Van der Neut: een wendbare dikkerd DAS: haantje de voorste Sport Gravel is de grote vijand van Becker Karpov wordt ouder, maar beslist niet beter UEFA is dik tevreden over het poulesysteem Karstens snapt heisa om doping niet 18 VRIJDAG 24 APRIL 1992 Jubileumduel Ajax (C) leiden Evenals de afdeling voetbal bestaat de cricketvereniging Ajax (Sportman Combinatie) honderd jaar. Ter gelegenheid van daarvan speelt het eerste team van Ajax een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Nederlands dameselftal. De wedstrijd wordt op 3 mei gespeeld aan het terrein aan de Hofbrouckerlaan in Oegstgeest. Beslissingsduel in zaal leiden De \Touwenteams van Randstad Sport en FC Lisse spe len een beslissingswedstrijd om het zaalvoetbalkampioenschap in de eerste klasse. De wedstrijd wordt op 27 april gespeeld in de Klaverhal in Zoeterwoude. Indien de wedstrijd gelijk eindigt, dan wordt er 2 x 10 minuten verlengd. Is er dan nog geen beslissing gevallen, dan is Randstad Sport, vanwege het betere doelsaldo, kampioen. Quick Boys loot Nieuwenhoorn leiden Quick Boys speelt, na de 3-2 winst tegen Spirit afgelopen maandag, in de kwartfinale om de KNVB-beker tegen zondagt weedeklasser Nieuwenhoorn. Die club schakelde eerder UVS uit. Rijnsburgse Boys is gekoppeld aan Woerden. De speeldata zijn nog onbekend. Blangé naar ziekenhuis breda Peter Blangé laat zijn knieblessure vandaag in het Dijk- zigt-ziekenhuis in Rotterdam nader onderzoeken. De spelverde ler van het Nederlands team en het Italiaanse Parma kampt al enige tijd met overbelasting van het gewricht. In de derde van vier oefenwedstrijden tegen Joegoslavië bleef Blangé gisteravond in Breda in het trainingspak. Na fysiotherapeutische behande ling op Papendal arriveerde de Voorburger te laat in Breda om de warming up volledig mee te kunnen maken. Collega-spelver deler A vital Selinger speelde in Breda overigens zijn 350stc inter land. Alleen Ron Boudrie (382) heeft meer kruisjes achter zijn Pleidooi voor de topsport ruswuk Minister van WVC Hedy d'Ancona heeft gisteren in Rijswijk een rapport in ontvangst genomen van de projectgroep Herinrichting Landelijk Sportbeleid (PHLS). De oprichting van een Fonds voor de Topsporter en een bundeling van de diverse organisaties ter stimulering van de sport worden in het rapport wenselijk geacht. De voorstellen houden een verhoging van de WVC-budgetten voor sportstimulering, professionele topsport begeleiding en individuele begeleiding van topsporters in. De zal in het najaar met een standpunt komen. •••-va'. '-.a Spits Heerjansdam hoopt op stunt tegen Quick Boys Ron van der Neut is na lange afwezigheid helemaal terug. De bonkige aanvaller heeft de spitspositie bij Heerjans- dam weer ingenomen. Net op tijd, want de zaterdagkam pioen van drie jaar geleden doet weer volop mee in de kampioensrace van de eerste klasse. Morgen gaat de nummer twee van de ranglijst op bezoek bij Quick Boys. onenigheid met de trainer (Hans Maus, red.). Het eerste was daardoor lange tijd ver weg. De blessure is nu over en de problemen zijn uitgepraat. Daarom kwam ik ruim een maand geleden weer terug in het eerste. Het beviel me meteen. Het was alsof ik nooit was weggeweest.1' Van der Neut gooit de beuk er nog eens in. Het is voor de groen-zwarten de laatste kans, want ze staan drie punten ach ter op de titelverdediger uit Kat wijk. Op Nieuw Zuid wordt .Heerjansdam alleen met twee punten wijzer. Voor minder doen ze het niet. De inmiddels 30-jarige Van der Neut is altijd een beziens waardigheid binnen de lijnen. Een forse gestalte, die vele kilo's meetorst over het gras. Het mooie is echter dat hij bepaald geen type is dat van dik hout planken zaagt. Hij is wendbaar, doorziet het spelletje als geen ander en verstaat de kunst van het kaatsen. Geen rauwdouwer dus, maar meer een techneut. En als het moet ook doelpun tenmaker. In vijf wedstrijden voor Heerjansdam schopte en kopte hij er alweer drie in. Je bent pas sinds ruim een maand weer in de eerste klasse te zien. Waar zat je al die tijd? „Ik heb een zware voetblessu re gehad, waardoor ik lange tijd stilstond en moest beginnen in het tweede. Daarbij had ik wat die steeds met drie aanvallers speelt. Het is wel zo dat we vaak vanuit een gesloten verdediging spelen, we hebben nu eenmaal fysiek sterke mensen achterin lopen. "Als we een voorsprong hebben, verdedigen we die ook. In zoverre klopt die kritiek. Mis schien komt dat imago ook om dat we drie jaar geleden anders speelden. Toen nad Heerjans dam meer een uitgebalanceerd ve waren nergens bang ook als Heerjansdam sloop dit seizoen naar de top. Bijna ongemerkt tussen de favorieten Quick Boys. Noordwijk en Katwijk. „Ja, in het begin werden veel punten verspeeld. Nu draait het steeds beter. Misschien te laat. maar we zijn nog in de race. Toch wordt het nu met drie punten achterstand moeilijk, maar we zijn van plan zaterdag voor een verrassing te zorgen bij Quick Boys." In de bollenstreek is er veel kritiek op de speelwijze van Heerjansdam. De mees ten zou den het een ramp vinden als jul lie met de buit er vandoor gaan. Heerjansdam zou namelijk niet willen voetballen en het kijkspel bederven. „Met die kritiek ben ik het niet eens. Ik vind juist dat wij een voetballende ploeg hebben hoopt met 2-0 achter kwamen Nu komt de overwinning nie Hoe dan ook. tegen Quick Boys zal Heerjansdam moeten komen. „Oké. maar niet anders dan normaal. Wij passen onze speelwijze niet aan. Gewoon drie spitsen, zoals we altijd doen. Het zijn toch altijd spe ciale wedstrijden bij Quick Boys. Het zal wel weer een volle bak worden en daar geniet ik toch wel van. Alleen heeft het ook een nadeel. Mijn indruk is dat Quick Boys in eigen huis nogal snel een penalty krijgt. Volgens mij heeft dat te maken met de arbiters die snel geïm poneerd zijn door het vele pu bliek dat te keer gaat op Nieuw Zuid. Ook laten ze zich snel door de spelers beïnvloeden." Tot slot: hoeveel weegt Ron van der Neut schoon aan de haak? 6 onotrwatir ro0 v mouwf r de «on»nc Ron van der Neut hier met Keith Masefield van FC Lisse (links), is na een paar wedstrijden al weer helemaal ingeburgerd in Heerjansdam. „Het was alsof ik nooit was weggeweest." fOTOlock zuytxrduin „Dat weet ik niet en ik wil het de lijn wel weer 'bolle' of 'dik- niet weten ook. Bij mij thuis staat geen weegschaal, dat wil ik zo houden. Het is ook niet be langrijk. Morgen zullen ze langs ■pon. Dat doet me wei nig. Ik ben nog wendbaar ge noeg. Dat zullen ze wel mer- monti carlo sidrtr De droom van Boris Becker om toch nog eens m /i|n loopbaan een tennistoernooi op gravel te winnen wordt langzamerhand een trauma. Gisteren werd de als eerste geplaatste Duitser in de der de ronde van het met 2.2 miljoen gulden gedoteerde evenement in Monte Carlo eenvoudig omver gekegeld door de Amerikaan Aaron Krickstein. Becker, een dag eerder wisselvallig spelend tegen Tom Nijssen, pakte slechts vijf games: 1-6 4-8. Ook de als vierde geplaats te Fransman Guy Forget haalde de kwartfinales niet. Hij verloor in drie sets van de Oostenrijker Thomas Muster 8-7 8-4 t-8 Voor de kw.irtfi nales plaatsten zich verder GOS-speler Tsjesnokov, Wimbledonkampioen Stich en diens Duitse landgenoot Steeb. de Kroaat Prpic. de Fransman Boetsch en de on bekende Zweed Tillström. Becker stond maar net een uurtie op de baan tegen Krickstein. „Alles liep mis vandaag. Ik heb nog weken nodig om op gravel in mijn ritme te komen", zei Becker na zijn afstraffing. „Ik hoop dat ik eind mei zo ver ben voor de open Franse titel strijd." In de zesde confron tatie tussen Becker en Krick stein was het de eerste keer. dat de Amerikaan wist te winnen Jt h.nl .tl v.in fllo toppers tenminste een keer gewonnenzei Krickstein. .Alleen van Becker nog niet." hem weggehaald; hij heeft nau welijks meer het gevoel ergens bij te horen. Het staat hem zo tegen dat hij er bij de schaak- Olympiade in Manila later dit jaar niet over piekert voor het Rusland van Jeltsin uit te ko- Met een veegpartij er is wer kelijk geen ander woord voor heeft Nigel Short zich dezelfde gunstige uitgangspositie ver worven als Jan Timman voor de ontknoping van de kandidaten- tweekampen in Linares. Met wit bracht hij Anatoli Karpov de meest verpletterende nederlaag toe uit diens carrière, waardoor hij een voorsprong van 4,/z-3,/2 heeft genomen. Net als Tim man moet hij zich in de voor laatste ronde met zwart nog één keer schrap zetten. Een niet te onderschatten opgave. Terwijl Short zijn half ja^r ou de dochtertje knuffelde, reken de organisator Luis Rentero, liefhebber van vechtschaak, vol trots uit. dat tien van de zestien partijen tot dusverre in een be slissing zijn geëindigd. Zo n hoog winstpercentage is in kan didatenmatches sinds de dagen van Bobby Fischer niet voorge komen. In elk van die gevallen had de winnaar wit. De wijze waarop Short voor de tweede keer JCarpov moreel gebutst en verkreukeld naar pa rapsycholoog Zagainov terug stuurde. was hoogst indrukwek kend. Vrijwel tempo verander de hij de vrij rustige stand, die in het Spaans op het bord was gekomen, in een gloeiende oven. Karpov kon geen zet doen zonder zich te branden. De oud-wereldkampioen heeft het toch al zo moeilijk: de communistische partij verbo den, zijn parlementszetel onder Karpov de schaker heeft ook zijn problemen. Met het ouder worden merkt de oud-wereld kampioen dat hij bij het uitre kenen van de posities te veel rijd gebruikt en vaak niet meer durft te vertrouwen op de op lossingen, die zijn intuïtie hem ingeven. In de cruciale achtste partij van gisteren vermorste hij zelfs tweemaal zo veel bedenktijd als Short. Het resultaat van al dat gepieker was. dat de Brit met schaak e6-e7 kon spelen, zelfs even over een tweede dame be schikte en vervolgens regelrecht op mat afging. Hoogst indruk wekkend allemaal. In het Verenigd Koninkrijk is overigens nauwelijks benul, dat Short bezig is schaaldiistorie te schrijven. De eerste Britse jour nalist moet zich nog in Linares melden. De opkomst van Fi scher baarde destijds in Ameri ka heel wat meer opzien. Ook Robert Hübner zorgde voor een verrassing, in de zesde ron de van het schaaktoernooi in Dortmund. Hij bracht wereld kampioen Gari Kasparov een nederlaag toe. De met wit spe lende Duitser dwong Kasparov, die ene pion minder had, op de vijftigste zet tot opgave. essex* Even voorstellen. King is de naam. Overal inzetbaar op het voetbalveld. Als spits, doelman, spelbepaler en schoffelaar Geen echt talent, ir gezegend met een tomeloze inzet. Wee je gebeente als je te dicht in de buurt komt van zijn malende hoeven. Eigenaar Bill Foyle, een boer uit het Engelse Essex, houdt staande op de doellijn wijselijk afstand. Zijn zoon (in het donkere shirt) speelt met vuur als King op het randje van buitenspel komt aanzweven voor een kopbal. foto anp brussel sid/afp Het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen zal ook volgend seizoen vanaf de kwartfinales in twee groepen worden gespeeld. Volgens Ien- nart Johansson, de voorzitter van de Europese Voetbal Unie Ml 1 heeft hel dit jaar voor het eerst ingevoerde systeem zo positief gewerkt, dat het voor herhaling vatbaar is. Dat verklaarde de Zweed gis teren na een vergadering van het dagelijks bestuur in Brussel. Op 20 mei zal in Londen beke ken worden of er nog kleine aanpassingen in de formule moeten worden aangebracht. Voorts maakte Johansson be kend. dat de drie Baltische sta ten Letland. Litauen en Estland als voorlopige leden zijn aange nomen. Over definitieve toela ting zal in juni in Göteborg wor den gesproken. Dan zullen ook de aanvragen van Oekraïne. Rusland. Slovenië en Kroatië worden behandeld. Ook werd in Brussel bepaald, dat de Zwitserse firma Team AG de rechten voor de televisie-uit zendingen van de 24 wedstrij den in de kwartfinales van het toernooi om de Europacup I heeft verworven. Daarmee is een bedrag gemoeid van ruim honderd miljoen gulden. Ne gentien procent van die som vloeit in de kas van de UEFA. de rest valt volgens een vaste ver deelsleutel toe aan de deelne mende clubs en de betrokken nationale bonden. De wereldvoetbalbond FIFA keurt volgende maand waar schijnlijk een nieuwe spelregel goed die het spelers verbiedt de bal terug te spelen in de handen van de keeper Terugspelen in de voeten blijft geoorloofd. FIFA-woordvoerder Guido Tognoni zei dat de nieuwe nchtlijn het voetbal aantrekke lijker moet maken, omdat soms m wn wedatxlfd wd SO lol 00 terugspeelballen worden geteld. De FIFA besloot de regels te veranderen na het teleurstellen de WK-voetbal van 1990, dat het laagste doelpuntengemid- delde opleverde in de geschie denis van de wereldbeker Op 30 mei ImÉM ét I D I ti| dens een bijeenkomst in Wales definitief over de nieuwe regel. Tognoni zei dat het terugspeel verbod met succes is uitgepro beerd op het kampioenschap voor teams onder de 17 jaar, vo rig )aar in Mfl Gary IJneker is gisteren in En geland uitgeroepen tot voetbal ler van het jaar. De aanvaller van Tottenham Hotspur kreeg de meeste stemmen van de der tien genomineerde spelers. Lineker, die na dit seizoen zijn loopbaan voortzet in lapan, werd één keer eerder op deze wijze onderscheiden. Dat was in im iii) qmMi ion vooi F.verton, 5tuart Pearre (Notting ham Forest) werd du keer twee de, voor Brian McClair van Manchester United. basketbalmedewerker De juniorenplocg van DAS werd als laatste uitgenodigd voor het elfde internationale NBM-toer nooi, maar ging er wel met de beker vandoor. In de Finale van het basketbaltoemooi in sport hal Op Dreef kreeg de nationale juniorenploeg van Nederland een flinke nederlaag te slikken: 108-75. Op zich niet zo verwonderlijk. Het Nederlands team van bondscoach Vladimir Heger is Biet ZO Merk en DAS had voor wat extra manschappen ge zorgd. Die versterkingen wer den alle tegenstanders van de afgelopen twee dagen te veel. Hoewel de Delftenaren een drukke dag kenden er moest drie keer aangetreden worden bleken ze toch het fitst van allemaal. Het keurkorps van Nederland was daarentegen he lemaal uitgeblust. Al bij rust (54-42) tekende de uiteindelijke nederlaag zich af# DAS dender de in de tweede helft met het grootste gemak over de oppo nent heen. De Delftenaren hadden het overigens gedurende de dag nog wel even moeilijk gehad. Uitgerekend de thuisploeg Lei derdorp legde de winnaar het vuur na aan de schenen. Het was dan ook leiderdorp dat de kans had om DAS uit de finale te houden. De ploeg liet het echter zelf liggen. Met een voor sprong van twee punten ging leiderdorp de laatste minuut in. maar een driepunter van Delft- se kant en een paar zwakke aanvallen van de thuisploeg maakte de finaleplaats zeker (80-78). De Nederlandse junioren moesten zelfs nog een extra ne derlaag slikken voordat ze aan de finale konden beginnen. Malmrt BG haalde in de laatste wedstrijd de enige winst bin nen. Nederland wist zich al ze ker van de finale omdat de on derlinge confrontatie met Gravelines in het voordeel was afgesloten. De Zweden echter speelden hun beste wedstrijd van het toernooi. Met snelle breaks werd de tegenstander naar de nederlaag geleid (89 83). zodat de ploeg toch nog enigszins een goed gevoel aan de drie dagen kon overhouden. Zeker ook omdat Jonathan Folke tot meest waardevolle speler van het toernooi werd uitgeroepen De verbaasde for ward van Malmö. die woens dagavond al de dunkwedstrijd op zijn naam schreef. Voor de organiserende vere niging was er ook nog wat lol te beleven aan de prijsuitreiking. Bas van der Heide pakte de meeste rebounds in het toer nooi en werd door de coaches tevens uitgeroepen tot beste rookie, de prijs voor beste nieuwkomer. gpd-verslaggever Gerben Karstens, wielrenner in ruste, zegt dat hij in zijn actieve periode met enige regelmaat produkten toegediend heeft ge kregen die later op de lijst van verboden middelen zijn geko men. Karstens gebruikte ze om sneller te herstellen van blessu res. De 'notariszoon uit Leiden' kreeg de preparaten van de in middels overleden dokter Rol- ink. die Karstens medisch bege leidde. Rolink was in de jaren zestig en zeventig clubarts van Ajax. Karstens (50). beroemd om zijn lef in de mavsasprints. zegt dat hij als pmfcoureur 'allerlei dingen heeft geprobeerd" om steeds in optimale conditie aan de start te kunnen verschijnen „Want het was mijn beroep Dus wilde ik na een blessure zo snel mogeli|k weer kunnen koersen Het interesseerde me niet wat ik kreeg. Ik had er ook helemaal geen verstand van Als ik maar weer zo snel mogelijk op de fiets zat. In de meeste ge vallen ging het om vitamine preparaten, maar ook anabole steroïden (spierversterkers)", al dus de naar Brabant uitgewe ken leidenaar, die benadrukt dat hij met zijn uitspraken niet de public iteit wil zoeken. „Er moet ook niet te veel ach ter worden gezocht", zegt hij. „In mijn tijd was het heel ge woon dat )c in contact stond met een dokter die je medisch begeleidde en het ging heus niet altijd om wat nu doping wordt genoemd Maar wat is doping? Kijk. nu heeft elke wie lerploeg een eigen arts. Dat was in mijn tijd anders. |e moest ge woon iemand hebben die je kon vertrouwen Als je weet dat het renners vak enorm zwaar Ls. dan is het toch niet gek dat een cou reur zich medisch goed laat be geleiden." ..Bovendien", zegt de voor malige down van het peloton, „stonden anabole steroïden toen nog niet op de lijst van ver boden produkten. Datzelfde geld voor amfetamines. (">ebruik daarvan was in mijn tijd de nor maalste zaak van de wereld. Pas later zijn die op de verboden lijst gekomen. Nu wordt er zo'n OOM OM pnoid Het /'lil plotseling ongezond zijn. Wat een onzin", aldus Karstens, die in 1980 een punt zette achter zijn Behalve- van Rolink zegt Kar stens bij wereldkampioen schappen ook stimulerende middelen te hebben gekregen van bondsartsen „Niemand deed daar moeilijk over. We kregen het gewxnin Ik heb er la ter geen nadelige gevolgen van ondervonden Ik durf van me zelf te zeggen dat ik er nog steeds goed uit zie. Ik begrijp die hele hetze van do laatste maanden mei Het wordt alle maal zo opgeblazen Enkele ja ren geleden al zat ik in een tele visie-programma samen met dokter Karsten Die man zei toen al dat gebruik van anabo len in de training moeten kun nen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19