BVD wijst Russen uit De paradox van Simons Operatie helpt bij epilepsie Binnenland Akkoord in metaal 'D$ RliIJS) YAï f DE GKZOi ÏDHEID Zilveren Kruis wil ziekenfonds Verhuizen naar de buren VRIJDAG 24 APRIL 1992 ANP Algtmttn Nederland* Persbureau CPO Gemeerncbappe*ake Perv>r"d Politie lost 72 inbraken op wognum Met de aanhouding van een 39-jarige Amsterdam mer heeft de politie van het Noordhollandse Wognum 72 inbra ken opgelost in bedrijven in Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Flevoland en Gelderland. De buit bestond uit computer- en fax apparatuur, autoradio's, cassetterecorders, geld en drie auto's met een totale waarde van circa een half miljoen gulden. De po litie betrapte de man op 3 apriJ op heterdaad tijdens een inbraak bij een bouwbedrijf in Spanbroek. De man pleegde de meeste inbraken alleen. De politie verwacht vier handlangers aan te houden, maar die zouden slechts bij een klein aantal inbraken betrokken zijn geweest. Van de buit zijn slechts een TV, een vi deorecorder en een laserprinter teruggevonden. Heroïnelijn naar Portugal opgerold Rotterdam De narcoticabrigade van de Rotterdamse politie heeft een bende opgerold, die sinds begin vorig jaar tientallen kilo's heroïne van Nederland naar Portugal heeft gesmokkeld. Een van de hoofdverdachten zou vanuit zijn cel in het huis van bewaring in Rotterdam en later in de Amsterdamse Bijlmerbajes de smokkel hebben georganiseerd. De man onderhield vanuit de gevangenis persoonlijke en telefonische contacten met leve ranciers, afnemers in Portugal en koeriers. In totaal zijn 22 ver dachten aangehouden, tien in Nederland en twaalf in Portugal. Twee Rotterdammers werden in Portugal op heterdaad betrapt, toen zij vijftien kilo heroïne het land in wilden smokkelen. Bij een vrouw in Beverwijk werd nog eens een kilo in beslag geno men. Bonden geven toe bij ziekteverzuim Geen verband met arrestaties in Frankrijk en België' Een trap na. Zo ervaart Leonid Tsjemoesjkoer, ex-corres pondent van de Russische krant Komsomolskaja Pravda, zijn uitzetting uit Nederland. Gisteren werd bekend dat hij en zijn collega's Yevgeni Klesjkov van Tass en Leonid Lipojakov van Novosti plus een anoniem gebleven han delsattaché van de Russische ambassade wegens spiona ge Nederland moeten verlaten. De Binnenlandse Veilig heidsdienst zou hen twee jaar lang in de gaten hebben gehouden. MOSKOU HANS GELEUNSE Terug in Moskou ontkende Tsjemoesjkoer gisteren dat hij heeft gespioneerd. Hij houdt het er op dat hij is teruggeroe pen door zijn werkgever wegens reorganisatie. Hij wilde gister avond alleen nog kwijt dat hij een nieuwe baan krijgt op de commerciële afdeling van de Komsomolskaja. Voor de chef van het bureau Europa van Tass kwam het bericht over spionage van Klesjkov nogal onverwacht. „Wij hebben er geen enkele in formatie over. Het enige wat wij weten, is dat ook Tass op grote schaal aan het reorganiseren is en bijna de helft van de buiten landse correspondenten heeft teruggeroepen". Hij houdt er op dat Klesjkov in het kader van die reorganisatie naar huis is geroepen. Volgens BVD-zegsman De Vries is het viertal met stille' trom vertrokken nadat het mi nisterie van buitenlandse zaken de Russische ambassade van een en ander op de hoogte had gebracht. Van een echte uitwij zing is volgens hem geen spra ke. Hen is, aldus De Vries, 'in duidelijke taal te verstaan gege ven dat ze maar beter konden vertrekken'. Minister van binnenlandse zaken Dales, onder wie de BVD ressorteert, sprak anderhalf jaar geleden over ongeveer 25 per sonen wier activiteiten niet door de beugel kunnen. Volgens de BVD-woordvoerder heeft een 'aanzienlijk deel' van deze 25 Nederland inmiddels verlaten. Hij wilde niet zeggen of binnen afzienbare tijd nog meer uitwij zingen te verwachten zijn. In Frankrijk zijn gisteren vijf mensen opgepakt omdat zij zouden hebben gewerkt voor een netwerk van de SVR, de op volger van de KGB. Vier zijn in middels weer op vrije voeten, maar een Belg wordt door de Direction du Surveillance du Territoir, de Franse BVD, nog vastgehouden wegens 'geheime contacten met een vreemde mogendheid'. Veertien dagen geleden wees België vier Rus sen, onder wie twee diploma ten, uit. Volgens De Vries be staat er geen verband tussen de drie affaires. Na een nieuwe taaie onderhan delingsronde hebben de me taalwerkgevers en de bonden elkaar gisteren gevonden over een nieuwe cao voor de grootste bedrijfstak in de marktsector. De werkgeversorganisatie FWM is bereid het resultaat te verde digen voor hpar leden, maar wil het geen principe-akkoord noe men. De bonden zijn na anderhal ve week van stakingen in de kleinmetaal uiteindelijk toch akkoord gegaan met negatieve prikkels' om het ziekteverzuim terug te dringen, zij het op be scheiden schaal en onder voor behoud. Als het ziekteverzuim over twee jaar niet met 1,13 procent is verminderd, moeten werknemers bij de tweede ziek melding in een jaar een vakan tiedag inleveren. De FWM wilde werknemers bij elke ziekmel ding een dag laten inleveren met een maximum van vier per jaar. De partijen zijn verder overeengekomen de lonen in totaal met 9.25 procent te ver hogen: 4.5 procent op 1 juni dit jaar en 4.75 procent op 1 april volgend jaar. Na afloop zei werkgeverson derhandelaar Vonk dat hij op twee punten zijn mandaat had overschreden: hij heeft teveel loonsverhoging gegeven en te weinig 'negatieve prikkels' bin nengehaald Niettemin toonde Vonk zich bereid om het resul taat dinsdag positief aan de FWM leden voor te leggen. Er ligt ook een nieuwe cao voor de textiel. Tot 1 januari 1994 krijgen de 22.000 werkne mers er in totaal 8,75 procent loon bij en er komen geen ne gatieve prikkels voor het terug dringen van het ziekteverzuim. Valt de naam van staatssecretaris Simons, dan is dat voldoende om veel Nederlanders te brengen tot een uitbarsting van beurte lings woede, wanhoop en onbegrip. Zijn plan beoogt de kosten van de zorg te be heersen door ruimer gebruik te maken van concurrentie en het prijsmechanisme. Me nig insider uit de zorgwereld gelooft niets van de veronderstelde kostendrukkende werking van het gewraakte plan-Simons. Hun bewijs: nergens betalen de gebruikers in verhouding zoveel voor gezondheids zorg als in de Verenigde Staten, een land waar de zorg de overheid nauwelijks een zorg is en de consumenten grotendeels zijn aangewezen op de markt. De meeste mensen hebben geen enkel zicht op de hoofdlijnen van het plan-Si- mons. Door deze herziening van het stelsel van ziektekostenverzekeringen gaat het verschil tussen mensen in het ziekenfonds (werknemers die bruto minder dan 55.000 gulden per jaar verdienen en uitkerings ontvangers) en particulier verzekerden ver dwijnen. Iedereen kan straks bij het zie kenfonds of de particuliere verzekeraar van zijn eigen voorkeur terecht. Deze zorgver zekeraars nieuwe stijl zullen met elkaar concurreren om de gunsten van de consu ment. Voor iedereen geldt straks dezelfde ba sisverzekering, die 90 tot 95 procent van de bestaande zorgvoorzieningen gaat omvat ten. Om deze basisverzekering tot stand te brengen, wordt de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (awbz) stapsgewijs uit gebreid met voorzieningen die nu nog val len onder de Ziekenfondswet, particuliere polissen, de regelingen voor het overheids personeel en die voor een deel uit de rijks begroting worden betaald (bejaardenoor den). In 1989 zijn de gezinsverzorging en de geestelijke gezondheidszorg al naar de awbz overgeheveld, op 1 januari 1992 wa ren de medicijnen aan de beurt. Medisch specialisten, huisartsen en bejaardenoor- Flip de Kam Frans Nypels den zullen de komende jaren volgen. Zodra het nieuwe stelsel volledig is inge voerd (dat zal wel 1996 of 1997 worden) worden de kosten van de zorg voor 82 pro cent gedekt uit de awbz-premie. Die pre mie is door alle Nederlanders verschuldigd over hun inkomen in de eerste belasting schijf (tot 50.000 gulden) en wordt gelijk met de loon- en inkomstenbelasting gehe ven. In de eindfase van Simons bedraagt de awbz-premie volgens huidige ramingen 13 procent (tegen 5,8 procent vorig jaar, en 7,3 procent dit jaar). Tegenover deze forse premiestijging staat dat werknemers geen ziekenfondspremie meer hoeven te beta len. Ook de omvang van de particuliere po lis is tot een minimum gereduceerd, want bijna alles zit in de collectieve zorgverzeke ring. Doelmatig De resterende 18 procent van de zorguitga ven wordt straks gefinancierd uit vaste pre mies en eigen betalingen, zoals eigen bij dragen bij de gezinsverzorging. Verzeker den betalen de vaste premie aan hun eigen verzekeraar. Die premie is lager, naarmate verzekerden kiezen voor een groter eigen risico. De vaste premie kan per verzekeraar verschillen, doordat de ene maatschappij doelmatiger werkt dan de andere. Verzeke raars kunnen voorts een lagere premie bie den, naarmate zij goedkopere contracten weten af te sluiten met aanbieders van zorgvoorzieningen. Zij zijn niet langer ver plicht met iedere arts of elk ziekenhuis een contract te sluiten en gaan straks onder handelen over omvang, prijs en kwaliteit van de dienstverlening. De consumenten zullen - althans in theorie - de goedkoopste verzekeraar uit zoeken. Zij mogen desgewenst elke twee jaar opnieuw hun kegs bepalen. Verzeke raars moeten iedereen die zich meldt ac cepteren. Verder mag de premie niet wor den afgestemd op iemands individuele ziekterisico. Aan elke gegadigde moet voor hetzelfde pakket voorzieningen dezelfde premie in rekening worden gebracht, los van zijn leeftijd en zijn gezondheidstoe stand. Verzekeraars zullen dingen naar de gunsten van de consument door te concur reren met kwaliteit, prijs en breedte van hi'i vmekerde pakket Door de versterkte werking van het marktmechanisme zakken de tarieven en de verzekeringspremies, zo neemt het kabinet in navolging van de commissie-Dekker aan. Zal het plan-Simons de toets van de praktijk doorstaan? Hoogstwaarschijnlijk niet. De aanbieders op de zorgmarkt staan al jaren te trappelen om extra voorzienin gen tot stand te brengen. De consumenten popelen om daarvan gebruik te maken. Door de aangekondigde versoepeling van aanbodregulerende wetgeving krijgen zorgproducenten meer speelruimte. Op deze markt geldt: aanbod schept vraag. Het voorzieningengebruik dijdt uit. Dat hoeft niet te leiden tot hogere kosten, wanneer concurrentie tussen zorgaanbieders de prijzen onder druk zou zetten. De regering mikt hierop. Superverzekeraars Zo zal het echter niet gaan. Ziekenfondsen fuseren nu aJ in hoog tempo. Het aantal ziekenfondsen is inmiddels meer dan ge halveerd. Fondsen en particuliere verzeke raars klonteren samen tot reuzekartels. Er blijven volgens Ingewijden straks slechts vijf of zes, ten hoogste tien superverzeke raars over. Ook de aanbieders verenigen hun krachten. Daarom zullen de superver zekeraars straks over de tarieven onder handelen met de landelijke organisaties van huisartsen, specialisten en ziekenhui zen. Zo ontstaat een marktvorm die vergelijk baar is met de arena waarin werkgevers verenigingen en vakbonden worstelen over de verbetering van de arbeidsvoorwaarden. De uitkomsten van die onderhandelingen zijn onvoorspelbaar. Dit model staat ver af van de marktvorm van volledige concur rentie. waarbij honderden aanbieders en vele tientallen verzekeraars met elkaar in de slag zijn. Door fusies en kartelvorming van aanbieders vervliegt de marktdroom van Simons in rook. Zo vervluchtigt tegelijk het zicht op kostenbeheersing, tenzij de minister van economische zaken kartelvor ming effectief zou weten te verijdelen. Die kans is klein. Verzekeraars zullen hun marktaandeel eerder proberen te verruimen door fraaie (en dure) pakketten aan te bieden, dan door elkaar te beconcurreren met lagere premies. Consumenten hebben straks meer keuze Zij zullen hun nieuwverwor- ven keuzevrijheid gebruiken om meer zorg te verzekeren, en zullen minder letten op de hoogte van de premies. Zo maakt ook de toegenomen soevereiniteit van de klan ten de beoogde kostenbeheersing tot een Botte. Het vorige kabinet besefte al dat in het nieuwe stelsel niet eenvoudig een bo vengrens kan worden gesteld aan de zorg consumptie. Om te voorkomen dat een wildgroei van voorzieningen opbloeit, wordt het geld dat verzekeraars uit de awbz-pot krijgen aan een limiet gebonden. Maar dat kan helemaal niet. Nu al geeft de awbz in theorie iedereen recht op zorg. Wachtlijsten in de awbz zijn onwettig. Wie naar de rechter loopt, krijgt waarschijnlijk zijn gelijk. In het nieuwe stelsel geeft de wet aan verzekerden recht op 'zorgclus- ters'. Een zorgcluster is een klomp van sa menhangende voorzieningen, die deels in eikaars plaats kunnen treden. Zo kan kraamhulp (voorziening) worden geboden door vroedvrouw, huisarts of gynaecoloog, sir.B.s gi-rfi (te «Ml mom Op hulp Uj ge boorte, maar de verzekeraar kan bijvoor beeld in de polls opnemen dat bevallingen bij voorkeur worden gedaan door de goed koopste aanbieder (vroedvrouw). Wie dat niet wil, kan een andere verzekeraar kie zen imdii dto imm oom mi hotel te gesloten met dure producenten, betekent die keuze wel een hogere premie. De centrale budgettering wordt opgebla zen, wanneer verzekerden in de toekomst bij de rechter om extra voorzieningen vra gen die nodig zijn om wettelijk gegaran deerde zorgclusters voor iedereen bereik baar te houden. Snoeit de overheid in de awbz pot en zijn er daardoor onvoldoende vroedvrouw» (te imi)i eten ndten po tiënten zich baserend op hun wettelijke rechten - de overheid via de rechter dwin gen alsnog meer geld ter beschikking te stellen. Zo dreigt de zurgscctor na de stel selherziening tot een gigantische open- einderegeling te verworden. Dat is de paradox van Simons: meer markt betekent duurdere zorg. Touroperators maken vuist tegen giganten HAARLEM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Onder meer om beter tegenspel te kunnen bieden aan de reisgi- ganten Holland International en Arke hebben 23 kleinere tour operators gisteren de Orange Group of Travel opgericht. Met ongeveer 450.000 vakantiegan gers en een omzet van een half miljard gulden wil de Orange Group binnnen twee jaar uit groeien tot de derde reisorgani sator in Nederland. Door gezamenlijke inkoop van accommodaties en vervoer willen de 23 touroperators tot scherpe aanbiedingen komen. Ook gaan ze reisleiders en hos tesses aanstellen die in het bui tenland zullen optreden na mens de hele groep Voorzitter Schötz (A-Reizen) sloot gisteren niet uit dat de groep snel groter wordt. Er wordt nog gepraat met vijf an dere reisorganisaties die be langstelling hebben getoond. Voor na 1993 denkt de nieuwe groep aan het opzetten van een reisbureau-keten en aan sa menwerking met een lucht vaartmaatschappij. Levertransplantatie AMSTELVEEN ANP De Ziekenfondsraad heeft staatssecretaris Simons geadvi seerd levertransplantaties op te nemen in het 'ziekenfondspak ket'.Volgens «ie i ramus Uni versiteit zijn de overlevingskan sen aanzienlijk verbeterd; onge veer 60 procent van de patiën ten is na tien jaar nog in leven. De kosten bedragen ongeveer 3 ton per ingreep. Zilveren Kruis, de grootste par ticuliere ziektekostenverzekraar, mag van de Ziekenfondsraad een ziekenfonds oprichten. Zil veren Kruis, dat al is gefuseerd met enkele ziekenfondsen waaronder Spaameland, wil een 'eigen' ziekenfonds om net be drijven collectieve ziektekosten verzekeringen te kunnen afslui ten voor alle werknemers, onder en boven de ziekenfondsgrens. De verzekeraar schat dat in bedrijven waarmee het al col lectieve contracten heeft voor de particulier verzekerden, on geveer 200.000 ziekenfondsver zekerden werken. Eén contract voor het voltallige personeel zou doelmatiger zijn en veel ad ministratiekosten besparen, al dus Zilveren Kruis. Voor het zie kenfonds Spaameland heeft de stap van Zilveren Kruis geen ge volgen. De Ziekenfondsraad stemde vooral in met de aan vraag omdat staatssecretaris Si mons van volksgezondheid (overigens tegen het advies van de raad in) een landelijk wer kend ziekenfonds van verzeke raar Ohra heeft erkend. Dan kan dat aan Zilveren Kruis niet wor den geweigerd, vond een meer derheid. Nieuwe technieken succesvol bij 90 procent patiënten Hersenoperaties bij patiënten met ernstige epi lepsie helpen zo goed dat deze ingrepen steeds vaker en op steeds jongere leeftijd worden ver richt. Op een internationaal wetenschappelijk congres over epilepsie in Noordwijk bleek giste ren dat dank zij de ontwikkeling van nieuwe me dische apparatuur grote vooruitgang is geboekt bij de behandeling van epileptici die niet gebaat zijn bij medicijnen. 90 Procent van hen heeft baat bij een ingreep. „De nieuwe technologische mogelijkheden ma ken de kans op een succesvolle behandeling veel groter", aldus professor Aldenkamp van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden, een van de organi satoren. De neurochirurgische ingrepen hebben bij 90 procent van de patiënten effect. Van de behandel de patiënten had 70 procent helemaal geen last meer van aanvallen. Bij 20 procent van hen ver minderde het aantal aanvallen met meer dan de helft. Ongeveer 4,5 procent van de bevolking lijdt aan een of andere vorm van epilepsie. Het is daarmee de meest voorkomende hersenaandoening. Epi- lepsie heeft meerdere verschijningsvormen. Som mige mensen krijgen bijvoorbeeld slechts één maal een aanval. „Dat maakt het onderzoek en een goede medicatie juist zo gecompliceerd", al dus Aldenkamp. Er zijn op het ogenblik in Nederland ongeveer 100.000 mensen die chronisch lijden aan epilep sie en langdurige behandeling nodig hebben. Hun aantal groeit nog steeds èüs gevolg van de toenemende bevolking en de vergrijzing. Epilep sie ontstaat meestal op jongere leeftijd, maar ook na het 65-ste levensjaar stijgt de kans op epilep sie. Met de huidige medicijnen kan 70 procent van de gevallen goed onder controle worden gehou den. De helft van de patiënten blijft na behande ling aanvalsvrij. De overige patiënten zijn echter moeilijk te behandelen. Bij een derde van hen helpt geen enkele medicijn. Zij komen dan ook in aanmerlcing voor een hersenoperatie. Veel mensen beschouwen epilepsie, ook wel vallende ziekte genoemd, nog als een geestesziek te. Het is volgens de deskundigen echter een zui ver lichamelijke kwaal. Het negatieve beeld van epilepsie brengt de patiënt dikwijls in een maat schappelijk isolement. Werkgevers aarzelen vaak epileptici in dienst te nemen, ofschoon ze volgens directeur 't Hooft van het Instituut voor Epilepsie- bestrijding normaal kunjien werken. Hij pleit dan ook voor meer voorlichting over de aandoening en een betere sociale begeleiding van de patiën ten. den haag De spreekwoordelijke laatste loodjes wogen zwaar. Verhuizers tilden gisteren kasten en bureaus vanuit het oude kamergebouw In een verhuiswagen om ze naar de nieuwbouw van de Tweede Kamer over te brengen. Overigens een ritje van pakweg 200 meter. FOTO ANPHERMAN PtETERSE

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5