Nederland en VS pakken drugs aan Opvang gevluchte homoseksuelen lapmiddel Binnenland Museumplein krijgt snel een grote beurt Specialisten Kampen niet voor rechter Kopje koffie op de markt Functie conducteur anders Departementen letten steeds beter op hun geld CDA houdt niet vast aan inflatiecorrectie Behandeling dossiers BVD niet openbaar Nederlanders gewond VRIJDAG 24 APRIL 1992 Onderzoek roof Oosterbeek heropend arnhem Het onderzoek naar de overval op een filiaal van Albert Heijn in Oosterbeek in mei 1990 wordt waarschijnlijk heropend. Bij de overval werden twee personeelsleden gedood, terwijl een derde zwaargewond raakte. Aanleiding voor het nieuwe onder zoek zou de verklaring zijn van een bekende Hilversumse crimi neel. vanavond in hetTros-programma Crime Time. Hij man noemt daar drie namen van bekenden die de overval zouden hebben gepleegd. De man hoopt in ruil voor deze 'tip' een deal met justitie te kunnen maken. Kabinet besluit tot Betuwelijn arnhem Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met het voor stel van de ministers Maij van verkeer en Alders van milieu om de Betuwespoorlijn aan te leggen langs het zuidelijke tracé. De aanleg moet in 1995 beginnen. De spoorlijn zou dan in het jaar 2000 klaar zijn. Het hele project kost ruim vijf miljard gulden. D66 Alkmaar stuurt wethouder weg alkmaar D66 in Alkmaar heeft haar wethouder Van der Stok (milieu, verkeer en vervoer) opgedragen af te treden. In een ver klaring zeggen burgemeester en wethouders van Alkmaar haar vertrek te betreuren. Volgens D66 bestaan er „aanzienlijke ver schillen in hoofdlijnen van beleid" tussen de wethouder en de raadsfractie, met name over het milieubeleid. Zwarte Weduwe opnieuw veroordeeld arnhem Het gerechtshof in Arnhem heeft de weduwe F. Rost van Tonningen-Heubel, bijgenaamd de Zwarte Weduwe, ver oordeeld tot een boete van 5000 gulden of 50 dagen. In haar me moires 'Op zoek naar mijn huwelijksring' komen volgens het hof voor joden beledigende passages voor. terwijl de hele teneur van het boek discriminerend is. De rechtbank in Arnhem legde de verdachte eerder dezelfde boete op. Open karakter blijft, parkeren verdwijnt amsterdam anp Het Museumplein, één van de bekendste pleinen in Amster dam, ondergaat binnen enkele jaren een metamorfose. Daar mee moet een eind komen aan zijn functie als parkeerterrein voor honderden auto's en pas sagiersbussen. Ondergronds moet een parkeergarage wor den gebouwd voor 500 auto's en 20 bussen. Onderzoek zal nog moeten uitwijzen of het doorgaande verkeer helemaal van het plein kan worden ge weerd. Het museum Vincent van Gogh en het Stedelijk Museum mogen uitbreiden. Het open ka rakter van het plein blijft echter gehandhaafd. Vanaf het Rijks museum moet het Concertge bouw zichtbaar blijven en an dersom. Dat staat in de nota van uitgangspunten, die de stadsdeelraad Zuid gisteren heeft gepresenteerd. Over het Museumplein wordt al jaren geredetwist. Het vormt de thuisbasis voor de belang- kampen anp Drie medisch specialisten van het Stadsziekenhuis Kampen worden niet vervolgd in ver band met de twee sterfgevallen die zich eind februari op de in tensive care van dit ziekenhuis voordeden. Dat heeft persoffi cier Mr. D. Veurink in Zwolle gisteren meegedeeld. Het Openbaar Ministerie had op grond van een gesprek met de Inspectie voor de Volksge zondheid de Rijksrecherche op dracht gegeven een oriënterend onderzoek in te stellen. Hieruit is naar voren gekomen dat er er geen reden is over te gaan tot een strafrechtelijk onderzoek, aldus Veurink. De Inspecteur voor de Volks gezondheid had verband gelegd tussen de beide sterfgevallen en het gebrekkige functioneren van specialisten. De beide inci denten waren voor het zieken huis aanleiding drie medici te schorsen. Zij vochten dat be sluit in kort geding aan bij het het Scheidsgerecht van Neder lands Ziekenhuiswezen. Dit col lege heeft één schorsing onge daan gemaakt. Nederland en de VS zijn het eens geworden over een ge zamenlijke aanpak van de cocaïnehandel via Suriname, de Nederlandse Antillen en Aruba. Dat zei minister Hirsch Ballin van justitie gisteren in Washington. Hij was de afgelopen dagen in de Amerikaanse hoofdstad om over het cocaïneprobleem te praten met zijn Amerikaan se collega Barr, de FBI en de drugsbestrijdingsdienst DEA. verbeterd. Daarvoor zal een functionaris van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Washington worden gestationeerd. Verder zal het speciale opspo ringsteam onder leiding van de Haagse procureur-generaal, dat zich in het bijzonder bezig houdt met de drugshandel via Suriname en het Caribische ge bied, voor de Amerikanen een belangrijk aanspreekpunt gaan vormen. CRI en DEA overwegen verder gezamenlijk in Paramaribo een post op te zetten, van waaruit de cocaïnehandel in Suriname zelf in de gaten kan worden ge- washincton henk dam correspondent Volgens Hirsch Ballin is het voor Nederland van bijzonder groot belang dat er een hechte re samenwerking met de Ameri kanen komt om de cocaïnehan del via Suriname en. het Caribi sche gebied te bestrijden. „De helft van de cocaïne in ons land is afkomstig uit Suriname", al dus de minister. De gemaakte afspraken, die later dit jaar in een formeel ak koord zullen worden vastgelegd, betekenen onder meer dat de uitwisseling van informatie tus sen de twee landen zal worden houden. Hirsch Ballin zei giste ren dat de post in overleg met de Surinaam^b regering tot stand zal komen. Om makkelijker de hand te kunnen leggen op winsten uit het drugscircuit die uiteinde lijk via banken in Amerika en Europa in het normale geldcir cuit terechtkomen zullen de twee landen een bijzonder nau we vorm van samenwerking aangaan. Daarbij is afgesproken dat in beslag genomen drugs winsten door Amerika en Ne derland zullen worden gedeeld. In Amerika worden verbeurd verklaarde vermogens van han delaars al gebruikt voor de be strijding van de drugscriminali teit. Hirsch Ballin is er voorstan der van dal ons land hetzelfde gaat doen. Het gaat daarbij om potentieel grote bedragen. De CRI raamde eind vorig jaar de hoeveelheid witgewassen drugsgeld in Nederland op twee tot drie miljard gulden. rijkste culturele instellingen in Amsterdam en is regelmatig het toneel van grote demonstraties. Verder geniet het plein vooral bekendheid als 'de kortste snel weg van Nederland' en als 'windgat'. Een typisch stadsplein zal het ook nooit worden, zo blijkt uit de nota. Het open karakter, ge schikt voor manifestaties, blijft gehandhaafd. De aandacht zal zich vooral richten op het ver groten van de bereikbaarheid van de musea en andere cultu rele instellingen, onder andere door de aanleg van een zoge noemd museumpad. De tuin van het Stedelijk Museum gaat een belangrijk onderdeel van het nieuwe plein vormen. De verdere ontwikkeling van de plannen wordt begeleid door een stuurgroep, met aan het hoofd de Amsterdamse oud- wethouder van financiën, W. Etty. Hij krijgt onder meer de taak een stedebouwkundige van naam te zoeken die de uit gangspunten vorm moet geven. utrecht cpd De spoorwegen willen de functie van de conducteur ingrijpend herzien. Doel is de kwaliteit van de dienstverlening te verbeteren en een grotere uitdaging in de loopbaan van de conducteur in te bouwen. Over het gebrek aan kansen bestaat grote onvrede onder deze groep werknemers. In een studie van een aantal rayonmanagers van NS, getiteld 'Een andere kijk op de wereld van de conducteur', wordt een aantal suggesties gedaan. Zo zou het automatisme waarmee de conduc teur na ongeveer zes jaar aan de top van zijn salaris zit, moeten worden doorbroken. In plaats daarvan zou promotie afhankelijk moeten worden gesteld van zijn prestatie. NS willen de loopbaan van de conducteurs koppelen aan het toe komstige drietreinen-stelsel, dat in 1996 wordt ingevoerd. Er wordt dan een onderscheid gemaakt naar stoptreinen, interregio- en in- ter-eurocity-treinen. Analoog aan deze treinen zou een conducteur een carrière-pad kunnen doorlopen, waarbij ze door het volgen van cursussen een trapje opklimmen. De conducteurs zien vooralsnog weinig in het plan. Amsterdam Onder het toeziend oog van een koffie op de Ten Katemarkt in de hoofdstad. minaliteit volgens de standhouders hand over lid van de 'ordedienst' (rechts) dronk de Am- Van Thijn stelde zich persoonlijk op de hoogte hand toeneemt. Daarom hebben zij de orde- sterdamse burgemeester Van Thijn gisteren van de situatie op de markt waar de (drugs)cri- dienst opgericht foto anp paul vreeker den haag cpd De operatie om het financiële beheer op de departementen te verbeteren, heeft duide lijk postitieve effecten gehad. Zo komen overschrijdingen op de rijksbegroting veel minder voor dan voorheen. Minister Kok (financiën) schrijft dit in een nota aan de Kamer. De operatie begon in 1987. Er is tot nu toe bijna 830 miljoen gul den aan besteed, waarvan 530 miljoen door de betrokken ministeries zelf. De rest kwam uit de schatkist. Volgens Kok is er sprake geweest van een duidelijke 'cultuuromslag' op de ministe ries. Er wordt veel beter op de centen gelet. In zijn nota signaleert Kok nog wel enkele problemen. Zo zullen de accountants voor 1991 nog geen goedkeurende verklaringen kunnen afgeven voor de begrotingen Bui tenlandse Zaken, justitie, Vrom, Verkeer en Waterstaat en Sociale Zaken De vijf begro tingen beliepen vorig jaar 62 miljard gul den. De hele rijksbegroting bedraagt 1953 miljard. Bij Buitenlandse Zaken is de administra tie nog niet op orde. Bij Justitie bestaan on zekerheden over de verantwoording van betaalde boeten. Vrom kampt met belang rijke administratieve problemen bij de af deling milieu. Op Verkeer en Waterstaat deugt de administratie ook niet. Het betreft dan vooral uitgaven voor wegbestekken en onderzoek. Bij Sociale Zaken is de administratie niet op orde, terwijl de inteme financiële con trole niet voldoet aan de eisen. Er zal vol gens Kok dan ook nog veel werk moeten worden verzet. Het streven om over dit jaar wel een posistieve accountantsverklaring te krijgen zal waarschijnlijk niet worden ge haald. den haag anp-cpq ANP Nederiandi GRD O'-wvchappcHif Andvnt 'Standpuntfractie ligt nu genuanceerder' rijke prioriteit. Fractievoorzitter Brinkman herhaalde eisteravond na be raad met de CDA-bewindslie den dat lastenverlaging „een absolute noodzaak" is. Voor de fractie komt de koopkracht op de tweede plaats. Lastenverla ging in de vorm van een verla ging van de btw kunnen de in flatie en de lastendruk beper ken, hetgeen volgens Brinkman de werkgelegenheid ten goede komt. Het kabinet is vanmorgen be gonnen aan de discussie over koppeling, inkomensbeeld en lastenverïïchting voor 1993. Vooraf hebben premier Lubbers en vice-premier Kok nog ver geefs geprobeerd gezamenlijk een voorstel in elkaar te zetten. In politiek Den Haag wilde vanmorgen niemand een in schatting maken over het kabi netsberaad. Bij gebrek aan een concreet voorstel werd er reke ning mee gehouden dat de dis cussies eindeloos kunnen gaan duren. Het is daarbij niet uitge sloten dat zij morgen of zelfs volgende week verder gaan. In feite is er in de minister raad tot nu toe nog nooit ge sproken over koppeling, inko mens en lastenverlichting. Waarschijnlijk zullen ook de be sluiten van woensdag over extra bezuinigingen van 1,4 miljard gulden opnieuw aan de orde komen. Het CDA ligt niet koste wat kost dwars bij een eventuele beper king van de inflatiecorrectie. Fi nancieel specialist Yreugdenhil zei vanmorgen dat hei Cuniet zit te springen om de inflatie correctie te beperken, „maar nood breekt wet' Premier Lubbers heeft eerder voorgesteld de inflatiecorrectie (voor de lonen vanaf 50.000 gul den) te halveren, om de btw met 1 procent te kunnen verla gen en zo de lasten voor de bur ger te verlichten. Hoewel CDA- woordvoerder Van Houwelin- gen beperking van de inflatie correctie voor dit jaar eerder onbespreekbaar noemde, zei Vreugdenhil vanmorgen dat Van Houwelingen daarover nu „genuanceerder" denkt. De PvdA-fractie wil akoord gaan met ontkoppeling van lo nen en uilkeringen, onder de strikte voorwaarde dat de inko mensverschillen tussen arm en rijk niet verder worden vergroot. Net als het CDA wil ook de PvdA daarom de btw verlagen. Dat kost het n|k 1.7 miljard gul den. Volgens de PvdA kan dit wor den betaald door het beperken of achterwege laten van de in flatiecorrectie en het eventueel beperken van de investeringsaf trek voor het midden en klein bedrijf. Voor de CDA-fractie is de werkgelegenheid een belang- DEN HAAG ANP De Vereniging Voorkom Vernie tiging maakt bij de Raad van State bezwaar tegen de beslis sing van het ministerie van bin nenlandse zaken om de hoor zitting in de Arob-procedure over de inzage van BVD-dos- siers vandaag achter gesloten deuren te houden. Volgens het ministerie leent „de aard van het onderwerp" zich niet voor een openbare zitting. Volgens woordvoerder mr. R. van Dijk van de Raad van State staat het de overheidsinstantie die de betrokkenen hoort vrij een besloten zitting te houden. maar is openheid zeer gebrui- ImHft In OB WM iS mi ls \,isigc legd. De Raad van State zal daarom alleen toetsen of de be trokkenen daadwe.keli,k zijn gehoord. De Vereniging Vooi .om Ver nietiging en 180 leden van de vereniging eisen inzage in de dossiers van de inlichtingen diensten, voordat die worden vernietigd. Na een negatieve beschikking van minister Dales van binnenlandse zaken heb ben zij beroep aangetekend. Naast de groep van 180 en de vereniging hebben nog 1100 an deren inzage in hun dossier ge- den haag-new delhi gpo Bij een bomaanslag in de Indiase hoofdstad New Delhi zijn gister avond drie Nederlanders ernstig gewond geraakt. De bomaandag is nog niet formeel opgeëist, maar wordt toegeschreven aan een ex tremistische Sikh-organisatie. De bom ontplofte zonder enige aankondiging rond 22 uur in een druk bezocht restaurant. Volgens de politie in Delhi ging het om een primitieve bom. gevuld was met spijkers, scherven en fietsket- tingen. De bom bevond zich in een tas die even voor de explosie door een man was achtergelaten. Op het moment van ontploffing was het restaurant, gelegen in de buurt van het New Delhi Railway Station, overvol met voornamelijk buitenlandse toeristen. Bi) de aanslag raakten behalve de Neder landers onder meer 4 Israëliërs. 3 Britten. 2 Duitsers, een Canadees en 2 Indiërs gewond. De drie Nederlanders zijn afkomstig uil Roermond. Zij liepen al len zware brand- en scherfwonden op. den haag-best rob hirdes hengelo Minister Alders van milieubeheer grijpt in een teerachtige substantie, die spontaan uit het zand in een diepe afgraving loopt. De minister bracht gisteren een werkbezoek aan het zwaar ver ontreinigde terrein van de voormalige Hengelose gasfabriek. In steden in heel Nederland komen ver gelijkbare verontreinigingen op gasfabriekterreinen VOOr. foto anp marcel antonisse Om aan het homovijandige vervolgings beleid in zijn land te ontsnappen, vluchtte de 45-jarige Brit Andrew Pri- chodsky drie jaar geleden naar Neder land. Het ministerie van justitie heeft nu besloten dat hij hier mag blijven. Maar daarmee is niet automatisch een nieuwe categorie vluchtelingen erkend, omdat hem de asielstatus is onthouden. Prichodsky beging volgens de Britse wetgeving een strafbaar feit, omdat hij een relatie onderhield met een 17-jarige jongen. Om soortgelijke redenen was hij eerder al tot tweemaal toe tot een gevan genisstraf veroordeeld. Mocht hij ooit te rugkeren naar het Verenigd Koninkrijk, dan wacht hem opnieuw de cel. Onze tolerantie jegens minderheden is wereldwijd bijna spreekwoordelijk. En zeker als het om homoseksuelen gaat. In dat opzicht geldt ons land als een witte raaf, vergeleken met omringende lan den. Dat was ook de reden voor Pri chodsky om uit angst voor de Britse wet gever zijn biezen te pakken en asiel in Nederland aan te vragen. Hoofdredacteur Henk Krol van de GAY Krant in Best is ingenomen met dit be leid. Al is de Brit dan geen A-status toe gekend. hij mag zich op basis van een verblijfsvergunning in ons land ophou den. net zoals dat voor elke EG-onder- daan geldt. Toch vindt Krol het opvan gen van gevluchte homoseksuelen niet de oplossing. „Het is maar een lapmid del, niet meer dan symptoombestrijding. Terwijl het kwaad bij de wortel moet worden uitgeroeid. Want als straks de EG-grenzen open gaan en alle in hun ei gen land niet geaccepteerde homoseksu elen hierheen trekken, dan wordt het op elke vierkante meter behoorlijk prop pen." Volgens hem ligt er in deze een duide lijke taak weggelegd voor onze diploma tieke vertegenwoordigingen in den vreemde. „Het in het buitenland zo be ruchte Nederlandse vingertje wordt al snel geheven als allerlei mensenrechten in het geding zijn. Wanneer echter be volkingsgroepen vanwege hun seksuele geaardheid worden vervolgd, mis ik dat zelfde vermanende vingertje nog maar al te vaak", aldus Krol. Beschaving Hij zou in dit verband een alertere op stelling van minister Van den Broek van buitenlandse zaken bijzonder toejui chen. Temeer omdat hij weet dat het kli maat binnen het departement er rijp voor is. „Onze diplomatieke dienst was de eerste die vertegenwoordigers in het buitenland benoemde, ongeacht hun seksuele voorkeur. Alleen in landen die (III per K ni.t IHepteren. wordt daar nog enigszins rekening mee gehouden. Maar in principe geldt slechts de be kwaamheid van de diplomaat Krol, hoofdredacteur van het grootste homo- en lesbienneblad in Europa, weet zich in zijn oordeel gesteund door taalwet refute Kostovan justitie i ba windsman zei ooit in een interview in dat blad. dat het niet accepteren van ho moseksualiteit als een gebrek aan be schaving moet worden gezien. Hij doel de daarmee met name op Oost Europa. Maar zo ver hoeven we niet te gaan, weet Krol. Hij schudt zo enkele landen uit de mouw, waar de wetgever met ver schillende maten meet als hei bijvoor beeld gaat om hetero danwvl homo seksuele contacten. België. Zwitserland, Oostenrijk en Spanje noemt hij als voor beelden dicht bij huis. En uiteraard Groot Brittannië. Contacten van hetero seksuele aard zijn er toegestaan vanaf 16 jaar. Voor homoseksuele mannen geldt een andere grens: 21 jaar Vandaar dat de uitgeweken Prychodsky volgens de wetgeving in zijn vaderland in de fout ging. Veriagen „Trouwens", vervolgt Krol, „losbiennes bestaan in Engeland niet eens Althans niet volgens de wet. E)e wetsindieners van weleer durfden koningin Victoria daar niet mee te confronteren omdat de vorstin zich hoogst waarschijnlijk niet zou kunnen voorstellen dat een Britse dame zich hiertoe zou kunnen veria- gen Overigens mag volgens hem in het rij tje 'onaangepaste landen in de sfeer van de dicht bij m'n-bedshow' Ierland zeker niet ontbreken. „Daar is het heel droevig gesteld Maar nog niet zo droevig als op net eiland Man, waar homoseksualiteit zelfs ook tussen volwassenen is verbo den." Krol: ...Minderheden zijn nu eenmaal per definitie kwetsbaar, de ene nog meer dan de andere. Als je als jood wordt ver volgd. heb ie nog het geluk uit joodse ouders voort te zijn gekomen, die je heb ben geleerd je weerbaar te maken. Dat geldt ook voor bijvoorbeeld Turken en negers. Maar niet voor homoseksuelen. >ir ithx-n-m /i. h/rlf leren weerbaar op te stellen Maar dat gebeurt vaker niet dan Ml "it pure anpst. ook al is dt Ml slechte raadgever „Het is bekend dat in sommige GOS-re publieken homoseksuelen hun geaard heid koste wat kost verzwijgen. Uit angst in een wat ze daar noemen psychiatri sche kliniek terecht te komen Een ge van gen is dus Dat verzwijgen geeft een totaal vertekend beeld san de maat- s< happn I n wat is er nou leuker dan irn gemêleerde samenleving, zoals in Ne derland?"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3