Leidsch Dagblad Kwart auto's moet stad uit I *k Kabinet deels uit problemen IMF optimistisch over wereldeconomie Nederlandse para's komen om bij vliegramp VS DONDERDAG 23 APRIL 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 39834 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Ziekenhuizen 3 Na het mislukken van de cao-gesprekken kan het actiecircus in de zorg voor de zoveelste keer gaan beginnen Gemeente Leiden koopt Zijlpoort terug De gemeente heeft de Zijlpoort teruggekocht van de in België wonende zakenman J. Melkert. Het koopcontract is, als alles goed is gegaan, vanmiddag ge tekend. Daarmee kwam een einde aan een vele jaren sle pend conflict over- het beheer van de poort. Voor welk bedrag de gemeen te het monument in haar bezit heeft gekregen, wil wethouder J. Walenkamp (economische za ken) nog niet kwijt. „Maar het is een heel acceptabele som. Ik prijs me gelukkig dat we de Zijl poort voor dit bedrag hebben gekregen." Leiden verkocht de poort in 1976 voor het symboli sche bedrag van één gulden. Wat met de Zijlpoort gaat ge beuren, kan Walenkamp nog niet zeggen. „We hebben voor lopig alle energie gericht op het in handen krijgen van de poort. Dat is gelukt. Nu gaan we maar eens verder kijken welke be stemming de poort krijgt." ALLEEN BIJ JENCIKOVA VERKRIJGBAAR In de zevende aflevering van onze serie 'Speurtocht op glad ijs' naar het gebruik van do ping in de schaatssport komt Hans van Helden onthullend aan het woord. De sinds '82 in Frankrijk wonende ex-top sporter doet opmerkelijke uit spraken over het gebruik van stimulerende middelen in het schaatsen. „In training ging het eens niet goed met een van de Nederlanders. Toen hoorde ik de bondscoach van de KNSB roepen: Vanavond gaat de spuit er in.' Pagina 26: 'Een schaatsenrijd- ster met haar op de borst. Nou, dan weet je 't wel'. Arm en rijk 7 De kloof tussen rijke en arme landen is de afgelopen 30 jaar twee keer zo groot geworden. De VN maken zich zorgen. 9 De Hema wil naar Qost-Europa, want daar bestaat duidelijke be langstelling voor de wa renhuisketen. Weight Watchers 1 O Oprichtster van de I O Weight Watchers geeft in Noordwijk het startsein voor een wereld wijde actie. Het Kamerstuk A Q Bij de opening van I 27 het nieuwe Tweede Kamergebouw wordt op het Binnenhof een speciaal muziekstuk uitgevoerd. Voorsprong Timman •j fr Schaker Jan Tim- Z D man nam gisteren overtuigend de leiding in de halve finale van het kandidatentoernooi Ambitieus en ingrijpend Leids verkeersplan staat in teken van beter milieu Het autoverkeer in Leiden met een kwart verminderen. Die ambiteuze doelstelling staat in het gisteren versche nen ontwerp-structuurplan. Het gemeentelijke plan schetst een toekomstbeeld van de stad tot het jaar 2015. Vastgesteld wordt dat de doelstelling alleen kan worden gehaald wanneer drastische maatregelen worden geno men om zowel autobezit als autogebruik te verminderen. leiden .gert visser Om de auto terug te dringen, is een zogeheten milieu-scen ontwikkeld. Daarin wordt er uitgegaan dat de privéauto de kant wordt gezet en openbaar vervoer ingrijpend wordt verbeterd. Huurauto's moeten het noodzakelijke pri- vévervoer opvangen. Auto's worden aan de rand van de stad opgevangen op gro te parkeerterreinen waarna de inzittenden kunnen overstap pen op bus of tram of gebruik kunnen maken van taxi's en huurauto's. Een regionaal en stedelijk tramwegnet moet zor gen voor snelle verbindingen. Diverse vormen van taxivervoer zoals treintaxi, abonneetaxi en opstaptaxi worden verder ont wikkeld. De aanpak moet ertoe leiden dat het aantal auto's op grote verkeersaders als Willem de Zwijgerlaan en Plesmanlaan ten minste wordt gehalveerd, terwijl over de meeste doorgaande routes in Leiden minder dan 2500 auto's per etmaal rijden. Dat betekent een aanzienlijke vermindering van geluid- en stankoverlast in een stad waar nu in veel straten een kritieke grens net niet wordt overschre den. Het milieu-scenario is niet de enige variant die de gemeente in het structuurplan heeft uitge werkt. Twee minder vergaande alternatieven voldoen echter niet aan de doelstelling om het autoverkeer met een kwart te rug te dringen. Het eerste lost niets op omdat het huidige we gennet wordt gehandhaafd. Het tweede plan omvat de aanleg van een cityring rond de bin nenstad gekoppeld aan de aan leg van rijksweg 11 -west (tussen A4 en A44, zuidelijk van Leiden) om doorgaand verkeer te weren maar voldoet ook niet aan de doelstelling. De Leidse politiek moet de komende maanden kiezen wel ke variant de voorkeur verdient om verder uit te werken. 'Nederlandse begrotingstekort moet dalen washington De wereldeconomie heeft de ergste klappen gehad. Het l^ng verwachte herstel zal nog dit jaar op gang komen, zodat de economie met 1,4 procent zal groeien. Dat voorspelt het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) in zijn vandaag gepubli ceerde halfjaarlijkse 'World Eco nomie Outlook'. De voorspelde groei is aan zienlijk minder dan de 2,7 pro cent die het IMF vorig jaar okto ber nog verwachtte. Het fonds erkent dat de malaise hardnek kiger is gebleken dan werd ge dacht, maar ziet toch gunstige voorwaarden voor een opleving. In 1993 komt de groei van de wereldeconomie volgens het rapport op 3,6 procent. Groen label Europese luchtreizigers schiphol» Schiphol pleit er voor met ingang van volgend jaar de bagage van luchtreizigers binnen Europa niet meer te controle ren. De luchthaven wil koffers en tassen van die reizigers voor zien van een groen in plaats van een wit label. Komen ze hier mee aan op^een andere Europese luchthaven dan is voor de douane ter plaatse duidelijk zichtbaar dat de bagage niet hoeft te worden gecontroleerd. Het voorstel komt van president-direc teur Smits van Schiphol. Hij lanceerde het idee gisteren bij de ingebruikname van de nieuwe vliegtuigpier op de luchthaven. Aardbeving in Los Angeles los angeles Een zware aardbeving heeft gisteravond gebouwen in de Californische stad Los Angeles heen en weer doen bewe gen, maar er waren geen meldingen van slachtoffers. De beving, die een kracht van 6,3 op de schaal van Richter had, duurde on geveer 60 seconden en veroorzaakte de uitval van ten minste één televisiestation. Eerder op de avond had zich nabij het plaatsje Desert Hot Springs, zo'n 175 kilometer ten oosten van Los Angeles, een lichte aardschok voorgedaan. Het IMF baseert zijn optimis me op het lage inflatiepeil, dat het mogelijk maakt de rente in onder meer de VS, Groot Brit- tannië en Japan flink te verla gen. Renteverlaging is een be proefd middel om de economie aan te jagen omdat lenen goed koper wordt en de uitgaven van consumenten daardoor toene men. Volgens het IMF zullen de positieve gevolgen van de rente verlaging 'op termijn' zichtbaar worden. In Duitsland en de meeste andere landen van de EG is de rente nog hoog. Voorwaarde voor een daling van de Duitse rente is volgens het IMF dat de regering in Bonn ernst maakt met vermindering van het be grotingstekort. Ook Nederland krijgt dat advies. Vooral de ontwikkelingslan den zullen een flinke economi sche groei doormaken, aldus M. Mussa, hoofd van de onder- zoeksstaf van het IMF. Hij noemde het opmerkelijk dat hun economie vorig jaar met 3,3 procent groeide ondanks de malaise in de industrielanden. In het voormalige Oostblok daarentegen valt van herstel nog weinig te bespeuren. In de vroegere Sovjetunie zal de pro- duktie dit jaar, evenals in 1991, met ongeveer 17 procent kelde ren. Het IMF waagt zich niet aan een raming voor 1993, maar volgens Mussa bestaat de hoop dat de achteruitgang aan het einde van dit jaar tot staan komt. Washington Twee Nederlandse parachutisten be horen vermoedelijk tot de slachtoffers van een vlieg ramp in Califomië. Daarbij kwamen in totaal 16 mensen om het leven. Het ongeluk gebeurde giste ren toen het vliegtuig opsteeg van het vliegveld van Perris in de buurt van Los Angeles. Aan boord be vonden zich 20 parachutisten en 2 bemanningsleden. Het toestel was nog maar net van de grond toen het met de neus naar beneden dook en neerstortte op het gras aan het einde van de startbaan. Vijftien in zittenden waren op slag dood. Een zestiende slacht offer overleed in een ziekenhuis. De overige zes in zittenden liepen verwondingen op. Er bevonden zich vier Nederlanders aan boord. De Nederlanders waren in Califomië om te oefenen voor de nationale kam pioenschappen parachutespringen. foto»afp Zorgsector ondoorzichtig woud van regels Tuincentrum Kooy failliet Vandaag de Houdini's Sociëteit de Burcht, Burgsteeg 14. Tel. 071-142389. Als je kiest voor de nieuwe Satinelle krijg je f25,- terug voor je oude epileerapparaat. Je hebt plezier in het leven en dat wil je laten zien. De nieuwe handzame Satinelle van Philips zorgt ervoor dat óók je benen van hun voordeligste kant gezien worden. Want b(j aankoop van een Satinelle (winkel prijs f 139,-) geven wc je f 25.- terug voor je oude epileerapparaat. Deze inruilaetic a-idi i/m 9 mei W92. Liever 'n Philips. Kooy Lisse bv waarvan Jaap Kooy's Tuincentrum, Tuincentrum Westgeest, het Kerstdorp en Anglo American Woodcraft deel uit maken is failliet. Eigenaar Jaap Kooy wijst tegenvallende verko pen in 1991 als hoofdoorzaak aan. Het bedrijf wordt volgens Kooy verkocht aan Tuincentrum Overvecht Zuid in Utrecht, al wilde ei genaar W. Scherrenberg dat gisteravond nog niet bevestigen. Curator J. Karskens voert daarover op dit moment onderhande lingen. „Binnen enkele dagen is meer bekend", aldus Karskens. Scherrenberg zou de curator de verzekering hebben gegeven dat bij overname „zeker 80 procent van het personeel in dienst kan blij ven". Eind vorig jaar draaide de Rabobank Noordwijkerhout de geldkraan dicht, toen het bedrijf kampte met een gebrek aan liqui de middelen. geraniums - margrietjes - vlijtige liesjes - afrikaantjes - lobelia - alyssum- en petunia's, het perkplantentijdperk is weer begonnen, welkom bij garden centre bloemend aal bv. Onderwijs wordt toch ontzien Sociale zekerheid blijft moeilijk punt den haag gpd Het kabinet is er gisteravond niet in ge slaagd alle problemen rond de begroting voor volgend jaar op te lossen. Wel werd overeenstemming bereikt over de nog res terende 1,4 miljard aan bezuinigingen op de departementen uit de Tussenbalans. Mi nister Ritzen van onderwijs wordt daarbij toch ontzien. Zijn dreigende aftreden is daarmee van de baan. Morgen praat het ka binet verder over de problemen in de socia le zekerheid. Minister Kok van Financiën hield gisteren vast aan zijn eis dat alle departementen hun bijdrage moeten leveren in de bezuini ging van 1,4 miljard gulden. Dat betekent dat ook Ritzen volgend jaar 450 miljoen gulden moet inleveren. Dat is echter 200 miljoen gulden minder dan oorspronkelijk de bedoeling was. Onderwijs stond eigenlijk voor 650 miljoen op de rol. Vice-premier Kok zei na afloop van het kabinetsberaad „niet onder dé indruk te zijn van de decibellen waarmee Ritzen en zijn staatssecretaris Wallage hun bezwaren naar voren hebben gebracht. Dat is ook niet de oorzaak van de bijstelling van de bezui nigingen. Die heeft plaatsgevonden op ba sis van een weging van argumenten." De sociale zekerheid wordt pas morgen besproken. Volgens de woordvoerder van de premier komt dat omdat het Centraal Planbureau gisteren nieuwe sterk tegenval lende cijfers op tafel heeft gelegd. Vooral de koopkracht van de minima gaat verder ach teruit dan tot nu toe werd gedacht. Kok verklaarde na afloop van de minister raad dat de bewindslieden het nog oneens zijn over de koppeling. „Dat ligt erg gevoe- uitkeringen volgend jaar opnieuw moet worden verlaten, is in het kabinet nog niet beantwoord. Bovendien is het de vraag hoe bij ontkoppeling een evenwichtig inko mensbeleid moet worden verkregen, „waar bij de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen", aldus Kok. De ministers krijgen morgen opnieuw de gelegenheid commentaar te leveren op de gisteren genomen besluiten. Kok verwacht dat met name minister Ter Beek (defensie) dan zal laten weten dat het voor hem erg moeilijk is in te leveren, gezien de lopende herstructurering van het leger. Pagina 3: Ook nog geen besluit c verlaging. r btw- BRUIDSJURKJES - 9^ HET WOORD IS AAN Wat de meeste mensen van elkaar weten is slechts net genoeg om zich In elkaar te kunnen vergissen. ASC Wiiln VANDAAG Familiebenchten Feiten en meningen Film Info RTV Show Sport - Zaterdags bijvoegsel - HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Af en toe zon en droog Mini mumtemperatuur omstreeks 6 graden Middagtemperatuur on geveer 17 graden Matige zuid westen wind, kracht 3 a 4 Kijk nu hoe Nederland straks gaat wonen Als mil v kunt wonen breng dan een bezoek aan de buitcnexpositie Bouwen Wonen V? in di Filmwijk tc Almcrc-slad. 36 projecten met 580 woningen, een basisschool cn een gezond heidscentrum slaan voor u model ik park i Dcli BOUWEN& WONEN 92 17 t/m 26 april DogelijL jeopend von 10 17 uur V'-töog 74 apnl ran 10 71 im Buitenexpositie in Almere Vergrijzing van de bevolking, moderne medische technie ken, looneisen van werkne mers in de gezondheidszorg en het wegwerken van wachtlijs ten leiden tot aanzienlijke kos ten- en premiestijgingen. Om dat te voorkomen is een stel selherziening nodig die door de overheid moet worden ge organiseerd. In het verleden Is vaak ge probeerd vat te krijgen op de zorgsector. Maar wat dat be treft Is alleen de bouwstop voor ziekenhuizen krachtens de Wet Ziekenhuisvoorzienin gen tamelijk effectief gebleken. I)e kosten van de gezond heidszorg zijn echter blijven stijgen door een sterke groei van het aantal medische ver richtingen. De overheid Is er niet in geslaagd de inkomens van artsen en specialisten te temperen. Deze vrijc-bcroeps- oefenaren hielden ondanks ta riefsverlagingen hun omzet op pell door net aantal verrichtin gen op te voeren. Niemand snapt meer hoe ons systeem van gezondheids zorg In elkaar steekt. Vijftien jaar aanbodplanning en taric- vcnbeleid hebben geleld tot een ondoorzichtig woud van regels. In 1987 kwam de com- misslc-Dekker met voorstellen om het marktmechanisme in deze sector gedeeltelijk te her stellen. Het kabinet-lobhers nam deze voorstellen in grote lijnen over cn legde daarmee de fundamenten voor het om streden plan-Slmons. Vandaag deel 2 van de serie De Prijs van de Gezondheid. Pagina 4: Oost-Europa ten voe ten uit. control* bezorging) if benkygirorefcenmg Deze bon in een envelop zonder postzegel, sturen neer LesJsch DegMod Antwoordnummer 10050 2300 VB lerten

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1