Leiden Regio Criminelen zoeken nieuw gebied Vorming van een groot regiobestuur ver weg 'Niet bemoeien met slaapkamer-zaken BOUWPLANNEN? Nog geen beslissing over fusie van EWR DINSDAG 28 APRIL 1992 13 Schilder /i p Theo van Wolde I D werkte 42 jaar als schilder bij het Leidse be drijf Van Muiden: Je moet de verf aanvoelen, dan is het een fluitje van een cent." Dochters sê q Leidse heeft na I O tweeeneenhalf jaar I dochtertjes terug uit Egyp te. N DIJK EMiEl FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET Ongeval op Lage Rijndijk leiden Bij een ongeluk op de Lage Rijndijk zijn gistermiddag twee vrouwen uit Leiderdorp gewond geraakt. Een 19-jarige fietsster botste volgens de Leidse politie tegen een 22-jarige bromfietsster die haar voertuig niet goed onder controle had. De twee vielen tegen een geparkeerde auto, die daardoor schade opliep. De bromfietsster liep letsel op aan haar been, de fietsster raakte gewond aan haar hoofd. Beiden zijn overgebracht naar het AZL Koepel valt op auto's leiden Twee auto's die geparkeerd stonden aan de Roosevelt- straat hebben gistermiddag aanzienlijke schade opgelopen toen een koepel van het dak van het bedrijfspand van Mexx waaide. Werknemers van een bedrijf uit Didam waren op het dak bezig met het verwijderen van de lichtkoepels. Been uit kofferbak leiden Bij de politie kwam gisterochtend een melding binnen van verontruste mensen die een been zagen steken uit de koffer bak van een auto. Het voertuig stond geparkeerd aan de Evert - senstraat. Agenten ontdekten dat er inderdaad een been uit de klep stak. Het was echter geen echt been, maar een plastic ge vaarte. „Een zeer goede replica", aldus de politie. Kentekenplaten weg leiden Onbekenden hebben twee kentekenplaten weggehaald van een auto die stond geparkeerd op het terrein van bij Nieu- weroord aan de Rijnsburgerweg. De diefstal is vermoedelijk door criminelen gepleegd, aldus politiewoordvoerder D. Graveland. Volgens hem komt het de laatste tijd vaker voor dat kenteken platen worden verwijderd. Afgelopen weekeinde werden bij voorbeeld een Belgisch en een Duits kenteken gestolen. Omdat het in beide gevallen gijig om slechts één nummerbord, hebben vermoedelijk verzamelaars deze diefstallen op hun geweten, al dus Graveland. „Maar als er twee worden verwijderd, moet je denken in de richting van criminele activiteiten." Geld uit huis leiden Twee armbanden, een horloge en 2500 gulden contant geld zijn gisteren op klaarlichte dag gestolen uit een woning aan de Oude Vest. De daders hebben het raam van een slaapkamer op de eerste verdieping opengeschoven om binnen te kunnen komen. De diefstal is volgens de bewoners gepleegd tussen twaalf uur en kwart voor drie. Regiobestuurders in debat oegstgeest/leiden Woningbouw in de polders in deze regio kan alleen maar wor den voorkomen als gezinsleden bij elkaar blijven wonen. Kinde ren die zelf gezinnen met kin deren hebben gesticht moeten dan bij hun vader en moeder onder een dak blijven. Op die manier stijgt immers de gemid delde woningbezetting en zijn er minder woningeq nodig om iedereen te huisvesten. Maar omdat niemand bereid is deze welvaart in te leveren, is er geen alternatief voor het opofferen van groen voor woningzoeken den. Dat betoogde de Leidse PvdA- wethouder T. van Rij (ruimtelij ke ordening, volkshuisvesting) gisteravond in het openbare de bat met de Oegstgeester D66- fractie-voorzitter M. Poelmans in het partycentrum La France in de Leidse buurgemeente. „Ik ga me niet bemoeien m^t wat er in de slaapkamers gebeurt", maakte Van Rij het twistgesprek heel concreet. „Nee, maar de de overheid maakt wel uit waar die slaapkamers staan", reageerde zijn opponent Poelmans. De twee liggen al maanden met elkaar in de clinch over de eventuele bebouwing van de Oegstgeester Broek- en Si- montjespolder ten behoeve van Leidse woningzoekenden. Hun discussie speelde zich echter vooral in de krant af. Gister avond troffen df kemphanen el kaar in een direct duel onder leiding van de hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad, J.G. Majoor. Na afloop bleken de twee geen stap nader tot elkaar te zijn gekomen. In Oegstgeest gaat D66, geen collegepartij, de strijd aan tegen de in de buurgemeente uitdij ende sleutelstad. De pogingen van de democraten om Leiden de t dit v men al te houden, bestempelde Van Rij gisteravond als 'achter hoedegevechten'. Voor hem staat vast dat in het Oegstgees ter gebied nog voor 2000 enkele honderden huizen zijn ge bouwd, ook al geven recente berekeningen aan dat er miljoe nen guldens tekort zijn voor het bouwplan. De Leidse wethouder maakte ook duidelijk dat hij van het spreidingsbeleid dat Poelmans voorstaat nog minder verwacht dan van het opkrikken van de gemiddelde woningbezetting. Volgens Poelmans is de Leidse regio vol. Hier nog meer bou wen gaat ten koste van de kwa- GERT VISSER (CH£F) Ondanks zijn sombere voorspellingen verwacht Poeiert dat het hoge aantal van zes moorden in 1991 een uitzon dering vormt. „Eigenlijk was het vrijwel alleen inciden ten-misdaad. Kijk maar naar de Bosrode-moord, die is gepleegd na een ruzie over fietsgedrag." leiden roy klopper vervolg voorpagina Poeiert vreest anderzijds dat an dere vormen van zware mis daad steeds vaker gaan voorko men in Leiden. De grond in de grote steden is de misdadigers te heet onder de voeten gewor den. „De speciale opsporings teams in bijvoorbeeld Amster dam werken perfect, het werk gebied van de onderwereld ver plaatst zich." Problemen zijn dus aanstaan de, hetgeen een zware wissel kan trekken op de politie. Poe iert illustreert dit met cijfers. „In Amsterdam loopt één agent rond op 175 inwoners. Hier in Leiden is dat er één op de 550; net zo veel als in Drenthe." Het staflid van het kersverse politie korps Hollands Midden, waar onder ook Leiden valt, wil even wel niet meteen roepen om meer mensen. Hij heeft hoge verwachtingen van de mogelijk heden die de nieuwe regionale politie-organisatie biedt. „Door de samenvoeging kunnen we mensen uit de regio tot Gouda optrommelen bij grote zaken. Daar liggen dus mogelijkhe den." De verschillende moordzaken van het afgelopen jaar leidden tot een onwaarschijnlijk aantal van een kleine 10.000 overuren voor de Leidse recherche. Poe iert acht dit onverteerbaar. „Enerzijds zijn die mensen am per meer thuis, en anderzijds wennen ze aan het bijna struc turele extra inkomen dat ze over een lange periode hebben." Een oplossing voor dit probleem is moeilijk aan te dragen. „Het is te hopen dat het dit jaar rustiger blijft in de stad." Poeiert is tevreden over het oplossingsprercentage van de grote misdrijven. Met uitzonde ring van de zogenaamde bal- penmoord in de Witte Rozen straat, zijn alle moorden tot klaarheid gebracht, al duurde dat soms lang (de Bosrode- moord na een half jaar). Door al het overwerk van de recherche in '91 bleven 'kleinere' onder zoeken wel eens liggen. Dat was onder meer het geval bij de fraudezaken in de Petrusparo chie en bij deANBO. Het leidde nogal eens tot ge mor bij de direct betrokkenen. „We hebben uitgelegd wat de redenen waren voor de vertra ging. Daarvoor bestond in het algemeen begrip." De politie heeft zelf ook wat te morren. In het jaarverslag is paragraaf gewijd aan de koffieshops in de stad. De daarvan wordt verklaard door de aanzienlijk, belastingvrije winsten die worden gemaakt. Steeds vaker krijgt de politie te maken met onbegrip dat er niet wordt ingegrepen. Volgens Poe iert is het geenszins de bedoeling plotseling moeilijk te doen over een onschuldig stickie. „Het gaat meer om het circuit waar in die jongeren terecht komen, op een leeftijd dat ze toch al niet het stevigst in hun schoenen staan." Poeiert vreest dat jongeren grote kans lopen om in dergelijke zaken in aanraking te komen met mensen en gebruiken die wel bedreigend kunnen zijn. Om nog maar te zwijgen van de koffie shops waar hard drugs en gestolen spullen over de toonbank gaan. Poeiert: „De paragraaf in het jaarverslag moet worden ge zien als een seintje naar het openbaar ministerie om de ontwik kelingen rond de koffieshops eens kritisch te bekijken." liteit van de woonomgeving in deze regio. Er zal een tekort ontstaan aan frisse lucht, mooi uitzicht, recreatiegebieden en plekken waar het stil is. Boven dien wordt het aantal woning zoekenden niet lager door wo ningbouw, betoogde de D66'er. Daarom vindt Poelmans dat een 'zeker spreidingsbeleid' moet worden gevoerd. Volgens Van Rij echter wor den door een spreidingsbeleid enorme verkeersstromen op gang gebracht. De afstand tus sen woon- en werkplaats kan al leen door een verstedelijking van de Leidse regio kort worden gehouden. „Het is beter dat de Leidse universiteit groeit dan dat ze een nieuwe universiteit in Drenthe beginnen." En: „In het verleden is de blunder be gaan Alphen en Woerden als groeikern aan te wijzen. Naar die gemeenten rijdt hooguit twee keer per uur een trein. En dus gaat iedereen er met de au to naartoe. De wegen raken vol en er moeten nu dan ook nieu we worden aangelegd. Dat gaat ook ten koste van groen." Volgens Van Rij schuift Poel mans met zijn pleidooien voor spreiding het probleem weg. Hij wees er op dat uitvoering van de plannen van D66 ertoe leidt dat straks alleen mensen met veel geld nog zelf kunnen bepa len waar ze wonen. „Waarom moeten gemeentegrenzen voor de een harder zijn dan voor de ander?". D66 is dus eigenlijk Groen Rechts, vatte voorzitter Majoor provocerend samen. Poelmans ging daar niet op in. Hij stelde vast dat als Van Rij zijn zin krijgt heel de Randstad in een file komt te staan voor de enig in dit gebied overgebleven boom. In Oegstgeester raads- verband heeft hij de PvdA en Groen Links om die reden al eens Beton Links genoemd. leiden Op de Vismarkt en de Nieuwe Rijn lan de Burgsteeg stonden kramen met drie planten voor een tientje ('ietje. wietje, woetje, weg is je joetje'), geraniums en eenjarige planten. Vooral vrouwen waren op zoek naar mooie Kaapse viooltjes voor een zacht prijsje. Het was een aangenaam begin van een lieuwe week. „Elke dag is er wel iets, be halve op de maandag", zei een koopster terwijl ze de Afrikaantjes van kwekerij Stienstra bewonderde. Die deed op zijn beurt goede zaken. „De drukte valt ontzet tend mee en de reacties zijn positief. Vol gend jaar staan we er zeker weer", volgens Stienstra. Als er volgend jaar tenminste weer een plantenmarkt is maar daar ziet het volgens Th. Kraakman, hoofdopzichter van de marktdienst wel naar uit: „De verhalen van de kooplieden zijn veelbelovend. Zelf wil len ze volgend jaar wel weer een planten markt. ledereen heeft wel een paar vier kante meter tuin en er zijn aardig wat tuin centra in de omgeving. Volgens mij is er dus wel behoefte". De eerste maandagse markt die gisteren in het Leidse centrum werd gehouden, vloei de voort uit een opdracht van het gemeen tebestuur om iets te organiseren in het ka der van de Floriade die dezer dagen in Zoe- termeer wordt gehouden. En wat lag er meer voor de hand dan een plantenmarkt? De gemeente is van plan medio mei voor het eerst een lapjesmarkt te organiseren. Eveneens op maandag, de enige dag dat vrouwen volgens Kraakman op hun gemak een lapje kunnen uitzoeken. FOTO HINK BOUWMAN WD-Kamerlid spreekt bij dodenherdenking Hel WD Kamerlid F.W Weis glas houdt op 4 mei in de Mare kerk een herdenkingmde Do dienst ter herdenking van de railenen begint die avond in kerk om zeven uur. Burge meester Goekoop spreekt een openingswoord, terwijl loop o.l.v. Hans Brons het muzikale deel verzorgen. Om kwart voor acht begint de Stille Tocht, die eindigt bij het 'Molen de op d< ge Mare bij de Marekerk aan sluiten bij de overige deelne- Uitsluitend leden van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers kunnen zich ter hoogte van de parkeerplaats Nieuwe Beestenmarkt /Lam mermarkt bij de IOC In Mmhy ten. Het meedragen van vlaggen en vaandels in de stoet is niet toegestaan. Bloemetjesactie bewoners Oranjegracht LBPEN» Bewoners van de Oranjegracht houden 20 mei een 'bloemétjes- actie'. Kinderen uil de buurt zullen de omgeving van bomen aan weerszijden van de gracht opvrolijken met kleine planten. De actie wordt gehouden in sa menwerking met de omge vingsvaklieden. In de weken voorafgaand aan het planten /al huurtbewnnrrs worden gevraagd een steentje bij te dragon m de lumen van aanschaf van de planten. Slaagt de actie, en worden de planten goed onderhouden door buurt bewoners. dan wordt de actie volgend jaar Weflk ht lÜgilllll ld De vorming van een groot re giobestuur voor de Leidse regio (met eventueel de Bollenstreek erbij) lijkt nog ver weg. Vinger wijzing hiervoor is het openbaar debat, gisteravond in Oegst geest, tussen de Oegstgeester D66-fractievoorzitter M. Poel mans en de Leidse PvdA-wet- houderT. van Rij. Discussieleider J.G. Majoor vroeg de twee wat de opheffing van de huidige gemeentegren zen eigenlijk nog in de weg staat. Beide partijen hebben zo wel in woord als op schrift hun voorkeur voor één grote, daad krachtige gemeenten al kenbaar gemaakt, dus waarom nog lan ger gewacht? Poelmans is bang dat de cen trumgemeente van dit gebied. Leiden, de andere gemeenten zal dicteren, zei hij. Daarom wil hij de hele regio opdelen in 'ver gelijkbare eenheden' opdat een 'evenwichtige verdeling van be langen'ontstaat. Van Rij begrijpt daar niets van. „Is dit nu een pleidooi voor getrapte verkiezingen. Ik dacht dat we toe wilde naar de situatie waarbij één mens één stem kan uitbrengen." Poelmans: „Precies. Maar we moeten een tussenfase inlassen, op weg naar dat grote regiobe stuur. Dat kan met deelge meenten. Leiden zelf moet dan ook in deelgemeenten worden opgesplitst." Van Rij, met stemverheffing: „Zo n vage tussenfase met indi recte verkiezingen. Dat kan een bestuurlijke vernieuwingspartij als D66 toch niet maken!" Volgens Poelmans echter le ven grote bestuurlijke eenheden bij burgers nog nauwelijks. Als bewijs moeten de opkomstper centages bij de gemeenteraads verkiezingen gelden. Die zijn In Oegstgeest en andere dorpen veel hoger dan in Leiden. Van Rij stelde dat de vorming van een regionaal bestuur voor al wordt vertraagd door de buurgemeenten van Leiden. „Hun bereidheid om bevoegd heden over te dragen, is nog veel te klein. Nu nog bestaat er geen enkele overeenstemming tussen de gemeenten in de Leidse regio over welke polders moeten worden bebouwd." Een Oegstgeester bezoeker van het debat vroeg zich vervol gens hardop af wat nu eigenlijk het verschil is tussen een grote stad die kleinere, autonome ge meenten dicteert of één groot bestuur waarin de centrumge meente het voor het zeggen heeft. „In beide gevallen wordt de Broek- en Simontjespolder volgestampt met huizen en is de Leidse regio nog een stukje onleefbaarder." OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN OEUREN. WANO EN PLAFONDBEKLEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC Voor nieuwbouw en renovatie Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk ttocguninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van K«a« ctrlificMt Kom gewoon eens alles op uw gemak bekaken We geven u graag uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN MDI Atf*. m rbv£u fabnek en showroom De Lasso 60. RneWarenösvwn. M 01713 15361 tefetv 01713-15202 deceuninck S Het nutsbedrijf EWR heeft het overleg over een eventuele fusie met het Alphense waterbedrijf Zuid-Holland Oost (WZHO) voor lopig opgeschort. EWR heeft de gesprekken hierovrr 'in de wachtstand' gezet in afwachting van soortgelijke onderhandelin gen met het Haagse nutsbedrijf GEB. Die zouden moeelijk een fusie opleveren waarbij de EWR de distributie van drinWater in eigen handen kan hou^fn. Dat zei EWR-directeur 1 Haiikcm gistermiddag tijdens dc algemene vergadering van aandeelhou ders. Door een fusie met het Alphense waterbedrijf zou de EWR de distributie van drinkwater moeten afstaan. Is het mogelijk met Den Haagcn de Duinbedrijvcn Zuid-Holland tot overeenstem ming tc komen dan kan dc EWR de gehele 'watertak' (produktic en distributie) behouden. Voorde laatstgenoemde fusie heeft, zo zei Haijkcns gisteren, ook het Energiebedrijf Rijswijk/Leidschen- dam belangstelling. De aandeelhouders van dc I WR reageerden enigszins veront rust op de nieuwste fusieperikclen. Krap drie jaar geleden fu seerde de Leidsche Duinwatermaatschappij met het Energicbc drijf F.BR tot de EWR. De resultaten daarvan zi|n nog ntet goed tc overzien, zo menen de deelnemende gemeenten. Ilaijkcns .Die nieuwe fusiegolf komt op ons af. Het is de vraag of er wel tijd is om de resultaten van de vorige fusie af te wachten voordat we verder gaan. We moeten dat nog onderzoeken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13