Leiden Regio c Gemeente rekent af met Melkert 'Invloed van Leidse roddelcircuit groot' Politici zwijgen liever over nieuw verkeersplan Ziekenwagen aangereden VRIJDAG 24 APRIL 1992 Bibiliotheek yt a De Leidse universi- I ™f teitsbibliotheek gaat, geplaagd door finan ciële zorgen, op de com merciële toer Licht y% p Roemeense onder- I ZJ wijzers huilden na dat Leidenaars de lege fit tingen in hun klaslokalen hadden voorzien van gloeilampen. Verzetsherdenking yt -j De Stichting Ver- I zetsherdenking Lei derdorp wil voor het uit breiden van haar activitei ten meer subsidie van het plaatselijke gemeentebe stuur Zijlpoon voor 150.000 gulden verkocht „Ik kan met een gerust hart afscheid nemen en wens de gemeente veel plezier en een goede bestemming", aldus J. Melkert, de Belgische zakenman die de Zijlpoort gis terochtend 'teruggaf aan de gemeente. Het bedrag waar voor hij het monument verkocht, 150.000 gulden, wilde hij het liefst 'cash' hebben. Na een telefoontje met de bank, bleek het filiaal aan het Rapenburg van Credit Lyonnais niet even snel zo'n bedrag in huis te hebben, waarna Melkert genoegen nam met de cheque, die hij achteloos in zijn borstzak stopte. Met de overdracht, gisteroch tend in het kantoor van notaris Meiners, komt een einde aan 15 jaar treurnis rond de Zijlpoort. Melkert en burgemeester C. Goekoop ondertekenden in de aanwezigheid van de wethou ders Van Rij en Walenkamp. Goekoop liet diplomatiek we ten blij te zijn dat deze zaak in de minne is geschikt. Want van af het moment dat de in België wonende Melkert dé" poort in '77 voor het symbolische bedrag van een gulden verwierf om de ze op te knappen, regen de con flicten zich aaneen. Melkert kondigde bij de koop aan 'iets goeds' voor Leiden te willen doen. Daar is hij slechts ten dele in geslaagd. AJ in 1980 lag Melkert over hoop met aannemer Du Prie. De restaurantje was bijna klaar toen de Belgisch/Nederlandse zakenman plotseling van de aardbodem leek te zijn verdwe nen. Toen hij weer was opgedo ken, bleven de twee partijen tot in de jaren negentig kibbelen over een subsidiebedrag van twee ton. Du Prie had dat in 1983 gekregen van het rijk, maar Melkert eiste het op. „De verf was gaan bladderen. Je kan duslfeggen dat er helemaal niet is geverfd. Dat was een techni sche fout", haalde Melkert gis teren nog deze oude koeien uit de sloot. Failliet De gemeente probeerde in de tussentijd, moe van het gekra keel, de poort weer in haar bezit te krijgen. Vooral toen de Nie- man-holding van Melkert fail liet ging, zag de gemeente de kans schoon om de poort weer voor zich op te eisen. Maar Melkert hield voet bij stuk en aan het einde van het juridische steekspel bleef hij persoonlijk eigenaar van de stadspoort uit 1671. Het dossier Zijlpoort telt door alle gebeurtenissen 1600 pagina's. Maar Melkert heeft in ieder geval woord gehouden toen hij zei dat hij de poort 'ooit' weer aan de gemeente zou overdra gen. Zijn vraagprijs, die lange tijd op zeven ton lag, en de fi nanciële positie van de ge meente stelden dat moment uit tot gisteren. Goekoop en wet houders bleven tot het laatste moment in spanning of de exentrieke zakenman wel zou komen opdagen en tekenen. Voor opnieuw het symboli sche bedrag van één piek ver kocht Melkert de poort weer aan Leiden en daarbij kreeg hij 149.999 gulden om een deel van de kosten die hij bij een eerdere restaurantjes had gemaakt, te dekken. Daarbij staat er nog een rekening uit van 70.000 gulden wat de totale kosten voor de ge meente op 2,2 ton brengt. „Een redelijke prijs want in werkelijk heid gaat met om 1,8 miljoen", aldus de weldoener uit Brussel. Walenkamp, Goekoop en Van Rij lieten na afloop weten dat er onderling al aardig wat gefanta seerd was over wat er met de poort gedaan gaat worden. En hoewel ze hun ideeën nog voor zich wilden houden, was Goe koop nog het meest concreet toen hij zei dat Leiden best een 'representatieve ruimte voor de gemeente' kon gebruiken: „En voor de eerste activiteit zullen we Melkert uiteraard uitnodi gen", aldus Goekoop. Moeite om zijn auto kwijt te raken hoeft hij dan niet te hebben, want de parkeervakken bij de poort blijven eigendom. De Zijlpoort is gisteren opnieuw voor een 'symbolisch' bedrag verkocht. foto hielco kuipers COMMENTAAR Stapsgewijs De toekomst ziet er voor Leiden somber uit. De verwachte groei van het autoverkeer leidt tot overvolle wegen en een onaan vaardbaar slecht klimaat in een stad die nu al nauwelijks in staat is het verkeer goed te verwerken. Dat vooruitzicht heeft de gemeente ertoe gebracht een aantal varianten te ontwikkelen voor de afwikkeling van het autover keer in de toekomst. De principiële keuze die daarbij moet wor den gemaakt, is die tussen het aanleggen van nieuwe wegen en een drastische aanpak om het autogebruik terug te dringen Het is dezelfde keuze waarvoor het gemeentebestuur in net be gin van de jaren zeventig stond. Toen werd besloten af tè zien van grote doorbraken die ruimte moesten maken voor nu uu< wegen en alle aandacht te richten op het behoud van de histori- sche stad. Een juiste keuze, zo kan achteraf worden gesteld. Het ligt voor de hand dit beleid voort te zetten en alles op alles te zetten om het autoverkeer terug te dringen. Daarbij zijn maatregelen nodig zoals het afsluiten van delen van ae stad en het fors verhogen van de parkeergelden Maatregelen die door de Leidse bevolking met weinig begrip zullen worden ontvan gen. Komende maanden, wanneer de discussie over de plannen van de gemeente losbarst, zal ongetwijfeld duidelijk worden dat de weerstand tegen een anti-autobeleid groot is. Dat mag voor de politiek echter geen reden zijn om te besluiten tot halve maatregelen die het probleem naar de toekomst verplaatsen Een straffe aanpak van het autogebruik brengt risico's met zich mee voor de positie van Leiden als regionaal Koopcentrum. Daarom moet een anti-autobeleid bij voorkeur in samenwer king met de regiogemeenten worden uitgewerkt. Daarbij moet worden bedacht dat het jaar 2015 waarover het gisteren ge presenteerde structuurplan spreekt nog ver weg is. Dat biedt gelegenheid tot een stapsgewijze aanpak waarbij ae bereikbaar heid van Leiden zorgvuldig in de gaten wordt gehouden. Jonge inbrekers lopen tegen lamp leiden De politie heeft gisteren in alle vroegte twee Leidenaars 17 en 18) aangehouden na een poging tot inbraak op de Oude Vest. Omwonenden zagen het duo omstreeks 5.00 uur aan het werk en belden de politie. Die kon hen op heterdaad betrappen. De twee werden overgebracht naar het bureau waar ze nog een inbraak in de Wolsteeg bekenden die ze op 8 april hebben ge pleegd. Verder gaven ze een mislukte inbraak toe in café aan de Hartesteeg en een diefstal uit een bejaardenwoning. Het duo is i n ver zekering gesteld. LVC:neen' tegen fusie leiden LVC-directeur T. Beerlings heeft spijt van zijn 'construc tieve opstelling'. De directeur van het jongerencentrum heeft steeds met de gemeente 'meegedacht' over de plannen voor een deel van de Leidse binnenstad maar ziet nu tot zijn grote schrik dat het LVC-pand aan de Breestraat dreigt te verdwijnen zonder dat hij de garantie heeft op vervangende huisvesting. Beerlings zegt ook luid en duidelijk 'neen' tegen een integratie van de poppodiumfunctie van het jongerencentrum met de Stadsge hoorzaal. leiden «gert visser Wie wethouder Van Rij (PvdA, ruimte lijke ordening) dezer dagen vraagt wat er met het autoverkeer in Leiden moet gebeuren, krijgt gegarandeerd een ont wijkend antwoord. En ook zijn collega Walenkamp (CDA, verkeer) zal het la ten bij een minzame glimlach en een enkel antwoord dat er eigenlijk niets toe doet. De plotselinge zwijgzaamheid van het gemeentebestuur heeft te maken met het nieuwe structuurplan (een aanzet, heet het officieel) dat gisteren werd gelanceerd. Daarin onthult de ge meente een drietal scenario's voor de verkeersafwikkeling in Leiden in het jaar 2015. De varianten laten zich in grote lijnen als volgt omschrijven: 1. handhaving van het huidige wegennet met als gevolg een forse groei van het autogebruik; 2. inkrimping van het we gennet waardoor het autogebruik in mindere mate toeneemt; 3. drastische vermindering van de groei van het au togebruik door ferme ingrepen in de infrastructuur. Omdat de gemeente zichzelf de doelstelling heeft opgelegd om het au toverkeer drastisch aan te pakken, lijkt een keuze voor variant drie voor de hand te liggen. Maar dat, betoogden beide wethouders gisteren op een persconferentie, berust op een ernstig misverstand. Er is nog geen enkele keuze gemaakt, eerst moet er worden gesproken met allerlei betrokken orga nisaties in Leiden. Beide politici probe ren koste wat het kost te vermij den dat de indruk ontstaat dat de kaar ten al zijn geschud. De stelligheid waarmee de plaatselijke pers heeft be richt dat de auto in Leiden hard wordt aangepakt, heeft Walenkamp dan ook onaangenaam getroffen: „Nu groeit er weer een hoop weerstand die we moe ten zien te overwinnen." Geheel in de geest van de nieuwe strategie, blijven de antwoorden vaag. Toch zijn er onverwachte uitspraken. Zo betoogt Van Rij dat een straffe aan pak van de automobilist geen resultaat kan opleveren: „Het heen geen enkele zin om mensen te dwingen hun auto te laten staan. Dan gaan ze alleen maar mopperen en bereik je niets. Het gaat er om dat er een cultuuromslag plaats vindt waarbij automobilisten gaan be seffen dat het milieu voorgaat." Aan de andere kant besefte hij dat het gegeven dat automobilisten niet vrijwillig hun auto laten staan, tot straffe maatregelen noopt. Van Rij vindt ook dat de rijksoverheid op de verkeerde weg is door nog steeds geld opzij te leggen voor de aanleg van nieuwe wegen. Wijst de wethouder daarmee alle varianten af waarin spra ke is van de aanleg van nieuwe wegen? Dat blijkt niet zo te zijn. Zelfs scenario 2 dat de aanleg van rijksweg 11-west bevat, een verbinding waartegen de PvdA-fractie zich al jaren met hand en tand verzet, is bespreekbaar. „Een trendbreuk", glimlacht Van Rij. Ook Walenkamp laat zich slechts tus sen de regels door kennen. „De plan nen die we nu hebben voor de binnen stad maken toch duidelijk wal we wil len", aldus de wethouder „Maar als we nu zouden uitspreken dat we voor sce nario drie kiezen, dan kunnen we wel meteen ophouden. Einde oefening." De journalisten worden er niet veel wijzer van. Ze moeten maar oen paar maanden geduld opbrengen totdat de gemeenteraad zich over de drie alter natieven uitspreekt, zo is de bood schap. Waarna Walenkamp de ont moeting met een veelbetekende op merking afsluit: „Ik ben er van over tuigd dat we met onze aanpak uitein delijk het verst komen." Discussie over allochtonen en media Hoe komt het dat allochtonen er in de media vaak niet zo goed afkomen? Omdat journalisten bewust of onbewust vanuit hun eigen westerse achtergrond schrijven en die achtergrond zich het beste laat omschrijven als 'wit', 'man' en 'rijk', zo werd gisteravond geopperd door een bezoeker tijdens een forumdis cussie op de Vereniging voor Cultureel Werk aan de l^angeg- racht. „En bij dat denken vanuit het christelijke westen is er sprake van een dubbele moraal. Als ze iets slechts zeggen over de is lam, kijken ze niet naar Noord- Ierland of de Ku Klux Klan oordeelde ook J. Everaers. De oud-journalist van het ter ziele gegane Marokkaans Ne derlandse maandblad Al Mizan vermeldde dat zijn blad vooral positief en informatief pieuws over minderheden wilde bren gen en daarnaast allochtone journalisten een opleiding wilde geven. De Marokkaanse wel zijnswerkster Y. Haïfi stelde aansluitend voor om Neder landse journalisten al op de academies beter te onderrich ten in kennis van andere cultu ren. „De multi culturele samen leving is nu al een gegeven." Er moeten meer allochtone journalisten komen, zo vond ook J.G. Majoor, hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad. „Maar bij de tientallen sollicitaties die ik heb meegemaakt, heeft zich nooit een migrant gemeld." Op de vraag van welke maatstaven en codes een krant bij bericht geving over allochtonen uitging, was volgens hem nauwelijks een antwoord te geven. „Dat je die er bij elk artikel naast legt. vind ik te luxe gedacht. Ie gaat uit van gewone principes, net als bij elke onderwerp, want ie hebt lege pagina's die gevuld moeten worden." Politievoorlichter D. Grave- land zei het niet te kunnen hel pen, dat hij voor de pers aldus meestal negatief nieuws aan draagt. „De Wet openbaarheid van bestuur gebiedt ons zelfs die informatie te verstrekken. Maar wat allochtonen betreft, is het vermelden van een nationa liteit bij politienieuws meestal irrelevant." Soms kan echter het vermelden er van tot meer be grip leiden, zo gaf de voorlichter met een voorbeeld aan. „Neem nu de parkeermoord aan de Nieuwe Beestenmarkt. Mensen vragen zich nog af hoe er ie mand kon worden doodgescho ten om een parkeerplaats. Maar de man die er voor veroordeeld is, was in zijn eer aangetast. En zijn Turkse nationaliteit speelde een rol bij die erekwestie." Graveland en Majoor meenden dat de rol van de media evenwel niet overschat moet worden. „De invloed van het roddelcir cuit, zeker in een stad als Lei den. is veel groter dan van een krant", aldus Graveland. Dat stond haaks op de gedachten van Haïfi en mensen in de zaal. .Jullie onderschatten je eigen rol." Maar het eventuele opneh- ten van eigen media door de migranten vond geen genade in de ogen van mensnen in de zaal. ..laat het zover alsjeblieft niet hoeven komen", sprak een bezoekster gepassioneerd. Onderschatten van de media of niet, hoofdredacteur Majoor had al eerder benadrukt dat de krant niet één mening heeft over hoe er over minderheden bericht moet worden. „Maar de mensen die bii een krant wcr ken hebben die mening wel. Het is een optelsom van wat die mensen vinden. Mensen die de stukken schrijven en daarbij simpel in de een of andere stemming zijn." De voorzitter kwam er bij het beeïndigen van de avond op te rug: „Hou dat dus voor ogen als je de volgende keer de krant openslaat. LEIDEN Een 37-jarige bewo ner van de Havikshorst is gister nacht straatmakers-materiaal kwijtgeraakt ter waarde van 10.000 gulden. Het gereedschap lag in zijn auto die eveneens werd gestolen. leiden Een Duitse automoblilist heeft gistermiddag op de Ples- manlaan een ambulance aange reden. De 24-iarige Duitser kwam vanaf de A44 Leiden bin nenrijden en wilde linksaf rich ting Katwijk. Hij wachtte tot het verkeerslicht op groen sprong en reed de kruising op. Hierbij zag hij de ambulance over het hoofd die met sirenes richting Haagse Schouwweg reed. De ziekenwa gen naderde de kruising met een snelheid ven zo'n twintig kilome ter per uur. maar kon toch de per sonenwagen niet meer ontwij ken. Beide voertuigen ramden el kaar en raakten aan de voorzijde beschadigd. Er vielen geen ge wonden. De patiënt is met een andere ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. i i ^PTO)Or>r*»rr,pn1 Hr taal ik daarna j Per maand (f 2 7 80) via au tome j titcb* betaling' J Per kwartaal ((8040) via accept J« Perk*»anaal|f 80.101 via auto I j matitcha betaling* j Naam en voorlettert j=r- i Postcode i l Woonplaat» j Telefoonfivm controle berorgang) j j Nummer bank/girore* en.ng j Handtekening Dare Hon ,n Mn imm*m mW j leadtch Dagblad f Antwoordnummer 10090 Él 2300 VB Leaden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13