtA.ingvn, w.i.irv.in er twee bin nen enkele uren overleden. De eigenaar van de dieren, die gisteren niet thuis was. krijgt binnenkort opnieuw bezoek no de InepeciBur. Die zal het voorlopig laten bij een waar schuwing. „Het liefst had ik de dieren nu al weggehaald, maar de wet is op dit punt zo krakke mikkig dat ik dat niet kan. Een van de eten Ie dei dieeen watec en voer moeten hebben. Nou, dat hadden ze ook." HOELANG N002MKR? Ja. ik —m iw mvafectia- - I Par moond 27.80) vwoutoma- livcho betaling* I Pa* kwartaal (18010) via accept Naam an voorlattara Explosie loopt met sisser af De ontploffing van een geiser in een flatwoning aan de Trom- plaan in Ocgsteeest liep van morgen letterlijk en figuurlijk met een sisser af. De geëvacu eerde bewoners van het flatge bouw konden al na enkele mi nuten terug naar hun huizen, nadat de hoofdkraan van de gasleiding was dichtgedraaid. De schade bleef beperkt. De explosie ontstond toen een 29 jarige bewoonster na het douchen de kranen van de gei ser dichtdraaide en het appa raat bleef doorbranden. De gei ser klapte uit elkaar en er stroomde gas en water weg. De vrouw zette onmiddellijk alk* ramen open en waarschuwde politie i-ii brandweer Nummor ba n k.' grof okonrog Mondt ofconmg Dor# bon m aan onvotop. r lotdftcb Dagblad Ant wnccd nummw 10060 2300 VB LoMtan 8 VI2H 1 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1