Leidsch Dagblad Ziektepremie kan veel lager Hulshoff Pakkende mannenmode Profeste Laatste hand aan bloemencorso Nasa ontdekt bewijs voor grote 'oerknal' Plan-Simons leidt tot een duurdere gezondheidszorg Slaap Paasshow Radio West neemt 'pikant gesprek' van Ritzen op 'Ze zeiden dat alles onder controle was' - VRIJDAG 24 APRIL 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39835 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Museumweekeinde 9Leidse musea hebben veel te bieden tijdens het twaalfde Nationaal Museumweekeinde. Leengeld Tikkie terug exit? a De bibliotheek van /y q De FIFA wil het te- I f de Leidse universi- 117 rugspelen op de teit overweegt leengeld te doelman verbieden. Dit heffen om de aanschaffen om het voetbal sneller en op peil te houden. aantrekkelijker te maken. Particulieren betalen te hoge wettelijke bijdragen Particulier verzekerden betalen al sinds 1986 te veel aan hun verzekeraars. De zogehe ten wettelijke bijdrage die de verzekeraars in rekening brengen om het tekort op de goedkope polissen voor particulier verzekerde bejaarden en studenten aan te zuiveren, is al jaren te hoog. Over de periode 1986-1991 hebben de verzekerden 250 miljoen gul den te veel betaald, dit jaar betalen ze nog eens 200 miljoen gulden rpeer dan nodig is. De wettelijke bijdrage kan dan ook met minimaal 55 en maximaal 120 gulden omlaag. den haag gpd Dat hebben onderzoekers van de Erasmusuniversiteit bere kend aan de hand van gegevens van de stichting Uitvoering Om slagregeling, die de wettelijke Molen de Valk wordt ingepakt Molen de Valk wordt in het kader van de actie "Vlag in top' van de Vereniging Ko ninginnedag Leiden (VKL) morgen ingepakt in een im mense, Nederlandse vlag. Daarmee volgt de molen de stadhuistoren op die vorig jaar in rood, wit, blauw en oranje werd gewikkeld. Ongeveer 60 leden van loopvereniging Roadrunners zullen om half elf het 343 vierkante meter vlaggedoek vanaf het Stadhuisplein via de Haarlemmerstraat naar de Molenwerf brengen. Daarna zullen alpinisten van de Ne derlandse bergsportvereni ging de driekleur la Cristo om de molen heen draperen. Volgens de VKL moet deze vlag Leidenaars aanzetten om op 30 april ook hun vlag uit te steken en mee te doen aan de actie. Wie zijn dundoek het mooist heeft uithangen, maakt op Koninginnedag kans op een reis naar Euro- disney In Parijs of een andere Prijs- bijdragen vaststelt. Overigens is de term wettelijk eigenlijk fout. Het zijn de particuliere verzeke raars zelf die de bijdragen vast stellen, zonder enige democra tische controle, aldus de onder zoekers. Dit jaar is de wettelijke bijdra ge fors verhoogd en vastgesteld op 414 gulden per particulier verzekerde. Dat is volgens de onderzoekers 55 gulden te veel. Omgerekend betalen alle parti culier verzekerden daardoor dit jaar 200 miljoen gulden meer dan nodig is. Om het te veel be taalde over de vijf afgelopen ja ren terug te betalen, zouden de verzekeraars naar iedere verze kerde 65 gulden moeten over maken. Volgens de onderzoekers kunnen de premies ongeveer 20 procent omlaag als alle moge lijkheden daartoe worden be nut. Een verlaging van de wette lijke bijdrage met 55 gulden be tekent een premievoordeel van 5 procent. Door het overbren gen van medicijnkosten naar de awbz kan de premie volgens hen met nog eens ruim 10 pro cent omlaag. Als de te grote fi nanciële reserve van de verze keraars om kostenstijgingen door de vergrijzing voor te zijn in de strijd wordt geworpen, kan de premiedaling in totaal 20 procent zijn. De onderzoeksresultaten zijn van belang na het gezamenlijke onderzoek van staatssecretaris Simons van volksgezondheid en de particuliere verzekeraars naar de kosten in de gezond heidszorg. Recent werden de re sultaten van het onderzoek be kend maar Simons en de over koepelende organisatie van de particuliere verzekeraars KLOZ willen er nog geen conclusies uit trekken. usse Bloemen stekers zijn op dit moment in de Hobahohallen in Lisse bezig de laatste hand te leggen aan de praalwagens van het Bloemencorso voor de Bol lenstreek. Het corso rijdt morgen voor de 45ste maal van Haarlem naar Noordwijk, De bloemen- stoet vertrekt om 10.00 uur 's ochtends vanaf de Nassaulaan in Haarlem. Om 10.30 uur ko men de praalwagens aan op de Wagenweg om via de Heren weg om 11.45 uur bij de Rijks straatweg in Bennebroek aan te komen. Om 13.30 uur rijdt het corso verder naar Hillegom en rond 13.50 uur bereikt de bloe- menstoet volgens de planning de Weereste in straat. Om 14.30 uur gaat het corso verder langs het gemeentehuis en om 15.00 uur langs de Watertoren. Om 15.10 uur passeren de wagens de Nachtegaal aan de Heereweg in Lisse. Drie kwartier later voert de tocht langs Huize Dever en om 16.10 komen de Engel. Rond half vijf I stoet aan in de bebouwde kom van Sassenheim en om 16.55 uur rijdt het corso verder via de Parklaan naar het gemeentehuis. De Teylingeriaan is om kwart over vijf aan de beurt. Tussen 18.00 en 20.00 uur staan de wa gens stil bij de Maandagse We tering in Noordwijkerhout. Om 20.55 uur rijdt het corso via de Voorstraat door Noord- wijk-Binnen. Voor de rit door Noordwijk zijn de volgende tijd stippen gepland: 2125 uur JeroenSweg; 21.50 uur Pteké- plein en 22.10 uur de Vuurtoren. Om 22.15 uur wordt het corso op het Wantveld/Bo5weg neer gezet Vervolgens gaan de bloe menwagens naar de Koningin Wilhelminaboulevard. Daar zijn ze de gehele zondag nog te be wonderen FOTO» WIM DDKMAN haarlem-groningen washington afp/rtr Paasshow tot zaterdag a.s. Met voorjaarsnieuws voor de slaapkamer. En 'n kadootje als u komt. Dus? Welkom voor Welterusten! Ï>S LAAPKAMERS MtubdboutevanJ leiderdorp Winkelcentrum Winkethof Amenfoort Aotterdem Utrecht Veenendael Zerit Een waarnemingssatelliet van de Nasa heeft gegevens doorge seind over zeer vroege, nevel achtige structuren aan de rand van het heelal die nieuwe bewij zen lijken voor de kosmische 'Big Bang' (de oerknal), waar mee het heelal 15 miljard jaar geleden ontstond. Dat hebben Amerikaanse wetenschappers gisteren verklaard. De Cobe-satelliet, die in 1989 werd gelanceerd en inmiddels ruim 300 miljoen metingen heeft verricht, heeft beelden ge maakt van de verste delen van het heelal. Het lijken wolkenne vels in de vorm van een blauw ei, maar zijn in fejte een kaart van zeer kleine temperatuurver schillen, die de resten zijn van de eerste massieve explosie waaruit de sterrenstelsels wer den gevormd. Deze temperatuurverschillen voeden al eerder breed aanvaar de maar nooit bewezen theorie- en. „Wat wij hebben gevonden, is het bewijs voor de geboorte van het heelal", zei George Smoot, de leider van het onder zoeksteam dat de ontdekking deed. De ontdekking is een ant woord op de vraag hoe de ma terie die na de oerknal met gro te snelheid in alle richtingen werd weggeslingerd zich begon samen te klonteren zodat he mellichamen ontstonden. Deze zeer vroege materiewol ken dateren uit slechts 300.000 jaar na de oerknal. Sinds de theorie in de jaren veertig werd ontwikkeld, hebben weten schappers voorspeld dat reste rende microgolf-straling uit die eerste explosie nog aanwezig moet zijn. Maar er bleef een groot mys terie bestaan. Indien de straling in alle richtingen gelijk was, hoe kunnen zich dan klompen ma terie hebben gevormd die zich ontwikkelden tot planeten, ster ren en andere vormen in het universum. Doordat het heelal zo uitge strekt is. kijkt de Nasa-satelliet niet alleen in de ruimte maar ook terug in de tijd, en „ziet" daarbij vormen zoals ze waren toen het heelal een miljard jaar oud was, maar waarvan de beel den miljarden jaren onderweg zijn voor ze op aarde kunnen worden ontvangen. Op het moment van de oer knal was het heelal dicht sa mengeperst in een ruimte die kleiner was dan een atoomdeel tje, zo menen wetenschappers. Het plan-Simons zal in tegenstelling tot wat het beoogt tot hogere uitgaven voor gezondheidszorg leiden. De kerngedachte achter het plan is dat het introduceren van vrije-marktprincipes voor meer con currentie zorgt. Verzekeraars zullen hun klanten zoveel mogelijk zorg voor een zo laag mogelijke premie willen aanbieden en daartoe die zorg zo goedkoop mogelijk willen 'inkopen' bij ziekenhuizen en in stellingen. Die worden op die manier ge dwongen zo efficiënt en goedkoop moge lijk te werken om contracten met verze keraars in de wacht te slepen. Dat idee klopt niet. In de eerste plaats blijven er door de vele fusies tussen verze keraars en ziekenfondsen straks maar hooguit tien verzekeraars over. Ook de zorg zal zich verder organiseren in een paar grote organisaties. Van een werkelijk vrije markt is daardoor geen sprake meer. Ten tweede kiest de consument als het DEN HAAG GPD Een politiek pikant gesprek van minister Ritzen, gevoerd via zijn autotelefoon, is bij toeval opge vangen door een verslaggever van Radio West en op de band opgenomen. In dat gesprek tus sen de onderwijsminister en een PvdA kamerlid, besprak de bewindsman zijn politieke toe komst. Volgens adjunct-hoofd redacteur Henk Kool gaf het een „aardig inkijkje hoe het er bin nen de fractie van de PvdA toe gaat". Het gesprek had plaats tijdens de kabinetsperikelen rond de onderwijsbegroting. De radio verslaggever luisterde op dat moment via de scanner naar de conversaties van actievoerende taxichauffeurs toen hij per on geluk het gesprek van Ritzen opving. Radio West heeft besloten het Geen krant ontvangen? nri 07i - 161400 DCL. 071 161499 HET WOORD IS AAN Afgunst en vrees rijn de enige hartstochten waaraan geen ge noegen verbonden is. Cohwn VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Info VANDAAG OOK SPECIALE AUTO-BIJ LAGE PAGINA'S 20 t/m 25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vooral later wat zon Eerst veel bewolking en mogelijk een bui In de loop van de dag pe noden met zon Middagtempera tuur 16 graden, aan de kust enkele graden lager Overwegend matige wind uit zuid tot zuidwest. erop aan komt voor een zo groot mogelijk verzekeringspakket en is bereid daar ook fors voor te betalen. Verzekeraars zullen daarom vooral concurreren door pakket ten met allerlei extra's aan te bieden. De kosten spelen daarbij een betrekkelijk kleine rol. Aflevering 3 van de Kosten van de Gezondheidszorg. Pagina 4: De paradox van Simons. NAUTICA DORMEU1U HUGO ROSS MULBERRY CORNELIAN! op de band vastgelegde gesprek niet uit te zenden na overleg met de juridische afdeling van de NOS. Kool: „Wij zouden an ders hebben besloten als het om een aankondiging van een staatsgreep zou gaan Maar in dit geval was het een zuiver pri- vé-gesprek." BREESTRAAT 142/144, LEIDEN TELEFOON 071-133258 Gezond slapen begint voordelig bij Hulshoff. Deze week bij ieder kompleet bed. electrische broekenpers gratis! Da's mooi meegenomen deze week ^ANDERS OENKEN OVER GUADALAJARA AP/Rtf/AFP/DPA „Hier ligt mijn familie begra ven", roept iemand tegen Guil- lermo Cosio Vidaurri, de gou verneur van Guadalajara, en wijst op een berg puin. „We zul len ze later opdraven", zegt de gouverneur. Hij en zijn mede werkers zijn zichtbaar aange daan. Ambulances met zwaailichten en gillende sirenes rijden sinds woensdagavond onophoudelijk door de stad. Cosio krijgt tijdens zijn haastige bezoek aan het rampgebied de grootste ver wensingen naar zijn hoofd. „We hebben het voorspeld. We heb ben getelefoneerd. Aan ons is geen aandacht besteed", schreeuwen de wanhopige mensen in de straten, die eruit zien als door een bombarde ment getroffen. Iedereen wil weten waarom de ramp niet is voorkomen. Hadden niet talloze mensen uren voor de explosies benzinedampen geroken en alarm geslagen? Alles is onder controle, hadden de brandweer en de politie geantwoord. Nu staren buurtbewoners die de ramp hebben overleefd ver dwaasd voor zich uit en zoeken reddingswerkers naar slachtof fers onder de puinhopen. „Do- na Carmen en een kleinkind. Hun huis is ingestort", zegt Consuelo Bererra. de namen roepënd van haar dode vrien den. „En Don lose Luis en zijn kleindochter, en Verde, die au to's repareerde op de hoek." Dona Bererra staat op de hoek van wat eens haar woonstraat was. Ze houdt een vogelkooi vast met daarin zes kanaries. „Die moet ik verkópen om de reis te kunnen betalen", zegt ze. Ze wil naar HO Ucfalt pHtt buiten Guadalajara. Salvador Aquila Lopez heeft een levende baby bovenop een hoop puin gevonden: „Ik zag de auto met daarin de baby njden en daarna de lucht ingeslingerd worden. Op de berg puin von den we dc baby. God mag we ten hoe deze het heeft over leefd." De moeder is ook levend teruggevonden, in de schoon heidssalon aan de overkant van dc straat. Zij werd de andere kant opgeslingerd. Gisteren veranderde de wan hoop in kwaadheid. In twee grote sportstadions worden de daklozen opgevangen in geïm proviseerde tenten. Het aantal daklozen wordt geschat op 15.000. De vraag wie verant woordelijk is, hangt overal in de lucht. De staatsoliemaatschap pij Pemex7 De spijsoliefabriek La Central? Wie had de ramp kunnen voorkomen? De politie? De brandweer? De Mexicaanse president Carlos de Salinas de Gortari heeft gisteren gezegd dat hij binnen 72 uur de oorzaak van de gasramp wil weten. Maar of de ware toedracht ooit wordt gevonden, is maar de vraag. De officiële instanties hebben zo geblunderd dat zij er meer baat bij hebben dat de oorzaak nooit wordt gevonden of op z'n minst in de doofpot verdwijnt. Haarlemmerstraat 149, Leiden TEKORT LERAREN BASISONDERWIJS ooivTiti&ng yoor dc 'obo a tog tnogtfrk Chr. Pabo Oogst geest 071-171321 Nog geen abonnee? Vul de bon in elders in deze krant. 8 "712H1\00053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1